Gemengde Berichten. Onderwijs. Rechtszaken. recht van successie en van overgang, nadat, met 39 tegen 24 stemmen, was goedgekeurd het amendement van den heer Kolkman, strekkende om het recht in de rechte linie te lat9n op i pCt. en het recht in de zijlinie te brengen van 1 op 2 pCt. en in verband daarmede de opcenten voor beide heffingen te behouden. Dat amendement was op principiëele gronden bestreden door de heeren Verniers v. d. Loeff en Gleichman, die 1° de a. s. inkomstenbelasting niet wilden praejudi- cieëren; 2° de regeering niet meer wilden geven dan zjj vroeg. Door de aanneming van het amen dement is 389.695 meer voor de schatkist verzekerd, in het geheel 1,734.695. Voorts werd met 63 tegen 3 stemmen aangeno men het wetsontwerp tot heffing van een zegelrecht van 5 cents voor buitenlandsche effecten. Vooraf was, met 51 tegen 15 stemmen, verworpen een amendement van den heer Bahlman om het recht op 10 cents te bepalen. Deze heffing zal 4 ton opbrengen. De behandeling van de artikelen der begrooting van financiën is daarop begonnen, waarbij de heer Gorver 't Hooft van den minister de verklaring uitlokte, dat voor het betalen van rijksbelasting buiten de gemeente zjjner inwoning, men kan volstaan met het zenden van een postwissel. Tot burgemeester van de zoo bekend geworden gemeente Andel is benoemd de heer J. H. van Ouwerkerk. Naar aanleiding van die benoeming zal de heer Schaepman Zaterdag of Maandag den minister van binnenlandsche zaken interpelleeren in verband met de gevraagde inlichtingen op het adres van de oud-wethouders dier gemeente. De St. Ct bevat de wet van 5 Dec. jl., waarbij de vereiechte bekrachtiging wordt verleend aan de heffing, ten behoeve van de provincie Zeeland a van twee en dertig opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting over 1886, en b van vier en twintig opcenten op de hoofdsom van de belasting op het personeel over den dienst 1886-87. In de bestuursvergadering van de Commissie tot bevordering der belangenlvan den Dienstbaren stand alhier, werden heden bekroond Neeltje Vos en Clasina Adriana van de Poll, respectievelijk 10 en 12 jaar in dienst geweest bij mevrouw Dhont geb. Van Slujjs en mej. C. J. P. Van Ujje. Men schrjjft ons uit Goes: In het lokaal der Chr. jongelingsvereeniging Wijngaardstraat trad gisterenavond voor een 150 belangstellenden als spreker op de heer C. R. Laan HAzn., pred. alhier, over het „socialisme en het huisgezin." Na de oorzaak van zjjn optreden meegedeeld te hebben, wees spreker op de oudheid van het sociale vraagstuk. Dit dagteekent reeds van af 495 jaar vóór Christus; toen trok een menigte van achttienduizend ontevredenen uit Bome naar den Heiligen berg, gebelgd als zjj waren over de schending der belofte, dat het volk meerdere rech ten en verlichting van lasten zouden worden ge schonken. Op dien berg verschansten zij zich, kozen een eigen aanvoerder en lieten den senaat niet zonder vrees, dat zjj zich misschien met de vijanden van den staat zouden verbinden of het omliggende land verwoesten. Na lang beraad zond de senaat hun afgezanten om te onderhandelen, onder wie Menenius Agrippa, die hun de bekende fabel verhaalde van de maag, tegen welke de overige leden, omdat zij alleen alles verteerden, samenzwoeren, wat tengevolge had dat bet gebeele lichaam leed. De bedoeling daarvan begreep het volkhet keerde terug, echter niet dan nadat het de noodige waarborgen voor meerdere vrijheden had verkregen. Ten tyde der middeleeuwen zien wij weer ontevredenen. Zij riepen om gelijkheid voor de wet, om recht van eigendom en vrijheid die hun dan ook werden verleend. De tegenwoordige socialisten zijn minder handelbaarzij willen alles omver werpen om verbetering te bekomen. Patrimonium, op wiens verzoek spreker optrad, zou ook gaarne vele dingen verbeterd zien, maar langs beteren, kalmer weg. Algemeen stemrecht verlangt het niet, maar uitbreiding van kiesbevoegdheid tot alle gehuwden; aan gehuwden omdat het huisgezin een kleinen staat op zich zelf vormt, waar de kiem van het socialisme het best bestreden kan worden. Spreker wekte op tot een huiselijk, christelijk leven. Dan zou men tevreden en gelukkig zjjn. Door den gemeenteraad te Terneuzen werd Donderdag een voorstel van den heer Moes aan genomen, tot wjjziging van de schaal der progres sieve heffing van den hoofdei jj ken omslag; en werden herbenoemdtot lid der plaatselijke schoolcommissie de heer M. Sehujjlenburg, en tot leden van het burgerlijk armbestuur de heeren E. van der Bent en H. Wolfert. Volgens een part. teleg. aan de N. R. Crt. uit Berlijn, valt de Berliner Börsenkurier, welke aanzienlijke voorstanders van beschermende rechten vertegenwoordigt, zeer heftig de keus van Ant werpen als aanleghaven aan. Daardoor zullen zegt het blad de Duitsehe booten eigenlijk slechts voor de Belgische en de Engelsche nijver heid gesubsidieerd worden, terwijl de gebeele njjverheid van Oostelijk Duitschland (b. v. Silezië) van de voordeelen der subsidie uitgesloten is, te meer omdat de tariefpolitiek van Pruisen's minister voor spoorwegen, tot dusver weigerde een uitzon deringstarief voor goederen, welke uit die Duitsehe nijverheidsstreken over Hamburg—Bremen naar zee verzonden worden. Het blad eiseht dringend billjjke tarieven, daar na het proefjaar zonder twijfel Antwerpen voor des geheelen duur van het gebeele contract zal gekozen worden. Immers, tegen Antwerpen spraken nu reeds zulke gewichtige redenen, dat die haven niet eens voor eene proef had mogen gekozen worden. Maar ongelukkig genoeg, heb ben de kringen, welke over de keuze beslisten, zich laten leiden door bijzaken, maar niet het belang van Duitschlands nijverheid en belasting betalenden betreffende overwegingen. Uit Rotterdam wordt aan het Hbld. geschreven Men zal zich herinneren, dat er indertijd in de tweede kamer klachten werden aangeheven over de jongens, die aan boord onzer opleidingsschepen, tot marine-matrozen worden gevormd. Die klachten vonden tegenspraak. O. a. kwamen hier de gezamenlijke officieren van de Anna Pau- lowna daartegen op met een ernstig protest, waarin zjj onder meer verklaarden, dat, wanneer de jongens aan wal waren geweest, steeds een streng onderzoek werd ingesteld, om zich te overtuigen of zij sterken drank hadden gebruikt. Een strafproces, voor de rechtbank alhier behan deld, doet ernstigen twjjfel rjjzen, of dat onderzoek wel het gewenschte gevolg heeft. Eene tapster stond terecht, omdat in hare tapperij aan een löjarigen jongen van het oplei dingsschip sterke drank was toegediend. De jongen had wel 7 of 8 glaasjes naar binnen geslagen In den loop van het verhoor verklaarde de vrouw, dat wel 40 jongens van het opleidings schip geregeld hare tapperij bezochten Het bezoeken van kroegen door de jongens verdient te meer afkeuring, omdat er hier voor hen aan den wal een uitspanningslokaal is ingericht, door de zorgen van eenige particulieren, waar zjj voor zeer goedkoops prjjzen velerlei ververscbingen kunnen verkrijgen, met uitzondering van sterken drank. Men getroost zich met liefde de kosten daarvan, juist om hen uit de tapperijen te houden De heeren Gildemeester, Rutgers, Röell, Kielstra en Dirks hebben der tweede kamer voorgesteld, ten behoeve van 's lands schatkist ook afstand te doen van de voorgenomen uitbreiding der koffie kamer van de kamer, waartoe de minister van waterstaat enz. 4000 op zjjn begrooting uittrok. Voorts wenschen genoemde heeren 25,000 te bezuinigen op de verbetering van bet Limburg- sche gedeelte der Maas. Op de begrooting van oorlog zjjn de volgende amendementen voorgesteld. De commissie van rapporteurs stelt voor de 40.000 te schrappen, uitgetrokken voor den bouw van stallen te Amersfoort, op grond dat, zoo de proef met een remonte-depöt gelukt, de meerdere ruimte, voor de overbrenging van de rij- en hoefsmidsschool vereisebt, van zelf zal ontstaan. De hh. Reuther, v. d. Schrieck, Schimmelpenninck van der Oye en Rooseboom. van oordeel dat voor de mogeljjkheid van remonteering binnenslands in de eerste plaats het verkrijgen van goede hengsten noodig is, stellen voor, de 10.000, aangevraagd voor prjjzen en premiën voor de bestgekeurde hengsten, te bestemmen voor subsidies aan land- bouwvereenigingen e. d, bp het aankoopen van hengsten, mits deze van wege oorlog worden goedgekeurd. De hh. Reuther, v. d. Schrieck, A. van Dedem en Rooseboom stellen voor, de 41.359 te schrappen die op verschillende artt. zijn uitgetrokken voor de voorgenomen maatregelen tot betere oefening van de schutterij. In den geneeskundigen raad van Noord-Holland is ter sprake gebracht de instelling van een op zettelijk, systematisch georganiseerd onderzoek van de fabrieken en werkplaatsen over het geheele land, met het oog op de gezondheidsbelangen dei- arbeidende bevolking. Zulk een onderzoek zou zich moeten bepalen tot den toestand en inrich ting der lokalen, de middelen om bij voor de gezondheid schadelijke industrieën deze nadeelen te temperen of te voorkomen, en de maatregelen van veiligheid, omdat in onveiligheid toch evenzeer een gevaar voor de gezondheid gelegen is. Het zou moeten dienen, niet alleen om zooveel doenljjk reeds dadelijk schadelijke toestanden te doen ophouden, maar ook om materiaal te verzamelen, op grond waarvan de noodzakelijkheid van wet- teljjte bepalingen en van een geregeld toezicht zou kunnen worden beoordeeld. Door den raad werd besloten den minister van binnenlandsche zaken te verzoeken om eene buitengewone vergadering van inspecteurs bijeen te roepen, waarin dan het instellen van zulk een enquête zou worden overwogenen subsidiair, in geval van afwjjzing, den inspecteur van Noord- Holland uit te noodigen om met zjjne collega's over deze zaak in schriftelijk overleg te treden. Yoor de betrekking van onderwijzer aan de openb. school B te Terneuzen, op eene jaarwedde van 550, hebben zich 21 sollicitanten aangemeld. Bij de 7e jaarl. collecte der unie voor de scholen met den bjjbel, is in 1885 bijgedragen uit: 20 gemeenten in Walcheren 1182,88j 8 gem. in Schouwen, Duiveland en St. Philipsland 343,94; 5 gem. in Tholen 88,96116 gem. in Zuid-Beveland 973.58§ 4 gem, in Noord- Beveland 367.92J; 17 gem. in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen 521.86 en 3 gemeenten in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen 784.04. Totaal uit 73 gemeenten in onze provincie 4263.20. In 1884 bij de 6" collecte werd door 75 gemeente in Zee land 4535.57in 1883 door 66 gemeenten 3890.661 en in 1882 door 56 gemeenten in Zeeland gecontribueerd 3224.69- Arrondissemenls-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld M. J. C. 30 j. huisvr. van M. A. A„ Middelburg, wegens diefstal tot 15 dagen celL. L. 41 j. sjouwer en C. van R. 60 j. timmerman, beiden Middelburg, wegens openbare dronkenschap ieder tot 7 dagen celJ. V. 19 j. schildersknecht, Yerseke, wegens mishandeling tot 8 boeteD. T. 55 j. werkman, Biervliet, wegens bedreiging van een beambte in functie tot 16 boete; A. T. 28 j. werkman, Kapelle, wegens mishandeling tot 2 boeten van 8 ieder. En verder wegens beleediging van een beambte in functie B. M. 18 j. visscher, Arnemuiden tot 1 maand cel; P. L. 18 j. arbeider, 's Gravenpolder tot 15 dagen cel en J. E. 18 j. timmermansknecht, 's Gravenpolder tot 15 dagen cel en 8 boete. Allen in de kosten. Vrijgesproken werd J. T. 45 j. Biezelinge be klaagd van diefstal. Kantongerecht te Goes. Heden, Vrijdag, zjjn veroordeeld Wegens het bejagen van eens anders jachtveld .- 1° zonder acte, 2° zonder schriftelijke vergunning van den rechthebbende, P. M., Kloetinge en S. J., Biezelinge, elk tot 2 b. ad 10 s. 3. d.J. V., 's Heerenhoek, tot 2 b. ad 15 s. 4 d.J.C. B., Biezelinge, tot 2 b. ad 20 s. 7 d. en II. A., Borssele, die zijne overtreding op Zondag pleegde, tot 2 b. ad 10 s. 3 d. Verder A. A., Borssele., wegens op Zondag, na binnen de laatste 12 maanden, aan de overtreding voorafgaande, door vrijwillige betaling de vervol ging wegens overtreding der verordening op de jacht en visaeherij te hebben voorgekomen tot 2 b. ad 40 s. 7 d.J. de K., 's Heerenhoek, wegens diefstal van te velde staande veldvruchten tot 6 d. gev.F. B., J. M., Schore, wegens het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrik ieder tot 20 b. s. 3 d.C. B., Schore, wegens alsvoren tot 9 b. s 3 d.; P. R, J. R Yerseke, wegens het verstoren der orde, terwjjl men in staat van dronkenschap verkeert ieder, tot 3 b. s. 1 d. en A. B„ K.H., Krabbendjjke, wegens het herstellen van wild strikken ieder tot 20 b. s. 3 d. Allen tevens in de kosten. Heden morgen holde een span paarden doer een deel onzer stad. De dieren werden aan de Koestraat tot staan gebracht. Ongelukken hadden niet plaats. Uit Vlissingen schrijft men ons Door de Duitsehe sleepdienst-maatschappij Union van Geestemunde, worden eenige harer sleepbooten hier gestationeerd reeds eende Accecuradeur, is in dienst gesteld. Hoewel dit van de zjjde der Belgische maat schappijen tot scherpe concurrentie aanleiding zal geven, bestaat er toch, met het oog op de vele aandeelen, welke de te Bremen gevestigdereeders, in de m' Union hebben, veel kans van slagen. Een de voornaamste aandeelhouder is de firma D. H. Weetjen, die in het bezit van p. m. 60 stoom- en zeil vaartuigen is. Een Woensdag te Kloetinge gehouden drjjfjacht heeft vele dooden onder de hazen en patrijzen gemaakt, 't Heeft echter niet veel gescheeld, of ook een mensch was getroffen. Een der jongelieden, bjj de drjjfjacht tegenwoordig, had bij toeval zand in den loop van zijn geweer bekomen. Toen hij iets later zjjn geweer afsehootj sprong het uit elkaar. Wel kreeg hij een gewel digen schok masr verdere nadeelige gevolgen had dit ongeluk niet. Door den heer Jan Bom, oesterkweeker te Yerseke, is een toestel uitgedacht, waardoor het openen en sluiten der duikers in de oesterputten, wat anders bjj hoogen waterstand veel kracht vordert, gemakkelijker wordt gemaakt. Eene enkele beweging der hand is nu voldoende Donderdagavond had te Yerseke een treffend ongeluk plaats. Terwijl in de bovenzaal van het hotel De Oeslerbeurs eene vergadering werd ge houden, opende een der aanwezigen, een ingezeten van Wemeldinge, eene deur van het in bouw zijnde en van voren nog niet afgesloten balkon, waar schijnlijk eenvoudig met het doel om een kijkje over de straat te nemen- Hij stortte daarbij van eene vrij aanzienljjke hoogte naar beneden en kwam op een hardsteenen stoep te recht- Hjj verwondde zich zeer ernstig, zoodat zjjn toestand hoogst bedenkelijk moet zijn. Te Breskens heeft zich eene vereeniging ge vormd met het doel om aan de deelnemers bij het verliezen van varkens geldelijke uitkeeringen te verstrekken. De vereeniging telt reeds 26 leden. Het bestuur bestaat uit een voorzitter, een secretaris, een penningmeester en vier wegers yterwjjl een keur meester is benoemd die tot de gewone leden bekoort. De vereeniging treedt in werking met primo Januari 1886 en draagt tot mottoEendracht maakt macht. Te Haarlem kreeg op een partjjlje van jongelieden, waarop bet nogal luidruchtig toeging, een meisje van 17 jaar een duw tegen de borst, welke zoo hevig aankwam, dat zij een paar dagen daarna aan de gevolgen is overleden. Bij een brand te Putten kwam, bjj het om halen van een schuur, die naar de verkeerde zijde omviel, de veldwachter, ondev het brandende perceel terecht. Men vreest voor zjjn behoud. Door het hoofd der politie te Amsterdam is een besluit genomen, dat alle nieuw aan te stellen agenten van politie eene lengte moeten hebben van 1 M. 70 cM., en dat, indien zjj gewezen militairen zijn, zjj voorzien moeten wezen van een paspoort met bewjjs van goed gedrag, hun dooi den korpskommandant, onder wien zjj gediend hebben, verstrekt. Volgens het 11e jaarverslag van de te Rot terdam gevestigde Nederlandsche handelsreizigers- vereeniging bereikte het kapitaal der vereeniging 19000, Het aantal gewone leden vermeerderde tot 144 en het aantal donateurs tot 108. Het maximum der uitkeering aan de erven van over leden leden bleef bepaald op 500, en werd het minimum-bedrag van 300 tot ƒ400 verhoogd. Aan uitkeering wegens ongelukken op reis en verlies van betrekking zonder eigen schuld werd ƒ360 betaald. Te Dordrecht trad eenige weken geleden eene vrouw in het huwelijk met een varensgezel en deze was wegens zjjn beroep genoodzaakt, kort na de huwelijksvoltrekking op reis te gaan. Gedurende zijne afwezigheid gevoelde de vrouw zich ongesteld en teneinde de eenzaamheid te ontvlieden nam zij haar intrek bjj hare moeder, alwaar weldra bleek, dat zij aan roodvonk lijdende was. De moeder begaf zich naar het politie-bureau om van het geval aangifte te doen, maar intusschen ontving de Ijjderes bericht, dat haar man weder tehuis en in de stad was. Niettegenstaande hare omgeving haar op het onvoorzichtige harer han deling wees, begaf zjj zich, zorgvuldig ingepakt, naar de echtelijke woning, zoodat, toen men kwam om het gewone biljet aan te plakken aan de woning der moeder, de lijderes daar niet te vinden was. De politie echter maakte tegen de zieke proces-verbaal op naar aanleiding van het zondigen tegen de wet op de besmetteljjke ziekten, waarvan een der artikelen een persoon, lijdende aan eene zoodanige ziekte, verbiedt zich van de eene plaats naar de andere te begeven. Bij de veiling van het schilderijenkabinet van de familie Alewjjn werd voor een portret, geschilderd door J. A. Kruseman, 4010 be taald. Het was het portret van Chath. E. W. Snouck van Loosen. De Amsterdamsche Ct zegt „Voor dit portret, hoogstens 25 waard, werd zulk eene hooge som betaald, dat het tot iederen prijs moest worden opgekocht, omte worden verbrand. Die verbranding moet, naar wij ver nemen, geschieden ingevolge testamentaire bepaling der onlangs gestorven zuster van de afgebeelde, waarbij is voorgeschreven, dat alle portretten der familie Snouck van Loosen door het vuur vernietigd moeten worden." Door de directie der Rotterdamsche suiker- raffinaderjj te Delfshaven is aan hare werklieden medegedeeld,dat,wanneer de toestand niet verandert} over 4 weken de werkloonen zullen worden ver laagd terwijl, als er ook in de 4 daaropvolgende weken geene verbetering komt, de fabriek zal worden gesloten. Met betrekking tot het bericht omtrent het wegruimen van sneeuw te Rotterdam en de mede- deeling dat vele werkeloozen niet voor het schooiersloon van 1.50 zouden hebben willen werken, wordt uit Rotterdam aan de Zw. Crt. gemeld Het werk is aangevangen Donderdag omstreeks 1 uurdien dag werden 500 a 600 losse werk lieden aangenomen, dus boven het aantal dat de gemeentereiniging gewoonljjk in dienst heeft. Vrijdag bedroeg het aantal losse werklieden 900, Zaterdag 800. Waren er nog een honderd schoppen meer geweest, dan zou een even groot aantal mannen nog werk hebben kunnen krjjgen. Er werd gewerkt van 's morgens 7 tot 's avonds 6 uur, tegen een loon van 15 cent per uur, wat, na aftrek van een uur schafttijd, 1.50 maakt. Wat is er nu van waar van de klachten over de ondankbare werkeloozen? Elk tiental losse werklieden stond onder een ploegbaas, een vasten man van den reinigingsdienst die 20 cent per uur verdiende en verantwoordeljjk was voor het gereedschap van zijn ploeg, dat aan de gemeente behoort. Toen het den eersten dag dat er sneeuw geruimd zou worden nog weinig bekend was, dat er werk te krijgen was aan „de stad," werden de ploeg bazen met den onvoltalligen ploeg weggezonden, dien zjj onderweg, waar werkvolk stond te baliekluiven, moesten aanvullen. Bij de kaailui, die in de Boompjes en op de haven stonden te luieren, stootten de ploegbazen het hoofd. Zij „verdhet lekker" sneeuw te scheppen. In het laatstverschenen rapport van de te Rotterdam gevestigde vereeniging Armenzorg vindt men die werkeloozen reeds beschrevenzjj zjjn het die, wanneer in de oude stad geen werk maar op Fejjnoord volop werk is, niet de brug overloopen en zich bjj de bazen op den linker Maasoever aanmelden. Die moeilijk verplaatsbare luidjes waren tot sneeuwscheppen niet te bewegen. Zjj zoeken hier werk en niet ginds over de brugzij werken aan de stoombooten en niet in de sneeuw zjj werken met hun eigen lui en niet in gezelschap van den eersten den beBten troep volk met wa gens en schoppen. Onjuist is dan ook wat in bovengenoemd rap port gezegd wordt, dat zelfs de werkeloozen zich blijkbaar zeer moeiljjk verplaatsen; het zjjn niet de werkeloozen, maar bepaaldelijk de heeren scheepssjouwers zonder werk. Onze koning ontving van zjjne familie uit Arolsen een prachtige arreslede, ter waarde van 9000. Van het zoogenaamde Meer te Njjmegen zwom dezer dagen naar de Waal een groote otter. Een schipper, die dit zag en niet wist, welk gé- vaarlijk roofdier het was, greep hem bjj den staar en wierp hem in zjjn boot, waar het veel moeite kostte om het woedende dier te houden. Toen men het in eene kooi wilde doen, beet bij een paar der jjzeren spijlen daarvan door als glas. Het dier is thans ter bezichtiging gesteld. Men voedert hem met visch, die bet dier met graagte verslindt.

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 2