Maandag 10 Mei. Laatste Berichten Moojiip ei Iferpacltinp ii Zeelui. Ingezonden stukken. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten Vsrkoop'mgen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Het aftredend statenlid W. A. graaf van Lijnden. N°. 109. 129e Jaargang. 1886. BIJ VOEGSEL KIIDDELBURGSGHË COURANT. In het Schuttershof alhier werd heden middag eene algemeene vergadering gehouden van het onderwijzers-gezelschap in het arrondissement Middelburg. Zjj werd gepresideerd door den heer mr. J. van der Lek de Clerck, arrondiasements-schoolopziener en waa vrjj talrijk bezocht. De vergadering waa ditmaal gewijd aan de bespreking van twee onderwerpen. Het eerste, ingeleid door den heer L. Hogerland te Middelburg, luiddewordt op uwe school gebruik gemaakt van het lezen of het vertellen van sprookjes Zoo neen, waarom niet? Zoo ja, op welke wjjze geschiedt zulks. Spreker verklaarde zich niet ingenomen met sprookjes als leesstof voor kinderen. De bewering van sommigen dat zij de phantasie prikkelen be aamde de spreker, maar hij voegde er oumiddeljjk bij: ze prikkelen de phantasie verkeert en werken verderfelijk op het kinderlijk gemoed. Zij toch voeden de zucht naar het avontuurlijke, oefenen slechten invloed op de ontwikkeling van het karakter, geven voedsel aan bjjgeloovige denk beelden en leggen den grond tot eene ongezonde levensbeschouwing. Dit een en ander, zoowel als dat de sprookjes geen strekking hebben en geen moraal bevatten, toonde spreker aan door onderscheidene sprookjes te bespreken en te ontleden. Hjj eindigde zijne met belangstelling gevolgde voordracht met de woorden dia Hamerling zijne Aspasia in den mond legt„ik zou de sprookjes als een curiositeit zoo spoedig mogeljjk bijgezet willen zien in een museum van oudheden." De heer W. Morren kwam van het vonnis, door den inleider over de sprookjes geveld, in beroep. Zjjns inziens is het sprookje, met verstand gekozen en niet als uitsluitend leermiddel aangewend, een uitstekend middel tot ontwikkeling van den geest en de opvoeding van het kind. Niet moet de phantaisie er door geprikkeld maar ontwikkeld worden, meende deze spreker, die ook niet toegaf dat door sprookjes aan het bjjgeloof voedsel wordt gegeven. Een tweetal leden der vergadering waren het met den inleider eens, terwijl een tweetal anderen met den heer Morren van oordeel waren dat er wel sprookjes zjjn, die met de noodige voorzich tigheid niet zonder vrucht als lees- of vertelstof kunnen dienen. De vergadering verklaarde, na discussie, van oordeel te zijn dat tot ontwikkeling der verbeel dingskracht der kinderen het gebruik maken van sprookjes niet is at te keuren, mits die met om zichtigheid worden gekozen. Het tweede onderwerp luiddeNiet voor de school, maar voor het leven moet er geleerd worden. Inleider daarvan was de heer C. Schuerveld van Middelburg. Den kinderen uit de volksklasse, die de inleider op het oog had, moet volgens dien spreker geleerd worden zelf te denken en niet te steunen op hulp van anderen; en indien geest gaf hjj een schema hoe hjj de onderscheidene leervakken zou willen onderwezen zien opdat de leerlingen later als nut tige burgers de maatschappij kunnen intreden. Een der leden wees op het groote verschil in theorie en praktjjk ook bij het onderwijs en meende dat, waar iedereen erkennen zal dat de conclusie dat niet voor de school maar voor het leven moet worden geleerd juist is, toch in de praktijk meermalen blijkt dat er op scholen vele zaken, namen en jaartallen met angstvallige zorg worden geleerd, die de leerlingen later nimmer zullen te pas komen. Hij toonde dit met eenige sprekende voorbeelden aan. Ofschoon niet ontkennende dat er misschien scholen te vinden zijn waar de toestand is zooals de vorige spreker die schetste, wees een ander lid erop dat gelukkig op vele andere de onder wijzers trachten hunne leerlingen voor het leven op te voeden. Hjj was van meening dat de school in theorie het ideaal moet wezen en de school in practjjk dit ideaal moet trachten na te streven. Over een en ander werden nog enkele bespre kingen gevoerd en daarna werd de vergadering gesloten. De heer J. Ossewaarde, pred. te Doeveren (cl. Heusden), heeft het beroep naar Slnis aange nomen, en bedankt voor dat naar 's Heer Hen drikskinderen. Wjj vernemen dat de Coöperatieve voorschotver- eeniging en spaarbank te Goes c. s., in appel zijn gekomen bjj het hof van 1s Gravenbage van het vonnis der arrondissements rechtbank alhier in de bekende zaak tusschen hen en den heer W. Pelle, zaakwaarnemer te Goes gewezen. Door ingelanden van het waterschap Krui- ningen is de rekening over het dienstjaar 1885/6 vastgesteld in ontvangst op 16880.65, inuitgaaf op 13613.37. De begrooting voor het dienstjaar 1886/7 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 15485.70. Het dijkgeschot werd met ƒ1,50 verminderd, en gebracht op 8.50 per hectare. Uit Kloetinge bericht men ons dat na een paar dagen afwezigheid P. P., van wiens heen gaan wjj melding maakten, is teruggekeerd en hij met zijne vrouw en kinderen die gemeente zal verlaten. Van kwaadwillige verlating schijnt dus geen sprake geweest te zijn. Zekere W., te Rotterdam, die onlangs zjjne betalingen staakte, werd dezer dagen het slacht offer van zekere „slimheid." Er hadden zich te Rotterdam, op het Wolfshoek, een paar vreemde lingen gevestigd, die zaken in het groot zouden doen op Zuid-Amerika. Deze „heeren" wenschten een vertegenwoordiger en W. bood zich daaryoor aan. H. moest echter 20.000 tr. storten, als waarborg. Het geld liep geen gevaar; het zou bij een bekende bank gedeponeerd worden. W. schreef zelf den brief, deed zelf bet bankpapier met den brief in een couvert, schreef zelf het adres, deed zelf het lak er op alles op het kantoor zijner toekomstige patroons en stelde voor dit te drogen in een boek met vloeipapier, dat op tafel lag. Alzoo geschiedde en W. bracht zelfs den brief op de post. Den volgenden morgen kreegbjj een schrijven van de bank, waaraan de brief was gezonden, met bericht, dat het couvert ontvangen was, maar niets dan papiersnippers bevatte. W. stormde naar het kantoor de vogels waren gevlogen Dokter Bolognini, secretaris van de Societa di esplorazione te Milaan, heeft eenige dagen geleden den volgenden brief van den met zjjn expeditie omgebrachten graaf Porro ontvangen „Wjj zjjn," schrijft de graaf, „den 26 Maart te 9 uren van Zeila vertrokken. De heer King, bevelhebber van het Engelsch-Indisch garnizoen, deed ons een feestelijk uitgeleide. »Door tien Soedaneesche en Somalische, met remmington-geweren gewapende soldaten geës corteerd, kwamen wjj den 29 te Enza aan. Een kameeldrijver toonde zich jegens mijn medgezellen weerspannig." „Ik vrees", schrijft graaf Porro verder, „dat deze kameeldrijver zich door den emier van Har- rar heeft laten omkoopen. Morgen zullen wij naar Arrovema vertrekken; den dag daarna zullen wjj Beyokabolia bereiken, en na een derde dagreis zullen wij te Gildezza zijn. Tot nu toe gaat alles goed, ofschoon wij reizen te midden van de slechtste Afrikaansche volksstammen. De weergesteldheid is goed." Dit schrjjven is de eerste lichtstraal in deze even geheimzinnige als treurige zaak. Naar men uit Colon, Cuba, meldt, hebben daar vjjf dieven in een kruitmagazjjn ingebroken, ten einde er een hoeveelheid kruit weg te nemen. Terwjjl zij daarmede bezig waren, vatte het kruit vlam, dat met geweld ontplofte, en tenge volge waarvan zeven personen gedood, 38 anderen gewond en 12 huizen verwoest werden. Donderdag liep een armoedig gekleede vrouw met haar kinderen, een zuigeling van 8 maanden en een knaap van 6 jaar, een vreemd huis in de Hernalserstraat te Weenen binnen en ging naar de hoogste verdieping. Daar wierp zjj haar kin deren uit het raam en sprong er daarop ook zelf uit. De zuigeling werd zwaargewond opgenomen; de vrouw en de knaap waren terstond dood. De Lessepa deelt aan de New-York Herald mede, dat hjj in 1889 een stoomboot denkt te buren om met al de zjjnen door het kanaal van Panama te varen en door dat van Suez weder naar Frankrjjk terug te keeren. De Herald zelf vreest dat men misschien moeite zal hebben om een boot te vinden, ruim genoeg om de geheele kleine familie van den grooten Franscbman te bergen 1 In Chicago en Milwaukee is het rustiger. Wel ontstonden er nog drie branden, doch deze werden spoedig gebluscht. Gearresteerd werd zekere socialist Michel Schwab, verdacht van te midden der agenten de bom ge worpen te hebben die zooveel onheil stichtte. Most moet openlijk zijne vreugde te kennen geven dat hij zulk eene revolutie teweeg bracht. Een treurige roem. Tusschen de werkstakers te Decazeville en de maatschappjj tot exploitatie der mijnwerken aldaar, zijn thans ernstige onderhandelingen tot hervatting van den arbeid aangeknoopt. Er zal natuurljjk van beide zjjden iets toegegeven moeten worden. De nederlaag, die Roche Zondag te Pa rijs bij de stembus leed, schijnt er niet weinig toe te hebben bijgedragen om de werkstakers han delbaarder te maken, een resultaat dat men trou wens voorzien had en dat zeker indirect niet weinig tot den uitslag van bedoelde stemming heeft bijgedragen. Goes. Tot bewaarster in de cellulaire gevan genis alhier is beroemd mej. A. P. de Vroom uit Vlissingen. 's («ravenliage. Benoemd tot lid van den raad van Nederlandsch Indië de heer A. Prujjs van der Hoeven, luatsteljjk gouverneur van Atjeh. 's Gravenïiag-e. De Eerste kamer nam heden de conversie wet en de markenwet aan, de eerste met 23 tegen 10, de tweede met 23 tegen 5 stemmen. De kamer is op reces ge scheiden. Amsterdam. De substituut-officier van justitie bij de rechtbank, jhr mr Ortt, heeft gecon cludeerd in zake het verzoek van den predikant Van Son en 75 geschorste kerkeraadsleden om te mogen intervenieeren in de aanhangige procedure, betreffende het bezit van het archief. De conclu sie van het O. M. moet luiden tot nietontvftnke- Ijjk-verklaring van dat verzoek. Het requisitoir moet zeer gunstig zjjn voor den eischer, den wettigen kerkeraad. De Liberale Unie hield heden eene vergadering Uit het jaarverslag, in comité-generaal uitge bracht, blijkt dat 63 kiesvereenigingen tot de Unie behooren, terwjjl 758 buitengewone leden zijn toegetreden. De geschriften, van wege de Unie uitgegeven en algemeen bekend, vormen het hoofdresultaat van do bestuurs-werkzaamheden. De openbare vergadering, die te 3,15 werd ge opend, was hoofdzakelijk bestemd ter behandeling van de bekende inleiding tot eenige vraagstukken van sociale wetgeving. Het hoofdbestuur wekte de sympathie der vergadering op om pogingen te doen dat deze door de wetgevende machten worden ter hand genomen. Vier dezer ontwerpen, nameljjk wetgeving voor kinderarbeid, toezicht op de fabrieken, vestiging van arbeidskamers en de eiach van professioneel onderwijs, zouden aan schrijvers van naam tot uitwerking worden aan geboden en hun geschriften zouden op kosten der Unie verspreid worden. De heer Levy wenschte echter eene commissie benoemd te zien om een schema van beginselen over deze stukken te ontwerpen en dat met de toelichting in de najaarsvergadering behandelen. De heer Sasse merkte op dat het met de liberale partjj gedaan was als niet spoedig de sociale vraagstukken tot oplossing komen. Het resultaat der beraadslagingen was dat de vergadering hare adhaesie schonk aan de hoofd strekking der bekende inleiding en verklaarde dat eene wet op den arbeid op feiten-kennis moet steunen en die kennis moet verkregen worden onder staatszorg. Voorts gaf de vergadering hare toestemming om de geschriften bovengenoemd te doen drukken. Amsterdam. In eene heden gehouden vergadering van de Willem Barentsvereeniging is besloten tot ontbinding der vereeniging en tot de oprichting van een Willem Barentsfonds, om daaruit in-gunstiger tjjd nieuwe wetenschappeljjke reizen te laten doen. Het poolschip Willem Barents zal echter worden verkocht en het batig saldo tot stijving van het fonds aangewend worden. Hulde werd gebracht aan den voorzitter Rahusen, aan de commandanten en officieren, vooral aan wijlen Koolemans Beijnen, Door de afdeeling Zeevaart van het meteorologisch instituut Utrecht wordt een atlas samengesteld uit de op de reizen met de Willem Barents gedane meteorologische waarnemingen. Athene. De Turksche gezant heeft de re geering medegedeeld dat hij mede in last heeft te vertrekken. Londen. De Times zegt dat de mogend heden in ieder geval een bombardement van Athene door de Turksche vloot zullen beletten en den oorlog localiaeeren. Te Vlissingen werd heden door burgemeester en wethouders, behoudens nadere goedkeuring van den gemeenteraad, aanbesteed eenige bestrating met grondwerk, om en bjj het Badhotel aldaar (raming 6053.) Daarvoor is ingeschreven door de heerenW. Lock te Steenbergen voor 6300, D. Bjjl voor 6084, J. Monjé voor 5875, C. Maters voor 5849 en J. van de Vree voor 5999. De laatsten wonen te Vlissingen. De heer C. Maters is mitsdien de minste in- schrjjver. Van 1 tot 8 Mei. Vlissingen. Gehuwd: S. Waterman, jm. 28 j. met J. J. Tormo, jd. 27 i. J. Neele, jm. 24 j. met P. J. Swenne, jd. 19 j. W. Kolf, jm. 23 j. met E. Minderhoud, jd. 21 j. Bevallen: C. de Jonge, geb. Sebus, z. A. L. Gabor, geb. Thompson, d. J. C. Wouters, geb. Pouwer, d. (levenl.) Overleden: P. Born, man van M. J. Schepers, 76 j. P. van der Baars, wede van E. Rjjnhout, 96 j. A. P. Bruijsschaart, z. 5 w. C. J. van Oor schot, z. 2 j. Datum. Plaats. Voorwerpen, Information. 10 Mei Breskens, Beestiaal, Hammacher& Hendrikse. 11 St. Kruis, Inspan, De Smidt. 13 Middelburg, Tjalk, Kouion. 13 Groede, Beestiaal, Hammacber. 13 Borssele, Inspan, Pelle. 14 a Schoondijke, Beestiaal, Le Nobel. 19 a Schoondijke, Beestiaal enz., Tak. 20 Middelburg, Woonhuis, W outerscu. 24 1 Jzendijke, Inspan, De Smidt. 25 26 Middelburg, Inboedel, Wonterseu. 26 Koudekerke, Inspan, De Wolff. Mjjnheer de Redacteur. Bij de aa astaande verkiezing voor leden van de provinciale staten doet zich een merkwaardig geval voor. Een der aftredende leden wordt noch door de liberale, noch door de anti-revolutionaire kiesver- eeniging aanbevolen. En meent gij dat men hem niet wil? Zeker welmaar de eene verlangt van hem de verklaring dat hjj tot de liberale partjj behoort, de andere eene verzekering ot hjj bereid is anti liberale leden naar de eerste kamer af te vaar digen. Op beide vragen heeft hij gemeend een ont kennend antwoord te moeten geven. Dientengevolge hebben nu beide kieBver- eenigingen zich van aanbeveling ten zjjnen opzichte onthouden, maar ook niemand is in zjjne plaats voor het lidmaatschap der staten aanbevolen. Nu vrees ik dat vele kiezers in het denkbeeld zullen verkeeren dat op den 6en Juli a. s. slechts vier vacatures door periodieke aftreding ontstaan. Deze dwaling te voorkomen, is het doel van dit schrijven. W. A. Graat' van Lijnden, het aftredend lid dat ik bedoel, heeft door de beantwoording der tot hem gerichte vragen getoond onafhanke lijk man te zjjn en buiten de partjjen te willen blijven staan. Het zou mjj zeer verwonderen indien graaf Yan Lijnden niet, even als in 1880, met groote meer derheid van stemmen tot lid der staten werd herkozen. Daarvoor strekt mjj de wjjze, waarop hjj zjjn mandaat tot hiertoe vervulde, ten onderpand. Mocht dit echter blijken niet het geval te zjjn, dan zou voorzeker onwetendheid van vele kiezers, dat ook hjj aan de beurt van aftreding is, daar van oorzaak zijn. U dankende voor de plaatsing. Dw. 8 Mei 1886. X. Wij verwijzen den geachten schrijver naar een nader bericht in ons blad, waaruit blijkt dat de anti-revolutio naire kiesvereeniging tegenover graaf Van Ljjnden een candidaat stelde. Dit doet echter te meer, dankt ons, de waarschuwing van X. van kracht rijn. Gedrukt bjj de Gebsoeder» Abrahams tejMMdelburg»

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 5