Laatste Berichten. Mooïiieii ei YerpMiip li Zeelaao. Gemengde Berichten. Onderwijs, Pvechtszaksn. Verkoopingen en aanbestedingen. Het tooneel. van margerineboter, moet een actie zijn inge steld wegens laster tegen de hh. Weydom Clater- bos te Kampen, dr. L. Mulder te Den Haag en de firma W. E. J. Tjeenk Willink, uitgever van de Landbouwcourant, wegens bet opnemen in genoemd blad van een artikel door eerstgenoemde inge zonden, waarbij de tweede eenige aanteekeningen gevoegd heeft, terwijl hij in een volgend nummer daaraan eenige nadere beschouwingen heeft gewijd, welk een en ander compromitteerend zoude zijn voor voornoemden heer Cohen, daar zijn hande lingen bjj de naleving van het door hem gesloten contract tot levering van boter aan het krank zinnigengesticht te Meerenberg, in een ongunstig daglicht gesteld worden. De heer Cohen stelt nu een actie in tot betering van geleden nadeel in eer en goeden naam en eischt daarvoor een bedrag van 10,000 of zooveel als de rechter hem meent te moeten toewijzen. Indertijd werd in de bladen gemeld dat in de zittingen van den gemeenteraad van Breda, toen de heer Heylaevts voorstelde om aan een politie agent een gratificatie te schenken wegens het aanhalen van ziek vee, door den voorzitter een uitdrukking werd gebezigd, waardoor de heer H. zich beleedigd gevoelde. De heer H. verliet toen de vergadering en plaatste in de locale bladen een advertentie* waarin hij aan de kiezers mede deelde, niet eerder in de raadzaal te zullen terug- keeren voor de verdachtmaking van den kant des voorzitters voldoende was opgehelderd. Tevens gaf de beleedigde van het gebeurde kennis aan den minister van binnenlandsche zaken. In de jongste raadszitting werd naar aanlei ding van het résumé, dat over dit incident in de notulen voorkwam, door den heer Pels Rjjcken die zaak nogmaals ter sprake gebracht. Hij wenschte nl. te weten, of de voorzitter al of niet de bedoeling had gehad, den heer Heylaerta te beleedigen, en verzocht wanneer dit niet het geval mocht zjjn geweest van den voorzitter een verklaring in dien geest. De voorzitter weigerde echter die verklaring te geven. De heer Roëll heeft de volgende amendementen voorgesteld op de wetsontwerpen tot wjjziging van de grondwet I. Art. 68 wordt gelezen als volgt „De geschillen tusschen besturenvan provin ciën onderlingvan provinciën en gemeenten van gemeenten onderling; alsmede van provinciën of gemeenten, en van waterschappen, veensohap- pen en veenpoldersniet behoorende tot die, ver meld in art. (151), worden door den koning be slist, voor zooverre dit niet bij de wet aan een ander gezag is opgedragen." II. 15 van het He hoofdstuk te doen luiden: «Achter het in de voorgaande paragraaf vervat artikel wordt in de grondwet het navolgend ar tikel ingevoegd „De wet, die de bevoegdheid van den raad van state regelt, kan aan dien raad, of aan een af- deeling daarvan, de beslissing opdragen van ge schillen, niet behoorende tot die, vermeld in art. (151)." III. Art. 133 te plaatsen achter art. 136 en het te lezen als volgt »De macht des konings om de besluiten van prov. staten of van gedep. staten, die met de wetten of het algemeen belang strijdig zijn, te schorsen en te vernietigen, wordt bij de wet ge regeld." IV. Art. 140 wordt gesplitst in twee artikelen, luidende als volgt „Art. a. Aan den raad wordt de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente overgelaten. „Hij maakt de verordeningen, die hij in het belang der gemeente noodig oordeelt. „Wanneer de wetteD, algemeene maatregelen van bestuur of provinciale verordeningen het vor deren, verleenen de gemeentebesturen hun mede werking tot uitvoering daarvan. „Art. 5. De macht des konings om de besluiten van gemeentebesturen, die met de wetten of het algemeen belang strijdig zijn, te schorsen en te vernietigen, wordt bij de wet geregeld." Y. Achter art. 148 wordt een nieuw artikel ingevoegd, luidende „De uitspraak, krachtens de wet, over geschillen niet behoorende tot die vermeld in art. (151), ge schiedt, voor zoover het daarbij een vraag van recht betreft, hetzij rechtstreeks, of in het hoogste ressort, door een van de uitvoerende macht onaf hankelijk gezag. „De wet bepaalt verder de gevallen, waarin de beslissiug over de rechtmatigheid van handelingen van bestuur aan zoodanig gezag wordt opgedragen. >De wet wijst het gezag aan, in de beide vorige zinsneden vermeldbepaalt de regelen bij de be handeling en beslissing der daarin bedoelde zaken in acht te nemen, en regelt de gevolgen." YI. 9 van het Ve hoofdstuk te doen luiden „Niemand kan tegen zijn wil worden afgetrokken van den rechter dien de wet hem toekent. „De geschillen van bevoegdheid tusschen de rechterlijke macht eenerzjjds, en de administra tieve macht, of het gezag bedoeld in art. (70) of (152) anderzij ls, worden beslist door den hoogen raad der Nederlanden in volle vergadering, „Geschillen van bevoegdheid naar aanleiding van de artt. (70) en (152) ontstaan, worden beslist op de wjjze, door de wet te bepalen". De zeer breedvoerige en gedetailleerde toelichting van dit stelsel van amendementen laat de heer Roëll voorafgaan door „beschouwingen in het alge meen", waaruit de strekking blijkt. Organisatie van een onafhankeljke macht, aan welke de administratieve rechtspraak zal worden opgedragen, mag als een eisch van goede recht»- waarborging worden beschouwd. Nader kan worden onderzocht en beslist, of daaraan, behalve de recht spraak in het administratif'-conlentieux in engeren, I eigenlijken zin, ook nog het nemen van andere beschikkingen omtrent zaken uit haar aard tot de juridiction gracieuse behoorend, mag en behoort te worden opgedragen. Maar voor het eigenlijk contentieux-administratif mag de onafhankelijke rechter niet langer ontbreken. Ons land is op dit oogenblik onder de consti- tutioneele staten van Europa schier bij uitzondering nog niet overgegaan tot een van het uitvoerend gezag onafhankelijke rechtsmacht, belast met het in hoogste ressort beslissen van kwestiën van recht, ook al behooren die niet tot de burgerij ke rechtszaken, met de noodige waarborgen daartoe omringd. De amendementen hebben de strekking het beginsel van zulk een rechtsmacht, zij 't op bescheiden voet en met voorbehoud van de noodige vrijheid voor den gewonen wetgever, te vestigen en, voor zooveel noodig, te ontwikkelen. Voor de rijks-normaallessen te Tholen hebben zich aangemeld 4 mannelijke leerlingen (allen uit St. Maartensdijk), waarvan 2 voor de l*te klasse en 2 voor de 28 klasse. Voorzeker een gering ge tal in vergelijking met voorgaande jaren, doch een gemakkelijk te verklaren verschjjnsel met het oog op de vooruitzichten van den toekom- stigen onderwijzer. Uit Tholen wordt ons geschreven Heden (Donderdag) was het 25 jaar geleden dat mej. De Looze als hoofd der openbare bewaar school werd aangesteld. Tot aandenken ontving zij van de gemeentenaren een prachtigen stoel en werktafeltje, benevens een album, waarin alpha- betisch gewijze de namen der gevers vermeld stonden. Van haar hulppersoneel alsmede van eenige kinderen ontving zij eveneens geschenken. De burgemeester, de leden van den raad, bet hoofd der openbare school en de heer mr. F. A. Wagtho bevonden zich in het schoolgebouw om de jubilaris te verwelkomen. Uit vele wonin gen wapperde de driekleur en het fanfarengezel- schap Concordia bracht haar des avonds eene serenade. Voor de vaceerende betrekking van hoofd der openbare school te Kerkwerve hebben zich elf sollicitanten aangemeld. Het vergelijkend examen zal plaats hebben op 12 en 13 dezer maand. Arrondissements-Rechtbanlc te Middelburg. Heden zijn veroordeeld P. A. V., 46 j., stations-arbeider Biezelinge, wegens diefstal, tot een maand celPh. F., leur- ster 17 j. Clinge, wegens diefstal, tot een maand cel; J. V., 15 j. en E. J. K. 14 j.. Hulst, wegens mis handeling, ieder tot 3 dagen cel; J. V., 22 j., Clinge, wegens beleediging van een beambte, tot zes dagen cel en 8 boete; C. H., 19 j., Retran- chement, wegens mishandeling, tot 8 dagen cel; H. van S', 49 j., metselaar Goes, wegens beleedi ging van een beambte tot 3 dagen cel en 8 boete; J. D., 57 j., Goes, wegens mishandeling, tot 2 maanden eel; H. W. H., 34 j., Middelburg, wegens dronkenschap, tot 7 dagen celK. J. H., 28 j., dijkwerker Westkapelle, wegens als voren, tot 10 dagen cel en opzending naar een werkin richting voor 3 maanden. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn: D. L., 19 j., Retranehement, beklaagd van mishandeling, benevens A. F. J. v. B.. 23 j., Amsterdam en J. L. A. R., 36 j., 's Gra- venhage; beiden beklaagd van landlooperij. Kantongerecht te Goes. Heden Vrijdasr zijn veroordeeld M. G., Goes, P. P., Wissekerke, L. de K., Drie wegen, wegens openbare dronkenschap tot f 0.50 b. s. ld.; S. v. d. M., Goes, wegens het uitkloppen van vloerkleedjes op de openbare Btraat te Goes, anders dan tusschen 6 en 12 voorin, tot f 1 b. s. 1 d.; B. K., Wemeldinge en J. I., Heinkenszand, wegens het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrik tot 20 b. s. 3 d.O. de K., Wissenkerke, wegens alsvoren (recidive) tot 30 b. s. 5 d.; C. A., J. v. d. W., Oostwijk, (Krabbendijke) wegens het te zamen en in vereeniging bevisschen van een per ceel in de O.- S., aan anderen in uitsluitend gebruik gegeveu, afgezet met bakens minstens éen M. boven gewoon hoog water reikende, zonder daartoe eenig recht te hebben, ieder tot ƒ10 b. s. 1 d. Allen tevens in de kosten. Bij de gisteren gehouden zitting van het ge rechtshof te 's Gravenhage werd A. d. S. te Koewacht, die, nadat aan de bij de wet gestelde formaliteiten was voldaan, noch bij eerste, noch bij tweede oproeping ter terechtzitting ver schenen was, weerspannig aan de wet verklaard, terwijl het hof bevel tot zijne inhechtenisneming gaf. Men bericht ons uit Vlissingen: De stoom boot Richard Young passeerde hier heden morgen op de reis van Harwich naar Antwerpen twee uur later dau gewoonlijk. Volgens berichten uit zee drijven verscheidene wrakken in den Omtrek van den West Hinder, zeer gevaarljjk voor de scheep vaart. Het Eng. stoomschip St. George heeft, uitgaande van Terneuzen naar Middlesbro, een tij op het strand nabij Vlissingen gezeten; het kwam echter zonder hulp vlot en vervolgde de reis. Uit Cortgene schrijft men ons Donderdagavond gaven de hier bestaande vet- eenigingenhet tanf. gezelschap Eendracht maakt macht en de rederijkersvereenigingStreven naar Ontwikkelingin de zaal van den heer L. D. v. d. Linde, genaamd de Stadsiuijnkelder, eene gecombi neerde uitvoering ten voordeele deï armen. De groote zaal was goed gevuld. Het mag gezegd worden dat de leden der beide vereeni- gingen hun beste krachten hebben besteed. De rollen der rederijkers waren flink ingestudeerd en vooral het bljjapel met zang in éen bedrijf Sohuiven gaan ze, werd zeer verdienstelijk opge-, voerd. Ook de muzieknommers vielen in den geest. Het is zeker veler wensch dat beide vereeni- gingen nog tal van jaren hunne beste krachten mogen wjjden tot veraangenaming van het leven van ons, bewoners van de anders zoo stille ge meente. En vooral ook dat menigmaal aan hunne uitvoeringen tevens eene even goed doel als dit maal moge verbonden zijn. Woensdagavond te 11 uren heeft op he terrein voor de cavalerie-kazerne te Haarlem een huzaar een kameraad met een revolver doodge schoten, en daarna met datzelfde wapen zichzelven het leven bonomen. De aanleiding tot deze daad ligt nog in het onzekere. In Groningen is niets bekend van het feit, dat daar twee kinderen zijn doodgevroren. Als eene curiositeit deelt men mede, dat dezer dagen te Maastricht een huwelijk voltrokken is tusschen den heer de Winter en mejuffrouw Zomer. De notaris die het huwelijkscontract had opgesteld heette Herfst. Waarschijnlijk is het ook slechts toeval, dat dit huwelijk gesloten werd in de Lentemaand. In Amsterdam gaf opnieuw een gasthuis kwestie aanleiding tot eene interpellatie in den raad. De bekende heer dr. Berns interpelleerde het dagelijksch bestuur naar aanleiding van het bedanken der beide adjunct-directrices in het Binnen- en Buitengasthuis, de dames Boissevain en Reynvaan, die haar ontslag vroegen, omdat de com missie van toezicht zich op een standpunt plaatste, waardoor samenwerking onmogelijk werd. Hjj las een brief van laatstgenoemde dame voor, behel zende vele grieven tegen de commissie. Volgens den heer Berns is de verordening op de gasthuizen de oorzaak der soms heerschende wanorde. Hij raadde een curatorium voor de gasthuizen aan, zooals te Friedrichsheim. De voorzitter gat den raad geduld te hebben, tot voorstellen ter wijzi ging der verordening voor de gasthuizen waren ingekomen en hoopte dat de dames Boissevain en Reynvaan op hun besluit zouden terugkomen. Gisteren werd in het Engelsche lagerhui» beraadslaagd over het voorstel van den heer Holmes, attorney-general voor Ierland onder het vorige kabinet,om niet over te'gaan tot behandeling der administratieve begrooting voor Ierland, alvorens het huis ingelicht zal zjjn aangaande de staat kunde der regeering tot handhaving der maat schappelijke orde in Ierland. In den loop der beraadslagingen herhaalde Gladstone dat de kwes tiën omtrent de maatschappelijke orde, het grond bezit en het toekomstig bestuur in Ierland zoo nauw met elkaar verbonden zijn, dat die aange legenheden niet afzonderlijk beslist kunnen worden. De regeering wilde geene verbetering vanjden maat- schappelijken toestand in Ierland door repressieve wetten verkrijgen, maar door maatregelen, die op beide laatstgenoemde aangelegenheden betrekking hebben. Naar van geloofwaardige zijde verzekerd wordt, heeft de heer Gladstone besloten zjjne voor stellen omtrent het bestuur in Ierland te gronden op eenvoudige Home rule, met een afzonderlijk parlement te Dublin, daar alleen op die wjjze eene oplossing der Iersche kwestie verkregen kan worden. Men gelooft dat de heer Trevelyan als staats secretaris voor Schotland wil aftreden. Ook de aftreding van Chamberlain en eenige andereleden van het kabinet acht men waarschijnlijk. Op een gecostumeerd bal, dat den24nFebr. op het Quirinaal te Rome plaats had, droeg koningin Margaritha een voorschoot, dat geheel met briljanten en smaragden was bezet. De zakjes waren bedekt met smaragden die elk 4 duim groot waren. De banden van dat voor schootje werden gevormd door een dubbele snoer, aan beide zijden afhangende, van echte Ooster- sche paarlen. Kenners hebben de waarde van dat kleedingstuk, waarvoor de schoonste juwee- len van de kroon van Savojje gebruikt werden, op 4 millioen lires geschat. Uit Milaan meldt men, dat de Perseveranza een inschrijving geopend heeft voor een internatio naal hospitaal te Parijs, waar de door dolle honden gebeten patiënten van Pasteur kunnen verpleegd worden. De eerste inschrijving bracht 5000 tres. op. Wellicht herinnert men zioh dat vijf jaar geleden Lady Trevor juweelen ontstolen werden ten bedrage van een 40.000 tot 50.000£. De diamanten werden ontvreemd op een Zondag, terwijl de familie in de kerk was. Deze kostbaar heden zjjn nu door de Schotsche politie terugge vonden, terwijl zij ook de dieven meent op het spoor te zijn. In Athene zet men de toebereidselen voor den oorlog voort. De publieke opinie blijft zeer krjjgsluBtig. In Engeland begon men zich zeer ongerust te maken over de lange reis van het pantserschip Bellephoron, dat in 't laatst van Januari van Madera naar Barbados vertrok. Uit New-York meldt men nu dat genoemd schip den 13 Febr. op zjjne bestemming is aan gekomen. In de proclamatie, waarin vorst Alexander zpn onderdanen de onderteekening van den vrede aankondigt, dankt hjj hen voor hun gehechtheid aan den troon en voor de aan het land gebrachte offers. Uit Stockholm wordt gemeld dat de eerste kamer van den Zweedschen Rigsdag het ontwerp tot heffing van invoerrechten op graan met 75 tegen 57 stemmen verworpen heeft. Tot president van de republiek Uruguay is d' Vidal gekozen. De Desnsche sehrjjver Bang, voor korten tjjd door de Pruisische autoriteiten uit Berljjn ver dreven, had zich naar Meiningen begeven. Daar het verhipt aldaar hem eveneens door de politie is verboden, is bij naar Weenen vertrokken. Niettegenstaande alle waarschuwingen en raadgevingen van Parnell, die Gladstone's politiek wil steunen en er daarom belang bij heeft de orde in Ierland te handhaven, gaan de moonligh ters voort met het bedrijven hunner misdaden. Een deurwaarder, die in den laatsten tijd ver scheidene explooiten bjj achterstallige pachters had gebracht, is nabjj Woodford doodgeschoten. De koning van Servië heeft de demobilisatie van het actieve leger en de reserve bevolen. Het herstellen der binnenzijden van de Cortr'es- carpe(haven) te Tholen is bij publieke aanbesteding gegund aan Ph. Dullemen Lindhout voor de som van f 593,77. Het leveren van 50 banken voor het teekenonder- wjjs aan W. Walpot voor 36.80. »s £rravenltag-e. De inspecteur van po litie Van Djjck te Kampen is benoemd tot com missaris van politie te Goes. 's ÖSravenliage. Tweede Kamer. Bjj de voortgezette behandeling der gevangeniswet werd een langdurig debat gevoerd over de vraag of wederinvoering der ljjfstraf te Leeuwarden en kromslniting in de boeien, ook in andere gevan genissen, wenscheljjk was. De heeren Van Gen nep, De Mejjier, Kist, Borgesius en Van der Kaay verzetten zich krachtig daartegen en wilden desnoods liever het strafwetboek nog onuitgevoerd laten. De heeren Van der Biesen en Lohman verde digden met den minister de voorgestelde straffen als uiterste middel van bedwang. Speciaal om trent Leeuwarden verklaarde de heerjjRengers, op grond van langdurige ervaring als lid der com missie van administratie, dat in dien zin de lijfstraf onmisbaar is, Kromsluiting in alle gevangenissen is, met goedvinden van den minister vervallen, maar de lijfstraf voor de gevangenis te Leeuwarden be houden met 42 tegen 24 stemmen. Het geheele wetsontwerp is daarna aangenomen. Hoogeveen. In de heden gehouden ver gadering van afgevaardigden van verschillende liberale kiesvereenigingen, ter voorziening in de vacature voor een lid der tweede kamer, ontstaan door het ontslag van den heer Oldenhuis Gra- tama, heeft de meerderheid zich verklaard voor de candidatuur van den heer mr J. P. G. van Diggelen te Zwolle. De definitieve candidaatatelling zal in eene nader te houden bijeenkomst plaats hebben. Londen. Het lagerhuis heeft het voor de regeering vijandelijk voorstel-Holmes zonder stem ming verworpen. Na de verwerping van het voorstel is het debat met 364 tegen 204 stemmen verdaagd. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information»' 8 9 Maart Middelburg, Manufacturen, Kouion. 8 Grijpskerke, Huis, Woutersen. 10 Westkapelle, Hout, 10 Colijnsplaat, Inspan, Huvers. 10 11 Middelburg, Manufacturen, Kouion 12 O. W.Soub., Manufacturen, Kouion. 12 ft Middelburg, Huizen, "Verbeij. 16 H Vlissingen, Dijken enz., Happel. 16 H 0. W. Soub., Huis etc., De Wolff. 17 Biggekerke, Hofstede, Loeff. 18 Vlissingen, Panden, Leenbank. 19 U Goes, Hofstede, Pelie. 19 Middelburg, Inspan, Verbeij. 19 M Arnemuiden, Dijken enz., Happel. 22 Middelburg, Dijken enz., Happel. 26 V eere, Dijken enz., Happel. 14 April Koudekerke, Inspan, Loeff. 21 ff Ritthem, Inspan, Slegt. 27 Koudekerke, Inspan, Loeff. 28 0. Souburg, Inspan, De Wolff. 28 Meliskerke, Inspan, Woutersen. 30 H Ritthem, Inspan, Tak. Mei Borssele, Inspan, Pelle. £5 M Schoondijke, Inspan, Paarden enz, Le Nobel. 6 H Groede, Hammacher. 11 St. Kruis, Inspan, De Smidt. 13 Groede, Beestiaal, Hammacher. Er was, geljjk wjj hadden verwacht, voor de liefhebbers van de haute comédie gisterenavond in onzen schouwburg veel te genieten. Een Fransch stuk werd gegeven, een met al den geest, de fijnheden aan de meeste producten van denzelfden oorsprong eigen, zonder gelukkig de buitensporigheden, die meester Constantjjn in de Spectator deze verzuchting in de pen gaf «Ach, schonk de schouwburg slechts aan 'tluister- graag publiek Meer edel kunstgenot, min ontucht-sophistiek. JOe wansmaak van het publiek, belust op echt- breukspelen, Bracht menig schouw tooneel op onze schouwtooneele n". Dit kan men ter eere van de Duitsche tooneel- schrjjvers Von Moser en Schönthan zeggen dat zjj zich wachten voor het op tooneel brengen van ver houdingen, die in Franscbe stukken zulk een hoofdrol spelen en die vaak geschikt zjjn om, zooals Octave Feuillet onlangs schreef, zelfs een aap te doen blozen. En toch blozen vele menschen daar over nog niet eens Gelukkig echter dat niet allen, die het in geest van de Duitschers zoo ver winnen, zich toeleggen

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2