N° 35. 129® Jaargang. 1886. Donderdag 11 Februari. MARUJA. Middelburg' 10 Februari. FEUILLETON. Kerknieuws. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën-. 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. HlIDDELBURGSdi COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Yet Mesidagh Zoos, te Goes: A. A. W. Boldahd, te Kruiningen: P. vah dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. vah Niehwehhtjijzeh, te Terneuzen: A.vas dee Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Puhlicité étrangère G. L. Daube Cie., Johs F. Joses, opvolger. In De Economist van Februari handelt de schrijver van het driemaandelijksche overzicht der geld- en fondsenmarkt ook over de Conver sie der Ned. staatsschuld", daar zooals hij zegt de slechts weinig verdere rijzing der koersen (dan die in het laatste kwartaal van 1885) noodig is, om dat vraagstuk aan de orde te stellen. De schrijver achtte het niet waarschijnlijk, dat de regeering thans aan een conversie denken zou. Immers wegens de grondwetsherziening hebben de staten-generaal de begrootmgswetten slechts als administratieve wetten behandeld en bepaaldelijk veel terughouding tegenover den minister van finan ciën getoond. Schr. acht eerst maatregelen noodig tot herstel van het evenwicht in de begrooting en dat te eerder nu de kans op het welslagen eener conversie toeneemt. Voor een waarljjk voordeelige conversie zouden eerst de koersen der 2§ en 3 pets. moeten zijn gestegen tot 71J en 86 en zich eenigen tijd op dien stand hebben gehand haafd, ten bewijze dat de houders met 3j pet. rente tevreden zijn. En dan nog ware voor houders der 4 pets. schuld een ruiling met 2§ en 3 pctsi verkieslijk boven een 3£ pets. fonds a pari, wegens het uitzicht bjj de eerste op kapitaalsavans. Als de tijd der conversie gekomen is, zou de schrjjyer de voorkeur geven aan een 3 pets. fonds boven een 3| pets. fonds. Wel zijn de Belgische en Pruisische pets. leeningen volkomen gelukt, maar voor 3 pets. obligatiën is het wel mogelijk dat een voordeeliger prijs ware te bedingen dan voor een 3j pets. a pari. Het laatste heelt vóór, dat een latere voordeelige conversie in 3 pet. open blijft; het eerste dat een zekere winst daarbij ware te behalen, in plaats van een later moge lijke. Bovendien ware een geleidelijke vrijwillige conversie der 2^ en 3 pets. schuld gewenscht en daarvoor zal wel niets anders geschikt zijn dan de uitgilte der nieuwe schuld »in een 3 pets. fonds met vaste amortisatie bjj loting a pari". Ten slotte wjjst de schrijver, gelijk hij ook vroeger deed, op de noodzakelijkheid om een nieuw Grootboek van Amortisabele Schuld" in te richten, ten einde aan de conversie de medewer king der groote buitenlandsche beurzen te verze keren, en zoowel aan de eischen van die markten als van onze markt en van onze binnenlandsche schuldhouders te voldoen. Hel Vad., dat vroeger over dit punt zijn gevoe len deed kennen, heeft tegen de beschouwingen van den kundigen schrijver bezwaar. Op zulk een manier vreest het, dat we nooit, althans eerst na zeer langen tijd, komen tot een conversie. De voorwaarde, door den sehrjjver gesteld, is thans vervuld: de koersen handhaven zich op 71J en 86. Wanneer men nu niet het voor de hand liggend voordeel grijpt, maar gaat peinzen over nog voordeeliger en vooral over nog grootscher Door BRET HARTE VIERDE HOOFDSTUK. De Rancho (nederzetting) van St. Antonius zou een eigenaardig verblijf geweest zijn voor zijn patroon, zulk een veilige wijkplaats bood zij aan voor de verzoekingen van het vleeschelijk oog en daarbij alle gelegenheid voor een ongestoorde beschouwing van den hemel, onbelemmerd door boomen of verhevenheden. Geheel verschillend van La Mision Perdida, waarvan zij vroeger deel uitmaakte, was het een onafzienbare vlakte bouw land, die het halve jaar overdekt was met een woelige groene of gele zee, wier golven tegen den verren horizont braken en de andere helft van het jaar gelijk stond met een dor, stoffig strand, waar de lentezee was weggevloeid naar den lagen hemel, die het scheen te bespotten met een denk beeldige zee, daar achter. Een reeks van ruwe, onregelmatige, uiterst eenvoudige schuren en loodsen huisvestten de werktuigen en de vijftig of zestig man die den grond bebouwden, maar geen deftig woonhuis, geen hofstede vormde een kern van landelijke gezelligheid of beschaving, te midden van deze groote uitgestrektheid lucht en grond. De eenvoudigste hulpbronnen van het buitenleven scheen hier onbekend melk en boter erden uit de naburige stad gebracht, waar ook maatregelen, dan staat te duchten, dat het goede oogenblik weder voorbijgaat. Het blad blijft gelooven, dat een conversie der 4 pets. in pets. de eerste bescheiden stap moet zjjn op dit gebied. Omtrent de schorsing van den klerk Groll bij het departement van binnenlandsche zaken, we gens medewerking aan de propaganda voor de sociaal-democratische partij, vernemen wjj nader, dat de bezoldiging van den geschorste gedurende die schorsing doorgaat. Daarmede vervalt elke aanmerking op de handelwijze van den minister hij heeft in deze gebruik gemaakt van het recht, dat een minister toch zeker niet minder heeft dan "een patroon, om een ondergeschikte, wiens houding hem verkeerd toeschijnt, na behoorlijke opzegging te ontslaan. En de geschorste kan nog over eene genadige behandeling spreken, daar hem de gelegenheid gelaten is, om zjjne betrekking te behouden. Voor de verwijdering van een socialist uit den staatsdienst bestaat alle grond, nu voor enkele dagen slechts door een der raddraaiers openlijk de raad gegeven werd, om gebruik te maken van elk „staatsge heim" dat een lid der partij maar in handen kon krijgen. Aldus het Rott. Nbld. Stel echter vragen wij op onze beurt dat de man zich aan 's mi nisters wil onderwerpt maar in stilte de begin selen der socialisten blijft toegedaan en hun pogen steuntwordt dan zoo iemand niet nog gevaar lijker Het is zoo'n hoog&t moeilijke en lastige weg, waarop de minister zich heeft begeven. Uit Amsterdam schrijft men ons Daar ik uit uw blad bemerk, dat gaskwesties tegenwoordig zelfs in eene gemeente in uw gewest aan de orde van den dag zijn, is het zeker voor een deel uwer lezers niet onaardig wanneer ik hun iets meedeel over den strijd, die op dat gebied hier gevoerd wordt. De ontevredenheid der gas verbruikers over de hooge gasprjjzen neemt hier van dag tot dag toe, en nit zich ook op nog andere wijze, dan door het samenstellen van commissiën en het bijeenroepen of beleggen van meetings. Ruim 1500 gasverbruikers hebben reeds de meters laten weghalen, en zeker niet minder hun getal is me niet bekend hebben, met behoud van den meter voor eventualiteiten, hun toevlucht genomen tot petroleum, en wie weet boevelen het voorbeeld van beide categorieën weldra zullen volgen 1 Het gas kost hier dan tegen woordig ook bij een matige vlam 2£ tot 2| ct. per pit en per uur. Al is ook het gaslicht, door de Imperial ver strekt, even goed, althans niet minder van qualiteit dan dat der voormalige Hollandsche gasfabriek, de tegenwoordige gasprijs komt natuur lijk den meesten te hoog voor. Met het oog op de uitnemende petroleumlampen en de daardoor zooveel geringer kosten gaat men dan ook te gereeder tot deze wijze van verlichting over. de wekeljjksche voorraad van versch vleesch en groente vandaan kwamin den oogsttijd waren de arbeiders en maaiers in de naastbij gelegen nederzetting in de kost en Hepen naar hun werk. Geen gekweekte bloem bloeide naast de onge- schilderde woningen, ofschoon de velden in de lente bezaaid waren met klaprozen en madeliefjes de nederigste tuinplant of het meest alledaagsche kruid vond geen plaats in dien weelderigen grond. De dichte rijen van het graan stonden tot vlak bij de loodsen en schuren en verborgen de onderste vensters. Maar de schuren waren voor zien van de nieuwste landbouwwerktuigen; een telegraafdraad verbond de naastbjjgelegen stad met het kantoor in een vleugel van een der ge bouwen, waar dr West zat en te midden van die woestenij nauwkeurig contraboek met de natuur hield. Of deze stipte zuinigheid in buiseljjke aange legenheden voortvloeide uit een praatzieke min achting voor het landleven en de weelderige gewoonten der vroegere eigenaars, of dat het een zuiver beginsel van degelijkheid bij dr West was, bleek nergens nit. Zeker is het dat een onge- loofeljjk goede uitslag zijn handelwijze bekroonde en rechtvaardigde. Enkele overgeblevenen der oude families kwamen zijne vreemde werktuigen zien, die den arbeid van zoovele luie menscben en paarden deden. Men zegt dat hjj aanbood om dit verafgelegen landgoed van Joaquim Padilla te ontginnen van uit zjjn kantoortje, te midden van de graven van St, Antonius, Sommigen Vooral de groote gasverbruikers en dezen vindt men hoofdzakelijk in den neringdoenden stand ondervinden al het nadeel aan den hoogen prijs verbonden. Er zijn er die 40 zelfs 50 pet, metr betalen bij hetzelfde lichtverbruik dan onder het régime der Holl. gasfabriek. Licht"verbruik hoewel niet »gas"verbruik Thans zalmen daaromtrent een onderzoek gaan instellen, zoowel van den kant van het dag. bestuur als van particuliere zijde (A. C. Wertheim c. s.) Maar het is niet te verwachten, dat dit tot eenig ander resultaat zal leiden, dan tot het uitspreken van de wenschelijkheid van nader onderzoek, officieel alweder van wege het dag. bestuur, officieus van wege particulieren, en zoo blijft de zaak, zooals ze feitelijk is. En ook ieder nader onderzoek heeft weinig kans op eenig succès. De vraag toch waaraan het grooter gasverbruik, bij dezelfde of minder lichtsterkte, is toe te schrijven, is geheel een technische kwestie, die door niemand volkomen juist kan beantwoord worden, dan door hen, die in de geheimen der Imperial zijn ingewijd. Zelfs al draagt men een onderzoek aan der zake kundigen, aan vakmannen op, dan zullen dezen nog niet de bereidingswijze van het gas door de Imperial geheel tot klaarheid kunnen brengen. De meening, dat de mindere qualiteit van het gas te wijten is aan het gebruik van minder deugdelijk materiaal, is onjuist. De Imperial ge bruikt de beste kolensoort nl. de Cannel-kool. Dat de cokes der Imperial reden tot klagen geven is alleen toe te schrijven aan het geheel uitputten der steenkolen. Wellicht dat een nauwkeurig onderzoek naar het specifiek gewicht van het gas licht over deze donkere zaak kan verspreiden. Het is niet te verwachten, dat de Imperial het initiatief tot prijsverlaging zal nemen, want dit aou alleen op haar nadeel uitloopen. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het voornemen bestaat, een adjunct-verificateur van 's rijks zee-instrumenten aan te stellen, op eene jaarwedde van 1400. Nadere bijzonderheden meldt de St.-Ct. van beden. De heer E. J. Attema, notaris te Drachten en oud-lid van de tweede kamer der staten-generaal, is gisteren op 67 jarigen leeftijd overleden. Een telegram dt. 27 Dec. uit Atjeh meldt het volgende Verkenningspatrouille, sterk éen officier en acht man, op 23 December te Poeloe-Bras door bende van veertig man beschoten. Wij éen gewonde vijand twee dooden, éen gewonde. Schijfschietende troep, sterk vijftien man, van oorlogsschip Palem- bang aan de Zuidkust der Zandbaai op de Westkust van Bras op 24 December beschoten. Drie man gesneuveld, éen vermist. Zeven geweren gingen verloren. Twee honderd man op 23 en 25 December naar Bras gezonden ter versterking en om het eiland schudden het hoofd en verklaarden dat hjj hei land uitzoog voor enkele korte jaren, om het daarna weer weg te werpendat hij in zijn dolle vaart het vet van eeuwen afroomde van een bodem, die slechts even met de eiken ploeg scharen der inboorlingen aangeraakt was. In zijn persoonlijke behoeften en gewoonten was hij even streDg en eenvoudig als in zaken. De kleine vleugel, dien hij bewoonde, bevatte alleen zijn kantoor, zijn zitkamer of bibliotheek, zijn slaapkamer en een badkamer. Deze laatste weelde was het gevolg van de groote zindelijk heid, die hem tot tweede natuur was geworden. Zijn staalgrijs haar iets nieuws in dit land van jeugdige Amerikanen was altijd zorgvuldig geborsteld en zijn linnen vlekkeloos. Er lag ook iets eigenaardigs in zijn ouderwetsche, min of meer professorale zwarte jas. Zijn eenige con cessie aan de gebruiken zijner buren was het bezit van twee of drie half gedresseerde vurige mustangs, welke hij bereed met dezelfde onver- zaagdheid, zoo al niet dezelfde veiligheid als een inboorling. Of de onderwerping van dit sterke, ongetemde overblijfsel eener woeste, oorspronke lijke natuur, die hem omringde, een deel uitmaakte van zjjn opgelegde taak, of dat het nog een herinnering was aan vroegere heldendaden, dat wist niemand, Maar zijn ernstige, deftige figuur die zoo Bterk afstak bjj de schilderachtige, losse vrijheid van het dier dat hij bereed, was een schouwspel, dat men vaak op den weg en het veld kon zien. af te patrouilleeren, daar bende waarschijnlijk nog niet is ontkomen. Van Kotta-Radja is, onder dagteekening van 27 Dec., aan het Algem. Dagbl. onder meer het vol gende geschreven Hoofdzakeljjk geldt het thans de W. linie. Van den 20en dezer waren Lamith en Oleh-leh hun witvan het beruchte Lampager uit wierpen IU'a'a en geweren hunne projectielen in de benting en op de landtong. Geducht was vooral hun vuur op den avond van den 24en dezer van ongeveer 8 tot 4 uren. Op dien avond deelde ook de kruisboot tot schijf, die eenige raakschoten be kwam. In Z. O. linie vielen slechts enkele schoten in de morgenuren op een passeerenden trein. Opmerkeljjk is het, dat de Chineesche wegwerkers, een honderdtal dat aan het verstellen is van de door het water toegebrachte schade aan de lijn KetapandoewaLamrong, zoo ongestoord hun arbeid kunnen voortzetten. Er is nu een wachtpost van Oleh-leh wat vooruitgeschoven, om Lampager en Saban beter onder ons vuur te brengen. Of dat baten zal moet de ondervinding leeren. Velen betwijfelen het, en beweren, dat deze afsluiting in het W. niet aan de eischen voldoetdat Pakan Badak niet opgedoekt moest zijn geworden en ter hoogte van Lampager een benting had moeten verrijzen. Wij hadden dan een goed afgerond geheel tot aan de kust afgesloten, evenals in het O. met Kotapa- hama. Hoe dit zij, uit alles blijkt dat de W. linie in zijn aansluiting aan de zee een zwak punt bloot geeft. Den 23en verspreidde zich hier het bericht dat een 500tal, later gereduceerd tot een 50tal piraten, een patrouille van 12 man op P. Beras van de benting hadden afgesneden. Het gerucht bleek maar al te waar; met een verlies van éen gewonde en 3 geweren kwamen wij eraf, dank zij den moed en het beleid van Lt. van Thiel, die zijn troepje langs het strand, door zee wadende, in behouden haven wist te brengen. De aanvallers lieten 2 dooden op het terrein. Een atdeeling infanterie trok er heen en men waande de rust en den vrede hersteld. Doch zie, den 24eH zou de marine op het daarvoor be stemde terrein te P. Beras schijfschieten, toen zjj in hun werk op wreede wijze gestoord werden. Een bende Atjehers sprong onverhoeds uit haar schuilhoek te voorschijn, en velden met hun kle wang de niets kwaads vermoedende landsverdedi gers die, eilaas, door schrik overmand, het hazenpad kozen. Zij vielen, wel is waar, door de handen van de vijanden huns vaderlands, doch op welk een wijzeZóo te zien vallen, werkt ontmoedigend, het eerlijk krijgsmansgevoel doo- dend, op de strijdmakkers. Zij vallen als slacht offers van een toestand, die veel meer overeen komt met dien van anarchie, van bandeloosheid, dan vrede ot van oorlog. Door den kerkeraad der Ned, kerf. gemeente Twee dagen na zijn bezoek aan La Mision Perdida zat hjj na zonsondergang aan zijn schrijf tafel. De wegstervende gloed van den westelijken hemel stroomde door de open deur naar binnen. Hij schreef doch hief eensklaps ongeduldig het hoofd op en riep „Harrison!" De schaduw van zijn meesterknecht verscheen in de deur. »Met wien praat gij toch „Landlooper, mijnheer." „Huur hem, of zend hem weg; maar sta niet te babbelen." „Dat is het juist, mijnheerhij wil zich niet per dag of per week verhuren. Hjj zegt dat hij een karrewjjtje wil doen voor zjjn avondeten en nachtverblijf, maar meer niet." „Jaag hem dan wegWachtHoe ziet hjj er uit?" „Zoo als al dat volk j alleen een beetje luier, denk ik." „HmHaal hem hier." De meesterknecht verdween en keerde terug met den landlooper, die den lezers reeds bekend is. Hjj zag er nog wat vuiler en smeriger uit dan dien morgen, toen hjj Maruja aangesproken had, maar hjj had nog dezelfde norsche onver schilligheid over zich, slechts nu en dan afge wisseld door een schuwen, achterdochtigen blik. Zjjn luiheid ot vermoeidheid scheen toegenomen te zjjnhjj leunde tegen de deur, terwjjl de dokter hem met minachting aanzag. Daar deza bleef zwjjgen, liet hjj zich vastberaden neergijjdeflj

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1