Laatste Berichten. Kerknieuws RecMmken. Gemengde Berichten. Onderwijs. hooger hand op de ingediende plannen tot suatie der polders, sueerende door de sluis bij n° Eén in den Hootdplaatpolder, is, naar wij vernemen, een gewjjzigd plan deT suatiemiddelen naar buiten opnieuw vastgesteld in eene vergadering, op Don derdag 19 dezer gehouden. Deze verbetering zal eene uitgaaf vereischen van 70 a 80 duizend gulden. De heer Oldenhuis Gratama heeft gisteren de zitting der tweede kamer weêrbjjgewoond. Als lid van den gemeenteraad van Oudeland» is gekozen de heer M. P. van der Weele met 12 vzn de 23 uitgebrachte stemmer. Op den heer P. Mol werden 11 stemmen uitgebracht. Op de gisteren te Amsterdam gehouden verga dering der Vereeniging tot behartiging der stoom- vaartbelangen in Nederland bleek dat het ledental met 7 vermeerderd was en thans 93 bedraagt. |g Betreffende verzekering van equipages van stoombooten tegen invaliditeit en ongelukken, was bij een Haagsche maatschappij een reductie van premie verkregen, zoodat men tegen 5.80 per jaar per persoon zich kan verzekeren, onder zekere bepalingen. Verder was door den heer Kievits voorgesteld om aan te dringen op de aankondiging van vrachtovereenkomsten door spoorwegmaatschap pijen. Het bestuur was van gevoelen, dat men deze taak niet in behandeling moest nemen, omdat dit meer de bijzonderheden der exploitatie gold, waarmede de vereeniging zich mede in te laten heeft- De heer Kievits kon zich met deze conclusie in geenen deele vereenigen en trad daarbjj in eene krachtige aanbeveling van zijn voorstel, door te wjjzen op de wanverhoudingen in de vigeerende tarieven. De voorzitter, de heer Bouvy te Dordrecht, merkte op, dat maxima der tarieven bij de wet zijn vastgesteld, doch dat de spoorwegen daarvan kunnen afwijken, mits in overleg met den minister. Hjj bljjft erbij dat de zaak in de vereeniging niet te huis behoort. Die meening werd bestreden door het bestuurslid Haentjes, die van oordeel was dat de exploitatie maatschappij de oorzaak was van de lage tarieven en aangezien de stoombootreederjjen daaronder lijden, behoorde z. i. de zaak wel bjj de vereeni ging 't huis. Een ander lid oordeelde dat vaste tarieven ieder oogenblik konden ontdoken worden, en dat de re geering onmogelijk controle op de tarieven kon hóuden. De voorzitter haalde een voorbeeld aan ten bewijze dat de regeering niet kon controleeren. Het voorstel der voorzitters om het voorstel- Kievits niet in behandeling te nemen maar te laten rusten werd verworpen met 12 tegen 8 stemmen, terwijl een lid buiten stemming bleef. De voorzitter wenschte toen over de door den heer Kievits gewraakte advertentiën be treffende de tarieven der spoorwegen het gevoelen te vernemen van den adviseur der vereeniging, inr. Reepmaker te Rotterdam. Daartegen had een lid bezwaar, omdat deze heer commissaris is van de Rjjnspoorwegm'b Besloten werd deze zaak te brengen bij den raad van toezicht op de spoorwegen. Na behandeling van nog andere punten werd aan de heeren Haentjes en Cramer verzocht een ontwerp te concipieëren voor een averij-verzekering- föDds, waarover in de volgende vergadering zal gesproken worden. Bij het examen middelb. onderwjjs, werktuig kunde K. 2, is o. a. geslaagd de heer C. R. Koning te Middelburg. De heer J. J. LBourdrez te Middelburg verwierf te Utrecht akte b. Engelsch Mid. Ond. In de Dinsdag gehouden algemeene ver gadering der vereeniging de Ambachtsschool te Goes werd de rekening van het afgeloopen dienst jaar goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op 3068.374, in uitgaaf op ƒ2132.644 en alzoo met een goed slot van 935.73. De begrooting voor het jaar 1885/86 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 5735.73, met een post voor onvoorziene uitgaven van 614.10, terwijl daarop vóór den bouw en de inrichting eener smederij is uitgetrokken een bedrag van 2400. Tot bestuursleden werden, met nagenoeg algemeene stemmen, herkozen de beide aftredende heeren J. J. Ramondt en W. de Baste. Het voorstel tot het aannemen van donateurs werd door het bestuur ingetrokken, op grond dat de statuten reeds spreken van personen, die de vereeniging steunen door vrijwillige bjjdragen, waartoe dus donateurs ook kunnen gerekend worden. Eindelijk bracht de voorzitter nog het jaarverslag uit. (G. Grt Bjj de herstemming voor een lid yan het hoofdbestuur N. O. G. tusschen de heeren A. H. Hofkamp te Zwolle en C. A. C. Kruvder te Deventer zijn door de leden 801 stemmen op den heer Hofkamp en 239 op den heer Kruijder uit gebracht, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Het aangevraagde krediet van 400 voor het gedeeltelijk aankoopen der bibliotheek van wijlen Blaupot ten Cate is met 840 tegen 249 stemmen toegestaan. Woensdag overleed te 's Gravenpolder de bekende heer D. Bakker, predikant bij de Oud Gereformeerde gemeente aldaar. Het genootschap van dien naam bestaat uit minstens tien kerke lijke gemeenten, waarvan de meesten buiten Zuid- Beveland zijn gelegen. Allen werden door den overledene bediend. Geen wonder dat de groote meerderheid soms maanden van zjjn kanselredenen was verstoken. De omstandigheid dat de predikdienst zoo geheel alleen door hem werd waar genomen doet veronderstellen dat de vacature niet gemakkelijk zal te vervullen zijn. Door de rechtbank te 's Gravenhage is heden de sociaal-democraat Van Raay, wegens het vervaardigen en verspreiden van een yoor de gestelde machten beleedigend lied, veroordeeld tot 25 boete, subs, vijf dagen ger. Ten bewijze dat aan uien dit najaar weinig waarde wordt toegekend meldt men ons dat een landbouwer in Westelijk Zuid-Beveland eene flinke oppervlakte, met genoemd product bezet, aan anderen om niet heeft afgestaan voor het verza melen en wegvoeren. Gelukkig dat er nog liefhebbers voor het aanvaarden der gave gevonden worden. Het is meer gebeurd dat de uien als onnut werden weggeworpen. Met dit al is het eene treurige omstandigheid te meer voor den landbouwer, dat een gewas de pacht niet opbrengt. Langzamerhand geraken eeuwenoude ge woonten in Onbruik en worden der vergetelheid gewijd. Zoo is het in Zuid-Beveland een zeer oude gewoonte, dat smeden en wagenmakers, tevens ververs, in 't begin van November hunne reke ningen bij de kalanten bezorgen met aan de keerzijde de mededeeling zitdag den November, Dan komen in den regel 's avonds van dien dag bijna alle kalanten betalen, terwijl de baas hen onthaalt óp een glaasje brandewijn of bessenwijn en ten slotte aan de bljjvers nog een maaltijd aanbiedt. Vroeger ontaardden die zitdagen soms in ware drinkgelagen, zoodat er bjj 't huiswaarts gaan, vaak laat in den nacht, aan sommigen duidelijk te be speuren was, dat zjj den prins gesproken hadden. Door de slechte tijden, waardoor nu reeds ver scheidene jaren op zulk een zitdag bjj sommige ambachtslui slechts 4 a 5 kalanten verschenen om te betalen, hebben reeds enkele bazen met de oude gewoonte gebroken en den zitdag afgeschaft- Er werd dan ook soms van dien grooten dag misbruik gemaakt, want zij, die slechts een kwartje te betalen hadden, konden zoowel veel drinken en uren bljjven als zij. die een groote rekening te betalen hadden. Ten slotte zij gemeld, dat deze zonderlinge gewoonte bij timmerlieden nooit in zwang is ge weest; deze zenden na nieuwejaar hunne rekening en ieder kalant komt betalen, wanneer en naarmate het hem goeddunkt. Uit Zaamslag meldt men ons De heeren W. J. Arends, arts alhier en H. B. van Nes, arts te Terneuzen, zjjn gisteren belast geweest met de schouwing van het lijkje van 't kind, waarvan eene dienstbode in deze gemeente heeft bekend in den nacht van 21-22 dezer te zijn bevallen. Yan aan 't lijkje gepleegd geweld schijnt niets met zekerheid bekend, terwijl van het ver voeren van de verdachte, die nog bedlegerig is, geen sprake kon zjjn. Uit Leeuwarden wordt gemeld dat de ver moedelijke moordenaar van den landman W. G., zekere T. G. Y., te Oudepekela is gevat. Een 20tal kinderen te Bokhoven (Noord- Brabant) vermaakten zich met schaatsenrijden, toen een lOjarig meisje op eene diepe sloot door het ijs viel. Haar lSjarig broertje sprong ijlings met de schaatsen aan de voeten, haar na, en had bet geluk, na vele vergeefsche pogingen, haar te redden. Kiderlens velocipédetochten wekken zijn landgenooten tot navolging op. Maandag reed een heer per driewieler 's morgens om half zeven uit Njjmegen naar Amsterdam, waar hjj 's avonds om half zeven aankwam. De burgemeester van de residentie moet besloten hebben de sabels der beambten van politie te doen vervangen door een houten staf, overeenkomstig het model dat door de Engelsche politie als wapen gevoerd wordt. Te Leiden zijn de huizen van verkoop en wederinkoop weer geopend. Men meent zulks te moeten toeschrijven aan het onvoldoende dei- wettelijke regeling van de banken van leening, die toch meer in het belang der pandgevers zjjn. Een slimme winkelier in gemaakte kleeren te Amsterdam heeft een circulaire verspreid, waarin de volgende regels voorkomen »De uitslag der verkiezing te Sneek heeft doen zien, hoe moeilijk het is, dikwijls eene behoorlijke en goede keuze te kunnen doen. Zelfs het groote Amsterdam toonde zich nog voor korten tijd geheel machteloos, en moest zich nu beschamend door eene provincieplaats, door Sneek, doen over treffen. Amsterdam weet dikwjjls niet te kiezen en doet daardoor eene slechte keus. Daarom, Amsterdammers, stadgenooten, wij bieden u hier de behulpzame hand. Evenmin als ge u door leiders, die het, Diet goed met u meenen, moet laten meêsleepen, past toch vooral op, en wacht u voor valsche raad gevingen, die u tegenwoordig yan alle kanten worden opgedrongen. »Wees, voorzichtig alvorens ge kiestWat Men raadt het niet in tienen. »Wees voorzichtig alvorens ge kiest, waar ge - een goede winterjas of winterbroek voor u of uwe kinderen zult koopen Zaterdag is bij de Amsterdamsche politie aangifte gedaan van een twaalfjarig meisje, dat in het Vondelpark door haar oom en tante was achtergelaten, met last hunne terugkomst af te wachten. Zjj kwamen echter niet weder, en het meisje, dat de woonplaats van haar oom en tante niet wist op te geven, braeht den nacht aan het politiebureau door. De Londensche correspondent der N. 11. Ct. ontving dezer dagen een verzoek van Antink, om hem te komen spreken. In het lange verhaal, dat grootendeels handelt over de rol, die Antink in de zaak Van Rjjsselberghe heeft gespeeld en die niet verraderlik schjjnt te zjjn geweest, komt ons dit van meer algemeen belang voor, dat althans volgens hetgeen v. R. aan Antink had verklaard v. R. voor zjjn ontvluchting uit de gevangenis wel degeljjk hulp heeft gehad, en wel van een verver, die bezig was de gevangenis op te knappen. De verver moet van Rjjsselberghe eerst tabak en andere versnaperingen hebben bezorgd, daarna ook een breekijzer, en hiermede was het den gevangene mogelijk zich een uitweg te banen naar het dak. De kerkvoogden te Buitenpost, die het met den predikant aldaar niet eens zjjn over de leer, weigerden de kerk af te staan voor den Zondag avonddienst. Zij hadden de lampen uit het gebouw verwijderd en de deur gesloten. Des avonds kwamen de belangstellenden voor de diebtedeur, en deze zou ongetwijfeld ingetrapt zijn geworden, hadden de kerkvoogden haar niet geopend. Nu ontbrak er nog licht, maar eenige gedienstige geesten spoedden zich naar particulieren en kwamen met een voldoend aantal lampen terug, zoodat de dienst nu kon beginnen. Koning Alfons stierf gisterenmorgen te negen uur, tengevolge van een teringproces, dat door diphtherites werd bespoedigd. De prinses van Asturië Marie de las Mercedes (vjjf jaar oud) zal geproclameerd worden als koningin, onder het regentschap hater moeder, gemalin van wijlen koning Alfonso. Het ministerie heeft zjjn ontslag gevraagd. De heer Sagasta zal een nieuw kabinet samenstellen met den maarschalk Jovellar als minister van oorlog, Camacho als minister van financiën, Martinez Campos als minister van buitenlandsche zaken, alle liberalen. Generaal Martinez Campos zal het bevel over het leger in het noorden op zich nemen. Er heeracht te Madrid volmaakte rust. De vertegenwoordigers der mogendheden hebben gisteren eene nota tot den Servisehen minister-president Garaschaningericht, waarin wordt gewezen op den gemeensehappeljjken wensch dei- verschillende kabinetten om aan den broeder oorlog een einde te doen maken, en waarbij de Servische regeering wordt uitgenoodigd haar gevoelen daar omtrent kenbaar te maken. In antwoord op deze nota deelde de heer Garaschanin mede, dat koning Milan bevel heeft gegeven om de vijandelijkheden te doen staken. De bevelhebbers der Servische troepen hebben den last ontvangen dit besluit aan de Boelgaarsche commandanten mede te deelen. Over koning Thebauw, den man aan wiens banden bet bloed zjjner geheele familie kleeft, die hjj bjj zjjn troonsbestijging liet vermoorden, schreef d' W. Joest, die in 1880 een reis door Birma maakte, toenmaals aan de Köln. Zlg. Quel joli garcon waren de eerste woorden, die ik mjjn tolk toefluisterde, niet met het doel dat hij dit vertaalde, en werkelijk was het een knappe jongen. Zooals de mode van het land meebracht, was hjj gekapt met den grooten haarwrong, waar onder de smalle, witte mouselinen band; hjj maakte een aangenamen indruk met het ronde, bjjna witte gezichtde kleine slechts een weinig scheef staande oogen, de volle lippen, waarop het begin van een snor, dit alles gaf hem het uiterljjk van een onverschillig geblaseerd, wellicht een weinig zin- neljjk, jongmensch. Uit zijn trekken las men wreedheid, maar geen dronkenschap. Zijne Majesteit was overigens sterk gepoederd en beschilderd; toen bij het zitten zjjn jas verschoof en een deel der bloote borst zichtbaar werd, viel het groote verschil der bronzen huidkleur met het pastel van het gelaat zeer op. Hjj droeg een wit, nauw aansluitend satijnen buis met lange mouwen met 2 rijen groote dia manten knoopen, waarop de insignes van Tsalive ook in diamanten prjjktenaan zijn rechterhand en in beide ooren droeg hij eveneens groote diamanten. Een zjjden putho met geele en groene strepen in de lengte, voltooide zijn kleeding; voeten en beenen waren natuurlijk bloot. Nonchalant speelde hjj met een kleinen gouden waaier van Jackharen, zonder zjjn houding in het minst te veranderen. Hij kauwde geen betel en rookte ook niet en ik herhaal, dat hij bepaald een sympathieken indruk op mjj maakte; misschien is hjj wat te kolossaal voor 21 jaar, maar anders de aardigste Birmanees, dien ik ooit zag. Gladstone heeft, in afwjjking van zjjn pro gramma, dat slechts drie redevoeringen bevatte, voor de kiezers van Midlothian nog een vierde gehouden. Hjj spoorde hen met kracht aan toch niet door onderlinge verdeeldheid de overwinning der liberale partjj in gevaar te brengen. Deze aanmaning was zeer noodig, want de Sehotscbe kiezers zjjn zeer verdeeld over de scheiding van kerk en staat. Opnieuw heett de heer Gladstone uitdrukkelijk verklaard, dat dit geen punt van verschil mag uitmaken, daar de kwestie door het aanstaande parlement niet kan opgelost worden. De spreker noemde het not verg fair fighting van ord Salisbury, dat hjj dit wetende zich zelt voor stelde als de beschermer der kerk. Scherp hekelde Gladstone de betrekkingen tusschen den premier en mr. Parnell, wier bond genootschap hjj als een groot gevaar voor de liberalen bij de verkiezingen beschouwde. De redacteur van de Sverigs Tidning te Stockholm is tot vier jaar tuchthuisstraf en een boete van 3400 kronen veroordeeld wegens belee- diging van den prins en prinses van Wales en de kroonprinses van Zweden. Horüpp, redacteur van de Polilihen en vice- president van het Deensehe Folkething is wegen» majesteitsschending tot een gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld. Het bericht, dat de leden der Nieuw-Gninea expeditie zouden zjjn vermoord, bljjkt onwaar te zjjn. De expeditie is iu goeden welstand te Cooktown aangekomen. In Belgrado liep een gerucht, dat generaal Jovanovitch, tegen wien evenals tegen kolonel Meskovith hevig misnoegen heerscht wegens door hen begane strategische misslagen, zich zelfdood- geschoten had. 's Gravenhage. Tweede kamer. Het algemeen debat over de kiestabel is afgeloopen. De heer Keuchenius sloot zich aan bjj het advies van den heer Vermeulen om de regeeringsvoor- draeht objectief te behandelen en zoo mogeljjk aan te nemen. De heer Brouwers zag in de voordracht daarentegen eene bestendiging van het onrecht en de heer Yiruly waarschuwde zjjner- zjjds de liberale party tegen aanntming der voor dracht. De heer Van Houten, elk partystandpunt terzjjdestellend, wilde eene principieele herziening van het kiesstelsel, hoewel hij erkende dat daartoe thans het oogenblik ongeschikt is. Dit laatste erkende de minister maar dit was dan ook reden voor zooveel mogeljjk objectieve herziening van de tabel naar den eisch der grond wet en waarbij elk partjj oog merk is uitgesloten. De verschillende amendementen werden door de voorstellers toegelicht. De heer Goedkoop trok zjjn amendement om Leiden te splitsen in waarop de heer Schaepman het overnam in den geest zjjner vooratellen voor Haarlem en Arnhem. Honstaniinopel. De conferentie had ook gisteren geen resultaat, ten gevolge van Engeland» houding. JVew-Vorli, De heer Hendricks, vice-pre sident van de republiek dor Vereenigde Staten, is plotseling overleden. Staatsbegrooting. Regeeringsantwoorden op voorleopige verslagen Buitenlandsche zaken. De minister ontkent, dat een goed deel der diplomatie kan worden gemist. "Wat de Nisero-quaestie betreft, verwijst hij naar het koloniaal verslag van 1884. De Parjjsche conferentie over het Suez-kanaal, volledig medegedeeld in de door de Britsche regeering openbaar gemaakte protocollen, heeft niet tot een vruchtbare uitkomst geleid, maar er bestaat uitzicht dat de onderhandelingen zullen worden hervat. De regeering heeft groot bezwaar gevoeld om toe te stemmen in de nieuwe theorie omtrent de beteekenis der clausule „meest begunstigde natie," door Spanje en de Yer. Staten gehuldigd; ook andere mogendheden vonden daarin veel bezwaar, en zelfs in Amerika ontmoeten de betrokken reciprociteitsverdragen zoo ernstigen tegenstand, dat het lang niet zeker is, dat zij geratificeerd zullen worden. Daarom zjjn de onderhandelingen met Spanje voorloopig gestaakt. Met Perzië kwamen wij geen stap vooruit. Met Japan wordt nog over eenige punten onderhandeld. Daargelaten of het op zichzelf wenscheljjk is, na de sluiting van een tractaat decoratiën uit te wisselen, bestaat, meent de min., voor Nederland geen reden om te breken met het vrjj algemeen gebruik. Het treffen van internationale maatregelen tegen den handel in meisjes ontmoet een groot bezwaar in het verschil tusschen de wetteljjke bepalingen daaromtrent in de on3 omgevende staten. Het ligt in de bedoeling ook Dnitschland te betrekken in de gedachten wisseling, die thans plaats heeft De quaestie van verminderd invoerrecht voor suiker in N.-Amerika hangt in de eerste plaats samen met de beslissing over bovengenoemde reciprociteitsverdragen De houding van Cura9ao tjjde'ns de jongste be wegingen in Venezuela schijnt daar waardeering te hebb«n gevonden. Over de deelneming aan de conferentie betref fende de drijvende drankwinkels hebben nog niet alle betrokken mogendheden zich verklaard. De Duitsche regeering heeft het advies van den bondsraad gevraagd ter nadere overweging van de quaestie der kustvaart. Komt geen stoornis in de onderhandelingen, dan is er alle aanleiding om de kansen op een bevredigende uitkomst als gunstig te beschouwen. In het algemeen geen vriend van vereenigde missiën, waarvan ook het financieel voordeel gering is, acht de min. dit speciaal voor Madrid ga Lissabon ongewenscht; de reis is even lang als van Weenen naar Parjjs, en Lissabon krjjgtmeer en meer beteekenis voor den Europeeschen handel. Omtrent het vestigen van een consulaat in Transvaal behoudt de min. zich overweging voor« Cairo acht de min. voor onzen consul generaal een veel geschikter standplaats dan Alexandrië. Van inmenging in politieke zaken rakende de heerschappij in Egypte heeft, het spreekt van zelf, die ambtenaar zich zorgvuldig te onthouden. Het detacbeeren van vice-consuls aan het departement heeft geheel aan het doel beantwoord, en is nuttig voor den dienst tevens. Justitie. De staatscommissie voor de herziening van het burg. wetboek is met den 1* titel gereeddie voor het wetb. v. koophandel heeft afgedaan het handelspapier, de vennootschappen, het vracht vervoer, de firma, het handelsregister, het faillisse ment en de surseance. Beide eommissiën zullen, met een en ander geheel gereed gekomen, dat deel van haar arbeid afzonderljjk aanbieden, waarna partieele regeling raadzaam kan blijken.

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 2