1886. Maandag 22 Februari. IN -«44. JL29e Jaargang. iel Middelburg 20 Februari Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.-, van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Waarschijnlijk zal heden ever 14 dagen de MIDDELRIIRGSEHE €01 RAM. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kminingen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nieuwenhüuzen, te Terneuzen: A.van dek Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dadbe Cie., John P. Jones, opvolger. Wie tegenover de kerkelijke kwestie te Amsterdam, met haar nasleep daar buiten, onze lezers zullen zich niet te beklagen heb ben dat wij hen daarmee te veel lastig vallen, wat ons den moed gaf heden voor dat onder werp hunne aandacht even in te roepen een onpartijdig standpunt inneemtwie reeds lang, door dat onchristelijk geloovig geknoei afge schrikt, den rug keerde naar die kerk, waar het zoo recht middeleeuwsch toegaatdie zal zich zeker niet verbazen over de dingen, thans daar aan de orde. Hij heeft ze kunnen voor zien. Maar toch zal hij niet geheel onver schillig kunnen zijn over den loop, dien de gebeurtenissen in de Ned. herv. kerk zullen nemen. Zij toch staat te schudden op hare grondslagen, en wat er eenmaal zal ontstaan uit dien chaos van meeningenwat er op hare vermolmde fundamenten voor een nieuw ge bouw zal verrijzen, wie zal het zeggen Van ver strekkende gevolgen zal de crisis zijn, die zij thans doorleeft. Toen jaren geleden eenigen durfden verze keren, dat een modern licht in die kerk niet kon ontstoken wordendat hij, die naar vaste overtuiging in haar niets anders kon zien dan een vijandin der beschaving en der moderne maatschappij, alle betrekking met haar moest verbreken, gingen er van vele kanten stemmen op, dat zulk heengaan gevaarlijk was en er wel degelijk door vereende krachten nog ge stuurd kon worden in goede richting. Toen eindelijk de predikant Hugenholtz te Amsterdam het onmogelijke van dat pogen duidelijk aantoonde door zijn afscheiding, werd zijn daad door voor- en tegenstander geprezen als een die blijk gaf van overtuiging en zij zou zeker door anderen gevolgd zijn, wanneer niet de financieele kwestie het vraag stuk voor een groot deel had beheerscht. Dat maakte afscheiding moeilijk men wilde daar om voortgaan met het onmogelijke te be proeven. Vele modernen bleven en trachtten hun invloed aan te wenden om, waar zij dit konden doen, de uiterste partij in die kerk van het gezag af te houden, en zoo opnieuw invloed uit te oefenen om het, naar hunne meening, ergste te voorkomen. Anderen steunden de kerk, omdat zij in haar zulk een uitstekenden politiemaatregel zagen om de eenvoudigen van het kwade af te houden. Toen de macht der modernen echter was gebroken, openba-.rden zich onder hunne be strijders twee richtingen, de uiterste en de gematigde, die, evenals het in vele zaken gaat, ten slotte in heftigheid voor elkaar niet onder deden. En weer klinkt de leuze van afschei ding, maar opnieuw maakt de financieele band het verbreken zoo moeilijk. De verhouding tusschen kerk en staat, het bezit der kerkelijke goederen zijn de hinderpalen, die in den weg staan. Deeling van goederen vraagt de uiterste partij maar, zeggende Irenischen, hare tegen standers, dat zou nog ellendiger, nog onuit voerbaarder zijn, allermeest in de kleinere gemeenten, dan het plan van kerspelvorming, waarvan de Synode droomt en dat vroeger te vergeefs reeds is beproefd. Men weet uit de laatste gebeurtenisseu dat 'de ultra's met dr. Kuyper aan het hoofd tot krasse middelen zijn overgegaanzij willen zich afscheiden maar, gedachtig aan het spreekwoorddat geld de ziel is van alle zaken, treden zij stouter en slimmer op, en zorgen zij er eerst voor dat hun de bezittingen der kerk niet ontgaan. Want, zoo sprak prof. Hoedemaker tot den heer Westhoff: „Lieve broeder, gij jknnt deze twee zaken, die der attestenkwestie en van het beheer, niet scheiden, en om op geestelijk terrein te kunnen werken voor de eere onzes Gods, moet men ook op stoffelijk gebied Die lieve broeder Westhoff liet zich door dit zalvend woordje niet weerhouden om den professor van antwoord te dienen, en dat te doen op minder broederlijke wijze. Zijn eerbied voor den „professor uit het Willemspark" was geschokt en stoutweg beet hij hem toe Hoedemakerhet is naar onze innigste overtuiging een leugen, nu wij de zaak van achteren recht bezien dat de veranderingen in het beheer zijn voorgesteld om de zuiverheid der leer te kunnen handhaven. Neen de attestenkwestie is aangevat als voortreffelijk middel om de geloovigen op te winden; maar het eerste doel is onbeperkt en naar willekeur te kunnen heerschen over kerken en kerkelijke goederen en voorts om mede door dien hefboom het sociaal verhand te verbrekende vrije uni versiteit te redden en haar studenten in de kerk te brengenom straks aan den dijk te jagen eerst de moderne predikantenmaar ook voorts al die anderen die nog eenig teeken van zelfstandigheid durven openharen tegen den wil van den grooten man op de Prins Hendrikkade Als van zelf gunden wij onzen lezers door deze aanhaling een blik in een dezer dagen verschenen boekje van den heer Westhoff, getiteld Kijkjes achter de schermenhetwelk ons deze beschouwing in de pen gaf. Onpar tijdig kan de schrijver niet zijn, en allerminst zou men op grond van zijne mededeelingen een oordeel kunnen uitspreken over de kwestie in hoever dr. Kuyper au fond recht heeft of niet wat voor onbevoegden op het gebied van het kerkrecht een gevaarlijk waagstuk blijft, maar zij brengt ons toch op de hoogte van toestanden, die waardig zijn onzer aller opmerk zaamheid. De gewezen vriend en bewonderaar van den grooten manhij die met geestdrift meehielp aan de stichting der Vrije Universiteit en hare studenten ook in de kerk brengen wil, maar langs den weg van orde en wet; hij zegt ons dat de consistoriekamer der Nieuwe kerk te Amsterdam van ouds is geweest een „broei nest van kerkelijke twist, een folterkamer der meeste Amsterdamsche predikanteneen schavot van alle geestelijk leven, van broederliefde en vredeDit, aldus zoo lieflijk betiteld verblijf; verklaart de heer Westhoff bijna altijd slechter te hebben verlaten dan hij het binnentrad. De tooneelen, die in den boezem der kerke- raadsvergaderingen plaats hadden, kunnen wij overslaanhet meerendeel daarvan is bekend. Maar aandacht verdient de benauwende droom dien de heer Westhoff had. Hij werd eens gevangen genomen en gevoerd naar een oud somber gebouw, dat hem aan Loevestein deed denken. Voor de rechters gebracht werd de acte van beschuldiging hem voorgelezen; zij hield deze vijf punten in lo Dut hij eenmaal tegen de afgescheidenen had ge schreven op een tijdstip dat Dr. Kuyper dat niet profijtelijk vond voor de vrije Universiteit. 2o Dat hij in de hevestigingsleerrede had gewaarschuwd tegen de heerschzucht der ouderlingen. 3o Dat hij op den driehonderdjarigen sterfdag van prins Willem I dit feit plechtig had willen her denken in de kerken, iets wat toen bedenkelijk werd geacht voor het welslagen der politieke verkiezingen. 4o Dat hij tegen den zin van Dr. Kuyper had gede batteerd met de socialisten. Als verzwarende om standigheid gold dat dit moeieljjk werk vrij goed was afgeloopen. 60 Dat hij als voorzitter van den kerkeraad mede de groote omwenteling van 1886 had tegengehouden. En het vonnis, over hem geveld, luidde dat hij veroordeeld werd om boven een matig vuur te worden geroosterd. Overdreven is de voorstellingniets meer dan phantaisie, zal men beweren. Aangenomen voor een oogenblik; maar dan blijft toch als grond voor die overdrijving het benauwende gevoel, dat zelfs een lieve broeder" bijblijft, die van ervaring kan spreken, en die het in de Christelijke kerk te bang krijgt. Er is altijd beweerd dat zonder Gods woord geen leerschool, geen opvoedingsschool ban bestaan die heil kan aanbrengen. Verketterd werd de school, waar dat woord niet als grondslag werd genomen. Maar als men dan ziet, hoe in het hooge college, waarinde leiders zitting hebben, om de eere Gods op zulke treurige wijze gestreden wordt en men zich daarbij beroept op datzelfde woord, dan hebben wij recht om aan den zegenenden invloed ervan te blijven twijfelen. Aan wien de schuld van dat alles Aan den grooten man, aan dr. Kuyper, zegt men en men geeft hem daardoor het schoonste compliment over zijn organisee- rend talent. Doch wat zou hij kunnen doen wanneer niet een deel van ons volk zijn meening deelde, wanneer hij niet zijn helpers had, die hem zelfs volgen in 't verkrachten van orde en tucht Want, op dit punt staan wij - beslist aan de zijde van den heer West hoff: die beide moeten gehandhaafd worden. De Synode wil beproeven de kerkelijke moei lijkheden op te lossen maar zij wil tevens, terecht, de tucht toepassen. Wie zich in een maatschappij bevindt en zondigt tegen de wetten, moet, al blijkt ook later dat hij door zijn daad aan een slechten toestand een einde maakte, zich onderwerpen aan de straf, welke daarop staat, en die de mannen van het gezag niet mogen nalaten uit te oefenen. De hand having der wet vormt de eenige kracht van de maatschappij. Van dien geest is een groot deel van ons volk niet doordrongenzelfs niet in hun eigen kring. Dit blijkt uit de kerkelijke beroerin gen. Dat dit van invloed is op ons maatschap- pelijk leven, weten wij reeds; hoe kan het anders Waar men in de leerschool, zooals men de kerk bij uitstek noemt, zulk onderricht ontvangt, zulke voorbeelden ziet, zal men daarbuiten moeilijk andere beginselen kunnen toepassen. Maar het gevaar kan nog dreigen der wordenwant met vriendelijke woorden worden die strijders, met dr Kuyper aan het hoofd, begroet door de ultra-katholieken, bij wie toch wel het gevoel voor orde en tucht het sterkst is ontwikkeld. Maar wij begrijpen de bedoelingzij dienen dien strijders de handen boven het hoofd te houden, omdat zij het licht der vrije gedachte verdoovenen dit streven past geheel in het kader der uiterste, kerkelijke partijen. En tevens brengt het politiek belang mee, dat die ultra's elkaar niet afvallen. Is het dan nu al de tijd om op dat punt niet waakzaam te zijn Is het dan nu wel gewenscht om de liberalen te waarschuwen niet te veel anti-clericaal zich te toonen Wij gelooven het niet. De lesjes uit de kerk zijn welsprekend en leerzaam.zij, wier eenige leuze is anti-liberaal, vechten zoo vreeselijk met elkaar dat wij ons dubbel moeten beijve- rep om zulke strijders op een afstand te houden en terug te dringen tot hun terrein, waar zij broederlijk elkaar kunnen vernietigen, en dat velen zeker niet berouwt voor goed te hebben verlaten. Met genoegen vernemen wij dat de Belgische regeering, op verzoek der commissie en na onder ling overleg, bp kon. besluit van 19 Februari concessie verleend heeft voor den aanleg van den tramweg Breskens—Maldeghem tot de grens van Maldeghem. ■-o Naar het Dagblad meldt, is de conversiewet thans bjj den raad van state in onderzoek. Heden middag werd op de scheepstimmerwerf De Volharding van de heeren Den Bouwmeester, Borsius en Yan der Leyé alhier, met goed gevolg te water gelaten, de eerste der twee op die werf in aanbouw zijnde loodsachoeners, bestemd voor het loodswezen te Vlissingen. De vaartuigen zijn 23 meter lang en binnen de huid 6.20 m. wijd, terwjjl de holte uit de kiel 3.25 m. bedraagt. Een vrij talrijk publiek woonde op de baai het altijd aantrekkelijke schouwspel helaas hier te weinig voorkomende bjj. tweede schoener in zijn toekomstig element wor den gelaten. De bouw begon in Maart van het vorige jaar. De feestviering der vereenigde sociëteiten der schutterij en infanterie had, als naar gewoonte, gisteren avond velen naar het Schuttershof gelokt, want men weet het, die sociëteiten bezitten het geheim hunnen genoodigden alleraangenaamste avonden te bereiden. Dat was ook gisteren weder het geval. De heer J. Smits, adj-onderoff. der inf., opende de feestviering met een inleidend woordhjj her dacht de aanleiding ertoe en sprak zijne beste wenschen uit voor Neêrlands geëerbiedigden en beminden koning. Oranje en Nederland toch waren steeds nauw verbonden. Oranje legde den grondslag onzer onaf hankelijkheid; de roem van Oranje is de glorie van Nederland. Nationale herinneringen *oo ging de spreker voort misbruike men echter niet om angstvallig overal gelijke toestanden op te sporen, neen, zjj moeten dienen om den geest te versterken en om in de tjjdperben van rust en vrede, die zoo licht tot traagheid verleiden, de vaderlandsliefde bjj het volk op te wekken. Wij weten niet, wat ons wacht in de toekomst, voor kleine volken zoo dreigend. Zullen we als in vroegere tijden weder worden geroepen tot verdediging van ons volksbestaan Indien het zoo zijn zal, dan hebben wjj dezen troostDe volken gaan niet onder, die niet be zwijken willen. Ook het kleine Nederland zal staande blijven op zijne dijken, zoolang ieder onzer den eed getrouw blijft, door den eersten Willem voor tijdgenoot en nageslacht afgelegd. Na deze toespraak werd een komisch quartet, De recruten getiteld, voorgedragen. Dit quartet had, zoowel als het na de pauze gezongen De Poolsch Joodsche vlooteen groot succes. Beide stukjes waren, in den geest van de voordrachten der gebr3 Semmel, door leden der vereeniging ver vaardigd. Hoogst bescheiden maar daarom juist zeer natuurlijk vertolkte verder een onlangs tot de vereeniging toegetreden lid het dichtstukje Het Testamentwaarin de leerrijke historie van Jan Rejaal is geboekstaafd. Eens gekocht blijft gekochthet aardige bljjspel van Justus van Maurik jr, bracht het zjjne toe om de prettige stemming van het publiek te ver- hoogen. De vertooners kweten zich allen goed van hunne taak, niet het minst Joris Strookop, die in een lied deze en gene niet onaardige steken gaf. De orgelman, die na de pauze optrad met een zang des tijds, verdiende den bjjval dien het publiek hem schonk; zijne coupletten waren ad rem, De gebr» Semmel sloten met Pauline het pro gram op flinke manier, terwijl eindelijk de Recruten, op het verzoek van velen, zich nog eens voor het voetlicht vertoonden. Een recht geanimeerd bal hield de genoodigden nog lang en genoegeljjk bjjeen. Eergisteren was het 25 jaar geleden dat de heer dr R. A. Soet brood Piccardt tot archivaris van Goes benoemd werd. In den loop van dien tjjd heeft de heer Piccardt veel gedaan voor het aan zijne zorg toevertrouwde archief, vooral door het maken van een catalogus van het oude archief, loopende tot 1813, aan welk omvangrijk werk d' Piccardt dezer dagen de laatste hand legde. Het voornemen moet bjj den heer Piccardt bestaan ook de catalogiseering van het nieuwe archief ter hand te nemen. GCrt.) 's Konings jaardag is ook te Zierikzee op d0 gebruikelijke wjjze gevierd door het uitsteken van vlaggen van de openbare en vele particuliere gebouwen, het bespelen van het carillon en des middags eene parade van de dienstdoende schut- terjj op het Havenplein. Bij deze gelegenheid is de nieuwbenoemde 2e-luitenant, de heer Nauta, geïnstalleerd. Het muziekkorps deed de volks liederen hooren en maakte met de schutterij eene promenade door de gemeente. Na afloop daarvan bracht het muziekkorps eene aubade aan genoem den SMuitenant. Des avonds vereenigde zich de sociëteit Ter eere van den koning in de Concert zaal om 's konings jaardag feestelijk te vieren. In de Vrijdag te Terneuzen gebonden zitting van den gemeenteraad werd medegedeeld, dat de spoorwegmaatschappijen TerneuzenMechelen en Terneuzen—Gent zich hebben bereid verklaard, mede te werken tot het bestraten met keien van den sedert jaren in slechten staat verkeerenden toegangsweg paar het spoorwegstation aldaar, m

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1