Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Vtltijiip 6B VerpMü® ii Mal. Rechtszaken. tf Gemeenteraad van Vlissingen. in 1885 zijn bij de arrondissements-vechtbank te Middelburg aangebracht 15? civiele zaken en door haar gewezen 148 civiele vonnissen (waar onder 21 faillietverklaringen, 13 echtscheidingen en 4 scheidingen van tafel en bed) en 748 straf vonnissen met 884 beklaagden, waarvan 64 werden vrjjgesproken. Van de beklaagden bevonden zich 30 voorloopig in hechtenis, waaronder 13 landloopera en 4 Bel gische smokkelaars. Onder de strafzaken kwamen voor 69 wegens overtreding der drankwet, 250 wegens mishandeling en 125 wegens diefstal. Bp het kantongerecht te Goes werden dat jaar behandeld 705 strafzaken. Er stonden terecht 040 personen, waarvan werden veroordeeld 878 en daaronder 521 ter zake van overtreding van het wetboek van straf recht of andere wetten (ruim 260 wegens dron kenschap), 86 wegens jachtovertreding, 10 wegens diefstal, 147 wegens overtreding van alg. maat regelen van inwendig beBtuur, 40 wegens over treding van provinciale verordeningen en 74 wegens overtreding van gemeentelijke verorde ningen. 65 personen voorkwamen de rechtsvervolging door betaling' van het maximum der geldboete. 13 requesten om gratie werden behandeldop 9 daarvan werd gunstig beschikt. Aangebracht werden 70 civiele procedures, en evenzooveel bjj eindvonnis afgedaan. Verder werden opgemaakt het navolgende aantal actes: 119 voogdij of curateele betreffende, 84 houdende beëediging van taxaties, 114 houdende memorie van aangifte wegens successierecht, 42 houdende scheepsverklaringen, 6 betreffende ver zegeling, 7 betreffende ontzegeling en 47 van verschillenden aard. 56 boedelscheidingen en openbare verkoopingen werden door den kantonrechter bijgewoond. Voor de heden alhier plaats gehad hebbende uitreiking van spijzen aan onvermogenden tegen 10 cent per portie waren 30 kaarten afgehaald. De spijzen bestonden, zooals wij vroeger meld den, uit aardappelen, vleesch en spek. Maandag bestaat er wêer gelegenheid om goedkoop en goed voedsel te verkrijgen. Vermoedelijk zal dan kool met vleesch en spek het menu uitmaken. Door de gemeente-politie alhier werden ge durende het jaar 1885 opgemaakt 532 processen- verbaal, nl.: 22 wegens diefstal, 7 misbruik van vertrouwen en oplichting, 10 verbreking van afsluiting, 29 moedwillige mishandeling en ver wonding, 1 kwetsing der zeden, 4 landlooperij en bedelarij, 3 laster, 18 rebellie, 194 overtredingen van algemeene wetten en provinciale en plaatse lijke verordeningen, 224 eenvoudige dronkenschap, 20 dronkenschap met verstoring der openbare orde. 82 mannen en 5 vrouwen werden wegens dvon- kenschap tjjdeljjk in bewaring gezet, 20 personen is een nachtverblijf verleend, 5 werden op bevel aangehouden en voorloopig naar het huis van arrest overgebracht, 10 vreemdelingen werden zonder geld of middel van bestaan van uit deze gemeente uit het rijk verwijderd. Zelfmoorden hebben niet plaats gehad. 8 bewijzen van besmettelijke ziekten zijn ge durende het jaar aangeplakt, nl. 1 Febristyphoïdea, •5 roodvonk, 1 diphteritis en 1 mazelen. Vanwege het bestuur der Neder], loodsen- sociëteit is aan het algemeen armbestuur te Vlissingen overgedragen de som van 14.91). Zijnde het bedrag van verschillende giften, ter gelegenheid van den onlangs aldaar gehouden Kerstboom, van onderscheidene bezoekers ont vangen. Hierbij is als voorwaarde gesteld dat het dienst baar gemaakt zal worden voor eene extra bedee ling van brandstoffen. Dinsdagavond barstte in een gedeelte dei- gemeente Middelharnis, grenzende aan Stad a/h Haringvliet, een felle brand uit in een groot perceel van den eigenaar en herbergier v. E. In de schuur begonnen, deelden de vlammen, dooi den feilen wind aangewakkerd, zich binnen weinige oogenblikken aan de herberg mede, waarna ook onmiddelljjk het onder dezelfde kap staande -woonhuis van B. met melkerjj en kaasmakerij in brand stond. Aan dezen behoorden een 18tal beesten in de schuur, die alle in den brand om kwamen. Uit beide huizen werd weinig of niets gered. De kindertjes van den herbergier werden gelukkig nog spoedig uit hun bedje op straat gebracht, Hog verbrandde een in de nabijheid staande, aan een ander toebehoorende, klamp ongedorschte gerst. Oorzaak onbekend. De brandspuit van Stad a/h H. was tegenwoordig om de op haar grond gebied gelegen huizen te beschermen en nog zooveel mogelijk hulp te verleenen, wat door den harden wind toch niet mogelijk was. De spuit van Middelharnis kwam niet!!! Men zegt dat alles verzekerd is, doch laag. Het ontwerp-model voor de uit te geven loten, die in het plan der 321® staatsloterij zullen begrepen zijn, is, volgens het Dbld., thans vastge steld. De loten zullen in couponbladen worden uitgegeven, bevattende 20 twintigste gedeelten, geplaatst in 4 kolommen van vijf. De klassik ile loten zijn voor iedere klasse verschillend van kleur, terwijl de als doorgefourneerde uitgegeven loten alle éen klenr dragen. De lotenbladen zijn van een groot watermerk voorzien, voorstellende 's rijks wapen, vastgehouden door twee gekroonde leeuwen, boven een lint met de spreukJe main- iiendrai. Het watermerk is zoo aangebracht, dat in elk der twintigsten, een gedeelte ervan voor komt. De gansche bewerking is smaakvol en verdient allen lof, Bij de doeltreffende samenstelling is niet verzuimd om op elk lot den naam te drukken van den collecteur, aan wien het ter distributie is uitgereikt. Ook de bewerking van de nieuw-vervaardigde plakzegels mag als bijzonder net en doelmatig worden geroemd. Zij zijn veel kleiner dan de vroegere en wijzen nu ook van onderen de bepaalde plaats aan, waar de datum van gebruikmaking moet worden gesteld. Door de plaats daarvoor van onderen te kiezen, wordt nu voorkomen, dat gelijk dikwerf geschiedde de gebruiker den datum voor het zegel tevens liet dienen als datum van het stuk. Zij zullen zeer spoedig aan de ontvangers worden toegezonden, doch die ambte naren zullen eerst de oude modellen moeten op ruimen voor zij de nieuwe mogen afleveren. De Nieuwe kerk te Amsterdam verkeert thans in een staat van beleg. Terwijl het classi caal bestuur gehandeld heeft en in de rechten van den kerkeraad is getreden, hebben zich Woensdagavond de kerkvoogden dr Rutgers en dr Kuyper, verzeld van een rechtsgeleerde, naar de Nieuwe kerk begevenhebben, toen men hen wilde tegenhouden, dit niet geduld, maar vijf bewakers hunnerzijds medegebracht en in het gebouw geplaatst, alle toegangen afgesloten, en voorts aan alle collegiën bericht, dat tot nader aanzegging geen lokalen in de Nieuwe kerk ter beschikking zjjn. Bij dag en Dacht wordt thans de Nieuwe kerk bewaakt. Het is vermakelijk om zulk een strijd van broeders in den Heere gade te slaan. Zoo be tracht men de christelijke liefde. Het Handelsblad meldt omtrent deze historie, dat dr Kuyper en zijn aanhangers de bewakers van de lokalen van den kerkeraad, die door het classikaal bestuur waren aangesteld om dat gebouw tegen overrompeling te beveiligen, door een krijgslist hebben verwijderdzij zijn toen het gebouw binnengedrongen en hebben door een paneel uit te zagen of door een slot open te steken (hieromtrent loopen de geruchten uiteen) zich toegang verschaft tot de consistoriekamer. Aan het hoofd gingen dr Kuyper, de heer Savor- nin Lohman en de heer Hovy hen volgden enke len der geschorste kerkeraadsledenals raadslie den begeleidden hen de heerenmv Th. Heemskerk en mr W. Heineken. Des voormiddags waren dr Rutgers, prof. aan de vrije universiteit, zich bekendmakende als president-kerkmeester en als zoodanig beheerende de kerkgebouwen, en jhr mr De Sa,rvonin Lohman naar den commissaris van poolitie Stork gegaan en verzochten dezen, om twee werklieden, die in de kerk waren en niet door hen aangesteld waren, uit de kerk te zetten. De commissaris van politie was in een zeer moeilijk geval. Een agent werd den heeren me degegeven om de twee bewakers van de kerk »het verzoek der heeren over te brengen om zich te verwijderen." De twee bewakers had den geen voldoende instructie, of werden ook ge heel uit de lijken geslagen, doordien een kamer lid, begeleid door Kuyper en Kater, hen uit de hoogte behandelden de bovengenoemde lieden P. Smit en W. R. vau Oostendorp ten minste verwijderden zich voor de force majeure, zonder met geweld het gebouw te verdedigen. Daarop is door dr. Kuyper. Rutgers, Savornin Lohman en Kater geweld gebruikt om door paneel- zagen of het verbreken van een slot in de „pastorij" (dit staat aan de deur) te breken. De heeren mrs Th. Heemskerk en W. Heineken waren aanwezig, doch namen geen deel aan de inbraak van de deur. Hierop is door ds. Westhoff, namens het classikaal bestuur, bij den burgemeester geklaagd over inmenging van de politie, waardoor de partij van Kuyper de Nieuwe Kerk overrompeld had. De politie berichtte toen aan beide bewakers nog eens, dat zij wel moesten begrijpen, dat zij niet door de politie verwijderd en zij dus yolkomen vrij waren, voor zooveel de politie betrof, om op hun post te blijven, hetgeen beide mannen inmiddels weder met de politie naar de kerk ge gaan tevergeefs poogden te doen. Rutgers c. s. hebben zich tot den procureur- generaal, fungeerend directeur vanrp&spolitie, om assistentie gewend, om hen te helpen het veroverd gebouw te verdedigen. De procureur-generaal heeft hen verwezen naar den hoofdcommissaris der Amst. politie. Dus staat de zaak op het oogenblik. Volgens de Amst. had de socialist Van Ommeren een plaatsvervanger gezonden om voor hem de opgelegde straf te ondergaan. Zou dit van zich afschuiven van zijn straf ook tot de socialistische leer behooren? Natuurljjk werd die plaatsvervanging niet toe gelaten, en is, zooals wij gisteren meldden, Van Ommeren zeil gearresteerd. De telegraaf meldde ons gisteren een en ander omtrent een zekeren Bath, van Aumsen, een so cialist, Wij meenden dat er onder die socialisten een nieuwe persoonlijkheid was opgestaan, tuk op roem. Het is echter gebleken dat de telegraaf zich heeft vergist en de naam Van Ommeren had moeten wezen. 't Is een slechte tijdzegt het Rolt. NbL Ook standbeelden beginnen zelfs duur te worden. Sedert men te Amsterdam met het beeld van Prins Hendrik gezien heeft, dat men 't best met een buste af kan, is men echter weer uit den nood. Ook voor Sarphati zal een buste op een pilaar worden opgericht. Nog een beetje geduld en deze „Koppensnellers-hulde" maakt plaats voor het tentoonstellen van een photographisch portret op een staak De minister van oorlog vierde Woensdag zijn 705tc" verjaardag en ontving bij die gelegen heid van den secretaris-generaal, de hoofden der zeven afdeelingen bjj zjjn departement en van zjjn adjudant, e»?5 keurig bloemstuk met een bewerking van zijn initialen en de jaartallen 1816 en 1885. Bjj eenjkoffiehniahouder in de Mauritsstraat te Amsterdam zjjn Woensdag door twee vrouwen twee tafeltjes ontvreemd. Onlangs werden daar vier stoelen gestolen. De „dames" zullen bezig zjjn zich in haar huishouden te zetten Groote sensatie heeft in Parijs een artikel in de Lanterne onder den titel Le dessous des cartes gemaakt. Het is gericht tegen den heer De Freycinet, wien het verwijt Brisson onderkropen te hebben. Als schrijver van het stuk werd de heer Floquet genoemd, maar de president der kamer heeft zich onmiddellijk naar den heer De Freycinet begeven en hem betuigd, geen het minste aandeel in het artikel te hebben. De L .anterne beschuldigt De Freycinet van plannen om een orleanistisch gekleurd kabinet te willen vormen. O. a. zou ook door den minister van buitenlandsche zaken aan den heer Brisson vóór het debat over Tongkin het overleggen van diplomatieke bessheiden geweigerd zjjn. De Soir weet, mede te deelen, dat de warme ontvangst, welke koning Milan bjj zijn aankomst in Belgrado van den kant der bevolking zou ten deel gevallen zijn. bezijden de waarheid is. Het volk ontving hem integendeel met groote koelheid. In Weenen gelooft men dat de mogendheden al hun invloed zullen aanwenden om Servië en Boelgarije te dwingen zich te ontwapenen- Daardoor hoopt men de vredesonderhandelingen te begunstigen, terwijl de maatregel Turkije in staat zou stellen zijn troepsn uit Macedonië terug te roepen. Naar men uit Konstantinopel aan Daily Neius meldt zal de militaire raad aan Ahmet, Eyoeb bevelen de Grieken aan te tasten zonder verdere instructies af te wachten, zoodra hun bewegingen hem verdacht voorkomen. Ruslands invloed neemt in Konstantinopel steeds toe. De gewone jaarlijksche oorlogsvergoeding zal dit jaar niet door de Porte aan Rusland be taald worden. De financieele toestand van Turkije is zeer kritiek. Een rijke Braziliaan heeft zich te Monte Carlo gedood, nadat hij zjjn geheel fortuin aan de speeltafel had verloren. Zijn vrouw en kin deren bljjven broodeloos achter. Daar Marion Delorme geen succes behaalt, heeft de Porte-Saint-Martin Adrienne Lecouvreur in studie genomen. In het Palais Royal wordt La Fille a Geor gette. een parodie op Sardou's jongste drama, met groot succes opgevoerd. De stichting van de nieuwe republiek TJpingtonia in Ova,mboland is door het Kaapsuhe gouvernement officieel bevestigd. Een telegram van generaal Courcy meldt, dat op 't laatst van December een bende An- namiten, één Fransch zendeling en 500 christenen heeft vermoord. Aan de Indépendance meldt men uit Berlijn, dat. ondanks alle berichten der officieuse bla ten over het tegendeel, de gezondheid yan keizer Wilhelm zeer veel te wenschen overlaat en zijn omgeving zeen verontrust. De zwakte van den grijzen monarch neemt steeds toe. Gladstone heelt per telegraaf een uitaoodi- ging der gezamenlijke Amerïkaanache pers ont vangen om een bezoek te brengen aan de Vereenigde statenzij belooft hem een hartelijke ontvangst en belangrijke inlichtingen over de gevoelens der naar Amerika uitgeweken Ieren, Voor de uitnoodiging heeft Gladstone bedankt, zeggende dat zjjn gezondheidstoestand en de ernstige politieke toestand in Engeland hem be letten de reis naar Amerika te ondernemen. Amsterdam. De Kujjperianen, die de Nieuwe Kerk in bezit namen, zijn heden twee malen gedagvaard om het classicaal bestuur en den overigen niet geschorste predikanten toegang te verleenen. Alles te vergeefs. Heden avond te 6 uur zal in die kerk de heer Hoogerzeil, predi kant, voorbereiding tot het avondmaal houden; men verwacht groote opschudding. tanmireiof uimimhiiiimiiiiiiw Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 9 Jam. Gr. Abeele Hout, Verhuist. 11 Vrouwepolder Hout, Verhuist. 12 H. ten Duine Hout, Yerheij. 13 n O.W.Soub. Huis en tuin. Loeff. 15 O.W. Soub. Meubelen, Loeff. 19 u Ritthem, Meubels, Ver hulst. 19 it Welgelegen Hout, Verheij. en We3thove, 21 t/ Middelburg. Huis, "Wontersen. 21 Middelburg, Huizeu, Slegt. 25 Oostburg, Bouwland enz. Hammacher. 28 Middelburg, Huis, Tak. 1 Felir. Middelburg, Inboedel enz., "Woutel'sen. 30 April B.itthem, Inspan, Tak. Vergadering van heden, Vrijdag, raiddag te 2 «reu. Voorzitter de heer Smit. Tegenwoordig al de leden. De zitting geopend hebbende, stelt de voorzitter aan de orde de installatie vau het nieuw gekozen lid, den heer Th. Van Ujje Pieterse. Deze. door den secretaris binnengeleid, legt in handen van den voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af, waarop de voorzitter hem gelukwenscht met de keus der kiezers en namens de leden de verzeke ring geeft dat het hun recht aangenaam is hem weder in deze vergadering te zien. Daarna wenscht de voorzitter de leden hartelijk geluk in deze eerste zitting van 1886 en uit de hoop dat het hun gegeven zal zjjn, in onge schokte gezondheid dat jaar teneinde te brengen en de belangen der gemeente Vlissingen te be vorderen. De heer Pot acht zich de tolk te zjjn van alle leden als hij den voorzitter dank zegt voor de wenschen door hem geuit. Namens de leden wenscht hij den voorzitter toe dat het hem en zijn gezin moge welgaan en den burgemeester lust gegeven worde om als vroeger werkzaam te blijven in zijne gewichtige betrekking en met de leden, kan het zjjn, dit jaar eenige vruchten van den gemeenschappelijken arbeid te zien. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van eenige ingekomen stukkeD, waaronder een uittreksel uit Z/M. besluit van 30 Nov., houdende goedkeuring der heffing eener belasting op het gedistilleerd en het gemaal over 1886 en bericht van de commis sie van toezicht en beheer der bank van leening dat de heer P. Goeree als onder-voorzitter dier commissie is herbenoemd. Alsnu wordt overgegaan tot de benoeming van een wethouder. De heer Th. van Uije Pieterse wordt met 9 van de 15 stemmen als zoodanig gekozen. Op den heer Verkuyl Quakkelaar waren 4 stemmen uitgebracht, op den heer Callenfels 1 en een briefje was in blanco. Op de vraag van den voorzitter of de heer Vau Ujje Pieterse bereid is die betrekking op zich te nemen, zegt de heer Van Ujje Pieterse ongeveer het volgende „Mijnheer de voorzitter, Het zal onnoodig zijn te zeggen welk een strjjd het mij gekost heeft mijne betrekking als raadslid te moeten neder- leggen. Wanneer men als ik zoovele jaren in die betrekking werkzaam was, daarin zooveel door leefde, daarin zoovele bewijzen van vriendschap ontving kan het niet anders of het kost moeite een zoodanigen werkkring te moeten verlaten. Intusschen achtte ik dit aan mjj zeiven ver plicht, maar nu de kiezers mjj weder hun ver trouwen schonken en mij tot lid van den raad verkozen, nam ik dat in ernstige overweging en kon ik niet anders doen dan aan dien roep gevolg geven. Nu ik in deze zitting van den raad het bewjjs mocht ondervinden dat mijn wederkomst den raad welkom was en bjj weder genegen was nip de gewichtige betrekking van wethouder op te dragen, verklaar ik volgaarne dat ik dat bewjjs van vertrouwen op zeer hoogen prijs stel en mij bereid verklaar die betrekking weder op mjj te nemen. 't Doet mij goed dezen zetel weder in te nemen, omdat de belangen van Vlissingen mjj steeds ter harte gingen en zullen blijven gaan. Ik hoop dat God mjj de gezondheid en de wjjsheid schenke om die betrekking naar eisch waar te nemen. Ik beveel mij in uw allerwelwillendheid aan." Daarna zjjn aan de orde: de benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand. Benoemd wordt de heer Th. van Ujje Pieterse de benoeming van een lid der commissie voor de belastingen. Benoemd wordt de heer Th. van Ujje Pieterse; de benoeming van een lid van de commissie voor de Zeemans- en Visschersbeurs. Benoemd wordt de heer Th. van Uije Pieterse de benoeming van een lid, tevens voorzitter, van het burgerlijk armbestuur. Benoemd wordt de heer A. Loois met 11 stemmen. Op den heer Van Uije Pieterse waren 3 stemmen uitgebracht en op den heer Koppejan éen. De heer Loois verklaart op de vraag des voor zitters op dit oogenblik niet te kunnen beslissen of hij die benoeming aanneemt, doch dit in beraad te nemen. de benoeming van een lid in het burgerl. armbestuur. De heer J. A. de Wolff wordt her benoemd. Met hem was de heer P. G. de Vey Mestdagh aanbevolen de benoeming van twee leden in de school commissie. De heeren I. Montague Az. en A. J. van Ockenburg, aan de beurt van aftreding, werden herbenoemd de benoeming van een regent over het burger weeshuis. De heer F. G. Stewart Schultz, aan de beurt van aftreding, werd herkozen. Met hem was aanbevolen de heer J. A. de Wolff. De benoeming van onderwijzers aan de scholen B en C. De voordracht voor school B (hoofd de heer Opden Zieke) bestaat uit de heeren F. C. H. Sasburg, te Middelburg, J. Schotsman, te Haamstede en J. II. Köhler te Groede. Benoemd wordt de heer Sasburg. De voordracht voor school G (hoofd de heer Van Kamer,) bestaat uit de heeren W. Lange- beeke, te Arnemuiden F. C. H. Sasburg, en J. Schotsman. Benoemd wordt de heer Langebeeke. Daarna komen in behandeling de voorstellen van burg. en weth. Op grond dat het wenschelijk is om, tegeljjk met den aanleg der rioleering in de Aagje Deken straat, over te gaan tot demping van de sloot, gelegen langs de koninklijke fabriek de Schelde, welk terrein behoort aan die maatschappjj, en aangezien door de eigenares vergunning tot dicht maken ervan is verleend, stellen burg. en weth. voor hun college tot demping dier sloot een crediet van 60 te verleenen. Alzoo wordt be sloten. Eveneens wordt goedgekeurd een voorstel van het dag. bestuur om over te gaan tot den inkoop van stedelijk gevestigde schuld ad 20 tot een bedrag van 3200 nomiaal. Goedgevonden wordt verder over te gaan tot wijziging van het raadsbesluit van 27 Nov. 1885 betrekkelijk de schoolgeldheffing. Aan art. 1 van het besluit tot, heffing van schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs wordt onder letter b het volgende toegevoegd »Voor iederen vermogenden leerling, die van het herhaliugsonderwijs op die school gebruik maakt, drie gulden voor den geheelen cursus. Voor iederen minvermogenden leerling 1.50 voor den geheelen cursus. Voor onvermogenden is de toegang kosteloos." Dit besluit wordt genomen met 13 tegen 2 stemmen, na discussje, waarbij de heeren Loois en Callenfels aandringen op behoud van 3 als schoolgeld ook voor minvermogenden. De heeren Loois en Callenfels stemden tegen het voorstel. Alsnu komt ter tafel een voorstel van burg. en weth. betrekkelijk de toelating van leerlingen op de school voor min- en onvermogenden. Op hun advies, in verband met de adviezen der financieele commissie en van de commissie van toezicht op het lager onderwjjs, wordt be- sloten Met ingang van het jaar 1886, Toor het ver-

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 2