Gemengde Berichten, Verkoopingen en aanbestedingen. De Maatschappij De Schelde. aangemeld, stemming is gevraagd, zoodat die negen personen als lid zijn toegetreden, kwam het eerste punt van de agenda: de verkiezing van candidaten voor het lidmaatschap der provinciale staten aan de orde. De aan de beurt van aftreding zijnde leden van dat college in het kiesdistrict Middel burg zijn de heeren W. A. graaf van Lijnden, D. A. Dronkers, dr J. van der Beke Oallenfels, J. C. Lantsheer en J. H. Snijders. Aangezien door geen der leden gebruik is ge maakt van de bevoegdheid, hun bp art. 20 der statuten verleend, om namen op te geven van candidaten heett het bestuur zich weder verplicht gezien een candidatenljjst te vormen. De heeren Lantsheer, Snijders en Dronkers meent het bestuur zonder eenige nadere toelichting voor eene herbenoeming te kunnen aanbevelen, doch wat betreft den heer Van Lijnden beeft het 't nuttig geoordeeld dien heer eenige inlichtingen te vragen. Daarop heeft de heer Van Lijnden het volgende geantwoord »In het schrijven van den 10en dezer, dat ik de eer had te ontvangen van het bestuur dei- liberale kiesvereeniging Eendracht maat macht te Middelburg, wordt mij, met het oog op de periodieke verkiezing voor leden der provinciale staten, gevraagd: of door mij instemming kan worden betuigd met art. 1 der statuten van genoemde kiesver eeniging; en of eene eventueele candidatuur voor de provin ciale staten, mij van wege die vereeniging aan geboden, door mij zou worden aanvaard. Om instemming te kunnen betuigen met art. 1 der statuten, moet men behooren tot de libe rale partijen daar ik mij die eer niet geef, moet mjjn antwoord op de eerste vraag ontkennend zijn. Bij het facultatieve van 2, schijnt de beantwoording van de laatste vraag, na het voren staande, te kunnen achterwege bljjven. Ik wenach een eventueele candidatuur te be schouwen als een bewijs dat ik mij het vertrouwen en de achting mijner medeburgers heb waardig ge maakt en zal mij iedere candidatuur laten welge vallen, die mjj niet bindt aan eenig programma of eenigen geloofsbrief." Wat eindelijk den heer Van der Beke Oallenfels betreft, heeft het bestuur het onnoodig geacht dezen inlichtingen te vragen, aangezien het volkomen bekend is, dat hij tot de verklaarde tegenstanders der liberale partij behoort. Daar nu de verklaring van den heer Van Lijnden, dat hij niet tot de liberale partij behoort, verbiedt hem candidaat te stellen, doch uit het slot van zijn schrijven valt af te leiden dat hij evenmin aan eenige andere partij zich heeft aangesloten, meent het bestuur d it er termen zjjn om overeenkomstig de bepaling van art. 23 te handelen en voor de door het aftreden van den heer Van Lijnden openvallende plaats geen candidaat te stellen. Met algemeene stemmen vereenigde de vergadering zich hiermede. De voorzitter deelde verder mede dat het be stuur een lijst had opgemaakt van drie candidaten om, voor 't geval geen der leden candidaten mocht hebben opgegeven, een hunner tegenover d'. Oallenfels te plaatsen en als naar gewoonte zich had willen vergewissen of die heeren genegen waren een eventueele can tidatuur aan te nemen. Twee ervan wenschten dit niet, de derde, de heer F. G. Sprenger, wel; derhalve stelt het bestuur dezen heer als candidaat voor. Geen andere namen genoemd wordende, beval het bestuur, bij monde van den voorzitter, mr E. Fokker, den heer Sprenger aan. Hij is in Mid delburg, in Vlissingen en op Walcheren goed be kend en bekleedt onderscheidens betrekkingen die hem van veel zaken kennis doen dragen. In de besturen van de Schelde en de Zeeland heeft hjj zittingals lid van een onzer handelsfirma's is hjj met den handel en door verschillende particu liere administraties met landbouwzaken bekend, terwijl de betrekkingen van lid van den gemeen teraad van Middelburg en der kamer van koop handel het bewjja leveren dat hij het vertrouwen zijner medeburgers bezit. Nadat bij acclamatie was goedgevonden de heeren Lantsheer, Snjjders en Dronkers op nieuw candi daat te stellen, werd ook de heer F. G. Sprenger met 48 stemmen als zoodanig geproclameerd. Een briefje was van onwaarde en twee leden hadden blanco biljetten ingeleverd. Hierna werd aan de orde gesteld de bespreking van de Inleiding tot de behandeling van eenige vraagstukken van sociale wetgevingde bekende door de Liberale Unie uitgegeven brochure. De heer mr E. Fokker wees erop dat, wanneer een 15tal jaren geleden een boekje als het hier- bedoelde ware verschenen, de schrijvers ervan zouden uitgekreten zijn als roode radicalen, ja het verwijt misschien niet hadden ontgaan tot de socialisten te behooren, terwijl men nu zonder bezwaar als liberaal met dergelijk werkje voor den dag komen kan. Spreker toonde verder aan dat de sociale wet geving, nu de sociale kwestie tengevolge der bui tensporigheden van de socialisten meer en meor op den voorgrond treedt, een vraagstuk geworden is, dat door de politieke partijen moet ter harte geno men worden. Dat door de bespreking van de onder scheidene vraagstukken van wetgeving, waarbjj de belangen van den arbeidersstand betrokken zijn, de sociale kwestie zal worden opgelost, is natuur lek niet aan te nemen, maar er dient positie genomen te worden, waar aan de eene zjjde de leer der onthouding gepredikt en aan den anderen kant een gewelddadige oplossing geëischt wordt. Er zjjn maatschappelijke nooden, voortdurend gevoeld of tjjdeljjk wederkeerend, waarin geene wetgeving leniging brengen kan en evenmin kan ontkend worden dat deze nooden het pijnlijkst treffen ia die maatschappelijke kringen, waar het financieele weerstandsvermogen het geringst is, zoodat aan de philanthropie van de meer gegoe den steeds een ruim arbeidsveld zal aangewezen zijn. Maar ook op wetgevend gebied kan nog veel verricht worden en de liberale partij heeft op dit punt in de laatste jaren niet gedaan wat gedaan kon worden en haar plicht ware geweest. Aan een en ander tegemoet te komen is het doel der „inleiding," die als zoodanig meer vraagt dan beantwoordt en dan ook geen afgerond ge heel is. Enkele punten kunnen naar de meening van het bestuur der Liberale Unie reeds thans ter hand genomen worden, doch het grootste gedeelte is alleen door eene enquête van staatswege te bereiken. Het is de bedoeling niet, thans elk der in de Inleiding genoemde vraagstukken uitvoerig te doen behandelenvoorloopig wenscht men slechts een algemeene beschouwing ter bespreking van de leidende gedachten, die aan de Inleiding ten grondslag ligt. De verschillende vraagstukken, die in de Inleiding zjjn genoemd, zullen nader meer uitvoerig moeten behandeld worden, nadat ze door het bestuur der Liberale Unie zjjn voor bereid. Nadat de debatten waren geopend, sprak een der leden als zjjn oordeel uit, dat eene enquête van staatswege, nu de politieke partijen met gelijke krachten tegenover elkander staan en eene krachtige regeering onmogelijk is, nog geruimen tijd tot de vrome wenschen behooren zal en gaf daarom in overweging dat de Liberale Unie zelve eene enquête instelle. Door hare afdeelingen is zij in staat in elk deel van ons land door bekwame mannen een onderzoek te laten doen naar den feitelijken toestand. En de resultaten daarvan kunnen in een rapport worden samen gevat. Overtuigd dat zulk een verslag niet vol ledig zijn zal, geloofde dat lid toch dat men, na op dien weg eenige schreden gedaan te hebben, met te meer recht van regeeringswege voortgang erop zou kunnen eischen. Dit sloot echter niet uit, dat men de regeering nu tevens reeds vragen kon om een enquête. De voorzitter deelde dit gevoelen niet; hij verwachtte van eene particuliere enquête weinig resultaat. Wat men bij eene parlementaire enquête kan vorderen, wordt bij een particulier onderzoek vaak geweigerd mede te deelen. Men krijgt dus halve of slechte gegevens en dit is nadeelig voor de zaak. Het bestuur der Liberale Unie wenscht door populaire geschriften, voordrachten of op andere wijze de belangstelling voor de vraag stukken van sociale wetgeving op te wekken en die vraagstukkente doen toelichten. Ook de secretaris verklaarde zich met zulk een plan tot het doen houden van een onderzoek vanwege de Liberale Unie niet te kunnen ver eenigen. Hij betuigde wel zijne ingenomenheid met de plannen van het bestuur der Liberale Unie, vooral omdat de liberalen daardoor toonen nu eens niet weer hnn kracht te zoeken in politieke haarkloverijen maar in het bevorderen van zaken van sociaal belang. Evenzeer werd het meergenoemde plan van het E/me-bestuur warm ondersteund door den penning meester van Eendracht maakt macht. Het lid, dat het idee van een enquête door de vereeniging had geopperd, handhaafde zjjne mee ning, maar deed geen bepaald voorstel. Hjj bleef van gevoelen dat, waar er in den eersten tijd geen uitzicht bestaat dat regeering en vertegenwoordiging aan den billjjken wensch der vereeniging zou voldoen, men toch beter deed eerst zelve den toestand eens na te gaan; en zij het dan ook dat de gegevens niet volledig waren, toch in ieder geval daarvan mededeéling te doen, om de re geering te kunnen zeggen: zie, een gedeeltelijk onderzoek, niet eens gegrond op een enquête, zooals u die kunt instellen, heeft dat reeds aan het licht gebracht; hoe dringend noodig is het dus dat gij de handen aan het werk slaat. Dit gevoelen sloot echter niet uit, dat het lid zjjn volle sympathie schonk aan het plan van het fTme-bestuur. Nadat de voorzitter erop gewezen had dat de principieele beslissing van ver rjjkende gevolgen kan zijn, werd de vraag gesteld of de vergadering zich met de leidende gedachte, die in de genoemde brochure ligt opgesloten, kan vereenigen. Dit bleek algemeen het geval te zijn. Eindeljjk was aan de orde de benoeming van een afgevaardigde ter algemeene vergadering van de Liberale Unie, in de plaats van den heer Loeff, die wegens vertrek met 1 Mei a. zal opgehouden hebben deel uit te maken dezer vereeniging. Afgevaardigden zijn de heeren m' W. A. van Hoek en J. de Kanterplaatsvervangers de heeren G. P. Wijnmalen, J. H. Snjjders en mr D. A. Berdenis van Berlekom. Na verschillende stemmingen werd ten slotte, na herstemming tusschen de heeren J. J. H. Doorenbos en H. Snjjders, eerstgenoemde tot afge vaardigde gekozen. Aan het eind der vergadering werd door den heer H. A. A. Collot d'Escury de aandacht van de aanwezigen gevestigd op het pensioenfonds voor werklieden, met het daaraan verbonden waarborgfonds. De strekking daarvan werd door hem breedvoerig uiteengezet en de ondersteuning vooral van dit laatste den leden der vereeniging ten zeerste aanbevolen. In een der zalen van het raadhuis van Vlis singen werd heden namiddag de jaarljjksche al gemeene vergadering gehouden van aandeelhouders der kon. maatschappij De Schelde. De heer A. Smit nam als president-commissaris het voorzitterschap waar. Er waren aanwezig of vertegenwoordigd 426 aandeelen, welke te zaïnen 82 stemmen uitbrachten. Na de opening der vergadering deed de president voorzitter de mededeeling, dat de goedgekeurde balans en winBt- en verliesrekening over het jaar 1885 met een winstcjjfer van 5525.41 sluit; welk bedrag bestemd was geworden tot afschrij ving en mindering van het verlies der vorige jaren. Hierna werd door den directeur der maatschappjj het 10e jaarverslag uitgebracht. Wjj ontleenen daaraan het volgende De bij het laatste jaarverslag op 10 Aug. 11. uitgesproken verwachting, dat het ingetreden 2e halfjaar eenige gunstige resultaten zoude opleveren heeft zich bewaarheid en de winst- en verliesreke ning sloot dan ook met een voordeeling saldo. Dit resultaat is veel voordeeliger dan in vorige jaren, wat te meer de aandacht verdiend nu een tijd van malaise op elk gebied doorleefd wordt. De werkzaamheden in de verschillende afdee lingen der fabriek waren miniem en het kostte moeite de zaak met een klein aantal werklieden gaande te houden. Noch voor particulieren noch voor het rijk werd eenig nieuw werk van beteekenis belast. De uitloting en rentebetaling vond in 1885 ge regeld plaats. Terwijl op 1 Jan. 1885 het beroepsbedrjjf der My met 230 man werd voortgezet, was dit getal op 31 Dec. tot 180 geslonkenthans zijn echter 400 man werkzaam, welk getal spoedig nog zal vermeerderen. De belangrijkste werkzaamheden bestonden uit de wijziging der machines in een der booten van den provincialen stoombootdienst, alsmede in het stoomschip Drenthe van de Eott. Lloyd. Tegen het einde van 1885 werd aangenomen het ver vaardigen eener boot voor de Badische schroef stoomboot te Mannheim en op den laatsten December werd een contract gepasseerd voor den bouw eener raderboot voor rekening eener com pagnie te Havre. Voor 1886 zjjn verschillende contracten voer nieuwe werken afgesloten of nog in behandeling. Het droogdok leverde weinig profijt op. Aan werkloon werd in 1885 slechts 106,883 uitbetaald en ook de salarissen van de beambten waren door inkrimping van personeel aanzienlijk minder dan in vorige jaren. Ook de afdeeling havens werkte niet voor- deeligdeze kreeg een gevoeligen schok door het besluit der Duitsohe regeering om Vlissingen niet als aanlegplaats voor de gesubsidieerde stoom- vaartljjnen aan te wijzen. Onderhandelingen tot het verkregen van nieuwe ljjnen naar Engelsche of andere havens hadden weinig succes. De toekomst der maatschappij kan echter met vertrouwen worden tegemoet gezien. De heer F. H. J. Wibaut, die als commissaris aan de beurt van aftreding was, werd herkozen, evenals de commissie ingevolge art. 34 der statu ten, waartoe herbenoemd werden de heeren A. W. L. de Kaat en J. van Raalte jr. en als hunne plaatsvervangers de heeren F. S. van Nierop en J. P. Fokker. Het meest belangrijke punt der vergadering was het buiten effect stellen van de gevolgen der erlpachtsopzegging aan de regeering en het ver- leenen van goedkeuring aan eene nieuwe over. eenkomst met den staat der Nederlanden omtrent de voorzetting der erfpacht, met wijziging van eenige voorwaarden in het contract van 1.7 Juni 1875, wet van 8 Sept. 1870 Stbln°. 151). Met algemeene stemmen werd de goedkeuring verleend. Men stelde ons welwillend in de gelegen heid in oogenschouw te nemen een medaille en een diploma zooals er Zondag uitgereikt zjjn aan de bekroonden in den wedstrjjd voor handwerks lieden, te 's Gravenhage gehouden. De medaille is van verguld zilver en bevat aan de eene zjjde het opschriftvereeniging ter bevordering van fabrieks- en handio. nijverheid in Nederland met het stempel dier vereeniging. Aan den anderen kant bevindt zich een krans, waarop de naam van den bekroonde gezet kan worden. Het diploma is eenvoudig zwart wel wat al te zwart gedrukt. Dit bevat als onder schrift een zeer wjjze les van Vader Cats, nl «Die een ambacht heeft geleert Krijght de kost waer hij verkeert." Die les mocht menig ouder wel eens in het oor knoopenzoovelen steunen hun kinderen in hunne minachting voor een eerlijk ambacht en laten hen liever kantoorheeren worden, wier leven toch, al dragen zij een jas en hoogen hoed, ver van rooskleurig is. Te Moergestel is een boerderjj afgebrand, waarbij tevens twaalf stuks vee in de vlammen zjjn omgekomen. Niets was verzekerd. Te Schiedam stapte een metselaar, boven op een ladder staande, op een dakgoot, waarvan de rand gedeelteljjk afbrak. De man stortte naar beneden en kwam met het hoofd op den kant van een hard- steenen trottoirband terecht. Er ontstond eene hersenschudding, waaraan de ongelukkige wel zal bezwijken. Te Rotterdam zijn een Engelseh heer en dame gevangen genomen, die een goed leventje leidden van geld, door den eerste als klerk aan eene Engelsche bank gestolen, Amsterdam telt een zeer bekwaam schaak speler onder zjjne bewoners, nl. den heer Loman. Deze heeft te Groningen geblinddoekt zes partjjen schaak gespeeld. Vier werden door hem gewonnen en twee opgegeven. Opmerkelijk moet het vooral geweest zijn, hoe de heer Loman eene der langBt aangeblevene partjjen, waarbij, bjj vergissing natuurljjk, eene fout begaan was bjj het verplaatsen der stukken, van begin tot einde zonder haperen en zoo schieljjk, dat men moeite had hem bjj te blijven met het verplaatsen der stukken, alle zetten opzeide. De Mahommedaansche gemeente te Sera- jewo in Bosnië zal haar moskee eleotrisch ver lichten. ëabrieFMax te Muneken stelt in zjjn atelier zijn nieuwste schilderij Astarte ten toon. Alge meen bewondert men de sclioone verschijning van Manfreds geliefde, uit Byrons beroemde gedicht. Ter 25jarige herinnering aan den sterfdag van Cavour zal in Juni a. een werk van Filippo Mariotto verschijnen, onder den titelLa sapienza politica di Cavour e di Bismarck. Een geheimzinnige gebeurtenis houdt de in woners van Jersey bezig. Zondag ging een jong Franscbman met een meisje uit Jersey, nadat zjj samen in de kerk waren geweest, een roeitochtje maken. Na een uur keerde de jonge man alleen terug en verhaalde dat hij over boord was ge sprongen om de riemen, die in het water lagen, er uit te halen, in dien tusschentjjd was de boot met de vrouw weggedreven. Dadelijk zond men een andere boot uit ter opsporing maar tot Maan dag middag was ook van deze niets vernomen. Alle geëmployeerden aan de tramway- maatschappjj te New-York, uitgezonderd twee, hebben het werk gestaakt, waardoor groot on gerief is ontstaan, maar de orde is niet verstoord. Het Engelsche lagerhuis heeft de afzonder- ljjke artikelen der Crofters bill afgehandeld en is daarna tot 3 Mei verdaagd. Zooals wij gisteren onder laatste berichten mededeelden is de bisschop van Madrid aan de bekomen wonden overleden.. Bij zijn sterven waren de aartsbisschop van Toledo en de markies Vega de Arrnjjo tegenwoordig. Terwijl de klokken, volgens Spaansch gebruik, gedurende den doodstrijd luidden nam men een vreemd schouwspel in de straten van Madrid waar. Er was een ontzagljjke menigte op de beende vrouwen weenden, terwjjl de mannen het hoofd ontblootten. De moordenaar bewaart zijn koelbloedigheid. Bjjna voortdurend loopt bjj zijn cel op en neer, alleen als hjj denkt, dat men hem observeert, gaat hjj liggen en doet alsof bjj slaapt. Hij heeft goeden eetlust en was niet 't minst ontroerd, toen men hem den dood van den bis schop aankondigde. De teraardebestelling heeft heden plaats. De bisschop zal bijgezet worden in de kathedraal. De Fransche senaat heeft het feeningsontwerp met twee kleine wijzigingen aangenomen. De Engelsche bladen willen weten, dat lord Hartington een motie zal indienen ter verwerping van de Home rule Bill. De Union libérale heeft den burgemeester van Brussel, den heer Buis, candidaat gesteld voor de aanstaande verkiezing voor een lid der kamer van afgevaardigden. De toestand van mevrouw Vandersmissen is sedert gisteren verergerd. Engeland heelt den voorslag der Egyptische regeering een Engelseh gedelegeerde naar Wady- halfa te zenden, om in naam van den khedive met de opstandelingen te onderhandelen, aangenomen. Van Maandag tot Dinsdag zjjn te Brindisi zes personen door cholera aangetast en twee ge storven. In Wilhelmshaven hebben de metselaars het werk gestaakt. Ook in Berlijn dreigen de metse laars met een werkstaking. Bij de werkstaking in de steengroeven in de provincie Luik kwam o. a. aan 't licht, dat de werk gevers hun arbeiders dwingen al hetgeen dezen be hoeven in de door hen opgerichte winkels tegen echte woekerprijzen te koopen. In de steengroeven van Epinac (Saón-et- Loire) is een werkstaking uitgebroken. De gre- visten houden zich rustig. Het bericht, dat prinses Friedrich Karl von Preuszen, moeder van de prinses von Saksen- Altenburg, vroeger prinses Hendrik, in het huwelijk zou treden met Freiherrn von Wangenheim wordt van andere zijde tegengesproken. De schade, door het vuur aan de Galicische stad Strjji toegebracht, wordt op vier mill,oen florijnen geschat. Zeshonderd gebouwen zijn ver woest. Tot hiertoe weet men, dat 40 personen in de vlammen zjjn omgekomen, maar nog vele anderen worden vermist. Duizenden menschen zijn zonder onderkomen. In de Russische stad Belyi zijn eenige honder den huizen door brand vernield, ook moet men vele menschenlevens te betreuren hebben. De M'eininger kapel is niet, zooals men meldde, ontbonden. Er is zelfs geen sprake van geweest, maar den leden is het gewone jaarljjksche verlof toegestaan. Te Dresden is Zondag een geographische tentoonstelling geopend. Door den notaris J. A. de Wolff is gisteren avond in het koffiehuis Maison des Pilotes te Vlissingen ten verkoop aangeboden een huis en erf aan de Lepelstraat wijk F n° 64, gekocht door den heer P. H. Threse voor 1760 en een pakhuis met bovenwoning en erf aan de Lepelstraat en hoek St. Jacobstraat wijk F n° 65 en 65a, gekocht door den heer C. Mortier voor 2630. Door den eerstaanwezenden ingenieur der genie te Breda, is gisteren in het Hotel de Commerce te Vlissingen aanbesteed: 1° het eenjarig onderhoud van de werken en gebouwen enz. te Vlissingen en te Rammekens. (Raming 4200) en 2° het eenjarig onderhond van de kazerne-gebouwen enz. te Middelburg. (Raming 3'200). Voor het eerste perceel is ingeschraven door de heeren D. Bijl voor 3983, P. Monj<5 voor 3900 en O. Maters voor 3875, allen te Vlis singen. Voor het tweede perceel door de heerenM. J. de With voor ƒ3175, J. M. van Ditmars en zoon voor ƒ3166 en Krijger en zoon voor ƒ3040. Deze wonen te Middelburg. De heeren C. Maters te Vlissingen en Krijger en zoon te Middelburg zjjn dus de minste in schrijvers. Te Goes werd gisterenavond, ten overstaan van den notaris L, A. Paardekooper Overman, gevestigd te 's Gravenpolder, op 't Slot Oostende, geveild en verkocht een huis en erf, staande in de Langevorststraat te Goes, sectie D no 263, groot 94 centiaren, aankomende de erfgenamen wed. A. Blonkert. Voor 2310 werd dit gekocht door den heer J. F. van der Leeuw te Goes. Onverminderd 12£ pCt onkosten. Te St. Maartensdjjk werd Dinsdag vanwege het bestuur van het waterschap St. Maartensdijk, aanbesteed het maken eener nieuwe zeesluis met annexe werken, aan den zeedjjk van den polder »Slabbecoorne". Ingeleverd werden 7 biljetten, nl. door de hh. H. M. van Bezooijen, voor 1640G. Bolier Gzn., voor 1638 j A. v. Damme, voor 1272,81A.

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2