N« 273, 188* Jaargang. 1885. Donderdag 19 November. FEUILLETON. Mid&iMrg 18 November. Heldt in de Tweede kamer* Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen* Prijs per 3/m. franco 3,50* Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën 10 Gent per regel Geboorte», Trouw-, Doodberichten enz.: van -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte 8ERAPE o» nog eons naar boven te gaan de 4enf deg egr iMI -V -V *P«c*é' **•- DELBUROSCHE COURAIMT. Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. Van den Peul, te Zierikzee: A. C. Di Moou, te TholsnW. A. Van Nibuwbnhüuzen, en te Ter Neuzen A. Van de* Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daubk en Cie., John F. Jowss opvolger. De verkiezing, te Sueek gehouden, heeft eene bijzondere beteekenis gehad en de uitslag ervan is zeker door het gansche land met veel belangstelling verbeid. Nu deze bekend is en den heer Heldt een zetel is aangeboden in onze vertegenwoordiging, verdient die keuze van de meerderheid der kiezers in genoemd district wel eenige nadere beschouwing. Zoover onze herinnering van de parlemen taire geschiedenis gaat, is het optreden in onze tweede kamer van een man als den voorzitter van het Algemeen J\'ederlandsch Werkliedenver bond eene ongekende gebeurtenis. De leden onzer tweede kaaier werden steeds gezocht in anderen kringaan den werkenden stand werd niet gedachtzonder dat iemand daarin nog een beleediging voor de werklieden be hoefde te zien. In een vertegenwoordiging, bestemd om tal van vraagstukken van algemeen belang te behandelen en te bespreken, zag men het liefst geplaatst heir, die door hunne opleiding en hunne opvoeding op een hooger peil van ontwikkeling staan dan de gewone werkman. Dit deed aan de waarde van den arbeider in het algemeen niet af, maar aan den anderen kant bleek te meer, hoe onbillijk de regeling van ons kiesrecht is, die aan een groot, zeer groot deel van het volk, dat vooral betrokken is bij de behartiging van zijn belangen door de volksvertegenwoordiging, Keiet zich door een nit zijn midden te doen hooren. Op die onbillijkheid is reeds meermalen gewezenen in den laatsten tijd vooral open baart zich een algemeen streven om daaraan te gemoet te komen en door uitbreiding van ons kiesrecht ook aan den vierden stand stem te geven. Eer dit doel zal zijn bereikt, zal nog wel geruime tjjd voorbij gaan; verbeteringen en veranderingen op politiek terrein, vooral van dien aard, komen niet zoo spoedig tot stand. Door billijkheidsgevoel gedreven, in de overtuiging dat de tweede kamer behoort te zijn een vertegenwoordiging der geheele Datie; en dat daarom de mindergegoede burgers van den staat niet langer mogen worden buiten gesloten, nam de centrale liberale kiesver- eeniging in het district Sueek het besluit den heer Heldt candiöaat te stellen. Novelle van SA CHER-MASO CH. Magdalina ontstelde, toen zij hem gewaar werd, Snelde het plein oyer en de trappen op, in huis; Seraph maakte een gebaar als om haar te Volgen, doch sloeg zich met de hand voor het voorhoofd en stiet een onwelluidenden, harden lach uit. 0Domoormompelde hp, »dank het nood lot; hier hebt gjj uw eerste les gekregen. De vrouwen zijn toch altemaal eender. Die vrouw van Emilian is blijkbaar geen uitzondering, maar egel, Wat zei by ook weer? Het is beter door de ondervinding van anderen te leeren dan door de eigen, welke men dikwijls met zijn hartebloed betaalt. Ik leer en betaal." Hij zonk op den steenen rand der fontein neder, en drukte de handen voor het gelaat, terwijl de steenen nymph met een kouden lach om de dikke lippen ongevoelig op hem neer zag. Den volgenden morgen, toen alles nog sliep, liet Seraph zijn paard zadelen en reed naar Sorpa, waar Barbara logeerde. Hp moest haar zien, bij haar zijn leed ver zetten Toen hij aankwam, bevonden de jagers en drjjvers zich r* ods op het slotplein en de bonden blaften af en toe van ongeduld. ïtjjknecb- fón stapten 4e paarden der gasten af, Heldt is een werkman, een self-made man, die door zijne ontwikkeling staat boven het gros der werklieden, maar steeds voor hunne belangen zich in de bres stelt en met toe wijding daaraan arbeidt. Hij kent nit on dervinding het leven van een groot deel der arbeiders; en, al wijdde hij zich in de laatste jaren hoofdzakelijk aan de redactie van de Werkmansbodeen liet hij zijn ambacht van meubelmaker varen,de nieuwe be trekking van redacteur van dit blad, hem aangeboden, ook nit waardeering van zijne trouw aan de volkzaak en van zijn bekwaamheid, bracht hem te meer op de hoogte van hetgeen er in uitgebreider kring onder de werklieden voorviel. Bezadigd en kalm bepleit hij het goed recht van zijne beginselen en van de zaak, waaraan hij zich het liefst wijdt. Een zeer groot deel van de Nederlandsche werklieden ziet in hem zijn leiderdit getuigt ook het voorzitterschap van het algemeen Nederlandsch werkliedenverbondeen betrekking die bij sedert de oprichting van dit verbond, veertien jaren, vervulde. Hem is thans een zetel aangeboden in de tweede kameren dit is een kloeke daad van de kiezers in het Noorden. Bij de strooming, die tegenwoordig door de gansche wereld gaat en waarvan ook ons land zijn deel krijgt; een strooming die de oplossing van het arbeiders vraagstuk meer en meer op den voorgrond doet treden die dringend ons wijst op veel, waarin verandering dient gebracht te worden, is het van groot belang, dat in onze kamer een stem zich kan doen hooren, die de echo mag heeten van de werklieden in Nederlandnatuurlijk van een deel, maar wij gelooven van het grootste. Er is nog een andere party, die in Kater en Patrimonimum hare organen vindt en eene derde, die Domela Nieuwen huis ais zijn leider beschouwt. Het kan eenmaal zóó ver komen, dat laatstgenoemde, of welke so ciaal-democraat ook, en de werkman Kater in de volksvertegenwoordiging eene plaats zullen innemen. Zoo de anti-revolutionairen in het district Sneek rechtvaardig waren ge weest, hadden zij tegenover een volksman ook een waren volksman moeten stellen en Kater als candidaat geproclameerdzij hadden dan juist getoond de volkszaak, die zij met zulke aandoenlijke betuigingen verzekeren te zijn toegedaan, te willen üienen. Durfden zij het met hun volksman niet aan, en kozen zij daarom een vertegenwoordiger van den adel, die zelfs by hun leider in ongenade was gevallen? Laat hen thans ook elders, waar zij de macht in Seraph bond zyn paard aan een paal en ging in huis, waar hem een bevallig kamermeisje tegen kwam, die vry snibbig vroeg, wie hy eigenlijk zocht. Mevrouw Frendaloska." »Volg my dan", zei zij, trippelde hem voor uit de gang door en wees hem een deur, waarvoor een groote hazewindhond lag; Seraph klopte aan. »Wie is daar?" - „Ik, Barbara." „Wie is ik „Seraph." j O!" terstond werd do deur geopend en Barbara verscheen in een kamerjapon van fijnen Turkschen stof. Zy kamde haar blonde haven uit en zag Seraph met voldoening aan, zeggende »Daar, kus my de hand, en ga dan weer heen, anders kom ik niet klaar met myn toilet." Seraph gehoorzaamde en kuste niet alleen de rechterhand, maar ook de linker en zelfs haar blanken hals. „Maak nu dat ge weg komt - na de jacht spreken wy elkaar." Zij duwde hem de deur uit en draaide den sleutel om. Seraph begaf zich schoorvoetend naar het plein terug, waar het jachtgezelschap weldra byeen kwam. De laatste dame, die verscheen, was Barbara en nadat zij Seraph aan de gravin en de anderen had voor gesteld, had bij nog het genoegen haar zyn hand als stijgbeugel te wogen aanbieden e» haar »n het zadel te balpen handen hebben, eens beproeven om Ktaer te doen kiezen, zij zullen dan even loyaal han delen als de liberalen in het district Sneek. Een Domela Nieuwenbuis in de kamer zou ons niet bevreesd maken. Integendeel, wij gelooven dat spoedig zijne snorkende theorieën ontzenuwd, zijne redeneeringen tot zwijgen gebracht zouden worden. Of wij nu van het jongste kamerlid als volksvertegenwoordiger zulke buitengewone verwachtingen koesteren Volstrekt niet. Heldhaftige daden zien wij van den heer Heldt niet te gemoet. Wie hem kennen, weten dat bescheidenheid een zijner eigenschappen isin de gansch nieuwe omgeving, waarin hij zal worden ge plaatst, zal hij niet op den voorgrond treden. Maar zijne liefde voor de volkszaak zal, naar wij hopen, hem toch tot spreken dringen daar waar dit noodig is. Hij behoede zich zeiven voor den invloed van politieke intrigues; hij, als man van de praktijk, heeft slechts te maken met de groote vraagwat is noodig in het belang van den vierden stand, dien ik vertegenwoordig? En die eigenaardige, eervolle en bijzondere taak geeft aan zijn optreden in de kamer eene buitengewone beteekenis. Als de eerste uit dien stand, wien zulk een eer te beurt valt, begroeten wy hem met vreugde. By de gisteren in het district Sneek gehouden verkiezing is tot lid der tweede kamer gekozen de heer B. li. Heldt (l.) met 2002 van de 3727 uitgebrachte stemmen. De heer A. baron Schimmelpenninck van der Oye (a. en k.) verkreeg 1660 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 4698. Bij de verkiezing op 28 Oct. 1884 brachten 3987 van de 4704 kiezers hunne Btein uit. De liberale candidate!), aftredende leden, de hrn mr. Wybenga, mr. Van Blom en A. Buma vereenigden toen respective lijk 2196, 2195 en 2188 stemmen op zich, terwjjl de antirevolutionaire candidaten, de hrn Oppedyk Huber en Lycklama a Nyeholt 1764, 1750 en 1750 stemmen verkregen. De tweede luitenant T. L. van Wagtendonk, van het 4° regiment infanterie te Haarlem, is op zijn verzoek overgeplaatst bij het Se regiment infanterie en ingedeeld by het 2° bataljon te Middelburg. Uit Vlissingen schrijft men ons Door een 70tal zangers uit Vlissingen en Mid delburg, onder directie van den heer H. C. de Waal uit laatstgenoemde gemeente, werd gisteren avond in de goed bezette zaal van den heer Kuypers een concert gegeven, dat, te oordeelen naar de toejuichingen, die van ti)d tot tyd weer- De trompetten klonkenin een wip zat alles te paard en de stoet zette zich in beweging. Terwijl de dryvers zich naar het bosch spoedden sloegen de ruiters den weg door het dorp in de richting van de heidein, die aan het moeras, den vjjver en de braakliggende akkers grensde. Bjj den kruisweg hielden zy stand en het duurde niet lang of men vernam de stemmen der dryvers; weldra schoten er onder luid gejuich een vos en een haas het bosch uit. De laatste liep dwars over de beide, ierwyl de vos langs het bosch bet moeras zocht te bereiken. De ruiters hadden zich terstond verdeeld; het grootste gedeelte vervolgde den vos, omdat men zich van die jacht meer genoegen voorsteldedoch Barbara zette, door Seraph en nog een paar hëêrën vergezeld, den haas na. De windhonden waren ook losgelaten en het wan een prachtig schouwspel om die slanke die ren over de vlakte te zien jagen, gevolgd door die edele rossen, door ridderlyke ruiters en be vallige ryderessen bereden. Barbara was in den zadel in haar element- Een beeldhouwer zou haar nooit tusschen bloemen afgebeeld hebben, maar op een pantervel, met een lans in de hand, op een steigerend paard. Zij voerde de jacht met een soort van vermetele vreugde aan Seraph bewonderde haar met een zeker afgrijzen en allerlei beelden verrezen voor zyn Oog, van die Noorsche amazone, die het hoofd van den Perziken toning in blood dompelt, na do klonken, over het algemeen scheen te voldoen. Enkele solo nommers, gezongen door de heeron J. M. W. Breukelman uit Rotterdam (tenor) J. 3. van de Leur uit Eindhoven j^ariton) w.s- selden den koorzang af. De heer v. d. L. droeg, hoewel zjjn orgaan door zware verkoudheid sterk was aangedaan, zijne party zoodanig voor dat ge oef endheid als zanger duidelyk bleek. De tenor-solist scheen, blykens een al te gevoelvolle voordrach t nu en dan te vergeten, dat de kleine schrede tus schen het verhevene en belachelyke gemakkelyk valt af te leggen. De koren werden con amors gezongen en, ofschoon de intonatie nu en dan te wenschen overliet, voldeden sommige nummers goed, o. a. het krygslied van Hol. Den yverigen directeur bomt hiervoor lof toe. Het koor werd waardig gesteund door de piano begeleiding van den heer J. H. G. W asch vaa Middelburg. Een bal besloot het concert. Uit Biervliet schrijft men ons In de zitting van den gemeenteraad van Dinsdag is eene nieuwe grensregeling met Philippine ter tafel gebracht. Bezit onze gemeente nu de kleinste helft van en Angelinapolder - een eiland in den Braakman volgens een voorstel der regee ring zal, zoo de onderhandelingen met Philippine met goeden uitslag afloopen, het geheele eiland in het vervolg tot onze gemeente behooren. Philippine zal door nieuwe gronden van den Braakman vergroot worden. De vaststelling van den ligger, der wegen en voetpaden moest uitgesteld worden. De aanbesteding van het wekalyksch onderhoud der schoolgebouwen werd niet goedgekeurd. Eeu nieuwe aanbesteding der reiniging met aanmaking der schoolkachels zal over 14 dagen plaats hebben. Met algemeene stemmen werd eene gunstige be schikking genomen op het verzoek onzer Harmonie om een nieuwen muziektempel op het Marktplein op te richten. De eerste kamer is tegen Donderdag 26 No?., 's avonds 8 uren bijeengeroepen- Volgens de Amst. zyn tot dusver door verschil lende leden der tweede kamer niet minder dan 50 voorstellen ingezonden tot wyziging van do weldra te behandelen nieuwe indeeling der kies districten. De koningin is beschermvrouw geworden vae de Alg. Ned. vrouwenvereeniging Tessèlschade. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevorde ring der pharmacie heeft, na zich te vergeefs tot de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht gewend te hebben met verzoek den steeds meer en meer toenemenden verkoop van geneesmiddelen door onbevoegden te beteugelen, thans tot den minister van binnenlandsche zaken het verzoek gericht, dat aan het verlangen worde tegemöet gekomen. De maatschappij meent dat, waar de wettelyké grootvorstin Ölga, die op haar bruiloft hafé vyanden liet slachten, en dan was het hem weet alsof hy het paard was, dat zy met haar karwats aanvuurde, totdat de windhonden den haas bereikt en gepakt hadden. Toen hy Barbara's ooge® daarbij zoo moordlustig zag fonkelen, verbeeldde hij zich weer, dat hy de haas was, die nét zoolang door den hond gemarteld w,.rd, totdat hy aan hare voeten bezweek en het stuitte hem tegen de borst om in de handen van zulk ëen vrouw te vallen. Maar zij had hem nog niet in haar macht eü hij was nog niet het wild, dat zy naar willekeur kon jagen en dooden. Terwyl de andere den koenen jagers gelukwensch- ten, wendde Seraph zyn paard, gaf het de sporen én draafde naar Horonice terug, waar hy tegen den middag aankwam. Hy begaf zich naar zyn kamer, verkleedde zich en ging weer naar beneden om in den tuin te lezendoch toen hy al op den stoep was, merkte hy eerst, dat hij zijo boek vergeten had en lachte hoofdschuddend over zyn verstrooidheid. Hy bleef een oogenblik staan en zag om zich heenalles werd door de zon beschenen en alles scheen gloed af te stralen. De herdershond had zyn troost by de steenen nyrnph gezocht. De vogeltjes zwegen; in alle spleten en gaten der muren ontwaarde men hagedisjes en slangetjes die zich in de zon koesterden. Seraph had niet veel lust om zich weer aan die hitte bloot te Btellea en was te lui

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 1