N° 63. 129e Jaargang. 1886. Dinsdag 16 Maart. 8 FEUILLETON. Een vreeselijke nacht. KIEZERSLIJSTEN. Middelburg 15 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per Sim. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.; van 1-7 regels 1.5(7 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. piarkiezui, die na baar dood nooit meer geopend Agenten te Vlissingen: P. G. de Veï Mestdagh Zoon, te Goes; A. A. W. Bolland, te Krniningen; P. van dee Peijl, te Zierikzee; A. C. DEMoou.te TholenW. A. van NiEirwENHTiiJZEN.te Terneuzen: A.van dee PeijL Jz. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Pnblicité étrangère G. L. Dadbe Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: 1°. dat de lijsten, de personen aanwijzende die tot het kiezen van leden van de tweede kanier der staten-generaal, van de provinciale staten en van den gemeenteraad bevoegd zijn, op heclen door hen zijn vastgesteld, in de beneden-voorzaal van het raadhuis aangeplakt en op de secretarie voor den tijd van 14 dagen ter inzage nedergelegd; wordende een ieder bjj deze herinnerd aan de bepalingen, voorkomende in art. 11 en 12 der wet van den 14 Juli 1850 Staatsblad n° 37) luidende als volgt: Art. 11. Elk inwoner van het kiesdistrict, of, zoo het verkiezing voor den raad geldt, elk inge zeten der gemeente, de in art. éen vermelde ver- eischten bezittende, is bevoegd tegen de lijsten bezwaren in te dienen, wanneer daarop 1°. zijn naam, of die van een ander, tegen de bepaling van art. acht niet, of niet behoorlijk voorkomt 2°. de naam van iemand die, hetzij een of meer der in de kiezers gevorderde vereischten mist, of uitgesloten is, hetzij op de kiezerslijst eener andere gemeente staat, is gebracht. Art. 12. De bezwaren worden binnen 14 dagen na de dagteekening der in art. 10 bedoelde kennis geving, bij verzoekschrift, door de noodige bewijs stukken gestaafd, aan den gemeentt-raad ingediend 2°. dat de namen der personen, die, naar aan leiding van art. 35 van bovengenoemde wet, van de lijsten ten vorigen jare vastgesteld, bij hare herziening, ten gevolge van het verliezen vaneen of meer vereischteD, of door overlijden geschrapt zijn, bp de boven bedoelde aanplakking en neder- legging afzonderlijk zijn bekend gemaakt. En is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort, Middelburg den 12 Maart 1886. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, A. DE VUL DER VAN NOORDEN. De Arnh. Crt geeft, naar aanleiding van het door ons geschrevene over haar oordeel omtrent den Atjeh-oorlog, eenige nadere toelichting op hare uitspraak dat die krijg „met groote licht vaardigheid is ondernomen." Het blad schrijft: „Gaarne erkennen wij, dat de historische gegevens nog ontbreken, om met volkomen zekerheid d6 vraag te beantwoorden, of de oorlogsverklaring aan Atjeh op het bekende oogenblik door zekere omstandigheden onvermij delijk was geworden. Maar hoe men over deze vraag te denken hebbe, dit zal wel iedereen, die de militaire geschiedenis van den oorlog kent, volmondig toestemmen, dat de eerste expeditie werd ondernomen zonder volledige voorbereiding, zonder kennis van land en volk, met niets posi tiefs dan eene verwaten geringschatting van den onbekenden tegenstander, waarover elkeen, die Atjeh ooit bezocht had, met bekommering het Uit het Fransch. tan MAURICE REYNOLD. VI. Het kasteel lag vlak bij het stadje Som- breffe; en toen het rjjtuig het voorplein opreed waren de dames en hun vader in het voorbjjgaau reeds door verscheiden inwoners begroet. Het was een zonderling gebouw, dat kasteel; de groote toren dateerde, naar men zei, uit de twaalfde eeuw; het overige behoorde tot verschil lende tijdperken, dit te zamen vormde een aller- vreemdsoortigst geheel. René merkte terstond den vervallen toestand op; de ringmuur was gedeeltelijk ingestort en het plaveiseL van het plein zeer slecht onderhouden Een oude knecht bracht hem naar zijn kamer Om daar te komen moest bp een wenteltrap op die uitkwam op een lange gang met minstens twaalf deuren, De kamer van René lag ongeveer in het mid» den van die gang, welke aan het tegenovergestelde einde van de trap een rechten hoek maakte met een andere gang. „Zjjn dit de logeerkamers?" vroeg René. „O, neen niet altemaal, mijnheer. De deur vlak bp de trap is de kamer van mevrouw de hoofd schudde. Is voor deze handelwijze een juister woord te vinden dan lichtvaardig?" Uit deze nadere toelichting blijkt dus dat er een misverstand tusschen de redactie van dat blad en ons heeft plaats gehad. Wij meenden dat haar oordeel steunde op de overweging dat er geen voldoende grond was geweest om den oorlog te beginnen; zij doelde op de slechte voor bereiding tot den krijg, aan onze zijde. Het blijft echter ook hierbij de vraag, waaromtrent wij niet zoo grif zouden durven beslissen, of er op het oogenblik toen de oorlog verklaard werd, nog tijd voor uitstel geweest zou zpn om ons zeiven beter oorlogsvaardig te maken. Op sommige oogen- blikken moet er vaak krachtig gehandeld worden; en met het oog op de houding van andere rijken was dit bij den Atjeh-oorlog het geval. Elk dralen was gevaarlpkhoe gaarne wij het hadden gewenscht, er was wellicht geen tijd meer tot verdere voorbereiding. Ook op dit punt zal zeker later nog wel meer licht opgaan, wanneer de hooge autoriteiten den tijd gekomen achten om ofScieele stukken open baar te maken. De gewone middelen hebben over de twee eerste maanden des jaars nog geen stof tot tevredenheid gegeven. Wel ontving de schatkist f 474.000 meer dan over Jan. en Febr. 1885, maar als men ziet dat alleen de suikeraccijns 514,000 en de personeele belasting (wegens de 10 opcenten) 2 ton meer opbrachten dan in de twee eerste maanden van het vorige jaar, dan wordt het duidelijk dat al de overige middelen te zamen aanmerkelijk zijn achteruitgegaan. Bovendien is dit jaar 1§ ton uit de staatsloterij ontvangen, waaruit in 1885 in de twee eerste maanden niets in de schatkist vloeide. De accijnzen behalve van suiker brachten dan ook 2§ ton minder in kas, waarvan bjjna 2 ton wagens lagere ontvaugsten uit het gedistilleerd, wat ze Eer geen nadeel is, indien men daaruit mag opmaken, dat het misbruik van sterken drank aan het verminderen is, maar wel een veeg teekcn, indien, evenals bij de andere accpnzen, de lagere opbrengst het gevolg is van mindere welvaart. Bedroevend is mede de achteruitgang der invoerrechten met ruim 50.000, van de zegel rechten met ruim 35.000, de registratierechten met 167.000, de hypotheekrechten met 20.000. Daaruit blijkt wederom, hoe krachtig zich de „slechte tijden" ook voor de schatkist doen gevoelen. Hbld Zooals wij Zaterdag onder onze Laatste be richten mededeelden is aan jhr. mr. J van Doorn, op zjjn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als subst.-offic. van justitie bij de arrond.- rechtbank te Middelburg, en benoemd tot subst.- offic. van justitie bjj die rechtbank, jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeije, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Middelburg, voor de kantons Middelburg en Goes, ter standplaats Middelburg, een en ander met ingang van 1 April a. s. is; dan komen die van mejuffrouw Jeanne en twee onbewoonde vertrekken, daarna volgt deze. De andere kamers zpn bestemd voor mevrouw De Brissac en de andere gasten, die tegen het diner gewacht worden." De meubels in de kamer van René waren even bouwvallig als de muren van het kasteeltwee kapotte stoeleneen ledikant met verschoten gordijnen; een gebarsten kom en een kan zonder oor, De jonge na an werd hoe langer hoe meer over tuigd, dat hetgeen men hem aangaande het fortuin van den markies gezegd had, waar was, maar des te beterdan zou men zeker bereid zijn om hem Jeanne te geven. Hij ging snel naar beneden naar de eetzaal, waar een groot vuur onder den monumentalen schoorsteen brandde; het raam stond open om den rook te laten wegtrekken. Dit gedeelte van het kasteel was geheel door een terras omgeven, waar de glazen deuren van het salon en van de eetkamer op uitkwamen. Hjj begon met op dit terras heen en weer te loopen, waar men een heel mooi uitzicht op de tuinen en ^het landschap had, Hjj meende stemmen te hooren en naar een openstaande deur gaande, merkte hp dat die naar het salon leidde. „Nooitzei een stem, die hij terstond herkende, met krachtigen nadrukhet was Jeanne. »Nog eens j .als gjj weigert mjj te huwen" zei op dringenden toon een manneatem, die plotseling, zoodra, René zich vertoonde, verstomde, De kamer van koophandel en fabrieken alhier zal morgen, Dinsdag den 16 dezer, fe 3 uren pre cies eene openbare vergadering houden ter be handeling van het jaarverslag enz. De kunstbeschouwing van teekeningen uit de portefeuille van de heeren Boussod Valadon en cie, voorheen Goupil en cie, te 's Gravenhage heeft Zaterdag een 60tal bezoekers naar het raadhuis gelokt. Zondag maakten van de gelegenheid om het tentoongestelde te bezichtigen 181 personen gebruik, 53 leden, 55 personen tegen een entree van 0.10 en 73 a 0.25. Heden was het aantal bezoekers ruim 100. In zijne jongste zitting behandelde de ge meenteraad van St. Annaland een adres van den concessionaris der bpzondere telegraaf St. Maar tensdijkSt. Annaland en van de bestuurders dier bpzondere onderneming, welke haar eenig kantoor in die gemeente heeft De wijziging van het kon. besl. van 7 Oct. 1879 door dat van 5 Dec. 1885 is, men weet het, niet in het geldelijk be lang dier bijzondere kantoren. Omdat de aan deelhouders van genoemde ondérneining zich sedert 1 Januari 1881 reeds opofferingen hebben getroost, niet alleen in hun eigen belang, maar in dat van de geheele gemeente, werd aan den raad eene jaarlijkscbe tegemoetkoming in de kosten van exploitatie van het kantoor dier bijz. telegraaf verzocht. De raad, overtuigd dat door opheffing van 't kantoor de belangen van landbouw, handel en scheepvaart, gezwegen nog van bijzondere familiebelangen, zeer zouden lijden en dat het kantoor voldoet aan een behoefte voor vele inge zetenen, blpkbaar door de behandeling van 10036 telegrammen van 1 Januari 1881 tot 31 Dec. 1885, voldeed aan het verzoek en verleende den adressanten voor 1886 een bpdrage van honderd en vijftig gulden op nader te regelen voor waarden en zonder dat daaruit eenig gevolg voor de toekomst kan worden afgeleid. De concessio naris, aldus gesteund, zal geen opheffing zijner concessie vragen, waartoe hij anders, in het tegenovergestelde geval, misschien zou genood zaakt geweest zijn. In diezelfde raadszitting werd mede besloten een gedeelte der houten beschoeiing van de kaai te vervangen door een steenen muur. Aangaande den met 1 April a. s. in te voeren pakketdienst op Engeland wordt medegedeeld, dat, de vracht, van hier naar Engeland, in kilo's uitgedrukt, zal bedragenvoor pakketten tot één kilo, 60 centvoor pakketten van een tot drie kilo, een gulden. De Lantaarn bevat in haar zesde aflevering een plaat, getiteld Het kerkelijk conflict in de gevangenis en verder de volgende bijdragen In den dienst van het schoone (Aurora Leigh) door Philomusus. De Parijsche vrouw, door Champrosé. Don Juan's laatste minnarij, (vervolg) door Engelbert de Chateleux. Reisindruk, door G. Waalner. Aan de redactie van De Lantaarn, door mevr. Van Westrheene. Lemmer-Lemmet door Q. N. Hij haastte zich om binnen te gaan en een onbe duidende vraag tot Jeanne te richten. De persoon, met wien zij zich onderhield, was de dokter. Dus was alles, wat men Maguien van de eer zucht, de kuiperpen van dien man verteld had, waar Arme Jeanne En zij weigerde zoo vast beraden om dien intrigant te huwen 1 O wat zal René gelukkig zijn als hij haar aan dat treurige leven kan onttrekken en tot zijn vrouw maken I Het geluk zal hare bekoorlijk heden volmaken I De jonge man had een heel onverschillig gezicht gezet en de dokter, over tuigd dat hij niets gehoord had, waa volstrekt niet met zijn figuur verlegen. Jeanne zag veel bleeker dan gewoonlijk en fronste de wenk brauwen. Fonteillee, de markies en Marie kwamen ver volgens binnen. Het gelaat van mjjnheer De Verrières helderde op, toen hjj Hubert zag. - „Hoe komt gij hier, dokter „Ik ben gisterenavond te Charleville geko men, mjjnheer de markies, en bevindt mij slechts sedert enkele oogenblikken hier." Men besteedde heel weinig tpd aan het ontbjjt, dat vip schraal was en slecht gediend werd, en daar het al te laat was om naar het bosch te i gaan, besloot men om eenige faisanten in het park te gaan schieten. 4' De jonge dames namen twee gedamasceerde gewen} de jagers wapenden zich ook en men Fantasio antwoordt in het Alg. Daghl. v. Ned. in een brief uit Brussel bet volgende: „Het heelt in Nederland een voortreffelijken indruk gemaakt dat de gouverneur-generaal Van Rees bevel gegeven heeft eene vervolging tegen het Algemeen Dagblad in te stellen. Zelfs niet het sluiten der drukkerjjen van Javahode en In disch Vaderland lokte daarginds zulk eene alge meens tevredenheidsbetuiging uit. Ik zeg dit zonder ironie en zonder vleien, uit gevoelde erkentelijkheid en niet enkel in mijn eigen naam. Alle Nederlandsch-Indische dagblad schrijvers hebben aan den tegenwoordigen opper- landvoogd dezelfde verplichting en tegenover ieder zal ik altijd volhouden dat zijne staatkun dige vjjanden (wie weet hoe hoog geplaatst?) den heer Van Rees miskennen, wanneer zjj hem alleen genie en geestkracht toeschrijven. De heer Van Rees, durf ik, als Indisch journa list beweren, is bovenal een man van gemoed. Hij bezorgt ons in Nederland eene belangstelling en eene vermaardheid welke wij, in dat goede land der zalige onverschilligheid omtrent Indisch lief en Indisch leed, zonder hem en door onszelf nooit bekomen zouden hebben. Sedert weldra tien jaren zendt Fantasio aan het Algemeen Dagblad met iedere mail een Europeeschen brief, en hij maakte zich daardoor in den Maleischen Archipel vele vrienden. Maar in Nederland? Niemand minder dan de heer Van Rees is gouverneur-generaal moeten worden, om Fantasio in Nederland aan eene reputatie en eene vol doening te helpen. En als Fantasio'1! schildering van de gevaren, welke in eigen boezem Nederlands volksbestaan dreigenvan de uitputting der nationale krachten door het woelen van machte- looze staatspartijen, van het verzaken der nationale overlevering ter wille der sociaal-democratie, als die levendige schildering in den brief van 23 October daarginds wellicht indruk maakt, oogen doet opengaan, zelfkennis bevordert, boeien doet afwerpen, dan zal Fantasio zulk een in Nederland nog niet door bem behaalden triomf danken aan de landsvaderlijke bedoelingen van den gouverneur- generaal." Volgens de Deli Crt. heeft de vurige wenjch der Deli planters, waarvan de heer Cremer in de tweede kamer zich nog laatstelijk de tolk maakte; vrije emigratie van Britsch Indische koelies naar Sumatra, dank zij den goeden zorgen van den Ne- derlandschen consul-generaal te Penang, de heer Kruyt, thans alle kans vervuld te worden. De immigration-agent der Britsch Indische regeering in de blraits heeft, naar aanleiding zjjner bespre kingen met onzen consul, de bezwaren, die eï van Engelsche zijde vroeger tegenoverstonden, van niet zulk een gewichtigen aard bevonden, dat er nog aan het tot standkomen eener overeenkomst tusschen de beide gouvernementen behoeft ge twijfeld te worden. Omtrent, den hevigen bandjir, die te Solo, zoo- als wij in 't kort meldden, heeft gewoed, vinden begaf zich naar een laan van het uitgestrekts park. Fonteillea plaatste de schutters (op één lijn, ieder tegen een boom) en beval hen aan om alleen recht voor zich uit te schieten. Ofschoon het reeds November was, waren er toch nog bladeren aan de boomen, zoodat men de drijvers wel hoorde, maar niet zag, terwjjl zjj met hun geschreeuw en stokken het wild opjoegen. De post, het dichtst bij den boom, waar Jeanne op den loer stond, was aau René te beurt ge vallen en ik moet bekenneD, dat hjj niet veel lette op de faisanten, die voor hem opvlogen. Dikwjjls vergat hij aan te leggen, als men hem toeriep »Aan u, mjjnheer Maguien!" Hjj dacht over het gesprek, waarvan hjj een brokdeel had opgevangen. Dus was het gerucht over den invloed van den dokter op den markies toch gegrond. En die intrigant rekende daarop om dat engelachtige meisje te trouwen, dat René aanbad Hij kwam tot het besluit, dat hjj niet langer moest dralen bjj de eerste gelegenheid *ou hjj haar zjjn liefde verklaren. Zjj scheen ook verstrooid te zjjn. Zjj had één faisant geraakt en toen haar geweer tegen een boom gezet. Haar blik was ongemeen strak doch hare wangen gloeiden zij glimlachte en dacht zeker niet aan het door René gestoorde gesprek. Wordt vervolgdJ»

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1