Moopimea ea ftpitipn ia Zestal Yertrattea ea aaaplomea schepen. Kerknieuws. Gemengd© Betichten, der Harst, J. A. van Hoek, W. A. van Hoek en Luteij n De commissie acht alsnu op de vraag van den voorzitter het onnoodig hare overige resoluties nog in behandeling te brengen, evenmin als de heer W. A. van Hoek wenscht dat zijn amendement betrekkelijk het schoolgeld nog worde besproken. Thans komt in behandeling het voorstel der meerderheid van het college van burg. en weth. De heer Ermerins wenscht nog een enkel woord te voegen bij hetgeen hij reeds te dezer zake gezegd heeft. Ofschoon wenschende dat goed onderwijs worde verstrekt, is de meerderheid van meening dat het ca de opheffing der rijks subsidie tijd werd terug te keerentot den vorigen toestand. Die toestand is steeds uitmuntend ge noemd. Geen plaats als Middelburg veroorlooft zich de luxe eener middelbare meisjesschool en voor onze gemeente laat bovendien de finaneieele toestand dat niet toe. De heer Ermerins vertrouwt daarom dat de leden het voorstel der meerderheid van burg. en weth. zullen willen aannemen, te meer wijl de meerderheid ook bereid is den cursus op een vier jarigen te stellen en in dat geval geen bezwaar erin zien zou een amendement over te nemen om ook de vakken gymnastiek en teekenen in het programma op te nemen. De heer Tak vraagt ol het door mej Gerth van Wijk genomen ontslag geen verandering brengt in de plannen der meerderheid, wat niet blijkt het geval te zijn. Punt 1 van dat plan„De middelbare school voor meisjes met vijfjarigen cursus wordt met 31 Augustus 1886 opgeheven" wordt voorloopig aan genomen, nadat op voorstel de3 voorzitters goed gevonden is daar eene alinea aan toe te voegen, waarbij aan de leeraars en leeraressen dank wordt betuigd voor de vele en gewichtige diensten aan de gemeente bewezen en hun eervol ontslag wordt verleend. Het tweede punt luidt: „Er wordt in deze gemeente tegen 1 Sep. 1886 opgericht eene school voor meer uitgebreid of voortgezet lager onderwijs voor meisjes, zich aan sluitende aan de bestaande scholen voor lager onderwijs, aan welke inrichting, in eene vijfjarigen cursus, onderwijs wordt gegeven in de vakken, bedoeld onder lett. a tot en met p en t van art. 2 der wet van 17 Aug. 1878 (Slbl. n<> 127)." Op de vraag van den heer Ermerins of een der leden een amendement wil ondersteunen om ook de vakken gymnastiek en teekenen in het programma op te nemen en dan een vierjarigen cursus vast te stellen, en nadat de heer W. J. Spren- ger betoogd heeft dat, al worden twee onderwij zeressen voor die vakken benoemd, dan de school nog veel goedkooper is dau de middelbare school zooals die nu bestaat, dient de heer Snijders het daartoe strekkende amendement in. Tot stemming overgaande staken de steromen. 8 leden verklaren zich er voor en gelijk aantal er tegen. De heeren F. G. Sprenger, Snouek Hurgrouje, Van Berlekom, De Stoppelaar, Tak, Liebert, Hoogerwaard en de Ligny verklaarden zich tegen. De voorzitter geeft in overweging alsnu de beraadslaging uit te stellen. De heer W, A. van Hoek verklaart zich hier tegen en wenscht door te gaan, wanneer de heer Snijders bereid is zijn amendement in te trekken. De heer S n ij d e r s zegt dat hij daartegen geen bezwaar hebben zou, aangezien het een be trekkelijk ondergeschikt punt geldt, maar nu in de morgenzitting als een bom uit de lucht kwam vallen de mededeeling dat mej. Gerth van Wijk niet benoemd wenscht te worden, is de meerderheid van het college van burg. en weth. misschien voornemens eene geheele verandering in haar plan te brengen. En dan ware het misschien in het belang der zaak om niet met overhaasting te werk te gaan. De voorzitter merkt op dat bij hem een principieel bezwaar tegen het plan bestaat, omdat hij het personeel te gering acht on dat dit be zwaar ook blijft bestaan, al werd het met eene onderwijzeres in teekenen en met eene voor de gymnastiek vermeerderd en een 4jarigen cursus aangenomen. De heer Van Berlekom geeft in overweging eene nieuwe stemming over het amendement te houden, waartoe de voorzitter wel wil overgaan, wanneer de vergadering het wenscht, tevens niet verheelende dat het een paardenmiddel is, De heer J. A. van Hoek verklaart zich daar tegen, op grond dat hij het een zeer gevaarlijk antecedent achten zou. De heer Snijders vraagt daarna of de meer derheid van burg. en weth. voornemens is, wan neer de vergadering uitgesteld wordt, een nieuw plan ter tafel te brengen in verband met het bedanken van mej. Gerth van Wijk. Aangezien dit, blijkens mededeeling van den heer Ermerins, niet't geval zijn zal, trekt de heer Snijders zijn amendement in. Thaus wordt in stemming gebracht het 2e punt van het voorstel der meerderheid van burg. en weth., dat met 12 tegen 4 stemmen verworpen wordt. Behalve de beide wethouders stemden de heeren Snijders en Jeras voor. Op de vraag des voorzitters of de meerderheid hare overige voorstellen nog in behandeling wenscht gebracht te zien, antwoordt zij ontkennend. Alsnu stelt de voorzitter aan de orde he voorstel der minderheid van het college van burg. en weth., daarbij mededeelende dat hij het amendement van den heer De Ligny heeft over genomen, zoodat de verordening, regelende het getal onderwijzers bij de lagere scholen, de akten die zij bezitten moeten en de jaarwedden alsnu luidt: a. Achter art. 2 een nieuw artikel (2bis) te voegen alduB luidende: „Het hoofd der school G moet de bevoegdheid hebben tot het geven van onderwijs in minstens êenevree rad e taal. b. Achter art. 3 een nieuw artikel (3bis) te voegen, aldus luidende Het hoofd der school G wordt bijgestaan door lo. een onderwijzeres met den rang van hoofd onderwijzeres 2o. eens onderwijzeres; eene onderwijzeres, uitsluitend voor het onderwijs in het rekenen, de vormleer en de wiskunde een onderwijzer in de kennis der natuur; 4o eene onderwijzeres voor het onderwijs inde aardrijkskunde en de geschiedenis 5o twee onderwijzeressen elke voor het onderwijs in eene der drie vreemde talen; 6o eene onderwijzeres, uitsluitend voor het ouderwijs in het handteekenen en in de nuttige en fraaie handwerken voor meisjes; 7o eene onderwijzeres voor het onderwijs in de gymnastiek. Het onderwijs in het rekenen, de vormleer en de wiskunde kan, evenals het onderwijs in het handteekenen, aan eeu onderwijzer opgedragen worden. „Aan de sub 2 genoemde onderwijzeres kan ook het onderwijs in de nuttige en fraaie hand werken in de laagste twee klassen opgedragen worden. „c. In art- 4, in plaats van „f 1250 en van," te lezen f 1250 die van" en aan het slot achter 1870" te lezen „die van het hoofd der school G f 2000." (Wanneer mej. Gerth van Wijk beuoemd mocht zijn, hierachter te doen volgen„en voor de tegenwoordige titularisse mej. Gerth van Wijk 2400.'') d. Achter art. 8 een nieuw artikel (86»s) te voegen aldus luidende „De onderwijzeressen of onderwijzers, verbonden aan school G, genieten de volgende jaarwedden. De onderwijzeres met den rang van hoofdon derwijzeres f 1200. De onderwijzeres 700. De onderwijzeres ot onderwijzer, uitsluitend voor het onderwijs in het teekenen, de vormleer cn de wiskunde f 1200. De onderwijzer uitsluitend voor het onderwijs in de kennis der natuur 600. De onderwijzeres voor het ouderwijs in de ge schiedenis en aardig kskunde f 1200 enz. enz. De voorzitter zegt, nu ziju voorstel in behandeling komt, eer. enkel woord in het mid den te willen brengen. Hij heeft aaa de overige beraad dagingen weinig deelgenomen, aangezien over de zaak weinig nieuws te zeggen valt. De voorstellen betreffende de middelbare meis jesschool hebben de algemeene belangstelling in deze gemeente in zeer hooge mate gewekt en ia de laatste jaren is geen onderwerp zoo open baar behandeld en nimmer is het publiek zoo in de gelegenheid gesteld om zijn oordeel uit te spreken als ten deze. Dat die gelegenheid gege ven is, is voornamelijk te danken aan de pers. Ik wenseb daarom zegt de voorzitter openlijke hulde en dank te brengen aan de pers, vooral aan hare oudste vertegenwoordigster in Middelburg, voor de belangrijke diensten en de hulp die zij aan burgemeester en wethouders heeft verleend. [De leden gaven bierbij'door applaus van hunne instemming blijk]. Het was den voorzitter' niet aangenaam het voorstel te doen dat hij heeft ter tafel gebracht. Het is toch altijd zeer onaangenaam als men een stap terug gaan moet en als men van den stralen krans, die het ouderwijs versiert, een straal moet dooven. Maar aan den anderen kant is de stap achteruit meer schijn dan wezen en heeft de voor- zitier goeden moed dat de behingen van het onderwijs voor meisjes door het nu te behandelen voorstel even goed zullen worden bevorderd als vroeger. Daarvoor instaan kan hij echter niet. Alles toch hangt af van de wijze waarop het voorstel wordt uitgevoerd. In de laatste dagen is door den raad bij de beslissing omtrent de burgeravondschool weder het bewijs geleverd dat hij bereid is offers te brengen, waar het geldt het onderwijs te steuuen en de voorzitter hoopt dat nogmaals te onder vinden als hij aan de vergadering vragen zal de bewaarschool, waar aan de kinderen der minder gegoeden onderwijs gegeven wordt, aanzienlijk te verbeteren. Het is pijnlijk te moeten erkennen dat de fi naneieele toestand der gemeente niet bloeiend is en dat dit de reden geweest is, waarom men in de akelige noodzakelijkheid gekomen is het snoei mes te moeten zetten in de uitgaven voor het middelbaar onderwijs. De baten en lasten der gemeente-huishouding zijn bekend, zoowel als de minder gunstige toestand, die geboren is door dien hoopvolle verwachtingen niet verwezenlijkt zijn geworden. En nu heeft bovendien de wet gever nog zijn steunende hand aan de gemeenten onttrokken. In de overtuiging alleen dau ook dat het on derwijs aan de burger-avondschool, met het oog op den eieeh des tijds moest worden bevorderd is het daarop betrekking hebbend voorstel gedaan bij het middelbaar onderwijs voor meisjes gebood echter de noodzakelij kheid bezuiniging in te voeren. Er wordt gezegd dat de burgemeester de zaken te donker heeft ingezien en voorgesteld. Hij laat zich dat oordeel welgevallen, hij is er niet onverschil'ig onder, maar is overtuigd zijn plicht te hebben gedaan. Men overdrijve echter niet. De tegenwoordige tijdsomstandigheden, voor velen zoo moeilijk te doorworstelen, treffen niet alleen Middelburg maar doen zich ook in wijder kling gevoelen. Middelburg heeft een groot verleden achter zich dat het door energie en ondernemingsgeest ken merkte. Zuinigheid, orde in zaken, goed, ver standig beleid en vooral het zetten van de tering naar de nering waren de wegen naar welstand. De voorzitter eindigt met ook bij deze gelegen heid de hoop uit te spreken dat Middelburgs raad nu en altijd blijk zal geven dat de geest van het voorgeslacht niet uit hem is gevaren. De heer Snijders verklaart zich niet te kun nen vereenigen met de denkbeelden van den geachten voorzitter ten opzichte van de reorga nisatie der school. Hij kan er niet mede instemmen, onder den naam van school voor meer uitgebreid lager ouderwijs, in werkelijkheid eene middelbare school op te richten. Hij ziet daarin eene mys tificatie. En nu moge de voorzitter zich beroepen op het voorbeeld eener naburige gemeente, spreker is niet gewoon het voorbeeld van anderen te volgen als hij twijlelt aan de rechtvaardigheid van dat voorbeeld. In de tweede plaats heeft dezelfde spreker bezwaar tegen de som van f 600, die uitgetrok ken is als jaarwedde voor een onderwijzer in de natuurkunde. In ziju oog is het onmogelijk voor die som een leeraar te krijgen, terwijl, mocht men eeo leeraaar willen aanstellen die reeds elders met werk overladen is, het resultaat dat verkregen wordt zeer klein zal zijn. De heer De Ligny geeft den spreker toe dat een speeialen leeraar op een jaarwedde van f 600 niet te benoemen is, maar hij meent dat wel een leeraar eau eene andere inrichting te vinden is die voor /600 aan de meisjesschool les zal willen geven en ziet daarin niet het bezwaar dat de heer Snijders heeft. De heer J. A. van Hoek zegt dat, nu de raad besloten heeft een stap achteruit te doen, het voorstel dat nu iu behandeling is van alle kanten dient bezien te worden, opdat de stap, die achteruitgezet moet worden, zoo kieiu mogelijk zij. Volgens het voorstel van den voorzitter zal de gemeente middelbare traktementen betalen, maar 't is de vraag of men nu ook verzekerd is middelbare onderwijzers te zien aangesteld. De raad toch, die bij een middelbare school invloed heeft op de benoeming van directeur en leeraars of leeraressen, mist dien invloed bij eene lagere school. De hoofden dier scholen worden niet benoemd door den raad uit de personen die hij het geschiktst acht, maar uit een voordracht, door burg. en weth. in overleg met den districts schoolopziener opgemaakt. In de tweede plaats meent de spreker dat het voorstel niet geheel consequent is. Bij tal van onderwijzers op jaarwedden van f 1200 a ƒ1400 is eene onderwijzeres van 700. Wat zal dat voor eene onderwijzeres zijn? De voorsteller had z. i. die onderwijzeres moeten schrappen of voor haar hetzelfde traktement uittrekken als voor de andere. Het bezwaar van het onderwijs in de natuur kunde is, nu het amendement-De Ligny is over genomen, vervallen. Alleen vraagt spreker welke som is voor de leermiddelen in dat vak uitge trokken heeft men geen kabinet noodig en verder welke som is begroot voor de leermid delen der leerlingen, die nu voor rekening der gemeente komen? Wanneer het plan van den voorzitter werkelijk kans van slagen had, zou naar sprekers meening de onderwijzeres van f 700 moeten vervallen en bovendien nog een onderwijzer in de kennis der natuur en een in plant-en dierkunde moeten inge voegd worden. Dan misschien zou ook spreker zijn stem aan het voorstel kunnen geven. De voorzitter, de gemaakte opmerkingen beantwoordende, zegt dat bij uitloving van goede traktementen zeer veel kans bestaat goede onder wijzers te zullen krijgen. De voordracht is z. i. geen bezwaar, aangezien het gerust is aan te nomen dat de districts- zoowel als de arr.-school- opziener gaarne mee zal werken in het belangder zaak. Wat de kwestie betreft van de onderwijzeres van 700 herinnert de voorzitter aan het rapport der commissie voor het midd. onderwijs, die onderwijzeres is voor de laagste klassen bestemd. Er is een goed physisch kabinet; grooter eischen dan nu worden niet gedaan. Wat de kosten der leermiddelen betreft, wijst de voorzitter erop dat hij niet gesproken heeft van het bedrag van het schoolgeld; hij wenscht dit eerst later te beslissen. Sommigen wenschen f 50, anderen f 80, nog anderen lager bedrag, maar eene verhooging tot ƒ80 acht de voorzitter alleszins gerechtvaardigd wijl, na attrek van f 30 voor leermiddelen, het schoolgeld d»tn op 50 blijft. Wat de opmerking van den heer Snijders aan gaat, dat deze nooit iets zou willen doen wat hij niet geoorlooid rekent, heeft de voorzitter zich afgevraagd of dit geen Don Quiehotterie was. Als het college te Goes geen bezwaar erin viodt, noch ged. staten, noch anderen, vindt de voorzitter het Doa Quiehotterie zoo angstvallig te zijn. Mogelijk is de voorzitter wat dikhuidig, zoo ja, dan spijt het hem. De heer S n ij d e r s, het woord vragende voor een persoonlijk feit, zegt dat hij in de vergade ring, door den voorzitter gepresideeid, zitting heeft als afgevaardigde der Middelburgsche bur gerij en dat hij op dien grond den voorzitter het recht betwist en het in strijd acht met de waardigheid van den raad zijne scrupuleusheid te bestempelen met den naam van Don Quiehotterie. De voorzitter kon niet vermoeden den heer Snijders door deze uitdrukking te zullen kwetsen en had diens uitval dau ook niet ge wacht. Het was zijn doel niet te beleedigen; deed bij dit dan geschiedde het onwillens en verzoekt hij den heer Snijders hem dit ten goede te hou den. Hij bedoelde niet den heer Snijders Don Quïchottiesch voor te stellen, maar alleen diens denkbeeld. Hij vindt dat overdreven over nice zeggen do Engelschen. De algemeene beraadslagingen worden nu, op groDd van het vergevorderde uur gesloten, en de verdere behandeling uitgesteld tot Donderdag middag te 2 uren. Het verslag van het in die zitting voorgevallene moeten wij tot een volgend nommer uitstellen. Naar men ons uit Yerseke meldt hebben de inschrijvers op de stoomtram van Yersekedam naar 't station Kruiningen, hunne inschrijvings- biljetten terug ontvangen en heeft de commissie van uitvoering haar mandaat neergelegd. Welk een veeg teeken De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor 's Gravenpolder c. a., ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande be palingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich daarvoor nog tot 26 Mei e. k. by het departe ment van financiën kunnen aanmelden. In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van deputaten van anti-revolutionaire kiesver- eenigingen, die door ruim twee honderd afgevaar digden en vele leden der kamer en provinciale staten werd bijgewoond, werden herbenoemd tot leden van bet centraal-comité de heeren Van Alpben, Diemer en dr A. Kuyper. Ter voorziening in de vacature-Esser werd ge kozen de beer Hoogeveen, die, evenals de aftre denden, verklaarde zijn benoeming te aanvaarden. Dr Kuyper werd, met algemeene stemmen min één, tot voorzitter herkozen, en stelde voor jbr mr Elout van Soeterwoude tot eere-voorzifter te benoemen, wat bij acclamatie werd aangenomen De vergadering toonde zich diep verontwaardigd over de manier, waarop minister Heemskerk eerst de crisis en daarna de ontbinding bad uitgelokt, vooral met het oog op de wijze, waarop thans aan de rechterzijde de weg is afgesneden, om tot eenige opheldering te geraken aangaande de houding des ministers in de crisisiets wat dooi den minister in de eerste kamer werd ontweken, omdat de heer Mackay daarin geen zitting had en thans door de ontbinding van de tweede kamer onmogelijk wordt gemaakt. (Std.) In Friesland bevat deHjjst "der hoogstaangesla genen 109 namen. N° 1 is de heer mr W. J. van Weideren "baron Bengers te Leeuwarden, die 6326.87, en de laatste de heer W. A. Peere boom te Bolsward die]"/ 659.51 in de betrokken belastingen betaalt. Beroepen bij de N. H. gemeente te Rilland- Bath de heer P. Binnendijk, cand. Een meer dan SOjarig kiezer te Oamperland heeft zich verleden Dinsdag nog trouw van zijn plicht gekweten; hij deed een wandeling van een flink uur gaans om de stembus te bereiken. Te Appingedam is Woensdag op de veemarkt een jongmensch zoo hevig door een koe gestooten dat hij kort daarop overleed. Op dienzelfden dag brak te Sittard, op het terrein der boogschut- tersvereeniging Si. Sebastiaan, bij het ophijschen van vlaggetjes naar het boveneinde van den vogelstang, plotseling dit ijzeren boveneinde af. Het kwam terecht op het hoofd van een jongman wiens hersenpan verbrijzeld werd en die oogen- blikkelijk dood was. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 14 Mei Schoondijke, Beestiaal, Le Nobel. 19 Schoondijke, Beestiaal enz., Tak. 20 h Middelburg, Woonhuis, Woutersen. 24 n IJzendijke, Inspan, De Smidt. 25 26 Middelburg, Inboedel, Woutersen. 26 Koudekerke, Inspan, De Wolff. 7 Juni Tbolen, (verp.) Bouwland Kroondomein, THssingen, 14 Mei. Vertrokken het Eng. kon. jacht Osborne naar Engeland. Bericht. Hoewel wij herhaaldelijk erop wezen dat de Middelburgsche courant en de firma Gebr. Abrahams twee geheel afgescheiden zaken zijn, worden er nog voortdurend stukken, ons blad betreffende ontvangen met het adres dier firma erop. Wij merken daarom op dat ons adres is voor telegrammen Middelburgsche courant Middelburg. nieuwsberichten en ingezonden stukken E e- dactie Middelburgsche courant, en advertentiën Administratie Middel burgsche courant. Ten slotte herinneren wij dat advertentiën uiterlijk des namiddags te twee uren aan ons bureau moeten bezorgd zijn, willen zij des avonds nog worden opgenomen. Gedrukt bjj de Gebroeders Abrahams te Middelburg

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 6