Onderwijs, RecMsaaken. Gemengde Berichten, In die betrekking hebben de leden van dat bestuur hem leeren kennen niet alleen, maar ook leeren hoogachten om zijn edel hart en zjjn helder hoofd. Hij was niet de man van het woord maar wel yan de daad, of liever gezegd hij sprak weinig maar handelde flink en toch niet dan na bedaard overleg. Waar hij echter sprak, daar deed hij het uit overtuiging, daar legden zijne adviezen ook gewicht in de sehaal en werden zij veelal opgevolgd. De heer Jeras wees op het spreekwoord dat niemand onmisbaar is. Dit moge waar zijn, maar het is niet minder waar en staat althans bp den heer Jeras vast, dat, wanneer na korter of langer tijd de plaats van den heer Verwjjs in het college van het burg. armb. zal ingenomen worden, deze misschien even goed en waardig, maar beter nooit zal kunnen bezet worden. Ook de heer F. Ermerins, voorzitter van kerk voogden, sprak, namens dat college, de innige deelneming uit, die het gevoelt bij het overlijden van dien werkzamen manen wenschte bij het graf gaarne de verklaring af te leggen, dat de overledene in zijne betrekking van secretaris en ontvanger van de kerkelijke fondsen, van hoe korten duur die ook geweest is, zich evengoed van zjjne taak heeft gekweien als door den vorigen spreker ten opzichte van zjjne werkzaamheden bp het burgerljjk armbestuur was getuigd. Kerk voogden betreurden zijn verscheiden zeer en het college zal zijn gemis nog lang gevoelen. De heer O. Verwijs, broeder van den overledene, betuigde, namens de familie, dank voor de aan zjjn geliefden broeder bewezen eer. Nadat de heer Jeras, toen de lijkkist in de groeve was neergelaten, nog een laatst vaarwel den overledene had toegeroepen, was deze een voudige, maar daarom voor de verdiensten van den overledene niet minder sprekende plechtig heid afgeloopen. In de heden gehouden algemeene vergadering van stemgerechtigde deelgenooten der Commercie- compagnie is de rekening over 1885 goedgekeurd. Over het boekjaar 1885 zal geen uitdeeling worden gedaan. Dezen minder gunstigen toestand vond een aandeelhouder of een correspondent noodig reeds bekend te maken vóór zelfs de algemeene ver gadering plaats bad. Er was dan ook wel haast bij om zulke tijdingen te verbreiden, vooral in een Rotterdamsch orgaan. De gemeenteraad van Hoofdplaat —zooschrijft men ons van daar trok in zijne vergadering van Maandag zijn door den koning lot 1° Juli geschorst besluit van 10 Maart, waarbij de onder- wpzeres in de nuttige handwerken aan de school n° 2, mej. Pr Steenmetzer, ontslagen werd, in, teneinde vernietiging te voorkomen. Daarna ver leende de raad haar, met 3 tegen 2 stemmen, op haar verzoek van 9 Maart, een eervol ontslag, in te gaan op 25 April. De heeren Tas, Verplanke en de voorzitter stemden voor, de heeren Cam- maert en Boone tegen. De beide laatstgenoemde leden misprezen het, dat eene beslissing niet verdaagd werd, zonder ander motief dan dat het voorstel hiertoe niet op het oproepingsbriefje voorkwam. Het gebruik, dat deze toevallige meerderheid van den raad van hare bevoegdheid maakte, beviel hun geenszins. Tot de aanvraag der oprichting éener telefoon inrichting, in verbinding met Biervliet en IJzendpke, werd besloten. Als gemeente-veldwachter is opgetreden de onbezoldigde rijks-veldwachter uit Oostburg J. J. Kotvis. De heer Gielen, tot kapelaan in deze parochie benoemd, is uit Henegouwen aangekomen en in functie getreden. De schout-bp-nacht W. Enslie zal eervol wor den ontheven van de waarneming der betrekking van directeur en kommandant der marine te Hellevoetsluis, en als zoodanig worden vervangen door den schout-bij-nacht W. F, H. Cramer. Het bestuur van den Nederlandsche Meubelma kersl "M? tot de tweede kamer gewend idg kinderen moest zorgen. Greiner was zijn naam en nu had die intrigant, de geheimraad Pimpel, die zoo hoog in de gunst der vorstin stond aan geschreven, hem zjjne schamele broodwinning nog ontnomen. De kamerjonker, die werkeljjk de goede bedoeling had om hier nut te stichten, zag met schrik hoe Gisela het boek, dat zij op den schoot had dicht sloeg, opstond en met mjj naar het paleis, terug ging- Ik kon zeer goed merken dat de hoflucht haar juist niet zeer aangenaam wasmaar zij wist er zich in te schikkenzij was vriendeljjk jegens iedereen maakte zich snel met alle vormen der hofetiquette vertrouwdgaf nooit aanstoot en toonde steeds een gelijkmatig humeur; maar dat was niet haar eigenlijke aard. Als ik haar een groot genoegen wilde doen, dan stelde ik haar voor om naar Hainthal te rjjden. Reeds dien eersten dag, toen ik haar met Hedwig daarheen vergezelde, maakte dat op een boschrijken heuvel gelegen slot, door hooge bergen omgeven, een diepen indruk op haar. Zij verliet ons en doolde alleen door het park met zijn eeuwenoude eiken, olmen en lariksen. Toen zjj tot ons terug keerde riep zjj opgetogen uit: »Is dit nu alles van mjj?" Zjj ging op een balkon staan om hare bezitting te orerzien en zei met een zucht Mocht ik het maar aan iemand geven, die heel arm is I" met een adres, waarin het de kamer op ver schillende gronden verzoekt, hare goedkeuring niet te schenken aan het regeeringsvoorstel tot het heffen van een invoerrecht van onbewerkt fijn werkhout, maar veeleer zulk een recht te heffen van het hier te lande in te voeren bewerkte hout, eene heffing die te hooger zou behooren te zijn, naar gelang de bewerking uitgebreider is, doch in ieder geval binnen de grenzen van het gel dende tarief voor geheel bewerkte meubelen. Yolgens berichten uit Paramaribo dt. 24 Maart heerscht in de laatste weken in de kolonie Suri name eene voor dit jaargetijde ongekende droogte. Uit alle districten stemmen de berichten ten dezen overeen. In Nickerie is reeds gebrek aan water, zoodat sommige planters zich genoodzaakt hebben gezien, ten einde te kunnen malen, zout water in te nemen. De Granman der Saramaccaner bosch negers Adrai is met zeven kapiteins in de stad gekomen, ten einde de hulp van het gouvernement in te roepen, daar hun oogst door de droogte is mislukt en hongersnood voor de deur staat. Op de cacao-plantages ziet het er overal even treurig uit; de massa jonge vruchten, die zich vóór eenige weken gezet had, valt af, zoodat, als deze droogte nog eenige dagen aanhoudt, er dit jaar bijna geen cacao zal worden geoogst. Ook uit de bovenlanden komen van de uitge zonden expeditiën voor de gouddelverjj berichten over den lagen waterstand. Akte-examens in Zeeland. Heden werden geëxamineerd 8 aspiranten, die allen slaagden, nl. de heeren J. M. Thiel, W. Timmermans, G. den Toom, A. P. Yarel en J. van der Vlugt, allen van Middelburg, L. de Vries van Zierikzee, R. van der Welle van Terneuzen en C. Westmaas van Scherpenisse. In Hilversum is een commissie benoemd tot onderzoek der wensehelijkheid van de oprichting eener hoogere burgerschool. Deze nu heeft den minister van binnenland sche zaken verzocht Hil versum zulk eene school te verleenen met vijf jarigen cursus en bestemd voor jongens en meisjes. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld W. F. M., 23 j., tabakskerver Middelburg, we gens mishandeling, tot 15 dagen cel en twee boeten elk ƒ8; A. V., 30 j., sleper Middelburg, wegens openbare dronkenschap, tot 7 dagen cel C. M. H. D., 51 j., huisvr. van P. C. M. Middel burg, wegens hoon, tot 8 boete; W. A., 23 j., werkman RetranchemeDt, wegens mishandeling, tot 15 dagen cel en 8 b.P. B. 19 j., arbeider, Zaamslag, wegens diefstal, tot 1 maand cel; A. B. 37 j., werkman en C. M. 27 j., huisvr. van A. B., beiden Sluis, wegens verzet tegen de poli tie, ieder tot 3 d. cel; B. C. van H. 18 j., Re-», tranchement, wegens diefstal, tot 1 maand cel A. H., veearts te Se.'saete, wegens het onbevoegd uitoefenen der veeartsenjjkunst als bedrjjf, tot 1 boete. Allen in de kosten. De vroege aardappels, die reeds mooi aan 't opkomen zijn, worden in dezen tijd nog al eens overvallen door nachtvorsten. Een uitstekend middel om ze tegen den invloed daarvan te be veiligen is, naar men ons meldt, dat men, vóór de zon ondergaat, bloempotten over de planten zet en deze zoo vast drukt, dat de lucht geheel af gesloten is. '8 Morgens zal men de planten dan zelfs gegroeid vinden. Indien de plek te groot is, om dit middel toe te passen en de aardap pels zijn bevroren, dan besproeie men de plan ten, met behulp van een gieter, met koudwater men doe dit echter 's morgens vroeg vóór dat de zon er op staat. Dit middel is met succes aangewendde plan ten wisten daardoor weinig of niets van 't vocht. En niet alleen op aardappelen maar ook op so- nalen en geraniums kan men het met goed ge volg aanwenden. -- Te Goes werd heden de eerste grasboter aan handelaren (particulier) verkocht tegen 1.05 het kilo. „Niet waar, het is mooi hier?" vroeg ik, mjjn arm om haar heenslaande. „O heerlijk 1" antwoordde zij met tranen in de oogen. Zeer gevoelige gemoederen kunnen vaak geen woorden vinden. Zij keek weer naar buiten om haar zelfbeheersching te herkrijgen, „Wat moet het heerlijk zjjn om hier te wonenMaar natuurlijk niet alleen. Wie weet wie eens de gelukkige zal zijn, die in die boschen jaagt, en dan 's avonds huiswaarts keert om zjjn liet vrouwtje aan zjjn hart te drukkenzei ik. Zjj ging niet op die schertsende woorden in, misschien voelde zij er zich door gekrenkt. In sommige dingen was zij zoo vreemd. En toch moest ik haar tusschenbeide in die richting polsenwant tante was er steeds op uit om haar uit te huweljjken. Hier in Hainthal was zij zeker het meest onder den indruk der lotsverandering, welke zjj onder gaan had, vooral toen wjj op het platte dak van het slot stonden van waar wij het jachtslot en de bosschen van Albertsheim konden zien. Ik zag hoe zjj in diep gepeins verzonk en hare oogen vochtig werden. Wordt vervolgd), Aldaar werden hedenmiddag door denhr. W.Pelle te koop gepresenteerd tien mooie Fransche veulens. Er werd echter wegens te laag bod geen enkel verkocht. Dat één zwaluw nog geen lente maakt, blijkt dit jaar op Noord-Beveland opnieuw, zoo schr|jft men ons van daar. Reeds vóór 14 dagen riepen we er een tiental het welkom toe, doch ze antwoordden met een „tot wederziens Een paar dagen later dreven er ook een vijftal ooievaars die zich trouwens hier zelden vertoonen in wjjde kringen boven onze woningen, maar ook zij kozen zich geen blijvende plaats in ons midden Den 18en April gierden weer lenteboden door de lucht, helaas de noorden- en noordoostenwind verdreef ook dezen. Alleen den schollevaars, die zich verleden jaar voor 't eerst hier vestigden, schijnt het bjjzonder goed te bevallen, althans ze waren reeds vroegtijdig weer hier en bleven. Wij zelf intusschen kunnen geduld leeren oefenen en, geplaagd door verkoudheid, keelpijn en rheuma- tiek, gelaten afwachten, dat het Boreas believen zal zjjn fatale windzakken op te bergen. Evenwel niet alle hoop behoeft men op te geven, wanneer men van lieverlede reeds de gladde mellek koeien In het bochtig dal hoort loeien." En dat doen wij. Alleen Jochtig moet nog tochtig zijn. Te Borssele werd Zondag het zoogenaamde hooigat in een landbouwschuur tijdelijk ingericht tot kraamkamer. De bewoner der hofstede, waartoe de schuur behoort, had de goedheid in laatstge meld pand logement te verleenen aan een echtpaar uit Bergen op Zoom, dat den kost verdient met een orgel. Het toeval wilde dat de vrouw het leven zou schenken aan een nieuwen wereldburger of burgeres, doch een levenloos kind werd geboren. Men schrijft ons uit Terneuzen Daar de Westsluizen, zooals men weet, thans worden afgedamd, tot droogmaking van de kolk, moeten nu alle schepen tot op zekeren diepgang de Oostsluizen pasaeeren, die anders zijn bestemd voor de binnenvaart. Een drietal zeeschepen met hout, aldaar aangekomen om te lossen aan het spoor, kunnen wegens hunne breedte de OoBt- of kleine sluizen niet passeeren en zullen nu in de voorhaven lossen. De atoomboot Mercurius, gez. Yan Djjk Blok, van hier op Londen varende, is op zijn jongste reis nabij Londen op de Theems in aanvaring geweest met eene stoomboot, en heeft daardoor aan den voorsteven drie gaten bekomen, die men zal trachten hier te herstellen. Door het aangevraagd ontslag van den sluis- knecht J. de Zeeuw, aan de Oostsluizen te Ter neuzen, ia in diens plaats aangesteld J. Notebaan van Breskens. Te Amsterdam is een kind van vier jaar, dat met lucifers speelde, verbrand. Van verschillende zijden wordt aan het Hbld medegedeeld dat de heer A. Plate J.Gzn., niet in eenige betrekking stond tot de maatschappij die de Minerva-bron exploiteert. Te Amsterdam zal, te beginnen met 1 Mei a. s., een beurs voor den diamanthandel geopend worden. Bij een landbouwer te Kolderveen is in een onbewaakt oogenblik een ooilam door de varkens geheel verslonden. Voorzeker een waar schuwing voor de boeren om met de snorkende dieren voorzichtig te zijn. Een kijkje in een christelijke ver gadering. In den boezem der Stuivers- Vereeni- ging de School met den Bijbel te Amsterdam, gist en kookt het en doen zich de kerkelijke bewe gingen sterk gevoelen. In eene onlangs gehouden vergadering had het bestuur een motie ingediend van den volgenden inhoud „Het bestuur, vernomen hebbende, dat de kerke- ljjke commissie van de Diaconie-scholen in het ongereede is geraakt, stelt voor de in kas zijnde gelden voor genoemde scholen niet af te dragen, maar te bewaren tot een wettig bestuur gekomen zal zijn en (let welhet onderwijs aan die scholen alsdan in den geest deryereeniging zal worden gegeven." Deze motie, geheel in strijd met de statuten der vereeniging, die jaarlijks gelden uitkeert aan alle christelijke scholen zonder onderscheid van geloof, en ook zonder te vragen of de bestu ren over die inrichtingen wettig erkend zijn, was in het leven geroepen door 3 van de 6 bestuursleden, de heeren Wormser, Kater en Poesiat, bestuurders der D. I. scholen, maar op dit oogenblik geschorst. Het tegenwoordig bestuur voor die scholen wag volgens hen niet gerechtigd de gelden te ontvan gen. Over die motie staakten destijds de stemmen 48 tegen 48. Nu had Vrijdag 11. in de Schotsche zendingskerk eene nieuwe vergadering plaats, die met psalmgezang, bijbellezing en gebed werd geopend. Daarop kwam de motie weer aan de orde en het Hbld. meldt over hetgeen toen voorviel het volgende »Toen de discussie geopend werd, bleek al ras, dat het bestuur onderling zeer verdeeld was; men deed elkander verwijten dat de zaak niet volgeng het reglement was behandeld, en er zelfs geen commissie van advies op den avond der geldver- deeling tegenwoordig was geweest. Vervolgens werd door verschillende spreker» met waardigheid gewezen op de nadeelige gevol gen, die het aannemen der motie voor de vereen, zou hebben. Daartegen werd door de hh. Poesiat, Kater en hun aanhang voor de motie gestreden, en werd daarbij in bedekte termen de tegenwoordige comm. v. toezicht over de D. I. scholen verdacht gemaakt. De le spreker, Poesiat, werd zelfs door de verg. tot de orde geroepen en de presid. geïnterpelleerd, die daarop zjjne functie wilde nederleggen. Nu ving eene schromelijke verwarring aan verwarde kreten werden vernomen, en niet dan met de grootste moeite kon de president stilte krijgen. Daarna kwam de motie in stemming, en werd met 183 tegen 150 stemmen aangenomen. Vóór de uitslag bekend was, verlieten velen de verga dering, en na bekendmaking van den uitslag verhief zich opnieuw het tumult; over banken en stoelen werd geloopen en geklommen, om elkan der eens heftig zijn gevoelen te zeggen, en het scheelde weinig, of men was handgemeen geworden. De pres. zag alles lijdzaam aan en was niet in staat den toestand te bedaren. Maar, hoe het ook zij, de D. I. scholen blijven verstoken van het bedrag, voor haar bijeengebracht. Zoo iets gebeurt nu onder Christenen, na ge bed en psalmgezang, in eene christelijke vergade ring!' Omtrent de toekomstige daden van den koning van Beieren blijven de berichten zeer uiteenloopend. De eenen spreken van abdiqueeren, de anderen noemen dit verhaal een fabeltje. De koning ver keert werkelijk in groote financieele moeiljjkheden, maar men koestert de hoop, dat hij ze spoedig te boven zal komen, daar hij persoonlijk geen groote behoeften heeft en zeer ingetogen leeft. Het tekort ontstond uit de omstandigheid, dat de koning tegelijk drie belangrijke gebouwen stichtte, terwijl de bouwmeesters hem schandelijke winsten berekenden. Velen van hen bezaten vroeger geen cent en zijn nu millionairs. De kamers hebben met de geldbezwaren des konings niets van doen zoolang de koning geen tusschen- komst der regeering, het sluiten eener geldleening onder garantie van den staat, verlangt. Er moet evenwel -geen plan om zulk een voorstel te doen bestaan. Reeds eenmaal heeft de koninklijke familie acht millioen betaald, en daar zij niet rjjk is, zoo aarzelt zij om weder bij te springen. Al de on dits over de plannen des konings en over het sluiten van nieuwe leeningen moeten alleen be dacht en verspreid worden door de leveranciers van den koning, die daardoor op zijn familie pressie willen oefenen om zich te doen betalen. De bedeelde bouwmeesters en leveranciers zijn ver toornd op 's konings familie, wijl deze eischen, dat de rekeningen belangrijk zullen worden ver minderd. 1Het aantal grevisten te Charleroi bedraagt ongeveer 3000 personen. Overal heerscht rust en orde. Op een meeting te Jumet gehouden hebben de werklieden besloten een petitie aan den koning te zenden. De sprekers hebben kalmte aanbevolen en den mijnwerkers geraden het werk niet te hervatten, alvorens het resultaat bekend is. Te Gent zullen op de socialistische meeting, tegen a. Zondag en Maandag belegd, de burgers Volders, Defuisseaux en Pluse spreken. De verga dering is niet publiek. Nadat de bisschop van Murcia het dagblad De vrijdenker had geëxcommuniceerd, hebben alle redacteurs, drukkers, de vereeniging van vrijdenkers aldaar en anderen een manifestatie op touw gezet, zij hebben zich gemeenschappelijk met muziek naar het bureau van het blad begeven en daar de Marseillaise en verscheidene Spaansehe volkslie deren gezongen. De toestand van den kroonprins van Duitsch- land blijft geruststellend. De rechtbank te Villefranche in het depar tement Aveyron heeft de beide journalisten, tevens afgevaardigden in spe, Duc-Quercy en Roche we gens ophitsing der arbeiders te Decazeville tot vijftien maanden gevangenisstraf veroordeeld. De stad Strij in Galicië is door brand bijna geheel verwoest. Hoeveel personen in het vuur zjjn omgekomen, is nog onbekend, maar honderden worden vermist. Op zijn reis naar het kasteel Hawarden werd Gladstone Zaterdag te Chester met groot enthou siasme ontvangen. Uit de menigte trad een Iersche vrouw naar het rijtuig toe, waarin zich de premier bevond, en riepDon 'f forget dear old Ireland, mr Gladstone. Lachende antwoordde deze: »Neen, neen, in deze dagen zal ik Ierland niet vergeten." Waarop de vrouw zeide: „God zegene u dan, voor hetgeen gij doet. Wij wachten op hetgeen gij verricht en ik ben hier ge komen om u toe te roepen: God zegene u, sir!" De minister-president is voornemens den 8 Mei naar Londen terug te keeren. Louise Michel heeft een voordracht gehou den te Nogent sur Marne. Bjj haar aankomst aan het station werden steenen geworpen en revolverschoten gelost. Twee personen zijn gear resteerd. Liberale leden van het parlement hielden Zondag te Londen een meeting tegen Home rule. Lort Hartington presideerde. De Bill werd besproken en de algemeene opinie op de verga dering was, dat het wetsvoorstel zou worden ver worpen. Gisteren is in de Fransche kamer van afge vaardigden het rapport der commissie over het regeeringsvoorstel betreffende de internationale tentoonstelling in 1889 voorgelezen. Heden hebben de discussiën plaats. De maire van Decazeville heeft geconfereerd met de ministers De Preycinet, Sarrien en Baïhaut. De onderhandelingen ter hervatting van het werk zijn op den goeden weg. De moordaanslag op den bisschop van Madrid is bedreven niet gedurende den dienst maar op het oogenblik, dat de prelaat uit zjjn rjjtuig steeg om zich in de kathedraal te begeven. De moordenaar is 43 jaar oud en heeft met onbegrijpelijke koelbloedigheid zjjn daad voorbe reid. Onder het mom der anonymiteit heeft hjj

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2