Kerknieuws, Gemengde Berichten Rechtszaken. »0p de 169 doceerende personen (hiermede worden de hoogleearen bedoeldtelt men," zoo gaat dr. Kuyper voort, „niemand, volstrekt niemand dan den chemischen Gunning, die op eenigerlei wijze aan den strjjd van ons, ons Christenvolk, tegen de ontkerstening der natie deel neemt. Hoogstens hoort men van éen of twee, dat ze iets hebben dat schijnt te zweemen naar Christelijke sy m p a t h i e." Het moet voor de anti revolutionnaire party een fier en verheven gevoel zijn, de commando's te mogen volgen van een model Christen als dezen dr. Kuyper, die vol chariteit en nederigheid durft zeggenalleen ik en een paar anderen zyn je ware Christenenvan de 169 hoogleeraars in Nederland, zijn er slechts een of twee die iets hebben dat schynt te zweemen naar Christelijke sympathie. Hoe wellevend is die uitzondering van »den chemischen Gunning" Op hoe teedere en edele wyze, met welken schroom, welk hemelsch mede lijden, welke onzelfzuchtigheid wordt de staf gebroken over de 28 professoren in de theologie, die geen van allen Christenen zijn Voor de anti-revolutionaire party is De Heraut die heden deze evangelietaal, deze moedertaal van harte te lezen geeft, een S'. Nicolaas-verrassing uit duizenden. En dr. Kuyper is de man, die zich de opvolger- waant van Groen en Da Costa roept het Hbl. daarbij uit. {Dbl.) De afgevaardigden der Noordbrabantsche Maat schappij van landbouw hadden jl. Zaterdag eene particuliere audiëntie bij den minister van financiën. De minister verklaarde uitdrukkelijk, dat Zijne Excellentie geen wetsontwerp zal indienen, dat wijziging zou brengen in art. 20 der wet van 25 April 1879 Stbl n° 89), bepalende een termijn van dertig dagen voor de gewone bezwaarschriften tegen de uitkomsten der herziening. De wet bevat echter geene bepaling omtrent het indienen van vertoogen bij de hoofdcommissie. Zy, en niet de commission, heeft voor gelijkmatige schatting over het geheele rijk te waken. Voor het onderzoek nopens die gelijkmatigheid in de schatting tusschen de districten onderling en de mededeeling der uitkomsten van dat ouderzeek, i9 alzoo geen termjjn in de wet opgenomen. Zoolang dus de schalen van schatting nog niet zijn vastgesteld en dat zal nog wel geruimen tijd duren is er geen wettelijk bezwaar tegen het indienen van vertoogen betreffende dat onder werp by die hoofdcommissie. Van harentwege is zoo luidt het verslag der afgevaardigden ons verzekerd, niet alleen dat men ons inzage zal geven van de uitkomsten der typenschatting, zelfs dan wanneer de uitkomsten niet meer ter visie liggen, maar ook, dat elke aanwijzing onzer zijds van eene ongelijkmatigheid tusschen de districten onderling welwillend zal gewaardeerd worden als eene poging onzerzijds om de taak te verlichten, die de wet aan hare zorgen heeft toe vertrouwd. Er is dus verkregen wat binnen de grenzen der wet bereikbaar was. (P- Nb. Crt.) Aan den heer P. Bruggeman is, met ingang van 31 Dec. e. k-, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Baarland. De heer J. A. H. Borret is ontslagen als notaris te Utrecht. Voor geval het zalmtractaat mocht worden aangenomen, zal er, in verband met een voor te stellen nieuw artikel 10 der jacht-en visschery wet, luidende: „de wjjze van uitoefening der zalm en der elftvisscherij wordt door ons, na ged. staten gehoord te hebben, geregeld" een nieuwe veror dening op de zalm- en elftvangst, ter vervanging van de bestaande, worden uitgevaardigd. Teneinde daarmede tijdig gereed te zijn, is reeds dadelyk een ontwerp opgemaakt en aan het oordeel der ged. staten onderworpen. Dit ontwerp bepaalde o. a., in overeenstemming met het tractaat, wat beschouwd wordt als een zalm.zegen, als een zalmdrijfnet, als een zalmfuik en als een zalmkruisnet. Verder wordt daarin In minder dan een jaar wist ik dat al mjjne schoone verwachtingen verjjdeld waren, door een vrouw, die my dood ongelukkig maakte. „Het baat niet of gij u al voorneemt dat niets u zal nopen om met uw vrouw te twisten, Ik nam my dat herhaaldelijk voor, maar zjj maakte altijd dat ik er mij niet aan houden kon. Wat was ik ongelukkigMijne vrienden beklaagden my openlyk, maar ik verfoeide hun medelydenen sloot my op. Met den dag gaf ik er minder om om te strjjden tegen een leed, dat ik als hopeloos beschouwde. »Op zekeren dag kwam een myner vrienden met een bericht dat my in vuur en vlam zette. Ik was boos op hem en wat ik tegen Clarisse zei, weet ik niet meer; het waren bittere woorden, dat weet ik wel. Dien nacht verliet zy met ons kind het huis en ging naar haar vader. Die was rentmeester van den graaf Yan Gleucairn, en een man van aanzien, zoodat iedereen mij laakte. Wat er van my gezegd werd, was heel hard te ver duren en het deed er niet veel toe of het inéén opzicht niet waar was het publiek geloofde het, en ik was te trotsch om my te verdedigen. Ik was onderwjjzer, maar mijne scholieren ver lieten my en toen ik de deur myner school gesloten had, wist ik ook dat alle hoop op die hoogera betrekking, waarop ik my zoolang en zoo geduldig had voorbereid, vervlogen was. Kort daarna verliet ik mijn land en kwam hierheen. Ik kocht vee en grond en wierp het oude leven achter »jj. Begrijpt gij nu hoe een o. a. verboden zalmen niet grooter dan 40 cM aan te voeren, te verkoopen, te feoopen, te ver voeren, voorhanden te hebben óf te gebruiken behalve zalmen door kunstmatige teelt voortgebracht. In zijn antwoord op het voorloopig verslag der eerste kamer over zijne begrooting, zegt de minister van koloniën WegenB de mogeljjkheid van ongunstige kansen, schynt 't noodig, in de gunstige jaren een deel der inkomsten te besteden voor buitengewone werken. Het denkbeeld van vaststelling van de Indische begrooting door het opperbestuur, in overleg met een adviseerend college, is den minister niet duidelyk. Aan hulp bij het begrootingswerk bestaat geenerlei behoefte. De mogelijkheid der handhaving van onze ge concentreerde stelling in Atjeh acht de regeering aan geen twijfel onderhevig. Men toonde echter volkomen overtuigd te zijn, dat waakzaamheid allernoodzakelijkst is. Indien blijkt dat, in verband met de invoering yan het strafwetboek, het Indisch bestuur niet in staat is, den voorbereidenden arbeid tydig te, leveren, zal bv. de benoeming van een commissie in Nederland in aanmerking kunnen komen; het advies der Indische regeering is daarover gevraagd. In de conversie zal de gouv -generaal alleen dan hebben te beslissen, als de resident in twijfel verkeert of hij moet toestaan of weigeren. Van uitbreiding der gouv.-koffiecultuur kan geen sprake zijnmen kan alleen trachten, haar in stand te houdenen zelfs dat is niet overal mogeljjk. Daar vooreerst niet valt te rekenen op merkbare verhooging der koffieprijzen, kan alleen de ontwikkeling van den particulieren landbouw op den duur een gezonden financieelen toestand waarborgen. Tusschen de berichten over de koffiebladziekte bestaat geen stryd. Daar de Malang-kofiie voor een goed deel door hulpplukkers (gehuurde arbeiders) wordt geoogst, en deze hun arbeid met overhaasting verrichten, ia de qualiteit slechter dan by particulieren betere bereiding kan dat bezwaar niet wegnemen. De ondervinding in Malang geeft overigens aan leiding om met dubbele zorg te overwegen, of men de bevolking niet tegen de cultuur zou innemen door haar te dwiögen, de koffie ongepeld te leveren (plan Van Delden-Laerne). Het doel met de onderwys-maatregelen was alleen, door tijdige beperking, het inlandsch onder wijs voor ontaarding en ondergang te behoeden, In het volgend jaar zal men hebben te beslissen •ver verderen staatsaanleg van spoorwegendie zal dan kunnen geschieden in verband met een beslissing over de exploitatie of den verkoop van de spoorwegen op Java. De heer J. M. van Vleuten, resident van Semarang, is benoemd tot directeur van het binnenlandsch bestuur De redactie van de Javabode is weder toever trouwd aan den heer H. H. van Daalen, die vroeger jaren lang aan het hoofd van hetzelfde blad stond. Als redacteur van de Soerabaya courant trad met 1 Oct. op de heer H. E, Eyssel. Uit Atjeh wordt aan het A. D. dd. 25 October geschreven Wy hebben in de laatste weken weinig last van de Atjehers. Bij Longbata roofden 's nachts een 60tal hunner een gedeelte van den Decauville spoorweg. Gisteravond was de spoorlijn naar Oleh-leh met jjzerdraad versperd, zoodat de te ruim 8 uren van daar vertrekkende trein eenig letsel bekwam aan de lantaarns en de locomotief. Hedenmorgen bracht een mandoer-dwangarbeider met zijn onderhebbenden twee jeugdige Atjehers met geweld van slagen, duwen en bedreigingen naar de gevangenis. Hij vertelde dat deze sloebers by den pasar dwangarbeiders tot deserteeren ver lokten. Door geen enkel politieagent of militair bygestaan eerstgenoemden waren trouwens ver te zoeken bereikte de flinke mandoer het doel van zijn zoeken. Den 21" zijn 2, volgens ander 3 Europeanen dwaze liefde een leven, dat goed begon en veel goeds beloofde, kan verwoesten? »0 Chris! maar Inez is zoo geheel anders Wie kan een minnaar overtuigen? Kapitein Nap werd met den dag meer verliefd, niettegenstaande de dokter zijn aanzoek tegen werkte. „Ik kan mijn dochter twintig duizend stuks vee meegeven" zei hij tegen den knappen, opgewonden jongeling, „en gjj hebt niets dan uw paard en uw soldy". Op zekeren morgen, terwijl Nap op de Concho was, nam Christoffel een kort besluit. „Gerarium" zei hij „wat zoudt gjj er van zeggen als wy dat meisje van Nap eens gingen bekijken. Zy zal u en Dick niet om den tuin leiden, niet waar Dus spande hy zijne ossen in en begaf zich op weg naar de Boomgaard Kreek. De dokter was opgetogen van hem te zien en terwjjl zy de nieuwe Brandmerk Wet" bespraken die toen voorgedragen was, en een koop van paarden sloten sloeg Christoffel Inez gade, bjj al wat zy deed en zei. Haar schoonheid was inder daad opmerkelijk en het beviel hem dat hare oogen zoo peinzend waren en dat haar lief, ovaal gelaat zulk een kinderljjke uitdrukking had, zoo onschuldig, zoo levendig en zoo bescheiden. Zijn eigen vrouw was geestig en schitterend geweest. Indien Inez zich dartel en coquet betoond had, dan zou hy haar instinctmatig gevreesd hebben. Den volgenden morgen zag hij haar onder de moerbezieboomen staan om hare duiven te voeren van ons detachement te Siroen naar de Atjehers overgeloopen, met geweer en munitie. De kolonel toog er 's morgens vroeg heen om in eigen persoon ter plaatse een onderzoek in te stellen. Een Penangsch Chinees, zekere Thian Poh, schynt ook al wat te doen gehad te hebben met de IWsero quaestiealthans dezer dagen is dezen Chinees in het „Chineesche stadhuis", zooals de voor Chineezen uiterst beleefde Engelschen in de Straits dat noemen, te Penang, met een buiten gewonen omhaal en een speech door den waar- nemenden gouverneur een horloge geschonken uit naam van de koningin. Koh Tian Poh antwoordde, dat, „welke geringe diensten hy ook mocht bewezen hebben aan zijn souverein, deze gering waren in vergelijking van die van den heer Maxwell en den commandant van de Pegasus De heer H. J. Krol Lz., pred. te Budel, her dacht Zondag den dag, waarop hij voor 40 jaar het predikambt in de hervormde kerk aanvaardde. De jubilaris was achtereenvolgens predikant te Herkingen, Nieuw-VoBmeer, Ter Neuzen, en sedert het vorige jaar in zyne tegenwoordige gemeente. Arrondissements-lleclitbank te Middelburg. Heden zjjn veroordeeldJ. K„ 19 j., werkman, Yerseke, wegens mishandeling tot 8 boete J. C. B., 11 j., Middelburg, wegens idem tot 8 boete! J. C H., 18 j. en C. L., 17 jbeide arbeiders te Goes, wegens idem tot 3 dagen cel iederC. W., 51 j., werkman, Middelburg, wegens dronkenschap tot 10 dagen cel en 3 maanden opzending naar een rijkswerkinrichtingA. M particulier te Cats, appellant van een vonnis van 't kantongerecht te Goes, waarbij hy wegens dronkenschap is ver oordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf. De recht bank heeft dit vonnis in eersten aanleg bevestigd. J. B. K,, 31 j., koetsiersknecht, Heinkenszand, wegens openbare dronkenschap tot 10 dagen cel en 3 maanden opzending rijkswerkinrichtingF. van der C., 51 j„ muziekant, Sas van Gent, wegens idem tot 3 dagen celC. R., 31 j., werkman, Vlissingen en J. de V., 37 j., werkman aldaar wegens idem tot 10 dagen cel en 3 maanden opzending naar een rijkswerkinrichting en C. A. K., 12 j., Hoofdplaat, wegens mishandeling tot 1 boete. Kantongerecht te Middelburg. Heden zjjn veroordeeld J. S., Middelburg, A. C„ Nieuw en St, Joosland, wegens burengerucht tot 5.50 b. s. 1 d.A. de V., F. M., C. F., en A. J., Middelburg, wegen hetzelfde tot 5.50 b. s. 2d.; J. S. C., Middelburg, wegens het als voerman zich niet bjj zyne paarden bevinden tot 3 b. s. 1 d,; M. S., Middelburg, wegens het werpen met steenen, tot 1 b. b. 1 d.C. B,, Middelburg, wegens het werpen van vuilnis in eene binnenhaven tot 1 b. s. 1 d.J. P., 's Heerenhoek, wegens het als voerman zich niet gedragen naar het bevel hem gegeven vanwege de politie, wat betreft de met zijn voertuig te volgen richting tot ƒ1 b. s. 1 d.; M. C. E., Middelburg, wegens het inslaan van palen op gemeentegrond zender vergunning van burg. en weth., tot 5 b. s. 1 d.P. J. de M., Vlissingen, wegens het als beambte bjj een openbaar middel van vervoer in stryd handelen met hetgeen ie aangekondigd omtrent de uren van vertrek, tot 1 b. s. 1 d.J. C. G.,Middelburg, wegens het overbrengen van de woonplaats naar eene andere ge meente zonder binnen eene maand eene verklaring te doen aan het gemeentebestuur, tot'ƒ10 b. s. 1 d.; J. T- on D. de P., Westkapelle, wegens het rapen van schelpdieren aan den voet der vooruitspringende werken van den polder Walcheren, tot 10 b. s. 1 d.; J. H. Jz., Westkapelle, wegens het be schadigen van den helm in de duinen van den polder Walcheren, tot 10 b, s. 1 d.; J. C., Biggekeike, wegens enkelen diefstal van vel ivruchten, tot 1 d. gev., met bevel tot teruggave van dén zak met aardappelen aan den rechthebbendeJ. H., Mid delburg, wegens het als geleider van een door honden getrokken voertuig zich daarvan verwjjderen, tot 3 b. s. 1 d. Allen in de kosten van het geding. In den afgeloopen nacht is op de Balans een ge weer- of pistoolschot gelost,dat in een der bovenzalen van de sociëteit St. Joris een ruit verbrjjzelde en een indruk in den schoorsteenmuur maakte. De dader is onbekend. Men weet dus niet, wat de drjjfveer voor deze onbegrijpelijke daad is geweest. Donna Inez," zei hy „ik heb Maandagavond een boodschap van kapitein Nap gehad. Buck Burnett moest kruit komen halen en die bracht de tijding mee." De oogen van het meisje vulden zich met tranen van schrik en zy fluisterde.- „Is hjj gewond dood misschien?" „Neen, dat is hjj niet. Maar ik beschouw hem als den ongelukkigsten jongen dien ik ken. En dat alles om een meisje. Ik ben zelf hier heen gekomen om te zien of dat meisje de moeite waard is, ik geloof het wel en of zjj hem waarljjk lief heeft. Daar kan ik niet achter komen. Zeg een oud man rond uit en eerljjk of gjj Nap bemint zooals een vrouw den man, die haar lief heeft, beminnen moet Wordt vervolgd.) Uit Goes schrijft men ons Bjjzonder opgewekt was ditmaal het gewone St. Nikolaasfeest, van de vereeniging voor volks vermaken. By afwezigheid van den voorzitter werd het feest geopend met eene toespraak van den vice-voorzitter, den heer B reet velt. De kleine kapel van het staf muziekkorps van het 3e reg. infanterie, onder leiding van den onderkapelmeester, den heer Scholtens, handhaafde op uitstekende wyze de reputatie van dit korps. Vooral de „fantaisie de l'opera Rigoletto" van Verdi en de „fantaisie del'opéra Robert le Diableu van Meyerbeer werden op onverbeterlijke wjjze ten gehoore gebracht. De heer A. de Winter, komiekzanger" uit Breda, een goede bekende te Goes, zette eveneens zjjn beste been voor. „Naor stad gewiest" en „De Bibliothecaris" werden uitbundig toege juicht. Overigens was ook van dezen avond weer de tombola de grootste aantrekkelijkheid. Hoe meer afwisseling het lot oplevert, hoe prettiger St. Niko laasfeest. Nu, daar was voldoende voor gezorgd. Koekkoek klokken en tafelkleeden, Weener stoelen en runderribben, reiskoffertjes en ossetongen, enz., enz. waren de surprises, die het grillige lot over de aanwezigen uitspreidde. Allen waren voldaan, en daarom kan ook het bestuur reden van tevredenheid hebben over het welgeslaagde feeBt. Op St. Nicolaasavond deelde dr. Mezger in de groote eetzaal van het Amstel hotel te Am sterdam aan een lOOtal arme gezinnen, hem daartoe door de politie aanbevolen, kleederen en levens middelen uit, bekostigd uit de opbrengst van de bekende door hem in zyne avonduren gegraveerde en verkochte transparanten. Een groot aantal aanzienlijke personen omstuwden den edelmoedigen gastheer en prinses Marie van Meiningen had zich met het uitrjjken der giften in geld belast. Over acht dagen zal een tweede honderdtal gezinnen eene dergeljjke uitdeeling ontvangen. Een kleine vergissing. Bjj het nawegen van de zakken oud papier, afkomstig van het ministerie van waterstaat, heeft de politie te 's Hage tusschen de opgaven van de ljjsten en den werkeljjk aan wezigen voorraad een verschil van eenige duizenden kilo's geconstateerd. Boer Krelis was >bar slim"dat zei hjj ten minste zelf. „Zie je, vrouw!" dus sprak hjj, »ik heb gemerkt dat de roodbonte koei ziek is, want vreten doet ze haast heel niet meer en zs kjjkt zoo lodderig as 'k weet niet wat. »Ik zal morgen deu veearts laten kommen, maar ik zal dan meteen eens kijken of die ook er verstand van heeft." De veearts kwam. »Waar is de zieke?" vroeg hy. „Zoek 'm d'r maar uit, m'nheerlachte de leepe boer. Er stonden 14 stuks; de bekwame veearts begon stuk voor stuk te onderzoeken, de roodbonte stond achteraan, in het warmste hoekje van den stal; ze was de laatste dus, die onderzocht werd, en »potdorie! m'nheer heeft geljjk!" Later tot z'n vrouw „de vent is net zoo slim as ikHoe vreemd echter keek boer Krelis op z'n slimmen neus, toen hij op de rekening van den arts, behalve de onkosten voor de roodbonte, ook nog genoteerd zag 13 koeien onderzocht, 5 per stuk, 65. {Zondagsbl. N. v. D.) Volgens de Tijd heeft zich het gebeurde te Maastricht aldus toegedragen: Er heeft zich aldaar onlangs eene familie gevestigd bestaande uit vader, moeder en dochter, die naar het schynt, gekomen zyn om het.Evangelie te verkondigen in protestantschen zin. Zy hielden in het huis, dat zy bewoonden, eene soort van catechisatie, en kinderen, welke langs de woning kwamen of in de nabjjheid speelden, werden uitgenoodigd binnen te komen, en kregen tractaatjes ten geschenke. Toen dit ruchtbaar werd, kwamen nieuwsgierigen zich Woensdagavond vóór het huis vereenigen zonder evenwel kwaad te doen- Allen blaren rustig staan kijken en de politie, welke daar ter plaatse vertegenwoordigd was, had niet" de minste moeite met de aanwezigen, die op 200 personen geschat werden. Ten gevolge dezer rustige demonstratie heeft de geloofsverkondiging opgehouden. Te Watergraafsmeer schonk eene vrouw, die reeds zes kinderen rjjk was, Vrydag het leven aan drie welgeschapen flinke zoons. Het orgaan van den Nederlandschen bond ter verkrijging van algemeen kies- en stemrecht zal met 1 Jan. in grooter formaat en tweemaal per maand verschijnen. De prijs zal dan worden 80 cent per jaar. De uit de gevangenis te Assen ontvluchte Dittmer deed als kok dienst. Van een onbewaakt oogenblik schynt hy te hebben gebruik gemaakt, om van de binnenplaats der gevangenis op een afdakje en vervolgens op het dak der gevangenis te klimmen. Daar aangekomen heeft hjj een touw aan de goot bevestigd, waarlangs hjj zich heeft laten afzakken tot in een aangrenzenden tuin. Aan dat gedeelte der gevangenis, waar het touw gevonden is, kon de militaire wacht moeielyk toezicht houden. Men heeft den vluchteling gezien in de richting van Rolde. Op dien weg zyn geen telegraaflijnen en Dittmer had den avond en de nacht te baat genomen. Wellicht slaagt hjj er in zyn ouderB, die in Noord-Amerika wonen, een bezoek te brengen. Daar hy zeeman is geweest, was het klauteren hem niet vreemd. De bekende Rysselberghe is niet naar de gevangenis te 's G raven hage maar naar die te Leeuwarden overgebracht Te Nieuwland is op St. Nicolaasavond een oude doove vrouw door de tram uit Sneek over reden en kort daarna gestorven. Zondag heeft Fortuyn te IJmuiden gesproken 0 ver „de moordenaars". De noodige maatregelen

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 2