N° 3. 129e Jaargang. 1886. Dinsdag 5 Januari. HERIJK. MiddelMïg 4 Januari, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. En altijd weer wordt de Porte tot een Agenten zijn te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W, Bolland, te Erniningen: P. van deh Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nieuwenhuijzen, te Terneuzen: A.van de» Peijl Jz. Hoofdagenten, voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dahbe Cie., John P. Jones, opvolger. De gedeputeerde staten van Zeeland doen te weteD, dat door hen in hunne vergadering van 30 December 1885 is vastgtsteld hetgeen volgt de gedeputeerde staten van Zeeland, gelet op art. 15 der wet van 7 April 1869 tituatsblad no. 57) en op het koninklijk besluit van 3 Dec laatstleden (staatsblad no. 197) besluiten„1° het tijdstip, waarop de herijk der maten en gewichten in 1886 zal plaats heoben, te bepalen zooals is aangeweren in de volgende tabel i Mrddelburg, ook voor St. Laurens, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22, 26, 27, 28, 29 Jan. en 2, 3, 4, 5, 9, 10 en li Febr. Zrerikzee, ook voor Eerkwerve, 28, 24, 25, 26, 27 Pebr. en 1, 2, 3, 4, 5 en 6 Mrt.Brouwers haven, ook voor Duivendjjke, 16 en 17 Mrt. Zonnemaire, 18 Mrt. vm.Noordgouwe, 18 Mrt. am.; Dreischor, 19 Mrt.; Elktrzee, 20 Mrt. vm.; EUemeet, 20 Mrt. nm.; Renesse, 22 Mrt. vm.; Noordwelle, ook voor Serooskerke (Schouwen), 22 Mrt. nm.; Haamstede, ook voor Bnrgh, 23 Mrt.Ouwerkerk, 24 Mrt.Nieuwerkeïk, 25 Mrt. Brurnrsse, 26 en 27 Mrt.; Oosterland, 29 Mrt. Cortgene, 6 April; Wissekerke, 7 en 8 Apr.; Colijnsplaat, ook voor Cats, 9 en 10 Apr. Goes, ook voor Eloetinge en Eattendijke, be nevens 's Heer Hendrikskrnderen en Wissekerke (gemeente 's Heer Arenas kerke), 28, 29, 30 Apr. en 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 10 Met; Woilaartsdijk, 11 Mei; Heinkenszand, ook voor 's Heer Arends- kerke 12 en 13 Mei vm.'s Heerenhoek, ook voor Borssele en Nieuwdorp (gemeente 's Heer Arendskerke, 13 Mei nm. en 14 MeiOve- zand, ook voor Nisse, 15 Mei; ElLewoutsdijk,ook voor Drieweger), 17 MeiBaarland, ook voor Oudelande, 18 MeiHoedekenskerke, 19 Mei vm. 's Gravenpolder, ook voor 's Heer Abtskerke, 19 Mei nm.; Eapelle, ook voor Schore, 20 en 21 Mei; Wemeidinge, 22 Mei; Yerseke, 24 Mei, Eruiningen, 25 en 26 Meivm.; Krabbendijke; ook voor Waarde, 26 Mei nm. en 27 MeiRilland Batb, 28 Mei. Yeere, ook voor Vrouwepolder, 16 Juni; Avne- muiden, ook voor Nieuw- en St. Joosland, 17 Juni; Oost- en WeBt-Souburg, ook voorRitthem, 18 Juni. Vlissingen, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 30 Juni en 1 Juli. Serooskerke (Walcheren), 2 Juli des vm. Oost- kapelle, ook voor Grijpskerke, 2 Juli des nm.; Domburg, ook voor Aagtekerke, 3 Juli; West- papelle, ook voor Zoutelande, 5 JuliEoudekerke, ook voor Meliskerke en Biggekerke, 6 Juli. Stavenisse, 19 Juli; St. Annaland, 20 en 21 Juli; St. PhilipsJand, 22 Juli; Oud Vosmeer, 23 Juli. Tholen, 24 en 26 Juli; Poortvliet, 27 Juli; Scherpenisse, 28 Juli; St Maartensdijk,29 en30 Juli. Breskens, 16 Aug.; Groede, 17 en 18 Aug.; Nieuwvliet, 19 Aug. des vm.; Cadzand, 19 Aug. des nm.; Zuidzande, 20 Aug. des vm.Retran- chement, 20 Aug. des nm. Sluis, met uitzondering van Oud-Heille, 21 en 23 Aug. Aardenburg, ook voor Eede, St. Eruis en Oud- Heille (gemeente Sluis), 24 en 25 Aug. Oostburg, 26 en 27 Aug.Schoondijke, 28 Aug.; IJzendijke, ook yoor Waterlandkerkje, 30 en 31 Aug.Biervliet, 1 Sept.Hoofdplaat 2 Sept. Terneuzen, 6, 7, 8 en 9 Sept.Hoek, 10 Sept. Sas van Gent, ook voor Philippine, 11 Sept. en 13 Sept. des vm.; Westdorpe, 13 Sept. des nm.; Zuiddorpe, ook voor Overslag, 14 Sept. des vm.; Eoewacht, 14 Sept. des nm. Axel, 15 en 16 Sept.; Zaamslag 17 Sept.; Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 18, 20 en 21 Sept.Rapenburg (gemeente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle, 22 Sept.; Graauw, 23 Sept.; Eloosterzande (gemeente Hontenisse) voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse, 24 en 25 Sept. 2o de gemeentebesturen in dit gewest uit te noodigen, dit besluit at te kondigen en aan te plakken. Gegeven te Middelburg, 30 December 1885. De gedeputeerde staten voornoemd, DE BRAUW, Voorzitter. E. FOEEER, Griffier. ii. Het jaar der koene daden is aangebroken," schreef in het begin van 1885 het Italiaansch blad 11 BirittoOok het jonge koninkrijk wilde zijn deel van den buit, in verre wereld- deelen te behalen. Maar nog onbedreven, nog beschroomd, bezorgd voor onbekende moeilijk heden op den weg der nieuwe politiek zag het naar een ervaren bondgenoot om. Het werd pntrouw aan het drie keizersverbond, begeerig naar uitbreiding van gebied, gevleid door John Bull's uitlokkende voorspellingen en bovenal gekrenkt door Duitschlands koelheid. Mancini's lust in avonturen kwam Engeland zeer te stade; de matrone schonk van haar rijke schatten gaarne wat aan haar jongere zuster, heette het. In werkelijkheid bood zij met goedhartige vrijgevigheid haar bondgenoot een schoon geschenk uit de schatten van een ander aan. Niettegenstaande het enthousiasme der Italiaansche bevolking voor de expeditie in Afrika, waardoor Italië een groote mogendheid zou worden, vorderde men slechts langzaam met de verwezenlijking der kolonisatie-plannen. De veroveringen aan de kust van de Roode zee kwamen niet zoo licht en spoedig tot stand als de schepen de Italiaansche havens uitliepen. Met volharding echter overwint men allen tegenstand, temeer wanneer volharding zich paart aan omzichtigheid. De Italianen begonnen in Massouah hun vlag naast de Egyptische te hijschen; voor weinige weken maakten zij aan deze komedie een einde, haalden de kleuren van den khedive neer en verklaarden de stad aan de Roode zee als te behooren tot Italiaansch grondgebied. Dit gebeurde onder den opvolger van Mancini, die ten laatste voor de tegenstanders zijner gevaarlijke staatkunde heeft moeten wijken. Ofschoon de nieuwe Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Robilant, zonder twijfel weer het steunpunt bij de drie keizerrijken zal zoeken, schijnt hij geen ver andering in de koloniale politiek te wenschen en in dit opzicht Mancini te zullen volgen. Naar de wettige rechten van de Porte wordt hierbij niet gevraagd. Zonder haar te raad plegen, zonder haar te waarschuwen, zonder eenige waarde aan haar protesten' te hechten eigenen andere landen zich grondgebied toe, dat haar geheel toebehoort of waarover zij suzereiniteitsrechten bezit. Wat Engeland en Italië in Egypte te haren koste doen, herhalen de aan haar opperheerschappij onderworpen Balkanstaten in Europa. De Oostersche kwestie heette door het verdrag van Berlijn beslist. Wie sloeg aan deze officieele waarheid geloof Zij werd begraven, maar bleek slechts schijndood te zijn. Niet eerder zal zij haar oplossing vinden, voor de laatste Turk uit Europa is verdreven. Wanneer de laatste Mohammedaan den Bosporus overtrekt, sterft ook de Oostersche kwestie, die eeuwen lang ons werelddeel teisterde. Tot zoolang wedijveren Engeland en Rusland om den overheerschenden invloed in Stamboel. Zij turen en turen, en geven acht, hoe lang de zieke man nog zal leven, en hopen ieder voor zich op het leeuwenaandeel uit zijn nalaten schap. Een derde mogendheid, Oostenrijk, maakt dezelfde aanspraken, en dit heeft zoo goed zijn voordeel begrepen, dat het zijn troepen altijd meer vooruitgeschoven heeft, zoodat het tot in het hart van het Balkan eiland is doorgedrongen. Herzegowina en Bosnië zullen binnenkort tot Oostenrijksch grondgebied behooren en in Servië heeft men Ruslands invloed ondermijnd. Zoo bereidt Oostenrijk, dat tengevolge van het bondge nootschap met Duitschland een sterke positie inneemt, den slag voor, welken het op zijn beurt aan de Porte zal toebrengen. Saloniki zal de prijs zijn. Bij zijn belangrijke industrie behoeft Oostenrijk, dat slechts Triëst als eenige export-haven heeft, een nieuw punt, van waar het deel kan nemen aan het wereldverkeer ter zeedit punt moet Turkije afstaan. Met Griekenland, dat eveneens een begeerig oog óp Saloniki slaat, zal het sterke Oosten rijk spoedig gewonnen spel hebben. Maar aleer het zoo ver komt, zal een nieuwe Oostersche oorlog dan waarschijnlijk de laatste Europa verontrusten. De deerniswaardige Porte zit altijd in de klemvan alle zijden goede vrienden, die haar met raadgevingen in menigte lastig vallen en intusschen aan niets minder denken dan aan het belang van Turkije. passieve houding gedwongen door deze vrien den en haar voortdurenden geldnood, wat haar ten slotte aan de bitterste spotternijen blootstelt. Welk een beklagenswaardige figuur maakt Turkije niet in den nieuwsten vorm der Oos tersche kwestiede beweging ten gunste der Boelgaarsche unie en het ServischBoelgaar sche conflictGeen der groote mogendheden gevoelt zich heden sterk genoeg den ingewik- kelden knoop door te hakkenmet onderling goedvinden wil men de Oostersche kwestie stil den slaap des schijndoods verder laten slapen, tot het tijdstip gunstiger is, waarop men haar kan doen ontwaken, om ze voor goed ten grave te dragen. Met angstige schuwheid ontwijkt men dit schrikbeeld men verwenscht de Róemeliërs en vorst Alexander, die zoo onverwacht en onbekookt den twist appel te midden der mogendheden hebben geworpen. Gaarne zou men hun daarvoor een straf willen toedienen, maar wederzijdsche naijver van groote en kleine staten zal ditmaal goede vruchten voor de deelnemers aan de Boelgaarsche beweging dragen, al bereiken zij wellicht niet de gansche vervulling hunner wensehen. Rusland's en Engeland's bedoelingen loopen vooral bij de regeling der Boelgaarsche kwestie uiteen. Voor beide staten staan hooge belangen op het spel. In 't bijzonder de Engelsche regeering heeft veel te verliezen of veel te winnen. Voor Engeland was het jaar 1885 ten opzichte dei: buitenlandsche staatkunde niet gelukkig. De Egyptische expeditie heeft het land zware offers gekost. In het begin onvergefelijk wankelmoedig en nalatig, heett de liberale regeering de rechtmatige verwijten der Britsche bevolking niet kunnen ontgaan. In de geheele leiding der Nijl-expeditie heeft zij een onbegrijpelijke achteloosheid, een mis dadige onbestemdheid tentoon gespreid, waardoor een held voor Engeland is verloren gegaan, wiens naam door iederen Brit met trots ge noemd werd. Aarzelend aleer zij tot ingrijpende maatregelen overging, heeft zij eerst verster kingen naar Soeüan gezonden, toen de Mahdi de gansche bevolking om zich geschaard zag, welks fanatisme een dubbel gevaar voor de Britsche troepen opleverde. Toen eindelijk een Engelsche afdeeling voor de muren van Khar toum aankwam, bleek het te laat te zijn. De stad met Gordon en de zijnen waren in de handen der ruwe, dweepzieke overweldigers gevallen. Van een dwaling genezen, wilde Engeland Soedan prijs geven en het ontruimen, maar de Arabieren hebben Engeland niet losgelaten. Na een rond jaar bevindt zich het Britsche leger weer tegenover de rebellen, die, ofschoon zij hun profeet en zijn dapperen veldheer ver loren, niet in hun tegenstand gebroken zijn. Terwijl nog Engeland in Egypte de handen vol werk had, verontrustte Rusland het met zijn voorwaartsche bewegingen in Midden-Azië. Dreigende wolken vertoonden zich langen tijd aan den horizont, maar de taaie sluwheid van Ruslands diplomatie en de toegevendheid der Britsche regeering verhoedden een bloedig einde van het Afghainsehe conflict. Intusschen had in Engeland een verandering van ministerie plaats. De grove fouten van het liberale kabinet vonden zelfs afkeuring bij de eigen geestverwanten. Maar niet de feiten in de Soedan-politiek noch de door de oppositie zoo heftig gewraakte inschikkelijkheid tegenover Rusland noopten Gladstone tot heengaan. Een belasting op de sterke dranken bezorgde den liberalen een echec en speelde den tories het heit in handen. Sedert dien aanschouwt men in Engeland het opmerkelijk verschijnsel, dat een kabinet, uit de minderheid van het parlement gevormd, het beheer voert. De nieuwe verkiezingen, hier evenals in Frankrijk volgens een nieuw kiesstelsel, brach ten in deze eigenaardige verhouding geen verandering, In getalsterkte winnen de libe ralen het van de conservatieven, maar zij staan machteloos tegenover een bondgenoot schap van tories en Ieren. Parnell beheerscht voor het oogenblik den politieken toestand in Engelandmet hem machtig, zonder hem tot stilzitten gedoemd, dit geldt voor liberalen en tories. Van het nieuwe parlement verwacht men grondige en nuttige maatregelen van bestuur; het zal zich in de eerste plaats bezig te houden hebben met de Iersche kwestie, die een op lossing dringend vereischt. Maar deze zelfde verwachting koesterde men van het heengegane parlement. Ook zes jaar geleden hoopte men, dat het resultaat van de eerste werkzaamheden der nieuwe volksvertegenwoordiging verblijdend zou zijn voor het zoo stiefmoederlijk behan delde groene eiland. En wat voor verbetering viel dit ten deel Behalve de intrekking van de uitzonderingswetten en de reis van den prins van Wales deed Engeland niets voor Ierland. Zou dan toch misschien de beschaving der menschheid zich in een cirkel bewegen Neen, wij gelooven daaraan niet en hopen een volgend jaar er op te kunnen wijzen, dat Engeland zich eindelijk grootmoedig heeft getoond tegenover Ierland en daarmede een zware, oude schuld heeft afgedaan. Indien 1886 dit ziet gebeu ren, dan is de menschheid in waarheid weder een schrede vooruitgegaan in beschaving en ontwikkeling. De wet van 31 Dec. 1885 (Stbl. ns 264), waarbjj bet recht van zegel voor de effecten is verüoogd en uitgebreid, bevat in hoofdzaak de volgende nieuwe bepalingen: Alle stukken, die, onder welke benaming ook, gerangschikt kunnen worden onder „effecten" of publieke fondsen", zijn (behoudens de vrijstelling bieronder vermeld) onderhevig aan een zegelrecht van vijf cent van iedere vijftig gulden, over het kapitaal in het stuk uitgedrukt, en wel over ronde sommen van vjjftig gulden tot een bedrag van twee honderd vijftig gulden; over ronde sommen van twee honderd vijftig gulden tot een bedrag van vijf duizend gulden en boven de vijf duizend gulden over ronde sommen van vijf honderd gulden* Indien geen kapitaal is uitgedrukt, wordt het twintigvoud van de uitgeloofde jaarlijksche rente daarvoor genomen. Een boete van honderdmaal het niet betaalde recht, doch minstens honderd gulden voor ieder stuk, is verbeurd door elk, die niet behoorljjk gezegelde stukken als in dit nommer bedoeld binnen het rijk uitgegeven, in omloop gebracht, overgedragen, verpand of beleend, afgelost of in niet behoorljjk gezegelde stukken geconverteerd zal hebben. Hij, die niet behoorlijk gezegelde stukken iü ontvang neemt, is op straffe van gelijke boete, verplicht die stukken, onder opgaaf aan 's rijks ambtenaar van naam en woonplaats van den afleveraar binnen acht dagen na de ontvangst te doen zegelen, en is bevoegd het daarvoor betaalde van den afleveraar terug te vorderen. Van de rechten en boeten bovengenoemd worden gee® opcenten geheven* Niet zegelplichtig volgens deze wet zjjns 1. De effecten, vóór het in werking dezer wet binnen het rijk opgemaakt; 2. De effecten buiten het rijk of in de over- zeesche bezittingen van het rjjk opgemaakt en hier te lande reeds van zegel voorzien. Binnen zes maanden na het in werking treden dezer wet kunnen de onder n° 1 bedoelde effecten, indien zij niet voorzien zijn van behoorljjk zegel volgens de wet, die tijdens hun opmaking van kracht was, zonder boete gezegeld worden tegen voldoening van het recht, volgens die wet ver schuldigd. De door kantoren van administratie vóór de invoering der zegelwet van 1843 uitgegeven certi ficaten nationale werkelijke schuld, die ongezegeld zijn, worden beschouwd van zegelrecht te zijn vrijgesteld. Ieder kan de stukken bovengenoemd voor zoover zjj buiten het rjjk of in de overzeesche bezittingen van het rijk vóór het in werking treden dezer wet zijn opgemaakt en niet reeds volgens vroegere wetten zijn gezegeld, laten zege len, tegen betaling van een vjjfde van het bepaalde recht, zoo zij daartoe binnen zes maanden, en tegen de helf t van het bepaalde recht indien zjj daartoe later doch binnen negen maanden na het in werking treden dezer wet zjjn aangeboden.

Middelburgsche Courant | 1886 | | pagina 1