Laatste Sterielsten BUITENLAMP. Gemengde Berichten. Kerknieuws, Rechtszaken. Gemeenteraad van Middelburg. Mgemeen Gvemcht volkszangschool, onder leiding'van den onderwjjzer den keer H. Dieho, ten gehoore bracht. De heer J. H. Houtzagers, -cand. in de god geleerdheid van de Vrije universiteit is te Utrecht kerkelijk onderzocht, en daarna is hem het diploma uitgereikt, waarbij hij voor de bediening des woords geschikt is verklaard. Het gerechtshof te 's Gravenhage behandelde gisteren de zaak van H. H., wed. van A. A. te Grjjpskerke, door de rechtbank te Middelbnrg vrijgesproken van de aanklacht, als zou zij zonder bevoegdheid de verloskunde als bedrijf hebben uitgeoefend. De rechtbank grondde hare vrijspraak op het onbewezene van het feit, dat de vrouw zou getreden zjjn op het gebied van den geneesheer. Adv.-gen. mr Bjjleveld was, in tegenstelling met het openb. min. der rechtbank, die het appel had ingesteld, van meening, dat de rechtbank terecht had beslist, dat hier slechts onder den drang der omstandigheden en in 't belang der kraamvrouwen hulp was verleend en dat derhalye terecht eene vrijspraak was gegeven. Hij rcquireerde de be vestiging van het vonnis. Nader verstrekte inlichtingen hebben ons overtuigd, dat onze berichtgever, die ons meldde dat een meisje in de gevangenis te Goes gestorven zou zijn, omdat zij zich de haar opgelegde straf zoozeer aantrok, verkeerd was ingelicht. Het meisje is gestorven aan eene hersenontste king; bij haar komst in de gevangenis moet zij een ontsteking in het oor gehad hebben, die eene ernstige uitbreiding heeft gekregen en haar dood tengevolge had. Hf— Door wijlen mej. J. Vogel, wed. van den heer J. De Ridder, alhier, is aan de weesinrichting te Neerbosch gelegateerd 1/13 gedeelte in de overige een derde part harer zuivere nalatenschap, na aftrek van schulden, lasten en de uitkeeringen, der als vaste som bepaalde legaten. De invoering van uurwerken in de kerken, schijnt burgerrecht te verkrijgen. Te 's Heer Arendskerke en te Nieuwdorp is men daartoe bereids overgegaan. Zes onderofficieren van het regiment grena diers en jagers hebben op een half lot in de staatsloterij, dat zij samen hadden genomen, de prijs van ƒ20.000 getrokken. Te Nieuwe Pekela woonde, eenigszins afge legen en geheel alleen, de landman W. Drewes, 43 jaren oud en gebrekkig van lichaamsbouw, in wiens woning jl. Zondagmorgen brand ontdekt werd. De brand werd gebluscht, doch vruchteloos zocht men den eigenaar en bewoner. Na lang zoeken vond men eindelijk diens lijk reeds verstijfd en met belangrijke wonden en teekenen van verwurging aan den hals, onder het stroo in de schuur verborgen. Er was dus moord gepleegd en die gruweldaad wordt vermoed Zaterdag in den laten avond te zijn geschied zeer waar schijnlijk heeft de dader, door den anderen dag vroegtijdig brand te stichten, de ontdekking van den moord willen voorkomen. Wat door den moordenaar gezocht werd, is slechts ten deele gevonden; de contanten, voor verkochte aardappelen en boekweit ontvangen, waren voor 't meerendeel gebezigd voor afdoening van schuld wegens uitgevoerde timmerwerken. Echter moeten ongeveer zeventig gulden aan geld en een zilveren horloge ontvreemd zrjn. De verslagene had op Zaterdagavond bezoek gehad. Het parket te Winschoten heeft zich met een locaal onderzoek bezig gehouden. Gisteren avond waren in het café Zineken van het Westerhoofd te Amsterdam een groot aantal personen bijeengekomende bekende J. A Fortuyn zou er spreken over de vraag: »Wie zjjn de moordenaars?" in aansluiting aan de rede door Domela Nieuwenkuis onlangs uitgesproken: „wie zijn de dieven?" Forturn ontkende dat de sociaal-democraten door stelen en moorden hun doel zouden willen bereiken en klaagde, dat zijn partij geen lokaal meer ter beschikking kon krijgen, omdat de politie pressie oefende. Malaisie heerscht overal, vervolgde hijoveral weerklinkt de kreetbrood en waar dit geschiedt, is het niet te verwonderen, dat^op- standen door dien eisch ontstaan. Wie zijn dus de moordenaars De moordenaars zijn de regeering en de regeerende klassen Hier viel de commissaris Stork, die met enkele politie-ambtenaren van den aanvang de vergadering had bjjgewoond en in de onmiddellijke nabijheid van den spreker stond, dezen in de rede, met de woorden: »Ik verzoek den spreker zich te matigen, wanneer hjj voortgaat de regeering te belasteren zal ik genoodzaakt zijn deze vergadering te ont binden." Hierop ontstond een geweldig rumoer. Penning, die de vergadering als president leidde, maande de aanwezigen aan zich rustig en kalm te houden. Het rumoer bleef echter voortduren. Penning wees op de aanwezigheid der politie en drong op stilte aan. Fortuyn wilde daarop met spreken voortgaan, maar daar het gewoel onder de toehoorders voort duurde, zeide de heer Stork tot Fortuyn: Als de spreker niet in staat is de orde hier te handhaven, zal ik het doen, door als commissaris van politie op te treden." Opnieuw maande Penning tot stilte aan. Fortuyn begon er op te wijzen, dat dit de eerste maal was, dat de politie Hjj kon niet voortgaan met spreken. Een twin tigtal politie-agenten trad ter zijde de zaal door de veranda binnen. Yan alle kanten riep men: »de politie, de po litie Men stond op en er ontstond algemeene vorwarring, vooral toen zich ook politie-agenten aan de vóorzjjde van het gebouw vertoonden. De vergaderden zochten toen naar alle zijden een goed heenkomen. Men sloeg zelfs de ruiten in om naar buiten te komen. Spoedig was de zaal ontruimd, waartoe de politie medewerkte, hetzij met woorden, hetzjj, naar zjj dit noodig achtte, met stok of sabel. Eén enkel persoon, die een Btoel opnam om zich tegen de politie te verweren, werd in arrest genomen, maar in zeer korten tijd was de geheele menigte naar alle zijden uiteengegaan. Er heerschte in het lokaal een groote wanorde, van op den grond geworpen stoelen, kachels, oproerige blaadjes enz. Enkele groepjes bleven eenige oogenblikken in de nabijheid vertoeven, maar zij gingen weldra uiteen; te ongeveer half negen was het geheele geval geëindigd. Voor dit alles plaats vond, had de commissaris Stork tegenover Fortuyn, die op het spreekge stoelte was blijven staan, geconstateerd, dat da oorzaak van het tumult in het optreden van het publiek lag. De houding der politie was krachtig en tevens bedaard, en waar men de sabel gebruikte, ge schiedde dit blijkblaar met groote omzichtigheid, als middel van overreding, waar woorden niet helpen. Hdbl Uitslag der verkiezingen voor het Engelsch lagerhuis Parker (liberaal) is gekozen te PerthPeel (liberaal) te Warwick. De minister van oorlog Smith, is met groote meerderheid in het Strand te Londen herkozen. De advocaat-generaal Gorst werd gekozen te Chatam, Bright in het centraal arrondissement van Birmingham. Churehill leed tegenover hem de nederlaag. Chamberlain is in het westelijk arrondissement van Birmingham gekozen. In de Newa heeft het jjs zich vastgezet; de schepèn der Russische oorlogsvloot, die voor de Baltische zee bestemd waren, zjjn voor de ijsgang begon naar Reval vertrokken, waar zij overwinteren. Opvallend is het, dat dit jaar een aanzienlek getal oorlogsbodems in Reval en Riga en niet als vroeger uitsluitend in Kronstadt overwinteren. Het aantal gewonden, dat in Belgrado is aangekomen bedraagt tot hiertoe 3000, dat der Boelgaarsche gevangenen 1500. Er heerscht gebrek aan doctoren. Het Timokcorps heeft een zuide lijke richting ingeslagen om zich met bet hoofdleger te vereenigen. Het heeft de Boelgaren bij Bel- grodschik verdreven en onderneemt strooptochten in het Lemgebied. Het hof van appel te Brussel heeft uitspraak gedaan in het proces van den Luxemburgschen oud staatsminister, De Blochausen, tegen deEtoile- belge. Het hof heeft het vonnis van de rechtbank bekrachtigd en den eisch ontzegd, maar op overwegingen, waarin, strenger nog dan door den eersten rechter, de handelingen van den eischer veroordeeld worden. Volgens berichten uit Bombay vonden in Broach rustverstoringen plaats. Een vrome ziel had namelijk geen bouwgrond voor een tempel kunnen krijgen. De oproerlingen maakten zich van de geweren op het politiebureau meester en wilden de Bombay-bank plunderden, wat hun belet werd. De chef der politie en 5 rustver stoorders werden gedoodvier politiebeambten gekwetst. De orde is hersteld. De Engelsche expeditie tegen Birma is te Mingyare aangekomen zonder op tegenstand te stootén. Koning Thebauw heeft een nieuwe oproeping tot zijn volk gericht, waarin hij beveelt, dat 25.000 man gereed moeten staan om op een gunstig oogenblik Arakau en Tavoy onder de leiding van den koning terug te nemen. Volgens de Justice zou de heer Le Royer, voorzitter van den senaat, het congres tegen den 11™ of 12™ December bijeen wenschen te roepen. Generaal Brière de l'Isle en de heer Patenötre, Fransch gezant te Pekin, zijn te Parijs aangekomen. Op de Parijsehe beurs had gisteren een aanmerkelijke daling in de Spaansche papieren plaats, wijl er een gerucht liep, dat koning Alfons zwaar ziek was. In Londen werd zelfs het gerucht verspreid, dat de koning overleden was. Het bericht was onwaar. In den toestand des konings, die gisterenmorgen verergerd was, viel 's avonds eenige beterschap op te merken. Vlissing-en. In de Vrijdag a. 's namiddags te 2 uren te houden raadszitting zullen o.a. twee onderwijzers aan de scholen A en B worden benoemd Ter Meuzen. Heden morgen kwam de justitie uit Middelburg per stoomboot alhier aan en begaf zich onmiddellijk naar Zaamslag in welke gemeente men vermoedt dat eene dienst meid haar pasgeboren kind zoude vermoord hebben. 's Gravenhage. Tot lid van den gemeen teraad is bij herstemming gekozen de heer L. J. S. van Kempen, (cand. van de conservatieven) met 1321 stemmen, tegen 781 op den liberalen candidaat, den heer P. M. Netscher. Tweede kamer. In zake de haven te Lemmer is heden, overeenkomstig een amende ment van den heer Van der Sieijden beslist, dat het onderhoud der haven ten laste der provincie blijft. De overige amendementen werden verwor pen of ingetrokken, waarna het ontwerp is aan genomen, evenals dat tot aanvulling der wet betrekkelijk Friesche kanalen en dat tot vereeni- ging van Rotterdam met Delfshaven. Hierna is aangevangen de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der kiestabel. Terwijl de heeren Vermeulen, De Beaufort en Van der Feltz meenden dat de regeering zooveel mogelijk neutraliteit heeft betracht en derhalve tot intrek king ot verwerping der ingrijpende amendementen adviseerden, bestreden de heeren Van Baar, Schaep- man, Oorver Hooft en Godin de Beaufort de voor dracht, omdat zij den bestaanden toestand zal verergeren en geen stelsel bevat- Londen. De Times verneemt dat koning Milan afstand zal doen van den troon. Er loopt een gerucht dat Oostenrijk Servie zal bezetten omgde tro onsbestjjging van Karageorgewitch te beletten. JWadritl. De koning heelt een aanval van diphteritis. De toestand is gunstiger, loBa. De aanval der Serviërs op hetjeen- trum derf Boelgaren werd afgeslagen. De Boelgaren staan aan de Servische grens. De Serviërs ontrui men Trn. Vergadering van heden, Woensdagmiddag, te 3 uren. Voorzitter de heer mr C. J. Pické. Tegenwoordig al de leden. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt mededeeling gedaan van de ingekomen stukken. Hieronder behoort een schrijven van den heer jhr mr D. G. van Tel lingen, houdende bericht dat hij, wegens eerstdaags vertrek naar elders, ontslag neemt als lid van den raad enz. LM et leedwezen zegt de beer Van Teijlingen daarin maak ik de banden los, die mij nog aan deze gemeente binden, en ware het niet dat de aanleiding daartoe gevonden wordt in de verhoo ging mijner maatschappelijke positie, ik zoude er niet aan gedacht hebben de stad te verlaten, die mij zoolang tot woonplaats heeft verstrekt en waar ik zooveel lief en leed met de mijnen heb ondervonden. Door velen in deze gemeente met hartelijkheid geluk gewenseht met mijne eervolle benoeming, heb ik dien gelukwensch met instemming aan genomen, doch ik heb het niet verheeld en verheel het ook nu niet, dat bij het vele dat ik win, in het bijzonder ook met het oog op al wat eene groote plaats op het gebied van kunsten en wetenschappen aanbiedt, een factor van dageljjksch genot voor mij dreigt ver loren te gaan, nl. de nauwe en vriendschappelijke omgang niet alleen met familieleden en bijzondere vrienden, maar met de burgers in bet algemeen, een omgang, dien een stad als Middelburg mij kon geven, en ook in ruime mate gaf, doch dien ik in eene grootere stad te vergeefs zal zoeken. De gemeenteraad, als vertegenwoordigende die burgerij, gelieve mijnen dank te aanvaarden, voor liet vertrouwen in mij, dien zij mede afvaardigde, gesteld en voor de talrijke bewijzen van vriend schap en waardeering gedurende een menigte van jaren mij en de mijnen gegeven, en voorts den diepgevoelden wensch aan te nemen, dat de toe komst voor mijne vaderstad gunstig zij en dat zij, bij den mogelijken en zelfs te verwachten vooruitgang van hetgeen in hare nabijheid is, de beste gevolgen daarvan moge ondervinden." De voorzitter zegt, dat de zeer nauwe banden die hem aan den schrijver van dezen brief ver binden hem, uit den aard der zaak, verhinderen uit te wijden over de verdiensten van dat geacht lid. Hg gelooft echter de tolk te zijn van al de leden, wanneer hij namens de vergadering verklaart dat zij leedwezen gevoelt over het verlies van dit lid en de hoop uitspreekt dat het hem in zijn volgend leven moge welgaan. Verder deelt de voorzitter mede, dat de verkiezing ter vervulling van de door het vertrek van den heer Van Teijlingen in den raad ontstane vacature is bepaald op 12 Januari 1886, terwgl, ze® herstemming noodig is, die op 25 Jan. d. a. v. zal plaats hebben. De voorziening in de opengevallen plaats als lid der commissie voor de oudheidkundige verza meling wordt aangehouden, terwgl den heer van Teglingen als lid van het college van curatoren over het gymnasium, eervol ontslag wordt verleend. Een schrgven van den heer W. G. van Swers, houdende dankbetuiging voor de ten zgnen opzichte in de vorige vergadering genomen beslis sing, wordt voor kennisgeving aangenomen. Hierop deelt de voorzitter nog mede dat door de ontbonden vereenigingen van het Metalen Kruis alhier l': sectie, ter bewaring in de oud heidskamer is afgestaan, het vaandel en het archief. Daarna komen aan de orde de voorstellen van burgemeester en wethouders. In de eerste plaats dat omtrent de inkwartiering. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering besprokene, stellen burg. en wetk. voor om den agent niet meer gelgk tat dusver geschiedde te benoemen, doch het aan het dag. bestuur over te laten hoe en door wien der beambten ter secretarie (natuurlijk onder verantwoordelijkheid van burg. en weth.) de werkzaamheden, ingevolge de wet op de inkwar tieringen enz. aan het dag. bestuur opgedragen, voortaan zullen worden verricht. Het komt echter burg. en weth. billijk voor, dat aan dien beambte voor dat werk eene vergoeding van 100 's jaars wordt toegekend. Mocht hiertegen bjj den raad geene bedenking bestaan, dan zullen bmrg. en weth. bjj eene latere wijziging der begrooting voor 1886 voorstellen, om, behoudens goedkeuring van ged. staten, art. 5 afd. I hoofdst. I der uitgaven, jaarwedde van de amb tenaren ter gemeente-secretarie, met 100 te verhoogen en daarentegen art. 13 van hoofdst. IX, jaarwedde van den agent van inkwartiering, waarvoor 100 is uitgetrokken, te doen vervallen. Alzoo wordt besloten. In de tweede plaats stellen burg. en weth. voor, en de raad vereenigt zich daarmede, de begrooting van den Vlissingschen rijweg voor 1886 goed te keuren op een bedrag van 4092.07 in ontvang en 3775 in uitgaaf, dus met een vermoedelijk goed slot van 317.07. Nog stellen burg. en weth. voor om hun college te machtigen om, behoudens goedkeuring van ged. staten, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld eene som van hoogstens 9000, hetzij in eens, ketzjj bij gedeelten, tegen eeneirente gelijkstaande met het promesse disconto der Ned Bank en tel kens voor hoogstens drie maanden op de eonditiën bjj die instelling gebruikelijk op te nemen, welke machtiging wordt geacht met 1 Jan. 1885 te zijn ingegaan. Alzoo wordt besloten. Verder achten burg. en weth. het noodig dat een assistent keurmeester van het levend slacht vee, vleesch en spek worde aangesteld, die bjj ziekte van een der keurmeesters als zoodanig kan optreden en wel tegen eene belooning van 10 uit de gemeentekas voor elke maand, gedeelten van maanden voor geheele te rekenen, dat hem den dienst van keurmeester door burg, en weth. is opgedragen. Ook hiermede vereenigt de vergadering zich. Daarna komt in behandeling de, in overleg met het karg. armbestuur en het bestuur der gods huizen, ontworpen verordening, regelende de geneeskundige armverzorging in deze gemeente. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt deze verordening goedgekeurd. Nog wordt overgegaan tot de vaststelling van het suppl. kohier n° 1 van den hoofdeljjken omslag. Het totaal bedrag ervan is ƒ857.31. Alsnu wordt overgegaan'tot de'uitloting van 7 aandeelen in de geldleening van 1881. Achtereenvolgens worden getrokken de nommers: 6, 15, 23, 22, 32, 86 en 45. Het stembureau voor de verkiezing op 12 Ja nuari a. wordt samengesteld als volgtleden de heeren dr J. P. Berdenis van Beriekom en P. M. de Ligny; plaatsvervangende leden de overige gemeenteraadsleden. De zitting is daarna gesloten. Als na een hevige donderbui is de hemel van Boelgarjje opgehelderd. Wel vertoonen er zich nog enkele wolkjes; wel drjjtt nog een groote zwarte wolk en verduistert het schoone beeld der vereeniging met Roemelië, maar de zon zendt haar schitterende stralen op het dappere bergvolk neer en in den lichtenden hemelbol herkent men het gelaat van Rusland, dat met een vriendeljjken lach zich weder tot zjjn ontrouwe zonen wendt. Had men nog de vorige week in het Russische rijk schier niets dan smaadredenen voor vorst Alexander veil; sprak men over niets dan over de hem rechtens toekomende straf: verlies van zjjn kroon, na de ommekeer in het wapengeluk der Serviërs is ook een wending gekomen in de uiting der Russen ten opzichte van den kleinen Alexander. Sympathie gevoelde het volk immer voor hem en zjjn streven, maar in het rjjk van den witten czaar geeft men niet ongestraft aan zjjn gevoelens lucht, wanneer zjj in strijd zjjn met de bedoelingen der regeering. Sedert de nederlaag der Serviërs bjj Slivnitza echter verklaarde de openljjke meening zich zoo luide voor vorst Alexander, dat bet Russische gouvernement moeiljjk tegen den stroom op zal kunnen roeien. Maar bovendien, door de laatste gebeurtenissen is de band tussehen vorst Alexander en zjjn volk hechter dan te voren geworden: zal Rusland zoo ver gaan om wegens zijn anti pathie tegen den persoon des vorsten zich meer gehaat dan de Turk in Boelgarjje te maken? Het zou daardoor in conflict komen met zjjn historische ideeënvan een eenig groot Slavisch rijk. Een tuchtigingherstel van den vroegeren toestand zal het rjjk treffen, dat zoo onnadenkend en ondankbaar het juk afschudde, maar wat het nu alleen wenschte tot stand te brengen, zal het eenmaal, misschien binnen korten tjjd, ont vangen uit de hand van den czaar, den bevrijder en weldoener der Balkanstaten. Schijnt de toekomst wat zonniger voor vorst Alexander, voor zjjn tegenstander koning Milan daarentegen is de zon na korte vreugde onder gegaan. Vorst Alexander heet eenheid, de ridder sans peur et sans reprochekoning Milan scheldt men een lafaard en een despoot. Voor Oostenrijk bracht het plotseling afgebroken krijgsgeluk een bittere verrassinghet vleide zich met de hoop, in troebel water visschend, doormiddel van Servië het verzuimde, den verloren invloed aan den Balkan, te herwinnen. En wat heeft het nu? Op dankbaarheid van koning Milan behoeft het niet te rekenen, die buitendien van platonischen aard zou zij», en Oostenrijks invloed daalt in Servië in gel jjke mate als zjjn beschermeling Milan de liefde van zijn volk verliest. De Servische rorst heeft een hoog spel gewaagdhij heeft zjjn laatste troef uitgespeeld om troon en volk te behouden. Op dit oogenblik dreigt het spel voor hem verloren te gaan. De soldaten, die door hem lichtzinnig, terwille van laag eigenbelang, in het vuur werden gezonden, spreken zjjn naam met een vervloeking uit, tranen vergietend van spijt en wanhoop over hun schande en hun tegenspoed. Milans vjjanden in Servië zetten hun netten verder uit en spreken in stilte af, wanneer zjj hem door Peter Karageorgewitch op den troon zullen ver vangen. Koning Milan leert de onbestendigheid van het geluk kennenzijn snorkerjjen over de inneming van Sofia, waar hjj vorst Alexander zjjn eischen tot schadeloosstelling zou doen onderschreven, hebben hun welverdiende belooning ontvangen. De hoofdstad van Boelgarjje verdwijnt meer en meer uit het gezichtspunt van het Servische leger. Zaribrod is, na door de Serviërs prjjs te zijn gegeven, door de zegevierende Boelgaren bezet. De laatsten willen van geen toegeven hooren; vol enthousiasme drijven zjj den vjjand voor zich uit, terug naar zjjn eigen grondgebied. Op de voor slagen der Porte omtrent een wapenstilstand heeft vorst Alexander ten antwoord gegeven, dat hij daarover niet in onderhandeling kan treden, zoo lang nog éen Servisch soldaat zich op Boelgaarsch grondgebied bevindt. Is het niet natuurlijk, dat den jongen held de roes der overwinning naar het hoofd stjjgt? En intusschen, terwjjl aan de passen van den Balkan' een jong volk en zjjn even jeugdige aanvoerder, ondanks de kleingeestige zelfzucht van grjjze staten, hun onafhankelijkheid tegen een jjverzuchtig mededinger met leeuwenmoed verde digen, kunnen de vertegenwoordigers van diezelfde oude groote mogendheden niet de oplossing vinden, waardoor orde en rust tussehen de broederstaten kan hersteld worden. Het bericht omtrent de sluiting der conferentie is voorbarig geweest; de kansen, dat zjj tot een goed einde zou voeren, staan zelfs wederom slecht. Was het de vorige week Rusland, dat tegen werpingen maakte, in de jongste zitting was het Engeland, dat zich tegen de besluiten der overige mogendheden verzette, in zoover nameljjk, dat de Britsche vertegenwoordiger verdaging der zitting heeft gevraagd, omdat hjj nog nadere instruction zjjner regeering omtrent haar bedoelingen wenschte in te winnen. Volgens een telegram uit Konstan- tinopel aan de Köln. Ztg moet sir White te kennen hebben gegeven, dat Engeland de bepalingen van

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 2