Gemengde Berichten De badplaats Domburg. Kerknieuws. Rechtszaken. dreven te zijn. De geringe omvang der beweging, de aanleg en uitvoering daarvan in een vrij obscuur districtje, weinig in aanraking met de buitenwereld, strookten niet met de wijdsche be doelingen, aan de muiters toegeschreven. Onze zoo belangwekkende drukpers-kwestiën zijn wederom iets gevorderd. Ik denk daarbij steeds aan de Napoleontische periode van 1860 en daaromstreeks. Het drukpersvervolgen leidde tot niets dan tot versterking der tegenpartij en het verwerven van bittere vijanden. Men leze nu den Javebode, onder zijn verjongde redactie, en het Bataviaasch Handelsblad. De toon is veel feller dan vroeger, de aanvallen tegen de regee ring, tegenwoordige en vroegere, zijn veel stou ter. Vrij natuurlijk. Die bladen denken zeker, dat de regeering toch weljniet altijd drukkerijen zal sluiten en persdelicten vervaardigen. Zij ne men thans hun kans waar. In de zaak van den heer Brunner heeft de regeering ten slotte een zeer zware nederlaag geleden. De raad van justitie is consequent ge bleven en heeft, na de bevolen instructie, de verdere vervolging geweigerd. Hiertegen namens de regeering zeer krachtig verzet van den procureur- generaal. Het hooggerechtshof had dus ander maal te beslissen, en bleef zich zeiven niet ge trouw. Eerst had het voldoende termen gevonden om de instructie te gelasten, maar nu werden voor de verwijzing naar de openbare zitting geen termen gevonden. Dit is raadselachtig, want zulk een instructie is een bloote formaliteit in drukperszaken, daar" men aanstonds beoordee'Jen kan of het gedrukte onder het bereik der straf wet valt. Wat is nu de oplossing van dit raad sel Naar men beweert, eenvoudig, dat de voor zitter der kamer, die in dezen had te oordeelen, van binnenlandsch verlof terug is. Hoe dit zij, het is thans in beide instanties uitgemaakt, dat de heer Brunner niet gehoond) gesmaad of gelasterd heeft; dat dus de regeering hem geheel ten onrechte daaraan bij voorbaat schuldig verklaarde. Omtrent den moord, bijna in de onmiddellijke nabijheid van de stad gepleegd op den heer O, E. Swaving, meldt het Bat. Nbl. uit Solo de na volgende bijzonderheden 2 a 3 maanden te voren moeten de dames V. en S. den waarnemend schout Goesté geproponeerd hebben (natuurlijk tegen betaling) een paar kerels op te zoeken, die het op zich zouden nemen den heer S. te vermoorden, hetgeen door genoemden schout met verontwaardiging werd van de hand gewezen. Later zich ergens daarover uitlatende, werd hem den waarnemenden schout, aangeraden, den heer S. zulks mede te deelen, om alsdan den assistent resident van de politie daarmede in wetenschap te stellen, ten einde den moord te verijdelen. Doch de heer Goesté had geen moed genoeg de dames te verraden, aangezien hij, wel kunnende voorzien, dat alles ontkend zou worden, vrees koesterde, aangeklaagd te zullen worden van hoon en laster, dewijl getuigen, bij die gelegenheid, ten eenemale ontbraken. Als vervolg op dit bericht wordt medegedeeld, dat de schout Goesté den 29 Januari is ontslagen. In zijne betrekking van ambtenaar der politie had hij toch zijn chef met de zaak in kennis moeten stellen; en de vrees, dat hij, schout, wegens laster zou worden vervolgd, wanneer hij stappen deed om eene misdaad te voorkomen, waarvan zelfs zonder getuigen, het plan hem was medegedeeld, is eene al te naïve opvatting van den plicht van een politie-ambtenaar. Uit Bawean vermeldt de Pembrita Baroe eene andere vreeseljjke moordgeschiedenis. Een Boeginees vermoordde 's nachts om twee uren zijne vrouw, die gerust lag te slapen, en bracht haar 24 steken met de kris toe. Eene toe geschoten buurvrouw onderging hetzelfde lot. Ook zijn tweede echtgenoote vermoordde hij. Yan een gezelschap, dat in den maneschijn aan het rijst stampen was, werden door den moordenaar twee vrouwen en een man doodelijk gewond. Nu volgde eene drijfjacht door de geheele kampong. Na 10 vrouwen en 1 man overhoop te hebben gestoken, liet de woestaard zich gewillig pakken. Het nauwsluitende lakensch jakje deed haar slank figuur en ronde schouders op zijn voordee- ligst uitkomen; en er was in haar houding een zekere uitdagende bevalligheid, die men gewoon lijk niet bij een jong meisje aantreft. Haar zuster Maria vormde een groot contrast met haar. Zij was ook mooimaar hare trekken waren minder regelmatig dan die van Jeanne; haar blik was kalm en rein, haar figuur nog niet ontwikkeld; in een woord, als Jeanne een geurige roos wa», kon Maria vergeleken worden bij een half ontloken knop. Een jaar te voren hadden de jonge meisjes te Parjjs kennis gemaakt met mevrouw De Bris- sac, en van dien tjjd af zagen zij elkaar zooveel mogeljjk, daar de zusters onder de hoede der weduwe allerlei uitspanningen konden genieten, waarvan zij verBtoken waren door de afzondering waarin haar vader behagen schepte. En de Amerikaansche wist zeer goed dat de tegenwoordigheid dier jong9 meisjes er veel toe bijdroeg om de jongelieden, die haar gewonen kring vormden, in haar nabjjheid te houden. „Jeanne," zei Marie eensklaps, „wjj zullen ternauwernood tijd hebben om ons te verkleeden voor het eten." »Ach wat!" antwoordde Jeanne, „als de dokter er papa niet opmerkzaam op maakt, dat wij te laat zijn, zal niemand ons beknorren." Men zou gezegd hebben, dat het frissche gelaat V»B Marie betrok bjj het hooren van den naam Het kort verslag van de commissie tot bevorde ring der belangen van;de badplaats Domburg over 1885, luidt als.volgt: Het personeel der commissie, bestaande uit de heerenH. J. Boogaert, J. C. Lantsheer, H. M. Kesteloo, W. A. Graaf van Lijnden, dr J. C. de Man, E. Nagtglas, F. D. Sprenger, J. J. I. Spren- ger, W. J. Sprenger en C. J. J. A. van Teijlingen, onderging geene verandering, slechts werd de voorzitter tevens met de werkzaamheden van secretaris-penningmeester belast. De inteekening voor en gedurende het badsei zoen door belangstellenden in Domburg bedroeg 448.50. De badplaats mocht zich dit jaar in een druk bezoek verheugen de vreemdelingenlijsten geven de volgende cijfersin het dorp 300in het badhotel 109; in het Schuttershof 119 en in het Pension Duinoord 28. Totaal 556 personen. Als gevolg van den minder warmen zomer werden er niet zoovele zeebaden genomen als het vorige jaar, nl.; 947 dames- en 1043 heeren- baden, te zamen 1990, tegen 2459 in 1884. De toestand van het badstrand was vol doende en het aantal badkoetsjes werd roet twee vermeerderd. De waarnemingen der temperatuur van lucht en water, van den barometerstand, wind richting en hoogwater werden geregeld gedaan en op het strand op de bestemde plaats mede gedeeld. De toegangswegen naar het Paviljoen, badstrand en manteling werden weder in goeden staat gebracht en gehouden. Het verhuren der badstoelen leverde een voordeelig saldo op. ÜjVoor politietoezicht op het badstrand was weder een persoon aangesteld, fijjj i S» Van de telefoon werd druk gebruik gemaakt en gedurende het badseizoen werden 302 berichten ontvangen en 379 verzonden de commissie ver leende daaraan een subsidie van ƒ100. Daar de dagelijksche omnibusdienst van het pension Duinoord had opgehouden werd door onze commissie een wagen dienst, drie malen 's weeks naar Middelburg en terug, gesubsidieerd. Het badpaviljoen, waar in het meubilair eenige verbetering werd aangebracht door het aanschaffen van 24 Weenerstoelen, werd druk bezocht, waartoe het huren eener goede pianino veel bij brachtde exploitatie is dan ook gunstig te noemen. De leesinrichting van couranten, weekbladen en tijdschriften werd als altijd zeer gewaardeerd, terwijl ons badcourantje Domburgsch Badnieuws, gesteund door welwillende bijdragen van bekende schrijvers en schrijfsters, zich in een groot aantal abonnés mocht verheugen. Wegens gebrek aan de noodige bergruimte, werd aan de oostzijde van het paviljoen op het duin een houten loods geplaatst, waarvan de kosten uit het batig slot der exploitatie konden gevonden worden. Twee malen deed zich dezen zomer de muziek der stedelijke schutterij uit Middelburg hier hooren; den eersten keer in het Schuttershof, bij gelegen heid van een bezoek der leden van de Ned. Maat schappij voor geneeskundehet tweede concert werd aan het badhotel aan bezoekers van Dom burg en omstreken aangeboden, door een badgast, dr Joh. G. Mezger. Evenals vorige jaren gaf de commissie eenige malen gelegenheid tot dansen, waarvan druk ge bruik gemaakt werd. Eenige badgasten hebben een muziekavond en wat later eene tooneelvoorstelling georganiseerd, en bij beide gelegenheden zagen zij zich door een druk bezoek en warme belangstelling beloond. lijDat het groote avondfeest op het strand van het vorige jaar in den smaak gevallen was, bleek genoegzaam uit de gelden, door bijna alle bad gasten dezen zomer voor een dergelijk feest bijeen gebracht, welk feest met een bal aan het pavil joen werd besloten. Het vooruitzicht, in ons laatste verslag be sproken, dat Domburg in 1885 weder eene villa rijker zou worden, is verwezenlijkt en sierlijk van den dokter, dien Jeanne, onverschillig de schouders ophalende, had uitgesproken. „Dat is iemand, dien ik niet kan uitstaan, die dokter 1" zei mevrouw De Brissac. „Hjj heeft inderdaad een onaangenaam ge zicht," voegde de attaché, de heer De Beaulieu erbij, „maar hp weet wel boeiend te pratenik verbeeld mij, dat hij heel wat belangrijke dingen bijgewoond heeft in zijn leven." Jeanne keerde eensklaps het hoofd om en zag den jongen man aan, alsof zij hem iets wilde vragen, maar de diplomaat keek onverschillig voor zichzij beet zich op de lippen en zweeg. „Laat ons den berg afdalen en den terugweg aannemen, het is hoog tijd," zei mevrouw De Brissac, haar paard omwendende; en de heele cavalcade volgde haar voorbeeld. II. Het was tien uur en de Kursaal was gevuld met een fraai getooide menigte, die zich in alle richtingen bewoog en veel had van een grooten kaleidoscoop. De Amerikaanschen, als modeplaten door Worth gekleed, eoquetteerden met haar eigenaardige koelbloedigheidde Belgische dametjes, ronder, minder bevallig dan de jonge meisjes van andere landen, deden haar best om de ongedwongenheid harer mededingsters na te bootsen, zonder dat J haar dit geheel gelukte. Zjj babbelden, coquet- verheft zich het nieuwe gebouw aan den ooste lijken ingang van het dorp. De overige grootsche plannen, het bouwen van een hotel enz. enz., zijn helaas in rook verdwenen en hebben daardoor slechts tranen in de oogen achtergelaten van hen, die Domburg gaarne een hoogeren rang onder de zeebadplaatsen zagen innemen. Toch gaan wij de toekomst hoopvol tegemoet, rekenende op den steun van allen, die in het lot onzer Zeeuwsche badplaats belangstellen. Thans wordt gemeld, dat de deurwaarder uit Utrecht Zaterdag jl. den predikant en de kerke- raadsleden te Voorthuizen nóg niet heeft gedag vaard, maar hen door exploit heeft aangezegd en beteekend, dat zij ontslagen zijn, en niet beboo- ren tot de Ned. Herv. Kerk. Voor eenigen tijd was hun per aangeteekenden brief van dat ont slag mededeeling gedaan. Slechts één diaken heeft toen echter zijn brief afgehaald vandaar dat een deurwaardersexploit noodig was. Naar aan het U. D. wordt gemeld, zal de jus titie niet meewerken, om de heeren v. d. Bergh en Houtzagers c. s. te Voorthuizen en Kootwijk uit de kerk van de Ned. hervormde gemeente te houden, alvorens een rechterlijke uitspraak in hoogste ressort over het. bezit dier kerken zal zijn gevallen. Gisteren heeft de rechtbank te Zutfen uit spraak gedaan in vervolgingen tegen den uitgever en drukker der Wintersio. Courant en idem der Zutf. Courant. De rechtbank heelt beslist dat het stukje in de Wintersw. Courant laster vormt en dat, omdat de schrijver daarvan niet bekend is, de drukker strafschuldig is. Onder aanneming van verzachtende omstandigheden is de drukker en uitgever, de heer Hartog, veroordeeld tot 25 boete, subs. 7 dagen gevangenis. De drukker en uitgever der Zutf. Courantde hr Scnillemans, is vrijgesproken, omdat, hoewel het feit waarvan hij beklaagd was, rechtens is bewe zen, hij als drukker en uitgever niet strafschuldig is, daar ten processe bij de behandeling der zaak in de openbare zitting kenbaar is geworden dat de heer Cuperus, eenig redacteur der Zutf. Courant, de schrijver van het ingezonden stuk is; de heer Cuperus zelf heeft, als getuige gehoord, dit verklaard. De lust tot het bouwen van nieuwe woningen blijft te Vlissingen steeds onverflauwd, en niet alleen is men met het gemeentebestuur nog in onderhandeling over menig blok aan den bad huisweg maar op het zoogenaamde eiland zijn door de maatschappij de Schelde twee perceelen verkocht, waarop in den aanstaanden zomer flinke gebouwen zullen verrijzen. Aan den badhuisweg is dit met het oog op het in aanbouw zijnde groote badhotel wel te verklaren, terwijl op het eiland eene andere oorzaak, en wel de uitbreiding van den maildienst, daartoe aanleiding schijnt te geven. Aan de armbesturen te Vlissingen is een gezamenlijk bedrag uitgekeerd van 103.474, zijnde de netto opbrengst der uitvoeringen van de opera Dandolo, Doge van Venetië. Den len April e. k. zal het 25 jaren gele den zjjn, dat de heer J. Braat te Middelburg^ benoemd werd tot binnenvader in het Godshuis te Veere. De 72-jarige grijsaard, die zich steeds de liefde en hoogachting der weezen heeft weten te verwerven, wijdt zich nog steeds met lust en opgewektheid aan zijne taak. Naar wij vernemen zal dan ook de le April voor den waardigen jubilaris niet onopgemerkt voorbijgaan. De doorvoer van schapen van uit Duitsch- land en België naar Engeland geschiedt per spoor langs Terneuzen geregeld wekelijks met minstens een 500tal dezer dieren, terwijl nog eenige duizenden zullen volgen. Naar men hoort levert het vervoer op de nu gevolgde wijze, bij stalling vóór het scheep brengen gewenschte resultaten op. Naar men ons uit Axel meldt is de ge stremde waterafvoer van den Ouden Eglantierpolder door den Vaartdijk hersteld. In één dag is de 10 M. lange nieuwe koker van ijzeraard-buizen wijd 0.40 M. middellijn, door den dijk en den daaroverheen loopenden provincialen weg gelegd. Van wege den provincialen waterstaat is het werk reeds opgenomen en goedgekeurd. De groote wjjdte-aimeting van den nieuwen koker waarborgt eene ruim voldoende waterver plaatsing uit den polder, mits het daar buiten door den Visschers- en Zaamslagpolder geregeld teerden en lachten altemaal zóo vroolijk, dat het een beetje deed denken aan het gekakel van kippen in een ren, als men haar graankorrels toegooit. In dezen ren bestonden de graankorrel* in jonge- heeren van alle natiën, die keurig gerokt en met witte dassen op en neder wandelden, de dames lorgneerden en enkele toespraken. Anderen zaten, gemakkelijk uitgestrekt, op de rood fluweelen stoelen langs de wanden, achter de zuilen en praatten heel druk met de een of andere schoone vreemdelinge, die naar hen luisterde met den vingertop op haar waaier, waarvan het andere uiteinde op haar knie rustte. Al de dames, die in het licht gekleed waren, hadden ronde hoeden met veêren of bloemen op; 't geen haar iets vermetels en coquets gaf. Wordt vervolgde naar de Groene kreek wordt gevoerd, welke door voer, naar men zegt, echter op enkele plaatsen te wenschen overlaat. Zouden bevoegden ook daar niet eens een kijkje kunnen nemen vraagt onze berichtgever. Uit het kanton Axel schrijft men ons De landbouwers beginnen bjj den langdurigen winter, die thans nog vrij streng is, hun geduld te verliezen. Enkelen hebben reeds den ploeg uit de bergplaats te voorschijn gehaald en zijn sedert een paar dagen begonnen in den namiddag met het planten van paardenboonen, wat 's morgens door de harde vorst weer is te niet gedaan. Het vormt wel een scherp contrast: schaatsenrijden en bouwland bezaaien tegelijkertijd. Of dit laatste werk naar eisch geschiedt zal ons eerst de zomer kunnen leeren, wanneer men het verschil zal kunnen nagaan tusschen den stand van het gewas in bevroren grond en dat onder geschikt voorjaars weder uitgezaaid. Het is ten minste te hopen dat eenige landbouwers een gunstiger klimaat zullen afwachten. Het is voor den arbeider wel jammer, dat nog zoo weinig in het veld kan worden verricht, nu de voorraad in kelder en schuurtje over 't alge meen is verbruikt en de landbouwer geen of althans zeer weinig werk meer heeft te verrichten. In de Engelantierstraat te Amsterdam heeft gisterenavond een allertreurigst ongeval plaats gehad, vermoedelijk weder veroorzaakt door het omvallen eener petroleumlamp. In eene woning, door vele gezinnen bewoond, ontstond brand op de voorkamer der tweede ver dieping. Het vuur breidde zich in een oogenblik tijds naar alle kanten uit. De bewoners vlucht ten overal heeB, en een der buren, zekeren Broesman, gelukte het langs de trappen van de bovenste verdieping een vrouw met een kind te redden. Te veel ontroerd, om te kunnen spreken, had deze vrouw geen woorden om mede te deelen, dat zich nog meer kinderen op de kamer bevonden trouwens het vuur had een dergel jj ken omvang aangenomen, dat het waarschijnlijk toch onmoge lijk zou zijn geweest ze te redden. De brandweer trad intusschen spoedig en met kracht op, en het gelukte haar de vlam te be dwingen 6D den brand tot de twee bovenste ver diepingen te beperken. Toen zij echter, ondanks de felle vlam en den verstikkenden rook, de bovenste kamer binnendrong, vond zij daar de lijken van een meisje van 12 jaar, en een jon getje van 16 maanden. Zelfs, volgens de buren, werd nog een derde kind, oud 10 jaar, vermist. Hoe men echter zocht, men vond daarvan geen spoor, zelfs niet de overblijfselen. Men stelle zich den wanhoop der moeder voor nauwelijks tot bezinning gekomen, vernam zij, dat hare kinderen in de vlammen waren omge komen, terwijl de vader nog op zijn werk was. Toen deze tehuis kwam was het onheil reeds voldongen en had hij twee, misschien drie zijner lievelingen op noodlotttige wjjze verloren. (Zie laatste berichten De vrees van met de sociaal-democraten en hun orgaan gelijk gesteld te worden deed zeker de H. K. kiesvereeniging Recht voor allen te 's Gravenbage haar naam veranderen in de R. C. kiesvereeniging Volgens den lemps heeft een consortium van Belgische bankiers, Onder presidium van graaf Vanderstraeten-Ponthos, der Belgische regeering aangeboden een directe spoorwegverbinding te maken tusschen Antwerpen en Mainz, buiten be zwaar van 's lands schatkist. Den 30 Juni zal het eerste gesubsidieerde rijksstoomschip van Bremerhaven vertrekken en met dien datum de geregelde vaart op Azië en Australië een aanvang nemen. Een eigenaardig proces is bij de rechtbank te Marburg in behandeling. Terwijl de protes- tantsche vrouw Linne uit haar woning afwezig was, is de katholieke geestelijke Weber met den koster naar haar huis gejjld om haar kind te doopen. Door de buren gewaarschuwd kwam de vrouw nog juist bjj tijds om het kind uit de handen van den koster te rukken, eer de doop had plaats gevonden. Daar de pastoor haar den kleinen doopeling wilde afnemen, vluchtte zij en kreeg hierbij een wonde aan den hals. De vrouw heeft den pastoor bij de reehtbank aangeklaagd wegens beleediging en mishandeling. Het kleine stadje Salon in de nabijheid van Marseille is electrisch verlicht geworden. Sedert eenigen tijd is op het plein voor het stadhuis een vuurtoren opgericht, die de Groote Straat" en aangrenzende wegen verlicht; binnen kort zullen meerdere zulke toestellen in andere stadsgedeelten opgericht en dit heldere licht tot groote tevreden heid der bewoners alom verspreid worden. Sedert een 14 dagen zijn de gevel en verschillende zalen van het raadhuis electrisch verlicht. Salon is de eerste hoofdplaats van het kanton Bouckes-du-JEtb6ne en van de geheele Midi, die van booglampen voorzien is; deze verlichtings methode is sedert twee jaren ook reeds met den besten uitslag gebruikt te Bellegarde, kleine ge meente in het departement de l'Ain, met ter nauwernood duizend inwoners. Het koninklijk besluit tot ontbinding der Spaftnsche Cortes is in de Gaceta verschenen. Uit Amiens meldt men, dat Dinsdagavond een krankzinnige, een neef van den schrijver, twee revolverschoten gelost heeft op Jules Verne. Deze is niet ernstig aan het been gewond. De marie van Saint-Cloud heeft Lóuise Michel verboden vergaderingen in zjjn gemeente te houden. Door het Engelsche lagerhuis is een voorstel vaü den heer Dillmyn ten gunste van de scheiding van kerk en Staat in Wales met 241 tegen 229 stemmen verworpen. Bfl de debatten bestreed de heer Harcourt het

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2