Laatste Berichten, Gemengde Berichten, Kerknieuws. Landbouw, Rechtszaken. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. het onderwijzend personeel aan de openbare school voltallig .zou kunnen zijn, werd aldaar berekend, dat hun getal jaarlijks met ruim 700 zou toe nemen, om na verloop van meer dan vier jaren het,, ontbrekende getal aan te vullen. Blijft der halve de vermeerdering jaarlijks slechts ongeveer 600 bedragen, dan kan voor het jaar 1890 aan art. 24 der wet niet volledig uitvoering worden gegeven. Het blijkt derhalve wensckelijk te zijn. dat de opleiding van onderwijzers van rijkswege bij voortduring worde bevorderd. In 299 gemeenten werd van 712 schoollocalen door godsdienst-leeraren gebruik gemaakt voor het geven van onderwijs in den godsdienst op daarvoor vastgestelde uren. In 1883 waren voor dat doel in 219 gemeenten 699 localen in gebruik genomen. Deze aangelegenheid werd overal zoo danig geregeld, dat geen moeielijkheden ontstonden, en de gewone werkzaamheden in de school onbe lemmerd konden worden voortgezet. In 1884 gaf het rijk uit voor het openbaar lager onderwijs 6,680,388,72}, of 598,167.52} minder dan in 1883, terwijl de inkomsten beliepen 161,178.26, tegen 151,448.13} het vorig jaar. De gemeenten gaven voor hetzelfde doel uit 13,256,342.21, dat is 1,643,626.41minder dan in het vorige jaar, en ontvingen ƒ5,788,114.43J of 708,973.06 minder. Het zuiver bedrag dei- uitgaven van rijk en gemeenten te zamen voor lager onderwijs in 1884 was 13,353,889.274 tegenover 15,026,378.02} in 1883. Yoor alle inrichtingen van onderwijs, met uit zondering van het militair onderwijs, dat in de gevangenissen en bedelaarsgestichten en van het onderwijs in de bewaarscholen, werd door rijk, provinciën en gemeenten in 1884 uitgegeven 17,739,123.20}, tegenover 19,435,019.16 in 1883, Aan de vier Nederlandsche universiteiten Leiden, Utrecht, Groningen en Amsterdam (ge meentelijke) studeeren in de godgeleerdheid 201, rechten 354, geneeskunde 1032, wis- en natuurkunde 193, letteren 198, totaal 1978 studenten. Beroepen te Arnemuiden de heer IJ. Boots- ma te Lunteren. Gitteren bleek te Schore opnieuw hoe de waarde der landerijen is gedaald. Een hoefje, wet ruim éen heet. land, schuur en woonhuis bracht slechts 2000 op, plus 57 voor vruchten en losgoed en 12 onkosten. Yoor 10 jaren had het ruim tweemaal zooveel opgebracht, terwijl er een hypo theek op gevestigd was van 6000. In de Maandag, onder voorzitterschap van den heer J. H. Bybau gehouden vergadering van de afdeeling Noord-Beveland der Maatschappij van landbouw en veeteelt in Zeeland waren slechts 19 van de 150 leden tegenwoordig. De rekening over het afgeloopen jaar werd goedgekeurd in ontvang op 348.60 en in uitgaaf op 305.58; alzoo met een goed slot van ƒ43.02. De begrooting werd vastgesteld op 349.02 in ontvang en uitgaaf, met een voordeelig saldo van 35.42. De vice-voorzitter deelde den uitslag mee van den gezamenlijken aankoop van kunstmeststoffen. Aanbesteed was de levering van 63200 KG. super- phoaphaat van 14 phosphorzuur oplosbaar in water. Minste inschrijver daarvan was de heer Mulock Houwer te Zierikzee tegen 3.99 per 100 KG. Met nog eenige nagekomen bestellingen rekende men dat voor ongeveer 3000 aan kunstmest stoffen is besteed, alzoo ruim het dubbele van het vorig jaar. Deze wijze van aankoop bevalt dan ook bijzonder goed, want men schat, als men de prijs couranten nagaat, 600 of 20 bespaard te hebben. Een onderzoek aan het proefstation te Wage- ningen had de juistheid van het aangegeven per centage bewezen. Yolgens het jaarverslag, dat werd uitgebracht, schatte men de opbrengst over het afgeloopen jaar op: tarwe 13, wintergerst 20, zomergerst 13, rogge 10, haver 20, koolzaad 10, erwten 5, paar- denboonen 3, witte- en bruineboonen 8, aardappels 80, ajuin 80 heet.; mangel wortels 14000, paar- denpenen 5000, suikerpenen 10000, tweejarige meekrap 8000, driejarige meekrap 13000 en vlas (lint) 720 kg.; alles per gemet. De opbrengst der boter wordt per koe en per jaar op 60 kg. geschat. Yolgens verzekering van den rijksveearts was de veestapel in 1885 zeer gezond geweest. Ten slotte kwamen ter sprake de bekende vragen, door het landbouw-comité gesteld. Yolgens den vice-voorzitter, den heer G. J. v. d. Linde, zou, vóór men crediet aan landbou wers kon verstrekken, de toestand van den pachter tot den verpachter beter geregeld dienen te wor den. Op dit oogenblik kan in het algemeen de landbouwer geen gelden leenen zonder soliede borgstelling, daar immers de landheer preferent is; het geven van crediet zou alleen mogelijk zijn wanneer de verpachter zich borg stelde voor zijn pachter, daar hij alleen den toestand van zijn pachter kent. Arrondissemens-Rechbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld N. B. 20 j., arbeider, Hulst, wegens beleediging beambten in functie tot 14 dagen cel; A. S. 15j zonder beroep, Hoofdplaat, wegens hoon tot 6 boeteR. B. 27 j., IJzendijke, wegens rebellie tot 6 dagen cel; M. A. S. 28 j., herbergier, Co- Ijjnsplaat, wegens overtreding drankwet tot 10 boete; M. G. R. 32 j., herbergier, Colijnsplaat, wegens idem tot 10 boete A. B. 22 j., schoen maker, Hulst, wegens rebellie tot 2 maanden cel J. L. 61 j., h/v. van C. T.. arbeidster, Westdorpe, wegens diefstal tot 3 dagen gev.D. P. v. d. W., 28 j., en C. 't G. 21 j.. arbeiders, Axel, wegens feitelijk verzet tegen beambten in functie, ieder tot een maand cel; D. P. v. d. W28 j. en C. J. M.. 25 j., arbeiders, Axel, wegens als voren ieder tot een maand cel. Allen in de kosten. Vrijgesproken is J. F., 50 j., laatst rijtuigschil der, Vlissingen, thans gedetineerd, beklaagd van landlooperij. Kantongerecht te Middelburg. Wegens dronkenschap zijn heden veroordeeld A. C., C. v. E., M. J. v. H., N. U., Middelburg, tot 3 b. s. 2 d.; J. G. K., B. L. C. K., M. A. S., J. P., J. J. D., Middelburg, C. R. R., J. de V., J. de R., Vlissingen, P. F. v. B., zonder vaste woonplaats, tot ƒ1 b. s. 1 d.D. A. A., Middel burg, A. F., G. D., J. M. Lz., St. Laurens, J. W. Az., H. B., P. S., J. v. d. S., Vlissingen, tot 0.50 b. s. 1 d.; J. P., J. C. v. H., Middelburg tot 10 b. s. 3 d.; P. J. de Z., Middelburg, tot 2 d. gev. A. de P., Sarooskerke, C. J. v. O., J. F., Vlissingen, tot 1 d. gev. en L. V., Vlissingen, tot 5 b. s. 2 d. Verder P. J. W., J. M. W., Middelburg, wegens burengerucht, tot f 5.50 b. s. 1 d.J. S., Middel burg, wegens dronkenschap, en wateren buiten de bakken, tot 2 b. van ƒ3 3. 2d. en 1 b. s. 1 d.; J. J. B, Middelburg, wegens hetzelfde tot 2 b. van ƒ1 s. 1 d.J. H., Westkapelle, wegens burengerucht tot 0.50 b. s. 1 d.R. K., P. v. M., Zoutelande, wegens het in dronkenschap de orde verstoren, tot 5 b. s. 2 d. en C. J. M.de K., Middelburg, wegens het wateren buiten de bakken, tot ƒ1 b. s. 1 d.En allen in de kosten. De hooge raad heeft gisteren vernietigd het vonnis van het kantongerecht te Oostburg, waarbij E. V. veroordeeld is wegens tweemaal gaan op of over in den oogst staanden grond en de zaak verwezen naar de rechtbank te Middelburg. Twee paarden, die heden morgen per spoor moesten vervoerd worden, gingen bij het station op den hol. Zjj liepen tot het overzetveer te Arnemuiden, waar zij aangehouden werden. Een der geleiders ontving een trap van een der dieren, waardoor hij, gelukkig niet ernstig, gekwetst werd. De volgende curieuse brief werd dezer dagen ontvangen A 1886. Ik hebt gezien dat het tijd is om te benoemen van dijkgraaf en plaatsvervanger dijkgraaf en ontvanger griffier te benoemen. Ik benomt mijn zelfvoor dijkgraaf en ontvanger griffier ook mijn zelf landbouwer te A. van de polder En landbou wer te B. voor plaatsvervanger-dijkgraaf van mijn polder Ik ondergeteekenen nb. allen onbezoeden (onbezoldigd). Te RillandBath is het kohier van den hoofdl. omslag voor dit jaar vastgesteld tot een bedrag van 4986.96}. De hoogste klasse be draagt 430.31}, de laagste 1.43}. Het aantal aangeslagenen bedraagt 261. In westelijk Zuid-Beveland begint het drink water in vele regenbakken schaarsch te worden, tengevolge waarvan de toevlucht genomen wordt tot de bakken bij kerken en onbewoonde huizen, die in den regel als reserve dienen. De eigenaars ot huurders van deze kunnen derhalve weer munt slaan uit hun voorraad. Sedert omstreeks zes weken bleef de regen dit voorjaar achterwege. Geen wonder dat vele kleine regenbakken deze betrekkelijk langdurige droogte niet konden trotseeren, vooral waar niet altijd zuinig met het water wordt omgegaan. Verleden Vrij dug werl te Heinkenszand een flink woonhuis, met schuur, erf en tuin, in publieke veiling verkocht voor den., geringen prijs van 1050. Sedert een reeks vau jaren werd daarin het schildersbedrijf uitgeoefend. Tot gemeente-veldwachter te Yerseke is benoemd J. M. Bles te IJzendijke. Te Pernis had een vrouw, toen zij uit werken ging, haar kind te bed laten liggen. Eene buur vrouw, die nu en dan eens zou kijken, vond de kleine met het hoofd in de dekens verward en gestikt. Tusschen Ruurlo en Kootwijk zijn ongeveer 300 hectaren heide door brand vernield. In eene gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van obligatiehouders der commandi taire vennootschap Lens en Bergsma is een accoord voorgesteld, in hoofdzaak hierop neerko mende Er zal eene minnelijke liquidatie plaats hebben, waarbij uit de baten in de eerste plaats 70 pet. der gezamenlijke vorderingen plus de rente aan crediteuren zal worden voldaan. Van het meerdere zullen de commanditaire vennooten een deel ontvangen, alsof zij crediteuren voor een bedrag van 3 millicen waren. Brengt de boedel meer op dan noodig is om alle crediteuren ten volle te voldoen, dan blijft het meerdere alleen voor de commanditaire vennooten. Er wordt eene commissie van liquidatie benoemd. De vergadering, waarin circa 8 ton obligatiën vertegenwoordigd waren, sprak ten slotte de wensehelijkheid van het tot stand komen van het aceoord uit, zonder dat daarom de aanwezigen individueel gebonden zijn het accoord aan te nemen. Van de lichtgeloovigheid van den kleinen man is te Delft weer eens een merkwaardig be wijs geleverd. Zekere V. die later bleek, kort te voren uit de gevangenis ontslagen te zijn, kwam bij vrouw V. d. L. vragen om VrieB te spreken bij kon Vries helpen aan een betrekking van «Hoogheid aan een Ministerie in Den Haag1'z'oon «Hoogheid" kreeg ƒ700 tractement. Dat leek vrouw V. d. L.: Hoogheid en 700 bovendien! en ze gaf aan V. gaarne 2.92} om de pa pieren voor haar eigen echtvriend, in plaats van voor Vries, in orde te maken. Vrijdagavond kwam onze «kruiwagen" terug; V. d. L. was zoo goed als «Hoogheid", dat nu bode bleek te zijn, en vol vreugde offerde hij nu nogmaals 2.68 voor de papieren. Edoch toen vrouw V. d. L. een oogenblik daarna die 2.68 naar de kroeg zag wandelen, begon zij wantrouwen te krijgen en ging er de politie eens over spreken, en nu werd V. weldra ingerekend: er was nog wat van de laatste 2.68 over en dat is het eenige, wat V. d. L. en zijn vrouw ooit zullen zien van de betrekking van «Hoogheid" o bode aan het «Ministerie van Waterloo", zooals blijkens de Delftsche Crt. de vrouw het beloofde Departement noemde. Ter eere van den verjaardag van keizer Alexander III vond aan het hof te Berlijn een feestmaaltijd plaats. Keizer Wilhelm was zeer opgeruimd en geheel van zijn jongste ongesteld heid genezen. Den 22 Maart treedt de monarch in zijn negentigste levensjaar. Louise Michel heeft haar plan om naar St. Petersburg te gaan, voorloopig opgegeven. Zij begeeft zich naar de Yankees om daar haar evangelie te preeben. Zondag vonden in Parijs twee socialistische demonstraties plaats de orde werd niet verstoord. Op Père la Chaise hield Clemenceau, die sedert 1871 niet bij een dergelijke gelegenheid had gesproken, ter herinnering aan Gatineau een redevoering. De onderteekening van het protocol, waarin de gezanten der mogendheden de bepalingen van de Turkscb-Boelgaarsche conventie voorloopig be krachtigen, heeft Zaterdag niet kunnen plaats vinden, daar, zooals wij gisteren onder Laatste berichten mededeelden, vorst Alexander tegenwer pingen maakt tegen de bepaling, omtrent zijn benoeming tot gouverneur van Roeinelië voor den tjjd van 5 jaren. Koning Milan heeft het vredesverdrag met Boelgarije onderteekend. Ook door den sultan is het geratificeerd, en eveneens door vorst Alexander. Het gezamenlijk bedrag der werkstakers in de Vereenigde Staten van Amerika beloopt 51,000 personen. Voor het Instituut Pasteur zijn reeds ruim twee honderd duizend francs in Parijs bijeenge bracht. Er zullen in de meeste, steden van Frank rijk inteekenlijsten geopend worden. Musicale statistici hebben berekend, dat Adelina Patti voor hare drie concerten in Parijs in 't geheel 45,000 francs als haar aandeel heeft ontvangen. Volgens eene nauwkeurige berekening heeft zij voor het zingen van iedere noot der Ave Maria van Gounod, welk zangstuk 110 noten telt, 42 francs gekregen, voor de aria uit de Mignondie 129 noten lang is, 38 francs voor elke noot en voor het lied van de barones Si vous riavez rien a me dire, dat 208 noten bevat, 24 francs voor elke noot. Zij heeft alzoo voor elke noot ongeveer 34 francs ontvangen. De berekening is waarschijnlijk zeer juist, maar als men oestsrs eet moet men ook niet gaan bedenken, dat elke oester, dien men in de mond steekt, een dubbeltje kost, of hoeveel voor eiken teug moet worden betaald van de champagne, die men er bjj drinkt. ArnhCrt.) In Valencia is de beroemde zangeres op oorverdoovende wijze uitgesist en uitgefloten, om dat zij het groote duet in de tweede acte van de Travihta niet naar den zin van het publiek zong. Zonder van kleeding te verwisselen ontvluchtte de diva onmiddelijk uit het theater en begaf zich, onder bescherming van politie-dienaren, per rij tuig naar haar hotel. Dat Frau Wilhelmine von Hillern, schrijfster van Geier-Wally enz., katholiek zou geworden zijn, is geheel bezijden de waarheid. De paus heeft de betrekking tusschen den Congostaat en de kerk geregeld. Op wensch van koning Leopold heeft de paus bepaald, dat de nieuwe staat tot België behoort en onder het aartsbisschopdom van Mechelen ressorteert. Vier personen, die bij het spoorwegongeluk te Monte-Carlo zwaar gewond werden, zijn over leden. Een der reizigers, een bakker uit Mar seille, is krankzinnig geworden. Hij is de per soon, die als vermist is opgegevenhij werd in de nabijheid van de plaats des onheils op het veld teruggevonden. Er is sprake van, dat de mogendheden hun gezanten uit Athene willen terugroepen. Bij de voortzetting van de discussiën over de interpellatie-Camélinat betreffende de ge beurtenissen te Decazeville hebben de drie groepen der linkerzijde een motie ingediend, waarin zij hun vertrouwen in de regeering te kennen gaven tot herziening der wetgeving op de mijnen. De minister-president De Freycinet verklaarde deze motie aan te nemen, en gaf op eenige aanmerkingen van den heer Raoul Duval te kennen, dat hij eene herziening van de bedoelde wetgeving overeen komstig de beginselen van recht en gerechtigheid, en zonder te kort te doen aan het eigendoms recht, noodzakelijk achtte. De minister werd van rechter- en linkerzijde toegejuicht. De motie van de drie groepen der linkerzijde werd hierna aan genomen met 379 stemmen tegen 100. Zaterdag van de vorige week werd de bevol king van de Engelsche stad Northwich door eene plotseling in den aardbodem ontstane opening in groote ontsteltenis gebracht. Het voorval gebeurde in een stal van de zout- fabrikanten Worthington C°. waarin drie paarden stonden. Eensklaps en zonder dat eenig kenteeken was voorafgegaan, spleet de aarde onder het middelste paard vaneen het dier viel in een diepe groeve en verdween onmiddellijk in onstui mige golven, die zich tot tien voet onder de oppervlakte van den beganen grond verhieven. De stalknecht ontkwam slechts aan het gevaar, door zich aan den staart van een der andere paarden vast te klemmen. De in de nabjjbeid wonende personen ontstelden ten hoogste en eenige familiën verlieten hare woningen. Een hevige schok van aardbeving is gevoeld te Granada. Vele inwoners bevonden zich juist in den schouwburg. Een aantal bracht den nacht in het veld door. De duur van den schok was 7 seconden. Verdere bijzonderheden ontbreken. Ook te Wiesbaden nam men een schok van aardbeving waar. De hertog van Braganza zal den 15en Mei te Lissabon met de dochter van den graaf van Parijs in het huwelijk treden. *'sGé-avenl»a«re. Tweede kamer.Heden had de interpellatie plaats van den heer A. van Dedem over den handel in kunstboter. De mi nisters van waterstaat en justitie verklaarden bereid te zijn eene uitbreiding der strafbepalingen op de vervalsching van levensmiddelen in over weging te nemen, ter wering van bedrog met kunstboter. De interpellant wensckte liever spe ciale wetsbepalingen tot regeling van den handel in margarineboter. De heeren Heldt, Vermeulen, Rutgers, Buma en Lieftinck, die, de een meer, de ander minder krachtig, het in het leven roepen van Bcherper strafbepalingen ondersteunden, waar schuwden echter tegen bescherming der zuivelbe reiding ten nadeele van de jeugdige en nuttige industrie in margarine boter. Dit lag echter, zoo verklaarde de regeering, ook niet in haar plan. Daarna is de discussie over het Indisch tarief begonnen. De heer Cremer betoogde uitvoerig de noodzakelijkheid van eene gebeele afschaffing der uitvoerrechten, waaromtrent de heer W. van Dedem nadere gegevens van den minister vroeg. De heeren Brouwers en Clercx klaagden over de bescherming der Indische industrie, terwijl de Nederlandsche landbouw wordt achtergesteld. De minister ontkende dat dit laatste geschiedt altnans met voordacht. De kwestie der opheffing van uitvoerrechten volgt laternadere gegevens zijn daarvoor niet omdat belanghebbenden geen atukken hebben overgelegd tot staving hunner klachten. Amsterdam. Ook heden ontvangen hon derden behoeftigen van de commissariaten van politie bons voor levensmiddelen. Ieder krijgt er zes, nl. voor een kop gort, dito erwten, dito booneD, een half pond spek, dito worst en 25 turven. Hoofden van talrijke gezinnen ontvangen daarenboven soep en extra turfkaartjes. "s (ïravenlsage. Mr Roosenburg, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Almelo, is te Zierikzee benoemd. 's&Jravenliage. De gemeenteraad besloot heden een adres aan den koning te richten, hou dende verzoek eene commissie te benoemen, die ten taak hebben zal een onderzoek in te stellen omtrent de mogelijkheid van aanleg eener haven te Scheveningen de kosten ervan en de wijze waarop het werk uitvoerbaar zou zijn. lionden. De ministers Chamberlain en Tre- velyan hebben ontslag gevraagd wegens de Iersche kwestie. CaïVo. Moektar-pacha verklaart, dat het tegenwoordige Egyptische leger niet in staat is de grens tegen de inaurgenten te verdedigen en dat bij alzoo het voorstel der Engelsche regee ring om Wady Haifa door Egyptische troepen te doen verdedigen niet kan aannemen. Vergadering van heden, Dinsdag, 16 Maart, 's namiddags te 3 uren. Voorzitter de heer J. A. Tak, vice-voorzitter. Afwezig de heeren De Stoppelaar, Luteijn, De Kanter, Van Burg en Snijders. Na lezing der notulen wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, die voor kennis geving worden aangenomen. Verder worden overgelegd brieven van de kamers van Delfzijl en Breda, waarbij de eerste verzoekt ondersteuning van een door haar aan den koning ingediend adres betrekkelijk de muntkwestie, en de tweede steun vraagt voor een door haar aan de tweede kamer gezonden adres betrekkelijk het reciprociteits- stelsel. Deze brieven zullen worden rondgezonden. Daarna wordt door de commissie voor de maand Maart rapport uitgebracht over het in hare handen gestelde adres van de Veree- niging ter bestrijding van knoeierijen in den boterhandel, in verband met de beschouwin gen naar aanleiding daarvan in het licht gegeven door de Vereeniging van margarine-boter- fabrikanten in Nederland, beide gericht aan de ministers van justitie en van waterstaat, handel en nijverheid. Over de vraag of al dan niet adhaesie aan eerst genoemd adres behoort te worden verleend en of, in verband daarmede, de ter bestrijding daarvan uitsluitend in het leven geroepen «beschouwingen" behooren te worden ter zijde gelegd of gesteund kon de commissie niet tot eenstemmigheid ge raken. De meerderheid, ofschoon gaarne erkennende de groote belangrijkheid van de industrie der mar garine-fabrikanten nevens den voor ons land zeer belangrijken handel in natuurboter en aanne mende dat de eersten hun fabrikaat slechts onder den waren naam in den handel brengen, meent als feit te mogen aannemen, dat zoowel binnen als buitenlands door detailhandelaars en andere tusschenpersonen veel margarineboter en boter met kunstboter vermengd als zuivere natuurboter wordt verkocht, hetgeen reeds menigmaal is ge constateerd en vermoedelijk op groote schaal geschiedt. Dit bedrog nu strekt ten nadeele van den handel in boter, omdat daardoor het artikel wordt gedeprecieerd en ook ten nadeele van den handel in kunstboter, omdat bet goede fabriekmatige pro duct zeer zeker door slechte mengsels in zijne

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2