N° 34. 139® Jaargang. 1886. Vrijdag 39 Januari. MAHUJA. FEUILLETON. Middelburg 23 Januari. Kerknieuws, Kecktszaken. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franoo 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a .5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. aiet naar bed te zjja geweest; es braadden afg Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van deb. Peijl, te Zierikzee: A. C. DEMoou,te ïkolen: W. A. van NiETJWENHunzEN,te Terneuzen:A.van debPeijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger. In het Dagblad heeft dezer dagen de oud- minister Yan der Heim zich opnieuw verklaard tot een voorstander van den vrijen handel; maar toch straalt er, dunkt ons, in zijn betoog een geest door, in strijd met die bewering. Geen wonder dan ook dat het Haagsche orgaan door dat slot juist verzoend wordt met veel, wat in de beschouwing van den oud-minister strijdt tegen de handelspolitiek van het Dagblad. De heer Van der Heim verklaart dat Neder- land's kracht ligt in zijn internationalen handel, in zijne scheepvaart, en deze worden door elke inmenging van den fiscus belemmerd. Door voorbeelden staaft hij zijn betoog van den schadelijken invloed dier inmenging, en toch gaat hjj vervolgens na of nochtans niet enkele arti kelen aan een hooger invoerrecht kunnen worden onderworpen. Tegen eene verhooging van dat recht voor petroleum, een internationaal handelsartikel, komt hij evenwel met nadruk op. Beter acht de schrijver hoogere rechten van eenige weeldeartikelen, als goud- en zilverwerk, kleederen, koek- en banketwerk, meubelen, ta pijten, uurwerken, vruchten, mineraalwater, mode waren, bereide pelterijen en lederwerk; verder van bier (nu de inlandsche bieren zooveel ver beterd zijn en de buitenlandsche enkel door vermogenden worden gedronken) van bereide tabak en sigaren, enz. Verhooging der thee-be- lasting keurt hij sterk af, omdat daardoor de theemarkt geheel naar Engeland zal worden verlegd. Haar men kon manufacturen met 6 in plaats van 5 pet. belasten en dan garenshoning en petroleum geheel vrijlaten. Wat de ondeïdeelen van rijtuigen en machines berreft, men late, evenals bij scheepsbouw, die vrijook stalen horlogeveeren waren welkom voor uurwerkfabrieken, „een industrie die voor den aard onzer werklieden als geschapen schijnt, en groote winst belooft. De directeur der Amerikaan- sche Waltham-horlogefabriek is Nederlander van geboorte. Wellicht brengt ons de pas geopende school voor horlogemakers, dien vooruitgang." Naar des schrijvers oordeel hebben wij onze overzeesche bezittingen te vroeg voor den wereld handel opengesteld, namelijk voordat onze eigene stoomvaartlijnen gereed waren. Thans zijn onze markten verloopen. Daarom moeten wij trachten te behouden, wat wjj hebben, en die markten te herstellen zoo noodig door voordeelen en premiën. Zoo wil hij den verkoop van koffie op Java doen ophoudengeene concessiën voor tin- en andere mjjnen meer verleenen dan onder voor waarde, dat de producten naar Nederland moeten worden vervoerd. Men schaffe de uitvoerrechten af, of restitueere ze bij uitvoer naar Nederland. De heer Van der Heim gaat daarop de oorzaken na, waardoor wij onzen suikerhandel verloren hebben Door BRET HARTE. EERSTE HOOFDSTUK. De morgenstond brak aan boven den straatweg naar San José. De lange Ijjnen der stoffige sporen werden hoe langer hoe verder zichtbaar, en aan weerszjjden vertoonden zich meer en meer de uitgestrekte rogge- en havervelden. In het oosten en het zuiden weken de sterren voor het aanbre kende daglicht; in het westen blonken er nog een paar tusschen de boschrijke heuvelen van de Cannada del Raï mundowaar de nacht het langst scheen te verwijlen. Daarheen fladderden eenige donkere nachtvogels; daarheen hinkte een grijze jakhals, die zich door den morgen had laten verrassendaarheen strompelde een voetganger in het stof van den grooten weg, dat door geen morgendauw besproeid was en beklom de helling, ten einde een schuilplaats te zoeken. Een tjjd lang hielden mensch en dier geljjken tred en vertoonden een zonderlinge gelijkenis in uiterljjk en houding; de jakhals had evenveel overeenkomst met zijn beschaafder natuurgenoot van geljjke substantie, den hond, als de landlooper met gewone voetgangers, doch beiden verrieden dezelfde eigenaardigheden van zwervende wezens, die halt buiten de wet leven; de logge telgang pu schuwe gluigerigheid van den jakhals even- en komt ten slotte tot de volgende zelfverdedi ging, waartoe hij zeker gedreven werd door de overtuiging, dat zjjne liefde voor het vrijhandel- stelsel lang niet van het zuiverst allooi is: „Misschien zeggen sommigen, dat dit alles niet volkomen naar de leer van den vrijhandel is. Het is mogeljjkmaar ook op dit gebied is het waar5 dat historische gegevens niet plotseling en zonder schade worden omvergestooten of veronachtzaamd. Wij zijn niet sterk en groot genoeg, om zonder buigen en wringen ons staande te houden tusschen de reuzen van handel en industrie, en toch moet onze plaats onder dezen blijvenwij geven die stelling niet op, maar wij moeten langzaam en voorzichtig zond er aarzelen of achteruitgaan trachten mede te gaan, het vaandel der vrijheid hoog opge heven, maar onze nationale belangen in het oog houdende." Bij koninklijk besluit van 25 Dec. is de eerste oefeningstijd voor de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1886, vastgesteld op 12 maanden. Evenals ten vorige jare, zijn daarbij de gunstige bepalingen vastgesteld voor hen, die vóór hunne inlijving zich in den wapenhandel hebben ge oefend, en voor hen, die voor dien tijd met gunstig gevolg een examen afleggen. Voor de laatsten is het wellicht niet overbodig hier te herinneren, dat zij, die aan dit examen wenschen deel te nemen, zich daartoe vóór 20 Maart schriftelijk moeten wenden tot den com mandeerenden officier ter plaatse, waar een bataljon infanterie in garnizoen ligt. Zij behooren in die schriftelijke aanvrage te vermelden naam en voornamen, woonplaats, het wapen of korps waarbij zij wenschen geplaatst te worden, en het garnizoen hunner keuze. Het programma voor dit examen is vastgesteld als volgtschrijven van eene goed leesbare hand kennis van de gronden der spelling van de Ne- derlandsche taaLde vier hoofdbewerkingen der rekenkunde met geheele getallenkennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewich ten eenige bekendheid met de vaderlandsche geschiedenis en voldoende kennis der aardrijks kunde van Nederland. Bij het 3e regiment infanterie zijn 21 onder officieren, die op de aanbevelingslijst tot sergeant majoor voorkomen, terwijl 42 korporaals zijn voorgedragen tot sergeant. Dat men bij het groot overcompleet van kader beperkende maatregelen zoude nemen, was te verwachten doch dat deze zoo ver zoude worden uitgebreid, dat volgens de IV. R. Crt.j een onder officier niet tot eene nieuwe verbintenis zal wor" den toegelaten, indien hij in het laatste jaar politiekamerstraf heeft ondergaan, komt onzen berichtgever twijfelachtig voor. De door de regeering voorgestelde verlenging van den termijn, binnen welke de maatregelen tot uitvoering der druifluis-conventie door de wet bekrachtigd moeten worden, nl. tot 1 Januari aarden den sloffenden tred en de achterdochtige blikken van den landlooper. Zij waren beide jong, en lichameljjk sterk, maar legden denzelfden weifelenden en linkschen afkeer van bepaalde inspanning aan den dag. Zij gingen een halve mjjl voort zonder iets van elkaar te merken, totdat het beest door zijn verhoogd instinct ge waarschuwd werd voor de nabijheid van vijandige beschaving en eensklaps rechtsaf sprong, wel vijf minuten voor dat het geblaf van honden den man noopte om een omweg te maken, teneinde den ingang van een bebouwd terrein, dat voor hem lag, te vermijden. Het spoor dat hij volgde leidde naar een klein, schraal riviertje, dat uit de Cannada ontsprong, en in de heete Junizon op de vlakte geheel uit gedroogd was. Langs de oevers stonden elzen en wilgen, die een lommerrijk pad vormden door een dicht struikgewas. Hjj liep, schijnbaar geheel doelloos, voort, bleef af en toe stilstaan om naar het een of ander te kijken, meer om de wandeling te rekken, dan uit Ware belangstelling, en doopte nu en dan een korst brood, dien hij uit den zak haalde, in het water. Doch ook dit scheen hij meer te doen, omdat het brood droog was en hij nu toevallig water zag, dan omdat hij honger had. Eindelijk bereikte hij een soort van kom in den heuvel, begroeid met wilde klaver en vol van hartsachtige geuren. Hier kroop hij onder een kamillenbosch en legde zich te slapen. Hieruit bleek dat bjj seeds gemeenzaam was met de 1887, acht zjj wenschelijk in afwachting der goed keuring, door de Berner conventie geëischt, op voorstellen van Duitschland tot vergemakkelijking van het vervoer van tuinbouwvoortbrengselen, die ook den Nèderlandschen handel in land- en tuinbouwproducten met het buitenland ten goede komen. Bij onze regeering is bericht ontvangen, dat de koning van België een jaarlijkschen prijs van vijf en twintig duizend franken heeft uitgeloofd ter aanmoediging van de uitgave van voortbreng selen van den geest. Krachtens het besluit van Z. M. zal de prijs voor den 3en internationalen of gemengden wedstrijd in 1889 toegewezen wor den aan het beste werk over de vorderingen der electriciteit als beweegkracht en als middel tot verlichting, over de toepassingen welke daarvan zijn of kunnen gemaakt worden en over de economi sche voordeelen, welke kunnen voortspruiten uit het gebruik der electriciteit. Uit Vlissingen schrijft men ons: De heer H. T. Chappuis uit Geertruidenberg trad Woensdagavond als spreker op voor de leden van ons Atadepartement met hunne dames. Zonder aan de verdiensten van anderen te kort te willen doen, kan zonder aarzelen de lezing van dien avond stellig als de beste in dit seizoen worden aangemerkt. De heer Chappuis, bij het lezend publiek om zijne uitstekende talenten op 't gebied der novellen- en romanlectuur algemeen gunstig bekend, ver gastte het auditorium, dat uit ruim 50 personen, grootendeels dames, bestond, op eene novelle, door hem zelf meer of minder eene dramatische schets genoemd, getiteld: Bij het veerhuis aan de Maas. Een volledig overzicht van deze novelle te geven zou eene zeer moeielijke taak wezen. Bovendien is het onmogelijk, de schoonheden er- >.-.n terug te geven, aooals de schrijver het aeeu, die op uitstekende wijze zijne pennevrucht voor droeg met een zeldzaam zuiver en natuurlij kc uitspraak van het echt Noord-Brabantsch dialect uit de streken, waar de heer Chappuis woont. - Na de pauze werd door hem, bp wijze van bij drage, eene schets ten beste gegeven, getiteld Een rechtsgeleerd advies, dat een humoristischen tint droeg, en eveneens in. den smaak viel. Met de aangenaamste herinneringen aan den begaafden spreker, keerden zeker alle aanwezigen huiswaarts. De heer L. K. J. Pabst, officier van gezondheid le klasse bij het garnizoen te Vlissingen, is thans weder met ingang van 1 Mei e. k. verplaatst, doch nu naar Leiden. De bekende dokter G. A. N. Allebé vierde gisteren zijn vijftigjarig jubilé als geneesheer. Tal van bewijzen van waardeering vielen den geachten en bekwamen man, die door zijne ge schriften in het gansche land bekend is, ten deel. gebruiken van zijn standgenooten, die de droge, door sterren verlichte nachten gebruiken voor hunne tochten en de uren, waarin de zon schijnt, slapende in het lommer langs den weg door brengen. Intusschen werd het lichter en vertoonden zich de omtrekken van het nabijgelegen terrein scher per. Een oprjjlaan door een als park aangelegd bosch, zorgvuldig gereinigd van de reusachtige varens, welke op die plaats zoo veelvuldig voor komen, leidde naar den ingang van het landgoed. Hier begon een uitgestrekt grasperk, afgewisseld met groote bloemperken, schitterend van kleuren en verscheidenheid, waarachter weer de bloeiende wijngaardranken en slingerplanten verrezen, die de zuilen, de veranda en zelfs den breeden voorgevel van het groote heerenhuis bedekten. Maar noch de fijnheid der bloemenlijnen, die langs de kapiteelen der kolommen en zelfs tot aan den dakrand liepen, noch de weelderigheid der kleuren, noch de dichte massa van het tropisch gebladerte nam iets weg van het indruk wekkende van het gebouw. Dit was grootendeels hieraan toe te schrijven, dat de oorspronkelijke casa een steenen huis van geen geringen omvang, dateerende uit den tijd der eerste Spaan- sche bezetting onaangetast was gebleven, in een omhulsel van donker rood hout gestoken, en nog altjjd zjjn patio, binnenplein benouden had, omgeven door lage galerijen, terwijl bijbouwsels, nog uitgestrekter dan het hoofdgebouw er als vleugels of aanhangsels naast gezet maar De kerkeraad der N. H. gemeente te Rilland- Bath heeft de bekende circulaire van dr. Hoede- maker ter zijde gelegd. Te Scharwoude is gestorven de heer A. van Laer, predikant in die gemeente. Het verlies van den verdienstelijken man zal vooral worden gevoeld door de Prins Hendrik-Stichting, de inrichting tot verzorging van oude zeelieden te Egmond aan Zee, die door zijn initiatief werd opgericht. Toen de heer Van Laer predikant was te Egmond aan Zee, kwam het denkbeeld dezer stichting bjj hem op; hij vond den voldoenden steun en mocht nog onlangs beleven, dat het gebouw werd uitgebreid om eenige verpleegden meer te kunnen opnemen. Bij zijne begrafenis legde dan ook een der verpleegden een krans op de kist van den ver dienstelijken man. In de gisteren gehouden zitting der arrondisse- ments-rechtbank alhier, kamer voor burgerlijke zaken, werden de pleidooien gevoerd in zake de Coöperatieve Voorschotvereeniging te Goes en de heeren Buijze te Zierikzee tegen dhr W. Pelle, zaakwaarnemer te Goes, den heer mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse als curator in het faillisse ment van M. L. Brandt, koopman en landbouwer te 's Heer Hendrikskinderen, en tegen genoemden gefailleerden Brandt. Door den heer mr. M. J. de Witt Hamer, die voor de eischers optrad, werd de rechtbank gevraagd nietigverklaring van eene akte van koop- en verkoopop den len Februari 1885 onder de hand gepasseerd tusschen M. L. Brandt en W. Pelle, waarbij eerstgenoemde aan laatstgemelde voor eene som van ƒ4000 verkoopt al zijne onroerende goederen. De heer Hamer grondde dozen eLjch in do eerste plaats op eene contractueele verbintenis tusschen de heeren Buijze en Brandt, waarbjj bepaald was dat de laatste, aan wien door da heeren Buijze een. hypotheek van 1400 op zjjna onroerende goederen verschaft was, zonder schriftelijke toestemming der hypotheekhouders zijne goederen niet mocht vervreemden en in de tweede plaats op grond dat door dezen verkoop gepleegd was eene bedriegeljjke verkorting der rechten van de schuldeischers in het faillissement van Brandt. Om een en ander te bewijzen schetste pleiter de omstandig lieden, waaronder de koop en ver koop was tot stand gekomen. Brandt, winkelier en landbouwer te 's Heer Hendrikskinderen, was voor een aanzienlijk bedrag bjj de Coöperatieve Voorschotvereeniging voor den koopman J. Bannet te Goes borg. Den 29 Januari 1885 werd de laatste verklaard in staat tan faillissement en twee dagen later, op Zondag den len Februari, draagt Brandt bjj onderhandsche akte al zjjne onroerende goederen over aan W» Pelle, die voor zjjne rekening neemt het op die goederen rustend hypotheek van 1400 en met er aan weerszjjden opgestapeld waren, zoodat de vierkante lijnen veranderd waren in een vaag parallelogram. Terwijl de patio de Spaanschd opvatting van atzondering al fresco bewaarde; was een uitgestrekte colonnade aan de zuidzijde een inwilliging van den Amerikaanschen smaak; en deze breede veranda wierp die diepe schaduw in de binnenkamers, die door smallere omheining der nieuwe gebouwen geheel te loor was gegaan: De kloosterachtige duisternis werd tegemoet ge komen, door den gloed der roode bloemen, die van het dak afhingen, door de gele jasmjjnen, die langs de pilaren slingerden, en door de golven van heliotropen, die als een purperen zee over de voetstukken vielen. Nergens bleek de weel derigheid van dit klimaat zóo zeer als hier; zelfs de Castiliaansche rozen, die als wjjngaardranken langs den oostergevel groeiden, de fuchsia's, die de hoogte van boomen bereikten, op het binnen plein, en de vier of vijf monster-passie-bloemklim- planten, die den lagen westelijken muur als met sterren bezaaiden en haar geheimzinnige geschie denis in het oneindige herhaalden verbleekten bjj de schitterende pracht der veranda. Bjj het opgaan der zon scheen dat gedeelte van het huis, waar het eerste licht op viel, te ontwaken. Er vertoonden zich een paar loome soldaten en bedienden aan den ingang van het binnenplein, dat nu en dan verlevendigd werd door eenige lieden uit den stal of den tuin. Maar de zuidzjjde van het gebouw scheen in het geheel

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1