Gemengde Berichten* Onderwijs, Landbouw. Sohe steenen bp millioenen werden ingevoerd, die invoer zich nu tot een klein getal bepaalde. In den strijd tegen Belgische steen was men nog niet zoo goed geslaagd, maar door onze verlaagde prijzen is men toch ook daarvoor op den goeden weg. Uit een aantal aangevoerde cijfers omtrent pro ductie van steen hier te lande bleek, dat die productie sedert 1883 met ongeveer 1/3 was verminderd. Onrustbarends lag hierin niets integendeel, de aanmaak moet minder worden, want overproduc tie heeft aanleiding gegeven tot den gedrukten toestand. In het geheel is er geen reden tot wanhoop de tegenwoordig minder goede tijden zullen voorbijgaan en voor betere plaats maken. Van invoerrechten verwacht het bestuur echter geen heil. De financieele toestand der vereeniging is gun stig. Op die vergadering deed men o. a. de vraag of tegen het gebruik van Belgische steen in Zeeland niet meer kan gedaan worden. Uit ant woorden hierop bleek, dat men in onze lager wordende prijzen en betere qualiteiten de beste wapenen daartegen meende te bezitten, wat ten slotte de heer Van Wijk van Renkum nog deed aanwijzen, hoe hij bij eene aanbesteding in Oost- Friesland, waar toch goede klinkersteen voor wegen gemaakt wordt, had kunnen concurreeren( wjjl hem voor het maken van wegen aldaar de levering van eenige honderdduizenden steenen was opgedragen: een bewjjs alzoo, dat men van hier toch nog met succes kan mededingen, zelfs in landen waar eene goede productie is.. Vrijwilligers, bjj het wapen der cavalerie aan te nemen, mogen niet zwaarder wegen dan 70 kilogrammen. Wanneer zich vrijwilligers aanmelden voor een der regimenten huzaren, waarbij de werving tot nader order is gesloten, moeten dezen eerst dan worden afgewezen, indien van den commandant van dat korps de inlichting is ontvangen, dat geene vrijwilligers ontbreken. De minister van marine brengt ter bennis van belanghebbenden, dat in de maand Mei aan staande bij de directie der marine te Hellevoet- sluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinistleerling der 2de klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jonge lingen zal zich tot twintig bepalen. Voor nadere inlichtingen omtrent dit examen verwijzen wij naar de Staatscourant van heden n° 56. Bij kon. besluit is de kapitein-luitenant ter zee H. A. de Smit van den Broecke, op zijn ver zoek, met 1 April a., eervol afgevoerd uit het vaste korps zeeofficieren, en aan hem de betrek king opgedragen van chef der hydrographie bij het departement van marine. Volgens het Vad. zal bij het departement van zumiIuu <X\J Hctpi* fcOJL ZiCG CTUJUL cbis CUd V All Iltiï personeel vervangen worden door den kapt. luit. ter zee F. E. Engelbrecht en zaljbp dat depar tement als chef van den_ marinestaf optreden de kapt. ter zee Kruys. De liberale kiesvereeniging te Meppel koos tot definitieven candaat voor de verkiezing van een tweede-kamerlid den heer mr H. Smeenge te Meppel. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot leden eener eommissie, die belast zal zijn met de be hartiging der belangen van Nederlandsche kun stenaars, wier werken, na beoordeeling door die commissie, naar Berlijn zullen worden gezonden voor de aldaar vanwege de Koninklijke academie van schoone kunsten te houden tentoonstelling, de Volgende kunstschilders D. A. C. Artz, te 's Gra- venhage 0. Cunaeus, te Amsterdam J. C. Greive jr., te id.; Jozef Israels, te 's GravenhageJ. H. Maschhaupt, te Amsterdam F. P. Ter Meulen, te 's Gravenhage, en Geo Poggenbeeb, te Am sterdam. Door den gemeenteraad van Vrouwepolder is benoemd tot onderwijzer de hr. A. Heule, te Nieuwerkerk. Te Gapinge is benoemd als onderwijzeres in de nuttige handwerken mej. C. P. Geldof, te Veere. Voor het toelatingsexamen aan de rijksnor- maalschool te Oostburg heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Geslaagd te Breda bij het examen voor de nuttige handwerken mej. M. M. Hendrikse te St. Annaland. In een heden ochtend gehouden bestuursverga dering der afdeeling Walcheren van de Zeeuwsclie maatschappij van Landbouw werd door het bestuur gevolg gegeven aan de hem in de vorige alge- meene vergadering gedane opdracht om in zoodanige bijeenkomst de prijzen en premiën uit te reiken, bij den laatst gehouden ploegwedstrijd behaald. Met een toepasselijk woord werd door den voor zitter aan Joh. Bak de eerste prijs overhandigd zijnde een stel gouden knoppen; J. Bliek nam den tweeden prijs in ontvangst, een zilveren tabaksdoos, L. Molenbroek ontving den derden prjjs, een met zilver gemonteerden sigarenkoker en dito sigarenpjjp, terwijl aan L. Polderdjjk, als vierden prijs, een zilveren lucifersdoosje werd uit gereikt. Buitengewoon groot was de opkomst der leden van de afdeeling Walcheren der Zeeuwsche land- bQuwmaatschappy bij de heden morgen gehouden algemeene vergadering; buitengewoon groot, wij telden toch een honderdtal leden. Waaraan die groote opkomst toe te schrijven Aan de belangrijkheid der te behandelen zaken Och neen, de agenda noemde er geen. Waaraan dan? Wel, op het citatiebriefje stond als punt van behandeling „verloting van den volbloed Yorkshire springbeer, afkomstig van Sanders Spencer, Haywell Manor, St. Ives, Hunts. Enge land." Ziedaar het geheim. Loten, spelen, eens een kansje wagen, is een hartstocht, die zoowel het kind als den jongeling, den man als den grjjze, der jeugdige dienstbode als der oude dame aangeboren is. Eerst met griffels, knikkers, hazel- nooten, later met centen speelt de jongen en het meisjeop een sigarenkoker of een knipje loot zoowel de leerjongen als het dienstmeisje; met harten wordt oplateren leeftijd door beide kunnen gespeeld. Wie liet der fortuin niet eens een achter deurtje open door een twintigje of een tientje in de staatsloterij te nemenwelke kapitalist waagt niet eens een kansje door een premielot aan te koopen? En nu moge men het onzedelijk noemen, er tegen ijveren met woord en geschrift, 't geeft niets. Dat de natuur sterker dan de leer is, is herhaaldelijk gebleken en dat zal wel blijven zoo lang de menschen menschen zijn. Maarrevenons a nos moutons. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend en de notulen gelezen waren, werd mededeeling gedaan van een schrijven van den alg. secretaris der maatschappij waaraan het volgende ontleend is. Naar aanleiding van de overweging of, door het in de hand werken van het landbouw-crediet, de landbouwers in hunnen tegenwoordigen gedrukten toestand niet zouden kunnen worden gebaat, noodigde het Nederl. landbouw comité de onder scheidene maatsehven van landbouw in Nederland uit om inlichtingen dienaangaande, ieder voor zooverre haren werkkring betreft, te willen ver schaffen, zoowel ten opzichte van de tegenwoor dige wijze van crediet-erlanging als omtrent de wijzigingen, die daarin wenschelijk kunnen worden geacht. Diensvolgens vraagt de alg. secr. der Zeeuwsche Mo namens het hoofdbestuur aan de afd. een schrifteljjk antwoord op de volgende vragen 1. Op welke wijze weten de landbouwers in de afdeeling zich bij behoefte het noodig crediet te verschaffen 2. Geschiedt dit door hulp van hun notaris, en zoo ja, tegen welke rente? 3. Indien zulks geschiedt door het nemen van voorschot bij de cultuur van suikerpenen en vlas, welk verschil is er dan tusschen den prjjs, die voor deze gewassen met en zonder voorschot wordt betaald 4. Worden hiertoe ook nog andere middelen aangewend, zooals bijv. het koopen op boeldagen op termijnen van betaling of dergeljjke? 5. Wordt door de thans gevolgde wijze voldoende in het landbouwcrediet voorzien, of wordt in het belang van den landbouw wijziging wenschelijk rreacbt en wordt, in het laatste geval, uitbreiding of wellicht inkrimping der middelen tot crediet- erlanging in het welbegrepen voordeel der land bouwers nuttig gerekend? Indien verandering, uitbreiding of inkrimping van het landbouw-crediet voor den landbouwer nuttig wordt geacht, welke maatregelen zouden alsdan het beoogde doel kunnen doen bereiken Zou daartoe hulp der regeering of wetsverande ring worden vereischt of zouden particuliere krachten, bijv. door het oprichten eener Bank voor landbouw-crediet of op eenigerlei andere wijze, daarin voldoende kunnen voorzien? De algemeene secretaris, de heer J. H. Snijders leidde de behandeling van dezen brief in door in het kort de inrichting' en het doel te schetsen van het Ned. Landbouwcomité en te doen uitkomen dat bedoeld comité vervuld is met den ernstigen wensch om aan de rechtmatige grieven van den landbouwer en den veehouder te gemoet te komen. Hij wees er verder op dat de regeering blijk geeft prijs te stellen op het bestaan van het comité en voorzeker al het mogelijke doen zal om de denkbeelden, die het aan haar kenbaar maakt, te overwegen en te verwezenlijken. In enkele opzichten had het comité reeds succes op zijn pogen en op eene vraag van een der Neder landsche maatschappijen nam zij de zaak van het landbouwcrediet ter hand en richtte zij tot de verschillende maatschappijen eenige vragen, die het, naar het hoopt, de noodige voorlichting zullen geven. Hierna werd overgegaan tot de behandeling der onderscheiden vragen. Op de eerste vraag werd geantwoord, dat de landbouwer zich veelal wendt tot een hem bekenden notaris, terwijl verder meestal de grondeigenaars geneigd bevonden worden hun pachters, mits dezen solide zijn, uitstel van betaling te geven of het benoodigde kapitaal te leenen. Ook verschaft de landbouwer zich het noodige crediet door het koopen op koopdagen op langen betalingstermijndoor onder borgtocht of op wissel bij een bankier geld te erlangen; door verkoop van producten, die eigenljjk niet gemist kunnen wordendoor hypotheek; door het spelen in de loterij en door vlasland te verhuren op beraad. In antwoord op de tweede vraag werd medege deeld dat dit veelal afhangt van de geldmarkt en de omstandigheden. Wat de derde vraag betreft, werd gezegd, dat het al of niet nemen van voorschot geen invloed op den prijs heeft. Met het oog op punt 4 werd aangevoerd, dat het daarin bedoeld middel menigmaal wordt aangewend. Wat vraag vijf aangaat, werd van de eene zijde uitbreiding van de gelegenheid tot het verkrijgen van crediet verlangd, wat van anderen kant be streden wordt. Van de laatste zijde werd juist aan het gemak kelijk erlangen van crediet de tegenwoordige slechte, financieele toestand van vele landbouwers grootendeels toegeschreven. De groote meerderheid der leden bleek het gevoelen te zijn toegedaan van hen, die uitbrei ding onnoodig oordeelden. Ofschoon vraag 6 hierdoor als vervallen kon worden beschouwd, werd toch de wenschelijkheid betoogd van een landbouw crediet-bank, waar de landbouwer tegen gewonen rentestandaard kapitaal kan verkrijgen. De aandacht der leden werd daarna gevestigd op een werkje, getiteldWet op de jacht en visscherij met aanteekeningen van mr S. Gratama. Een voorstel om dat voor de bibliotheek aan te schaffen werd aangenomen. Een voorstel om den heer Corten uit te noodigen hier eene lezing te houden over beschermende rechten gaf aanleiding tot langdurige discussie. Met 48 tegen 31 stem men werd het voorstel verworpen. Hierna was de great attraction van de verga dering de verloting van den Yorkshire beer; aan de beurt. Een oogenblik van spanning onder de 89 deel nemers aan de loterij en toen kwam n° 52 als winnend nummer uit de bus en werd de houder ervan, de heer M. van Os, de gelukkige bezitter van den beer. De vergadering is daarna gesloten. Bij de Floralia-commissie der vereeniging Uit het volkVoor het volk alhier meldden zich tot het verkrijgen van planten 445 personen aan, die ge zamenlijk 2065 planten wenschen te ontvangen. Uit deze cijfers blijkt dat de liefhebberij in het kweeken van de schoonste sieraden van de huis kamer niet vermindert. Zekere milicien v. B. van het 7e regiment infanterie, als deserteur van dat korps afgevoerd, werd kortelings geleden in Zuid-Beveland door de politie wegens bedelarij aangehouden, en naar de gevangenis alhier overgebracht. Na deswege vrijgesproken te zijn, is hij thans ter beschikking gesteld van den garnizoens-com- mandant alhier, en is heden naar den krijgsraad te Haarlem overgebracht. Vrijdagavond hield de zangvereeniging en rederijkerskamer Aurora te Westkapelle eene buitengewone vergadering, ook voor het publiek toegankelijk tegen eene entrée van 10 cent. Het programma, dat vooral uit Vaderlandsche liederen bestond, telde 4 afdeelingenaan het einde van iedere afdeeling werd door een dei- werkende leden eene voordracht gehouden. De meeste zangnummers werden netjes uitge voerd enkele werden begeleid door orgelspel. Donderdag 1 April a. s. zal het dep. Goes der Maatschappij tot Nu< van 't Algemeen eene vergadering houden met dames en met recht dei- leden tot introductie van jongelui van 15 tot 18 jaar a 50 oants. -waarbij vóór de pauze de heer W. J. van Gorkum, president, en na de pauze de heer Z. D. v. d. Bilt la Motthe, penning meester van het departement Goes, zullen optreden. Uit Cortgene meldt men ons het volgende Vrijdag zjjn van hier naar Amerika weer eenige personen vertrokken, thans een achttal, waar onder eene vrouw van bijna 70jarigen leeftijd met haar zoon, schoondochter en hunne drie kinderen. Onder de anderen waren er twee, die de groote reis voor de tweede maal gingen ondernemen. Een van die twee was in 't najaar van '85 uit de nieuwe wereld hier gekomen om zijne familie t9 bezoeken. Vóór een veertiental jaren was hij in betrekkelijk armoedigen toestand naar Amerika vertrokken, maar thans heeft hij het er zeer goed- In de eerste jaren was het voor hem echter alles behalve couleur de rose; hard werken moest hij, maar door vlijt en goed gedrag is hij nu zoo ver gevorderd, dat hij opzichter is in eene steen bakkerij. Over den toestand in Amerika, voor zoover hij dien heeft leeren kennen, liet hij op eenige uitzonderingen na zich zeer gunstig uit. Het is daar nog niet kwaad voor menschen, die goed kunnen en willen werken. De werkloonen zijn er be. trekkelijk hoog en de eerste levensbehoeften be trekkelijk goedkoop. Velen denken evenwel dat zij daar terstond werk zullen vinden en het valt den meesten na tuurlijk tegen als zij merken, dat dit niet het geval is. Daarom worden, als ze daar pas zijn, noodkreten aangeheven, en zjj zouden stellig de terugreis aanvaarden als hun het noodige geld daarvoor maar niet ontbrak. Het gebeurt niet zelden, dat er landbouwers heen gaan, die door achteruitgang van zaken het hier niet konden uithouden. Zulken menschen gaat het daar niet te best. De voorraad is gewoonlijk verteerd voor dat er terdege verdiensten gevonden zijn. En de landbouwers niet te na gesproken welke werkkrachten zijn het dan nog! De bedoelde persoon raadde cechter niemand af of aan naar Amerika te gaan. De weduwe P. te Oostburg werd Donderdag avond, toen zij nog juist vóór eene aankomende phaëton de straat wilde oversteken, door da^ rijtuig aangereden. Het ging haar over hoofd en schouder en kwetste haar zoo ernstig, dat zij niet buiten gevaar verkeert. Volgens mededeeling in de Werkmansbode telt het Nederl. Werkliedenverbond, hetwelk vroe ger ten hoogste 4500 leden had, nu circa 3000 leden. Dit Verlies van leden is toe te schrjjven, aan het zich onttrekken van vereenigingen, om het bedrag der contributie, dat corporatief d. i. uit de kas betaald werd, in eigen kring te kun nen gebruiken, hetgeen men direct voordeeliger vond. Tegen morgen ochtend zjjn te Amsterdam door de besturen van eenige werklieden-vereeni- gingen en van den Soc.-democratischen bond de werkeloozen" opgeroepen tot eene „monster meeting". De bijeenkomst zal plaats hebben in het Volkspark over de Raambarrière, en de be kende sociaal-democratische leiders zullen als sprekers optreden. Het geldelijk bedrag, bij den diefstal te Andel ontvreemd, is volgens nader bericht lang zoo groot niet als men aanvankelijk vermoedde. Een som van ruim 3000, geborgen in eene portefeuille, die verder rekeningen bevatte, is aan het oog der dieven ontsnapt. Het geheele bedrag, dat gestolen is, bedraagt omtrent f 3800. De toestand van den heer Noorloos is gelukkig veel beter; zijn herinneringsvermogen is geheel teruggekeerddoch hij is niet in staat eenige aanwijzing te doen, daar hij onmiddelijk bij het openen der deur bewusteloos was door de ontvangen slagen. Tot heden verkeert dus de geheele zaak nog in het duister. Omtrent den dader of de daders is nog geen enkel spoor ontdekt. De heer B. J. Smits te Amsterdam heeft een toestel uitgedacht, waardoor de passagiers van een trein in staat zijn alarm te maken, zonder nochtans, zooals met een ander toestel, waarvan wij onlangs melding maakten, het geval is, zelf den trein te kunnen stoppen, iets dat in vele gevallen gevaar kan opleveren. In hoofdzaak komt dit alarmsein op het vol gende neder. Op den kap van elk spoorwegrijtuig bevindt zich een lederen cylinder met zwaren ijzeren bodem. In toestand van rust is de cylinder in elkaar gedrukt, zoodat deksel en bodem op elkaar rusten, en de bodem wordt opgehouden door een tuimelaar. De cylinders zijn onderling verbonden door een dun guttapercha buisje en staan tevens in verbinding met een zuigertje op de locomotief en in den wagen van den hoofdconducteur. De passagiers nu zijn in staat door middel van een koord, dat in het midden van elk compartiment hangt, den tuimelaar te doen draaien en den bodem van den cylinder naar omlaag te trekken. Daar door ontstaat een luchtverdunning in den cylinder en in de buizen, waardoor het zuigertje op de locomotief en in den goederenwagen gaat werken en een bel aan het slaan brengt. De machinist wordt zoodoende van het gevaar verwittigd en kan den trein stoppen. Door een seinvlaggetje op den tuimelaar, dat bij het trekken naar boven slaat, wordt aangetoond in welken wagen alarm is gemaakt. Te Utrecht heeft een stukrijder een milicien doodgeschoten. Den stukrijder was door den militien eene beschuldiging ten laste gelegd, waarvoor eerst genoemde voorloopig in arrest werd gesteld; na een daaromtrent ingesteld onderzoek bleek echter, dat er geen termen bestonden den beschul digde te vervolgen, noch het hem opgelegde arrest te bestendigen. Uit wraak heeft de stukrijder 's morgens den milicien met drie revolverschoten gedood. Geestdrijverij is te Venendaal oorzaak ge weest van een volksoploop, gepaard met onge regeldheden. Yoor eenige dagen werd in die gemeente eene vergadering gehouden ter bespre king van de Amsterdamsche kerkkwestie. Op dia vergadering werd zeer veel gesproken, maar niets over de kwestie. De domme menigte schreef dat toe aan de tegenwoordigheid van een correspon dent van een weekblad, dat nl. de predikant in diens tegenwoordigheid de zaak niet wilde of durfde aanroeren. Er was een heftig artikel in een te Venendaal veelgelezen weekblad verschenen, waarmede echter de bedoelde correspondent ver klaart niets te maken te hebben. »Voor dominé Houbolt" was de strijdleus, en daarmede trok men Vrijdagavond, met steenen gewapend, naar de woning van bedoelden berichtgever. Het hoofd der gemeente was tegenwoordig met de rjjks- en gemeentepolitie, maar kon tegen om streeks 200 a 300 man weinig uitrichten. De luitenant Nobiling verzocht na den aanslag zijns broeders op den Duitschen keizer een anderen naam te mogen dragen. Het werd hem toegestaan, hij heette van dien tijd af Edeling. Nadat hij uit den militairen dienst was getreden werd hij deelgenoot in een handelszaak. Het blijkt nu dat hjj zich aan grove bedriegerjjen heeft schuldig gemaakt, weshalve hij in hechtenis is genomen. De grève onder de beambten van de tramway- maatschappijen in New-York heette gisteren ge ëindigd. De directies hadden alle eischen der werkstakers ingewilligd. Heden melden de bladen, dat de geëmployeerden den arbeid opnieuw staak ten en eerst na tusschenkomst der politie een schikking tot stand kwam. Ook de arbeiders aan den Zuid-Wester spoorweg hebben het werk ge staakt. Het aantal grèvisten bedraagt 9000. Een meeting onder leiding der socialistische chefs was gisteren te Londen op Clerkenwell belegd. Een paar honderd personen luisterden naar de socialistische redevoeringen zonder eenige demonstratie aan den dag te leggen. Het is mischien in Nederland niet zoo alge meen bekend, dat op het ontdekken van een drukfout in de Oxford bijbels een guinje, d. i, 12.60, belooning staat voor den ontdekker. Werkelijk is in den loop der tijden menige guinje uitbetaald door den (academischen) »controleur van de pers". Toen nu onlangs met het drukken van den herzienen bijbel een begin zou worden gemaakt, kwam de vraag ernstig ter sprake, of de oude traditie in deze al of niet zou worden gehandhaafd. Het perscollege besloot tot het eerste, en nu zijn in het geheel slechts drie fouten aan het licht gebracht. In éen woord, waar drie klinkers te zamen komen, is een c uitgelaten in een ander, waar drie medeklinkers samentref fen, zjjn de letters verkeerd geplaatst, en in een

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2