Laatste Berichten. 1UITEHLAND. Algemeen Overzicht. Verkoopingen en aanbestedingen. Gemeenteraad van Vlissingen. Gemeenteraad van Goes daar dit inbreuk zou maken op het auteursrecht, hetwelk Sardou ten aanzien van voormeld tooneel- werk ook in Nederland toekomt en gewaarborgd is, aangezien noch de heer Van Lier, noch een ander het recht bezit om Theodora of vertaling daarvan in Nederland op te voeren. De bekende Meininger Hoftooneelspelers zullen in het voorjaar wêer een kunstreis maken en ook ons land bezoeken. De tegen de inrichting van het nieuwe rijks museum te Amsterdam ingebrachte bezwaren schijnen niet zoo geheel ongegrond geweest te zijn. Dezer dagen heeft zich eene commissie uit de Haagsche schilders vervoegd bij den minister, met het doel om hunne zienswijze over en hunne bedenkingen tegen de inrichting en versiering van dat gebouw kenbaar te maken. Tengevolge van dit onderhoud worden maatregelen genomen om de bezwaren van velen weg te nemen. Zoo is de Nachtwacht reeds gezakt en de Schuttersmaaltijd verhangen. Ook spreekt men er van, dat de kleuren in het geheele gebouw een zachteren tint zullen krijgen. Of het bij spreken zal blijven Uit Amsterdam komt eene, in deze dagen gansch niet overbodige waarschuwing, die ook elders wel eens mag worden gehoord. Een der commissarissen van politie maant de ingezetenen tót Omzichtigheid aan bij het gebruiken van gekleurd snoepgoed, daar te Amsterdam zoowel als te Haarlem zich ziektegevallen hebber voorgedaan, gepaard met verschijnselen van ver gif tingen na het gebruik van zoodanig goed. Te Akkrum heeft men reeds eene hardrijderij op schaatsen gehouden van manspersonen23 jonge mannen namen er aan deel. De loge La Bien Aimée te Amsterdam vierde 'dezer dagen haar 150jarig bestaan. Zij schonk bij die gelegenheid aan de Prins Alexander Stichting, eene inrichting voor jeugdige blinden té Bennekom, in 1880 door die loge opgericht) 500 en ten behoeve der vereeniging Kindervoeding te Amsterdam eene inschrijving op het grootboek der nat. werk. schuld, groot 1000 rentende 4 met de bepaling, dat zoodra art. 5 der statu ten der vereeniging Kindervoeding waarbij is vastgesteld dat de meerderheid in het bestuur der vereeniging steeds door de loge La Bien Aimée zal worden benoemd zal worden opgeheven of in ongunstigen zin gewjjzigd, de inschrijving op het grootboek aan de loge terug gaat. De Times schrijft het volgende over den nieuwen toestand door de Servische gebeurtenissen in het leven geroepenHet aftreden van koning Milan brengt een groote leegte teweeg, die moeilijk te vervullen zal zijn. Zal prins Peter Karageorgevitch veel sympathie ondervinden? Dit kan nog niet beslist worden, en de bezwaren, die zich bij zijn troonsbestijging zuilen voordoen, zijn belangrijk. Verder zou een bezetting van Servië door Oostenrijk, onder welken vorm en met welk doel ook, op gröote hinderpalen stooten. Een algemeen verzet zou niet uitblijven. De toestand van Servië is door den val van de dynastie Obrenovitch ernstig, maar een overijdelde stap ware zeer af te keuren. De conferentie ware nutteloos, indien zjj geen middelen vond om te beletten, dat de oorlog, die van nu af moest eindigen, het begin werd van een nog ernstiger geschil. In de zitting der Italiaansche kamer van afgevaardigden, heeft de minister van financiën de verschillende begrootingsontwerpen ingediend, waaruit bljjkt.dat het financieel evenwicht in alle opzichten verzekerd is en de algemeene financieel e toestand gunstiger kan genoemd worden. Er zijn verscheidene interpellatiën aangekondigd, zoowel naar aanleiding van de koloniale politiek als ten opzichte van Italie's houding tegenover de ge beurtenissen in den Balkan. De heer Depretis heeft deze interpellatiën aan genomen, doch zich het voorstel voorbehouden, om aan hare behandeling niet meer dan éene namiddagzitting per week te wijden. Het regeeringablad te Cettinjé, oyer het manifest van prins Alexander aan de Boelgaren gericht sprekende, keurt het af, dat de vorst het Servische volk geheel vernederd acht, en verklaart als de zaken zoo stonden, zou Montenegro niet langer de rol van onverschillig toeschouwer mogen vervullen. Weer 2 voorbeelden, waarbjj vitriool als wraakmiddel gebruikt is. Een vrouw in Parijs zocht haar man op, waar van zij sedert 3 jaar gescheiden leefde. Zij begaf zich naar zijn woning en bp het openen der deur kreeg hij den inhoud van een flacon vitriool in 't gezicht. Gelukkig had hij tegenwoordigheid van geest genoeg zich het gezicht en den hals met water te besprenkelen. De vrouw is gevangen genomen. Bijna terzelfder tijd wierp een meisje in Parjjs haar ontrouwen beminde een flesch met vitriool in het gelaat. Zij ook is naar de gevangenis gezonden. De Polen in den Duitschen rjjksdag hopen, dat de rijkskanselier zelf, die Woensdag te Berlijn is teruggekomen, op hun interpellatie betreffende de uitwijzingen hunner landgenooten uit Pruisen zal antwoorden. Een opmerkelpk verschijnsel is het, dat, nadat vorst Alexander in Konstantinopel de ont ruiming van Roemelië aangekondigd had,duizenden Mahommedaansche vrijwilligers, in vorige oorlogen beproefde soldaten, zich bjj zijn armee voegden. De geblesseerden, die in Belgrado zijn aan gekomen, hebben ontzettende medsdeelingen gedaan over de wijze, waarop de slag van Slivnitza begon. De divisie van Milantine Jovanoviteh werd 's nachts in haar kamp overvallende Serviers hadden nauwelijks tijd té ontvluchten, waarbij zij groote Verliezen leden- De divisie Miskovitsch, slecht ingelicht, bevond zich op eens in de buurt van een Boelgaarsche redoute en was blootgesteld aan een vreeseljjk vuur, dat haar deed wijken. Toen zij zich terugtrok stootte zij op een regiment yan de Donau divisie, dat, door den mist misleid, een BoelgaarBche afdeeling voor zich meende te zien en haar met een doodelijk geweervuur begroette. Tegelijkertijd werd een Servisch escadron en een ander gedeelte van de Donau divisie letterlijk gedecimeerd. Tot gisteren middag waren in Engeland 91 conservatieven gekozen, onder welken 35 gewonnen zetels; 91 liberalen, onder welken 6 gewonnen zetels en 6 lersche nationalen. De uitslag der verkiezingen in de wijken van Londen is bijna zonder uitzondering gunstig voor de conservatieven. Aan de Lndépendance beige meldt men het overlijden van maarschalk Serrano. Particulierè dépêches uit Madrid meidon, dat de Carlisten zich organiseeren en reeds 6000 man onder de wapenen hebben staan. De Porte heeft aan de mogendheden en Servië een circulaire gericht, waarin zij verklaart dat, hoe ook de uitslag van den oorlog moge zijn, zij nimmer zal toegeven, dat er grondgebied van Bóelgarjje worde afgenomen, wijl dit tot Turkije behoort. Djevdet en Abiv pacha waren bij Irade tot commissarissen van Roemelië benoemd, maar dit besluit is herroepen. De Pester Lloyd wil weten, dat koning Milan gisteren incognito in Weenen is aange komen. De Politische Correspondenz deelt mede, dat de Oostenrjjkscke gezant te Belgrado, de heer Khevenhueller, van zijne regeering de opdracht heeft ontvangen om zich naar het Boelgaarsche hoofdkwartier te begeven, ten einde aan vorst Alexander mededeeling te doen van de bedoelingen der groote mogendheden ten opzichte van de staking der vijandelijkheden. Heden werd aan het gebouw van het gewesteljjk bestuur alhier aanbesteed het op diepte.liouden yan de buitenhavens van het kanaal door Zuid- Beveland, dienst 1886—1891, geraamd op 13.500 per jaar. Voor dit werk werd ingeschreven door de heeren Th. Volker te Dordrecht voor 13000 M. L van Wijngaarden lJz. te Sliedreeht voor 10950M. C. de Jong P. Mz. te Sliedreeht voor 10580; D. Volker te Dordrecht voor 8200 en C. Bos Az, te Dordrecht voor 7990. De verwachte hemelverschijnselen werden reeds heden in den vooravond bij een heldere lucht waargenomen. Een prachtig schouwspel is heden avond alzoo te bewonderen. Te zes uren zag men reeds verscheidene sterren verschieten. »s Oravenliage. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is het wetsontwerp tot wijziging der kiestabel verder behandeld. De uitslag daarvan isdat ingetrokken werd het amenderaent-Schaepman om de .districten Arnhem, Haarlem en Leiden te splitsendat het nieuwe voorstel der regeering om door een afzonderlijk district-Schiedam te doen kiezen het lid, dat eerst voor Rotterdam bestemd was, aan genomen werd door staking van stemmen bij eene voltallige vergadering dat op dezelfde wijze Sneek een drievoudig district is gebleven, maar dat de verder ongewijzigde kiestabel verworpen werd met 44 tegen 42 stemmen. Sofia. De Boelgaren zijn de Servische grens overgetrokken. De Serviers zijn bij Pirot geconcentreerd; na een hevig gevecht hebben de Boelgaren enkele stellingen op den linkervleugel stormenderhand genomen. Zitting van heden Vrijdag, 27 Nov., 's middag9 te 2 uren. Voorzitter de heer A Smit. Afwezig de heeren Musquetier, Koppejan en Loois met en de heer Verkuyl Quakkelaar zonder kennisgeving. De notulen worden daarop gelezen en goedgekeurd. In de eerste plaats is aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van den heer Th. van Uije Pieterse, onlangs als lid van den raad herkozen. Op advies van de daartoe benoemde commissie, bestaande uit de heeren Wibaut, Winkelman en Delvoye, wordt tot toelating van den heer Pieterse besloten. Onder de ingekomen stukken, die vervolgen» worden medegedeeld, behoort een schrijven van ged. staten van Zeeland, houdende bericht dat geene bedenking bestaat tegen het besluit tot regeling van het herhalings-onderwjjs. Ged. staten doen hierbij echter opmerken, dat de regeling van het schoolgeld bjj raadsbesluit in de desbetreffende verordening opgenomen en dooi den koning goedgekeurd moet worden, alsmede dat bij de wijziging der begrootiBg de post voor jaarwedde in onderafdeeling a en de overige kosten in een of meer der artikelen van onderafdeeling 6 van Hfdst. 1 afd. 3 dei uitgaven moet worden opgenomen. Nog wordt mededeeling gedaan van een besluit van het ged. college, waarbij, met wijziging van zijn besluit van 4/11 Maart 1881 no 4, het bedrag der inkomsten wegens genot van vrije woning, zoowel als de vergoeding voor huishuur, ingeval geene vrije woning wordt verstrekt, vastgesteld wordt voor het hoofd van iedere school te Ylissingen op 250. Van hetzelfde college is ontvangen eene be schikking op het bezwaarschrift van de wed. F. J. Barbé omtrent haren aanslag in den hoofdelij- ken omslag voor het loopende jaar. Gedep. staten hebben den aanslag gehandhaafd. Aan de orde is de benoeming van een lid van het college van regenten over het gasthuis. De heer C. L. yan Domburg, die aan de beurt yan aftreding is, wordt herkozen. Met hem was de heer J. van de Sande voorgedragen. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van een onderwijzer op school A, hoofd de heer P. Landsman. De voordracht bestaat uit de heeren J. W. Vrielink, J. van der Plaats, W. Langebeeke en J. Schotsman, respectievelijk onderwijzer te Axel, Krommenie, Arnemuiden en Haamstede. Eerstge noemde wordt met algemeene stemmen benoemd. Als onderwijzer op de school B, hoofd de heer J. F. op den Zieke, wordt benoemd de heer I. van der Plaats, met algemeene stemmen op één na, die op den heer Schotsman was uitgebracht. Voorgedragen waren de heeren Van der Plaats, Schotsman, Langebeeke en Vrielink. Alsnu komen in behandeling de voorstellen van burg. en weth. In de eerste plaats dat betreffende het verzoek van het bestuur der Belgische loodsensocieteit om vergunning tot het doen vooruitspringen yan de hardsteenentrappen aan den voorgevel van hun gebouw. Overeenkomstig het voorstel vaD burg. en weth. wordt dat college gemachtigd om voor dit bijzonder geval de bestaande verordening te surpasseeren. Verder omtrent de regeling van het schoolgeld. Op voorstel van het dag. bestuur wordt goedge vonden aan art. 1 van het besluit tot heffing van schoolgeld voor het openb. 1. o., vastgesteld 15 Febr. 1882, later gewijzigd sub letter b toe te voegen »voor iederen leerling die van het herhalingsonderwjjs op die school gebruikt maakt 3 voor den geheelen cursus. ïVoor onvermogenden is de toegang kosteloos." Op het adres van M. G. Beausar, geb. Cnopius, houdende bezwaren tegen haren aanslag in de 9e kl. van den H. O. wordt, op advies van burg. en w#th. en overeenkomstig het rapport van de financieele commissie, besloten den aanslag te handhaven. De begrooting van den Vlissingschen rijweg voor 1886, in ontvang 4092.07 en in uitgaaf f 3775 bedragende, wordt goedgekeurd. Daarna is aan de orde de wijziging der veror dening op de brandweer. Conform het voorstel van het dag. bestuur wordt besloten. Aan F. H. Blonde wordt, op zijn verzoek, in koop afgestaan 57 centiaren grond aan de Korte Noordstraat voor 375, terwijl aan W. Dekker Hz., voor 2 jaren in huur wordt afgestaan een door hem bewoond huisje voor 60 per jaar in huur wordt gegeven. Eindelijk wordt besloten tot af- en overschrijving op de begrooting der gemeente voor 1885 en daarna de vergadering geheven. Heden, Vrijdag, 's namiddags, hield de gemeente raad eene openbare zitting die gepresideerd werd door den heer mr. J. G. de Witt Hamer en bijge woond door .12 leden, terwijl afwezig was de heer Isebree Moens met kennisgeving. Nadat de voorzitter o. a. had overgelegd de dooi den bouwmeester gedane opmeting der wijdte van het Goesche Sas, waaruit weer, in vergelijking met de meting van 6 Mei jl., eenige kleine afwijkingen bleken, werd door hem ter tafel gebracht het navolgende voorstel van burg. en weth: Bij besluit van den raad van 26 Oct. werd voorloopig vastgesteld de ligger der wegen en voetpaden in deze gemeente, waarop o. a. als weg voorkomt Vogelzangwegelingloopende van af de voorstad naar het begin van den puinweg in de richting van de gemeente Kloetinge en als voetpad die wegeling van af het einde van dien weg tot naar de grens van genoemde gemeente. Bjj besluit van ged. staten van 7 Aug. 1885 werd die ligger door hun college vastgesteld, doch ambtshalve gewijzigd, wat genoemde wegeling betreft, die als weg moest doorgehaald worden en als voetpad worden opgenomen. Tegen die veranderde bestemming is bij Z. M. den koning in beroep gekomen de heer J. M. Kakebeeke, als gemachtigde van den heer J. J. Olotterbooke Patijn van Kloetinge, ambachtsheer van Kloetinge en. als zoodanig wettig patroon en collator der stichting, genaamd »De Kapellerij van Kloetinge." Hij verzoekt de betrekkelijke beschikking van ged. staten »als strijdig met zijne belangen te vernietigen en de oorspronkelijke vaststelling van den gemeenteraad op dit punt te handhaven, omdat een perceel grond, aan die stichting be hoorenden ten allen tijde uitweg heeft gehad over den wegeling en het dus in zijn belang is dat zulks als rijweg onderhouden bljjve." De Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, wenscht het gevoelen van den raad te vernemen, waarom de bewuste wegeling als weg op den ligger moet voorkomen. Ged, staten, die dezen wensch aan burg. en weth. kenbaar maakten, wijzen erop dat de Vogelzang wegeling niet voorkomt in het door hun college 25 Maart 1844 vastgestelde tableau der buurtwegen van de 3e klasse in deze gemeente maar wel in het 23/30 October 1863 vastgestelde tableau dei- voetpaden, zoodat die ook onder de werking van het reglement op de buurtwegen en voetpaden van 1838 uitsluitend als voetpad is beschouwd. Bovenstaand erkennende, voegen B. en W. er aan toe dat die wegeling steeds als rijweg is gebezigd, dat van 1863 het gezegd reglement straffeloos is overtreden en dat die overtreding noodzakelijk was voor het land in deze gemeente, aan dien rjjweg gelegen, zoowel voor den aanvoer van mest als voor den afvoer der pioducten. Het andere gedeelte van den weg was als voetpad door B. en W. op den ligger gebracht, omdat op dit gedeelte geen land in de gemeente Goes gelegen is, dat aldaar uitweg op had, en daardoor de noodzakelijkheid verviel zulks als rjjweg te beschouwen. Nu echter uit het request van den heer J. M. Kakebeeke nader blijkt, dat ook andere perceelen in de gemeente Kloetinge er behoefte aan hebben dat genoemd voetpad als rjjweg bljjve bestendigd, stellen B. en W. voor aan den Raad van State te adviseeren op het betrekkelijk adres gunstig te beschikken. Dat voorstel werd metalgemeene stemmen aangenomen, nadat den heer Lambrechtsen, op diens betrekkelijke vragen, door den voorzitter was geantwoord dat de gemeente onderhouds plichtige was en Ged. staten al de wegelingen als voetpaden wenschen aan te merken. De financieele toestand van het burg. armbe stuur laat wederom toe 700 aan de gemeente te sjhenken tot gemoetkoming in de verpleeg- kosten van arme krankzinnigen, waartoe zjj reeds van ged. staten machtiging hebben bekomen. Burg. en weth. stellen, naar aanleiding van dit aanbod, voor deze schenking onder dankzegging te aanvaarden en tot verantwoording dier som de begrooting voor 1885 zoodanig te wjjzigen dat de ontvangsten met 700 worden verhoogd. Alzoo werd besloten, alsmede tot wjjziging der begrooting tot dekking der kosten van het voetpad langs den stationsweg ad 1889 en tot het vinden van de kosten voor het benoodigde tot eventueel ingebruikstelling van de barak tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten ad 131, alsmede tot vereffening van ingeleverde declaratiën, waarvoor een zeker bedrag op de be trekkelijke posten te kort komt. Verder werd vastgesteld het 2e suppletoir kohier der belasting op de honden tot een bedrag van 14. Aan het einde der zitting antwoordde de voorzitter den heer Callenfels dat de opbrengst der boomen circa 825 is geweest. Voor de liberalen in Engeland zjjn de eerste dagen der algemeene verkiezingen niet gelukkig geweest. Daily News stemt deze onverwachte loop der zaken treurig. „Lord Salisbury's beroep schrijft het liberale blad lord Salisbury's beroep op de vrienden der kerk aan den eenen kant en op de vijanden van het vereenigde Engeland aan den anderen kant had tot heden een betere uitwerking, dan zelfs hjj kan hebben verondersteld. Aan beide zjjden verwachtte men, dat de conser vatieven een aanmerkelijk voordeel in de steden zouden behalen, maar geen der twee partjjen dacht, dat het zoo aanzienlijk zou zijn als zjj nu aanschouwen. De lersche stemmen hebben de conservatieven in vele groote steden alle of het meerendeel der zetels doen behalen. Ia de kleine steden heeft waarschijnlijk de kerk hetzelfde effect gehad." In Engeland staat men op 't oogenblik voor 't zelfde geval als voor de verkiezingen in Frankrijk. Terwijl de linkerzijde door treurigen tweespalt tjjdelijk verlamd is, reiken de twee uiteenloopende deelen der oppositie elkander de hand hier de tories en de Parnellisten, daar de royalisten en imperialisten den ondergang van de liberale partjj belovende. Onder de verliezen door Gladstone en dezjjnen in deze eerste dagen geleden is de nederlaag te Pontrefact van sir Childers, lid van het kabinet Gladstone, het smartelijkst te verduren. Bjjna hetzelfde geldt van een ander lid van het vorige ministerie, den heer Lefevre, die te Reading het onderspit delfde. Gelukkiger zjjn anderen zeer bekende liberale candidaten geweest. Sir Charles Dilke, Labouchere en Bradlaugh zal men in het nieuwe parlement zien zitting nemen, wat de laatste betreft slechts in figuurlijke beteekenis. Keeren de conservatieven versterkt, misschien zelfs met een meerderheid, terug, zoo bljjft Northampton, dat met voorbeeldige trouw altijd weer den man stemt, die wegens zijn afkeer van leugen door de meerderheid zijner mede-afgevaardigden niet waar dig gekeurd wordt naast hen plaats te nemen, ook weer ditmaal alleen door mr Labouchere in het lagerhuis vertegenwoordigd. Maar moeten de liberalen den uitslag der tot hiertoe plaatsgevonden verkiezingen betreuren hebben zij reden zich bekommerd te maken over het verdere resultaat, er is echter nog geen oorzaak geheel te wanhopen. Wat de Franscbe republiekeinen bjj de herstem mingen deden, wordt na deze eerste waarschuwing ook dringend geëischt van de Britsche liberalen. Gladstone schreef het nog aan een vriendvoor alles is bet noodig, dat er samenwerking, aaneen sluiting tot stand kome tusschen de beide fracties der partij. En waar twee liberalen voor een enkelen zetel zjjn candidaat gesteld, dat daar alles aangewend worde, opdat de een den ander het veld ruime. Whig ën radicaal moeten staan als éen man tegenover den gemeenschappeljjken vijand. Zóo ontvingen de Boelgaren koning Milan en zjjn leger. »De Serviers zegt een oorlogscorrespondent hadden even goed tegen een jjzeren wal kunnen stormen als tegen deze aan hun vorst en hun vaderland verknochte mannen". Zal de schitte rende moed der Boelgaren niet overal in Europa bewondering en eerbied afpersen Zal kleinzielige berekening, nietswaardige ijverzucht nog langer het hoofd opsteken en verhinderen, dat een einde gemaakt worde aan noodeloos wreedaardig bloed vergieten De conferentie bljjkt meer en meer niet voor haar taak opgewassen, zjj het Rusland of Engeland, dat haar hinderpalen in den weg legt. Havas meldde gisteren uit Konstantinopel, dat de zitting wederom zonder resultaat is gebleken tengevolge van de handhaving der reserves van Engeland. Op éen punt zjjn de vertegenwoordigers het eens geworden, namelijk over het zenden van een Turkschen commissaris naar Oost-Roemelië, maar sir William White stemt hierin toe onder voorwaarde, dat geen geweld gepleegd en met de wenschen en eischen der bevolking zelf rekening gehouden worde. Vorst Alexander schjjnt door de jongste gebeur tenissen weer hoop op verwezenlpking van het Boelgaarsche droombeeld gekregen te hebben. Hij weigert den wapenstilstand tenzjj op Servisch grondgebied en gaf verder ten antwoord, dat de onvergefelijke inval der Serviërs niets te maken heeft met de Boelgaarsche unie, maar bovendien verzocht hjj den sultan de zending van een Turksch commissaris naar Roemelië uit te stellen tot na het einde van den oorlog, daar de aanwezigheid van een zoodanig commissaris in Roemelië op dit oogenblik de kwestie meer ingewikkeld zou maken en misschien aanleiding tot betreurens waardige gebeurtenissen zou kunnen geven. Over

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 2