N° TT. 129e Jaargang^ Donderdag 1 April. leie Miwaterleli te Meltei. Oprichting lajja Slachterij. SLUITIM KIEZERSLIJSTEN. Middelburg 31 Maart Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel.1 Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GEMEENTERAAD. Agenten te Vlissingen: P. G. de VejMestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kminingen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niewenhduzen, te Ternenzen: A.van dek Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dadbe Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: dat bij hun besluit van heden aan J. LEIJNSE en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het inrichten van perceel wijk L n° 157, kadastraal bekend in sectie D n° 935, in de Wijngaardstraat, tot slachtplaats. Middelburg, den 30 Maart 1886. De burgemeester en wethouders voornoemd PICKÉ 7^)a qpprpbn ri.q - A. DE VTJLDER VAN NOORDEN. De voorzitter van den raad der gemeente Mid delburg maakt bekend: dat de Ijjrien, de personen aanwijzende die binnen deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van de leden van de tweede kamer der staten-generaal, van de provinciale staten, en van den gemeenteraad op heden gesloten, in de beneden voorzaal van het raadhuis aangeplakt en ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn. Middelburg, den 30 Maart 1886. De voorzitter voornoemd, PICKÉ. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Vrijdag den 2en April 1886, des namiddags te drie uren, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebpen. Middelburg, den 31 Maart 1886, De burgemeester voornoemd, PICKÉ. Het verslag der alhier gehouden meeting in het belang van zulk eene leiding gaiJ.van 't Scheld eene beschouwing in de pen, die wjj gaarne op nemen en, om de belangrijkheid van de betrokken zaak, aan het hoofd van ons blad een plaats verleenen. Om den schrjjver voor de beschuldiging van achteraf praten" te vrjjwaren, ga de mededeeliDg hierbjj dat het hem onmogelijk was op de gehouden bijeenkomst tegenwoordig te zijn. Ware hjj niet verhinderd geweest, zjjne innige belang stelling in de zaak had hem zeker naar het Schuttershof gedreven, want het tot stand komen van eene drinkwaterleiding acht hij een der meest dringende behoeften voor onze gemeente. En die vaste overtuiging spoorde hem aan tot het schrijven van onderstaande opmerkingen. Al verschillen zjj van andere, op de meeting ten beste gegeven, zij verdienen daarom, en omdat zij op zeer- goede gronden rusten, te meer aller aandacht. J. van V Scheld laten wjj thans aan het woord gemakshalve heelt hjj verschillende punten af zonderlijk behandeld» Prise d'eau. Voor dit doel zullen alleen de duinen in het noorden van Walcheren, bij de Oranjezon, in aanmerking kunnen komen. Deze bieden genoegzame zekerheid aan om Middelburg steeds van goed drinkwater te voorzien. (Men zie de verhandeling van den hoofdingenieur Van Diesen in „archief', uitgegeven door het Z. Gen. d. Wet. V dl. I6 stuk). De afstand dezer duinen tot Middelburg be draagt, langs de hoofdwegen gemeten, ongeveer 11 kilometer. Bij de op de meeting gegeven be rekening werd een afstand van 17 kilometer aan genomen. Waterverbruik, In de circulaire van burg, en weth. dd. 2 Maart wordt medegedeeld, dat een persoon gerekend wordt noodig te heb ben 20 M3 per jaar, in welke hoeveelheid, behalve het drinkwater, ook het wasch- en schuurwater begrepen is. Eene huishouding van 5 personen verbruikt dus naar dien maatstaf jaarljjks 100 M'. 100 M3 per jaar is 2 M3 per week of 2000 liter 200 emmers, of per dag nagenoeg 30 emmers. Dit is een waterquantum, dat zeker in Mid delburg onbekend iszelfs in groote huisgezinnen zal op schuur- of waschdagen deze hoeveelheid nauwelijks gebezigd worden. Hoe zouden wjj het ook met onze regenbakken moeten stellen, die gemiddeld niet meer dan 4£ M3 inhoud zullen bezitten Bjj eene droogte van weinige dagen zou al het water verbruikt zjjn, vraat behalve om të drinken wordt hier voor waschwater bijna uit sluitend regenwater gebezigd. De heer Polet vond dit cijfer ook zeker te hoog en stelde bjj zijne berekening voorzichtigheids halve het verbruik voov Middelburg niet hooger dan 30 liter daags per inwoner dit is voor een gezin van 5 personen, 150 liter of 15 emmers» dus juist de helft van de hoeveelheid, in de circulaire aangegeven. Het cijfer van 20 M3 is vermoedelijk ontleend aan het waterverbruik in andere plaatsende ondervinding heeft echter geleerd dat dit een slechte grondslag is, daar deze getallen zóó sterk uiteenloopen, dat een gemiddelde daaruit nooit als een normaal cjjfer kan worden beschouwd. In de Nouvelles annates de la construction van 1861, komt een lijstje voor van 32 plaatsen, waar waterleidingen bestaan en waaruit bet vol gende blijkt. Per hoofd en per dag wordt te Rome verbruikt 1105 liter, te Rio Janeiro slechts 9; New-York, komt voor met 568 liter, Konstantinopel, Metz, St. Etienne en Altona daarentegen met 20—25 liter, terwjjl een gemiddelde uit al de cijfers 149 liter aangeeft. De plaatsen, die in ons land van een water leiding zijn voorzien, geven daaromtrent ook geen genoegzaam vertrouwbare gegevens. De aard der bewoners, de gesteldheid der ge meenten, het klimaat en andere invloeden zijn natuurlijk oorzaak dezer uiteenloopende getallen. In het Deutsche Bauhandbuch 5 Lief. pag. 307, koroteen belangrjik artikel over dit onderwerp voor, bewerkt door den directeur van de waterwerken te Frankfort a. O. Schmetzer en den ingenieur F. W. Biising te Berlijn, waarin de volgende hoe veelheden worden opgegeven Waterverbruik in 24 uren: 1° per hoofdeener familie om te drinken, te koken en te wasschen 2035, 2° voor een bad in een woonhuis 160—200, voor een bad in een badinrichting of bij weelderigen aanleg in woningen 300—400, 5° voor een paard met stalreiniging 5075 en 9° voor het besproeien van straten, tuinen enz. per M3 1.5- 2.5 liter. De opgaven onder de ontbrekende nommers be treffen rubrieken, die minder algemeen zjjn en hierbij dus de aaadacht minder verdienen. Bij 1° wordt echter opgemerkt, dat dit cijfer geheel afhankelijk is van het gemak, waarop het water is te verkrijgenwaar eene waterleiding ontbreekt zjjn 10 liter toereikend, terwijl bjj eene hoogdrukwaterleiding het cijfer van 35 soms overschreden wordt. Bij het tot stand komen van eene waterleiding te Middelburg zal echter bet gebruik van regen water, dat om niet te krijgen is, niet ophouden en het duinwater in vele gezinnen alleen om te drinken worden gebezigd. Hierop wees ook reeds de redactie der Midd. courant in haar hoofd artikel van 8 Maart jl.en wanneer men nu bedenkt dat een mensch slechts 2 liter water per dag tot zich neemt (d'après les médecins un homme dans des conditions moyennes, absorbe par jour environ 2 litres d'eau. Agenda Opperman), dan kan naar onze meersing het cjjfer van 30 liter daags, dat als grondslag der berekeningen is aan genomen, zeker tot de helft worden teruggebracht. Alsdan blijven er toch nog 13 liter per dag en per hoofd voor ander gebruik over. Kosten van aanleg. De kosten eener water leiding voor Middelburg worden berekend op 375.000, welke berekening is gebaseerd op de leiding te 's Gravenhage. Van 22 waterleidingen in verschillende plaatsen van Europa hebben de aanlegkosten van verreweg de meesten minder bedragen dan 20 per inwoner. In ons land hebben de waterleidingen gekost te Amsterdam ƒ4141.200 of ƒ14.79, 's Graven hage ƒ1800.000 of ƒ18.45, Nijmegen ƒ240.000 of ƒ10, Rotterdam ƒ2043.000 of ƒ13.37 en Utrecht 1333.750 of 18.52 per inwoner. Zonder nu het door dr Carsten genoemde cijfer van 12 per hoofd te durven aannemen, zal toch het bedrag van 375.000 wel te hoog zijn. Neemt men het cjjfer van Den Haag aan, dan verkrijgt men reeds eene vermindering van ƒ75000, terwjjl het gemiddelde cijfer der 5 Nederlandsche steden een bedrag aangeeft van 15 per hoofd. Dit op Middelburg toegepast verkrjjgt men voor de kosten van aanleg 240.000. Tarief. Waterverbruik per meter is zeker wel het meest billijke, doch het werkt drukkend voor sommige verbruikers. Er zjjn billetten ingevuld, enkel met het oog om het duinwater voor drink water te bezigen, waarop voor slechts 5 M3 of daaromtrent is ingeteekend. Rekent men nu de meterhuur niet hooger dan 0.30 per maand, dan wordt de prjjs van het verbruikte water ruim 1 per M3, dat zeker wel niet te duur is voor zuiver drinkwater, doch in verband met den opge geven prijs van 0.40 een groot verschil oplevert. ,.In Duifschland wordt deze wjjze van berekening afgekeurd Wasserabgabe nacli Wassermesser ist zif icenig nutzbringend, Hugo Markgraff, Wasser- versorgung). Hoewel kamertarief aanleiding tot misbruiken kan geven, bevordert het toch zeer het gebruik van zuiver water en is het misschien voor Mid- delburgsche toestanden aan te bevelen. Te Vlissingen werkt het kamertarief slechthet is daar echter buitensporig hoog en gelijk aan Amsterdam en Leiden. Te Dordrecht en Njjmegen, waar billijker voorwaarden zijn gesteld, worden geen klachten vernomen. Te Dordrecht betaalt men voor 1 kamer 2, 2 kamers 3, 3 kamers 5, 4 kamers 8 en 5 kamers 11; yoor iedere kamer meer 3 per jaar. Zoldervertrekken en die beneden de 11 M3 oppervlakte 1.50. Een huis, door een gezin bewoond, niet meer dan 50 per jaar. Te Njjmegen betaalt men voor ieder vertrek beneden de 7 2.40 per jaar, voor ieder vertrek boven de 6 ƒ1.20 per jaar. Die prijs wordt verhoogd met 25 voor bakkerijen, koffiehuizen enz. en met 50 voor logementen, enz. Een en ander met een minimum van 6 voor ieder gebouw. Te Amsterdam daarentegen wordt gerekend voor 1 kamer ƒ7, 2 kamers 11,3 kamers 15, 4 kamers ƒ18, 5 kamers ƒ21, 6 kamers ƒ24 per jaar en voorts 2.50 voor elke kamer boven de 6. Een keuken wordt als een kamer gere kend dienstboden-, provisie- en mangelkamers, donkere alkoven en niet tot keuken ingerichte vertrekken van 6 M3 oppervlakte of minder worden niet medegerekend. Te 's Gravenhage is vooral voor kleine peroee- ;en een zeer laag tarief ingevoerdvoor per- ceelen van niet meer dan 68 huurwaarde 2.50 per jaarzelfs voor woningen in hofjes onder zekere voorwaarden 1 per jaar, waarbjj de direc tie dan tevens nog den aanleg binnenshuis voor hare rekening neemt. Ziedaar wat J. van 't Scheld op het hart had. Mogen zjjne mededeelingen aanleiding geven tot ernstige overweging van de zijde van hen, die het totstandkomen eener duinwaterleiding kunnen be vorderen! Den schrijver zal, evenals ons, niets liever we zen dan dat zij, die met hem in gevoelen ver schillen, zijne beschouwing weerleggendaaruit kan nieuw licht ontstoken worden in het belang der goede zaak, die door stilzwjjgen allerminst gediend wordt. heeten, die de geloovige als zoovele strikken op zijn pad aantreft. Noem. het geen overdrijven wat wjj zeggen het is de naakte waarheid. Tegen al die krenkingen van godsdienstige begrippen is geen andere waarborg te vinden, dan in de, buiten alle kerkve-rsobil staande, openbare schoolde school, die dan niet moge geven al wat men wenschen zou, maar die niet geeft wat men niet wil; die van de mysteriën desgeloofs zwjjgt, en voor een ieder, die zjjne kinderen buiten ongewehschte godsdienstige invloeden houden wil, eene veilige toevlucht ia." Als noot laat het blad nog deze mededeeling uit het Wag. weekbl. volgen »Ds Den Boer, te Muiden, heeft te Amsterdam een 350 contribuanten geworven voor de op te richten school met den bjj bel in zijne gemeente. Dezer dagen echter hebben 157 hunner bedankt, wat aan de school een verlies berokkent van 250. En waardoor Omdat ds Den Boer lid is van het classicaal bestuur van Amsterdam Met instemming nemen wij het volgende uit de N. R. Crt over, vooral omdat ook in onze naaste omgeving een voorbeeld aan te halen is, wat wij niet behoeven te doen omdat iedereen het zonder verdere aanwjjzing kent om het beeld, dat daarin wordt geschetst, te completeeren. Het blad schrijft in een hoofdartikel over art. 194 Tot op heden is de „christeljjke school" nog eenigermate een terrein van gemeenschappeljjke werkzaamheid geweest. Laat echter het doel van den schoolstrijd bereikt, de openbare school ge sloten, en de openbare kassen voor de confeBsio- neele school geopend zjjn en de band, die nog bijeenhoudt wat geesteljjk niet bijeen hoort, springt los. De school volgt de kerk reeds lang smeult ook onder haar dak het vuur der geloofsverdeeldheid. Honderden van christelijke onder wijzers staan in het zwarte boek. De kweekschool te Nijmegen is verdacht van ethische" ketterij. Deutichem ligt onder het interdict. Toen weinige jaren ge leden een Haagsch onderwijzer iets verkeerds had wagen to zeggen over den bijbel de man scheen van de school van Gunning, Doedes enz. was Sion in nood. Kuyper dreigde met den groeten banchristeljjk-nationaal en de vereeniging van christelijke onderwjjzers hielden raad, wat te doen in dezen schrikkeljjken nood, en hoe de ketterijen, die reeds diep hadden ingevreten, van het erf te bannen. Om den nood der tijden is de zaak nog gesmoord. Doch niet zonder veel zeemanschap. Zoodra de „christelijke school" de overwinning behaald zal hebben op de openbare school, is het met de eenheid, die hier in schjjn, ginds met moeite nog bewaard wordt, gedaan. Dan zal iedere groep, iedere schakeering eene school in haren geest willen hebben; dan zal de onder wijzer niet gereformeerd" genoeg of te „gere formeerd", te ruim, te eng, ethisch, irenisch synodaal zjjn, of hoe de vele dwalingen mogen Onze meening, dat over Atjeh-zaken voor leeken hoogst moeilijk te oordeelen valt, berust hoofdzake lijk op de overweging dat deskundigen over dat vi-aagstuk in gevoelen verschillen. Een nieuw bewijs daarvoor vinden wij in een attikel in de Soerabaya courant, geschreven door den oud-kolonel van het Ind.-leger A. J. Diepenbroek. Diens gevoelen staat Ijjnrecht tegenover dat, door den heer Yerstege in Burgerplicht te Amster dam geuit. Hjj schrijft «In een der jongste zittingen van de tweede kamer werd de minister van koloniën geïnterpelleerd over de geconcentreerde stelling, die nu door ons te Atjeh is ingenomen. Als warm voorstander dier stelling willen we echter volstrekt niet beweren, dat daardoor de verwikkelingen te Atjeh weldra tot het verledene zouden behooren. Meer malen deelden wij als onze overtuiging mede «dat meer dan éene generatie noodig zijn zal," voordat de zaken te Atjeh in het reine zullen zijn vooral is dit waar, sedert het niet te qualificeeveu optreden in de XXII en XXVI Moekims, tijdens het bestuur van generaal Van der Heyden, waar alles, geheel onnoodig, te vuur en te zwaard werd vernield, en waardoor een haat en dorst naar wraak zijn geboren, die niet dan door den tijd kunnen worden geheeld. Maar ziju wij in werkelijkheid en na rijpe overweging voorstander van de geconcentreerde stelling al ware die zelfs nog meer beperkt dit neemt niet weg, dat wij het geheel eens zijn met den heer Rooseboom een zeer bevoegd beoordeelaar dat het zou ziju aftekeureD, als door de geconcentreerde stelling elk offensief optreden zoude moeten worden nagelaten. Ook wij achten een offensief optreden van tijd tot tijd niet alleen wensehelijkj maar zelfs hoognoodig, mits in beperkten kring of, m. a. w. op niette uitgebreide schaa 1." Het is wel geen nieuw verschijnsel waarop wij wijzen maar in dezen tijd, waarin eene nieuwe agitatie op touw gezet wordt, is het nuttig daaraan nog eens te herinneren. In het district Assen is gisteren, ter vervulling der vacature-Gratama, bij herstemming tot lid der Tweede kamer gekozen de heer m^H.SJJEESD «SE met 1243 stemmen» Op mr P. J. G. van Diggelen waren 794 stem men uitgebracht. Zooals men weet zijn beiden liberale candidaten; maar werd de heer Smeenge ook door de anti revolutionairen gesteund. Bjj de verkiezing van 16 Maart waren uitge bracht 1938 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 2709. Toen verkreeg de heer Van Diggelen 724, de heer Smeenge 701 enjhr m' M. A. de Savornin Lobman (a.) 485 stemmen. De eerste kamer is, ter hervatting der werk zaamheden, bijeengeroepen tegen Woensdag 7 April, des avonds te 8 uren. De gemeenteraad van Middelburg zal op Vr jjdag, den 2 April 188S, des namiddags te 3 uren, eene openbare vergadering houden ter behandeling van ingekomen stukken; voorstel van burg. en weth» om het bestuur der godshuizen machtiging te verleenen tot beschikking uit den post voor on voorziene uitgaven zjjner begrooting voor 1885 en voorstel van burg. en weth. tot verkoop van een gedeelte sloot en zijkant weg liggende aan een der buitensingels. In deze zitting zullen de voorstellen betreffend® de middelbare meisjesschool worden ingediend. De minister van financiën heeft bepaald, dat piano's en huisorgels behooren tot de „werktuigen en gereedschappen, dienende tot beoefening v&q

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1