N° 259. 128' Jaargang. 1885. Dinsdag 3 November. Oil en Nieuw Nelerlaii, Middelburg 2 November. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m. franco 3,50.' Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel: Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte door F- NAGTGLAS. I IIIDDELBLRGSCHE COURANT. Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. Van derPeijl, te Zierikzee: A. C. De Mooij, te Tholen: W. A. Van Nieüwenhotjzïn, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daobi en Cie., John F. Jones opvolger. De leden der kiesvereeuiging Algemeen Belang en de Vereeniging tot Stemopneming te Leiden hebben, na een niet onbelangrijk debat, de vol gende motie aangenomen„De vergadering betreurt den schoolstrijd, en spreekt den wensch uit, dat de tegenstanders van de tegenwoordige regeling een voorstel zullen indienen dat tot opheffing van den strijd kan leiden." Toch wilde men art. 194 onveranderd houden. Hoe dit kan samengaan is ons duister. Of men kent den toestand niet, wat toch niet te ver wachten is, öf men zoekt naar een weg die niet te vinden is. Het schijnt en wjj vernamen dit met genoegen dat het bestuur der Liberale Unie zich ook met de sociale quaestie bezig houdt. Gisteren toch moet te Amsterdam eene bjjeen- komst plaats gehad hebben tusschen dat bestuur, een drietal werkgevers, n. 1. de heeren J. C. Van Marken, dr. J. Th. Mouthon en D. W. Stork uit Hengelo, en de drie werklieden B. H. Heldt, O. Hommers en Th. de Roth. Genoemde zes personen hadden gevolg gegeyen aan de uitnoodiging van het bestuur om het voorlichting te verstrekken omtrent de onderwer pen die, naar hun oordeel, in de eerste plaats de wetgevende macht behooren bezig te houden tot verbetering van den maatschappeJ jjken toestand der arbeiders. Prof. dr. P. van Geer heeft in de Vragen des Tijds een artikel geschreven over de kenmerken der kiesbevoegdheid naar de jongste voorstellen, waaraan hjj voor het gemakkelijk overzicht, onder staand tafeltje heeft toegevoegd. Daarin is het berekend aantal kiezers volgens elk der besproken stelsels opgenomen. Ter vergelijking zijn ook die getallen vermeld, die met andere kiesstelsels, welke vroeger werden behandeld en nog aan de orde zijn, overeenstemmen. Vermoedelijk aantal kiezers KIESSTELSEL. O ver het geheele r jj k. 1. Tegenwoordige Grondwet128,600 2. Voorstel-Lohman160,000 3. Algemeene census van f 20. 180,000 4. Voorstel Liberale Unie220,000 5. Ontwerp Grondwet252,000 6. Voorstel- Farncombe Sanders 310,000 7. Voorstel-VanHouten(overgangsstelsel) 500,000 8. Beperkt algemeen stemrecht 800,000 Onder het laatstgenoemde wordt hier verstaan het stelsel, waarbij het kiesrecht wordt verleend aan allen, die voor zich en hun gezin in het dagelij ksch onderhoud voorzien, met uitsluiting van de geheel onwetenden, bedeelden en veroor deelden. (Slót.) Het jonge volkje kortte den tjjd met oud» vaderlandsche volksyermaken, en later kwam de bekende ronde dans om den Meiboom, en kon men (zooals overal op de wereld) verliefde paartjes ontmoeten op 't Maagdenpadje, 't Klaverweitje en Kievitswegje, welke namen, hoezeer verbasterd, nog in de omstreken van New-York gevonden worden. De slaven, die in de Hollandsche kolo niën doorgaans zeer zacht werden behandeld, vermaakten zich onderwijl op hunne manier en sprongen op de maat van ruwe negermuziek. Onvermoeide vlijt, onuitputtelijk geduld en kalme berusting bij tegenspoed, kenmerkten deze oude kolonisten. Werkeloosheid werd onder hen schande geacht; ieder behartigde zjjn eigen zaken en men liet zoo weinig mogelijk aan vreemden over. Die vereering van den arbeid in iederen eerlijken vorm is nog altijd de groote drijfkracht gebleven van het leven in de Vereenigde Staten, waar „arbeid adelt" geen schoone klank is, maar eenvoudige werkelijkheid. In 1642 werd voor rekening der compagnie een baksteenen huis gebouwd, de Stads-herberg, welke woning eenige jaren later voor stadhuis werd ingericht. In het reeds genoemde boek 'eeft James W- Gerard een levendige schilderij Jhr m* A. P. C. van Karnebeek heeft heden de leiding van het departement van buitenlandsche zaken op zich genomen. Men schrijft ,ons uit VlsssingeD Heden, Zondag, middag 12 uren is het gebouw der Belgische loodsensocieteit de Unie van den aannemer overgenomen en als blijk daarvan werd op dat oogenblik de Belgische vlag op den toren van bet gebouw geheschen. Dit is het derde gebouw van onzen Noord- zeeboulevard, met welks voltooiing het uiter- ljjk van den voormaligen Westdijk weder aan zienlijk is verhoogd. Nadat door de Holland sche loodssenocieteit op het reeds voor ons zoo goed bekende fraaie hoekpunt van den Noord-zee boulevard een keurig gebouw was gesticht, werden onder het Belgisch loodspersoneel plannen beraamd om ook tot de stichting van een sociëteitsgebouw over te gaan. Dit overleg had evenwel zulk een geruimen tjjd geduurd, dat intusschen door den heer H. Benier een stuk grond naast de Hollandsche loodsensocieteit was aangekocht, voor de oprichting van een woning met kantoren, zoodat door het gebouw voor de Belgische loodsen, thans de derde plaats in de aangevangen rij wordt ingenomen. Het nieuwe gebouw is buitenwerks gemeten 25 M. lang en 11.20 M. breed, inbegrepen het balcon aan de zeezijde. Het gebouw is in Belgisehen stijl met veel ornamenten opgetrokken. Vele versieringen met witte Savornaire steen zjjn aan gebracht, terwijl kozijnen, dorpels en stijlen van dezelfde kunstzandsteen zijn ve rvaardigdoveri gens is het metselwerk op Hollandsche wijze gevoegd, alzoo niet geeement. Van de zijde van het Beursplein in de zooge naamde Djjkstraat het gebouw binnentredende, komt men in eene ruime vestiaire, waar men, rechts afslaande, eene groote wachtkamer voor de loodsen binnentreedtdit lokaal heeft eene lengte van 15 en eene breedte van 9 meter en biedt alzoo ruimte genoeg aan om vijftig rust plaatsen of bedden daarin te kunnen opnemen. Een flink waschtoestel, dat door de duinwaterleiding wordt gevoed, is in deze wachtzaal aangebracht. De wachtkamer uitkomende, geleidt aan de rechterzijde een gemakkelijke trap naar boven en komt men op een ruim portaal, waarmede men toegang tot het societeitslokaal verkrijgt. Deze zaal is het voornaamste gedeelte van het gebouw en heeft eene lengte van 22 bij eene breedte van 10) meter, alzoo eene oppervlakte van 221 M2. Zij is met ornamentwerk en een prachtig plafond versierdheeft een ruim buffet met van wit marmeren blad voorziene toonbank, terwijl boven het buffet twee nissen zijn aangebracht, waarin de busten van den koning en de koningin van België zullen worden geplaatst, die expresselijk tot dit doel op de Antwerpscbe tentoonstelling zjjn aangekocht. De zaal is naar de nieuwste methode dof geschilderd en smaakvol met allerlei kleuren gedecoreerd, zonder dat men over bontheid of overlading behoeft te klagen. Uit deze zaal komt men gelijkvloers op den van die oude herberg en hare vroolijke bezoekers, want onze vaderen waren niet afkeerig van een klucht, een grap of een kwinkslag. Niet minder aardig zijn de bijzonderheden, die hij mededeelt over de wijs, waarop de schout met burgemeester en schepenen recht en gerechtigheid handhaafden; waarbij ook de eerste schrijver overNieüw Neder land, de eerste daar gevestigde rechtsgeleerden Adr. van der Donck, en de bekende Amstërdam- sche dokter Samuel Coster (1656) worden genoemd- Waar Nederlanders zich in die dagen vestigden, werd niet alleen de wildernis ontgonnen, maar liet men ook den akker van het geestelijk leven nooit braak liggen. Spoedig werden dan ook hier kerken gebouwd, en onder de boeken, aan het Z. Geii. gescbonken, is zeer merkwaardig de met portretten en afbeeldingen versierde History of the first Reformed Dutch Church of Jamaica (N. Y.) dcor Henry Onderdonk Jr. (1884). In het Yearbook of the Reformed Prot. Dutch Church of the city of New- York vindt men o. a. de beel tenis van den bekenden predikant Lambertus de Ronde (17201795). Reeds in 1628 kwam Ds, Jonas Miehaelis naar Nieuw-Nederland, die in 1633 door Evefardus Bogardus als vasten predikant vervangen werd. Tot in 1772 behoorden deze gemeenten onder de classis van Amsterdam, doch zij kregen na dien tjjd een zelfstandig beheer. De eerste Hollandsche kerk werd in 1633 gesticht, nadat men zich een tijdlang met een kamer voor den eeredienst had beholpen. Negen jaren daarna vrerd bet houten door een steenen gebouw ver- Noordzee-boulevard en is aan deze zijde het boven genoemde hardsteenen balcon van een meter breedte, loopende langs het geheele gebouw. Uit de societeitszaal terugkeerende komt men, hoog», klimmend, naar de daarop volgende ve" dieping waar zich drie kamers bevinden, tot woning voor den kastelein, terwijl buitendien op deze verdieping de directiekamer en een vestiaire zijn. Nog hooger klimmende bereikt men een platform met zink belegd en houten leggers, dat zich over het geheele gebouw uitstrekt en van uit den boulevard eene hoogte van 10) M. heeft. Wordt men hier reeds bekoord door hel prachtige gezicht op zee, de duinen, de stad Vlissingen en wat verder dit schoone panorama aanbiedt, men staat thans voor een zoogenaamden toren, waaruit de loodsen een vergezicht hebben zoowel op de Wielingen, als bjjzonder op het zoogenaamde Oostgat. Eenmaal op dit platform gekomen, zal men noeieljjk den lust kunnen bedwingen, om ook den toren, tot uitkijk van de loodsen op de N. W. zijde van het gebouw opgericht, te beklimmen, en aldaar aangekomen heeft men tot een hoogte van 20 M. of ruim 70 voet van den beganen grond een vergezicht dat ieder, die het aanschouwen zal, met licht uit het geheugen zal gaan. Van dit hoogste punt waaide Zondag yoor de eerste maal de Belgische driekleur. Wjj dalen thans weder langs buitengewoon ge makkeljjke trappen, intusschen de nette en soliede afwerking van het geheel tot in de kleinste bijzonderheden opmerkende, en zjjn weder in de Djjkstraat gekomen, waar een afzonder lijke ingang naar de wachtkamer der roeiers voert, zijnde eene zaal van 7 meter lengte en 9 meter breedte, voorzien van tien stuks bedden en de verder noodige gemakken. Nog bevinden zich onder het geheele gebouw in den dijk aan den zeebouleyard diverse inrich tingen als, eene ruime keuken, een wjjn-, bier- en kolenkelder met twee portalen, terwijl in den grond van dezen kelder zich een regenbak bevindt die 20.000 emmers water kan bevatten. De aannemers van dit belangrijk gebouw waren de heeren I. M. Ditmars en Van Miert van Mid delburg, die binnen den bepaalden tijd, na aftrek van de regendagen, die in het bestek waren gesti puleerd, heden het gebouw tijdig hebben opgeleverd en wien allen lof toekomt voor het deugdeljjk, tevens sierljjk werk, dat door hen tot uitvoering werd gebracht. Een paar kleine verschillen over bijwerk, met de commissie van toezicht op de uit voering, heeft die overname nog eenige dagen vertraagd. De heer J. J. Notenboom, architect alhier, is de ontwerper van het gebouw, dat onder zjjne lei ding werd uitgevoerd, evenals de beide andere gebouwen op den Noordzee boulevard. Genoemde heer heeft door dit drietal gebouwen een welver* dienden naam als bouwmeester mogen verwerven- Heden werd dan ook aan dien heer door het bestuur der sociëteit de Unie de mededeeling gedaan, dat hem een doorloopend bewijs van vangen, dat later (meermalen vernieuwd en ver beterd is geworden. De band met het oude vaderland verzwakte niet door den afstand der kolonie aan Engeland; waarom de Hollanders in Amerika zich hartelijk verheugden, toen een Oranje vorst in 1688 den troon van Engeland beklom. Op een der feesten sprak een der aanzienlijkste bewoners Izak Remsen zijn vreugde uit over die gezegende omwenteling: In zijn bewaard gebleven toespraak somt hij de grieven op tegen de Engelschen, en hoopt dat de prins van Oranje niet alleen aan de kolonie zelf standigheid zal geven, maar de goede taal van het oude vaderland weer in eere zal herstellen. Hij wijst er op, hoe de kolonisten de voorrechten en zegeningen te weinig hadden gewaardeerd, genoten tot op den treurigen dag, toen de brave oud soldaat, gouverneur Pieter Stujjvesant, de kolonie moest overgeven. In die gelukkige dagen waren er geen onderlinge verschillen en twisten, en leefde men eendrachtig als in éen groot gezin. De Engelschen kwamen, en met hen drukkende belastingen, verlies van privilegiën en andere knevelarjjen, maar de prins van Oranje zal, naar hij vertrouwt, zich de belangen aantrekken eener nederzetting, meest bevolkt door nakomelingen zjjner eigen landgenooten. Bij yoiken, zoowel als bij personen tooit zich het verleden meestal in een schoon en liefelijk gekleurd kleed, en het is dus niet vreemd, dat in het drukke vooruitja- gende New-York menigeen met zeker gevoel van weemoed denkt aan de kalme bebagelphqid va» toegang, als blijk van erkentelijkheid, zal worden verleend. Met den leB Januari 1886 zal waarschijnlijk het gebouw in zijn geheel in gebruik worden genomen, dooh de wachtzalen zoowel van de loodsen als van de roeiers zullen zoo spoedig mogelijk worden betrokken. Een bewijs dat door dezen bouw in een lang gevoelde behoefte wordt voorzien. Het is jammer, dat het schoone gezicht op 't gebouw van de stadzijde door de huizen der voormalige Dijkstraat zeer wordt belemmerd. Door den minister van waterstaat is aan den heer G. Bolier te Scherpenisse vergunning verleend tot het aanleggen van een oester- en pannenput op den vooroever van het waterschap Scherpenisse in de nabijheid van Gorishoek. Met kracht is zoo schrjjft men ons reeds aan het werk begonnen, zoodat men in 2 a, 3 weken zoover gevorderd kan zijn, dat de put aan zjjne bestem ming kan beantwoorden. Evenals van de in 1878 op dit terrein gevormde putten der firma Bolier en Seret, worden ook de kaden van dezen kuip niet hooger opgewerkt dan ongeveer halfvloeds- koogte, wat natuurljjk groote kosten bespaart en ook meer bevorderlijk is aan de goede ontwikke ling en den groei van het zeebanket dan putten die, met zeedijken omringd, hun water alleen door spuimiddelen verkrijgen. Voegen we hier nog bjj, dat men te Sint Maar tensdijk deze week voor het eerst begonnen is met oesterpannen at te steken en dat er daar ter plaatse, evenals te Scherpenisse en Stavenisse, nog duizenden pannen aanwezig zjjn, onder verschillende eigenaren verdeeld, dan kunnen wjj met reden gewag maken van eene toenemende uitbreiding der oestercultuur aan deze zjjde der Oosterschelde. Te Noordgouwe is eene afdeeling opgericht van de Centrale liberale kiesvereeniging gevestigd te Zierikzee. Een bestuur werd gekozen en een reglement vastgesteld. Bestuursleden zjjn de heeren Ch. Groeneveld ds Kater, voorzitter, R. G. de Kater, vice-voorzitter en A. Prinsesecretaris-penningmeester. De president is lid van het centraal bestuur. In de vergadering jl. van het nutsdepartemenfc Biervliet zjjn de eerstvoorgedragenen der dubbel» tallen, met algemeene stemmen, tot leden van het hoofdbestuur der maatschappij gekozen. Uit Amsterdam schrijft men ons dt. 1 Nov. Een rechtsgeding op Zondag, en wel van 5 töt 10 uur, ziehier iets ongektnds in de geschiedenis der Amsterdams'che bali. Het betrof nameljjk een verzoek op kort geding van mr. W. K. van der Breggen, in deze optredende voor de firma De Bruijn, alias de Hollandsche gasfabriek, ten einde het te 4.30 aangevangen sloopingswerk van het buizennet dezer fabriek; waardoor de exploitatie onmogeljjk werd, te doen staken, en wel op grond dat, behalve een concessie in 1846 verleend en die in 1879 was ingetrokken, in 1880 een nieuwe vroeger dagen, toen de voorvaderen zich met het rustig boerenbedrjjf bezighielden op dezelfde plaats; waar thans in een reuzenstad meer dan anderhalf millioen menschen in den dviftigen gang van gespannen handel en njjverheid woelen en Verken: Die tegenstelling werkt Waarschijnljjk mede om de braaiheid der eerste emigranten schier over* dreven te doen prijzen. Zoo eindigt de schrjjvetf van het prachtige werk History of Brooklyn 1869, (Geschenk Z. Gen.) zijn levendige teekening van het voorgeslacht aldus. »A1 deze deugden kunnen wjj ons voorstellen, maar wat de verbeelding zich niet voor den geest kan roepen, is de trouwhartige welluidende klank van de taal, die leven gaf aan die oude woningen en vriendelijk van den eenen buurman tot den anderen ging". Hoe vaart gijf Is uit) huisgezin wel Ja wij zijn allen gezond, welkom vriend, wij zijn blij u te zienkom in en groet mijn vrouw 1 Hoe liefeljjk 1 Hoe schoon! Zoo iets zullen wjj nimmermeer hooren'tls jammer, zeer jammer (dl. II bl. 409). In datzelfde werk komt nog een portret voor, dat de aandacht der Zeeuwen verdient en wel van Martin Kalbfleisch, geb. te Vlissingen den 8en Pebr. 1804een man die na veel lotwisselingen in 1826 naar Amerika verhuisde, en daar, door arbeidzaamheid, eerlijkheid en geluk, tot aanzien en vermogen kwam, zoodat hjj 1868 tot burge meester of mayor van Brooklyn gekozen werd. Tot aan zijn dood (als ik wel heb in 1875) heeft hjj' den goeden naam der Nederlanders, opgehouden»- en was hjj als de „eerljjke Hollander" bekond, i

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 3