N° 621 129e Jaargang 1886. Maandag 15 Maart. Middelburg 13 Maart Ernstige tijden. Gemengde Berichten, Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel.1 Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Krniningen: P. van des Peijl, te Zieribzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van nietjwenhtjuzen,te Terneuzen: A.van dek Peiji Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. In de groote steden gist en kookt het. Na de volksoploopen en baldadigheden in Londen, Manchester, Birmingham na de anarchistische tooneelen, welke Parijs nu en dan ople vert, vraagt in de laatste dagen Amsterdam meer de aandacht voor tooneelen van opge wondenheid, die tot ernst dienen te stemmen. Dat zoo iets gebeuren zon, was te wachten niets werkt aanstekelijker dan het opwekken van agitatie, en er ligt brandstof genoeg opgehoopt om voedsel te geven aan een laaien gloed. Het is een moeilijke tijd, dien wij beleven maar de druk ervan doet zich op alle rangen en standen gevoelen. In de hoogste kringen valt het evenzeer waar te nemen, dat de achteruitgang op menigerlei gebied tot bezui niging dringt, als het in den handelsstand algemeen op te merken valt, dat de zaken slecht gaan. Natuurlijk zal in die standen voor den een de achteruitgang gemakkelijker te dragen zijn dan voor den ander. Wie van zijn overvloed iets missen moetwie in vroegere goede jaren wist over te leggen wie zijn levenswijze niet boven zijne krachten opvoerde, zal gemakkelijker de crisis kunnen doorstaan dan zij, die juist kapitaal genoeg bezaten om te kunnen levendie zich door den voorspoed en de algemeene mode lieten meeslepen om meer te doen dan hunne financieele krachten toelieten. Wanneer aan die zucht tot opdrijving, een verschijnsel vooral in den midden- en den minderen stand waar te nemen, door de tegen woordige crisis een einde kwam, het zon een der beste vruchten wezen, die zij kan dragen. Maar wel het meest zal de nood der tijden gevoeld worden door hen, die van hun week geld moesten leven en thans geheel zonder verdiensten zijn. Het is zeker gemakkelijk te beweren, dat ieder, die werken wil, op dit oogenblik wel werk kan vinden, maar een blik in eigen kring, waar het toch waarlijk zoo slecht niet gesteld is, bewijst reeds dat er door algemeene oorzaken volstrekt niet voor iederen werkman, al is hij nog zoo oppas send, arbeid te verkrijgen is. Maar die kring kan niet als maatstaf dienen voor het geheel Eerst in de groote steden kan men leeren, wat de gevolgen zijn van de algemeene malaise voor den minderen stand. Daarheen toch trok in de laatste twee jaren reeds tal van perso nen uit het gausche land om te zoeken, wat zij in eigen omgeving niet konden vinden. Wie de gebeurtenissen der laatste maanden gevolgd heeft, weet dat bij de Londensche dokken door honderden, ja duizenden om werk als het ware wordt gevochten wie den toe stand in Amsterdam kent, kan het niet tegen spreken, dat die slechter is dan vorige jaren, en het gebrek voor velen nijpt. Wie ons, uit vrees dat wij uitsluitend aan de omstandigheden en niet aan de personen een en ander wijten, voor de voeten werpt dat er veel zorgeloosheid, lichtzinnigheid, gebrek aan overleg en orde heerscht aan de zijde van hen, die zoo zwaar dm druk der tijden voelen, kunnen wij oogenblikkelijk ge ruststellen met de verzekering, dat wij dit volkomen eens zijn. Wij lazen dezer dagen nog het jongste nommer van het maandblaadje, dat de vereeni- ging tot verbetering van armenzorg te Rotterdam uitgeeften wij bemerkten daaruit dat van de in zes weken tijds gesloten 132 huwelijken er 9 waren, waar de man niet boven de 20, 28 waar hij 2122, 29 waar hij 2324 en 66 waar hij boven de 24 jaren oud was. In Jbetzelfde tijdschrift komen voortdurend bewij zen voor, hoe het verregaande misbruik van sterkedrank vaak schuld heeft aan de heerschende ellende. Maar bij het beoordeelen der feiten is het onderscheiden tusschen oorzaak en gevolg vaak moeilijk. Wie door eigen lichtzinnigheid, door slecht gedrag, door luiheid of gebrek aan overleg en orde zijn levensgeluk verwoest, plukt zelf de wrange vruchten van zijn gedrag. Dit geldt voor alle standen maar wie hooger in rang staat, draagt des te grooter verantwoordelijkheid wie krachtens zijne opvoeding en zijne ontwikkeling beter onderscheiden kan, moet dit doen en hem dient zwaarder verwijt gemaakt te worden over zijn wangedrag dan hem, die in de maat schappij de laagste positie inneemt. Maar dit geeft den minderen stand het recht niet door zijne lichtzinnigheid als het ware te speculeeren op de algemeene liefdadigheid als recht te eisehen wat hem hoogstens als gunst bewezen kan worden. Het zou echter onbillijk zijn met een verwijzing naar onge rechtigheden, welke aan die zijde door enkelen bedreven worden, zich van medewerking tot verbetering in den algemeenen toestand te onthoudenvooral nn door buitengewone om standigheden zoovele niet-schuldigen getroffen worden. Als medicijnmeesters treden tegenwoordig meer dan ooit op den voorgrond mannen als Domela Nieuwenhuis, Fortuijn en Van der Stadt om van de mindere goden uit het socialistisch kamp niet te spreken. Met allerlei theorieën van gelijkheid maken zij de hoofden warm van hen, die reeds genoeg de ellende van dezen moeilijken tijd ondervinden en daardoor des te gemakkelijker tot daden van wanhoop zijn te vervoeren. Al bestaat het gros van hun auditorium bij openbare meetings, uit personen die niets te verliezen hebben, omdat zij toch reeds met de maat schappij hebben afgedaan en die dus geheel onverschillig zijn omtrent de gevolgen van zulke opstootjes, daar zijn toch ook velen, die, door den nood gedrongen, niets liever wenschen dan een eerlijk stuk nrood te verdienen. En tegenover hen handelen mannen als Domela Nieuwenhuis onzedelijk. Wanneer iemand, door wanhoop gedreven, ten slotte een wandaad bedrijft, diefstal pleegtwanneer zulk een man het volk opzet tot daden van geweld, er zou verschooning te pleiten zijn voor hetgeen hij doet. Doch waar Domela Nieu wenhuis, dweper als hij is maar toch een man met verstand, zijn invloed misbruikt om onbe kookte theorieën te doen hooren aan menschen, die door hun toestand niet juistAunnen oordee- len, daar handelt hij onverantwoordelijk, daar moeten zelfs mannen, die met hem de wonden der maatschappij en van den arbeidersstand be treuren en in menigen door hem voorgestelden maatregel heil zien, al mag men de uitvoe ring ervan niet in de naaste toekomst verwachten, hem den rug toekeeren. Hij, die de diepste verachting uitsprak over het bedelend proletariaat, dat in 1848 op de muren van Parijs schreef: „Dood aan de dieven", en dat, volgens hem, te Londen de straat rumoeren veroorzaaktemoest begrijpen dat hij door zijn agitatie den braafsten werkman tot een bedelaar maken kan en zal. Wat baat het eene menigte, die men uren lang heeft beziggehouden met heftige uitvallen tegen het kapitaal, tegen de maatschappij, tegen de regeering, tot voorzichtigheid aan te manen Het kan niet anders dan dezelfde uitwerking hebben als die van een lont, in het buskruit gestoken. Wat zegt het of een Van der Stadt, zelf een werkman, die echter niet zonder werk is, in emphase uitroept dagelijks te Amster dam te zullen zijn om den werkeloozen moed in te spreken Wat beteekent een Fortuijn, die eigen zaken heeft Is er door hen geen beter voorbeeld te geven van eigen plichtsbetrachting Wat zegt de houding van eene vrouw Eshuis, die verklaart het zelf goed te hebben en geen voorbeelden van ellende te kunnen aangeven Waar zit de ernst van zulke volksleiders? Tegenover Marx, die de kracht der werk lieden zocht in aaneensluiting, trad eenmaal Lakounin op, wiens eenige ideaal was omver werping van den staat, volgens hem, de ergste aller dwingeland [jen. Van een Rus kunnen wij dat nog begrijpen, omdat die kan spreken van despotisme van een Ier zouden wij het kunnen wachten, omdat de jaren lange strijd tot het verkrijgen van de minst mogelijke rechten tot niets leidde. Aan een Nederlandsch arbeider, die vrouw en kind gebrek ziet leiden, zou zulk een pogen om alles om te keeren nog te vergeven zijn, maar niet aan mannen in ons land, die door het lijden niet tot wanhoop zijn gedreven en die nog niets gevoelen kunnen van de drijfveeren, welke b. v. een Louise Michel bezielen. Zij spiegelen nu het volk utopieën voor en terecht zegt GL Emants in zijn lezenswaardige beschouwingen in de Vragen des lijds over de verdeeling der rijkdommen in haar verband met het gelijkheids-beginselzij ruien het volk niet alleen op, neen zij zijn het, die het doen lijden. Willen zij met ernst den toestand verbeteren; laat hen niet dat volk in den arm nemen, hetwelk thans lijdt, maar steun zoeken bij andere mannen, die, even ernstig als zij maar practischer, de wonden der maatschappij willen heelen. Er ligt daartoe nog een ruim veld ter be arbeiding open, vooral op wetgevend gebied. Samenwerking is meer dan noodig maar de ernst dezer tijden dringt vooral ook om de arbeiders meer en meer te doen gevoelen, dat zij zelve tot verbetering kunnen meewerken door minder ondoordachte huwelijken te slui ten, en dat het niet aangaat de samenleving verantwoordelijk te stellen voor hunne fouten op dat gebied. De crisis zal voorbijgaan de ellende, die deze met zich sleept, in eigen omgeving te verzachten is een plicht, die reeds door velen wordt betracht. Maar de begrippen omtrent eigen verant woordelijkheid levendig te houden, streng te zijn tegenover hen, die dat niet willen iDzien, is ook een dringende eisch in deze ernstige tijden. In de vergadering van den gemeenteraad te Yerseke van Vrijdagavond is, wegens de voortdu rende ongesteldheid van den wethouder P. Sandee sr, tot plaatsvervangend wethouder met 4 van de 6 stemmen gekozen de heer G. Schipper, die de benoeming aannam. De voorzitter deelde mede, dat een verzoek van burg. en weth. aan heeren kerkvoogden om voor taan 2 maal per dag de klok te mogen luiden is toegestaan. Aan het verlangen van de Zondagsschool-ver- eeniging Eben Haezer om een lokaal van school no 1 te mogen gebruiken, werd voldaan. Met algemeene stemmen werd besloten om sollicitanten op te roepen voor de betrekking van gemeente-architect op een salaris van f 300 plus 2% van nieuw uit te voeren werken, uitgezonderd van bestratingen, waarvan slechts 1% zal worden gegeven. Het plan tot uitschrijving van eene geldleening ad 9000 voor den torenbouw werd voorloopig uitgesteld. Van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden is via Penang een telegram ontvangen, houdende bericht van een ongekend hoogen bandjir op 30 en 31 Januari en 1 en 2 dezer. De toestand was rustig. De Sum. Cru ontleent aan een uit Atjeh ont vangen particulier schrijven de mededeeling, dat de deserteurs, tot groepen vereenigd, onder trom melslag en trompetgeschal langs onze posten der westerhnie marcheeren, de officieren dier posten uitschelden en de Europeesche fuseliers tot desertie aansporen. Deze posten worden dan ook voort durend beschoten. In de Deli Crt, deelt de heer Pasteur een ongehoord staaltje van wreedheid mede, waarvan hjj getuige geweest is in een der Battaksohe kampongs op de tabak-onderneming van de heeren Wijnen en van Steeden. Onder een der kleine gebouwen, voor de op berging van rijst bestemd en waarvan de vloer nog geen 80 centimeters yan den beganen grond verwijderd was, zat gedurende bijna een jaar een in lompen gehulde en door ziekte vermagerde Battak gevangen, wien door bevestiging van een der beenen het ontvluchten belet werd. Gedurende dien tijd is hij geen oogenblik losgemaakt en kreeg slechts om de twee dagen een weinig rijst, juist genoeg om niet van honger te sterven. De kontroleur van Bendj ei, de heer Kroesen, doet ter zake onderzoek. Naar ons gemeld wordt is te Goes door eenige belanghebbenden ter sprake gebracht een courant te stichten uitsluitend voor advertentien, nl. voor verkoopingen, verpachtingen, dienstaanbiedingen enz. Zulk een blad zou driemaal 's weeks ver schijnen. De prijzen der aardappels zijn stijgende. De blauwe werden te Rilland opgekocht a 2.25 per HL. Nog menig partijtje moet echter wegens de felle vorst in de putten blijven. Vrijdag arresteerde de gemeente-veldwachter van Borssele in de nabijheid der haven aldaar een soldaat van het algemeen depót van disci pline te Vlissingendie Donderdagnacht zijn wachtpost had verlaten en de voetreis naar Zuid- Beveland had aangenomen om van daar naar Antwerpen te vertrekken. Met de prov. stoomboot werd de gearresteerde, onder geleide der politie, naar zjjn garnizoen teruggebracht. Te Steenbergen hebben eenige personen zoo hevig gevochten, dat een gedood werd en dria ernstige kwetsuren ontvingen. De daders zijn gearresteerd. Aanleiding tot den twist was eet liefdeshistorie. Te Amsterdam is ten stadhuize een ver zameling voorwerpen tentoongesteld, betrekking hebbende op de schutterij. Aldaar is een knaapje van acht jaar van de trap gevallen, zoodat het kind dadelijk dood was, en is gisteren in de Vinkenstraat het lijk gevonden van een requestschrijver, die aan toevallen lijdende was. De buren hadden den man een test vuur verschaft, die de zieke vermoedelijk in de bedstede plaatste. Hierdoor ontstond een binnenbrand, tengevolge waarvan de man is gestikt. Te Oude-Pekela is de armoede zóo groot, dat de raad dier gemeente een som van 500 heeft toegestaan om hiervoor uitdeelingen ta houden. De verhouding tusschen den raad en het college van burg. en weth. van Venloo is niet van de aangenaamste. Donderdagavond zou in de gemeenteraadszitting een directeur voor de gemeente-gasfabriek benoemd worden. De benoeming werd echter uitgesteld. In deze zitting had het dagelijksch. bestuur het hard te verduren, omdat het bij aanbestedingen en leverantiën niet toegaat zooals de raad dit wel wenscht en in het belang der gemeente wordt geacht. Dien ten gevolge stelde een lid de volgende motie voor: „De gemeenteraad, ontevreden over de hande lingen van het dagelijksch bestuur, gaat over tof de orde van den dag." Met 6 t 'gen 4 stemmen is deze motie aangenomen» Behalve tegen H. A. Gallee en J. A. van Leuven te Arnhem waarschuwt de commissaris van politie aldaar ook tegen mejHenniger, Riet-» steeg aldaar, die alle wel koopmansgoederen bestel-» len en ontvangen,, doch de betaling nalaten. De Vereeniging tot verzorging van Christelijkó krankzinnigen en zenuwlijders heeft het gesticht Veldwijk te Ermelo aangekocht voor f 40,000» De grond is 66 bunders groot, met uitgestrekte boscbgronden en lanen. In de gebouwen is, wan-' neer zij geheel gereed zijn, plaats voor 200 ljjders» Den len April treedt de paktetpo9t tusschen Engeland en Nederland in werking. Officieel wordt bericht, dat air Charles Warren is benoemd tot chef der politie te Londen^ in de plaits van den onlangs afgetreden kolonel Henderson. Het spoorwegstation te Oldham, aan de lijn ManchesterLeeds, is door brand totaal verwoest. Een der brandspuitgasten is gedood, twee anderen werden zwaar gekwetst. De Pransche regeering heeft het besluit van den Parijschen gemeenteraad10.000 frcs aan de arbeiders te Decazeville te schenken, niet vernie tigd. De maire te Decazeville heeft het geld in ontvangst genomen. Te Börde bij Hagen is het jongensweeshuis afgebrand. Vijf knapen zijn in de vlammen om gekomen, dertig werden gered. In St. Peters burg verloor een der ministers aan de speeltafel een millioen roebels. De commissie uit den Duitschen rjjfisclag, belast met het onderzoek naar het wetsontwerp betreffende het alcoholmonopolie, heeft de twee eerste artikelen met overgroote meerderheid ver worpen Aan de Indépendance deelt men uit Rome mede, dat een koerier van den paus naar Berljjn vertrokken is met een eigenhandig geschreven brief van Leo XIII aan vorst Bismarck. In dit schrijven dankt de heil. vader den rijkskanselier voor de voor hem zoo vleiende woorden, op het parlementaire diner gesproken. Het spoorwegongeluk tusschen Mentone en Monte-Carlo, waarvan wjj gistere» melding maak*

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1