Laatste Berichten, Moopp Teiplüiip ii Zeeland. Kerknieuws. Gemengde Berichten, Verkoopirtgen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen, Rechtszaken. heer Frederiks in zijne beschouwing, want waar honderden guldens beschikbaar werden gesteld om een oude woning aan te koopen en ai te breken ten einde een ruimer gezicht op het ge bouw te verkrijgen en het oude kerkhof in een haaien aanleg werd herschapen, geheel omgeven door een gesmeed ijzeren hek, daar meenen wij, dat bij juiste voorlichting, genoegzame medewer king zoude verkregen zijn om het fraaie bouwwerk, de rechtmatige trots der inwoners, zooveel moge lijk in zijn oorspronkelijker: toestand te behouden. Aan hen die belangstellen in de overblijfselen van oude kunst in Zeeland raden wij de kennis making aan met het belangrijk artikel in het ge noemde tijdschrift. De heer D. Maftelé, burgemeester te Overslag, is benoemd tot ontyanger-griffier van den polder Overslag, en de heer A. Moerdijk, secretaris te Zuiddorpe, van den polder Varemièbeiden in plaats van den heer H. J. M. Onghena, die zich metterwoon in Belgie heeft gevestigd. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld E. Y. 72 j. hjr. van F. L. S., winkelierster en verkoopster van sterken drank Vlissingen, wegens overtreding der verordening op de plaatselijke belastingen tot 5 b.A. B., 61 j. slachter Middelburg, wegens dronkenschap tot 10 dagen cel en opzending naar een rijks werkinrichting gedurende 6 maanden A. C. H., 28 j. metselaar Yerseke, wegens beleediging van beambten in functie tot 1 maand cel en 8 b.E. P., 18 j. landbouwer te Assenede, in België, wegens alsvo- ran tot 15 b. Verder wegens hoon: L. M., 36 j. poulier Bier vliet, tot 25 b.J. B. 36 j. h/v. van L. M., Biervliet, tot 15 dagen cel en 25 b.F. van E., 46 j. koopman Hontenisse, E. van B., 33 j. landbouwer Clinge en C. V. D., 72 j. arbeider 's- Heerenhoek, elk tot 8 b. Allen in de kosten. De bevolking des rijks bedroeg op 1 Januari 1885: 2.117.513 M. 2.160.759 V. 4.278,272 T. en is alzoo in den loop van 1885 toegenomen met: 29.620 M. 28.120 V. 57.740 T. De loop der bevolking des rijks was in 1885 als volgt: geboren werden 76.049 M. 71.912 V. 147.961 T. terwjjl stierven 46.180 M. 43.999 V. 90.179 T. Het aantal personen, die zich gedurende 1885 in da gemeenten van het rijk vestigden, bedroeg 133.639 M. 126.838 V. 260.477 T. terwijl ver rokken 133.888 M. 126.631 V. 260.519 T. In antwoord op een gedane uitnoodiging heeft onze koning medegedeeld dat hij wegens verblijf buitenslands tot zijn leedwezen verhinderd is, bij de viering van het 250jarig bestaan der Utrecht- sche universiteit tegenwoordig te zi)D. Naar aanleiding der tegenspraak van het Vad. betreffende het bericht over de resultaten, met het systeem-Rijsselberghe telegraaf en telefoon verkregen, houdt de berichtgever der Arnh. Cri. ten stelligste vol dat de proeven mislukt zijn. Er bleek n. 1. dat bij inschakeling der toestellen S.-R. de batterijen met ongeveer 50 percent moesten worden versterkt en dat op een draad, waarlangs men anders met 25 a 30 Leclanché- elementen uitstekend werkte, met 60 dezer elementen niets werd ontvangen. Het eenige resultaat, dat men bespeurde, was dat langs alle draden, waarop men van het S.-R. gebruik wilde maken, de cor respondentie gestoord werd. Terwijl nu de amb tenaren het tegendeel ondervonden, bleyen de autoriteiten beweren, dat het zeer goed ging, en wilde men van zijne bevinding aanteekening honden, dan werd dit door de chefs ten ernstigste ontraden. Op zekeren middag was de correspon dentie weer verstoord, op alle draden waaraan 't S.-R. was verbonden, en nauwelijks had een der bevelvoerende ambtenaren die verbindingen los-: gemaakt, of de correspondentie was, als door een tooverslag, allerwegen hersteld. Voorwaar een treffend bewijs van het onbruikbare van dien toestel. Sedert heeft men al die verbindingen ver wijderd en tot heden is er niets meer van ver nomen. Dat men voor het in praktjjk brengen van dit systeem slechts wacht op eene wet op de telepho nic, zal spoedig genoeg blijken eene uitvlucht te zijn. Vooreerst toch moet het tusschen Parijs en Brussel reeds onbruikbaar zijn verklaard, voor dat men het hier te lande aanschafte, en bovendien geeft de mededeeliug in het Vaderl. »dat er tegenover de goedkoopte bezwaren bestaan, die eene algemeene toepassing wellicht niet raadzaam maken" wel eenige aanleiding tot het vermoe den, dat dit het schild zal zijn, dat ter bescher ming tegen eventueele navraag en verwijten moet dienen. De heer J. W. Verhulst, candidaat-notaris, is door het college van kerkvoogden benoemd tot ontvanger der kerkelijke fondsen in de Nederd, Herv. gemeente alhier, en als zoodanig tevens belast met het secretariaat. ik hen kom opzoeken want niet waar als mijn straftijd om is mag ik toch ook wel eens buiten komen, en mag ik u dan ook zien Gisela, mag ik met u praten en nieuwen moed uit uwe oogen putten Zij verborg met moeite haar ontroering en zei: „Dank u Greiner! Zoo hoopte ik u terug te vinden. Maar beloof mij trouw woord te houden en u niet in de war te laten brengen! Het wordt laatMen zal mij zoeken. Morgen zend ik het rijtuig om uw zuster en de kinderen te halen ik zal hen buiten afwachten en, zoodra gjj vrij zijt, verwacht ik u in het schoone Hainthal, dat voor mij een gezellige woonplaats zal worden. O gij zult u kunnen overtuigen dat het uwe dierbaren aan niets ontbreektMaar ik heb een verzoek aan u „Gij hebt slechts te bevelenIk ben big dat gij iets van mij verlangt". Gisela aarzelde. Waarom zou ik niet van haar spreken fluisterde zij. »Gij spraakt van haar, van een portret mjjner arme moeder. Ik verlang er zoo naar om dat te bezitten; men heeft er overal te vergeefs naar gezochtZij was bang om de vorstin te noemen. „Het was niet te vinden". Hugo zag haar lang met een lachende uit» Dat drie broeders tegelijk in het huwelijk treden is zeker wel eene zeldzaamheid. Dit feit had heden in de familie De Klerk alhier plaats. Een spreekwoord zegtalle goede dingen bestaan in drieënmoge dat ook hier bewaarheid worden en voor deze drie niet geschreven zijn. Trouwen is een goed begin Maar 't heeft veel zorg en kommer in En mogen zij niet met Paulus zeggen„wie trouwt doet goed, maar wie niet trouwt doet beter. Met de mailboot Willem, Prins van Oranje vertrokken gisteren avond naar Engeland 2 offi cieren en 16 matrozen en stokers (alle Russen en Bulgaren) om van Newcastle on Tyne het, aldaar voor de Compagnie pour la navigation sur la mer- Noire et le Danube gebouwd, stoomschip Bulgaria naar de Zwarte zee over te brengen. De lieden hadden de heele reis van de Zwarte zee over land gemaakt zonder rustdag zeker een aardig toertje. Benoemd tot gemeentebode te Arnemuiden H. Kraamer. De vereeniging tot uitoefening van oester- cultuur, gevestigd te Hoinkenszand, mocht zich in geen langdurig bestaan verheugen. Verleden jaar eerst opgericht, werd zij deze week reeds ontbonden. De meeste deelgenooten toonden zich ongenegen tot vergrooting van het bedrijfskapitaal, tengevolge waarvan tot liquidatie werd besloten. De 46.000 aangeslagen pannen zjjn verkocht voor 22.50 per duizend. Het kohier van den hoofdeljjken omslag te Bruinisse is vastgesteld op 3486,02£; verdeeld over 264 eontribuabelen in 18 klassen. De aanslag der hoogste klasse bedraagt 295,49®, die der laagste 1,97. Woensdagavond zou in de buurt Hoefkens- dijk onder Hontenisse zekere A. van der K. zijn geweer ontladen, toen het plotseling afging en het schot hem in het hart trof. Hjj was oogen- blikkeljjk een lijk. De kleederen zijner moeder, die in dezelfde kamer waren, vatten bij het afgaan vuur, doch werden spoedig gedoofd. De onge lukkige was ongetrouwd, doch de kostwinner van zijne arme moeder. Personen, die een bjjgeloovige vrees voor den Vrijdag koesteren, zullen zeker niet zonder angst vernemen dat dit jaar een compleet Vrij dagsjaar is. Het begon op Vrijdag en zal op Vrijdag eindigen in vier maanden zijn telkens vijf Vrijdagenvijfmaal valt de nieuwe maan op een Vrijdag, en zoowel de langste als de kortste dag valt op Vrijdag. Volgens het Bureau Veritas zijn in de maand Maart 11. 111 zeilschepen vergaan, omtrent 8 van welke zulks bij ontstentenis van alle tijding wordt ondersteld, namelijk 56 Engelsche, 11 Italiaan- sche, 9 Duitsche, 8 Fransche, 8 Noorsche, 5 Ameri- kaansche, 5 Zweedsche, 3 Deensche,2Nederlandsche, 2 Portugesche, 1 Spaansch, 1 Grieksch, 1 Russisch. Voorts 30 stoomschepen, namelijk 26 Engelsche, 3 Amerikaansche en 1 Noorsch. De versperring, aan het station van den Hollandschen spoor te 's Gravenhage ontstaan door het ontsporen van twee goederenwagens, is na korten tijd weer opgeruimd. De zesde aflevering van Mannen van beteekenis bevat eene beschouwing van Jer. de Vries over mevr. BosboomToussaint. Daarbij is een por tret van de schrijfster, zooals zij op middelbaren leeftijd was. Er wordt wel eens geklaagd over geldver spilling waar de staat de betaler is en misschien met recht, maar dan dient men er ook melding van te maken wanneer eens een bewijs van groote spaarzaamheid wordt gegeven. Dat mag men zeker wel het volgende noemen. Midden in den winter brak een groote ruit in drukking aan. »Het portret der schoone Carina. Ik zie het op dit oogenblik voor mij en heb het dien morgen onbewust herkend 1 Er zijn een paar vreemde trekken bg, maar het zijn hare oogen l Gjj zult er u zelf van overtuigen, want het ligt bij de weinige goederen, die wij na vaders dood nog bewaard hebbenToen ik u voor het eerst zag vroeg ik mij af waar ik dit gelaat vroeger gezien bad. Dat portret was mij uit de gedachten gegaanmaar als kind had ik het zoo vaak gezien dat de trekken mij in he tgeheu- gen gegrift waren.Ik zal het zoeken en u brengen, zoodra ik mijn kerker mag verlaten en het naar Hainthal brengen, ofschoon ik daar tot nogtoe nooit een voet gezet heb; want... (Wordt vervolgd.) de tochtdeur aan de voorgang van het gebouw der rechtbank in de residentie en tot dusver is er nog geen ander glas in gemaakt, omdat, naar men beweert, daarvoor geen geld beschikbaar is. Middelerwijl hebben de rijksveldwachters bjj het parket, die in een hokje in de vestibule zitten, na het breken van de glasruit, ondervonden dat daar een „tochtdeur" aanwezig was. De abonnés der Bell-telefoonmaatschappij te Utrecht, die 120 moesten betalen, hebben de directie gewaarschuwd, dat zij strike zouden maken, als het tarief niet verlaagd werd. Thans heett de directie het op 5 per maand gesteld. Op de steenfabriek te Nieuwaal had eergisteren een droevig geval plaats. Een vijfjarig kind kwam in aanraking met de aardmachine, en vóórdat hulp toeschoot, was het kind reeds doodgedrukt. Aan den oever van het Ontario-meer kwam dezer dagen eene prachtige fata morgana voor. Hoog in de lucht zag men de ver verwijderde stad Rochester en het daarachter gelegen land schap, met torens en gebouwen, stations en voortrollende treinen, zoo duidelijk mogelijk in de helderste kleuren weerspiegeld. Het schouwspel komt slechts zeer zelden en dan nog alleen in de warmste dagen van den zomer voor. Maandagavond vergaderden op het Haymar- ket-plein te Chicago een tien- of vijftienduizend anarchisten, en verschillende bekende leiders voerden het woord. Zekere Fielden zeide„de kapitalisten worden bang, ziedaar de kans der arbeiders om te slagen." Een politieagent rap porteerde deze woorden naar een nabjjzijnd politiebureau, waarop vierhonderd met karabijnen gewapende konstables uitrukten. Juist toen zij Haymarket-plein bereikten, wierp een onbekende een dynamiet bom onder de politieagenten. De konstabels begonnen daarop te schieten, hetgeen door de anarchisten met revolverschoten werd beantwoord. Dooden en gewonden vielen overal neer. Het plein en de omliggende Btraten geleken een slagveld. Onder de gewonden was de redacteur van de Arbeiter Zeitung. De politie agenten konden eindelijk de menigte uiteendrijven, en vervolgden de anarchisten, die de nabjjzijnde perceelen openbraken om daarin te ontkomen. Er zijn ten minste vijftig socialisten gesneuveld, 46 konstabels werden gedood en 38 gewond. De politie arresteerde vele gewonde anarchisten, onder wie Spiess. De politie maakte tal van oproerige geschriften buit in het kantoor van Spiess en elders. Ook geweren en roode vlaggen werden in beslag genomen. Het stedelijk bestuur van Chicago verstrekte der politie extra wapens. Er heeft ook eene bloedige botsing plaats gehad tusschen de militie van Milwaukee en de anarchisten aldaar. De laatsten, uitgerukt om de Bayview- fabrieken aan te vallen, ontmoetten de militie, welke op hen losvuurde, na vruchtelooze somma ties om terug te gaan. Etteljjke dooden vielen ook hier. De laatste berichten luiden iets gunstiger, Volgens nadere berichten is Mandala, de, hoofdstad van Opper-Birma, door de gewoed heb bende branden bijna geheel verwoest. Dertig duizend inwoners zijn zonder huisves ting. De oproerlingen hebben ook het dorpMi- moo door brand verwoest. Bij elke ontmoeting met de Dacoits is men verbaasd over het groot aantal wapenen dat zij bezitten. Uit Odessa wordt bericht dat sedert drie dagen het bosch nabij Livadia in brand staat. Het vuur moet door de nihilisten zijn aangesto ken. De keizer van Rusland zal spoedig het Turkomaansche grondgebied bezoeken. De shah van Perzie hoopt te Enzeli een onderhoud met hem te hebben. (Jit Portsmouth wordt gemeld, dat gedurende de proefvaart, die Dinsdag daar plaats had met het nieuwe gepantserde torenschip Collingwood, een der nieuwe kanonnen, een 43 tonnen wegende achterlader, ongeveer 8 duim van den mond barstte. Het ongeval gebeurde kort nadat het schip de haven verlaten had. Gekwetst werd niemand. De toren van het schip leed echter groote schade. Het stuk geschut werd met een verminderde lading van 221 pond kruit afgevuurd. Het is een patent- achterladingskanon van een nieuw systeem waar mede de nieuwe schepen der oorlogsmarine, be- nevevs de forten te Spithead en op andere punten van de kust gewapend worden. Een gemeenteraad die 1t niet spoedig opgeeft In een stad in Michigan wijdde de raad een ge- heelen dag en bovendien een avondzitting aan het kiezen van een voorzitter. Er waren 16 leden, die zes en negentig maal stemden, en telkens was de uitslag Farrar 8, Cooke 7, Pollitt 1. Eindelijk was men uitgeput en werd de vergadering ver daagd tot 's avonds. Allen beloofden wederom precies op tijd present te zullen zijn. Om een idee te geven wat er in een stad als Parijs omgaat, deelt men ons mee dat op tweeden Paasehdag, een feestdag die, als alle overige slecht gevierd wordt, op de veemarkt de volgende hoeveelheid vee aanwezig was, zooals die vermeld stond op groote borden welk 's mid dags het gezamenljjk aantal aanwezen, nl. 17514 schapen, 2782 ossen, ,426 koeien, 125 stieren, 1180 kalveren en 1848 varkens. Op gewonetgd zijn deze getallen circa nog 1,3 hooger. Vlissingen. Door den commissaris des konings zjjn benoemd tot leden der commissie voor landverhuizers de heeren J. Spanjaard, inspec teur bg het loodwezen, en P. J. Siegers, lid der kamer van koophandel. Amsterdam. Ingevolge de sommatie» namens den kerke raad aan de belegeraars der Nieuwe Kerk gedaan, om de kosterjj voor de gewone bijeenkomsten te ontsluiten, vervoegden de heeren Van der Dussen en Westhoff zich heden met een deurwaarder aan de kosterjj waar zjj als antwoord ontvingen, dat daar niemand werd toe gelaten. Onder de honderden nieuwsgierigen bewaarde de commissaris van politie Stork de orde, doch het vertrekkend rjjtuig, waarin de heeren gezeten waren, werd honend achterna geschreeuwd. De zaak zal nu in rechten vervolgd worden. 's €*r»venliage. Eerste kamer. In de heden gehouden zitting interpelleerde de heer Elout de regeering over haar mededeeling van Woensdagavond en vroeg inlichting over het ver loop en den afloop der crisis. De minister Heemskerk verklaarde kort en naar waarheid het gebeurde te hebben medegedeeld. Meer kan de regeering niet zeggen en dit be hoeft, volgens hem, ook niet, omdat de zaak meer te pas komt in de tweede kamer, waar de heer Mackay zitting heeft. De mededeeling omtrent de wederopvatting der grondwetsherziening strekte tot logenstraffing van het gerucht dat de regee ring haar taak niet zou volbrengen. De heer Van Naamen oordeelde dat, zoolang het conflict met de tweede kamer niet is uitge maakt, het ministerie demissionair blijft en de behandeling der conversiewet moest worden uitgesteld. De minister verklaarde in dit uitstel een con flict te zien, hetwelk de eerste kamer in het leven riep. De heer Van Naamen verzekerde echter dat dit niet zijn bedoeling was; alleen wenschte hg uitstel der zaak. De heer Fransen van de Putte verlangde nadere inlichtingen of er eerlijk spel met de rechterzijde gespeeld was en waarop het ministerie zijn voornemen tot voortzetting der grondwetsherziening steunt. Voor zulk een werk toch is politiek vertrouwen noodig. De minister zeide aanspraak te mogen maken op voortdurend politiek vertrouwen en verklaarde zich verantwoordelijk voor de gevolgen der crisis, maar niet voor zelfstandige handelingen der kroon tijdens de crisis. Na sluiting van het debat over de interpellatie kwam aan de orde de motie-Van Naamen, om de behandeling der conversiewet tot eene vol gende bijeenkomst uit te stellen. Na bestrijding door de regeering trok de heer Van Naamen echter zijne motie weer in, waarop het debat over de conversiewet is begonnen. Zij werd bestreden door de heeren Van Swinde- ren, De Sitter, Visser en Van Tienhoven. Ook de heer Van Naamen bestreed het ontwerp Alle bestrijders kwamen op tegen te groote voordeelen aan de bankiers en betoogden dat de staat zelf voordeeliger kon converteeren. Dit werd weersproken door de heeren Schimmelpenninck van der Oije,die het ontwerp verdedigde. Deminis- ter van financiën beantwoordde daarop de sprekers. CHicago. De rust begint meer en meer terug te keeren; hier en in Milwaukee zijn weder eenige anarchisten gearresteerd. Atliene. De toestand bljjft zeer ernstig. Men acht een oorlog onvermijdelijk. (De gezanten sehijnen echter nog niet vertrokken te zijn. Red.) Te Terneuzen werd Donderdag ten raadhuize in het openbaar aanbesteed: het rioleeren en dempen van het nog opene gedeelte der gemeente- waterleiding nabij de Westschutkolk aldaar, waarvoor twee biljetten waren ingeleverd, n. 1. van den heer D. de Doelder voor ƒ340, en van den heer M. D. de Putter voor ƒ333.33, beide aldaar wonende. Denzelfden dag had aldaar, ten overstaan van den daar residerenden notaris mr J. P. Dronkers, de openbare veiling plaats van de volgende huizen en erven, allen gelegen te Terneuzen: 1. een winkelhuis, waarin kruideniersaffaire wordt uit geoefend, en erve, in de Lange Noordstraat, bewoond door den heer P. J. Versluijs, verkocht voor 42002. een pakhuis en erve, in de Nieuw- straat, in gebruik als voren; 3. een winkelhuis, waarin vleeschhouwerg, aldaar, bewoond door den heer P. van der Bent, met het vorige gecombi neerd verkocht voor 1900; van deze drie per ceelen werd kooper de heer P. J. Versluijs; 4. woonhuis, bpj de Westschutkolk, bewoond door den heer H. J. Vooren, verkocht voor 2025, aan den heer P. A. van de Velde; 5. een woon huis, aldaar, bewoond door den heer Berwald en 6. een woonhuis, aldaar, bewoond door den heer Greenfield beide laatste perceelen gecombineerd verkocht voor 2450, aan de heeren R. Walra ven en J. C. Harte. Alle koopers wonen te Terneuzen. 7 Mei, des morgens te 8 uren. VerwachtZwakke wind. .Thermometerstand te Middelburg. 7 Mei 's morgens 8 uren 63 gr. 's middags 1 uur 70 gr, 's avonds 5 uren 63 gr. F. Datum. Plaats. V oorwerpen. Information. 7 Mei Breskens, Beestiaal, Hammacher. 7 tf Westkapelle, Inspan, huis enz. "Woutersen. 10 Breskens, Beestiaal, Hammacher& Hendrikse. 11 a St. Kruis, Inspan, De Smidt. 13 it Middelburg, Tjalk, Kouion. 13 it Groede, Beestiaal, Hammacher. 14 Schoondijke, Beestiaal, Le Nobel. 19 tt Schoondijke, Beestiaal enz., Tak. 20 H Middelburg, Woonhuis, W ontersen. 24 IJzendijke, Inspan, Da Smidt. t

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2