Laatste Berichten. InÏÏTENLAND. erkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht, Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg, Da Haagsche Courant meldt dat reeds Woensdag de dader is ontdekt, die Maandag op Dies Natalivan het Leidsche studentencorps, een brandend petroleumlampje door de ruitenbij den heer Somerwil heeft geworpen. Die man heeft echter eerst gisteren bekend, dat hij de lamp uit een tapperij heeft wegge nomen en, toen er een oploop ontstond voor het huis Tan den heer Somerwil, het gevaarlijk projectiel over de hoofden der omstanders in het venster heeft geworpen. Misbruik van sterken drank heeft al weder tot deie roekelooss daad aanleiding gegeven. V&u af 10 tot en met 13 dezer zijn te Zevenbergen vjjf nieuwe gevallen van pokken geconstateerd. Zekere B., boekhouder aan het grootboek der nationale schuld te Amsterdam, had steeds als een welgesteld man zich voorgedaan en ook zjjne vrouw verzekerd dat zij na zijn dood onbe zorgd zou knnnen leven. Bij zijn dood in 1876 vond man slechts ƒ2100; maar men had grond te vermoeden dat er veel meer was. Hoe men eehter zocht, men vond nietstotdat in 1882 een pakje van 23 bankbiljetten, elk van 1000, werd gevonden binnen den omslag van een vol geschreven saldo- of charterboekje, toen dat uit den lessenaar, dien B. gebruikt had, naar de oharterkamer van het grootboek was overgebracht. De voogd der minderjarige kinderen van den overleden boekhouder achtte het boven twijfel, dat de gevonden som niet anders kon zijn dan wat uit de nalatenschap gemist werd. Da zaak kreeg ruchtbaarheid, maar niemand anders kwam zich alt rechthebbende aanmelden. Toch maakte de minister Tan financiën bezwaar, de gelden zonder rechterlik vonnis af te geven. Vandaar «ene vordering tegen den staat der Nederlanden tot afgifte van de 23 bankbiljetten met de rente. De hooge raad heeft, volgens de conclusie van den procureur-generaal, bij arrest van 4 Dec. jl. de vordering behalve wat de rente betreft toegewezen. Bij dat arrest is op grond der feiten, uit een getuigenverhoor gebleken, als rechtsver moeden aangenomen, dat de bedoelde biljetten het eigendom waren van den erflater. Dat ver moeden was nog bevestigd door de omstandigheid, dat het boekje, waarbij de biljetten waren ge vonden, het eenige was dat een omslag had, en daarin niet was gewikkeld geweest, zoolang dooi den assistent van B., onder diens toezicht er in werd geschreven. Verder was gebleken, dat die afdee- ling eiken dag werd verzegeld en ontzegeld en niemand dan de ambtenaren toegang tot de oharterkamer had. Eindelijk dat B. niet dan na lang aarzelen, tijdens zijne laatste ziekte, den sleutel van zijn lessenaar, waarin ook andere hem toabehoorende papieren en gelden werden gevon den, aan zijn assistent had willen afgeveD. De hooge raad nam aan, dat het gedurende eenige jaren onbelegd laten van zulk een bedrag wel uit het karakter van den erflater was te verklaren. In verband met de berichten omtrent het verdwijnen en weder opvangen van eene Haag sche mevrouw, die de vrouw blijkt te zijn van een immer dronken straatveerkoesaier, meldt men aan de Arrih. Ct., dat de door haar gestolen ton gouds oorspronkelijk ook niet van goeden huize was, zjjnde door de bestolen mama indertijd verdiend met de exploitatie eener inrichting, die sterk euphonisch met den naam van danshuis genoemd werd. Het is zeker een voorrecht met zulk eene nette familie kennis te maken! De Hongaarsche schilder Munkacsy heeft een nieuwe schilderij voltooid, den doodstrijd van Mozart voorstellende. De schilder moet voorne mens zjjn met dit doek een rondreis in Europa ta maken. Adolf Schirmer, schrijver van romans en drama's, is te Weenen overleden. In Guatemala is de regeering een samen zwering op 't spoor gekomen. Er bestond plan het Qrand Hotel en het theater gedurende de voorstelling in brand te steken en dan van de algemeene verwarring gebruik te maken om de casernes te bezetten, den president Barillos te vermoorden en de stad te plunderen. Ongeveer 50 personen, waaronder eenige officieren van hoogen rang, zijn gearresteerd. De Poolsche schrijver Milkowski heeft van nit Genève een open brief aan den Duitschen rijkskanselier gericht. Hij zegt o. a.; „Een natie vernietigen, dat gaat uw krachten en uw midde len te boven en weet gij waarom? Gjj zult u spoedig terugtrekken en de Poolsche natie blijft. Hebt gjj daaraan gedacht, vorst? Hebt gij de wereldgeschiedenis geraadpleegd, waar gjj zoo menig voorbeeld kunt vinden?" Minder bekend is het misschien, dat ook op zee couranten worden gedrukt. De onderneming begon aan boord van het Btoomschip Great Britain, dat den 21en Augustus 1851 van Liverpool naar Australië vertrok. Thans hebben de meeste Cunard schepen drukpersen aan boord. De inhoud van die maritieme tijdschriften is samengesteld uit novelletjes, gefingeerde tele grammen en ondeugende snakerjjen van de pas sagiers. Door de Pruisische regeering zjjn nog andere wetsontwerpen ter verduitsching der Oostelijke provinciën bjj den landdag ingediend; zij betreffen het schoolwezen, de positie der onderwijzers en onderwjjzeressen. De staat alleen zal het recht hebben onderwjjzors aan te stellen. De overheid te Madrid heeft een grooten voorraad ontplofbare stoffen en wapenen in een der voorsteden gevonden. Het consistorie te Rome, tegen de maand Maart bepaald, is tot Juni uitgesteld. De meerderheid der pauselijke raadslieden vindt de kerkeljjk-politieke voorstellen van vorst Bis- mark onvoldoende. -*=- In Leicester is de orde hersteld, maar men vreest voor rustverstoringen in Birmingham, bij gelegenheid van de manifestatie der werkeloozen, die zich heden tot Chamberlain zullen begeven. Niettegenstaande de berichten van het tegendeel meènt de Londensche correspondent van de Indé- pendance te kunnen verzekeren, dat het Engelsch gouvernement besloten heeft de socialistische leiders te arresteeren. Gisteren hadden de Fransche revolutionairen een manifestatie georganiseerd op het kerkhof Père-Lachaise, ter herinnering aan den sterfdag van Jules Yalès. Na éénen verzamelden zij zich om het graf. Louise Michel verscheen met velen harer vrienden. Om twee uur waren ongeveer 500 manifesteerenden bjjeen. De politie stond gereed tusschenbeide te komen, wanneer de roode vlag zou ontplooid worden. Nadere berichten ontbreken- Bjj de Vrijdag door het gemeentebestuur van Hoedekenskerke gehouden aanbesteding van 200 M3 onferhoudsgrint, vrjj op den wal,, was inge schreven door M. Dekker, voor ƒ1.78, C. Schipper Nz, voor 1.80 en A. Visser, voor 1.95, dezen wonen te Sliedrecht, G. van Meelen, voor 1.85 en L. Luik, voor ƒ1.98, beiden te HanBweert, en H. Heikoop, te Papendrecht, voor ƒ1.88; benevens J. A. Stellingsma, te Terneuzen, voor 1.49 voor den wal. Alles per M3. De laatste inschrijving is buiten rekening gela ten. De levering is gegund aan M. Dekker te Sliedrecht. Amsterdam. In de heden alhier gehouden vergadering van afgevaardigden van verschillende provinciale landbouwbesturen, uitgezonderd die uit Friesland, is besloten tot de oprichting eener vereeniging, genaamd Nederlandsch paardenstam boek, met het doel het aanleggen, bijhouden en in druk uitgeven van een register van paarden en het beproeven om het paardenras in Neder land te verbeteren. Provinciale vereenigingen van minstens 10 leden kunnen worden opgericht. De contributie is op tien gulden bepaald. De statuten zijn vastgesteld en eene commissie tot verdere regeling werd benoemd. Leden daarvan zijn dc heerenBultman te Haarlem, Tijdeman te Tiel, Troostwjjk te Nieuwersluis, Sloet te Vollenhove en Blom te Meppel. BSerlajja. Het nieuwe kerkeljjk-politieke wetsontwerp is ingediend. Het strekt tot af schaffing van het verplichte staatsexamen voor geestelijken, tot opheffing van het staatsgerechts- hof voor kerkelijke zaken en voorts tot verdere concessiën aan de kerk. Datum. 17" Febr. 17 19 19 20 r, 22 23 24 24 24 24 25 v 25 26 26 3 Maart 3 10 19 14 April 21 27 - 30 3 Mei Plaats. O. W. Soub 's H.Arendsk Koudekerke, Kloetinge, Driewegen, Middelburg, Middelburg, Camperland, Zoutelande, Middelburg, Rillaud Batk Westkapelle, Camperland, Middelburg, Colijnsplaat, Goes, Koudekerke, Ritthem, Koudekerke, Ritthem, Meliskerke, Borssele. Voorwerpen. Inspan, Inspan, Bouw- en weil. Inspan, Inspan, Inboedel, Huizen, Inspan, Hofstede enz., Hotel, Inspan, Huis enz., Inspan, Inboedel, Inspan, Hofstede, Inspan, Inspan, Inspan, Inspan, Inspan, Inspan. Informatiën. Tak. Pelle. Loeff. Pelle. Pelle. De Groot. Verhulst. Roelof. Loeff. Verhulst. Pelle. Loeff. Roelof. Balans D 4. Huvers. Pelle, Loeff. Slegt. Loeff. Tak. Woutersen. Pelle. Vergadering van heden, Maandag, 's namiddags te 3 uren. Voorzitter de heer J. A. Tak. Afwezig de heeren mr. G. N. de Stoppelaar en J. Lutejjn. Onder de ingekomen stukken, die ter tafel worden gebracht, behoort een schrijven van de handels- bedienden-vereeniging Mercurius, waarbij deze, onder overlegging van een aan den koning gericht adres om het loon der boekhouders en kantoorbe dienden bjj faillietverklaring van den patroon preferent te doen zijn, de ondersteuning der kamer verzoekt. Over een voorstel van den heer Doorenbos, om dit schrjjven om advies te stellen in handen vau de commissie voor de maand, staken de stemmen 5 leden verklaarden zich er voor, 5 er tegen. De voorzitter, die, volgens het reglement van orde, een beslissende stem heeft, stemt tegen het voorstel, dat alzoo is verworpen. Ook is ingekomen afschrift van een adres van de Vereeniging tot beteugeling van knoeierijen in den boterhandel, waarbij zij der regeering steun vraagt in haar streven. Na discussie, waarbij de voorzitter voorstelt de gevraagde adhesie niet te geven, en de heer Doorenbos rondzending bjj de leden verlangt, wordt, op voorstel van den heer J. P. Fokktr| het adres gesteld in handen van de commissie voor de maand. Een voorstel om eveneens in handen dier commissie te stellen een schrijven van de kamer van koophandel en fabrieken te Zwolle, waarbij deze inlichtingen vraagt in hoever er in den kring der Middelburgsche kamer kans bestaat dat arti kelen, thans in bet buitenland vervaardigd wor dende, daar met succes zouden kunnen worden gemaakt, wordt verworpen. Daarna komt ter tafel, het volgende door den heer mr G. N. de Stoppel aar aan de kamer ge richt schr jj ven »In de laatste jaren vleide men zich algemeen, dat de in 1819 vastgestelde wet op het recht van patent zoo niet geheel ingetrokken, althans weldra belangrijk zoude gewijzigd worden, in overeen stemming met den tegenwoordigen toestand van handel en nijverheid, en het algemeen belang. Naar aanleiding van de dezer dagen door den min. van fin. ingediende partiëele wijziging, slecht van een enkel artikel, is het te vreezen dat die wet althans vooreerst, wat al hare hoofd bepalingen betreft, voortdurend van kracht zal blijven. Het zal u bekend zijn, dat tal van bedrijven en neringen door het patentrecht worden aange slagen naar een tarief, genaamd letter B, van welke aanslagen de hoegrootheid geregeld wordt naar eene verdeeling der steden in versohillende ran gen, ten getale van zes. Gelijk de wet thans luidt, is Middelburg geplaatst in den derden rang, te gelijk met de steden Delft, Dordrecht, Haarlem, 's Hertogenbosch, Leeuwarden, Leiden, Maastrioht, Nijmegen, Schie dam en Zwolle. Daarentegen zijn in den vier den rang gerangschikt o. a. de steden Arnhem, Breda, Deventer, Gouda, Kampen, Zaandam, Zutphen enz., al welke steden wat handel en nijverheid betreft in vele opzichten minstens in denzelfden, zoo niet in meer bloeienden toestand verkeeren dan Middelburg. Voor een of ander bedrijf van geljjken omvang, moet betaald worden, bv. te Middelburg te Arnhem c. s. 62.— opo. 79.36. 45.— opc. 57.60. 30.72. 15.36. 3.20. 1.92. 17.— 21.76. 1.50 1.— 10.24. 1.92. 1.28. 24. 12— 2.50 1-50 en vervolgens. Voor de Massificatie van kooplieden en com missionairs in de allerhoogste klasse kan dit een verschil opleveren van 75. {f 255 of 180). Dit is alleszins onbilljjk en het wordt m. i. meer dan tjjd om, nu de min. toch eenmaal is aangevangen met het wijzigen van enkele arti kelen, zijne aandacht te vestigen op bedoelde hoogst onrechtvaardige rangenverdeeling der steden, welke in geenerlei opzicht meer overeenkomt met den werkelijken toestand van handel en njjverheid in vele dier plaatsen, in geen geval ten minste wat Middelburg betreft. Zonder dienaangaande een bepaald voorstel te doen, meen ik deze voor Middelburg'» handel en nijverheid niet onbelangrijke zaak onder uwe aandacht te moeten brengen, bet verder aan u overlatende om, na een deswege ingesteld onder zoek, verder zoodanige beslissing te nemen als u noodig of wenscheljjk zal voorkomen." De commissie voor de maand, in wier handen deze beschouwing om advies is gesteld, acht de rangregeling wat Middelburg betreft hoogst onbil lijk. Het is haar niet bekend welke maatstaf daar voor in der tijd is aangenomen, vermoedelijk de meer of mindere welvaart en al of niet bloeiende handelsbeweging in de verschillende gemeenten. Dat hierin gedurende een zoo lang tijdsverloop belangrijke veranderingen moeten plaats gehad hebben, is hoogst natuurljjk, gelijk ook nood zakelijk om met het oog hierop zoodanige regeling nu en dan aan eene herziening te onderwerpen. Vooral de belangen van den kleinhandel vorderen dit in de allereerste plaats. Tegen zoodanige herziening bestaat des te minder bezwaar, omdat deze vermoedelijk zal kunnen geschieden zonder wijziging der wet zelve, waaraan die rangregeling afzonderlijk schijnt te zijn toegevoegd. De commissie geeft alzoo in overweging om bjj de regeering aan te dringen op eene herziening en wijziging van bedoelde rangregeling en voor het geval de klassen daarbij onveranderd mochten gehandhaafd blijven, alsdan te verzoeken dat Middelburg in den vierden rang worde geplaatst, daar handel en nijverheid aldaar niet, gelijk bijna overal elders, als noodzakelijk gevolg van den aanisg der spoorwegen, in bloei zijn toegenomen, maar door samenloop van verschillende omstan digheden, bjj vergelijking met vroeger, sedert lang in minder gunstigen toestand verkeeren. Over deze conclusie wordt eenige discussie gevoerd. De heer De Kanter deelt het gevoelen der commissie, dat de rangregeling voor Middelburg te hoog is, maar vreest dat de min. in eene klacht eer aanleiding zou kunnen vinden om andere ge meenten te verhoogen dan wel om Middelburg te verlagen. De heer Snijders, die het eveneens met de com missie eens is, heeft een ander bezwaar, nl. of de min. niet door de gevraagde wjjziging de mee ning zou verkrjjgen dat der patentwet geen andere onbilljjkheden aankleven. Hij zou liever eene afschaffing der patentwet aan de orde zien ge steld, met het equivalent van eene inkomsten be lasting. De heer Alberts wil zijne stem wel geven aan het voorstel der commissie, maar zou ook liever medegaan met een voorstel tot algeheele afschaf fing der patentwet. De heef Doorenbos zou geen bepaalden rang willen aanwjjzen, maar eene verlaging vragen willen. De voorzitter deelt mede dat de commissie voor de maand van meening is dat algeheele afschaf fing der patentwet niet kan gewacht worden en het dus totaal overbodig is die te vragen. Er is nu eene wjjziging voorgesteld en van die gelegenheid wensobt de commissie gebruik te maken om eene groote onbillijkheid weggenomen te krijgen. De vraag of de kamer bij de reg. aandringen zal op herziening en wijziging der bestaande rangregeling wordt daarop met algemeene stem men aangenomen. In de tweede plaats wordt, nadat de commissie de meening van den heer Doorenbos tot de hare gemaakt heeft, besloten niet te vragen het bren gen van Middelburg in den 4en maar in een lageren dan den 3en rang. Nog wordt goedgevonden een afdruk van het in te dienen adres aan de leden der eerste en tweede kamer toe te zenden. De agenda afgehandeld zijnde, vestigt de heer F. G. Sprenger de aandacht der leden op een in de Midd. Ct van eenige dagen geleden voor komende beschouwing over middelen tot verleven diging van den handel en de scheepvaart. Daarna wordt nog eene bespreking gevoerd over de voorgestelde verhooging van invoerrechten en van statistiekrecht, waarbjj de heer J. P. Fokker den wensch kenbaar maakt, dat de kamer zich uitspreke en protest aanteekene tegen de voorgedragen wetsontwerpen, die door verhooging van invoerrechten en het statistiekrecht nieuwe lasten leggen op de schouders van den handel. De heer Den Bouwmeester vereenigt zich hiermede. Door den heer Doorenbos wordt daarop voorge steld den secretaris uit te noodigen een schema van een adres aan de regeering in dien geest op te maken en aan het oordeel der vergadering te onderwerpen. Alzoo wordt besloten. De heer Snjjders vraagt inlichting omtrent ge bleken belemmering bjj het aanvoeren van goederen ter verzending met"3 de nri Zeeland, waarop de heer Sprenger mededeelt dat eene nieuwe regeling ten deze in bewerking is. De vergadering is hierop gesloten. Van 7 tot 14 Februari. Middelburg. Ondertrouwd: N. J. Imandt, jm. 28 j. met M. P. de Pauw, jd. 28 j. Getrouwd: C. Wouters, jm. 27 j. met D. J. Gle- rum, wede 29 j. F. C. M. Boenders, wedr 54 j. met C. Thomasse, jd. 37 j. G. van der Hoek, jm. 28 j. met P. Constant, jd. 22 j. BevallenA. Monté, geb. Ocké, z. H. van Straten, geb. Kosman, d. S. J. van de Kop, geb. Geervliet, z. J. S. Mes, geb. Dries, d. J. A. Been hakker, geb. Julianus, z. A. C. Leempoel, geb. Engelse, z. R. Jongepier, geb. Roskam, z. Overleden: A. de Heer, vrouw van J. H. Will, 35 j. C. A. H. Delzenne, vrouw van S. J. Detmar, 25 j. C. Brakman, man van J. van Houte, 58 j. A. H. Visch, d. 2 m. Goes. GehuwdJ. A. v. d. Velde, jm. 28 j. met S. P. Botbijl, jd. 22 j. Bevallen: J. M. Sohuiling, geb. Pieper, d. H. Groenendijk, geb. Schmidt, d. A. M. v. d. Visse, geb. Kok, z. Overleden: C. A. X. G. F. Sicherer, wed' van B. M. E. Smit, 78 j. B. den Boer, z. 3 m. Zierikzee Bevallen: C. van Splunter, geb. Krijger, d. J. Heuseveldt, geb. Vliegenthart, z. C. Bakker, geb. De Rijke, z. M. Moelker, geb. Capelle, z. A. A. ten Haaf, geb. Van Dussen, z. D. C. Manni, geb. Verlinde, z. W. Laven, geb. Van der Stel, z. Overleden: H. O. Kingmans, z. 3 j. Paul Bert, de resident-generaal van Tongkin, heeft Parijs verlaten om zich op zijn nieuwen post te begeven. Zijn vertrek bleef niet onopge merkt, talrijke vrienden kwamen hem nog het laatste oogenblik een hartelijk vaarwel, een tot weerziens toeroepen. Voor een groot deel moge deze manifestatie een bljjk van sympathie voor den persoon van den nieuwen titularis zijn geweest, velen anderen zullen daarbij nog meer zjjn verzoenend werk, het nieuwe tijdperk, in de Tongkinsche politiek aangebroken, op het oog hebben gehad. Wjjze, bezadigde, wellicht ietwat te optimistische woorden heeft Paul Bert zijn vrienden bij het afscheid toegevoegd. Niet met vliegende vaandels als overwinnaar, niet als militair despoot, gelijk gene raal Courcy, maar als bode des vredes, als practisch ambtenaar wil Paul Bert de Tongkineezen aan Frankrijk onderwerpen, zonder eenig ander doel dan het belang der republiek, de orde en den voorspoed van Tongkin te bevorderen. Aleer de resident generaal ook maar het tiende deel zjjner taak heeft vervuld, aleer de noodzakelijkste in stellingen zijn geschapen, wachten hem nog moei lijke dagen, nog tallooze hinderpalen. De financiën, de wegen, de havenplaatsen, de handel en de industrie, de politie, de justitie en nog vele andere zaken vereischen Paul Berts ernstige aandacht, zonder nog te spreken van zijn betrekkingen met het hof en het volk van Annam, waarljjk na De Courcy's militaire behandeling, diens misslagen en onhandigheden ten opzichte van Annam, niet het minst lastige deel van zjjn arbeid. Goede wil, energie en vooral welwillend heid jegens de inboorlingen, zooals Paul Bert verzekerde jegens de Tongkineezen te ge voelen, zijn zeker de beste middelen ter berei king van het voorgestelde doel. Niet met een bedreiging voortdurend in den mond wil de resi dent tegen de bevolking spreken, maar hij zal een beroep doen op de hooge zedeljjke eigen schappen van dit volk, dat hij eerljjk, arbeidzaam, ordeljjk noemde en welks liefde voor zijn familie en voorvaderen hij prees. De beangsten van harte, die van Paul Berts haat tegen het clericalisme voor de kerk in de nieuwe kolonie niets goeds verwachten, stelde hij nog tevens gerust. Hoezeer ook in het moederland over politieke, sociale of philosophische vraag stukken de Franschen onderling verdeeld zjjn, wanneer zjj elkander ver van den vaderlandschen bodem ontmoeten, vragen zij niet langer naar elkanders meeningen. Het is hun voldoen de, dat zij dezelfde taal spreken, dat zij hetzelfde vaderland het hunne noemen. Welk een verschil tusschen de Fransehen en de Hollanders op dit puntl Ook Paul Bert was zich bewust deze patrioti- sche voorliefde in Tongkin te vinden. Met blijd schap dacht hjj er aan, hoe daar iedere Franschman een vriend, hoe aan gene zjjde van de groote zee alle afgunst zwjjgt, hoe zelfs de klove tusschen clericalen en anti-clericalen, in het vaderland zoo breed en diep, daar ginds een nauweljjks zicht bare voor is, een oneffenheid, die zoo verklaarde de onverzoenlijke vijand der geestelijken hjj noch wjjder noch dieper zou maken. Voor Frankrijk en Paul Bert weuschen wjj, dat de woorden van den laatste, bjj zjjn afscheid ge sproken, mogen blijken meer te zjjn dan de illusiën van een utopist of de hol klinkende theorieën van een frasenmaker. In Tongkin en Annam heeft men behoefte aan meer, aan iets beters na de toepassing van De Courcy's wonderljjke kolonisatieideeën op beide landen. Deze generaal had zjjn eigen denkbeelden omtrent de wijze, waarop de nieuwe kolonie was te beheeren. De geheele administratie moest op militairen leest geschoeid worden; voormenschen zonder soldatenrok scbjjnt die bevelhebber een diepgewortelde minachting te bezitten.

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2