MIDDELBIMSCHE COURANT Pnrie telastii ea patentrecM. Middelburg 10 April. Gemengde Berichten, Verkoopingen en aanbestedingen. BIJVOEGSBLi Maandag 12 April 1886. N° 86. Onze Leestafel. FEUILLETON. Catull Pimpel. Hans Wachenhusen. Onderwijs, Eeektszaken. VAN DE VAN De burgemeester en wethouders van Middelburg; gezien de circulaire vau den commissaris des konings in Zeeland van den 3 April Provinciaal blad n° 56) betrekkelijk de peraoneele belasting en het patentrecht voor het dientjaar 1886/1887; maken bekend 1° dat met het primitief beschrijvingswerk van de belasting op het personeel vastgesteld bij de wetten van den 29en Maart 1863 Staatsblad n° 43) en van den 24 April 1845 (Staatsblad n" 15) in deze gemeente een aanvang zal worden ge maakt op Donderdag, den 6 Mei a; en alzoo de aan de ingezetenen uit te reiken beschrijvingsbiljetten, met den achtsten dag daarna, vanwege den ontvanger der directe belastingen zullen worden opgehaald 2° dat door het gemeentebestuur om, ingeval eener herziening van het aangegeven bedrag dei- huurwaarde of van het aantal deuren, vensters en haardsteden, als tegenschatters van de zijde der belastingschuldigen te dienen, zijn benoemd; G. Jeras, C. L. van Sorge, J. P. Akkerman en W. J. van Riel. 3° dat, wat het patentrecht betreft, bepaald is, dat met uitzondering van patentplichtigen, ver meld onder n° 47 tot 40 van tabel XIV, zijnde de slijters, tappers, koeghouders en koffiehuishouders, die niet in de gewone beschrijving zullen worden begrepen, maar aan wier huizen zoodra mogelijk na den ingang van het dienstjaar en zonder de gewone bescbrjjving af te wachten een declaratoir zal moeten worden bezorgd, hetwelk na verloop van drie dagen weder zal worden opgehaald voor zooveel aangaat alle overige patentplichtigen, bedoeld in de eerste vjjftien tabellen der wet van den 21 Mei 1811 Staatsblad n° 34); a de aangifte of verklaringen ter verkrijging van pafent zullen worden uitgegeven den 6 tot en met den 15 Mei a. B» die verklaringen, behoorlijk ingevuld, zullen moeten zijn ingezonden op den 31 Mt.i a. c het register van gemelde patentplichtigen zal worden gesloten op den 23 Juni, terwijl, of schoon na dien tijd de aanneming van aanvragen om patent de gewone algemeene beschrijving be treffende, niet zal worden geweigerd, in allege- vallen de mogelijke gevolgen die uit een minder tjjdige aangifte voortvloeien altijd voor rekening der nalatige patentplichtigen blijven. Tevens werden de patentpliebtige slijters, tap pers, kroeghouders en koffiehuishouders, onder mededeeling, dat hunne patenten van af den 1 Juni a. ter hunner beschikking op de gemeente secretarie verkrijgbaar zijn, opmerkzaam gemaakt, dat het patent niet zal mogen worden afgegeven en het daarbij uitgedrukt bedrijf niet zal mogen worden uitgeoefend dan nadat het verschuldigde over het voorafgaande jaar ten volle zal zijn aan gezuiverd. Eindelijk wordt ieder aandachtig gemaakt op de wijziging, welke eene der vrijstellingen van de vrouwelijke bedienden (artikel 5 der wet van den 9 April 1839 Staatsblad n° 59) heeft ondergaan, op die, welke in de twee eerste paragrafen van artikel 27 der wet van den 29 Maart 1833 Staatsblad n° 4) bij artikel 7 derzelfde wet van 1869 zijn gebracht, alsmede op de verplichting om bij de bezwaarschriften, ingevolge artikel 1 der wet van den 4 April 1870 (Staatsblad n° 60), over te leggen een duplicaat van het aanslag biljet, tegen betaling van vijf cent bij den rijks ontvanger verkrijgbaar gesteld. Middelburg, den 9 April 1886. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Zouden er wel op een gebied zoovele valsche profeten gevonden worden als op dat der weer- Roman van TIENDE HOOFDSTUK. Bewijst dat iedereen eenig verstand bezit. Onder het tjjdelijk bestuur van Catull ging het bjj het tooneel zeer goed; hjj was slim genoeg om alles bjj het oude te laten en er steeds op uit om,als de vorstelijke personen in den schouwburg kwamen zijn schoone gestalte op de voorgrond te plaatsen. En men moest hem opmerken of men wilde of niet al zei men ook dat hij daarmede steeds te kennen gaf, dat hjj slechts tjjdelijk was aan gesteld. De voorstellingen en de ontvangsten waren ook niet beter of slechter dan vroeger en hjj had het hart van den vorst gestolen door allerlei bezuinigingen in te voeren. Hjj beperkte het gasverbruik, door in de werkplaatsen een aantal pitten uit te draaien. Hjj schafte personeel af, ontnam een menigte menschen hunne vrij kaarten, was lastig tegenover de leveranciers, vermeed het aanschaffen van nieuwe costumes en liet alles van oude stoffen vervaardigen. Aan het hof lachte men hierover; vooral het beknibbelen op de mise-en-scène was voor prins Paul iets zeer vermakelijks, Ik zelf zei wel eens tegen oom dat die zuinigheid zjjner onwaardig wasmaar de uitgaven voor het tooneel waren nu eenmaal zjjn kunde? Wjj kennen ze allenvan onzen melkboer vaak nog niet eens de slechtste, omdat hjj nog al dikwjjls door de ondervinding wjjs is geworden tot aan het geachtste lid van het gezin, papa of mama niet uitgesloten. Wie bij zijne profetiën den meest positieven toon aanslaat en het deftigste gezicht trekt, vindt het grootste vertrouwen. In die kunst heeft het wel het verst gebracht een papieren raadgever, die telken jare verschijnt en onder burger-en buitenlui een ongekend vertrouwen geniet. Wij bedoelen den almanak. Wat die ons gelieft aan te ligen is voor menigeen een evangelie. Spiege.t hjj ons vorst voor, de liefhebbers van schaatsenrijden verheugen zich reeds; maakt hij ons mooi weêr wjjs, wie zou niet reeds plan tot een uitstapje maken? Tien tegen een of menig boer regelt er zjjne werkzaamheden op het veld naar. Om de waarde van zulke voorspellingen nu te doen kennen, vragen wjj de aandacht voor de volgende aardige mededeeling: »Eeu der uitgevers in ons vaderland, die jaren lang deze voorspelling in zjjn almanak geplaatst had, deelde mij het geheim zjjner kunst mede. Wanneer het manuscript voor den almanak van het volgende jaar gereed was, noodigde hij gewoonlijk de verschillende medewerkers bij zich op een gezellig avondje Hier werd dan onder het genot van een glas wijn het weêr voor het volgende jaar bepaald. In een viertal bussen, voor elk der jaargetijden één, werden een aantal weel-beschrijvingen geworpen, zooals die iu elk jaargetijde kunnen plaats hebben. De winterbus werd gewoonlijk goed van vorst voorzien, en de zomerbus bevatte vele nummers met mooi weer of zeer warm beschreven. Voor al vau de verandelijkheid van ons klimaat werd steeds een mild gebruik gemaakt, zoodat veranderlijk loeer iu elk der bussen rijk vertegenwoordigd was. Wanneer nu le kwartier op den 7en of op een an deren datum in Januari valt, trekt iemand een nummer uit de winterbus; geeft dit nummer nu vorst aan dan wordt het weêr ingevuld met vorst. Zoo gaat men verder voor elk der afwisselingen van de maand door het ge- heele jaar. ««Wanneer het toeval onzen almanak veel vorst geeft, kunnen wij op goed succes hij de Friesche, Groningsche en Drentsche jongelieden rekenen, werd mij verder ver zekerd, en een extra flesch wordt er gedronken op het heil der schaatsenrijders."" Dit verraad van het groot geheim ontleensn wij aan een allerkeurigst, practisch boekje, dat wij in handen zouden wenschen van allen, die maar iets met het weêr te maken hebben; en daar bijna niemand hiervan is uitgezonderd, zagen wij het 't liefst in elks bezit. Het heet: Het weêr en de weersvoorspellingen, voor het volk verklaard door dr H. Blink, en werd, goed gedrukt en in handig formaat, uitgegeven door den heer H. O. Bom, te Amsterdam. Het doel van den schrijver is het volk opmerk zaam te maken op de meest belangrjjke verschijn selen in den dampkring en hij streefde er daarom naar zijn werkje zooveel mogelijk aan de eischen van het praktische leven te doen beantwoorden. Welnu, wij gelooven dat hij daarin zeer goed is geslaagdmenigeen zal hij bekende waarheden verkondigen, maar lang niet ieder kent ze; en onder het groote publiek wordt over het weer zooveel gekwakzalverd dat elke poging om betere begrippen daarover onder het volk te brengen waardeering verdient. Een gids op ander terrein bracht ook een Am- sterdamsch uitgever, nl. de heer C. L. Brinkman. Het is een volledige tabel van het postverkeer, samengesteld door een der directeuren bjj de posterijen. Zjj bevat tarieven van verzending in 't binnenland en naar het buitenland over de geheele wereld, volgens de jongste wjjzigingen van het postverdrag te Lissabon. Een enkele blik op deze tabel doet zien hoe nuttig en practisch zij is, zoowel voor den han delaar als voor elk huisgezin, waar men allicht het een of ander met de posterjjen te maken heeft, vooral nu deze door den pakkettendienst en de spaarbank hare bemoeiingen zoozeer heeft uitgebreid. Met een enkel woord kondigden wjj vroeger reeds de verschoning aan van De Indische mail. Veertiendaagsch populair tijdschrift, ter bevorde ring der kennis van het heden en 't verleden bête-noirehjj beweerde dat de enkele vreemde lingen, die zjjne residentie bezochten, konden zeg gen wat zij wilden en voor de bewoners was het goed genoeg. Catull merkte dus wel aan de houding van den vorst, dat hij vast in het zadel zathjj wist ook dat deze grooten lust had om den intendant te pensioneeren als hjj weer even zwak uit Malaga terugkeerde als het vorige jaar. Bjj het tooneel zelf had Catull zich natuurljjk iedereen tot vjjand gemaakt. Van den korist af tot den eersten tenor toe schold iedereen op hem. Zijn vertrouweling, de tooneelknecht, bracht hem dat alles over, maar Catull bleef altijd hoffelijk, altjjd afgemeten tegen hen. Den regiseur maakte hij zelfs complimenten, ofschoon hij wist dat deze hem niet eens meer een uilskuiken noemde, maar nog veel erger. Catull leverde het bewijs dat men een schouwburg kan besturen zonder het minste verstand van kunst te hebben en de vorst meende door hem de ondervinding op te doen, dat de genen, die beweerden er iets van te verstaan, slechts tweemaal zooveel gebruikten zonder het daarom beter te doen. Toen Catull zich zeker gevoelde, begon hg ook te intrigeeren maar altijd zeer in het verborgen. Tusschen hem en Greiner was sedert zjjn benoe ming een persoonljjke afkeer ontBtaan, die tel kens zjjn uiting vond wanneer zjj ambtshalve met elkaar in aanraking kwamen. Greiner, die nog altjjd bjj dezelfde afdeeling werkzaam was, verzuimde nooit een gelegenheid om de onwetend heid van den archivaris in zjjne calligraphische onzer koloniën, onder leiding van P. C. Huijzer, en met medewerking van velen, o. a. van Melati van Java. De eerste aflevering van dit tijdschrift ontvingen wij dezer dagen. Zij bevat hoofdzakeljjk stukken uit Indische dagbladen, en verder een bjjdrage van den heer Huijzer over De in- en uitvoerrechten in N. O. terwijl Melati van Java den lezerseen kijkje in Indië bij de eerste verschijning der Hol landers gunde. Zeer gering is de gelegenheid om van de uitin gen der Indische pers kennis te nemen. Bekend heid met den toestand in onze koloniën en van de beschouwingen daarover uit verschillend oog punt is echter voor velen, vooral in den tegen- woordigen storm- en drangperiode, een dringende noodzakelijkheid. Waar men nu voor zeer billijken prjjs, nl. zes gulden per jaar, zich door de Indische mail daarvan op de hoogte stellen kan, meenen wij dat het tijdschrift velen welkom zal wezen al gelooven wij tevens dat in ons land de stroom van periodieke geschriften reeds groot genoeg is. Na het populair wetenschappelijke, na het prac- tische, een herinnering aan een lectuur tot ont spanning. Wjj verzuimden nog altjjd mededeeling te doen van de vertaling van Julius Stinde's werk De familie Buchholz. Na den strijd, in ons blad over dit werk gevoerd, een strjjd die over elk litterarisch product wel gestreden zal kunnen worden, omdat de smaken verschillen en de een meer geniet bjj een Franschen roman, terwijl een ander een Duitechen verkiest kunnen wij wel volstaan met de verzekering dat de vertaling goed is. Het werk is al genoeg besproken en beoordeeld, zoodat de belangstelling voldoende is opgewekt. Door burg. en weth. is, ter verzuiling van de vacature ontstaan door het vertrek van mej. Kerlen, tijdelijk tot 1 Aug. a. tot leerares in het teekenen en de handwerken aan de middelbare meisjesschool alhier benoemd mej. A. M. E. Ringer te Groningen. Volgens de G. Crt zullen d8 eind-examens der R. H. B. S. in Zeeland dit jaar in Goes worden afgenomen. 7 In de bekende zaak van A. A. te Borssele, die door de rechtbank te Middelburg tot 1 jaar cel straf en f 25 boete werd veroordeeld, heeft het hof te 's Gravenhage een nader getuigenverhoor bevolen, dat ter terechtzitting van 24 April a. zal plaats vinden. Door hetzelfde hof werd het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij P. A. V. te Kapelle werd vrijgesproken van diefstal van steen kolen, maar tot 1 maand celstraf veroordeeld wegens diefstal van een mutsaard, wat het veroor- deelend gedeelte betreft, vernietigd, terwijl bekl. ook van dien diefstal werd vrijgesproken. Uit het eiland Tholen wordt ons geschreven Uit Zuid-Beveland werd dezer dagen aan dit blad gemeld, dat de boeren klagen over de scha de, door vele hazen aangerichtdaarbij werd de wildrjjkheid aan het scherpe toezicht der jacht opzieners en van andere politiebeambten toege schreven. Maar schoon in een groot deel van 'teiland Tholen ook goed gewaakt wordt tegen jachtovertredingen, roemen de jagers toch niet op de wildrijkheid dier streken; integendeel, zij schieten daar minder wild dan elders en zij wijten dit aan de verpachting der landerijen in kleine perceelen. De kleinere pachters rooven da vruchten in 't najaar, spitten in den winter en 't voorjaar, zoo weer en grond dit maar eenigszins gedoogen, de akkers om, bepoten of bezaaien die met aard appelen, uien, boonen of bieten, doch heel weinig met stroovruchten en zuiveren ze gedurig van onkruid. Gelegenheid tot het maken van een nest of een leger en rust vindt het wild daar weinig; het zoekt daarom de velden der grootere rapporten aan het licht te brengen, waarmede hjj zich zelf echter weinig voordeel deed,daar, zooals bekend is, met het ambt ook het verstand komt en pimpel dit ten minste hierdoor bewees dat hjj de ambtelijke terecht wjjzigingen uit het kabinet in dank aannam. Hij wist dat Greiner op zijn post gehoopt had en hem gaarne een beentje zou willen lichten, nu die betrekking zooveel gewich tiger werd, en zocht dus heimeijjk naar de kwets bare zijde van zjjn tegenstander. Hjj zocht lang; maar eindeljjk kwam het toeval hem te hulp doorhem eenige gedichten uit Greiners studententjjd in handen te spelen, die in een tjjdschrift af gedrukt waren en een zeer vrijzinnigen geest ademden. Die gedichten werden op zekeren dag door een onbekende aan den chef van het kabinet gezonden. Nadat men hem gepasseerd had vervulde Greiner zijn post niet meer met dezelfde opgewektheid en denzelfden lustsedert waren er ook bij de ad ministratie andere jongelieden aangesteld zonder dat men aan hem gedacht hadzijn stemming werd dus steeds ernstiger en strakker, vooral daar hij bij het grooter worden der kinderen hoe langer hoe meer de onmogelijkheid ging inzien om naar behooren voor het gezin zjjner zuster te kunnen zorgen. Men wist ook dat hij in stilte naar iets anders had uitgezien en nu wilde Pimpel zjjn laatsten troef uitspelen, om zijn vjjand voor goed in het verderf te storten, toen er plotseling iets gebeurde dat hem in staat stelde hem geheel te vergeten. pachters op "natuurlijk niet tot genoegen va dezen. Van afkoop van het jachtrecht hoort men weinig of in 't geheel niet. Vergunning tot het schieten van schadelijk gevogelte wordt zelden verleend, misschien hoofd zakelijk omdat er menigmaal misbruik yan ge maakt is. Wilde ganzen ziet men eiken winter bij groote troepen, vooral in de weidestreken doch ze hebben dezen winter niet veel nadeel kunnen doen. In vorige jaren werden er wel eens verscheidene onder netten gevangen, doch 't schijnt dat de vangst de onkosten niet goed maakte. Den roover der binnenwateren, den otter, treft men zelden aanonlangs werd nog een groote onder Tholen geschoten. In 't eiland zijn dan ook weinig kreken of wielen. Sommige daarvan zjjn de woonplaatsen van, behalve andere water vogels, de fraaie waterhoentjes. Of daarop ook jacht gemaakt wordt en of deze ook gegeten worden Wel mogeljjksommigen zeggen zelfs, dat kraaien, mits ze een paar nachten nadat ze geschoten zijn, in de vorst buiten gehangen heb ben, en reigers, goed gekookt, eetbaar zijn. Zij die dit beweerden, wisten het evenwel ook maar van hooren zeggen. Men zou eens een echten proever zoo'n gebraden vogel moeten voorzetten om eens te hooren hoe hij hem smaakt. St. Annaland is weer een gouden echtpaar rijker. Marinus Moelyker en zijne vrouw vierden den 8 April hun gouden bruiloft. Beiden behooren tot de eenvoudigen en stillen in den lande en de man, schoon de zeventig te boven, gaat nog ge regeld werken op de landerijen, behoorende bjj eene hoeve op drie kwartier af stands van de ge meente gelegen. Aan belangstelling in hun feest ontbrak het den ouden luidjes niet en de mu- ziekvereeniging Accelerando bracht hun ook eene serenade. Zij handelt in dit opzicht zonder aanzien des persoons. Het aantal hunner kin deren en kleinkinderen, ook al tengevolge van geledene verliezen, is niet heel groot. De exploitatie maatschappij heeft bepaald, dat aan de leden van de gymnastiek-vereenigingen, die de aanstaande algemeene vergadering te Leeuw arden zullen bijwonen, van 26 tot 29 April, aan al hare stations retour biljetten naar Leeuwarden zullen worden afgegeven, tegen betaling van den vrachtprijs eener plaatskaart enkele reis. Te 's Hertogenbosch is eene dame, die zich te bed begaf en om nog eenige oogenblikken te kunnen lezen de brandende lamp bij haar rust plaats neerzette, verbrand. Zij is bljjkbaar in slaap gevallen, de bedgordijnen zijn aan 't smeulen geraakt en zoo werd het ongeluk veroorzaakt. De verzakking der spoorbruggen aan het IJ te Amsterdam blijft aanhouden, wat op sommige plaatsen merkbaar is aan de voorheen aangevulde scheuren. Eigenaardig dat men daar niet meer van hoort; er hangt toch te veel van deze bruggen af dan dat er niet op het meest mogelijke toe zicht zou aangedrongen worden. Dagelijks rollen er zwaar gevulde passagierstreinen over heen, en elk ongeluk, dat er plaats mocht hebben, zou een zware verantwoordelijkheid laden op de overheids personen, die, zooals de zaken thans staan, duidelijk genoeg worden gewaarschuwd. Dat het hoogst moeielijk en nadeelig zou zijn, deze spoorweglijn geheel buiten dienst te stellen, is gemakkeljjk te begrijpen, maar waarom niet tijdelijk haar gesloten en hulpstations aangelegd, waardoor men zich eens ernstig met het onderzoek en de verbetering zou kunnen bezighouden Stil zwijgend te wachten op de dingen die komen zullen, is onverantwoordelijk, vooral nu er nog verbetering zal aan te brengen zijn. Ten overstaan van den notaris H. G. Hammacher te Groede werd Donderdag namiddag te koop aangeboden het gunstig en van ouds bekende logement en de tapperij met vergunning de Drié Koningen met stal en verdere aanhoorigheden, staande te Groede op de Markt kad. sectie C no. 201, laatst bewoond geweest door wijlen de wed. Joh. v. d. Walle. Kooper werd zooals in 't kort gisteren is gemeld de heer F. Lucieer te Groede voor 4000. Verder werd gepresenteerd een woonhuis, schuur en aanhoorigheden en een perceel erf, alles te ELFDE HOOFDSTUK. Br verschijnt een vijandin op het slot. Catull wag op zekeren middag bjj zijn chef geroepen en verscheen met zijn portefeuille onder den arm op het slot. Door een verbouwing aan den achtervleugel was hij genoodzaakt een zijpoort in te gaan en, volgens de aanwijzingen van een daar geplaatsten lakei, de vorstelijke woning geheel te doorloopen. Hjj voelde dien morgen een bjjzonder vertrou wen in zich zelf en in zjjn positie. Zjjn chef was in den laatsten tijd bijzonder vriendelijk geweest en had hem zelfs nn en dan raad gevraagd voor kleine voorstellingen aan het hof, dien hij met groote bereidwilligheid gegeven had, ofschoon het hem wel wat veel aan zijn vroegere betrekking als danser herinnerde. Maar prinses Hedwig lachte niet meer zoo spottend als zjj hem tegen kwam en hij verbeeldde zich, dat die wandeling heden door het paleis een gunstig voorteeken voor hem was. Plechtstatig stapte hij door de hoofdgang langs de vertrekken der vorstin, waar hem eens klaps in een koepelvormige vestibule, rijk met marmeren beelden versierd, een slanke vrouwen gedaante in een donker gewaad tegemoet trad. Hjj ging alleronderdanigst ter zijde en wierp in het voorbijgaan een schuohteren blik op de dame doch kreeg opeens een schok door al zjjne ledematen. Hij zag een gelaat bjjna zoo blank als dat der beelden, doch rol levenslust

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 5