N°T4: 129e Jaargang. 1886.' Maandag 29 Maart. Gemengde Berichten Middelburg 27 Maart Kerknieuws. Rechtszaken. Burgerlijke stand, W eerkundige waarnemingen, Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Spiritualistische onzin. IIIDDELBLRGSGHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Krniningen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: w. A. vannreuwenhuuzen,te Terneuzen:A.van dek Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Poblicité étrangère G. L. Dadbe Cie., John F. Jones, opvolger. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Sedert eenigen tijd is men in de nabijheid van ons bureau bezig een huis in te richten, waar, naar men zegt, eene vereeniging, die in onze om geving eerst sedert betrekkelijk korten tijd teeke nen van leven heeft gegeven, haren zetel zal vestigen en bare bijeenkomsten zal houden. Zij noemt zich de Spiritualistische vereenigingen onze lezers weten dat de aanhangers van deze beweging zich tegenwoordig beijveren om in ons gewest proselieten te maken. Waar over de zienlijke dingen reeds zooveel strijd heerscht, die ons tot partij kiezen en mede strijden dwingt, hebben wij geen lust en meenen wij ook, dat het niet op onzen weg ligt, ons te wagen in den strijd der meeningen over het onzienlijke. Over de desbetreffende vraagstukken zijn wij aan het meest onzinnige, het heftigste gekibbel gewoonen het spiritisme en het spiritualisme is in onze oogen niets meer dan een gewijzigde vorm voor begrippen, die op z. g. kerkelijk terrein getolereerd werden en nu tot in uiterste conse quentie worden doorgevoerd. Waar men daar eenmaal het begrip van een leven hiernamaals aanneemt, wordt van zelf de weg geopend voor anderen om aan hun phantasie den vrijen loop te latenen als nieuwe philosophie een leer te verkondigen, waarover andere geloovigen ver stomd sb> an. Wel wordt daartegen geprotesteerd door andere godsdienstigen, die het spiritisme uit den booze noemen, maar tegenover hen staan achtenswaardige mannen, die wel degelijk het spiritisme als de godsdienst bjj uitnemendheid decreteeren. Welnu, waar de eene predikant het bezoek van Saul aan de toovenares te Endor als bewijs voor en een ander als motief tegen het spiritisme bezigtwaar een derde het vragen van dooden den geloovige onwaardig en den vrager strafwaardig, maar toch als teeken des tjjds merkwaardig be stempelt, om als middel tegen het spiritisme „Gods onfeilbaar woord" aan te raden, daar maakt dit alles op ons niet meer en niet minder indruk dan al het gewone strijden en vechten met harde en zachte woorden over zaken, die niet van deze wereld zijn. Maar wanneer de apostelen der nieuwe leer dingen uitrichten, die voor ons maatschappelijk leven in het een of ander opzicht gevaarlijk zijn, dan kunnen wij niet nalaten te waarschuwen. Om dit met grond te kunnen doen mogen wij natuurlijk niet afgaan op allerlei praatjes, welke omtrent elke nieuwe en onbekende zaak met kwistige hand worden verspreid en waarbij de overdrijving ook eene voorname rol speelt. Maar wij meenen thans toch grond te hebben tot eene zeer ernstige waarschuwing en een krachtig pro test tegen de ziekeljjke en gevaarljjke theorieën, door de spiritisten verkondigd. In het eerste nommer van het Spiritualistisch hlad, dat in onze gemeente zou worden uitge geven of er meer dan twee nommers van ver schenen zijn weten wjj niet kwam het volgende voor: »In de séance der S. F. te M., gehouden den 12 Januari jl., werd het volgende bericht hekomen »»Gij zult nimmer meer hier op aarde van mij hooren, maar ik hen nu gelukkig; zeg dat ook tegen hen, die mij gekend hebben. Wat zijn wij toch dikwijls samen geweest en wat hebben wij veel geleerd en veel verteld, ofschoon ik niet met u kon instemmen, wat dit werk betrof. Ik hen ongelukkig aan mijn einde gekomen en allen, die met mjj waren op de Wij zijn allen omgekomen en het schip is verzonken. Zware stormen hebben ons ge. teisterd, zoodat wij ons geheel moesten overgeven aan het vreeselijk gevaar om verpletterd te worden tegen de rotsen. O, welke noodkreten zijn hier opgegaan en nie mand zag ons; nergens was een ander schip en nergens was land te zien. Wat heb ik aan u gedaehtl Maar gij weet ook op Wien ik vertrouwde en aan Wien ik mij, al was ik ook vroolijk, geheel had overgegeven. Nu wordt ons hier de kroon op het werk gegeven. O, zeg aan allen, dat ik gelukkig ben. AE kapitein op de "Dit schip is den len December gepraaid, zijnde toen 8 1 10 dagen zeilens van de plaats zijner bestemming verwjjderd. Sinds dien tijd zijn ons geene nadere bej pbteft daaromtrent ter oore gekomen". .Nu was voor ieder, die eenigszins op de hoogte is, duidelijk welk schip daarmee bedoeld werd men had het oog op wij durven dit gerust te verklarende letters der onderteekening geven daartoe voldoenden grond, het barkschip Marie en Julie, gezagvoerder A. Esmann, dat, zooals wij gisteren meldden, den 27 Febr. behouden te Ternate was aangekomen. Men moge nu door spitsvondigheden zich uit dit lastig dilemna trachten te redden; reeds de aanleiding tot ongerustheid, die men door het dwaze bericht gegeven heeft, is voldoende om een protest te wettigen tegen dergelijke manoeuvres, welke men met den naam van kwakzalverij zou kunnen bestempelen. Aan lichtgeloovigen gaf men grond tot onge rustheid en als straks hij, die voor den schrijver van den dwazen brief moest doorgaan, ernstig vraagt met welk recht men van zijn positie en van zijn naam zoo schandelijk misbruik maakte, bij wien zal hij zich dan moeten vervoegen en ho# zal het antwoord dan luiden? Dit is een ergerlijk feit, dat ons tot waarschu wen dringt om aan het spiritisme geen gehoor te geven. Te meer omdat die feiten niet alleen moeten staan. Wilden wij plaats verleenen aan alle praatjes, die in omloop zijn en zelfs door waarheidlievende mannen worden verspreid, wjj zouden nog eenige kolommen kunnen vullen. Maar wij zouden daartoe ook moeten aanroeren tal van droevige snaren; herinneren aan menig smartelijk verlies en geheel treden op het terrein van het particuliere leven. Dat dit voor de spiritisten niet heilig schijnt te zijn is een zeer bedenkeljjk teekenzelfs al was 'hun streven nog zoo goed, dan wettigt dit tal van handelingen niet, die indruischen tegen kieschheid en fijn gevoel. Wat ook anderen, die op godsdienstig terrein tot uitersten overslaan, kenmerkt, vinden wij bij hen in den meest overdreven graad: een pogen, willens of onwillens, om de menschen ongeschikt te maken voor het practische leven. Door hnnne theorieën worden de gedachten afgeleid van hetgeen de mensch als eerste plicht is opgelegd: zich op de wereld toe te leggen, op eene richtige vervulling van de taak, welke hier op hem rust. Want bij voorkeur schijnt men zich te beijveren de hersenen met ziekelijke en overdreven ideeën te vullen; en dit houdt op een prikkel te zijn ten goede, wat men ons als ideaal van het spiritisme voorspiegelt. Met het oog op zulke slechte vruchten als wij nu nog zagen, blijven wij de beweging, die zoo nabij ons bureau haar zetel opslaat en tot derge lijke ernstige buitensporigheden aanleiding geefti ten hoogste afkeuren. Uit Ylissingen schrijft men ons: Heden, Zaterdag, middag te half drie uur had hier weer een verblijdend schouwspel plaats, waarvan wij in geruimen tijd verstoken zijn gebleven. Yan onder een der kappen op de werf der koninklijke maatschappij de Schelde liep nl. het stalen schroef- stoomschip Industrie IJ te water, het grootste vaartuig, dat tot nog toe door genoemde maat schappij gedurende haar tienjarig bestaan onder die kappen werd gebouwd. Een aangename aanblik was het dan ook toen het schip langzaam en statig te water gleed. Een krachtig houtvlot hield het vaartuig tegen, opdat het niet op het kolenterrein van de heeren Wibaut zoon te land zou komen. Het gewicht van het schip .met al wat aan boord is, wordt op 200.000 kilo geschat. Het vaartuig heeft de volgende hoofdafmetingen lengte 150, breedte 24j en holte 10§ Eng. voet. Het is vervaardigd volgens Lloyd's rules 100 A 1 special Survey. Het- draagvermogen wordt bere kend op 400 ton dead weight). Zoools reeds is gemeld moet het vaartuig als rivier- en zeeboot tegeljjk dienst doen, daar het tusschen Keulen en Londen tot het goederenvervoer bestemd is. Met diepgang op de rivieren en met zeewaardigheid moest tegelijk rekening worden gehouden. Het schip is daarom van onder plat en geheel zonder kiel, doch het heeft daarentegen twee kimkielen. Het voortstuwingsvermogen zal door twee schroeven worden voortgebracht. Daarom worden deze soort booten dan ook twin-screw-steamers genaamd, wat beteekent booten met tweeling- schroeven, terwijl deze zich aan de beide achter zijden van het schip naast het roer bevinden, en met voor het roer, zooals bij eene gewone schroefboot het geval is. De twee machines en twee ketels voor dit schip worden mede op de fabriek de Schelde vervaardigd en zjjn bjjna gereed om in het schip te worden geplaatst, Deze machines zullen zijn van het triple com pound systeem en zijn de eerste nieuwedie op deze fabriek worden vervaardigd. Zij hebben drie cylinders, een hoogen, een middelbaren en een lagen druk. Daardoor zal eene groote besparing van kolenverbruik worden verkregen, terwijl de slijtage der machinedeelen tot een minimum wordt terug gebracht. Bjj den te houden proeftocht hopen wij dienaangaande nog meerdere mededeeling te doen. Na den afloop werd op dezelfde plaats de kiel gelegd en het naambord Dives aangeslagen, voor eene stalen raderstoomboot, te vervaardigen voor de Compagnie des Paquebots enire le Havre, Caen, Houfleur et les ports de la Normandie. Bedoelde raderboot zal ongeveer dezelfde lengte hebben 48.70 M., als het afgeloopen schip, terwijl de breedte over de raderkasten 11.44 M. zal beloopen. Onnoodig te vermelden dat de laatste gebeurtenis door het werkvolk met groot gejuich werd begroet. Op de werf zoowel als op den Peperdijk, in den omtrek van de Tonnenbrug, bevonden zich vele toeschouwers. De zangvereeniging Excelsior te Goes gaf zoo schrijft men ons gisterenavond in de Prins van Oranje haar tweede winterconcert. Onder de in tamelijken getale aanwezige hoorders merkte men eenige weeskinderen op, die door het bestuur waren geïnviteerd. Het programma bestond uit negen nommers, die verscheidenheid genoeg boden om elk wat wils te geven; de bezoekers gaven herhaaldelijk den directeur, den heer P. de Jonge Jz., en den executanten blijken van tevredenheid. Wie zijn eischen niet al te hoog stelt kon ook tevreden zijn. Natuurlijk gaf de uitvoering van het eene nommer meer stof tot tevredenheid dan die van een ander - niet onmogelijk ook dat de tijd sints het vorig optreden der vereeniging wat kort ge weest is om te studeeren en daaraan menig vlekje was toe te schrijven, maar over het geheel was er reden tot tevredenheid, en verdienden de zangers en zangeressen de geschonken blijken van waar deering, Officieel zijn thans benoemd tot afgevaardigden voor Nederland bij de te Rome te houden confe rentie tot herziening der internationale overeen komst tot bescherming van den industrieelen eigendom van 20 Maart 1883, de heeren mr B. O. T. H. Westenberg, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister aldaar, en mr F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, referendaris, chef der 2e afd. aan het dep. van justitie. Den 11 April zal de heer. J. L. Bleeker, de nieuw beroepen predikant bij de Evang. Luth. gemeente te Middelburg, bevestigd worden en zijn intree prediken. De kerkeraad der hervormde gemeente te Zaamslag heeft collectief zijn ontslag genomen, naar aanleiding der met den predikant gerezen moeilijkheden. Nadere bijzonderheden ontbreken nog, Wij vernemen dat de zaak van A. A. J. Aalbregtse van Borssele Zaterdag 3 April in hooger beroep voor het gerechtshof te 's Hage zal be handeld worden. In het circus-Pinder was het gisterenavond stampvol. Ook de heden gehouden namiddagvoorstelling was, vooral door het jonge volkje, zeer drukbezocht. De optocht ging heden, uit vrees dat het zou gaan regenen, niet door. Zondag heeft die ook niet plaats, maar Maandag te een uur is het plan den volgenden weg te nemen: Korendijk, Kinderdijk, Spijkerbrug, Bateauport, Rotterdamsche kade, Noordzijde Dam, Molstraat, Spanjaardstraat, Balans, Wagenaarstraat, Hofplein, Korte Noordstraat, Heerengracht, Molenwater, Koepoortstraat, Molstraat, Dam, Korte Delft, Lange Delft, Segeerstraat, Londonsche kade en Konings- brug naar de Loakade. Voor de namiddag voor stelling van Maandag zullen de weeskinderen geïnviteerd worden. Bij de Heerenstraat werd heden middag een kind door een vigelante aangereden. Het wilde, met tal van andere nieuwsgierigen, den wagen van den circus te gemoet gaan en kwam daardoor in aanraking met een ander voertuig. Gelukkig was de verkregen kwetsuur volstrekt niet van ernstigen aard. Dit verzekerde de heer A. W. Verheijden, officier van gezondheid, die in het rijtuig zat, yraamee het ongeluk plaats had. Door bet Atodepartement Biervliet is eene volksbibliotheek opgericht. Eiken Zondag namiddag worden de boeken in het bewaarschoolgebouw kosteloos ter lezing af gestaan, wat blijkens de vele aanvragen in eene lange behoefte voorziet. Op eene achterkamer in de Langestraat te Amsterdam woont sedert eenige jaren een com missionair in assurantiën, die zich ook directeur noemt eener maatschappij tot onderlinge verzeke ring tegen de sterfte van het vee, gevestigd te Amsterdam, en die door middel van advertentiën in de provinciën agenten aanstelt, zich door hen eene flinke borgstelling in klinkende munt laat uitkeeren, en zoodoende reeds verscheidene licht geloovigen tot zijne dupes gemaakt heeft. Dezer dagen echter heeft de justitie zich met de zaak bemoeid, en werd de zoogenaamde directeur in verhoor genomen. Hbld De heeren socialisten beginnen onderling kwestie te krijgen. Dat is een goed teeken. Van Raay, de bekende woordvoerder van de partij, is als lid van den Soc. Dem. Bond geroijeerd. Hij heelt nu een brochure geschreven onder den titel Mijn afscheid aan den Soc. Dem. Bond. De van den handelaar Tabak te Londen gestolen diamanten zijn door de politie in een emmer gevonden. De man, die te Londen in het rijtuig van koningin Victoria een brief wierp, is op vrije voeten gesteld. Te Weenen is overleden Max Wolff, compo nist van de operetten Cesarine en Portraitdame. Van Fanny Lewald-Stahr, die deze week te Berljjn haar vijf en zeventigsten geboortedag vierde, zal binnenkort een nieuwe roman in drie deelen verschijnen. Op het vijfde geneeskundig congres te Wies- baden, te houden van 13 tot 17 April, zal prof. Stokvis spreken over Pathologie en Therapie van den Diabetes Mellitus. In Spanje heerscht levendige beweging onder alle politieke partijen, die zich voor de verkie zingen gereed maken. Alleen de Carlisten houden zich stii. De strijd zal zeer warm zijnbijna in ieder district betwisten 2 a 3 candidaten elkander den voorrang. Het ut-ama, door Alphonse Daudet uit zijn roman Numa Roumestan getrokken en voor het Odéon bestemd, zal Nord el Midi heeten. Door den koning van Griekenland zijn de reserven van 1857 en 1858 onder de wapenen geroepen. Donderdagavond is het in Brussel na de meeting nog tot een gevecht gekomen tusschen de politie en het volk. Vijf personen werden gearresteerd. De politie heeft gisteren alle plak katen afgescheurd, die tot brand of plundering aanspoorden. De berichten uit Charleroi luiden zeer verontrustend. Door een bende werkstakers zijn zoowel in de kolenmijnen als in de glasfabrieken en de ijzergieterijen allerlei gewelddadigheden gepleegd. Te Chatelet zijn de telegraafdraden afgesneden, en het telegraafkantoor werd bezet. De gendarmerie deed het weder ontruimen. Te Lodeiinsart slaat men alles kort en klein. De troepen zijn er ontoereikend. In de glasfabriek te Modron heeft men ook alles verwoest, evenals bjj Dorlodot, waar veel vernield en geplunderd is. Verscheidene gebouwen te Charleroi stonden gisteren in vlammen. De toestand in Luik verbetert. Vele arbeiders hebben het werk hervat. Aan de Indépendance meldt men, dat ei1 morgen een socialistische meeting te Antwerpen zal plaats hebben. De Fransche begrootingscommissie heeft Rouvier tot haren voorzitter gekozen met 17 stemmen tegen 16, welke uitgebracht waren on Clémenoeau. Van 20 tot 27 Maart. Vlissingen. Bevallen: M. C. Mass, geb. Hoo- gerwerve, z. B. P. P. Plaizier, geb. Schiffer, d. J. de Munck, geb. Lere, z. M. Vetter, geb, Bloeme, z. I. Johnstone, geb. Longley, z. P. Jacobse, geb. Dekker, d. M. Murre, geb. Van der Harst, z. C. Zuidema, geb. Elderfiel, d. D. M. Mor deel, geb. Glerum, d. Overleden: J. Marinisse, d. 2 j. L. I. Elias, wed* van M. C. Launsbach, 35 j. J. P. Jansen, d. 22 m. F. J. Alleda, z, 7 w. W. van de Velde, man van J. Nobels, 53 j. M. C. Kloosterman, d. 5 j. H. W. Alleda, z. 7 w. G. J. Sorel, z. 2 j. C. P, Monnier, wedr van N. de Jonge, 83 j. A. F. J. Joukes, d. 8 m. V. M. L. Vermeesch, ongeh. d, 18 j. R. P. P. Schiffer, vrouw van C. J. Plaizier, 34 j. 27 Maart, des morgens te 8 uren. VerwachtZ.W. wind. Tliermometerstand te Middelburg. 27 Maart 's morgens 8 ureu 50 gr. 's middags 1 uur 57 gr,, 's avonds 5 uren 59 gr. E.

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1