BUITENLAND. Laatst© Berichten. Onderwijs, Kerknieuws. Gemengde Berichten Algemeen Overzicht. personeel en suiker, die uit bekende oorzaken zooveel meer opleveren dan verleden jaar. Het personeel is ruim 4 ton, de suiker bijna 8 ton hooger geklommen dan verleden jaar. Daartegenover staat op alle andere middelen èf achteruitgang èf zeer geringe vooruitgang. Bepaaldelijk verdient bet opmerking, dat alle accijnzen, behalve de suikeraccijns, benevens de invoerrechten en de indirecte belastingen in dit kwartaal minder op brachten dan verleden jaar. Een goed figuur maken alleen posterjjen, telegrafen en patentrecht, en, ten gevolge van een buitengewoon ruime opbrengst in de maand Maart, de domeinen. Vad Door de regeering is een wetsontwerp ingediend tot regeling van de gemeenschap door electrische telephonen. De heer Keuchenius noemde Pasteur, den man die tal van ljjdende personen voor een vreeseljjke ziekte behoedde, die algemeen erkend wordt door zijn uitvinding een weldaad te bewijzen aan de menschheid een kwakzalver. Zulk een bekrompen standpunt kenmerkt weêr geheel den excentrieken persoon. En de eer van zulk een afgevaardigde te hebben is, dank zij den kiezers van het platteland, weg gelegd voor het district Middelburg In de tweede helft van de maand Mei zal op de bovenzaal van het raadhuis alhier daartoe welwillend door het gemeentebestuur afgestaan eene tentoonstelling worden gehouden van aqua rellen en teekeningen van eenige jeugdige Haag- sohe schilders. De opening der tentoonstelling, die veertien dagen duren zal, is bepaald op den 19en Mei a. Bij de heden te Goes plaats gehad hebbende opening van stembriefjes, ingeleverd ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad, bleek dat van de 331 gestemd hebbenden 170 hunne stem hebben uitgebracht op den liberalen candidaat, den heer J. P. S. Jonquière, die alzoo gekozen is. De candidaat der antirevolutionairen, de heer J. Donner bekwam 147 stemmen, terwijl de heer H. Poolmeijer 5, J. P. Magielse 2, L. A. Knitel 2 en J. P. Boshoff 1 stem bekwam. Yier kiezers leverden hun briefjes oningevuld in. Ter verkiezing van een lid van den gemeente raad van 's-Heer Arendskerke brachten 81 van de 143 kiezers hun stem uit. Daar geen der candidaten de volstrekte meer derheid van stemmen verkreeg moet eene herstem ming plaats hebben tusschen de heeren P. Hage, die 28 en A. Zandée, die 25 stemmen bekwam. Z. M. de koning heeft agreatie verleend aan de opklimming van den commandeur der orde Balye van Utrecht T. M. W. baron Collot d'Escury. Bljjkens schrijven van den commandeerenden officier van Zr. Ms. stoomschip Aruba, belast met het politietoezicht op de zeevisscberij in de Noord zee, is een der reddingboeien, waarop met witte letters geschilderd Aruba, op zijn jongsten tocht in de territoriale wateren, in zee verloren geraakt, waarschijnlijk met het mannen van zwaar lood. Ingeval deze mocht worden opgevischt, beboelt de bekendmaking daarvan alzoo geen onrust te verwekken. Bjj nadere lezing van het rapport, door het Nederlandsch landbouwcomité den minister van waterstaat gezonden in zake de invoering van graanrechten bleek ons dat de verbeteringen, vroeger reeds in het concept als wenschelijk aangegeven, thans uitgebreider ontwikkeld zjjn. Het comité wenscht afschaffing of aanmerkelijke vermindering van zout- en zeepaccjjnzen, belasting op het geslacht, mutatie-rechten op onroerend goed, en grondlasten, goedkooper en uitgebreider onderwijs over het gebeele land, ten behoeve dei- landbouwers, betere binnenlandsche vervoermid delen en het uitloven van premiën voor het beste fokvee, de beste hengsten, de beste landbouw exploitatie enz. Om nu een equivalent te krijgen voor de afschaffing of vei mindering der belastingen weet het comité andere middelen dan het heffen van invoerrechten. In het belang der schatkist geeft het de volgende punten aan 1° Bezuiniging in alle takken van bestuur. 2° Opheffing van de „schreeuwende onrecht vaardigheid" om het roerend vermogen, in 't bij zonder dat in portefeuille, grootendeels onbelast te laten. 3° Regeling van het verzekeringswezen (als aanhangsel van de grondbelasting op de gebouwde eigendommen) als middel tot stjjving der schatkist. 4° Meer dienstbaar maken der spoorwegen voor het goedkoop vervoer van mest naar het binnen land uit de steden, waarbjj deze laatste tevens veel kunnen worden gebaat. 5° Bjj de ophanden zijnde herziening van het octrooi der Nederlandsche bank eische de staat een veel grooter aandeel in de winsten, welke het monopolie voor die bank zoo ruimschoots oplevert. 6° Terugkeer tot het bimetallisme. Het comité wjjst op „den grooten economischen misslag, die na 1870 is begaan in een naburig rjjk, door de onttrekking van het zilver aan zijne vroegere bestemming als waardemeter, en waardoor vele andere en ook wij moesten volgen om alleen de vrjje munting van goud toe te staan. „De wanverhouding tusschen den voorraad en de jaarlpsche productie van dit metaal, tegen over de steeds toenemende behoefte daaraan, treedt dageljjks meer en meer in het licht. »De klove wordt elk oogenblik wijder en stellig moet nog verdere depreciatie volgen, als niet zeer spoedig wordt teruggekomen op dien heilloozen misstap. Zelfs in Engeland, waar sedert lang Alleen de gouden standaard heeracht, wordt het bewustzjjn wakker, dat men niet op dien voet kan bljjven voortgaan." Door de eerste kamer zjjn nog betreffende de conversiewet de volgende vragen gedaan, waarop de regeering het daarna gemelde antwoord heeft gegeven. Is het consortium verbonden de conversie uit te voeren, zoodra de wet tot stand is gekomen Niet het consortium, maar de regeering zal de conversie uitvoeren, en zij zal daartoe worden in staat gesteld door het consortium, dat een zeker bedrag aan krachtens de wet uit te geven 3^ pCts. schuldbekentenissen, voor zoover dat na de ver wisseling nog beschikbaar zal zijn, van den staat zal overnemen. De koopprijs daarvan zal de regeering in staat stellen, de 4 pets. Staatsschuld, waarvan de aflossing gevraagd is, te betalen. Is het consortium dan onder alle omstandigheden tot de uitvoering der conversie verplicht, of bevat het contract ook opschortende of ontbindende voor waarden Het te sluiten contract zal hoegenaamd geen ontbindende voorwaarden behelzen en bet consor tium zal onder alle omstandigheden verplicht zjjn, bovenbedoeld bedrag aan 3§ pCts. obligatiën over te nemen, zoodat dat contract te dien aanzien geen opschortende voorwaarden zal bevatten. Welken zakeljjken waarborg geeft het consor tium voor de uitvoering der conversie Het consortium zal voor de nakoming zijner aan te gane verbintenis tot aankoop der 31 pCts. staatsschuld geen zakeljjken waarborg geven. Het bestaat uit de huizen: De Rothschild Frères te Parijs, Rothschild and Sons te Londen enVon Rothschild und Söhne te Frankfort, en de regee ring heeft gemeend de verantwoordelijkheid op zich te kunnen nemen, op die buizen zonder za keljjken waarborg voor de nakoming hunner ver bintenis te vertrouwen. Overigens zullen geen 3j pCts. obligatiën verstrekt worden voordat de koopprjjs daarvoor betaald is. Bestaat een deugdelijk rechtskundig advies over het contract? Het nog te sluiten contract zal niet daD na ingewonnen deugdelijk rechtskundig advies onder teekend worden. Is de regeering verplicht, na aanneming der wet, met het consortium de overeenkomst te sluiten, of heeft zjj dan nog vrijheid van handelen? De regeering acht zich na de aanneming dezer wetsvoordracht zedeljjk verplicht, met de heeren De Rothschild een overeenkomst te sluiten, waar van de hoofdpunten bereids vaststaan. Nopens de redactie en de regeling van sommige détails ia zij nog vrij. [Men zie onder Laats te berichten de heden door de kamer genomen beslissing.] Akte-examens in Zeeland. Heden werden geëxamineerd 8 candidaten, waar van er 2 werden afgewezen. Geslaagd zjjn de heeren M. Hertogs, J. Hoek; en H. de Hullu van Middelbtn-g, J. van Koeveringe van Rilland Bath, A. Kohier van Middelburg en 0. C. Koole van Goes. Bij het voortgezet examen van leerlingen dei- burgeravondschool alhier voor den overgang van de 2e tot de 3e klasse kwamen er 19 van de 23 leerlingen der 2e kl. op. Voorloopig werden bevorderd, om in September nader examen af te leggen: H. M. Ingelse, W. Jansen, C. J. Meulmeester, A. van Pagé, P. Romejjn, W. Schout en H. J. Vogelzang. Hierna werden de prjjzen uitgedeeld aan de leerlingen der 2" en 8e klasse, die zich door getrouw schoolbezoek hadden onderscheiden. Aan 19 viel dit voorrecht ten deel, te weten: aan 11 leerlingen van de 2e en 8 der 3e klasse. Uit Ritthem schrijft men ons Heden herdacht onze geliefde leeraar, de heer G. O. Boomer, in eene daarvoor expresseljjk ge houden godsdienstoefening, zjjne 25jarige evange liebediening in deze gemeente, naar aanleiding van Hebreen 3, vers 6, middelste gedeelte. Reeds vroegtjjdig was het dorp door bet uitste ken der vlag in feestgewaad getooid en begaf zich eene commissie uit de verschillende corporatiën naar den jubilaris om hem namens deze een ge schenk aan te bieden. De opkomst, zoo van deze gemeente als van onderscheidene ambtsbroeders en andere vrienden uit Middelburg en Vlissingen, toonde de algemeene belangstellng in het voorrecht,^ at den jubilaris ten deel viel. Bij het eindigen der godsdienstoefening, die ook door de weezen uit Vlissingen werd bjjgewoond, werd hem door de gemeente een voor die gele genheid vervaardigd lied toegezongen, dat den indruk der plechtigheid niet weinig verhoogde. Hierna wachtten hem bij zijne tehuishomst nog nieuwe verrassingen en ontving hij èa van het clas. bestuur èn van de Vlissingsche ringbroeders, bewijzen van vriendschap en herinnering aan dezen blijden feestdag, terwjft een talrijk bezoek van ingezetenen der gemeente hem verder in den loop van den dag te beurt viel. Des avonds waren de leden der verschillende corporatiën met hunne respectieve vrouwen in de pastorie bijeen, die daar zeker weder een genoe- geljjk en onvergetelijk avondje hebben doorge bracht, onder het genot van de gulle en onbe krompen gastvrjjheid van den jubilaris en diens echtgenoot, welk genot nog werd verhoogd door hartelijke toespraken en door de uitvoering van eenige toepasselijke zangstukken door een 25-tal leden der alhier bestaande zangvereeniging, onder leiding van haren bekwamen directeur, den heer H. Goedegebuur. Bij gelegenheid van zjjn jubilé heeft de heer Boomer vier prachtige zilveren bekers aan de kerkvoogdij ten geschenke gegeven. Zaterdagavond te elf uren is aan de kosterij der Nieuwe kerk te Amsterdam een pakket be zorgd, bevattende de namen van 1979 stemge rechtigde leden der gemeente, die hun adhaesie betuigden aan het protest van de heeren J. A. Wormser c. s. tegen de benoeming van 10 leden der kerkelijke commissie, door het klassieaal be stuur, doende wat des kerkeraads is. Eigenaardig dat men bjj deze zaak veel houdt van zeer vroeg of zeer laat. 's Morgens bij tjjds werden de adviseurs uit hun bed gehaald 's avonds houdt men zich bjj voorkeur bezig met het be zorgen van stukken enz. Het daglicht schijnt men eenigszins te schuwen. Het speelwerk van den Abdjjtore alhier Iaat zich niet hooren. Oorzaak noodige herstellingen. De handboogschutterjj Oefening en Uitspan ning te Hansweert zal op Hemelvaartsdag, Don derdag 3 Juni a. s., een concours houden op de Doelen. Omtrent de gisteren plaats gehad hebbende en kortelijk medegedeelde arrestatie van J. K., J. V. en W. H., te Yerseke als betrokken in den oesterdiefstal van Sept. 1884, vernemen wjj nog nader. De arrestatie geschiedde naar aanleiding van het gisteren plaats gehad hebbend verhoor van F. O. uit Clinge, welke wegens ziekte niet eerder voor den rechter van instructie had kunnen ver schijnen. Deze was de schipper, welke de oesters in kwestie met of zonder kennis van de herkomst had vervoerd. De bovenbedoelde W. H. is even wel als volkomen onschuldig onmiddellijk weer op vrije voeten gesteld. J. K. ïb dezelfde, die het vorige jaar gevangenisstraf onderging wegens een anderen oesterdiefstal (van 26 Dec. 1884), ten nadeele derzelfde firma Van den Broeke en Poelman. Gisteren is ook W. K., die zich sedert 20 Febr. in arrest bevindt, voor het eerst tot volledige bekentenis gekomen van het hem ten laste ge legde vergrijp. Er bestaat alzoo kans, dat deze gansche zaak, die zoo lang in bet duister lag, tot volkomen klaarheid komt. Als een bijzonderheid kan nog worden mede gedeeld, dat indertijd een van de opzieners der visscherjjen, na een onderzoek van het perceel, waarop de als ontvreemd aangegeven oesters gelegen hadden, constateerde, dat er geen oesters gestolen waren. Hieruit zou men moeten afleiden dat dergelijke diefstallen op de plaats zelve moeilijk te bewjjzen zijn. Heden zoo wordt ons gemeld zijn J. K. en J. V. weder op vrije voeten gesteld. Naar aanleiding van het bericht omtrent klimop tegen de muren wordt van deskundige zjjde aan het N. v. d. D. geschreven De mededeeling van het Wbld. v. Hilv. is be paaldelijk onjuist, voor zoover betreft het feit als zouden klimopwortels (hier verkeerdelijk ranken in plaats van hechtwortels genoemd) „vocht uit muren uitzuigen, en dit voor hun leven behoeven." In dit geval zou de klimop tot de zoogen. woeker planten behooren en b.v. zeer schadeljjk zijn voor boomen tegen en om wier stammen klimop zich zoo veelvuldig ontwikkelt. De hechtwortels dienen, zooals de naam aanduidt, alléén om de plant te bevestigen aan andere voorwerpen en zjjn dus volstrekt niet de mede-oorzaak van het droogblijven van muren. Door de Haarlemsehe politie is procesverbaal opgemaakt tegen een dertienjarigen knaap, die een 56jarig werkman, welke een woordentwist had met zijne moeder, eene vrij belangrijken steek met een mes in den rug heeft toegebracht. In twee dagen tijds zijn te 's Gravenhage, tengevolge van dronkenschap twee personen dood gebleven. Eerstens eene vrouw doordien zjj aan de gevolgen van een val van de trap overleed, tweedens een man, die reeds den geheelen dag beschonken al daar had rondgezworven, en hevig bloedende en bewusteloos in het portaal zijner woning gevonden werd. Een diepe wonde aan het hoofd gaf blijk dat bij eveneens op de trappen was uitgegleden en met het hoofd op den scherpen kant van een steen in het portaal was neergekomen. Als een bewjjs voor de groote waardever mindering onzer fabrieken verdient zeker vermel ding, dat een branderij te Schiedam, die in 1860 voor 46.000 werd verkocht, Zaterdag in open baren afslag slechts 15.000 opgebracht. Zondagmorgen is op eenigen afstand van het kamp te Oldebroek een persoon gedood door het springen van een projectiel, 't welk door hem vermoedelijk in de hei gevonden en, in strijd met de strenge waarschuwingen der bevoegde autoriteit in deze, medegenomen is. De volgende vreemde geschiedenis wordt uit Amsterdam gemeld. In de kas van den ambtenaar W., belast met het omvangen van stedelijke be lastingen, zou een aanzienlijk tekort ontdekt zijn, ten bedrage van duizenden guldens.. De schuldige zou reeds verblijf houden in de cellulaire gevan genis. Door frauduleuse boeking moet het misdrijf gepleegd zjjn. Alweer zal een nieuw tijdschrift verschijnen, ül. Vragen van den dag, onder redactie van dr H. Blink en A. Winkler Prins. Uit Oostenrijk meldt men twee spoorweg ongelukken. Het eene was van weinig beteekenis, maar bezorgde den keizer, die uit Munchen kwam, een oponthoud van drie uur. Erger was het tweede op de lijn naar Gaetein. Het werd ver oorzaakt door een steenstorting juist voor de trein uit den tunnel kwam. De stoker en twee dames hebben 2 uur lang onder de waggons gelegen, maar zijn gelukkig gered door de andere passa giers. Weinige personen kregen verder kwetsuren. Des stokers toestand wekt bezorgdheid. De herfstmanoeuvres van het 15e Duitsche legercorps zullen dit jaar in de omgeving van Straatsburg plaats hebben. De keizer zal zjjn hoofdkwartier in het stadhouderlijk paleis hebben. Ongeveer een honderd dokarbeiders te Ant werpen hebben het werk gestaakt. Zjj verlangen loonsverhooging. De orde te St. Louis en op den geheelen Gould-Soutli-Western spoorweg is hersteld. In de akademie der wetenschappen te Parijs heeft Pasteur medegedeeld, dat hij tot heden 726 personen heelt behandeld, waarvan 688 door dolle honden en 38 door wolven waren gebeten. Onder de eersten was slechts éen persoon ten gevolge yam rabies gestorven, onder de laatsten drie. In de nabijheid van Kapellen aan den Rijn heeft een bergstorting plaats gevonden. Uit Scheffels nalatenschap is vooral een ver zameling brieven, correspondentiën van Scheffel met de voornaamste Duitsche dichters, van waarde. Het groote feestlied, door Scheffel op verzoek van het feest-comité voor het jubileum der Heidel- burgeche universiteit gedicht, en waarbij Lachner in Munchen de muziek geschreven heeft, is nog niet gedrukt. De in Londen gestorven geestelijke A. G. Graystone laat 4 millioen pond sterling aan zijn erfgenamen na. Aan den voet der pyramiden in Egypte zal door een Engelsche onderneming een hotel opge richt worden. Graat Shaftesbury heeft zich gisteren na middag in Regentstreet te Londen, terwjjl hij in een rijtuig zat, voor het hoofd geschoten. De reden van den zelfmoord is onbekend. In Amerika wordt met groot succes een nieuwe soort dakpannen aangewend. Zij zijn ver vaardigd uit papier. De Chineesche gezant te Washington beeft het gouvernement der Vereenigde Staten aange kondigd, dat China de houding van den chef der douanen te San Francisco jegens zijn vertegen woordiger als een beleediging beschouwt en de betrekkingen met de Vereenigde Staten zal ver breken, indien deze den gezant geen voldoening schenken. Naar men zegt worden er aan het Chinees^h gezantschap reeds toebereidselen voor vertrek gemaakt. Zaterdag wordt te Brussel door den koning en de koningin de jaarlijkache tentoonstelling van den Cercle artistique et littéraire geopend. Uit 's Gravenhage meldt men ons dat heden is overleden de bekende romanschrijf ster mevrouw Bosboom Toussaint. Zij stierf na eene korte ziekte-aandoening der inge wanden. Anna Louisa Geertruida Toussaint werd den 16 Sept. 1812 te Alkmaar geboren, huwde in 1851 met den kunstschilder J. Bosboom en vestigde zich met ter woon in de residentie. In 1837 trad zij voor het eerst als schrijfster op met eene novelle, Almagro getiteld, die weldra door tal van andere lettervruchten gevolgd werd. Het Huis Lauernesse, haar meest beroemde werk, verscheen in 1840 en beleefde, eene zeldzaamheid voor een Nederlandschen roman, in een tiental jaren een derden druk. De dood van deze talentvolle, brave vrouw zal zeker door het groot aantal harer vereerders in den lande met deelneming worden vernomen. Van haar kan gezegd worden: zij had veel verdiensten jegens haar vaderland. 's fwravenïiage. De Eerste kamer nam heden de Indische tariefswijziging met 20 tegen 8 stemmen aan. Met 22 tegen 12 Btemmen werd verder aange nomen een voorstel van de heeren Van S winde- ren en Vening Meinesz om, wegens de ontstane ministerieele crisis, de behandeling der conversie- wet uit te stellen tot de volgende bijeenkomst der kamer. Tweede hamer. In zake de opheffing van het telegraafkantoor te Haarlemmermeer is, in overleg met den minister van waterstaat, eene conclusie aangenomen waarbij, in afwachting van de beloofde organieke regeling voor alle kleinere telegraafkantoren, het status quo ten aanzien der bestaande gehandhaafd wordt. In zake de weigering van rechtspersoonlijkheid aan het sociaal democratisch gebouw Walhalla zjjn de regeeringsinlichtingen voor kennisgeving aangenomen, met verwerping, met 34 tegen 32 stemmen van een motie van uitstel, door den heer Lohman gedaan. De behandeling der inarkenwet is daarop be gonnen. Bij de beraadslagingen daarover verklaarden zich de heeren De Ranitz, Van der Biesen en Van dei- Linden, behoudens de ingediende amende menten, tegen, de heeren Huber, Van der Feltz en Van der Bosch zich voor het wetsontwerp. Amsterdam. Heden middag is, onder toevloed van honderden belangstellenden, het stoffelijk overschot van den heer Van Marken, in leven predikant alhier, op Zorgvlied, aan den Amstel, begraven. De lijkkist was onder kransen bedolven; verschillende vereenigingen en corpo ratiën waren vertegenwoordigd, ook de kerkeraad. verder trof men bjj de plechtigheid aan predi kanten van verschillende richting en tal van gemeenteleden. Het woord werd gevoerd door de predikanten Westhof, Ten Kate, Adriani en De Graaf. Gent. Met Paschen vergadert hier een internationaal-socialisten congres. Kioniten. De Times dringt aan op het zen den van een ultimatum aan Griekenland. In en buiten Engeland houdt men zich met niets anders bezig dan met Gladstone's Home-rule-Bill. Heden begint de publieke agitatie tegen de ingrijpende wetsontwerpen van den ouden leider der liberale partjj met een meeting, onder leiding van lord Cowper, onder-koning van Ierland in het kabinet-Glad stone van 1880. Op deze verga dering zullen, behalve lord Salisbury, de liberalen lord Hartington en mr. Goschen het woord voeren ten gunste van het behoud der unie tusschen Groot-Brittanië en Ierland. Intusschen zet men in het lagerhuis de beraad slagingen over de Bill voort. Ten spjjt van de ietwat heethoofdige conservatieve bladen als de Standard zal het huis der gemeente niet la mort sans phrase over het ontwerp uitspreken. Hicks Beach heeft in het lagerhuis verklaard, dat de

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2