Onderwijs, Kerknieuws. Landbouw. Gemengde Berichten. Rechtszaken. zou het regeerings-artikel een meerderheid hebben kunnen verwerven. »Indien er," aldus gaat het blad voort, onder de kamerleden ter rechterzijde afgevaardigden zaten, die volstrekt tegen iedere groote grond wetsherziening zijn, en derhalve bang moesten wezen voor de aanneming van hun eigen amende ment, dan konden de heeren Mackay c. s. moei lijk den practischen weg van een compromis in slaan; dan moest er wel gelet op den fatalen onwil der linkerzijde gebeuren wat er nu ge beurd is. Wij voor ons zouden echter niet gaarne die verantwoordelijkheid dragen. Immers, door de kansen van aanneming aan het jongste regee- ringsartikel te onthouden, heeft de Maasbode (en alle organen, die halsstarrig tegen grondwetsher ziening zjjn) er het zijne toe bijgedragen, om geldeljjken onderstand uit de gemeentekassen en uit 's rijks schatkist aan onze armenscholen te onthouden. Al de fraaie betuigingen van die bladen, alle groote wissels op de politieke toe komst getrokken, kunnen straks het lot der arme, in de schooljaren zjjnde kinderen niet verzachten, wanneer een inrichting wegens gebrek aan fondsen zal gesloten moeten worden of elders de gelden ontbreken, om ook aan de behoeftige jeugd der gemeente onderwjjs te verschaffen." De heer H. Pruys van der Hoeven, gewezen gouverneur van Atjeh, heeft een werk uitgegeven onder den titel: Mijne ervaring van Atjeh. Na herinneringen aan het verleden geeft hij als zjjne meening te kennen dat de thans ingenomen geconcentreerde stelling op den duur tot de onder werping en bevrediging van Atjeh kan leiden, op voorwaarde dat wij zorgen de kust te beheerschen. Hjj schrijft ten slotte: „Wij zijn in het bezit van het voormalige sul- tansterrein, de Mesdjid-Raja; volgens Atjehsche begrippen behoeven wjj, om als souverein erkend te worden, niet meer terrein te bezetten, mits wij het bestuur zoo organiseeren, dat de wettige hoofden de hun toekomende plaats innemen en onder ons oppergezag en onze leiding het bestuur uitoefenen. vDoor die positie en door gezagsuitoefening op de kuststaten, op de wijze te voren beschreven, zal dan de macht, het gezag en het prestige ver kregen worden, om een geregeld, van onzen steun afhankelijk Atjehsch bestuur in de ons omringende sagi's te vestigen, en met toekenning van vol doende inkomsten aan de voornaamste hoofden in Groot-Atjeh zullen dan de vijandelijke benden geweerd worden. »Door verder terugtrekken kan dit doel niet bereikt worden. Daarvoor zijn wij trouwens reeds te ver gekomen. Daarvoor is het te laat; en om uit onze huidige stelling de Atjehers te verdrijven en door Chineezenof Javanen te vervangen, dit zou een bewjjs zijn van politieke machteloosheid tegenover de geheele bevolking van onzen archipel, gevaarlijker dan militaire terugtocht. »Door hetgeen hp tot zich trekt, niet door hetgeen hjj afstoot wordt de macht van den kolo nialen beheerscher bepaald. „Wjj hebben te Atjeh fouten begaan; wij hebben, zonder acht te slaan op de lessen der geschiedenis en zonder met onze middelen en andere belangen in Indië rekening te houden, eene militaire ver overing beproefd in plaats van, na de inname van den Kraton, den steun te zoeken en te vinden van eene Atjehsche partij; niet het minst door, toen deze later verkregen was, uit ongeduld weer naar alle zijden van ons af te slaan. »Die fouten kunnen en moeten hersteld worden, door politiek beleid; door schrandere en doel treffende organisatie en door krachtigen steun van de militaire macht, die ze heeft het altjjd bewezen tot het onmogeljjke zelfs bereid, hoe zwaar de taak ook zij, steeds wat noodig is zal doen. „Op deze wjjze, maar ook zoo alleen, kan het vertrouwen in onze bestuurskracht, waar het aller eerst op aankomt, terugkeeren en het vooruitzicht worden geopend, dat de Atjehpost op de begroo ting tot eene voor Nederlandsche en Indische belangen minder gevaarlijke proportie wordt terug gebracht." In de vergadering van het departement Middel burg der Nederlandsche Maatschappij van Nijver heid zjjn, in plaats der aftredende bestuursleden J. C. Lanlsheer en Dr. J. J. Couvée, als zoodanig gekozen de heeren J. C. van den Broeeke en P. M. de Ligny. De rekening over 1885 van het departement, bedragende in ontvang en uitgaaf ƒ332.25, sluit met_een goed slot van 166.41s. Onze berichtgever uit Vlissingen vergiste zich Zaterdag toen hp meldde dat de afwijzing op het verzoek tot overschrijving van de drinkwater leiding ter name van de Utrechtsche maatschappij door den raad geschiedde met algemeene stemmen. Een lid, nl. de voorzitter, stemde er voor. Met ingang van 22 dezer is benoemd tot stati onschef te Krabbendjjke de heer M. J. Ripping, tot dusver 1ste klerk aan het station Tilburg. Bp de Vrijdag te Baarland gehouden verkiezing voor een raadslid vacature J. Goense waren 21 geldige stemmen uitgebracht. Het aantal kiezers bedraagt 44. Er moet eene herstemming plaats hebben tus- schen de drie heeren P. Rijk die 7, benevens G. Moerdijk en A. J. A. Hoogvliet die elk 5 stemmen verkregen. Heden vergadert te Zwolle de Vereeniging van deurwaarders bp de verschillende rechtscollegiën in Nederland. Onder de te behandelen punten komen voor: Voorstel van het bestuur, om aan de regeering wijziging te verzoeken in de uren voor het doen van exploiten en verhooging van het salaris voor bewaarders. Voorstel van den heer C. A. Kouion te Mid delburg, dat de vereeniging zich zal wenden tot de regeering, met het verzoek om het burgerlijk tarief aan te vullen met een bepaling, betreffen de salaris voor correspondentie en briefport, in te leiden door den voorsteller. Het proces-verbaal van beslag op schepen, spe ciaal over den inhoud van dat stuk, in te leiden door den heer C. A. Kouion. De minister van koloniën heeft) in antwoordop een afdeelingsverslag der tweede kamer over eene suppletoire begrooting voor Suriname, als zijne meening te kennen gegeven, dat voor uitbreiding van het kiesrecht tot samenstelling van de kolo niale staten geen aanleiding bestaat, en dat er ook geen behoefte is aan een door de ingezetenen gekozen gemeentebestuur te Paramaribo. De getalsterkte der Europeesche bevolking is voor twee vertegenwoordigende lichamen wel wat al te klein. Aan de ingezetenen der kolonie Curasao is geen kiesrecht toegekend; de koloniale raad in die kolonie oestaat uit de leden van den raad van bestuur als vaste leden en uit acht leden door den koning te benoemen. Vroeger is reeds betoogd, dat toekenning van kiesrecht daar niet wenseheljjk is. Naar aanleiding van de krijgsverrichtingen in Atjeh in de laatste zes maanden van 1885 is bij kon. besluit van 23 April 1886 no. 19 bepaald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indie als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de lsto luitenant der genie van het leger in Neder- landsch-Indie L. G. Krol van der Hoek en de korporaals bjj het korps genie-troepen van dat leger J. de Vree en L. C. C. Fischer. De heer A. Limbach alhier is benoemd tot onderwijzer in het instituut St. Joseph te s'Gra- venhage en de heer P. H. Brouwer alhier als onderwijzer te Doesburg. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school te Nieuwe-Sluis (gem. Breskens), jaarwedde ƒ500, hebben zich 2 solli citanten aangemeld. De heer P. C. de Man te Gorinchem is be- I noemd tot onderwijzer aan eene bijz. school voor u- 1. o. te Rotterdam. Men schrijft ons: „Ondanks is 1s werelds loon." Iedereen onder vindt dit op zijn beurt en ook de heer J. van Dijk te Doetinchem. Men leze eens de jaarver slagen van de Christelijk Philantropische Inrichtingen te Doetinchem en te Utrecht, dan zal men, bij alle verschil van denkwijze of richting op gods dienstig gebied, moeten erkennen, dat genoemde heer onvermoeid werkzaam is en velen aan hem hun positie in de kerk of daarbuiten te danken hebben. En dan van hen, van wie hij waardee ring mocht verwachten, zooals van ds Groeneveld, op een vergadering ter bespreking van den nood der kerken in de classis Heusden, die zeer slecht bezocht werd, te moeten hooren, dat die weinige belangstelling vooral te wijten is „aan zoovele Deutichemsche predikanten met hunne anti-gere formeerde'1'' leer't Is erg Ook niet aangenaam voor de predikanten, voor malige kweekelingen van de Vereeniging tot bevor dering van inwendige Zending, van den heer Van Dijk, die om alleen tot onze provincie ons te bepalen gevestigd zijn te Oostburg, Biervliet, Breskens, Kruiningen, Krabbendjjke, 's Graven polder, 's Heerenhoek en 's Heer Abts- en Sinouts- kerbeOok niet voor de heeren studenten aan de Utrechtsche academie uit Goes en Wolfaartsdjjk, of voor de ouders of voogden der leerlingen van het Doetinchemsche gymnasium uit Kruiningen, Goes, Kapelle, Middelburg, Oud-Vosmeer, Wisse- kerke en Verseke, noch voor de kweekelingen der Vereeniging Lukas-Stichting uit Vlissingen, Ooater- land en Wissekerke 'tZal maar het best zjjn tegenover al het ge harrewar op kerkelijk gebied te handelen naar de wijze les: „Doe wel en zie niet om." Men schrijft ons uit Walcheren »Guur en schraal", dat zijn wel de meest pas sende antwoorden op de vraag: hoe het buiten gesteld is; en al vindt menig stadsmensch het nog al lekker weer, de ontluikende natuur is dat lang niet met hem eens. De wintergewassen getuigen het door de gele kleur; en van 't koolzaad en hier en daar van de aardappelen zijn reeds vele slachtoffers gevallen van ons ongelukkig voorjaarsklimaat. Voor den properen boer, d. w.. z. voor hem die zijne velden vrij van onkruid wil houden, is 1t beat weer en er zjjn ook velden te over aan te wjjzen, waar men geen onkruid zal vinden. De ontwikkeling der vrachten gaat nu uiterst langzaam en al gemeen wordt verlangd naar wat regen met zacht weder. De gerst en haver zjjn algemeen in den grond en grootendeels ook het vlaszaad. Van het laatste is veel gezaaid, deels voor eigen rekening, deels is het land daarvoor verpacht aan de zoo genaamde vlasboeren uit Holland. De prjjzen> waarvoor verhuurd is, varieeren van 65 tot 75) bjj uitzondering 80 gulden per gemet, al naar gelang de meerdere of mindere productie-kracht van den bodem een grooten of geringen oogst kan doen verwachten. Mangels en snikerpenen zijn ook al veel gezaaid en 't is te hopen dat de nachtvorsten ophouden tegen dat deze plantjes boven komen, anders zal daardoor veel schade worden aangericht. De teelt der suiker bieten is veel ingekrompen in vergeljjking met vorige jaren, gedeeltelijk is daarvan oorzaak dat de prjjzen der penen veel verminderd zjjn en ook omdat vele gronden zoogenaamd uitgepeend raken. Ieder, die het wel meent met onzen boerenstand, moet de vermindering der peen-cultuur voor de fabriek toejuichen, daar die alleen zonder schade kan worden gedreven door hem die over voldoend kapitaal kan beschikken om, door zware bemes ting en doelmatige bearbeiding, de nadeelen van die teelt te kunnen opheffen. Het programma van de algemeene vergadering en den wedstrjjd van ploegen en eggen, in Juni 'a. s. te Zierikzee te houden, is zeker door vele leden der maatschappijmet belang stelling ontvangen en ingezien. Op de algemeene vergadering komen hoogst belangrijke zaken ter sprake en daarvoor alleen zou men de reis naar Zierikzee gaarne maken. Maar ook vooral voor den landbouwer-veehouder zal daar zeker veel te zien en te leeren zjjn. Het Schouwsche vee-slag) dat al sedert jaren met Hollandsche en Engelsche stieren is gekruist, heeft een welverdienden naam verworven, en wjj zjjn verlangend daarmee kennis te maken. Bijzonder trof ons echter de bepaling in het programma dat alleen het vee van leden der maatschappij kan worden bekroond. Waarom die bepaling? Is het doel der tentoonstelling niet eene verzameling van het schoonste en beste vee bjjeen te brengen? Wil men den leden een pré geven, welnu late men dan de niet-leden een soort staangeld doen betalen. Wjj vreezen dat door genoemde bepaling veel schoon vee niet op de tentoonstelling aanwezig zal zjjn. Wjj zjjn ook benieuwd welke exemplaren er zullen worden ingezonden onder n° 8 van 't programma. Hoe is het hoofdbestuur er toch toe gekomen om eene mededinging te vragen van stieren van Hollandsch en van Zeeuwsch ras Welk verstandig fokker zal zjjn Zeeuwsch dier aan zoo'n wedstrjjd blootstellen! En welk een even moeieljjke als ondankbare taak is het voor de leden der jury om te oordeelen. De Engelsche stieren zjjn eene afzonderljjke rubriek waardig gekeurdanders, de mededinging der drie vee slagen ware nog meer buitengewoon geweest. Het inlandsche varken is wel bewaard voor mededin ging van een vreemden confrater, maar het inlandsch rund niet! Misschien blijkt echter later de bedoeling van die beide bepalingen. De meeste boomgaarden en tu inen op Zuid- Beveland zjjn in een bloemhof herschapen. De kersenboomen staan weêr beladen met bloem trossen, wat reeds van verre een heerljjk gezicht oplevert. Nachtvorsten, wind en regen kunnen de hooge verwachtingen nog te leur stellendoch bij een matige weersgesteldheid, kan er dit jaar weêr een ruime kersenoogst verwacht worden. Namens A. A., molenaar te Borssele, is cassatie aangeteekend van het over hem de vorige week door het gerechtshof te 's Gravenhage uitgespro ken vonnis. Uit 's Gravenhage schrijft men ons H. M. de koningin bezocht Zaterdagmiddag onverwacht de tentoonstelling der wedstrijden voor handwerkslieden. H. M. werd ontvangen en rondgeleid door den voorzitter, den heer dr. J. Th. Mouton, de secre tarissen en eenige leden der commissie, bij toeval op de tentoonstelling aanwezig. In de zaal, waar het metaalwerk is geexposeerd, merkte de koningin het werk op van uwen stad genoot, den heer C. Gilde en de heer Van Nieu- kerken, architect en seeretaris der commissie, aan H. M. door den voorzitter voorgesteld, deelde haar eenige bjjzonderheden mede omtrent dit werkstuk van den jeugdigen smid. De koningin betuigde den heer Van Nieukerken hare ingenomenheid met den vooruitgang van dit handwerk, dat, naar H M. had opgemerkt, eerst in de laatste jaren meer was voor uitgegaan. Ook met verschillende andere werkstukken was H. M. blijkbaar ingenomen en zij vertrok eerst na ongeveer een uur op de tentoonstelling te hebben doorgebracht. Verschillende voorwerpen werden door H. M. aangekocht. Maandagochtend in de vroegte hadden, als naar gewoonte, buiten de voormalige Dampoort alhier, verschillende volksvermakelijkheden plaats. Er werd geblinddoekt turf gezocht, door twee personen aan elkaar geboden een wedloop gehouden enz. enz. Ben geblinddoekte schipper, die met een rank bootje in de vest moest varen, had het ongeluk zjjn evenwicht te verliezen en overboord te tuimelenhjj bereikte echter zwemmende den vasten wal en kwam met een nat pak en een paar koude rillingen vrjj. In tegenstelling met Middelburg, waar 't gedurende de Paaschdagen zeer rustig was, is te Goes de tweede Paaschdag zeer rumoerig geweest. Op verschillende plaatsen hadden in den la ten avond of nacht vechtpartjjen plaats. In een café en in een burgerhuis werden ruiten stukgesmeten. In het St. Adriaanstraatje nabjj de Markt waren eenige heeren aan 't ruzie maken, een hunner werd gearresteerdin de Kerkstraat werd er ook een ingerekend en uit een koffiehuis werd eveneens een pretmaker, die echter vrjj hardhandig was, in den bakgebracht. Een soldaat, die zich zonder verlof van Vlissingen naar Goes had begeven, werd door de politie in bewaring genomen en naar zjjn garni zoen teruggebracht. Gisteren (Maandag) passeerde onze gemeente door het kanaal, met bestemming naar Keulen, het stoomschip de Industrie II, voor rekening van de Badische Schrauben Dampfschijffahrt Gesell- schaft te Mannheim, op de werf der maatschappjj Dc Schelde te Vlissingen gebouwd. Het vaartuig zag er zeer goed uit; liep uit stekend en is, zooals wjj vroeger meldden, bestemd voor den vrachtgoederendienst via Keulen op Londen. Twee der firmanten van de stoommeelfabriek der firma wed. J. H. C. Kakebeeke te Goes zjjn te Glasgow geslaagd in het aankoopen van een nieuwe stoommachine, die ruim 2 maal zooveel paardenkracht moet hebben als de defecte. Wan neer alles voorspoedig gaat zal men in Juli met de nieuwe machine de werkzaamheden weer kun nen hervatten. De Vlissingsche gymnastiekvereeniging Luc- tor et Emergo gaf Maandagavond te Terneuzen een uitvoering die, naar men ons van daar ver telt, goed geslaagd mag heeten en zeer strekte tot genoegen van de vele aanwezigen. De heer J. G. Gerritsen, burgemeester van Groede, Breskens en Nieuwvliet, die dezer dagen in het huwelijk trad, zal deze week alle kinderen der scholen in zjjne gemeenten, die daarvan ge bruik willen maken, ook die der bewaarscholen, in de gelegenheid stellen eene kindervoorstelling bjj te wonen in de schouwburgtent van Stoete en co., thans te Groede. Tevens zullen de kleinen onthaald worden. Tengevolge van het groote aantal leerlingen zal dat voor Groede en omstre ken plaats hebben op Donderdag a. s. en voor Breskens en omliggende gehuchten op Vrjjdag daaraanvolgende. Volgens het N. v. d. D. heeft de heer F. Domela Nieuwenhuis, te 's Gravenhage, 15.000 geschonken voor een eigen gebouw der socialisten te Amsterdam, 2000 voor de weerstandskas en 1000 voor dè propagandakas. De heer Nieuwenhuis laat het dus niet alleen bjj woorden. Door de heeren Schram, Bouterse en Ozinga, aannemers te Amsterdam, is een belangrjjk con tract gesloten voor den aanleg van havenwerken voor de Roemeensche regeering. Het werk is hun gegund voor ongeveer francs 5.000.000. De op de hunne volgende inschrjjving (van eene firma te^ Stettin) was fr. 12.000 hooger. Nog twee anderen hadden ingeschreveneene firma te Parijs en eene te Frankfort. Concurrentie met het buitenland is dus ook voor ons mogeljjk. De koningin van Engeland zal 10 Mei de te Liverpool te houden tentoonstelling persoonljjk openen. Koningin Victoria schjjnt haar tegenzin, om zich in het openbaar te vertoonen, langzamer hand te overwinnen. Uit Aden wordt de vreeseljjke tijding gemeld dat alle leden der wetenschappelijke Italiaansche expeditie, die onder leiding van graaf Perros den 27 Maart uit Zaïla vertrok, op last van den emir van Harrar vermoord zjjn. In de Poolsche arrondissementsstad Lisko (met ongeveer 3000 inwoners) is een hevige brand uitgebroken, waardoor tot drievierden der stad in de asch was gelegd. Donderdag is uitspraak gedaan in zake het vergaan der Oregon. Het hof heeft verklaard dat er geen twijfel bestaat of de schipbreuk werd veroorzaakt door eenen driemast schoener, die het stoomschip in de zjjde stiet; dat deze schoener zjjn rood en groen licht brandende had, hoewel misschien niet helder; en dat, daar de nacht helder was, het bedoelde zeilschip duideljjk genoeg op grooteren afstand had moeten worden gezien, indien er op de Oregon behoorljjk uitkijk ware gehouden. Het hof houdt den eersten stuurman voor het ongeluk aansprakeljjk, aangezien hjj op de brug was en scherper had behooren uit te zien. Intusschen oordeelde het dat hierbjj geene straf bare nalatigheid in het spel is geweest, weshalve het den genoemden officier niet Jheeft willen straffen. De gezagvoerder en de overige officieren werden van alle blaam vrjjgesproken, Het verblijf van den keizer van Rusland in de Krim zal langer duren dan oorspronkeljjk was vastgesteld. Als oorzaak noemt men dat de oor logsschepen, bij het afloopen waarvan de keizer tegenwoordig wil zjjn, vooreerst niet kunnen worden te water gelaten, omdat de hellingen niet goed zjjn gebouwd. Men heeft nu deskundigen uit Engeland ontboden, om de bestaande gebreken te verhelpen, doch rekent in geen geval het afloopen te kunnen doen plaats hebben vóór den aanvang der maand Juni. Te Antwerpen hielden gisteren de aandeel houders der in 1885 gehouden tentoonstelling eene vergadering. Daar het getal vertegenwoordigde aandeelen niet groot genoeg was om te kunnen beslissen, kon men geen besluit nemen over het voorstel van den raad van administratie om te likwideeren en onder de actionarissen 90 percent van het ingeschreven kapitaal te verdeelen, in afwachting van den afloop van verschillende processen en eene regeling met den staat die weigert eenige onkosten te betalen. Dat laatste lokte levendige protesten uit. Op last van den koning Van Beieren zjjnde werkzaamheden aan de in aanbouw zjjnde kasteelen gestaakt. De ingenieurs en architecten hebben hun ontslag gekregen. Men is verder met krachtige hand bezig om den toestand der financiën van Z. M. te regelen. Te Gent had Zondag een werkliedencongres plaats. De deelnemers eraan werden 's morgens

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2