Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Kerknieuws. MUSICALIA. Verkoopïngen en aanbestedingen. klein gedeelte bestraat en arriveerde ook nog weinig materiaal. Men zal toch nu het geschikte seizoen niet nog eens laten verloopen? De ingelanden van den polder Oud-Zevenaar besloten tot het begrinten van verschillende wegen door den polder en langs den Hoogendjjk", aan sluitende bij „Driewegen" aan den provincialen weg naar Axel en loopende tot aan den weg van het kanaal op Gent. Van deze kunstbanen zal niet alleen een goed gebruik kunnen worden ge maakt door de ingelanden van den polder en van de aangrenzende polders, doch ook een groot gedeelte van de gemeente Zaamslag zal er van kunnen profiteeren om landbouwproducten scheep te brengen, zonder Terneuzen aan te doen, waar voor een tolboom moet worden gepasseerd. De weg levert dus voor anderen dan ingelanden ook een geldeljjk voordeel op, iets wat tegenwoordig niet wordt versmaad. Uit Nieuwvliet schrijft men ons: Donderdag vierde onze gemeente feestop verzoek van den gemeenteraad had de burgemeester, de heer J. H. Gerritsen, zich des namiddags naar hier begeven, vergezeld van zijne echtgenoote. Aan den ingang van de gemeente en voor het gemeentehuis waren eerebogen opgericht, en toen de burgemeester met zijne vrouw het gemeentehuis betrad werd hij door den oudsten wethouder namens den raad, die voltallig aanwezig was, hartelijk toegesproken en met zijn huwelijk geluk- gewenscht. Vervolgens brachten de schoolkinderen hem een ovatie, zongen eenige liederen en boden mevrouw Gerritsen een prachtig bouquet aan terwijl eindelijk het alhier bestaande strijkorkest eene uitvoering gaf ter eere der jonggehuwden. Het onverwachte dezer ovatie, die in de hoogste mate de blijken droeg van toegenegenheid jegens het hoofd dezer gemeente en zijne vrouw, maakte bljjkbaar een diepen indruk op hen,wien zij werd toegebracht, en zal niet weinig bjjdragen om den band, die Nieuwvliet aan zijn burgemeester hecht, te versterken. De Staatscourant bevat heden de wet van den 9 Mei 1886, tot conversie van vier ten honderd in drie en een half ten honderd rentegevende Nationale schuld. De jaarlijksche rekening en verantwoording van het fonds voor onderofficieren over het jaar 1885 is verschenen: De ontvangsten bedroegen 73.566,29§, de uitgaven 77.492.08, zoodat bij het slot van het jaar 1885 meer is uitgegeven dan ontvangen 3.925.78§. Bij koninklijk besluit van 16 Juni 1879 is bepaald dat dit fonds geleidelijk zal worden opgeheven, en de onderofficieren niet meer verplicht zjjn daaraan deel te nemen. Toch telt het fonds nog 1306 leden, terwijl op het einde van 1885 nog 377 personen in het genot waren van jaarlijksche ljjfrenten en pensioenen. De heer E. R. baron van Weideren Rengers, hoofdcommies aan het departement van waterstaat, zal optreden als secretaris bij de te 's Hagete houden conferentie over den verkoop van sterken drank op de Noordzee. De vertegenwoordiger van de Duitsche regeering op deze conferentie zal, volgens het R. Nbl., zijn kapitein Donner. Tot slot van hare winteroefeningen werd als derde en laatste uitvoering door de zangvereeni- ging Tot Oefening en Uitspanning alhier 11. Dinsdagavond Mendelssohn's Elias ten gehoore gebracht. De hooge trap, waarop de zangvereeniging tegenwoordig staat, kon niet anders doen ver wachten dan eene uitmuntende uitvoering, doch eene, zooals thans plaats had, hadden wij ons niet kunnen voorstellen. Zonder onderscheid werden alle koren uitmuntend gezongenmoesten wij er eenige in het bijzonder noemen, dan waren het zeker het boorrecitatief die Tiefe ist versieget, het koor n° 5, waarin vooral de sopranen in het slot, Und thue Barmherzigkeit an toonde zich eerst weer aan tafel, even ernstig als te voren. Ook BirE, die zeer slecht geluimd thuis kwam, begon dadeljjk den draak te steken met Pim pel. Hij verhaalde allerlei anecdotes uit Ems, die hij ook op het casino verspreidde, doch daar mede kon hij het feit niet wegnemen dat Catull een voornaam personage was geworden en als mjjnheer Yon Pimpel bjj de voornaamste families ontvangen werd. Er zjju van die wezens, wier onbeduidendheid door iedereen erkend wordt en die toch een zeker standpunt weten in te nemen, waar zij zich doen gelden. Zooals ik zeide had Pimpel altijd de aandacht getrokkenmen miste hem als hij om een ver koudheid zijn kamer moest houden; men vroeg: zou bjj nu trouwen en met wie; men wist op welke feesten hjj gevraagd werd en zocht zelfs zijn naam in de courant; want ter wille der vrijkaarten, die hij rijkelijk uitdeelde, moesten de berichtgevers elke week eenmaal over onzen verdienstelijken intendant en zijn onyermoeiden jjver voor het tooneel spreken. Er was geen aanzienlijke familie, waar hij niet uitgenoodigd werden hjj bewoog zich in de hoogadellijke kringen met een zekerheid alsof hjj insgelijks een reeks van beroemde voorouders telde. Zjju verleden werd echter Diet geheel vergeten, vielen taus&nden, een' zoo vol, krachtig, en klankvol geluid ontwikkelden. Ook de dramatische gedeelten in de aanroeping van Bacilwaarin, zooals ons de baszanger Haase verzekerde, hij van een koor nog nooit zulk eene bezielde medewerking ondervond. De indruk van het slotkoor van het eerste gedeelte Dank sei dir Gott, zullen zeker de meeste toehoorders niet spoedig vergeten. Maar laten we over de koren niet verder uit weiden we zouden hun gansche werk van dien avond moeten roemen. Het solo-kwartet was, zooals wij in ons inleidend bericht reeds mededeelden, aan vier goede zangers toevertrouwd. De hoofdpersoon in dit oratorium is ontegen zeggelijk de baspartij. Om de Elias-partij te zingen moet men niet alleen concert- maar ook dramatisch zanger zijnen zeker de heer Haase vereenigt deze hoedanigheden in ruime mate in zich. Zijne geheele partij heeft hij meesterlijk gezongen. De tenor, de heer Ritter, omtrent wien wij bij eene vorige uitvoering eene zoo goede meening uitten, heeft die niet beschaamd, maar ook ditmaal blijken gegeven een zanger te zijn, met uitstekende stem en muzikale middelen begaafd. Het was alleen jammer dat zijne partij in dit oratorium niet meer omvangrijk was. De sopraan-zangeres, mejuffrouw S. heef hare partij zeer goed gezongen. Het valt niet te ontkennen dat haar standpunt tegenover drie solisten van zoo goeden naam moeielijk was, maar daarom verdient zjj dubbel lof voor haar zang. Yooral hare aria bij den aanvang van het tweede deel ontving een wel verdiend applaus. Ook hare medewerking in de kwartetten en het terzett was zeer te roemen en zij verdient zeker een woord van lof en dank voor hare welwillende medewerking. Mejuffrouw Vermehren, de alt-zangeres, is zulk eene goede bekende van ons, dat het wel onnoo- dig is te zeggen hoe zij ons met hare welluidende stem en muzikale voordracht opnieuw bekoord heeft, en wjj niets liever wenschen dan haar bij eene volgende gelegenheid weder in ons midden te zien. Vóór dat we met de solisten eindigen, mogen wij niet verzuimen den dames en heeren dillettan- ten, leden der zangvereeniging, die op zulk eene uitstekende wijze in de kwartetten en het terzett, h Capella gezongen, hebben medegewerkt, een woord van lof toe te brengen, en vooral aan de tweede sopraniste, die op zoo verdienstelijke wijze in het terzett mede zong. Dit dames-trio vol deed zoo, dat het gebisseerd en daarop welwillend ten tweede male gezongen werd. Het mag als eene uitzondering beschouwd worden, dat onder de leden van 'het koor zulke goede krachten gevormd zijn, aan wie dergelijke belangrijke partpen zjjn toe te vertrouwen. De directeur heeft daar eer van. Het orkest, dat den avond te voren op de ge nerale repetitie in de begeleiding van de boren, in verhouding tot het zangpersoneel, soms te sterk was, heeft op den avond der uitvoering de klank zóo gewijzigd dat de verhouding in toongehalte tussehen boor en orkest juist was berekend. De door Mendelssohn zoo rijk geïnstrumenteerde begeleiding, die aan het orkest hooge eischen stelt, werd uitmuntend gespeeld. Kleine feilen, zooals b. v. in den aanvang eene iets te lage stemming van de contrabassen, werden, zooals dit van een zoo goed geoefend orkest als de Crefelder kapel verwacht kon worden, dadelijk hersteld. Over het geheel waren alle toehoorders over de uitvoering van de Elias hoogst voldaan dit bleek dan ook uit een, na het einde van iedere afdeeling, warm applaus van de zijde van het publiek en fanfares van het orkest aan het adres van den heer Cleuver, welke eerbetuiging hij trouwens ten volle verdiende. Aan het slotfvan ons verslag brengen wij dan ook nog gaarne een woord van lof en dank aan de zangvereeniging, haar bestuur en haar ijverigen directeur. Zij allen mogen met voldoening terug zien op het muzikaal genot, det ze ons dezen winter geschonken hebben. Wat men met eendrachtig samenwerken kan bereiken, hebben de drie uitvoeringen dezen winter opnieuw bewezen. Wij behoeven de programma's van die uitvoe ringen, waarop namen voorkomen van Bach, Handel, Hiller, Mendelssohn, Hol en anderen, slechts in de hand te nemen om ons te herinneren op welke wijze die belangrjjke werken werden uitgevoerd, en tot de overtuiging te komen dat de muzikale zin en ontwikkeling in onze gemeente meer en meer vooruitgaan. Dit is te danken aan de onvermoeide en jjverige studiën van de leden der zangvereeniging, en niet minder aan de talent volle leiding van den heer Cleuver. Uit Kloetinge schrijft men ons: Ging 21 April jl., de dag waarop de heer A. an—hiti imbimiiia—an— de dames gichelden vaak over hem, en herinner den elkaar aan den tijd, toen zij hem op het tooneel zagen rondhuppeleneenige oudere heeren spraken zelfs van zijn vroeger beroep in Alberts- heim maar hij was nu toch mijnheer Von Pimpel en wist zich als zoodanig te doen gelden. Hjj was slim genoeg geweest om iedereen van het tooneel te verwijderen, die hem daar nog als balletdanser gekend had. Zelfs den regisseur had hjj, ofschoon oogenschijnljjk altjjd beleefd blij vende, gedwongen zijn ontslag te nemen en zijn opvolger verklaarde dat er nooit een beter inten dant geweest was dan Pimpel. Wordt vervolgd.) J. J. Warnsinck 30 jaren geleden zjjne betrek king als predikant te Kloetinge aanvaardde, als 'tware onopgemerkt voorbjj, gisteren daarentegen bij het vieren van zijn 70 geboortedag ondervond de geachte jubilaris in dubbele mate bljjken van belangstelling. O. m. werd hem door het kerk bestuur, den kerkeraad en het kiescollege een prachtige fauteuil aangeboden. De eerste lading hout van de Oostzee in dit jaar, voor rekening van de firma I. de Broekert en Zoon te Middelburg, is heden te Ylissingen aangekomen en wel met het, den 7en dezer van Gothenburg (Zweden) vertrokken Nederl. schip Hendrika. Binnenkort wordt in Ylissingen wederom eene lading geraffineerde petroleum van New-York verwacht, met het thans in laatstgenoemde haven in lading liggende Engelsche schip Jas. H. Scammeli. Het Eng. jacht Osborne, onder bevel van den commandant Flawkes, met H. K. H. de kroonprinses van Duitschland en Pruisen aan boordkwam hedenmorgen van Port Victoria te 7 uur 10 min. te Ylissingen binnen en legde aan den ponton aan. Kort daarop stapte H. K. H. aan land en begaf zich, na een kort oponthoud in de voor haar gereserveerde wachtkamer l"te klasse in het gereed staande salon-rijtuig van den Potsdammer spoor, dat in den mailtrein geplaatst was. Wegens de late aankomst van het jacht vertrok die trein eerst te 7.20, De kroonprinses werd naar den trein begeleid door den commandant van de Osborne en door graaf Seckendorf, kamerheer. De ponton was afgezethal en perron echter nietdit kon ook moeiljjk met het oog op de reizigers uit Engeland, die met de boot der Zeeland aankwamen. Die afsluiting wekte, volgens een bij ons inge komen schrjjven, veler leedwezen op maar groot was de verontwaardiging toen men den toegang tot den ponton wel verleende aan een heer met dame uit Vlissingen en de eigen landgenooten der prinses weerde. Is dat billjjk vroeg men elkaar af. Wjj kunnen ons voorstellen dat die daad van willekeur bjj de Duitschers, welke aanwezig waren om hunne prinses te zien en hunne hulde te brengen, gehecht als ze zijn aan hun vorste lijk huis, de jaloezie opwekte en wij verdedigen haar volstrekt niet, maar ons komt het toch voor dat er in de hal en op het perron ruimschoots gelegenheid was om een bewjjs van belangstelling te geven en zjjne nieuwsgierigheid te voldoen. De Osborne vertrekt morgenochtend weer naar Portsmouth. Heden verdronk te Goes in de Voorstad een jongetje, zoontje van R., in een put. Een bewoner van Wissekerke (N. B.), vader van vier kinderen, heeft Zaterdagavond vrouw en kinderen verlaten zonder dat iemand weet waar heen hjj vertrokken is. Huiselijke oneenigheden en misschien ook financieële moeilijkheden schijnen de oorzaak van zjjn vertrek te zjjn. Voor gisteravond in de schouwburgzaal der sociëteit V. O. V. te Goes het concert der zang vereeniging aanving, had er eene opschudding plaats. Een der bedienden zou de ventilatieluiken open leggen doch ongelukkig liet hij er een dooi de opening vallen en kwam deze terecht op een lamp, welke boven 't eorkest hing. Natuurlijk groote verwarring; de stukken glas vlogen ge deeltelijk in de openstaande vleugelpiano, die eerst gezuiverd moest worden vóór het concert kon aanvangen, 't Mag een wonder heeten dat een paar dames die om en bij de plaats stonden, waar het luik neerkwam, met den schrik vrij kwamen. Woensdagavond ging te Yerseke een oud man uit Wemeldinge, die zeer slecht van gezicht doch goed met den weg bekend is, over de Dam- sche straat, toen een ledige kalk wagen kwam aanrijden. De man liep op zij doch juist toen de wagen hem passeeren zou, nam hjj op eene on verklaarbare wjjze eene wending en kwam vlak voor het paard, dat hem onder den voet reed, doch niet op hem trapte. Een der wielen even wel ging hem over het hoofd en een ander over over de rechterhand, gelukkig zonder merkbare kwetsuren te veroorzaken. In den Anna Jacobapolder, gemeente Sint Philipsland, wordt eene eendenkooi aangelegd dooi den heer J. W. del Campo, genaamd Camp aldaar, in navolging van hetgeen jhr Martini Buis te Rotterdam reeds voor eenige jaren met goed gevolg deed. Het daartoe noodzakelijk graafwerk en de aanplant van houtgewas voorzag sedert geruimen tjjd gedeeltelik in de behoefte aan werkzaam heden en was eene kleine tegemoetkoming in het gebrek aan voldoenden veldarbeid. Terwjjl het droge voorjaar het ontkiemen van onkruid groo- tendeels belette zjjn de arbeiderswerkzaamheden, na een zeer langen winter, schaarsch en dientenge volge is hun toestand alles behalve ben jjdenswaardig. Een zonderlinge vergissing heeft er te Am sterdam bij onze rechtspleging plaats gehad. De advocaat-generaal bjj de rechtbank te Amsterdam deelde haar eergisteren bjj de behan deling eener crimineele zaak mede. Hij vermeldde het volgende feit In 1880 werd Lavertu wegens diefstal tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Niet lang daarna kreeg hjj gratie. »De gratie berustte op een vergissing." Een broeder van den beschuldigde, die gelijk met hem in het tuchthuis zat, werd ernstig ziek, De geneesheer gaf hiervan een attest aan de bevoegde autoriteit af, maar ver melde per abuis daarin den gezonden Lavertu in plaats van den zieke. De koning verleende gratie en de man hervatte zjjn vroeger bedrjjf. Het bljjkt alzoo, dat, als men bjj abuis gratie bekomt, daarop geen verhaal meer is. Ook de zieke Lavertu zal van zjjn geneesheer kunnen zeggen: hij meende het goed, maar hij deed het slecht. Te Rotterdam gingen de paarden van een rijtuig, met communie-kinderen, op hol. De koet sier, in kenneljjken staat, werd van den bok ge slagen. Een loodgietersknecht, die de paarden wilde tegenhouden, werd onder het rjjtuig ge slingerd en bekwam inwendige kneuzingen. De kinderen bleven gelukkig ongedeerd. Maandagavond werd te Amsterdam een heer, die over de Prins Hendrikkade ging, plotseling een messteek in den rug toegebracht, gelukkig niet van ernstigen aard. Even snel ais het feit gepleegd was, verdween de onbekende dader in een der zjjstraten. Men denkt aan een wraak oefening wegens persoonlijken wrok tegen den gewonde. Uit Madrid meldt men, dat de beweging tegen het handelstractaat met Engeland in Cato- lonië toeneemt. De Imparcial wil weten, dat het Spaansche gouvernement opnieuw een aanschrijving aan de autoriteiten op de grenzen der Pyrenaën heeft gericht om te waken tegen Carlistische woelingen Turkjje, toegevend aan den wensch van vorst Alexander, heeft Philippopolis als plaats van bjjeenkomst voor de commissie aangewezen, welke belast is met de herziening van het Roe- meelsche statuut. Volgens officieel bericht is den 29en April de Spaansche vlag op het eiland Yap geheschen. Op een door hem belegde vergadering heeft Chamberlain .verklaard, dat Gladstone's verkla ringen hem hebben teleurgesteld en dat hjj nieuwe voorstellen der regeering aan het parlement nood zakelijk achtte. Chamberlain noemde de verwerping van de Iersche bill het eenige middel om de eenheid in de liberale partij te herstellen. Een der aanwezigen berekende, dat 102 liberalen de Iersche voorstellen zouden verwerpen en dat nog 34 liberalen aarzelen, maar de onvoldoende verklaringen, door Gladstone Maandag in het lagerhuis afgelegd, zonden het aantal tegenstanders doen vermeerderen. Koningin Victoria heeft Dinsdag, vergezeld door den hertog van Connaught en prins en prinses Heinrich von Battenberg, de internationale tentoonstelling te Liverpool geopend. Uit New York meldt men aan d9 Daily Neivs, dat een groote meeting te Brooklijn is gehouden om sympathie te betuigen met Glad stone's Iersche hervormingen. Johann Most, de redacteur van hef anar chistische blad Die Freiheit, is te New-York op nieuw in hechtenis genomen. Het Frankfurter Journal verneemt uit goede bron, dat de keizer van Oostenrijk met den ko ning van Beieren onderhandelt over den verkoop van diens lustslot Herrenchiemsee. De koopprijs zou voldoende zjjn om koning Lodewjjks schulden te dekken. does.. Heden avond had alhier het 17e bekroningsfeest plaats vanwege het Comité tot wering van schoolverzuim. Er zjjn 348 bekroonden, die een spaarbankboekje, met eene inschrijving ad 1 of een boekwerk ontvingen. De heer Z. D. van der Bilt Lamotthe, voorzitter van het comité, hield eene openingsrede. 's draven poliler. In de algemeene ver gadering van den polder 's Gravenpolder, die heden plaats had en door achttien stembevoegden bezocht werd, werd de heer J. Zandee als djjk- graaf herkozen. In de vacature Lokerse werd voorzien door den heer Labrjjn met bjjna alge meene stemmen tot gezworen te benoemen. Amsterdam. De jaarvergadering van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen werd bijgewoond door de vertegenwoordigers van 16 afdeelingen, onder andere uit Middelburg. De voorzitter, prof. Willeumier, heeft een uitvoerige rede gehouden, die in druk zal verschijnen. De heer Laurillard bracht het jaarverslag uit. De afdeeling Noordwjjk is in een correspondentschap veranderd. Het ledental verminderde van 2569 tot 2507. De ontvangsten bedroegen 21.227, de uitgaven ƒ15.424. De heer Van Ogtrop, bestuurs lid, is door het genootschap Beltrani scalia te Rome tot lid van verdienste gekozen. De bestuurs-voorstellen om nogmaals den minis ter van justitie te vragen om bij transport van gevangenen gebruik van den kap toe te staan, en door de regeering de spoorweg-maatschappjjen uit te noodigen cellulaire spoorwegwagens in te richten voor het vervoer van gevangenen, vonden bestriding. Het eerste werd als ontjjdig verwor pen, het laatste gewjjzigd aangenomen, in dier voege dat men zou vragen om afzonderljjke com partimenten beschikbaar te stellen. De afgevaardigde van Middelburg, mr. E. P. Schorer, wenschte de aandacht van den minister te vestigen op de zoo nuttige opleidingseholen voor gevangen-bewaarders. Het hoofdbestuur verklaarde gaarne dit punt in overweging te willen nemen. Sew-Yerb. De arrestatie van Most staat in verband tot een complot om alle politiebeambten te Chicago samen te lokken en door dynamiet om 't leven te brengen. Woensdag had te Terneuzen, ten overstaan van den te Axel resideerenden notaris P. Dregmans en ten verzoeke van de weduwe en erven van E. van de Wege, de openbare veiling plaats van een hofsteedje, bestaande in woonhuis, schuur, erf, tuin, boomgaard, wei- en bouwland, gelegen in den Zeven-Triniteitspolder, gemeente Terneuzen, samen groot 1 hectare 51 aren 90 centiaren. Verkocht aan den heer J. de Penter Mz., aldaar, voor f 3950. De gisteren gedane opgaaf van den afloop eener door de Breede watering bewesten Yerseke gedane aanbesteding betrof niet bjjzondere werken maar de gewone werken tot verbetering, ver nieuwen en herstellen der aarde-, kram-, rjjs- en steenglooiingwerken, dienst 1886/7 (raming ƒ9941). Minste inschrjjver was, zooals wjj melden, de heer C. de Wilde Aza. te Kattendijke voor ƒ8590.

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2