N°. 92. 129e Jaargang 1886i Maandag 19 April. Middelburg 17 April, De school op de Harlngplaats. Dit blad verschijnt d a g e I ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboprte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant belnov'een BIJVOEGSEL. -v Agenten teVlissingen: P. G. de Vet Melidagh Zoos, te Goes: A. A. W. Bolland,te Krniningen: P. van dek Peul,te Zierikzee: A. C. DEMoou,te Tholen: W. A. vanNiettwenhuuzen,te Terneuzen: A.vandek Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dadbe Cie., John F. Jones, opvolger. Welk lot houdt de toekomst voor die school in haar hand verborgen Ziedaar wel een der belangrijkste vragen van het oogenblik voor de gemeente Middelburg. Wie haar beschouwt uit het oogpunt van de gemeentefinanciën, ot wie haar uitsluitend in verband brengt met het vraagstuk der ontwik keling van de vrouwbeiden zullen even nieuws gierig zijn naar de beslissing, door de vroede mannen onzer gemeente te nemen. Zoodra onze tweede kamer haar votum uit sprak over de subsidiën, tot nu toe aan de middelbare meisjesscholen verleend, was het te voorzien dat er in Middelburg zoowel als in Goes eene reorganisatie moest plaats hebben. Wel werd er op gezinspeeld dat eene provinciale hoofdplaats zich op hooger standpunt diende te stellen dan het zooveel kleinere Goes wel wees men en terecht er op dat Goes, niettegenstaande zijn mindere grootte, reeds zooveel voor het middelbaar onderwijs voor jongens deed, terwijl Middelburg daaraan geen cent ten koste legde, zoodat daarom ook onze gemeente tegenover het onderwijs van meisjes beter figuur kon en moest makener waren ook tegen dergelijk standpunt ernstige beden kingen te opperen. Wanneer Middelburg zich beroemen kon een provinciale hoofdplaats te zijn, zooals meerdere in ons land centra waar alles uit de provincie samenstroomtwaar leven en vertier heerschen die bij uitzondering, als gevolg van de alge- meene malaise, eenigen achteruitgang of stilstand ondervinden, maar wier toestand overigens geen reden tot klagen geeft, men zou recht hebben van onze gemeente te eischen dat zij haar eer ophield tegenover het schoone geslacht. Maar de laatste jaren schonken onze woon plaats zeer veel teleurstelling en in menig opzicht voortdurenden stilstand of achteruitgang. De eigenaardige toestand van onze provincie met hare geïsoleerde deelen is een beletsel om den bloei en de kracht van Middelburg te helpen verhoogen door toevoer van inkomsten uit de provincie zelve. En nog minder nam de bevolking in zulk eene richting toe dat dit haar voordeel op leverde. Er gingen families weg die niet werden vervaogen, zóo dat de gemeente geen nadeel er bij leedin ieder geval werd er geen uit breiding verkregen van den kring die aan zulk onderwijs voor meisjes behoefte heeft. Middelburg moest blijven teren op het bestaande dat niet rooskleurig was; het kon slechts rekenen op een vast personeel van ambtenaren, zoowel voor rijk, provincie als gemeente. En met dit alles moet zelfs de grootste ij veraar voor ontwikkeling der vrouw rekening houden bij de behandeling van het vraagstuk dat zoozeer de aandacht verdient. Wie op hoogen toon durft vorderen dat onze gemeente haar eer moet ophouden en voortgaan op den ingeslagen weg, vergt van haar finan- cieele krachten te veel of te weinig. Te veel waar men ook aan dien eisch stilzwijgend verbindt dat het schoolgeld blijve zooals het thans aan de middelbare meisjesschool is gesteld. Wanneer men vorderde, dat bij bet behoud van het bestaande een schoolgeld werd geheven tweemaal zoo hoog als het tegen woordige, men zou daardoor toon en te begrijpen dat de gemeente in de tegenwoordige omstan digheden niet te veel op éen worp zetten mag; niet voor éen zaak zooveel leggen mag op de schouders der belastingschuldigen. Te weinig vergt men, wanneer hoofdzakelijk de bedoeling is een lans te breken voor de ontwikkeling vrouw, die ook wij zoo hoog uoodig vinden, maar waarvoor wij de gelegenheid dan liefst zagen gebracht onder het bereik van meerderen. Dit kan alleen geschieden door een zeer laag schoolgeld te heffen, zóo dat de ouders voor I <^cn kimj vooi.onderlijf* en leermiddelen slecht.^, f 25 zouden moeten betalen. Maar is het nu wel de tijd, zouden wij dan vragen, om nogmaals proefnemingen in de eene of andere richting te nemen Wij meenen van niet. Verhooging van schoolgeld zou menigeen, die thans van de school gebruik maakt, af schrikken en niet zoo groot is het aantal dergenen, die aan de opvoeding van hunne dochters veel ten koste kunnen leggen, om te verwachten dat elk verlies vergoed zou kunnen worden. De ervaring, met de vroegere school A opgedaan, heeft dit geleerd een schoolgeld van 80 bleek te hoog en de raad besloot dit te verlagen. Maar bij verlaging van het schoolgeld in den door ons aangegeven geest vreezen wij dat het leerlingtal, evenmin als destijds met dezelfde school het geval was, in die mate zal toenemen dat de gemeentekas voor niet al te groote offers geplaatst zal worden, vooral nu aan eene rijkssubsidie voor eerst niet te denken valt. Zoo nog slechts eenige hoop kon gekoesterd worden, dat zulk een subsidie in de naaste toekomst opnieuw zou worden verleend, wij zouden voor onveranderd behoud pleiten. Maar de politieke toestand van ons land op dit oogenblik geeft daartoe geen enkelen grond en het blijven wachten is, met het oog op onze financiën, niet gerechtvaardigd. Daarom dienen wij tot reorganisatie van de middelbare schoor te besluiten. Er zijn thans bij den raad drie plannen aanhangig, die zulk eene verandering beoogen. In de eerste plaats dat der meerderheid van het dsgelijksch bestuur, hetwelk de verste strekking heeft en waardoor de school geheel van aard veranderen zou in de tweede plaats een voorstel van mr C. J. Pické, de minder heid in het college van burg. en weth., die nog, zooveel mogelijk als dit met de wet op L. O. overeen te brengen is, de school in aard en strekking wil behoudenen ten derde een plan van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, wier hart balanceert tusschen het lager en het middelbaar onder wijs, en die toont slechts noode van die school te kunnen scheiden. Zoo lang mogelijk zou zij deze onder hare vleugelen willen houden. Wij hebben die plannen onzen lezers uit voerig meegedeeld zij hebben daaruit kunnen zien dat onze beide wethouders uitsluitend oog en oor hadden voor de financieele zijde van het vraagstuken zij doen dit, dunkt ons, te veel ten nadeele van het onderwijs zelf. Zeer terecht reeds werd door den heer Pické en de commissie van toezicht op het lager onderwijs erop gewezen dat het eene grove onbillijkheid zou wezen tegenover de thans in functie zijnde titularissen, wier werk kring bestendigd blijven zou, om haar trakte menten zoozeer te verlagen. Want voor het vervolg zou natuurlijk bet peil der onderwij zeressen zeer dalenen juist daarom trekt het voorstel der minderheid van het dag. bestuur ons zoozeer aan omdat, bij behoud van goede traktementen, de gemeente het recht hebben zou hoogere eischen te stellen. De meerderheid van het college heeft, met te veel ijver zich werpend op de financieele zjj de van de kwestie, zoozeer bezuinigd dat zij ten slotte kwam beneden de som, welke indertijd school A kostte. Dit bedroeg in 1879 2801welnu, thans willen de beide- wethouders ons een school bezorgen die ten slotte 2775 zal kosten al worden de uit gaven, met het oog op het bestaand personeel, den eersten tijd ook 3755. Nu, lang zal die meerdere uitgaaf van 980 zeker niet gevorderd wordenwant de tegenwoordige titularissen zullen zich wel haasten te ver trekken. Ligt dit in de bedoeling der meer derheid van burg, en weth., en zij zegt het zelf in haar rapport, dan ware het beter geweest rondweg het voorstel te doen om het gcheele personeel ontslag te verleenen, on Vi7. -b'r gnijsche iyiehti^g op te ueffen wij kunneD ons clan tevreden stellen met de bestaande meisjesscholen van de dames Chivat en Klaar uit te breiden. Maar zoo ver behoeven wij in onze bezui nigingsmethode nog niet te gaan zoo ernstig is de financieele toestand van onze gemeente niet om zulk een stap te wettigen. Er blijven en zullen altijd blijven een vol doend aantal personen in verschillende be trekkingen, tegenover wie Middelburg zijn eer moet ophouden om voor goed onderwijs voor hunne dochters te zorgen. De groote fout der meerderheid van het dag. bestuur is ook dat zij van het leerplan schrapt de gymnastiek en het teekenen. Het is waar er bestaat gelegenheid om daarin privaatlessen te nemenmaar wanneer dit de basis moet zijn waarop men voortbouwt, dan zouden wij ten slotte een programma krijgen dat niet eens voldoet aan jle meest eenvoudige eischen, welke gesteld kunnen worden. Bijzondere lessen zijn ook in talen, in wiskunde, in geschiedenis te bekomen. Maar de bedoeling is het onderwijs in te richten volgens een programma dat een goed geheel vormtdat verplichtend stelt ook de lichamelijke ontwikkeling van de vrouw als tegenhanger van de eischen, die aan den geest worden gesteld. Die meerderheid heeft tevens op éen punt ook niet juist hare bedoeling weergegeven. Deze toch is op de nieuwe school G on derwijs te deer- geven in alle vakken, ge noemd in art. 2 der'wet op het L. O., met uitzondering van de vakken genoemd onder letters qr en s. En nu zien wij in de schets van een pro gramma, volgens hare denkbeelden opgemaakt, in de 3e, 4e en 5e klasse, naast natuurlijke historie, aangegeven natuurkunde. Wat is daarvan de bedoeling Uit eene opmerking van de commissie van toezicht op het lager onderwijs zouden wij opmaken dat hier eene vergissing in het spel is. De wet Tent alleen de beginselen van de kennis der natuur. Verlangen de beide wethouders uitbreiding daaraan te geven Zoo ja, gaan zij daardoor niet verder dan uit hunne toelichting blijkt, en komen zij zoodoende niet op den weg van hun medelid van het dag. bestuur, mr. C. J. Pické Onderricht in natuurkunde blijft in onze oogen steeds een eerste vereischte ook voor de meisjesen daarom zouden wij wenschen dat dit juist duidelijk werd aangegeven. De vrouw verkrijgt door dit onderricht kennis van tal van verschijnselen en zaken, vooral zoo nuttig om haar te onttrekken aan den invloed van hen die juist zoo liefelijk speculeeren op de lichtgeloovigheid en het ontvankelijk gemoed der schoone helft van het menschdom. Meer dan het voorstel der meerderheid zou den wij de plannen der minderheid en van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs willen steunen. Slaan wij weer eerst een blik op de financieele zijde der kwestie, dan ontdekken wij, dat volgens het plan van mr. C. J. Pické 3700 zou bespaard worden en het verlies der subsidie der gemeente slechts op 1300 zou komen te staan. Volgens het voorstel van de commissie van toezicht M. O. zou de school, in tweeën gesplitst éen deel als school van M. U. L., en an derdeels als middelbare school met driejarigen cursus f 8834 kosten, terwijl thans de uitgaven voor de tegenwoordige inrichting ƒ10,649 beloopen, zoodat 1915 zou worden bespaard. Zulk eene besparing komt ons niet voldoende voorte minder omdat, zonder schade voor het onderwijs, onze burgemeester het middel gevouden heeft om ze op te voeren tot /370>'. In hoofdzaak verschillen die plannen bijna niets j de voorzitter van den gemeenteraad hield vooral het oog gericht op de vergoeding der 30 pCt. van het rijk de commissie van toezicht M. O. bewees wij merkten het reeds óp dat zij haar pleegkind noode los wil latenen Pjfst onder jmre bescherming hieldj v De splitsing zal echter, dunkt ons, vooral waar aan het hoofd van beide scholen een en dezelfde persoon staan zal, aanleiding geven tot verwarring of moeilijkheden voor de beide commissiën, met het verschillend toezicht be last. En men verbrokkelt daardoor, naar wij meenen, te veel de krachten van haar die aan het hoofd staat. Waar echter in hoofdzaak beide plannen zoo zeer overeenkomen, willen wij hopen dat door de raadscommissie, thans met het onder zoek dier plannen belast, een weg gevonden zal worden om beiden tot een te brengen. Zij kunnen elkaar aanvullen. Gelukt dit niet, dan hopen wij dat in ieder geval, in het be lang van het onderwijs voor meisjes in onze gemeente, de raad niet, uit te ver gedreven zuinigheid die aan wanhoop grenst, het voor stel van de beide wethouders zal aannemen, maar zich vereenigen zal met dat der minder heid uit het dagelijksch bestuur. Ofschoon het rapport der bovengenoemde commissie, dat wij met belangstelling tegemoet zien, nog niet is verschenen, meenen wij toch alle recht te hebben van ons gevoelen te doen blijken. De ingediende plannen zijn thans publiek domein en kunnen door een ieder worden besproken. Wanneer eenmaal dat rapport is verschenen bestaat er wellicht voor ons nog aanleiding om op deze belangrijke kwestie terug te komen. -w- Met genoegen vernemen wij dat de heer P. C. Plugge, hoogleeraar te Groningen, heden door den senaat der universiteit te Utrecht benoemd is tot doctor in de geneeskunde, honoris causa. Naar wij vernemen zal op het a. Meiconcert door de zangvereeniging Oefening en Uitspanning alhier te geven, de Elias worden uitgevoerd, en is daarvoor een uitmuntend solo-kwartet geën gageerd. Wij vleien ons met eene zeer goede uitvoering' Men seint ons uit 's Gravenhage: Op de algemeene begraafplaats alhier had hedea eene aandoenlijke plechtigheid plaats. Het stof felijk overschot van onze gevierde romancière mevr. A. L. G. Bosboom—Toussaint werd aan de koele aarde toevertrouwd. De lijkbaar was bedekt met een zeventiental kransen, waaronder van Oefening kweekt kennis Pulchri studio, de Gids enz. De keur van Nederlands letterkundigen, schilders en andere mannen van beteekenis, benevens eene groote schaar vrienden en vereerders bewezen de kleine groote vrouw de laatste eer. Door Arnold Ising werd namens Oefening kweekt kennis aan de geopende groeve het woord gevoerd, terwijl d' Beynen en prof. Ten Brink namens da Nederlandsche maatschappij van letterkunde hulde brachten aan de nagedachtenis van het eenige Nederlandsche vrouwelijke lid dier maatschappij. De heer J. van Hall sprak namens de Gids, Een neef van de overledene herdacht de liefde* volle en zorgzame vrouw en dankte namens haar echtgenoot voor de bewezen eer. Van het Nederlandsch liefdadigheidsfonds te Parijs ontvingen wjj een verzoek om, door het opnemen van eene oproeping aan het Nederlandsche volk, meer algemeene bekendheid te geven aan het streven en den werkkring der vereemging. Overeenkomstig het schrijven van het bestuur van bedoelde vereeniging hadden wij het voorne men het stukje, dat zjj ons zond, te plaatsen in het nommer dat d6n 20en April ver schjjnt, omdat het dan tegelijkertijd in andere bladen zou worden opgenomen. Aangezien de Rotterdamsche bladen nu reeds melding maken van bedoelde oproeping en zich om het beleefde verzoek der commissie niet schijnen te bekommeren, zouden wjj bet stuk geheel ter zjjde kunnen leggen, ware het niet dat daardoor de goede bedoeling van bestuurders van bet fonds buiten hunne schuld zou worden tegen gewerkt. Met het oog daarop alleen ontleenen wjj aap

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1