Kerknieuws. Gemengde Berichten. De gaskwestie te Goes. kunnen wy gerusteljjk tot een druk bezoek by dergelijke uitvoeringen aansporen. Men be vordert een goed doel de opbrengst toch komt in den regel den armen ten goede en hoe grooter de betoonde belangstelling is des te sterker is by de gymnasten ook de prikkel tot ijverige studie. Bjj de gisteren te Serooskerke (W.) gehouden herstemming voor een raadslid is gekozen de heer H. W. Allaart met 44 stemmen. Op den heer M. Broerse waren er 26 uitgebracht. By eerste stemming hadden beiden elk 24 stemmen op zich vereenigd. De gemeenteraad te Goes zal Vrjjdag, des na middags te 2 uren, vergaderen tot het behandelen van het 2' suppletoir kohier van den H. O. over 1885,de rekening van de leenbank over 1885 en de begrooting van het burgerlyk armbestuur voor 1886. In de Maandag te Tholen gehouden raadsver gadering werden tot onderwijzers in het teekenen benoemd de heeren L. K. van Dijk en A. Avé en tydeljjk aangesteld tot onderwijzers in de gym nastiek de heeren W. J. Frijling en M. Lindhout. Aan den rijksveldwachter C. Verpoorten werd eene gratificatie van 50 toegekend, terwjjl op een request vanP. Sakko om van de gemeentegrond aan te koopen by de Oud-Vosmeersehe barrière afwjjzend werd beschikt. Des avonds van denzelfden dag werd in de vergadering van het IVWs-departement aldaar met algemeene stemmen besloten de lYutsteekenschool op te heffen en al wat aan die school behoorde aan het gemeentebestuur cadeau te geven. Verder werd aan het fanfarengezelschap Concordia voor dit jaar eene subsidie van 50 toegekend. Tevens werden behandeld de verslagen en reke ningen van de volkszangschool, van de bibliotheek en van Floraliai De ontvangsten en uitgaven van de volkszang school bedroegen 95.82J en 94.73J, van de bibliotheek 78 en 31.96. van Floralia 133.66 en 103.56. De ontvangsten van het departement beliepen 461.90 en de uitgaven 227.46. Ten slotte werd het huishoudelijke reglement, alsmede het reglement der spaarbank herzien en vastgesteld. De reglementen der bibliotheek en volkszangschool waren door de commissie geheel vernieuwd ingezonden, maar zjj konden wegens het vergevorderde uar niet meer behandeld worden. Uit Terneuzen schrijft men ons Hoezeer het dageljjks meer en meer ondoenljjk wordt van uit de stad het spoorwegstation te bereiken en vreemdeling en inwoner daarover wraak roepen, wordt tot verbetering of begaanbaar- making van den weg niet het minste gedaan. Wie zal ons toch uit dezen onhoudbaren toestand redden en wanneer Zou soms de zomer moeten worden afgewacht.? De Haagsche correspondent der Zutph. courant meldt dat, bjj de nieuwe regeling van het zee vaartkundig onderwjjs het beginsel is aangenomen, dat in het vervolg stuurlieden op de groote vaart alleen door eene akte van bekwaamheid het recht verkrijgen in die qualiteit op te treden. Aan de N. R. Crt. sehrjjft men thans wêeruit MaastrichtHet bericht, betrekking hebbende op de zaak van den Courrier de la Meuse, is niet ge heel juist. Mr. Tripels heeft nog geen voorstel by den raad, om op den heer Pijls art. 26 der gemeentewet toe te passen, ingediend, maar is voornemens dit te doen.aOok is niet, zooals in dat bericht wordt gezegd, het jaarverslag der gemeente over-1884 geheel op de Cown'er-drukkerij en alleen het titelblad bij de firma Leiter-Nijpels gedrukt, maar beide firma's hebben evenveel aan dit verslag gewerkt. Overigens heeft deze zaak niets met het proces Van den Eerenbeemt-Marckx te maken en kan dit, als niets ter zake afdoende, door mr. Tripels geheel achterwege gelaten worden. Immers wanneer het voorstel van mr. Tripels in den raad ondersteund en in behandeling gebracht wordt en voor de eer en de waardigheid van den heer Pyls zou dit te wenschen zjjn dan zal het onderzoek enkel loopen over de vraagis de heer Pyls al dan niet eigenaar van den Courrier de la Meuseen heeft hy in die betrek king deelgenomen aan onderhandsche leveringen ten behoeve der gemeente? De vraag zal dan zuiver administratief, en niet als rechtsquaestie moeten behandeld worden. De mail brengt ditmaal uit Atjeh geen nieuws, terwjjl ook van geen nieuwe drukpersvervolgingen wordt gesproken. Volgens het Bat. Hand. zouden de stoomschepen Trouw en Samarang naar Atjeh worden gezonden om een paar rijkjes aldaar te tuchtigen. De Nederlandsehe regeering kan zich niet be klagen over gebrek aan medewerking bij het koloniaal bestuur der Straits Settlements. Aan de aanzoeken tot vernieuwing der verbodsbepaling op den uitvoer van buskruit en vuurwapenen is met de meeste bereidwilligheid gevolg gegeven, en naar de handhaving van dat verbod wordt zooveel mogelyk gestreefd. Men sckrjjft aan hel Dbld uit Amsterdam, dat de Soerabaiasche handelsbank een onderhandsche leening tracht te sluiten van 1.500.000, en dat de firma Lens Sc Bergsma bij een Indisch huis voor i.200.000 moet betrokken zjjn, waarop groot nadeel staat geleden te worden, aoodat een definitieve surséance van betaling mogelijk niet zou worden verleend, watfinanciè'rs mede gronden pp de omstandigheid, dat niet meer al de direc teuren, als solidair aansprakelijk in een comman ditaire vennootschap als deze, binnen de landpalen vertoeven. Van onzen eigen ver slaggever). Dat het gas, behalve als middel ter verlichting ook' voor verwarming en drijfkracht kan worden benuttigd, bleek allen, die de tentoonstelling van gastoestellen, in Januari 1884 te Middelburg ge houden, uit nieuwsgierigheid en tot leering be zochten. Warmte en drijfkracht ook in overdrachtelyken zin heeft het gas in Goes getoond te kunnen opwekken, want de gaskwestie heeft daar veler hoofden warm en veler monden in beweging gebracht. De gaskwestie is niet van vandaag of gisteren. Reeds langen tjjd klaagden de Goesenaren over den veel te hoogen gasprys van 14 cent den kub. meter- Het bleef bjj klagen tot in December jl. den leden der algemeene vergadering van de sociëteit Van Ongen. Vrij, namens den kastelein de vraag werd voorgelegd of deze, in plaats van het dure gas, goedkoope petroleum in de lokalen branden mocht. De gasmaatschappij, die reeds lont geroken had en niet gaarne een zoo goeden klant als de sociëteit, welke jaarlyks p. m. 5000 k. m. gas verbruikt, wilde verliezen, schreef het bestuur der sociëteit dat binnen twee maanden bjj het gemeentebestuur voorstellen zouden worden ingediend betrekkelijk verlenging der concessie, welke in 1892 eindigt, en waaruit dan reeds spoedig eene verlaging van den gasprys tot 10, hoogstens 11 ets. zou voortvloeien. De gas-maatschappjj verzocht daarom voort te gaan met gasverbruik tot nadere beslissingen zouden genomen zijn, terwjjl zjj, hangende de quaestie, den kastelein eene reductie zou toestaan. Na, veel gepraat werd de kastelein door de leden vrijgelaten in de verlichting. Nadat dit gebeurd was, dachten de Goesche burgers, en met reden, dat de gasfabriek spoedig haar pryzen zou verlagen, maar eilacie. Wel deed de fabriek eene concessie aan de sociëteit en enkele groote afnemers, doch het publiek bleef 0.14 betalen. Natuurlijk werd er allengs meer gemopperd en geklaagd, tot in de Goesche Ct. de volgende advertentie werd geplaatst «Gasfabriek te Goes. De directeur van de gasfabriek te Goes brengt ter kennis van het publiek, dat met in gang van 1 Januari jl. (dat is 1886) en met intrekking van alle vroeger toegestane kortingen de gasprijs voor alle particuliere verbruikers (rijks- en gemeentegebouwen uit gezonderd) is vastgesteld als volgt lo wanneer het verbruik minder dan 100 cub. meters bedraagt, blijft de prijs 14 cents per cub. meter 2o wanneer het verbruik 100 cub. meters of meer be draagt, wordt op bovengenoemde 14 cents toegestaan eene korting van 15 pet. Met bovenstaand verbruik wordt het maandelijksch gebruik bedoeld, zoodat de eventueel toegestane korting over iedere maand op zich zelf beschouwd zal worden berekend." Hiermede was de .advertentie uit en begon de groote kwestie. Die annonce was de droppel, die den emmer deed overloopen, en nu het publiek zag, wat het te wachten had van het bestuur der gasfabriek, besprak het onderling de middelen om de fabriek te dwingen goedkooper ga» te leveren. Goedkooper licht was het algemeen wachtwoord. Dit gaf eenigen heeren, nl. J. M. Kakebeeke, B. Quist, G. van der Hoek en Ph. M. van der Mandere, aanleiding om tegen gisteren avond de Goesche gasverbruikers op te roepen tot eene meeting in een der lokalen van het Slot Ostende. Een drukke opkomst was daarvan het gevolg en, nadat de aanwezigen den heer J. M. Kake beeke verzocht hadden de leiding der meeting op zich te willen nemen, waartoe deze zich bereid ver klaarde, zette hjj de aanleiding tot de bijeenkomst uiteen en noodigde hij de aanwezigen uit midde len te beramen om een eind te maken aan de dwingelandjj van de gasfabriek. Het comité deelde verder nog een en ander mede omtrent den pry's van het gas in gemeenten van ongeveer geljjken omvang als Goes, zooals bijv. Bolsward, waar het 10 ets, Assen en Zierik- zee waar het eveneens 10 ets per kub. meter kost. Te Wageningen betaalt men 11, te Sneek 8, te Harlingen 10, te Franeker en Vlissingen 12 en te Hengeloo 11 ct., en te Goes eischt men 14 ct. Bovendien werd, als bewjjs dat geen onredelijke vraag gedaan wordt, gewezen op den lagen steen- kolenprjjs en de hooge pryzen van cokes en andere overblijvende producten, die de kosten van het gas op een minimum brengen. Toen hierop gelegenheid tot het bespreken der zaak werd gegeven, stelde een der aanwezigen in het licht dat de fabriek, wier concessie tot 1892 loopt, het monopolie heeft en daarvan voor haar een voordeelig gebruik maakt. De directeur dei- fabriek erkent zelf dat de pry's te hoog is, maar hjj behoeft geen concurrentie te vreezen. Er is echter nog iets anders, verlaging, aanmerkelijke verlaging van den gasprijs is met de tegenwoordige inrichting der gasfabriek onmogelijk, omdat dan de aanvraag te groot zou worden dan dat de fabriek daaraan zou kunnen voldoen. Diezelfde persoon verklaarde daarom het voor nemen te hebben, zoo min mogelyk, liefst in het geheel geen gas te branden. Dat het gas te duur is, behoefde geen der sprekers meer in het breede te ontvouwen; wel moeten er middelen beraamd om tot goedkooper gas te komen. „Grève maken", zei een kort aangebonden spre ker,, ngrèveis 't eenige middelwe moeten onze meters laten weg nemen en als wij dat algemeen doen dan zal de fabriek wel eieren voor haar geld kiezen." ..„.Neen", meende een ander, „laat ons den weg van minneljjke schikking inslaan, laat ons over leggen met de gasmaatschappij en haar verzoeken tot verlaging over te gaan." „Volstrekt geen overleg met eene maatschappij, als deze" dacht een derde. „Wjj moeten een fonds formeeren van 500 of 1000 en dan tegen de fabriek gaan ageeren. De fabriek is niet capabel om meer gas te leveren; welnu laten we onze huizen illumineeren als 't ware, laat ons alle pitten aansteken en zoo de fabriek, 'tzjj per deurwaarders-exploit, 'tzjj door experts bewyzen dat zjj niet voldoet aan hare verplichtingen en niet voldoende gas leveren kan." 't Spreekt van zelf dat al deze meeningen voor- en tegenstanders vonden en dat er heel wat over gepraat werd. Tegen het eerste middel voerde men aan, dat grève maken nog al kostbaar zou wezen, wjjl men zich dan petroleumlampen moet aanschaffen, misschien voor slechts korten tjjd. Dat haalt men er spoedig uit, rekenden de voorstanders van het petroleumlicht uit; gas kost 2 cent per uur en petroleum, in de lampe Beige gestookt, maar IJ cent per uur. Tegen het overleg werd alleen aangevoerd dat het waarschy'nlyk niet baten zou, en tegen het dwangmiddel met deurwaarders en experts dat, kwam zoodanige zaak in rechten, de fabriek waarscbynijjk de winnende partjj zjjn zou. Na nog vrjj wat discussie stelde de voorzitter voor bij stemming uit te makent welk middel de vergadering wenscht. toe te passenminneljjke schikking, grève, of te trachten de fabriek in verzuim te stellen. Dit werd goed gevonden en de overgroote meerderheid verklaarde zich voor eene minnelijke schikking. Daarna werd gevraagd welke prjjs aannemelyk te achten zon zjjn. De gevoelens waren verdeeld tusschen 11 en 10 cents, doch de voorstanders van laatstgenoemd cjjfer behaalden de zege. Bepaald werd dat het comité zich schrifteljjk wenden zal tot de gasmaatschappij en haar, on der mededeeling van het besluit der vergadering, verzoeken vóór 15 Februari a. s. aan het comité te willen mededeelen, of zjj bereid is aan den billijken wensch der Goesche gasverbruikers te gemoet te komen. Nu dit idee aangenomen was, vervielen natuur- ljjk de andere. Een der leden van het comité besprak daarna de wensehelijkheid dat de vergadering haar oordeel uitspreke: in hoever de gemeente des gevraagd, aan de tegenwoordige concessiona rissen verlenging van de concessie verleenen moet dan wel zelve eene fabriek stichten en exploiteeren. Het meerendeel der vergadering verklaarde zich niet genegen om zich hieromtrent uit te spreken men meende voorloopig niet verder te moeten gaan maar te kunnen wachten tot het bestuur het antwoord der gasmaatschappij aan de be langhebbenden zal mededeelen. Hierop werd de meetingwaarbjj zeker tot veler verbazing de directeur der gasiabriek niet tegen woordig was, door den voorzitter opgeheven. Aangenomen het beroep naar Nuenen (cl. Eindhoven) door den heer C. E. Crull en beroe pen naar Jutrjjp en Hommers de heer C. C. Schot Cz., beiden te Tholen. Maandag werd aan den calamiteusen Een- drachtpolder onder Terneuzen met gunstig gevolg gezonken het eerste der vijf door den aannemer J. Tollenaar van Terneuzen te plaatsen zinkstuk- ken tot verdediging van den oever van genoem den polder. Dit stuk had eene oppervlakte van 1600 W. In den nacht van Zondag op Maandag is ook nog in de gemeente Zaamstag gestolen. Bjj den heer A. Verplanke zjjn plus minus 2 zakken tarwe van den dorschvloer ontvreemd. Daders onbekend. De vorige week Donderdag werd zoo meldt men uit Hoek aan de Tem. Crt. op, het schor nabjj den nieuw ingedjjkten Vergaertpolder een schaapherder met zjjne kudde plotseling ver rast door het wassende water. Zoo spoedig kwam de vloed op, dat hy met zjjne schapen en zijn hond in 't water stond en geen kans meer zag den oever te bereiken. De veerman J. Verhejjke Pz., die van verre het gevaar zag, waarin de herder verkeerde, roeide met zjjn boot er heen, nam een paar schapen met den herder in de boot en bracht deze behouden aan wal, terwyl als door instinct alle schapen, behoudens een, dat te ver was, h6m tot aan den djjk zwemmende volgden Ook het afgedwaalde werd na ierhand door hem gered, 'tEen en ander geschiedde in 'tgezicht van vele toeschouwers aan de haven van Philip pine. Het huis met daarbjj behoorenden tuin van den heer mr. F. Qoster te Axel is door kerk voogden der Ned. Herv. gemeente aldaar aange kocht voor 4000 voor eene pastorie. Maandag 18 Jam jl. werden, in tegen woordigheid van het bestuur der Noord en Zuid Hollandsche Reddingmaatschappij, proeven genomen met de, door de heeren Landré en Glinderman, te Amsterdam, inden handel gebrachte »Brillant Fakkels". Deze fakkels komen voor in twee afmetingen: de kortste met een brandtjjd van 7, de langste met een van 14 minuten. Bjj de beproeving bleek dat die brandtjjd werkelyk werd bereikt. Het onderzoek naar de lichtsterkte leverde het resul taat op, dat men op 30 m. afstands'met het gewone normale oog duideljjk drukschrift kon lezen met lettertypen groot 1 1§ mm. Het geheele terrein werd met één fakkel zoo danig verlicht, dat men op het strand, gedurend# den nacht, by het gereed maken der redding middelen, van deze verlichting zeer goede diensten verwacht. Tot op circa 2500 m. afstands bleef deze fakkel nog een krachtig wit licht vertoonen, zoodat zjj ook als seinmiddel goede diensten kan doen. Aanstaande jaar zal het 25 jaar geleden zyn dat mevrouw Beersmans te Brussel het eerst de planken betrad. De heer Hugenholtz deelde Maandag in de bjjeenkomst der Vrije Gemeente mede dat er geen officieele aanvrage was gedaan om bijbellezingen in het gebouw te houden. Zulk een aanvrage zou zeide hij tevens, ook niet kunnen worden ingewilligd, daar het bestuur in het vorige jaar den gemeenteraad geschreven heeft, dat het ge bouw niet meer kon worden verhuurd, maar alleen aan de geestverwanten kosteloos voor vergaderingen zou worden afgestaan. De firma in effecten, die met kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam een financi- eele operatie slcot, waarbjj 6500 op effecten als onderpand werd verstrekt, en welke prolonga- tiepost den 6en dezer was afgeloopen, op welken dag de gelden aan den kerkeraad werden aange boden en de stukken moesten worden teruggegeven, wacht nog steeds op afdoening, terwyl het geld renteloos ligt. Niettegenstaande reeds vóór acht dagen by deurwaarders-exploot tot teruggave geïnsinueerd, wordt de man der wet, evenals de kantoorlooper, van 6 tot 16 Januari dagelijks met de boodschap heengezonden, dat de stukken be rusten in de brandkast in de consistorie der Nieuwe kerk, die door het ingetreden conflict ontoegankelijk is. Hierby' moet zich daarenboven het zonderlinge geval voordoen, dat de brandkast twee deuren met verschillende sluitingen heeft, waarvan een sleutel berust bjj den thesaurier Yan L., die niet geschorst is, doch de andere bjj een der geschorste kerkeraadsleden, die maar geen vrijmoedigheid kan vinden den sleutel af te geven, om daardoor een doodeenvoudige zaak op te lossen, die nu ingewikkeld wordt en zeer waarschijnlijk door den rechter zal moeten worden beëindigd, altjjd ten koste der kerkekas. De zaak zou van de zjjde der bedoelde firma echter van weinig of geen belang zjjn, indien het alleen staats- of andere effecten gold, die dageljjks aan de beurs verhandeld worden, doch onder die stukken zijn een aantal loten, op het bezit waar. van, om dezelfde nommers te behouden, de patroon bjjzonder gesteld is. In Thuringen waar de glazenkralenindustrie een voornaam deel van het bestaan der inwoners uitmaakt, werd eenige jaren geleden een nieuw soort kralen gevraagd, de zoogenaamde mat witte kralen., Er kwamen groote bestellingen uit het buitenland, hooge pryzen werden geboden, maar het geheim ontbrak nog, hoe de kralen waren te slypen. De ingezonden origineele kralen gingen van huis tot huis; men probeerde op verschillende wjjze, maar niet met bet gewenschte resultaat. Toevallig bracht een der arbeiders een kraal in den mond en bemerkte dat er zich een zeer kleine harde zelfstandigheid van losliethy nam deze uit den mond en zag, dat het een zand korrel was. Zoo kwam hjj tot de ontdekking, dat de kralen door zand mat gemaakt werden. De proef staafde zyn vermoedendoor wrjjving kreeg hjj matwitte kralen. De belanglooze man maakt zjjn ontdekking bekend en binnen 8 dagen werden reeds door honderden arbeiders de nieuwe kralen gemaakt. Alexander Dumas kreeg een dezer dagen bezoek van zjjn kleindochter, de dochter van mevrouw Lippmannna haar eerste begroeting vroeg zjj hem„Is het waar, dat het poppen- verhaal in ons kinder journaal van n is? »Ja, klein ding." Diep verontwaardigd zeide zij„Ik had het niet voor mogeljjk gehouden, en heb net ook alle vriendinnen tegengesproken, want zoo iets leeljjks en vervelends heb ik nooit gelezen." De schrjjver der Dame aux camelias was over dit oordeel zeer versteld, zeggen de Parjjsche bladen. Uit Madrid meldt men, dat de krjjgsraad den hertog van Sevilla geschrapt heeft van de lijst van het leger-kader. In de Belgische kamer heeft, by de voort zetting van het debat over de begrooting van justitie, een heftige discussie plaats gehad, waar aan de afgevaardigden Bara en Woeste en de minister Beernaert deelnamen. Aanleiding tot deze uitbarsting van politieken hartstocht gaven de sécrétaires volants. Naar men verneemt heeft de Middellandsche oorlogsvloot van de Engelsche regeering bevel ontvangen zich naar de Grieksche wateren te begeven. De motie, door de nationaal-liberalen en de conservatieven bjj den Pruisischen landdag in te dienen en betrekking hebbend op de door de regeering te nemen maatregelen in de oostelyke provinciën, is door 246 afgevaardigden ondertee kend. De meerderheid is dus verzekerd. De prins van Wales heeft Eaton-Hall weder verlaten en is naar Londen teruggekeerd. In Chester werd hem door een corporatie een adres aangeboden; de prins dankte voor de harteljjke ontvangst, hem door de burgers van Chester bereid. Maandag heeft de begrafenis plaats gehad van den schilder Paul Baudry; de ljjkdienst werd gehouden in de kerk Notre Dame des Champs. Tegenwoordig waren o. a. de heeren Turquet, Gamier en Antonin Proust, de minister Sadi- Carnot, de president der kamer Floquet, de hertog van Aumale, Emile Augiar, Leon Say enz. Het Egyptisch gouvernement heeft appel aangeteekend tegen de uitspraak der rechtbank in zake den Bosphore Egyptien. Nadat eergisteren de linkerzjjde in het Deen- sche Folkething de financieele voorstellen der regeering verworpen had, werd de regeering giste ren by koninklijk besluit gemachtigd, de loopende uitgaven tot nader orde te bestryden. Bij het opruimen van het puin van het afgebrande magazyn in Lemberg worden zooveel menschelyke overbljjfselen gevonden, dat men het aantal verbranden op veertig schat. In het Zuideljjk deel van Noorwegen is een sterke schok van aardbeving gevoeld. Eenige men«chen hoorden «en gedruisch als van een

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2