BUITENLAND. Laatste Berichten. Kerknieuws, Gemengde Berichten. Varkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Weerkundige waarnemingen, Moojiüp 611 ïersaciitup in Zeelaafl. Briefwisseling. Wrote ca «Wh» scheien. Prijzen van Effecten. V weder is aangericht, is dus niet duidelijk, Het politie-toezicht op de Atjehers binnen de linie wordt steeds verbeterd; nu weder mogen allerlei artikelen slechts in kleine hoeveelheden binnen de linie gebracht worden en met geleide-biljetten. Doch omtrent het beschieten onzer posten van over of van uit de opengekapte strook, die reeds meer en meer weder vol groeit, komen steeds erger berichten, waarin nu ook van inlandsehe kanonnen of lilla's sprake is. Veel schade brengt dat vuur nog altijd niet toe. Het schijnt, dat de toestand wegens dit alles niet onhoudbaar gevonden wordt; en van verandering van tak tick wordt dan ook weinig gerept. Alleen zagen wij uit een brief, dat, toen onlangs de kolonel naar de Noord-Oostkust op reis was, hier of daar op Atjeh het praatje geloopen had, dat de kolonel naar Penang was, om telegrammen te wisselen over de vraag, of hij niet weder eens op de Atjehers in zou gaan. Het is echter duidelijk, dat, als men er op inging, men zeker evenmin een vijand zou kunnen vinden, als wanneer men de kampongs doorzoekt van waar uit nu soms overvallen gebeuren. De Locomotief wijst met groote voldoening op het ingestelde onderzoek naar het gebeurde in Madioen. De gevolgtrekkingen, waartoe dat on derzoek leidde, nl. dat inlandsehe ambtenaren van rang daarbij betrokken zjjD, schijnen juist te zijn en ook door de regeering te worden beaamd. In verband hiermede is aan den benoemden directeur van B. B., den heer Van Vleuten, opge dragen een onderzoek in loco in te stellen, spe ciaal naar de houding van eenige inlandsehe ambtenaren, waartoe die hoofdambtenaar den 8 dezer naar Madioen vertrokken is. Dat, de toestand in die residentie dringend de aandacht der regeering verdient, blijkt weder uit een telegram van daar aan de Loc., volgens het welk een bende van twaalf ketjoe's in den nacht van 4 op 5 dezer getracht heeft bij den onder collecteur te Magetan in te breken. Tot dusver is geen enkele der schuldigen gevat. De vice-president der algemeene synodale com missie der Ned. Herv. kerk, de heer J. C. Ver- hoeff, doet in de Kerk. Crt. de volgende mede- deeling „De algemeene synodale commissie heeft op Maandag 11 Januari 11. en twee volgende dagen eene buitengewone vergadering gehouden naar aanleiding van een voorloopige kennisgeving, bij haar ingezonden door het classicaal bestuur van Amsterdam, doende wat des kerkeraads is, en in houdende mededeeling van het voornemen, om bij de synodale commissie naar art. 66 van het reglement voor kerkeljjk opzicht en tucht mach tiging aan te vragen tot het voeren van de noodige gedingen voor den burgerljjken rechter, ter zake van de te Amsterdam gerezen conflicten. „Tot het verkrijgen van de noodige inlichtingen in dezen, heelt de commissie harén president en secretaris afgevaardigd tot het houden van een conferentie met den praeses en den scriba van het classicaal bestuur, alsmede met den praeses en den scriba van den kerkeraad te Amsterdam. In verband met de gegeven inlichtingen heeft de synodale commissie na ernstige beraadslagingen geoordeeld, dat er tegen het geven van deze mach tiging in beginsel geen bezwaar kan bestaan, aan gezien het algemeen belang der kerk geacht moet worden zeer bepaald in deze zaak te zijn betrokken. „Van verschillende zijden zjjn bjj de Bynodale commissie ingekomen adressen van kerkeraden, waarbij het onverwijld samenroepen van de alge meene syhode verzocht wordt, met uitzondering van één adres, Waarbij die samenroeping noch raadzaam, noch wenschelijk geoordeeld wordt. „De synodale commissie, met leedwezen kennis genomen hebbende van den ongepasten toon, in enkele dezer adressen keerschende, heeft geoor deeld dat daargelaten of er bij den stand van zaken tjjdens de afzending van deze adressen termen zouden zijn geweest om aan het verlangen van adressanten te voldoen de toestand in de laatste dagen een zoo geheel andere geworden is, dat de grond, waarop het verzoek gedaan is, geacht kan worden te zijn vervallen. „De buitengewone vergadering der commissie is daarna gesloten." Door de politie te Vhssingen zjjn in het jaar 1885 opgemaakt 346 processenverbaal, zijnde 212 wegens openbare dronkenschap, 5 drankwetover tredingen door verkoopels, 10 eenvoudigen diefstal, 13 eenvoudige mishandeling, 6 verzet tegen de openbare macht, 1 manslag, 1 valschheid in ge schrifte, 1 misbruik van vertrouwen, 83 politie- overtredingen en 14 processenverbaal van verhoor. Te Hanswéert had Vrijdag een schippers knecht het ongeluk voor de haven in het water te vallen. Aan redding viel niet te denken, zoo dat de ongelukkige zijn graf in de golven vond. De gearresteerde klerk van den ontvanger der dir. belast, aan het Scheveningache Veer te 'sHage moet, zoo meldt men, volgenderwij*e te werk gegaan zijn om het deficit aan de oogen zjjner superieuren te onttrekken. Hjj schijnt iedere betaling zeer goed en zeer accuraat geboekt te hebben. Daaraan moet niets ontbrekeD, doch tr moeten fouten in de optellingen van de journalen zjjn. Was het totaal bijv. 6000 dan werd daarvoor bjjv. 5000 gesteld. Iets nieuws is bepaald een in Frankrijk uit gevonden photographische hoed. Het patent bureau van Richard Lüders te Görlitz deelt daar omtrent eenige bijzonderheden mede. De hoed bevat in het bovengedeelte een klein photographic" toestel, "waarin zich verscheidene geprepareerde platen bevinden; aan den voorkant is„een kleine ronde opening, waarachter een lens is aangebracht door een koordje kan men dit gaatje naar ver kiezing openen of sluiten. Hjj die den hoed op het hoofd heeft kan dus terstond van elk schoon punt, waar hij zich bevindt, een photographie maken. Als men voorts bedenkt hoe veel waarde de photographische hoed voor heeren met lichtont vlambare harten heeft, dan kan men den uitvinder wel groot succes voorspellen. Hoe gemakkeljjk toch valt het hun op deze wijze het beeld van hun in stilte aangebedene of van elke andere schoone dame te krijgen. Zij behoeven haar slechts op eenigen afstand goed aan te zien, een ruk aan het koordje, en zjj dragen haar beeld nu niet alleen meer in het hart, maar ook in den hoed huiswaarts. De bij den toestel behoorende gelatine-bromid-platen zjjn 38 bjj 38 millimeters groot en geven een beeld, vrij scherp dat zich voor al goed leent voor stereoseoopsche vergrootingen. Het Journal officiel bevatte gisteren het besluit betreffende de door den president verleende gratie. Alvorens Louise Michel de gevangenis Saint- Lazare verliet heeft zjj tegen haar vrijlating geprotesteerd, daar zij amnestie verlangde. John Magee is wegens bedreiging van moord op den prins van Wales tot 7 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een verschrikkelijke ontploffing hoeft plaats gehad in een patronenmakerjj te Douai. De op zichter en dertig vrouwen werden ernstig gewond, De Oostenrijksche censuur heeft de opvoering van Georgette te Weenen verboden. Christine Nilsson heeft met Moritz Strakosch een contract gesloten voor een groote tournee door Amerika, die zij den 15cn October 1886 beginnen wil. Ook in Hamburg is de dooi ingevallen vermoedeljjk zal de hardrijderij op schaatsen dus niet plaats hebben. De prefect van bet Eure-departsment is in de Babjjkeid van Maisons-Laffitte in een spoorweg- coupee vermoord. Men gelooft, dat roof de drijfveer is. De moordenaars zijn niet bekend. De vriendschap van vorst Bismarck en paus Leo XIII schijnt nog andere vruchten te zullen dragen dan een orde voor den rijkskanselier. Binnen kort ziet men de benoeming van een aartsbisschop van Posen te gemoetnaar men met, zekerheid wil weten, zal het een Pool zjjn. Een jong aanzienlijk schrijver uit Kopen hagen, Hermann Bangg, die zich in Berlijn met letterkundigen arbeid bezig houdt, heelt volgens de Franlcf. Z'g. van de politie bevel gekregen binnen 48 uur Pruisen te verlaten. Een paar dieven zjjn bedrogen uitgekomen. In een der voorsteden van Berlijn maakte een bende het den winkeliers zeer lastig door 's nachts hun winkelramen leeg te plunderen. Ditmaal hadden zjj een schoenmakerswinkel uitgekozen. Daar de bestolene de gewoonte had van ieder paar slechts een schoen of laars voor te zetten zullen de dieven weinig met hun buit kunnen uitvoeren. Volgens den Temps heeft koning Milan bij gelegenheid van het Nieuwjaar amnestie verleend aan 200 politiek veroordeelden. Amsterdam. De rechtbank alhier heeft surseanse van betaling verleend aan de firma LensenBergsma; tot bewindvoerders zjjn benoemd de heeren mrs. A. F. K. Hartog en C. H. van Tienhoven. De inschrijvingen op de stedeljjke leening van 2 millioen is 30 maal volteekend. Een effecten firma alhier heeft heden per deur waarder den kerkeraad geïnsinueerd tot afgifte van stukken, waarep de kerkeraad geld verschafte, dat den 6cn dezer teruggegeven werd. 's Crsravenlsage. Het O. M. bij het hof requireerde heden bevestiging van het vonnis der Zierikzeesche rechtbank, waarbij A. L. wegens mishandeling is veroordeeld. Donderdag uitspraak. Iionden. Het kabinet heeft besloten som mige bepalingen van de afgeschafte Iersehe dwang- wet weder in te voeren om aan de geweldenarijen in Ierland een einde te maken. Atliene. Het kabinet heeft aan de vreemde gezanten te kennen gegeven, dat het ontwape ning onmogelijk acht. Mocht de koning anders oordeelen dan zal het ministerie zijn ontslag indienen. Door het bestuur van het waterschap Poortvliet werd gisteren op het raadhuis der gemeente van dien naam aanbesteed: het verhoogen en verzwaren van een gedeelte zeedijk aan genoemd water schap. Ingeleverd werden negen biljetten. Ingeschreven werd door de heeren C. D, Boller, van Schérpenisse, voor '2200, A. LangejaD, 2074, J. v. Oost, 1995, A. Knuist, 1975; deze drie wonen te St. Maariensdjjk; A. v. d Werf, 1774, G. Bolier, 1771, beiden te Scher- penisse, A. Quaak, 1475, J. y. Bende, 1310 en C. v. Ast 1260. De drie laatsten hebben te Poortvliet hun verbljjf. Het werk is gegund aan den heer A. Quaak van Poortvliet. Van 9 tot 16 Januari. Viissingen. Bevallen: M. P. J. Aspeslagb, geb. Callier, d. J. van Sprang, geb. Van de Voorde, z. J. M. Westdjjk, geb. Elve, z, E. N. Ureel, geb. Cloet, d. J. H. Hamakers, geb, Adrianissen, z. M. Labrujjère, geb. Sohier, z. J. 0. Edelman, geb. Landmeter, d. C. M. Blinkhof, geb, Stubbe, d. J. E. de^'Witte, geb. Verhaaren, z. M. J. van Hoepen, geb. Goudriaan, d. M. J. Gorneelissen, geb. Wuijts, z. T. Spaeter, geb. Eouw, d. C. M. Doense. geb. Van Opberghen, d. P. M. Orelis, geb. Pietersen, z. J. M. Bouwense, geb. Adams, z. A. M. Baert, geb. De Borst Verdoorn, z. Overleden: L. de Eegt, d. 2 j. M. J. de Vos, d. 2 j. E. Koop, d, 3 m. J. M. Slager, z. 7 j. A. Schipper, z. 4 m. R. A. Leenhouts, vrouw van P. Corvelejjn, 32 j. C. L. Vauoutrijve, z. 6 j. M. van der Steen, z. 9 m. In Oostenrijk begint de zwarte bende ernst te maken met haar vernietigingswerk. Zjj strekt de hand uit naar al wat tot vrije ontwikkeling van den mensch moet voeren. Tot de vereenigingen, welke haar in Oostenrijk een doorn in 1t oog zijn, behoort de Deutsche Schulverein. De leden ver wachten ieder oogenblik een aanschrijving van het ministerie Taaffe te ontvangen tot oplossing van hun bond zij houden zich overtuigd, dat den districtsbesturen uitdrukkelijk bevel is gegeven materialen te verzamelen, waaruit bljjken moet dat de schoolvereeniging een politieke vereeni- ging is. Op deze wijze denkt de regeering, welke het niet waagt den bond direct te ontbinden, hem te nopen uit eigen beweegreden uiteen te gaan, want een politieke vereeniging mag in Oostenrijk geen vertakkingen, geen plaatselijke aideelingen hebben alleen zelfstandige mannelijke personen boven de 24 jaar, geen vrouwen, studen ten enz., mogen als lid toetreden, weshalve jaar- ljjks aan de betrokken autoriteiten een lijst dei- leden moet overhandigd worden. Verder mag een bestuur uit niet meer dan elf personen bestaan. Deze en meer dergelijke bepalingen zouden, indien de regeering in staat ware den Schulverein tot een politiek lichaam te verklaren, een derde der 80,000 leden noodzaken hun lidmaatschap op te geven, tevens zou de gekeele organisatie zonder centraalbestuur te niet gaan. Om nu den ondergang, welke den bond van de zijde der regeering dreigt, te ontgaan, denkt men er over het beheer naar Berljjn te verplaatsen of beter gezegd, na de opheffing van de vereeniging in Oostenrjjk, alle 80,000 leden te overreden toe te treden tot den algemeenen Duitschen schoolbond. Maar aan dit laatste plan zijn groote bezwaren verboden. De inzameling der contributie en het bestuur van de vereeniging zouden met groote onkosten gepaard gaan, wanneer ook de regeering het voortbestaan van den bond onder dezen vorm toeliet. Alle leden, die zich nu reeds ontzien hun naam te verleenen aan een politiek genootschap, dat den tegenwoordigen machthebbers niet aanstaat, zouden nog minder geneigd zijn hun gulden contributie voor de school naar Berlijn te zenden. „Wjj gaan heet het in een correspondentie uit Weenen aan de Köln. Ztg., waaraan wjj eveneens bovenstaande bijzonderheden ontleenen wij gaan Belgische toestanden tegemoet, wanneer de regeering werkelijk op dezen weg voortgaat; honderden onderwijzers worden plotse ling ten deele broodeloos, ten deele in hun bestaan bedreigd. Dat men eerst nu de politieke beteeke- nis van den Deutschen Schulverein ontdekt, nadat de groote deelname van vrouwen en meisjes den priesters een schrik heeft aangejaagd, maakt overigens den jesuitischen oorsprong van den maatregel duidelijk. In geen geval zal een onpartijdig beoordeelaar aarzelen te bekennen, dat de schoolbond zich van alle politieke machinatiën op de loyaalste wijze onthouden heeft." Uit het Oosten komen goede en slechte tijdin gen. Aan de totstandkoming der Boelgaarsche unie staat langer niets in den weg dan de toe stemming der Porte; zelfs Rusland heeft er zijn goedkeuring aan geschonken. Echter schijnt de Porte condities te stellen, moeiljjk in te willigen voor vorst Alexander, maar welke de voorwaarden zijn,[daarover loopende berichten uiteen. Zoo meldt men o. a., dat de sultan zijn sanctie aan de personeele unie wil schenken, indien de vorst de Boelgaarsche en Roemelische troepen te zijner beschikking stelt in geval Grie kenland en Servië wegens Turkjje's inwilliging in de vereeniging een oorlog met den sultan mochten beginnen. Volgens andere geruchten zou de Porte de unie niet willen erkennen, alvorens Grieken land en Servië hun legers op voet van vrede hebben gebracht. De Times verneemt uit Weenen, dat het ant woord van Griekenland op de collective nota der mogendheden een weigering zal bevatten. In overeenstemming daarmede zou de verklaring van koning Milan zjjn, dat het hem onmogeljjk voorkomt tot ontwapening van het leger over te gaan zoo lang de vrede niet is gesloten. Servië schijnt alles in 't werk te stellen om een tractaat met Griekenland te sluiten, opdat zjj samen Turkjje te lijf kunnen gaan, indien de Roemelische kwestie ten gunste van Boelgarije geregeld wordt. Niet minder onbehagelijk dan de Oostersche kwestie stemt het Iersehe vraagstuk. Daily News, hoewel zelf rechtmatigen twijfel opperend omtrent de waarheid, maakt melding vau een gerucht, waarnaar het Engelache gouvernement van niet meer of minder zwanger zou gaan dan van een coup Etat in Ierland. O. a. zou lord Wolseley tot commandant van de militaire macht in Ierland aangewezen zijn. Verder verneemt hetzelfde blad, dat de leiders der Parnellisten besloten zijn den heer Gladstone in het parlement te steunen. 16 Jan., des morgens te 8 uren. VerwachtZ.W. wind. Thermometerstand te Middelburg. 16 Jan. 's morgeus 8 uren 37 gr. 's middags 1 uur 40 gr. 's avonds 5 uren 38 gr. F. Datum. 19 Jan. 19 21 21 25 26 - 27 n 28 29 1 Febr. 8 8 9 17 19 20 22 23 24 25 26 Maart 21 April 30 3 Mei Plaats. Uittil era, Welgelegen en Westhove, Middelburg. Middelburg, Oostburg, V lissmgen, Meliskerke, Middelburg, Yevseke, Middelburg, Middelburg, Middelburg, 's H.Arendsk. Kloetinge, Driewegen, Middelburg, Rillaud Bath Borsseie, Ritthem, Ritthem, Meliskerke, Voorwerpen. Meubels, Hout, Huis, Huizen, Bouwland enz. Meubelen, Hofsteedje, Huis, Koffiehuis, Inboedel enz., Woonhuis, Smids-gereedseh Inspan, Inspan, Inspan, Inboedel, Inspan, Hofstede, Inspan, Inspan, Inspan, Informatiën. Verhulst. Verheij. Woutersen. Slegt. Hammacher, De Wolff. Loeff. Tak. Mulock Houwer. Woutersen. Woutersen. De Groot, Pelle. Pel le. Pelle. De Groot. Pelle. Pelle. Slegt. Tak. Aan te Goes. Aankondigingen van ver- koopingen, die zullen plaats hebben, behooren onder de advertenties thuis. Van 'berichten omtrent oesters houdt men ons uit Yerseke voldoende op de hoogte. Voor zichtigheid is op dit punt zeer aan te raden; achter zoo menige tijding, oningewjjden als ge loofwaardig gedaan, schuilt de een of andere speculatie. Volgens bjj de reederjj ontvangen schrjjven uit Macassar werd het barkschip Marie en Julie, gez. A. Esmann, 1 December 11. in de Bandazee gepraaid Vlissiiigen, 16 Jan. Met schade aan de machine uit het zeegat teruggekeerd en hier bin- H-ngekomen het Engelsche stoomschip Louise H„ gezagv. Berg, van Antwerpen naar Newcastle bestemd. Amsterdam. Staatsleen ingen. nederland. Cert. N. W. Sch. 21/s pat. dito dito dito. 3 dito dito dito. 4 dito Obl. 1878 1000. 4 dito dito 18834 dito dito 18844 Relgie. Obligation21j Frankrijk. Origin. Insch, 3 Hongarije. Obl. Leeningl867 fl 1205 dito GoudleeniDg5 italië. 5e In-chrijv. 1862/81 5 Oostenrijk. Obl.'Mei-Nov. 5 dito Jan.-Juli5 dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 15 Jau, 70 16 Jan. 70 Portugal. Obl. Btl. 1853/84 3 dito dito 1881. 5 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 Cert. Insch. 5e Serie 1854. 5 dito dito 6e 1855, 5 Obligatien 1862 5 dito 1864 1000 5 dito 1877 dito5 dito Oostersche le serie 5 dito dito 2e 5 dito dito 3e 5 dito 1872 gecon. dito 5 dito 1873 gecon. dito 5 dito 1884 gecon, dit# 5 dito 1850 le Leening dito 41/g dito 1860 2e Leening dito 41/g dito 1875 gecon. dito 41/g dito 1880 gecon. dito 4 Obligatie-Leening 1867/69 4 Cert, van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. Perpet. 4 dito dito 1876. 2 dito Bin. Amort4 I, II Perpet4 Turkije. Gepriviligeerde5 Geconverteerde serie D. C.5 dito Geregistreerde 18696 Egypte. Obl. Leening 18764 dito spoorweg dito 1876 5 Vereen.-Staten. Obl. 1877. 41/g dito dito 18764 Brazilië. Obl. Londen 1865. 5 dito Leeuing 1875 5 dito 1863 100 41/r, dito 1879 41/a Venezuela. 18814 II 83 83 II 1031/a 103 II II 1025/8 1021/a u II II 103 103 n ii 88 1/ 92 917/8 ir 661/g 661/ifi ii ir 667/8 669/ig IF 11 «d/4 449/18 11 821/2 V 1011/s 1 g II 11 863/8 861/a II II 101 101 II 987/8 987/s II 58 583/o 583/q 11 JOU/ 8 II 96 961/g H 9515/I6 963/is II QKS/, 96 IF IF yo 0/4 93 893/o 927/g 8Q5/o IF II II oyo/8 781/s 861/8 O»o/g 783/4 863/8 U If 511/4 511/2 65 141/g 645/g 14 - 975/g 971/4 97 28 281/4 Industrieele 011 ICinancieele ondernemingen. pet, NedeRL. Afr, Haud.-Y. aand. Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre Ned.-Iud. Handelsb^ Aand, dito Zeeland Aand dito dito Prefer, dito dito dito Obl, 1885 DuItschland. Cert. Rijksb, Adm. Amsterdam Oostenrijk. Aand. O. H.B. Spoorwegleeningen Nederland. Obl. Maats, tot Expl. van Staat-Spw. Aand. Ned. Cent. Spw. Aand. 250. dito gestemp. Obl. 235 Ned.-Ind. Spoorw. Aand. Ned. Rijn-Spw. volgef. Aand. N.-Brab. Boxt. Obl. gestemp. 1875/80 Zuid Ooster sp. Obl Hongarije. Theiss. Spoorw. Aand. 2005 dito dito Obl.5 Italië. Victor Em. sp. Obl. 3 Zuid-Ital. Spw. Obl3 oostenrijk. F. O. Sp. Obl. 3 polen. Wars.-Weenen dito Rusland. Gr. Sp. Mij. Aand. 5 dito Hypoth, Obligatien41/g dito dito dito 4 1057/8 1057/s 52 53 1031/a ir 110 Ft II 653/4 66 II FF 79 II n 45 45 n 100 IOOI/4 it 853/8 851/8 ii 597/8 n 587/16 583/8 11 11 070/8 11 1175/8 1175/g n 963/4 97 a p* 87

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2