N° 00. 129e Jaargang. 1886. Y rijdag 12 Maart. Een vreeselijke nacht. FEUILLETON. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 21 Maart Agenten te Ylissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van den Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van NiELrwENHUiJZEN,te Terneuzen: A.yan debPeijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité ét-rangère G. L. Dadbe Cie., John F. Jones, opvolger. DE SCHERMUTSELING, die gisteren in de Tweede kamer plaats had, heeft ons geen stap verder gebracht op den weg, die naar grondwetsherziening voert. Wel is de behandeling in principe van de in gediende voorstellen bepaald op Woensdag 17 Maart, maar het is er nog verre van af dat het tot zulk eene behandeling reed» komen zal. Er zijn twee hoofdkwesties1° kan de behan deling door deze kamer wel plaats hebben en 2° hoe moet zjj geschieden, in gewone volgorde der hoofdstukken, of zal hoofdstuk X, het veelbesproken art. 194 betreffende, bij de behandeling de prio riteit hebben? Op de laatste vraag was de heer Haffmans, zooals gisteren bleek, zeer nieuwsgierig het ant woord te vernemen, zoo nieuwsgierig dat hp zelfs zijn ODgeduld niet bedwingen kon en zich niet vereenigen wilde met het voorstel van den voor zitter om bij de algemeene beraadslaging eerst over die volgorde te doen beslissen. Hij wenschte een oogenblikkeljjk besluit op dat punt ensielde daarom voor te bepalen, dat dadelijk na die alge meene beraadslaging hoofdstuk X behandeld zal worden. Dit voorstel nu werd verworpen, maar daar door werd de kwestie in principe nog niet uit gemaakt. De geheele liberale partij, met den heer Yan Houten, stemde tegen zijn voorstel, maar de rechterzijde was verdeeld, niet omdat zij het voorstel op zich zelf afkeurde maar omdat zij de behandeling der kwestie thans ontijdig achtte. De volgende week heeft men dus kans dat het zelfde belangrijke punt aan de orde komten wanneer men nu nagaat dat van de negen leden der rechterzijde, die den heer Haffmans ditmaal afvielen, acht principieel het met hem eens zijn, dan valt alleen nog te vragenwat zullen de volgende week de heer Schatpman, die ditmaal, zooals wp gisteren aantoonden, tegenover den heer Haffmans staat, en de heer Van Houten, die met deze regeering in 't geheel geen grondwetsherzie ning wil behandelen De kamer is door de vacature van den heer Oldenhuis Gratama en de ziekte van den heer Ruys van Beerenbroek in denzelfden toestand als gewoonlijk; nu nl. 42 tegen 42. En zij heeft zich gisteren vermaakt, of liever hoogstwaarschijnlijk schonk de heer Haff mans haar dit genoegen alleen voor zijn eigen pleizier, met een spiegelgevecht, waarmee wel ae tijd werd zoek gemaakt maar de zaken geen stap zijn vooruitgekomen. Er dreigt echter een nieuw gevaar voor de langgewenschte herziening en daarop slaat de eerste vraag, door ons gesteld. Dat de heer Yan Houten met deze regeering A. Uit het Fransch. VAN MAURICE REYNOLD. L „Maar geef uw paard toch een tik met de karwats, Marie, ge blijft altijd achter!" En Jeanne de Verrières vierde den teugel van haar Ardennerpaardje en draafde met schitterende oogen en blozende wangen vooruit, gevolgd door twee amazones en een troepje jonge ruiters. Weldra bereikten zij den top van den begroei den heuvel, waar men het lieve panorama van het stadje Spa voor zich uitgestrekt zag met zijne nuffige gebouwen, zijne lachende dreven. Het was een heerlijke dag en de helderheid der lucht deed al de bpzonderheden van deze fraaie schilderjj, in ean ljjst van donker dennegroen, duideljjk uit komen. Aan den horizont waren de ljjnen der grijze bergen scherp tegen den blauwen hemel afgeteekend. Maar het vrooljjke gezelschap, bestaande uit drie dames en vier heeren, waarvan de oudste nog geen acht en twintig jaren telde, was daar niet gekomen om het landschap te bewonderen. De zon, de lucht, de snelie beweging hadden hen een weinig opgewonden gemaakt; en elk oogen- blik weêrgalmde de lucht van hun vroolijk gesnap geen herziening wil ondernemen, wisten wij.Wij gelooven echter niet dat na de verklaring, door de regeering afgelegd en waaruit de ernst van haar pogen om de. zaak te willen tot stand brengen duidelpk spreekt, de kamer den heer Pan Houten in die meening zal steunen. Ons volk heeft belang bp de herziening; welnu, al wordt de gelegen heid daartoe dan ook door den minister Heemskerk geboden, laat de vertegenwoordiging van het volk dan de aangeboden hand niet afslaan, maar de regeering houden aan haar woord en trachten samen te werken tot een goed doel. Thans echter brengt de heer Keuchenius een andere kwestie te berde, nl. deze de kamer zelve is onbevoegd om grondwetsherziening ter hand te nemen. Genoemde heer heeft de volgende motie voor gesteld „De kamer, lettende op het door de reg. er kende feit dat de tweede kamer der staten- generaal 9 leden minder telt dan waaruit zij, ter voldoening aan art. 77 der grondw., behoort te bestaan Pen van oordeel dat onder zulke omstandigheid het in overweging nemen van de regeerings- voorstellen tot herziening der grondwet op het tegenwoordig oogenblik een miskenning zjjn zoude van 's volks recht en belang, in strijd bovendien met de grondwet, „gaat over tot de orde van den dag." Daarover zal nader worden beslist. Wat zal de liberale partij met deze motie doen Men kent de geschiedenis. De uitbreiding van het aantal leden is afgestuit op de plotselinge wending van den minister Heemskerk, toen hij de kamer verraste met een afzonderlijk district Schiedam. Maar dat die poging destijds mislukte, is, dunkt ons, nog geen reden dat deze kamer niet zou mogen beslissen over zaken, hoe belangrijk zjj ook zijn. Neemt zij deze motie aan, dan spreekt de kamer haar eigen onbevoegdheid uit om 's lands belangen te behartigen en staat men voor het feit dat zp al dien tijd, sedert het oogenblik dat zij over de uitbreiding van haar ledental het niet eens kon worden, tot het nemen van besluiten de macht niet bezat. En dan verwondert het ons dat de heer Keu chenius niet reed* lang zijn lidmaatschap van zulk een tot handelen onbevoegd college neerlegde. In ieder geval is ook dit voorstel weêr een struikelblok te meer; en zijn wij na het gisteren voorgevallene nog te eerder gerechtigd om, met het oog op de herziening, een wanhopend: wan neer, ja wanneer? te doen hooren. en schaterenden lach De St. Ct. bevat de statuten van de naam- looze vennootschap De Goede Verwachting te Wemeldinge, ten doel hebbende het huren van visscherijperceelen, welke worden verpacht door het bestuur der visBcberij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, benevens de exploitatie daar van, onder anderen door het beleggen met pannen of andere voorwerpen, teneinde de kunstmatige oester- en mosselteelt uit te oefenen, alsmede den verkoop der producten. Zij, die in haar hoedanigheid van weduwe ge houden was de deftigheid van het gezelschap te bewaren, was, althans schijnbaar, nog luchthar tiger dan de jonge meisjes, die aan hare hoede waren toevertrouwd. Mevrouw De Brissac, een AmerikaanBche van geboorte en schatrijk, had een Franschman gehuwd, die na vier jaren overleed. Sedert waren er twee jaren verloopen en mevrouw De Brissac zei vaak: „Ik zal het nooit volhouden om alleen te blijven leven I Achwat is het toch hard om niemand te hebben, die de dienstboden beveelt, en vooral den koetsier bang te maken, en hem belet, dat hij het voeder van mijn arme paarden steelt 1 En dan 's avonds, als ik van een bal kom, ben ik bepaald angstig zoo alleen in het rijtuig! Ik zal helaasmoeten hertrouwen 1" Maar ondanks het traantje, dat zij wegpinkte, wanneer zp van haar dierbaren afgestorvene en haar eenzaamheid gewaagde, droeg zij haar weduwstaat met groote blijmoedigheid. Zij had dien koelen en beslisten toon, die den Amerikaan- schen eigen is en men begreep dat dit vrouwtje wat zij ook zeggen mocht, volmaakt in staat was om haar fortuin te beheeren en voor zich zelf te zorgen. Al beklaagde zij zich ook dat men haar aan alle kanten bestal, toch wisten diegenen, die zich de moeite gaven om haar leven na te gaaD, dat zij haar huis bewonderenswaardig in orde hield en de bedienden met een vaste hand bestuurde. 1 Haar omgang was zeer vermakelijk en zp was De vennootschap zal gevestigd zijn te Wemel dinge en wordt aangegaan tot en met 31 Juli 1915. Hot kapitaal der vennootschap wordt bepaald op 14400, verdeeld in acht en veertig aan- deelen, elk groot f 300. Voorloopig treedt als directeur op de heer E. P. van Kalmthout, als viee-voorzitter de heer P. Kosten, als secretaris-penningmeester de heer A. Witkam. Van allen houdt het mandaat op, na afloop der vergadering in de maand Mei 1887. Uit Middelburg is een adres gezonden aan de tweede kamer, waarin adbaesie wordt betuigd aan het adres der heeren Robidé van der Aa c. s., betreffende art. 194 der grondwet. Het is ouder- teekend door de heeren mr. M. J. de Witt Hamer, P. M. Wibaut, mr. Polman Kruseman, dr. J. C. Bolle, M. Fokker, J. P. Keiser en M. Ghjjsen. Vad Om te gemoet te komen aan eene door ge neeskundigen gemaakte opmerking, dat in Neder land geene gelegenheid bestaat voor het nemen van zeebaden, vóór de officieele opening van het zoogenaamd badseizoen, heeft de oommissie voor de zeebadinrichting te Domburg besloten, om op verzoek van belanghebbenden, ook buiten dien tijd badkoetsen met bediening voor dat doel be schikbaar te stellen. De baddocter J. M. Janssen is bereid nadere inlichtingen te verschaffen. Verder verwijzen wij belangstellenden naar het in dit nommer voorkomende verslag van die bad plaats over het vorig jaar. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 1talgemeen heeft besloten de opdracht der alge meene vergadering van 1882 betreffende het hou den van een examen voor bewaarschoolhouderes- sen, voorshands onuitgevoerd te laten. Het ia van oordeel, dak het geraden is, in verband met het gebeurde ter jongste algemeene vergadering, de verdere uitvoering van die opdracht te schorsen, totdat de eindbeslissing zal zpn genomen omtrent hetgeen door de maatschappij ter bevordering van de opleiding van deugdelijk onderwijzend per- sooneel der bewaarschool zal worden verricht. Dinsdag is te Groningen eene bijeenkomst ge houden van voorstanders van invoerrechten. Door een aantal bewoners uit verschillende streken der provincie is een verzoekschrift tot heffing van in voerrechten aan de regeering onderteekend. Verder werd aangenomen een voorstel tot het in 't leven roepen van eene Nederlanusche pro tectionistische landbouw-liga. Het doel van deze liga is het vormen van vereenigingen over ons geheele land, van welke iedere afdeeling één lid voor het hoofdbestuur zal kiezen, dat pogingen zal aanwenden tot het verkrijgen van bescher mende rechten. Omtrent De Amsterdammer, Dagblad voor Ne derland wordt nader gemeld, dat wel aan de deelnemers in de laatste leening door de met het beheer der geldleening belaste commissarissen er vooral ver in om met het onschuldigste gezicht allerlei ongehoorde dingen te zeggen, die zjj voorgaf niet in al hun omvang te begrijpen, omdat zij geen Pransche van geboorte was; en onder haar ijdel gesnap mengde zij somtijds bijtende, scherpe gezegden, die den goeden naam eener mooie vrouw, of van een man, die verzuimd had haar het hof te maken, aantastten. Zij was donker, had regelmatige trekken en zeer kleine handen en voeten, een schoonheid, die niet zeldzaam is bij de Amerikaansche dames. Dien dag coquetteerde zij met een attaché van het Pransche gezantschap, die tot nu toe een ijverig bewonderaar van de jongste juffrouw De Verrières was geweest. Maar de handigheid van mevrouw De Brissac had hem tot zich weten te trekken, zonder dat Marie zieh rekenschap kon geven van hetgeen er geschied was. De jonge dames De Verrières, waarvan de oudste nauwelijks negentien jaar was, hadden haar moeder sedert lang verloren en hun vader» de oude markies De Verrières, die een der schoon ste namen in België droeg, was nooit hertrouwd, Het was een zonderlinge man, die markies; en er waren allerlei praatjes over hem in omloop. Gedurende de grootste helft van het jaar sloot hjj zich op in een groot kasteel, dat hp in de Ardennen bezat, en alleen op het aandringen zijner dochters bracht hij 's zomers eenige maan den te Spa en 's winters een paar weken te Parijs door. Te Sambreffe het stadje, waar by het kasteel kennis is gegeven, dat de firma Ellerman, Harms en Go. den 31en Maart de uitgave van het blad zal staken, aangezien hunne poging tot plaatsing van nieuw kapitaal niet is geslaagd, maar deze firma deelt zelve mede, dat zij alsnog meent dat aan het vinden van het kapitaal niet behoeft te worden gewanhoopt, mits daartoe tijd worde ge wonnen. Volgens de Tijd was in de niéuwe leening van twee ton voor ruim 1/3 geteekend. Namens commissarissen der leening wordt thans het Dagblad en het Weekblad, hetzij te zamen, of ieder afzonderlijk, te koop aangeboden. De algemeene vergadering van de Vereeniging voor de Statistiek in Nederland zal dit jaar op 8 Mei te Leiden gehouden worden. Uit Batavia schrijf men dt. 26 Jan. aan het Hbld. Het zal u niet verwonderen te vernemen, dat de tijding aangaande het kantoor Lens Bergsma hier groote verslagenheid heeft teweeggebracht. Men is volstrekt niet zoo gerust op een goeden afloop, als de dagbladen hier te dien aanzien verkonden. Vooral zjj, die rechtstreeks in koffie- ondernemingen in Oost-Java betrokken zijn, kunnen zich de waarschijnlijkheid niet verhelen, dat het voortbestaan van een groot aantal, ook vooral jeugdige ondernemingen, ernstig zal worden be dreigd. Het is mij natuurlijk niet te doen om alarm te verwekkentrouwens wanneer deze brief u bereikt, is alles genoeg bekend. Maar ik schrjjf dit om te protesteeren tegen de opvatting, dat men het hier zoo luchtigjes zou opnemen, als uit de bladen kon worden opgemaakt. Het optimisme omtrent Indische zaken is tegenwoordig in Neder land al groot genoeg; het heeft van bier uit geen versterking noodig. De wint waait anders vrij geregeld uit den optimistischen hoek. Het onderzoek door den toenmaligen resident van Semarang, thans direc teur vanbinnenlandsch bestuur, in het Madioensche gehouden, heeft vrij bevredigende uitkomsten op geleverd, gelijk zelfs wordt erkend door hen, die vroeger de alarmtrom hadden geroerd. Er is namelijk gebleken, dat er geen geest van verzet heerschte bjj de bevolking in 't algemeendat deze ook niet klaagde over bjjzonderen belasting druk. Evenmin waren de hoofden kwaljjk gezind. Slechts eenige afstammelingen van aanzienlijken, waardigheidsbekleeders in de tijden toen Madioen nog een deel uitmaakte van het Soerakarta'sche rijk, waren ontevreden over het tegenwoordig régime, dat hen tot verval heeft gebracht. Zjj hadden de hoofden bjj elkander gestoken en een onbezonnen opstootje uitgevoerd. Het was hun volstrekt niet gelukt onder de bevolking eenige beweging te brengen. Ik geloof dat deze berichten grootendeels juisfi zijn. De eerste alarmeerende inlichtingen, door de drukpers over den oploop in het district Poe* loeng verspreid, droegen het bljjk van sterk over gelegen was, vertelde men nog van de plagerjjeti waarmede hij het leven der markiezin vergalde en die naar men zeide haar dood verhaast hadden» De markies ging voor half krankzinnig door, 't geen fen deele hierdoor verklaard werd, dat hjj altijd een zekeren dokter Hubert, een man met een vrij dubbelzinnigen naam, om zich heen had' Zooveel is zeker dat de dokter een zonderlingen invloed op zijn patient uitoefendeen toch scheen de markies hem te verfoeien en tusschenbeida verzette hij zich tegen zpn gezag. Maar dat duurde nooit lang; éen woord, éen blik van den dokter was voldoende om den mar kies weer te onderwerpen. Men vroeg zich af, wat Hubert beoogde. Som migen meenden dat de dokter, die volstrekt nog niet oud was, eenmaal Jeanne de Verrières hoopte te huwen; anderen beweerden dat hjj zich slechts van een gedeelte van het fortuin van den markies (dat reeds zeer verminderd was) wilde meester maken, waarvan het beheer hem reeds bjjna geheel was toevertrouwd. De grjjsaard verbeeldde zich altijd ziek te zjjtt en Hubert had hem weten te beduiden, dat hjj alleen hem kon genezenmen begrijpt welk een macht dat den dokter gal, van wien de beide dochters, maar vooral de oudste, een sterken af keer hadden. Jeanne de Verrières was ontegen- zeggeljjk de schoonste der drie rjj deressen. Blond en blank met donker blauwe oogen, wier afwis, selende uitdrukking beurtelings aantrok of ont- moedigde.

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1