BUITENLAND. Laatste Berichten. YerMien sü Yemacttiieii in Zeetal. Algemeen Overzicht. Ingezonden stukken. Briefwisseling, rerl irotti u ei aa optomen schep. Handelsberichten. Verkcopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen, Qui perd, gagne. Politie te Middelburg. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. den tot 50 shillings met droge planken van Quebec naar Londen, hetwelk geweigerd is, omdat men het recht verlangde een party delen te ver schaffen en tevens de keuze te hebben het schip naar Three Rivers te zenden. In October verzocht een Londenscke firma om aanbieding van schepen voor het volgende jaar van Sundsvall naar Lon den met splithout tegen 33 shillings per vadem en wel voor twee reizen. Als de reeders en makelaars op zulk een wyze wedloopen houden, dan is er weinig hoop dat de vrachtenmarkt beter zal worden. De scbeepsreedersdie hunne schepen van Ca nada of de Oostzee aanbieden tot vrachten, die eerst over een half jaar kunnen verdiend worden handelen m. i. niet verstandig; want dit weetik uit ervaring, ten minste wat de Canada-vracht betreft, dat, sluit nu een reeder van Quebec tot 50 shillings voor planken, dan telegrafeert de makelaar naar alle zijden dat dit of dat schip voor 50 schillings heeft afgesloten, dan wordt men angstig om een vracht te bekomen men sluit af en de vrachtenmarkt is bedorven. Ten einde in dezen toestand eenige verbetering te brengen, geloot ik dat het wensehelijk zou zijn dat een der aanzienlijkste zeemans-vereenigingen zoo spoedig mogelijk een groota vergadering van reeders uitschreef in eene geschikte kustplaats, waar men moest trachten het zoo mogelyk eens te worden over de vrachtkoersen die moeten aangenomen worden, over het tijdstip voor het afsluiten der vrachten, alsmede over den toestand van ons assurantiewezen. (Amst. 's Oravenliage, Benoemd tot burge meester te Hulst de heer Pierssens. ®s Oravenhage, Het gerechtshof ver oordeelde heden P. K. te Biezelinga, wegens diefstal van varkensvoeder, tot vier maanden celstraf. Amsterdam. De socialist Bartk van Aumsen, die hedenmiddag bij den procureur- generaal moest compareeren, is niet gekomen. Maatregelen ter aanhouding van dien persoon zijn genomen. De bekende Van Ommeren werd heden voor het koffiehuis de Leeuw van Waterloo op het Waterlooplein te midden der menigte gevangen genomen. Er had geen verzet plaats. Rangoon. Het aantal rebellen in Birma neemt toe. Zij staan onder 't bevel van prinsen uit het oude koningshuis. Haïro. Tusschen Engclache en Turksche commissarissen bestaat oneenigheid. Te Vlissingen is gisteren aanbesteed de leve ring van steenkolen ten behoeve der soldaten- menages van het garnizoen, gedurende het jaar 1886. De laagste inschryver was de heer F. Wibaut en Zoon voor ƒ6.10 per 1000 kilogram. Behoudens nadere goedkeuring van den minister van oorlog wordtaan deze firma de levering gegund. 7 Jan., des morgéns te 8 uren. Verwachtveranderl. wind. Thermometerstand te Middelburg. 7 Jan. 'a morgens 8 uren 25 gr. 's middags 1 uur 80 gr, 't> avonds 5 uren 26 gr. F. Datum. Plaats. Voorwerpen. 7 Jan. Middelburg, Manufacturen, 7 H Middelburg, Huis, 8 II O. W.Soub. Manufacturen, 9 Gr. Abeele Hout, 11 H Vrouwepolder Hout, 12 H. ten Duine Hout, 13 D O.W.Soub. Huis en tuin. 15 H O.W.Soub. Meubelen, 19 H Ritthem, Meubels, 19 n Welgelegen Hout, en Westhove, 81 H Middelburg. Huis, ïl It Middelburg, Huizen, 25 1 Oostburg, Bouwland enz. 1 Febr. Middelburg, Inboedel enz Informatiën. Koulou. Verheij. Kouion. Verhulst. Verhulst. Verheij. Loeff. Loeff. Verbuist. Verheij. Woutersen. Slegt. Hammacher. Woutersen. Terwijl de heer De Freycinet met Argusoogen zoekt naar mannen, bereid met hem de verant woordelijkheid bij het bestuur der landszaken te dragen, woelt en krioelt het overige politielre volkje dooreen, altijd bezig met de kleingeestigste partybelangen. Door middel van hun spreekzame pers wordt de buitenwereld deelgenoot van hun gekibbel. Voornamelijk zyn het de deftige lemps en de radicale Justicewelke gedurende de ministrieele crisis elkander in de haren zitten. Het orgaan der gematigden rekent voor de aooveelste maal sedert October uit, welke betee- kenis de uitslag der verkiezingen in betrekking tot de getalsterkte der partyen in het land heeft en geeft bovendien te kennen, hoe het 't nieuwe ministerie wenscht saamgesteld te zien. Het wil geen by uitstek politiek kabinet, waarin de dosis van ieder staatkundig programma met juistheid is bepaald, want het acht het onmoge- lyk, dat een kabinet op een zuiver politieke kwestie een meerderheid zou erlangen, Indien het byv. geheel wilde optreden zooals het radi calisme wenicht, dan zou uien aan den eenen kant hooren, dat het te veel en aan de andere zyde, dat het te weinig deed, en op den dag dei- beslissing, zou de meerderheid verdeeld zyn. Daarom dringt de Temps er op aan, dat men dit glibberige en gevaarlyke terrein verlate en een ander opzoekemen moet zich een ander doel voor stellen en een andere methode volgen. Dat men by da samenstelling van het kabinet zich dan hou- de buiten alle politieke vraagstukken, welke de meerderheid verdeelen, alsde scheiding van kerk en staat, grondwetsherziening, verkiezingen der rechterlijke ambtenaren enz. De lemps ver langt dat het ministerie alle deze kwesties syste matisch moet ter zijde laten liggen en niet moet veroorloven, dat men ze te berde breBge, want niet alleen zou men door deze gevaarlyke nieuwig heden" het vertrouwen van het land in de repu bliek schokken maar bovendien de algemeene vrees en malaise verhcogen en by gevolg den monarchisten het spel vergemakkelijken. „Er is voornamelijk een gouvernement van be vrediging, gematigdheid en verzoening noodig gaat de Temps voort, zonder groote moeite zal men het verkrygen, wanneer men op de politiek der woorden en afgetrokken ideeën een politiek van zaken laat volgen. Dan kan een republikeinsche meerdeiheid, bevrjjd van allen invloed der rechterzijde, gevormd worden, zich bestendigen, en door een goed en regelmatig bestuur aan het land den tijd geven om zich te herstellen en nieuwe kracht bijeen te zamelen tot verdere ontwikkeling.11 Van zulk een kabinet verwacht alzoo de Temps het heil voor Frankryk, maar, zegt de Justice en ons dunkt met recht wanneer wy deze kwesties laten rusten, dan geven wy gewonnen spel aan degenen, die geen de minste heivormiug willen. En dit is juist de grief der radicalensedert vijf jaren heeft de regeering absoluut geen reke ning gehouden met de eischen of wenschen der democratie. Als vaste gedragslijn hebben de ministeries [gedurende dien tijd aangenomen niet te luisteren naar de vorderingen dier party, haar eenvoudig te verloochenen. Aan deze regeeringswijze willen de radicalen een einde gemaakt zien. Yan den heer De Freycinet verwachten ze niet de realiseering van hun geheel programma, maar zij wenschen, dat hij iets tot stand brenge. Intusschen vordert De Freycinet niet. Men gelooft dat Jules Ferry hem in 't geheim tegen werkt. met. geen ander doel dan zich zelf als den eenig noodzakelijken man voor te stellen. De heer Lockroy heeft de portefeuille van koophandel en koloniën geweigerd, waaruit men besluiten moet, dat het nieuwe kabinet geen steun by de radicalen zal vinden. In Frankrijk ziet men met verlangen uit naar het toekomstige kabinet en de eerste bijeenkomst der kamer in het nieuwe jaarin Spanje staart men met verrassing, vermengd met vreugde of verontwaardiging, al naarmate de stelling dei- partijen ten opzichte van het gouvernement is, op de plotseling opgeheven zitting der kamers. Lang heeft Sagasta met zijn collega's overlegd, wat hem te doen stond, nadat de republikeinsche afgevaardigden in de zitting van Zaterdag ophel dering over het Carolinec-conflict hadden ge vraagd. Eindelyk heeft hij zijn besluit genomen, is naar de koningin-regentes gegaan en heeft haar verzocht een decreet te onderteekenen, waarbij, ingevolge art. 32 der grondwet, de zitting der cortes opgeheven werd. In stryd met hetgeen gewoonlijk gebeurt, was van de beslissing van het kabinet en der regentes niets uitgelekt. Des te grooter was de surprise der afgevaardigden, toen zij bij het begin der zitting Sagasta in groot uniform zagen verschijnen, wat beteekende, dat het gouvernement een mede- deeling had te doen. Canovaa, die op de hoogte der zaak was, gaf als president der vergadering onmiddellijk het woord aan den premier om het koninklyk besluit voor te lezen. Het protocol over de Carolinen is der kamt r voorgelegd, maar de discussies zullen eerst plaats hebben, wanneer een nieuwe cortes verkozen is, wat op 't laatst van Maart moet gebeuren. Tot zoo lang is het bestaan van het kabinet- Sagasta verzekerd, wanneer geen bjjzondere voor vallen het kaartenhuis der Spaansche regeering omwerpen. In de toekomstige vertegenwoordiging zal Sagasta een gunstig gestemde meerderheid vinden en het debat over het Carolinen-protocol gemakkeljjk kunnen afwachten, wat hem, hetzjj voor zich zelf, hetzy voor de binnenlandeehe en buitenlandsche politieke toestanden, of voor beide, te gavaarlyk voorkwam by een vergadering, waarin de conservatieven in de meerderheid waren. Sedert mr. Lohman in de tweede kamer de van practischen zin getuigende uitdrukking bezigde, dat "hij wèl spelen zou in een loterij, mits hij vooruit wist dat by winnen zou, na deze veroordeeling van het spel alleen op economischen cn wiskunstigen grond met terzijde laten van theologische gronden oefenen sommige anti revolutionairen zich in het spelby verkiezingen. In onze goede gemeente is een vacature voor den gemeenteraad. De liberale kiesvereeniging Eendracht maakt macht stelde mr. F. N. van der Bilt candidaat. De anti-revolutionairen hebben geen candi daat gesteld. Zij onthouden zich ook thans, naar den reeds vele jaren gevolgden regel. Vermoedelijk wen schen zij niet door cyfers bewezen te zien, hoe armzalig klein het aantal anti-revolutionairen onder de kiezers voor den raad van Middelburg is. Docb, al stelt men ook nu geen candidaat, men meent thans een schoone gelegenheid te hebben om der liberale kiesvereeniging den voet dwars te zetten. Wordt mr. Schorer gekozen, dan verliest daar door de anti-revolutionaire party weder voor eenigen tyd de kans om een anti-revolutionair in den raad gekozen te zien, maar haar winst is, dat de candidaat van Eendracht maakt macht niet gekozen is. Om dat gedaan te krygen, wordt de groote trom geroerd. De liberalen s> moeten het met hunne beginsel loosheid tot het uiterste drijven,11 lezen wy in n° 1333 van het Zuiden, en in de onmiddellijk daarop volgende zinsnede heet het dat het der kiesveree niging »om het fanatieke te doen is.11 Men vraagt stemmen voor mr. Schorer, als protest stegen zoo een uiting van vinnige partijwoede.11 De kiezers zoo waarschuwt n° 1334 moeten niet aan den leiband loopen van de kiesvereeniging. Alzoo: men is beginselloos en fanatiek tegelijkertydEn er is vinnige partijwoede,11 waar men een partij genoot verkiest boven iemand, die niet tot de partij behoort. Indien dit vinnige partijwoede is, hoe qualificeert dan Het Zuiden de handeling van den orthodoxen kerkeraad te Arasterdam, die weigert een ledig staand kerkgebouw beschikbaar te stellen voor lidmaten der gemeente, die een modernen predi kant in dat gebouw wilden doen optreden, opdat althans éen modern leeraar op oudejaarsavond het woord tot zijn geestverwanten kunne richten? Daar geldt het nog niet, de in de minderheid zynde partij in het bestuur aandeel te geven. En het blad, ciat zulke handelingen niet openlyk afkeurt, durlt de tegenparty fanatiek noemen, omdat ze een party genoot candidaat stelt. Ik zal evenmin iets ten nadeele van mr. Schorer aanvoeren, als luide de lof van mr. Yan der Bilt verkondigenbeiden zijn te goed bij de kiezers bekend als eerlijke, kundige en zelfstandige mannen. Had Het Zuiden zicb niet in de zaak gemengd en daarvoor was alle reden omdat, volgens haar eigen erkentenis, mr. Schorer niet tot haar party be hoort voor vele liberalen zou de keuze allicht moeilijk zyn geweest. Nu dat blad zich op even felle als hatelijke wijze partij stelt, niet zoo zeer tegen mr Van der Bilt of voor mr. Schorer, als tegen de liberale kiesvereenigingen, nu zal, naar ik vertrouw, ieder liberaal medewerken om de verkiezing te bevorderen van mr Van der Bilt. Middelburg, 6 Jan. '86. E. fokker, Voorzitter van de Liberale Kiesvereeniging Eendracht maakt mdclit. JACHTRECHT. Mynheer de redacteur. In no 301, dd. 22 Dec. jh, van uw blad. wordt in een bericht uit OosUrland terecht geklaagd dat het vele wild een groote schadepost voor den landbouwer is, en aan het slot daarvan geschre ven „Hoe wensehelijk ware het dat de grond eigenaren tot een billijken prijs het jachtrecht op hunne gronden konden aikoopen.11 Mijn doel is den schrijver en alle belanghebbenden te herin neren aan art. 3, der wet van den 13en Juni 1857 (Slbl. no 87), waarin uitdrukkelijk aan grondeige naren de macht wordt gegeven, om het jacht recht, dat derden op hunne gronden hebben, af te koopen tegen eenen prys berekend per hectare, die bepaald wordt door de rechtbank, voor het geval partijen omtrent dien prijs niet kunnen overeen komen. Verder wensehte ik de landeigenaren te herinneren aan art. 16 van bovengenoemde wet op de jacht en visscherij, betrekkelijk het houden van klop- of drijfjacht. Daarvoor wordt, behalve acte en jachtrecht, een bijzondere vergunning vereischt van den commis saris des konings. Omdat ik bij ervaring weet dat de rechthebbenden op de jacht meestal zonder die vergunning klop- en drijfjachten houden, zou ik den landeigenaren aanraden zich, wanneer anderen zulke jachten ondernemen, door de politie te laten overtuigen of men van bovengenoemde vergunning voorzien is. Evenals bij de suiker- bietenkwestie mogen de grondeigenaren denken aan de gulden spreuk Eendracht maakt macht. Er zijn vele menechen die, als men hun een pink geeft, den geheel n arm durven nemen. U dank zeggende, mynheer de redacteur, voor de verleende plaatsruimte, hoogachtend UEd. dw. dienaar, Heinkenszand. C. N. Vermeule. Onze correspondent teekent hierby aan Ik blyf het wenschelyk achten dat grondeigenaren het jachtrecht voor een billijken prys moesten kunnen afkoopen. -Kan men echter verwachten dat te Oosterland, waar vele landbouwers pachters zyn en de jacht het eigendom is van een hoog geplaatst persoon, zulk een vryheid verkregenkan worden Alleen door samenwerking kan men veel tot stand brengen Wat de klop- en drijf jachten betrelt kan ik niet zeggen of daartoe aanvrage is gedaan, doch de jagers zeiven zullen daarin zeker wBr hebben voorzien. Aan deelen by zeer te Goes. Voor wij mêe, dat wij van groote uitzondering m de zooveelste maal zelfmoorden slechts elding maken. In het belang der inwoners van de gemeent# Middelburg wordt herinnerd aan art. 87 der ver ordening van algemeene plaatselyke politie voor de gemeente Middelburg, waarby het strafbaar gesteld is, na aanzegging van de politie, te ver zuimen, onmiddellijk langs de geheele lengte van het perceel, ter volle breedte vaB minstens een meter van af de grens van het perceel te rekenen, asch of zand te strooien en na te laten dit, tot de opheffing van dit voorschrift door de politie of per publicatie, tweemaal 's daags, des morgens voor 9 en des namiddags tusschen 4 en 5 uren, te herhalen. Middelburg, den 7en Jan. 1885. De commissaris van politie, C. F. Westerburgee. Middelburg, 7 Jan. Door de groote hoeveelheid sneeuw zyn de wegen moeilijk te beryden, en dit was oorzaak dat er heden uit Walcheren weinig granen en peulvruchten werden aangeboden, daar door was de handel gering en bleef de prjjsnotee- ring onveranderd. Raapolie 26Putentolia ƒ28 Ljjnolie 25, per vat op 6,w op contant 1.korting. gemiddelde marktprijzen. Middelburg, 7 Jan. Versche boter 0.98 a 1.02; eieren per 100 stuks 5. Oostburg, 6 Jan. De aanvoer was heden ruim en de vraag merkelyk levendiger dan vorige weken. Dientengevolge weiden iets hooger prijzen besteed, en wel voor de tarwe 10 cent, en voor de overige artikelen 10 en 20 cent boven de noteering. Van zaden was weer zoo goed als niets aangeboden. Men besteedde heden voorJarige tarwe a nieuwe dito f 6.---, 6.25 a 6.60; jarige rogge a ƒ--.— nieuwe rogge 55.25 a 5.50jarige winter- gerst a nieuwe wintergerst 4.25, 4.50 a ƒ5.— jarige zomergerst a -, nieuwe zomergerst 4. 4.25 a 4.70; haver ƒ2.75, 3.50,a ƒ4.— paardenboonen 6.6.25 a 6.60 groene erwten ƒ7.7.50 a 8.- koolzaad a kanariezaad per 100 KG. op a Vlissingen, 7 Jan. Vertrokken het Engelsche driemastschip Constance, gezagv. P. K- Tingley, naav New-York. Amsterdam. 0 8. Jan. Jan. 695/16 69.% 821/2 828fo Staatsleeningen. Nederland. Cert. N. W. Sch. 2% pot. dito dito dito. 3 dito dito dito. dito Obl. 1878 1000. dito dito 1883 dito dito 1884. BeLGIE. Obligatien Frankrijk. Origin. Insch. Hongarije. Obl. Leeningl867 fl 120 dito Goudleening italië. 5c Inschrijv. 1862/81 oostenrijk. Obl. Mei-Nov. dito Jan.-Juli0 dito dito Gond Polen. Obl. Schatkist 1844 portugal. Obl. Btl. 1853/84 3 dito dito 1881 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 Cert. Insch. 5e Serie 1854. dito dito 6e 1855. Obligatien 1862 5 dito 1864 1000 5 dito 1877 dito dito Oostersche le serie dito dito 2e dito dito 3e dito 1872 gecon. dito dito 1873 gecon. dito dito 1884 gecon. dito dito 1850 le Leening dito 4% dito 1860 2e Leening dito dito 1875 gecon. dito dito 1880 gecon. dito Obligatie-Leening 1867/69 Cert, van Bank-Assign. Spanje. Obl. Buit. Perpet. dito dito 1876. dito Bin. Amort4 Perpet Turkije. Gepriviligeerde Geconverteerde serie IX C. dito Geregistreerde 1869 Egypte. Obl. Leening 1876 dito spoorweg dito 1876.5 Vereen.-Staten. Obl. 1877 4% dito dito 1876.4 Brazilië. Obl. Londen 1865. 5 98S/16 98 dito Leening 1875.5 dito 1863 1004% dito 1879 4% Venezuela. 18814 287/g 29 Industrieele en Finaneieele ondernemingen, Nederl Afr. Hand.-V. aand. pet. Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 1061/pj 106% Ned.-Ind. Handelsb. Aand. dito Zeeland Aand85% 85 dito dito Prefer, dito dito dito Obl. 18855 108% buitschland. Cert. Rijksb. Adrn. Amsterdam134 Oostenrijk. Aand. O. H. B. 118% Spoorwegleeningen. Nederland. Obl. Maats, tot Expl. van Staat-Spw. Aand. Ned. Cent. Spw. Aand. 250. dito gestemp. Obl. 235 Ned.-Ind. Spoorw. Aand. Ned. Rijn-Spw. volgef. Aand. N.-Brab. Boxt. Obl. gestemp. 1875/80 Zuid Ooster sp. Obl hongarije. Theiss. Spoorw. Aand. fl 2005 dito dito Obl5 Italië. Victor Em. sp. Obl. 3 Zuid-Ital. Spw. Obl3 Oostenrijk. F. O. Sp. Obl. 3 polen. Wars.-Weenen dito Rusland. Gr. Sp. Mij. Aand. 5 dito Hypoth. Obligation 4% dito dito dito4 Baltische Spoorweg Aand. 3 Chark-Azow Oblig. 100 5 Jelet-Griaei dito5 4 il 1031/s 103 4 II 4 II 1021/2 1029/ie 4 II 103 1027/g 2% 3 II II 5 II 100 5 II 875/3 87% 5 II 915/8 92 5 II 66%. 66% 5 II 665/8 665/g 4 II 4 II 83% 3 II 447/g 45 5 II 83 5 II 161 101 5 II 59S/4 5 II 8515/16 857/8 5 1! 95 5 II 1001/ifi 100% 5 II 98% 989/ig 5 II 577/8 581/16 5 0 567/g 571/* 5 II 577/g 58% 5 U 95%. 953/4 5 II 95% 963/4 5 u 05% 4% II 95 4% u 921/4 88% II 88% 4 II 775/8 78 4 II 85% 855/s 6 II 40 4 2 4 II II 51% 521/4 4 5 U- 11 IJ 043/g 643/4 5 6 H 14 1*% 4 u 110 110 25 637/g 64% 81% 82 4715/is 4715/is 100 1003/g. 853/4 59 855/s 573/g 57% 763/8 70% 67 uesfs 1163/4 969/ig 963/4 88 57% 579/B 97% •w» 941,2 941/s

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 3