BUITENLAND. Laatste Berichten Gemengde Berichten, Verloop iip eo Ve irpMUip ii Zeelui. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overwicht. Ingezonden stukken. Pasteur en het Zuiden. Eene opmerking. Samengaan en meeloopen. In den nacht van Zondag op Maandag is door een of meer lafhartige personen eene grove bal dadigheid bedreven. Zij hebben op het in aanleg zijnd Roomsch Katholieke kerkhof aan den Seisweg in deze gemeente het plantsoen beschadigd, ge tracht het ijzerwerk te vernielen, van het metsel werk eenige rijen steenen afgebroken, een in de keet liggende kaart gescheurd en meer dergelijke flauwiteiten uitgevoerd. Ofschoon de toegebrachte schade niet zeer groot is, is het te hopen dat de politie de daders dezer kwajongensachtige narigheid ontdekke en zij hun verdiende straf niet ontloopen. Gisteren werd te Vlissingen zoo sehrijft men ons in tegenwoordigheid van den heer Mus- quetier, ingenieur van den waterstaat, voor den staatsspoor het terrein aan het havenstation opge nomen, voornamelijk met het oog op eene verlenging van het perron in de hal aan de buitenhaven. Daar van af 1 Juni a. ook het Zuid-Duitsche personenvervoer over Keulen, via WeselBoxtel, geleid zal worden en de meeste der tot nu toe om 9 uur 's avonds te Ylissingen aankomende reizigers voortaan met den sneltrein van 10 uur zullen arriveeren, waardoor deze trein zeer lang zal worden, is het noodig, het perron langer te maken. Die verlenging zal 50 meters bedragen, zoodat dan voor de langste treinen altijd ruimte genoeg zal wezen. Naar wij vernemen, is men voornemens het perron naar het havenstation te verlengen. Te Rilland werd Maandagmiddag, tusschen 12 en 1 uur, door een windhoos bet waschgoed van enkele bleekvelden tot een hoogte van 40 a 50 M. opgenomen. Men vond ze stuksgewijze op afstanden van 100 a 200 M. terug. Met bezorgd heid keken sommige huismoeders haar linnengoed achterna. De wind was N.O. In dezelfde gemeente neemt door de langdurige droogte het gebrek aan goed drinkwater dag aan dag toe. Algemeen verlangt men dan ook naar regenvooral de veld- en tuinvruchten dorsten er naar. De schrale wind en de vorst der laatste nachten benadeelden den groei der jonge moes groenten, zelfs zijn de vroege aardappelen, die hier en daar reeds uit den grond komen, bevroren. Suikerpenen worden dit jaar hier bijna twee maal zooveel verbouwd als verleden jaar. Te Yerseke zijn, zoo meldt men ons, de oesterwerkzaamheden weer in vollen gang. Een groot deel der pannen worden afgestoken, en een ander deel blijft liggen, eensdeels omdat het broed te klein, anderdeels omdat de houders die pannen op speculatie hadden gelegd. Het broed., dat wordt afgestoken, ia grooter in aantal, maar kleiner van stuk dan vorige jaren. Nieuwe pannen zijn nog niet noemenswaard aangevoerd, wat een opmerkelijk contrast vormt met het vorige jaar, toen reeds schier alle beschikbare ruimte met nieuwe pannen was bezet. Er is gelukkig aan de speculation, vooral aan die der kleine oester handelaren, ten vorigen jare een knak toegebracht, die zich thans zeer doet gevoelen, 't Is echter te hopen dat de overtuiging der grootere handelaren bewaarheid moge worden en de oestercultuur spoedig tot zijn vroegeren bloei terugkeere. Naar aanleiding van de door Reuter's office aan de pers gedane mededeeling omtrent de uit barsting van de Smeroe wijst het WeeJcbl. van Ned. erop dat de Staats-Courant, 48 uren nadat het feit hier bekend is, nog met geen enkel woord daar van melding maakte. „De regeering in Den Haag zoo eindigt het blad weet er nog niets meer van dan de eerste courantenlezer de beste. Indische telegrammen zijn ook zoo duur!" Een welgekleed heer werd jl. Zondagavond op den Dam te Amsterdam wegens beleediging en het mishandelen van een der militaire schildwachten, aldaar op post staande, in arrest genomen. Zoo lezen wij in een der Amsterdamsche bladen. Dat een schildwacht beleedigd wordt is aan te nemen, maar dat een op post staand gewapend soldaat zich laat mishandelen is nog al vreemd. —Te Arnhem heeft eene ernstige vechtpartij plaats ontmoeten. Dit was zijn laatste plicht tegenover het vaderland, Hij had zijn zuster opgedragen om onderwijl alles voor het vertrek gereed te maken, de meubels en alles wat zij missen konden te verkoopen, nieuwe en warme kleeren voor de kinderen aan te schaffen voor de zeereis en er alles op te schikken dat zij, zoodra bij de gevangenis verliet, konden vertrekken. Zijn zuster had hem gewillig alles beloofd ofschoon het haar hard viel om haar geboorteland vaarwel te zeggen. Hij had haar echter zulk een schoone toekomst voor hare kinderen voor gespiegeld, die hjj hun hier onmogelijk kon bezorgen, dat hare laatste bezwaren overwonnen waren, al kon 2jj hare tranen nog niet bedwingen. »Ik had toch nooit gedacht dat ik hier ook nog een onderkomen zou moeten gaan vragen dacht Hugo, toen hij voor de oude gevangenis stond, waar hij als kind vaak op de plaats gespeeld, en op de oude verroeste kanonnen paard gereden had. Lachend ging hij naar den bejaarden cipier toe, die hem nog wel uit zijne kinderjaren kende, „Siegman riep hij en hield hem het stuk dat zijn veroordeeling bevatte voor. »Ik heb een uitnoodiging bekomen om hierheen te gaan en moet veertien dagen lang uw gast zijn Welk nummer krijg ik? „O, zijt gjj het, mjjnheer Greiner? Ik ben reeds ingelicht 1 Maar wat zijt gjj er vlug bjj „Men moet nooit tot morgen uitstellen wat «nest heden doen kanIk heb haast, beste Sieg- gebad, waarbij een der vechtenden dusdanig is verwond geworden, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De dader bevindt zich in hechtenis. Door de Haagsche politie zijn gisteren een aantal opruiende strooibiljetten (een overdruk uit »Recht voor Allen") in beslag genomen, die uit gedeeld werden onder de lotelingen bjj hunne inlijving voor de korpsen van het leger. Aan het station te Leiden is de machinist Vastenouw, in dienst van de Holl. spoorwegmaat schappij, toen aldaar twee treinen elkander pas- seeren moesten, op het oogenblik dat hij zijn confrater van den naar Amsterdam vertrekkenden trein een dienstorder overbracht, door den voor bijrijdenden trein overreden. Vreeseljjk verminkt is hij op de plaats dood gebleven. Een groote bastaard-hazenwindhond heeft gisteren nacht in het hertenkamp te 'sHage een der herten gedood, door het dier den strot af te bijten. Een ander hert werd door den hond aan een der pooten verwond. De hond is opgevangen en overgebracht naar het honden-asyl. Schiedam gaat achteruit, maar ongelukkig niet doordat er minder jenever gedronken wordt. Om aan den onlioudbaren toestand, waarin verschillende branderijen verkeeren, een einde te maken, wordt thans aan de branders, ook te Delfts haven, een overeenkomst ter teekening aange boden, ten doel hebbende door samenwerking te trachten een einde te maken aan, of althans ver betering te brengen in den sinds lang bestaanden onhoudbaren toestand der stokerijen. In Chicago loopen thans verscheidene dui zenden werklieden door de straten leeg. Zjj hadden eene beweging ingesteld tot het verkrijgen van eene beperking van den arbeidsdag tot acht uur en toen hunne patroons aan dat verlangen niet toegaven staakten zij den arbeid. In verschil lende andere steden van de Yereenigde Staten had hetzelfde plaatsslechts enkele werkgevers gaven aan den wensch gehoor. Zondag nu hadden gelijk gisteren een telegram meldde, er demonstraties van werklieden plaats. Te New-York namen daaraan 20, in Chicago 30 duizend arbeiders deel. Men berekent dat in 't geheel 80,000 werklieden een werkdag van 8 uren eiscken en met arbeidstaking dreigen, terwijl 20,000 het aantal uren op 9 willen stellen. Op min of meer uitgebreiden voet heeft de beweging zich uitgestrekt over Chicago, Millwaukee, Pittsburg, Kansas-City en andere plaatsen. Het voornaamste punt van beweging is echter Chicago, alwaar de arbeidstakingen, onder leiding van vreemdelingen) over nagenoeg alle beroepen en bedrijven zjjn uit gebreid en inzonderheid plaats hebben bjj het per soneel van alle op Chicago uitloopende spoorlijnen. Verscheidene socialistische benden loopen er met de roode vlag langs de straten, maar de versterkte politie belet alle wanordelijkheden. In China is schrijven een zeer gevaarlijk werk. De Pekinger Cf. bericht van een schrijver, die veroordeeld werd om gevierendeeld te worden omdat hjjin een wetenschappelijk werk de namen van verscheidene overleden keizers van China genoemd had, hetgeen, volgens de Chi- neesche zeden, een zware majesteitsschennis is. Zijn vonnis is nu genadiglijk in onthoofden veran derd. De kinderen van den misdadiger, zoo meldt het blad, worden in het najaar terechtgesteld. De Germania deelt mede, dat het borstkruis (pectorale) 't welk keizer Wilhelm, als Paaschgave, den Paus deed overhandigen, van massief goud werd vervaardigd, en versierd is met robijnen en dia manten. Het wordt aan een prachtigen ketting gedragen en als een waar kunststuk geroemd. Keizer Wilhelm vereerde den Paus dit geschenk „als hulde aan den H. Vader voor diens bemoei ingen in zake van de Carolinen-kwestie". De brief is in de meeBt vleiende bewoordingen aan den Paus vervat. Omtrent het hangende vraagstuk van de schulden des konings van Beieren wordt uit Mun- ehen gemeld, dat de ultramontaansche leden der kamer weigeren tot de regeling mede te werken, door daaraan onuitvoerbare voorwaarden te ver binden. Dientengevolge loopen weder geruchten van troonafstand en van groote openbare schuld processen. man en als gij mij ter wille onzer oude vriend schap eenige geriefelijkheden kunt bezorgen. „O 1 zeker mijnheer Greiner. De mooiste kamer is al voor u besteld 1 Er zijn wel is waar tralies voor het venster, maar die sluiten de frissche lucht niet buitén I En het is er lekker koelGij kondt geen aangenamer zomerverbljjf kiezen Er staat een canapé en alles wat men voor zijn gemak verlangen kan. Gij hebt natuur lijk invloedrijke vrienden en wat gij misdaan hebt, nu Ik heb het indertijd gelezen en er veel schik in gehad" fluisterde hij hem in het oor. „Ik minder! bromde Greiner. „Kom maar! Over veertien dagen moet ik op ditzelfde uur weer weg, want ik ga op reis". Siegman ging hem voor, de uitgesleten trap op, een gang door en opende een groot vertrek, waar men door het getraliede venster de boomen in den tuin zag. „Nog zoo kwaad niet!" Hugo stond, midden in de net gewitte kamer en zag met verbazing dat die zoo gezellig mogeljjk gemaakt was, „De kellner uit de restauratie hierover is een uur geleden al hier geweest om te zeggen dat ik hem moest laten weten als gjj gekomen waart, daar hij last gekregen had om u 's morgens, 's middags en 's avonds de spijskaart te brengen en uwe orders te komen vernemen". Wordt vervolgd.) Te'Bern'moest de bevolking uitspraak doen over een wetsontwerp, waarbij de vaccinatie ver plichtend jwerdjgesteld. 26,262 stemmen verklaarden zich er voor maar 28,608 er tegen, zoodat men in Bern niet ingeënt behoeft te zjjn. Eene goede stadjvoor onzen Keuchenius. De Duitsche kroonprins is naar Hamburg vertrokken. De mazelenziekte is dus geheel voorbij. Graaf Herbert Bismarck is huiten gevaar. De op de Italiaansche wetenschappelijke expeditie gepleegden moord heeft te Napels reeds aanleiding tot ernstige ongeregeldheden gegeven. Duizenden menschen, meest studenten en werk lieden, hielden op de Piazza Dante een samenkomst, teneinde wraak te eischen voor den moord. Eenige sprekers hielden heftige redevoeringen tegen den minister van buitenlandsche zaken, tot de kara- biniers verschenen. De soldaten werden met steenen ontvangen, doch slaagden er spoedig in, de menigte uiteen te drijven en de belhamels in hechtenis te nemen. De uit het gebeurde ontstane moeieljjkheid vermeerdert nog door het feit, dat de moord is gepleegd in Harrar een land, waar Engeland tot zekere hoogte een protectoraat uitoefent, en in tegenwoordigheid van soldaten, die in Engelschen dienst waren. Daarbij is de haven Zeïlah in de handen der Engelschen, zoodat zonder Engelands medewerking niets kan worden ondernomen. Te gelijkertijd wordt MoBsowah bedreigd door den vijandeljjken koning van Abyssinië, die vermoede lijk ook in Harrar de hand in het spel had. Stanley hecht aan het feit geen onvoorwaarde lijk geloof, zoolang het getuigenis van een vertrouw baar ooggetuige ontbreekt. De Italiaansche re geering heeft een oorlogschip naar Zeïlah gezonden, teneinde in overleg met de Engelsche autoriteiten juiste berichten over de expeditie in te winnen. Intusschen is den bevelhebber te Massowah, gene raal Gené, bevolen om met de meeste gestrengheid op te treden, zoodra zich onder de muzelmannen gisting begint te openbaren. Naar men ons uit zeer vertrouwbare bron mee deelt, zijn in de kerkelijke kwestie te Amsterdam, door het classicaal bestuur, de voorloopig geschorste predikanten thans voor een jaar geschorst, en de voorloopig geschorste ouderlingen en diakenen allen afgezet. (Wij geven dit bericht zooals men het ons zendt.) De prins van Deiningen, kommandant van het Engelsche eskader te Sheernesswordt dezen avond met den mailtrein van Duitschland te Vlissingen verwacht, van waar Z. D. H. de reis naar Queenboro met de mailboot Prins Hendrik, gezagv. S. Brouwer jr, zal voortzetten. ïïru inisse. Bij den landbouwerVan Meurs alhier is heden namiddag brand ontstaan. De alarmklok wordt geluid. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Athene. De gezanten onderhandelen over een aan Griekenland te verleenen uitstel. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 4 5 Mei Middelburg, Meubels, Balans D 4. 5 Koudekerke, Inspan, Loeff. 6 Groede, Paarden enz, Hammacher. 6 Middelburg, Jacbt, Westkap., De Graaff, Ond-Vosmeer. 6 Middelburg, Planten, Verheij. 6 Ter Neuzen, Huizen, Dronkers. 7 Breskeus, Beestiaal, Hammacher. 7 Westkapelle, Inspan, huis enz. Woutersen. 10 Breskens, Beestiaal, Hammacher& Hendrikse. 11 St. Kruis, Inspan, De Smidt. 13 Middelburg, Tjalk, Kouion. 4 Mei, des morgens te 8 uren. VerwachtZ. O. wind. Thermometerstand te Middelburg. 4 's morgens 8 uren 54 gr. 's middags 1 uur 62 gr. 'b avonds 5 uren 53 gr. F. De radicale eandidaat Roche is te Parijs niet gekozen; hjj verkreeg 100,375 stemmen, maar op zijn tegenstander, Gaulier, ook radicaal doch met een gematigd tintje, waren er 145,274 uitgebracht, zoodat deze naar de kamer zal gaan, terwijl Roche verder in de gevangenis zijn tjjd zal kunnen uit zitten. Dit is wel hard maar ligt toch in den aard der zaak. Clemenceau en de zjjnen zullen zich over dien uitslag der verkiezing verheugen; Roche was hun eandidaat niet en geen wonder dat de Justice, Clemenceau's orgaan, een juichtoon aanheft nu de overwinning van zijn vriend Gau lier zoo schitterend werd behaald. 45,000 stem men meer; het is waarlijk geen kleinigheid. In dien uitslag ziet Clemenceau niet alleen de overwinning van zijne beginselen maar de gan- sche verkiezing is, volgens hem, een levendig protest tegen de ellendige politiek van het minis terie. Maar wij beschouwen de groote overwinning, door de gematigde radicalen behaald, ook als een bewijs dat Parjjs het gevaar begint in te zien van het drjjven der heethoofden, de ultra's, zoo als Roche er een is. Toch is er ditmaal in Frankrjjk's hoofdstad slecht gestemd. Van de 570,000 Jdezarg, die ingeschreven waren, stemden er slechts 250.000. In het achtste arrondissement O. a., waar vroeger Ranc gekozen werd, stemden er van de 16000 slechts vjjf duizend. Het ontbrak, naar het schjjnt, bij deze gelegenheid geheel aan belangstelling, wat voor Parijs een zeer zeldzaam verschijnsel is. Thans zal nog een nastuk op deze verkiezing geleverd worden in de kamer waar de tjjdeljjke vrjjlating van burger Roche het onderwerp zal uitmaken van eene interpellatie. Men heeft dus alwêer eene interpellatie te meer, om de behandeling van ernstige zaken tegen te houden. Engeland begrijpt het afdoen van belangrjjke zaken beter; daar toont men praetisch te wezen bemoeit men zich hoofdzakelijk met het be langrijkste, en haalt men geen andere kwesties overhoop. Dit bewijst wel hetgeen voorvalt met Gladstone's home rule-bill. Meetings voor en te gen bljjven aan de orde van den dag; en voort durend zijn het juist de liberalen die zijn ontwerp het heftigst bestrijden. Met recht kon Gladstone in een manifest, dezer dagen tot zjjn kiezers in Midlothian gericht, zeggen dat hij geen parlementaire gebeurtenis kent die zoo zeer de gemoederen in beweging heeft gebracht als zjjn voorstel betreffende Ierland. Hjj wijst tevens met ingenomenheid erop met hoeveel sympathie het in Amerika is begroet, brengt hulde aan de eerlijkheid en de politieke waardig heid der liberalen die zich van hem hebben afgescheiden, maar merkt toch op dat hunne voorstellen bij elke redevoering zich wijzigen, terwijl de leden van zijn kabinet op dit punt steeds vast en eenstemmig zijn. Hij is en blijft overtuigd dat de vestiging van een eigen bestuur voor Ierland onvermijdeljjk is en hoopt dat de tegenstanders zich zullen tevreden stellen met wjjzigingen in die bepalingen van net voorstel, welke de onteigening der gron den betreffen. Gladstone bljjft van het goed recht van zjjn voorstel overtuigdhij doet aan het einde van zjjn manifest, een beroep op de gansche natie om hem te steunen in de zaak van rechtvaardigheid en billjjkheid. Voor zoover het Engelsche volk zich nu reeds uit, is het niet gunstig gestemd voor Gladstone's plan; en des te nieuwsgieriger is men daarom naar de wijzigingen die door den premier zullen worden voorgesteld, omdat daarvan veel van het welslagen van zijn pogen afhangt. Even donker als voor dit grootsche werk van Engeland's eminenten staatsman, ziet het er uit voor den vrede in het Oosten. Griekenland heeft, naar men beweert, het laatste woord gesproken en wil niet meer toegevende mogendheden van hunne zjjde eischen meer en zjjn niet voldaan over het antwoord der regeering. Hunne gezanten zouden heden zich aan boord van het gemeenschappelijk eskader begeven. In Athene hoopt men echter dat in Londen of Peters burg nog eene modus vivendi gevonden zal worden. Dat oorlogszuchtig klokje hebben wjj evenwel al zoo dikwijls hooren luidenhet zal, gelooven wjj, ditmaal ook alleen geklonken hebben om noode- loos alarm te maken De onhebbelijke uitval van den heer Keuche nius tegen Pasteur en de bekrompen opvatting van onzen afgevaardigde in zake inenting ook tegen hondsdolheid is bljjkbaar ook der redactie van het Zuiden te erg. Zjj vreest kenneljjk dat dergelijke uitspattingen van onzen afgevaardigde (hjj vertegenwoordigt o o k de liberale ingezetenen) een zeer slechten indruk niet alleen bjj den vjjand maar ook bjj de vrienden maken zal. Let nu eens op, hoe fijn het Zuiden den afge vaardigde een stil verwjjt doet en te gelijkertijd tracht den slechten indruk in het partjj belang te keeren. In haar nummer van 11. Vrijdag vindt men zonder verdere commentaar twee mededeelingen (uit andere couranten overgenomen) waarin met veel waardeering over Pasteur en zjjn uitvinding wordt gèsproken en het feit wordt vermeld dat reeds 607,000 francs is bjj elkaar gebracht voor een Instituut-Pasteur. Pasteur staat natuurljjk te hoog, dan dat de schimptaal van Keuchenius hem zou kunnen deeren. Dergeljjke handeling benadeelt niet de zaak van Pasteur, maar den invloed van den volksvertegenwoordiger Keuchenius. Opmerker. Mjjnheer de Redacteur! In de laatste 14 dagen kwam het meermalen voor, dat ik, mjj naar Vlissingen per stoomtram willende begeven, de M. Ct. ter hand nam om na te zien op welke uren die vertrok en welke treinen doorliepen naar het badhotel. Te vergeefs echter doorliep ik eenige nummers, waarin ik wel de afvaartljjst van de barge maar niet die Van den tram vond. Het trof mjj dat, in dezen tjjd van publiCeeren, de stoomtram geen mededeeling deed van hare vertrekuren. Vroeger geschiedde dit immers wel? Wellicht zal deze opmerking de directie ertoe brengen tot de vroegere gewoonte terug te keeren. Een belanghebbende. Mjjnheer de redacteur Houd het mjj ten goede, dat ik mjj met uw antwoord in no. 103 van uw blad in 't geheel niet kan vergenoegen. Dat antwoord betreft meer „het onzedeljjke van het samengaan van lieden,

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2