MIÜDELRURGSCHE C0UR4NT Gemengde Berichten. Ingezonden stukken. BIJVOEGSEL Maandag 26 October 1885. N°. 252. Middelburg 24 October Eene matinée bij Liszt. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Het gas te Middelburg. VAN DE VAN (Ontleend aan den Rheinischen Kurier.) Heelt u Liszt wel eens gehoord vraagde mij onlangs eene mijner kunstlievende vriendinnen uit Erfurt, in wier huis zich wekelijks een uitge zochte muzikale kring vereenigde, die aan de voordrachten op piano van den Erfurtschen muziekdirecteur Schrattenholz en aan de schoone altstem van mevrouw M steeds dankbaar gehoor schonk. »Ik heb dat buitengewoon geluk niet gehad," antwoordde ik. »Ik ken Liszt alleen persoonlijk. Voor zoover ik weet is dit genot aan den heer Schrattenholz te beurt gevallen. Hij zal u zeker eene betere beschrijving van het heerlijke spel van den meester kunnen geven, dan ik dat zoude doen, zelfs wanneer ik het gehoord had." De aangesprokene voldeed vriendelijk aan dit verlangen en ontwierp een aantrekkelijke schets van de beide Liszt-coneerten, die zijn collega it at zen borger in de lente van 'tjaar 1876 in Düsseldorf arrangeerde en waarop de grijze meester benevens andere werken het groote Hongaarsche divertissement ran Schubert voordroeg. Het gezicht mijner vriendin werd bij de enthu- siaste vertelling van den voortreffeljjken pianist altjjd bedroefder en eindelijk gaf zij haar gemoed lucht in weemoedige klachten over het ongeluk den onbereikbaren toonbeheerscher nooit gehoord te hebben. „Ik herinner mij het spel van Liszt ook", ver telde nu mevrouw W., „maar of hij zich mijner nog herinneren zal, staat te betwijfelen. Mijne herinnering dagteekent uit eenen tijd, die nu on geveer veertig jaren achter ons ligt. Het was op het idyllische eiland Nonnenwerth bij Rolandseck. Het kloostergebouw herbergde toen nog niet zooals nu eene kostschool, maar was als uitspanningsoord ingericht, hetwelk door vele vreemde gasten en ook door Liszt voor zomerverblijf gekozen werd. 'a Avonds wanneer de maan de schilderachtige omtrekken van het schoone Zevengebergte ver lichtte, speelde hij dikwijls met open vensters en ik weet nog, alsof het heden gebeurd was, hoe onvermoeid en in welk eene verrukking wij naar deze betooverende klanken luisterden." „Is het niet treurig, dat dit heerlijke genot ons niet ten deel kan vallen?" zeide mevrouw K., nadat de spreekster geëindigd had. Weimar is zoo dicht bij, wat dunkt u ervan, om eens allen te zamen een bezoek bij Liszt te brengen? In ieder geval zouden we eerst eene uitnoodiging af moeten wachten, want ofschoon Liszt's vriendelijk heid zeer geroemd wordt, zou het toch nog de vraag zijn, of hij ons zoo maar zonder verdere complimenten zou ontvangen." Ik nam het op mjj, voornamelijk met het oog op mijne kunstlievende vriendin, om in stilte den wensch der dames aan den vereerden meester mede te deelen, en vroeg hem tegelijkertijd, of hij veroorloven wilde, dat ik hem bjj die gelegen heid de beide zeer begaafde zoontjes van onzen muziekdirecteur voorsteldewaarop ik zeer spoedig een vriendelijk schrjjven van Fraulein Schorn ontving, die mij uit naam van Liszt mededeelde, dat hij eigenlijk geene muzikale matinée's meer gaf, maar dat hij er eene op den vaststellen wilde en mjj liet vragen op genoemden datum met het gezelschap om elf uur bjj hem te komen. Het was een heerljjke zomersche Zondag, toen wij bij de woning van Liszt, welke aan den ingang van het prachtige slotpark van Weimar ligt, aan kwamen. In ons gevolg bevonden zich, behalve de heer Schrattenholz en zijne twee zonenook nog Fraulein Breidenstein, de bekende sopraan zangeres. De instrumenten (violoncel en viool) der kleine kunstenaars werden in de gang gelegd. Terwijl uit de hoogergelegene vertrekken het pelgrimskoor uit Tannhauser op gedempten toon ons tegenklonk, bestegen wjj met een kloppend hart, zonder geruisch, de met tapijten bedekte trap en werden door eene oudere dame inhet salon binnengeleidwaar een kleine kring, onder welken ik den beroemden Afrika-onderzoeker dr. Gerhard Itohlffs met zijne yrouw, hofraad Gille uit Jena en directeur Zschocher uit Leipzig onderscheidde, naar de voordracht van een in de naastbij zijnde kamer zich bevindend bazuinen kwartet luisterde, hetwelk uit drie leerlingen der Weimarsche orkestschool en hunnen leeraar bestond. Liszt wandelde, welgevallig knikkende en nu en dan door korte opmerkingen en handbewegingen opwekkende, van de ééne kamer naar de andere en kwam toen, ons ziende, naar ons toe met deze woorden„Dat zijn dus de kleine kunste naars wat moeten die vroeg begonnen zijn dat herinnert er mjj aan, hoe ik reeds op zes jarigen leeftjjd op eoncerten moest spelen. Nu, ik ben nieuwsgierig, wat zjj ons zullen voorspelen." Terwjjl het bazuinenklaverblad nog een schoon voor de vier instrumenten gearrangeerd mannen koor voordroeg, dat Liszt vóór ongeveer veertien jaar gecomponeerd had, werden de violoncel en de yiool gehaald. Hofraad Gille was zoo goed naar eenen geschikten stoel voor den tienjarigen violoncellist om te zien, en nadat de instrumenten zuirer gestemd warenhetgeen moeilijk ging daar de Bechateinvleugel een' halven toon lager stond (een feit, dat Liszt tot de ironische bemerking aanleiding gaf, dat Erfurt, als groote stad Weimar, zooals in alles, ook in stemming vooruit was) begOD onze directeur met zjjne beide kleine jongens het t.dur trio van H. W. Gade. De grijze meester had zich in een anderen hoek van het salon teruggetrokken, waar hij aandachtig zat te luisteren. Het duurde niet lang of hij begon met zijnen buurman ijverig te fluisteren, op eenige plaatsen zacht, dan weer sterker te applaudiseeren en toen de finale voorbjj was, gedurende welke Hij opstond en over den schouder van den eenen knaap opmerkzaam in het muziek boek keek, genoot de vader de groote vreugde de schoonste lofredenen van den meester over het talent van zijne beide begaafde kinderen te hooren. Liszt kuste de beide aardige jongens op het voor hoofd en vermaande hen ijverig voort te streven. Wat zullen wij verder te hooren krijgen", vraagde hij den heer Schrattenholz en deze ant woordde, dat hij voornemens geweest was hem nog een violoncelsonate Van Beethoven voor te spelen, dat hij echter ongelukkig de pianopartij vergeten had. »Dat spijt mij zeer," antwoordde de meester, s-bij mij zult gij tevergeefs naar muziek zoeken, ik heb daar in het tuinhuis geen plaats voor kunnen vinden Toen wendde hij zich tot ons, die zich in dien tusschentijd met een paar van zijne leerlingen verbonden hadden en hum zachtjes met verzoeken bestormden, en zeide met een vriendelijken glimlach»Ik zie het wel, de poedel moet absoluut zijne kunsten nog eens vertoonen, maar de poedel is al oud en stijf geworden en zal niet lang meer dansen". Met deze woorden zette hij zich aan den vleugel neder en sprak nu in de edelste taal, in betoo verende woorden voor de aandachtige toehoorders, die van hunne zitplaatsen opgestaan waren en zich dicht om hem geschaard hadden. Als een zalige droom der jeugd ruischte deze zachte, dooi de linkerhand gedragene melodie, welke verlok kende indruk door de kunstige toonfiguren en arabesken, die de rechterhand daarbij verzon, nog verhoogd werd. Hoe straalde het gezicht van den grooten meesterhij scheen naar zjjn eigen spel te luisteren, dat al zachter en geheimzinniger werd, totdat het zich eindelijk in hoogere sferen oploste. Eerbiedig naderden zijne leerlingen, om den geliefden meester de hand te kussen, welke be wijzen van toegenegenheid hij zichtbaar verheugd, ofschoon afwerend ontving. „Maar nu zoude ik graag een solostuk van den kleinen violoncellist willen hooren", zeide Liszt tot dezen, die eveneens met de grootste opmerk zaamheid naar het heerljjke spel geluisterd had. Tot groote verwondering van alle aanwezigen, verklaarde de kleine, terwijl hij zijnen vader treurig aanzag, dat hij geen lust meer in 't spelen had. Eerst toen Liszt zijn verzoek schertsend herhaalde, zette de kleine kunstenaar zich neder en speelde voor den grootsten der grooten het moeilijke Divertissement van Romberg geheel uit het hoofd, wat door enthousiasten bijval van het gansche auditorium en een herhaalden kus van den zichtbaar aangedanen en geroerden meester beloond werd. „Dat was na langen tijd weder eens een genotvolle matinée", zeide hij bij het afscheid met een' innemenden glimlach, terwijl hij den kinderen en hunnen vader herhaaldelijk de hand drukte. Met de heerlijkste gevoelens vervuld, verlieten wij dit, door den genius der kunst voor alle tijden gewijde oord en mijne Erfurtsche vriendin in 't bijzonder kon niet genoeg haren dank betuigen voor het onvergetelijk genot. Wat mij zelf betreft, ik was niet minder dank baar, maar ik ontdekte in mijn moederhart een spoor van jaloezie over het bewonderenswaardige talent van den zoon onzes muziekdirecteurs, wien reeds in zijne vroegste jeugd op zóo schoone wijze het geluk ten deel viel, van één der grootste meesters onzer eeuw de wijding tot het edele beroep eens kunstenaars te ontvangen. „Hoe weinig wordt met een rein hart gegeven!" roept Robert Schumann ergens uit, en hoe zelden zou ik er willen bijvoegen is het aan ons menschen gegeven met een rein en onverdeeld hart te ge nieten. Dat was mijn laatste gedachte na eene matinée bij Liszt. De unie, de school met den hijbei telt nu 670 comités. In het afgeloopen jaar werden 10 nieuwe scholen opgericht. Door het kiescollege der herv. gemeente te Zierikzee is, tengevolge van het bedanken van den heer Van Wijk te Delden, het volgend zestal opgemaakt, bestaande uit de beeren dr Roessing te Emmen, Colenbrander te Herwen, dr Herderschee te Borkulo, dr Van der Meulen te Veendam, L. Slotenmaker te Kedichem en A. C. Buker, eme ritus predikant te Haarlem. Volgens het Centrum is het gerucht als zou een nieuw bisdom voor het noorden des lands worden gesticht, wegens de al te groote uitge breidheid van het aartsbisdom Utrecht, geheel onwaar. Naar wij vernemen heeft de ambtenaar van het O. M. cassatie aangeteekend tegen bet vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij, op grond van art. 173 der gemeentewet, de politieverordening der gemeente Veere niet ver bindend is verklaard. De bevolking der gevangenissen bedroeg op 31 Dec. 1884 een getal yan 3585, tegen 3489 in het vorig jaar, aldus verdeeld Strafgevangenissen 1000, cellulaire gevangenissen 1014, huizen van verzekering 366, huizen van arrest 464, huizen van bewaring 339, rijks opvoe dingsgestichten 402. Het totaal der bij afwisseling opgenomen gevangenen was 73.313, tegen 72.499 in het vorig jaar. Onder de bevolking der buizen van bewaring zijn de passanten begrepenin 1884 bedroeg het aantal 7118. De verblijfdagen der bij afwisseling opgenomen gevangenen bedroegen 1.337.309, wat een ongunstig verschil van 7925 verblijfdagen oplevert, vergeleken met het gemiddeld cijfer van de vier voorgaande jaren. Het getal opvoedelingen, bij afwisseling verpleegd, was 575 of 88 meer dan in het vorig jaar De gezondheidstoestand was gunstig in verge lijking met de vier voorafgaande jaren. De verhouding van het getal ziektedagen tot dat der gezonde was als 1 tot 21.58 tegen 1 tot 18.76 in 1883. Er stierven 51 gevangenen. De verhouding der sterfte tot de bij afwisseling opgenomen be volking bedroeg 0.20 pet. tegen 0.16 in 1883. Er werden 3 zelfmoorden gepleegd. 10 gevallen van krankzinnigheid deden zich voor. Het getal kinderen in 1884 met hunne moeders in de ge vangenis opgenomen of geboren was kleiner dan in ds vier voorafgaande jaren en bedroeg 321. Op 1 Januari 1884 waren 19 personen in gijzeling. In dit jaar werden 182 gegijzelden opgenomen. Op 31 Dec. bleven 24 in hechtenis. Vier misdrijven kwamen voordrie te Hoorn en een te Amsterdam. De onderhoudskosten der gevangenen bedroegen per hoofd 67a/10 cents tegen 66"3 '100 cents in 1883. Uitsluitend tot principale gevangenisstraf ver oordeelden werden er 15.469 opgenomen tegen 14.988 in 1883. Op 31 December waren er 2436 aanwezig. Onder de veroordeelden behoorden 295 vreemdelingen. Het aantal mannen was 13.924, dat der vrouwen 1545. Beneden de 16 jaar waren er 640 tegen 584 het vorig jaar. Het aantal recidivisten was 952 of 6.1 pet. van het totaal aantal veroordeelden, tegen 5.8 pet. het voorgaande jaar. Het bij afwisseling opgenomen aantal militaire veroor deelden bedroeg 400. Bij hunne opneming kenden 3766 veroordeelden lezen noch schrijven. Het vorig jaar bedroeg dit getal 4034. Van de 100 veroordeelden werden in 1884 tot het onderwijs toegelaten 36.10 pet., tegen 37.23 pet. in 1883. Van de 5585 tot het onderwijs toegelatenen konden bij hun ontslag op het einde van het jaar goed lezen en schrijven 3165 gevangenen. In den tijd van twee dagen werden door een negental Fransche jagers in de polders Oud en Nieuw-Noord-Beveland en Annapolder 159 hazen geschoten. Wanneer men nagaat, dat er een maand geleden een kleine 300 geschoten zijn, dan kan men daar zeker niet klagen over gebrek aan wild. Door het bestuur der Ned. Herv. kerk te St. Maartensdijk is besloten om, met het oog op den gedrukten toestand voor den landbouwer, de pachters van kerkelijke landerijen in hunne op te brengen pachtsom te gemoet te komen door eene percentsgewijze vermindering hunner pacht voor den tijd van 6 jaren, d. i. tot de loopende pacht tijd verstreken is. De vermindering is geregeld als volgtvoor pachters, wier pacht van 2630 per gemet bedraagt 10 van ƒ40ƒ50 15 van ƒ50 60 20 en van 6072 25 Gemiddeld beraagt deze vermindering 20 van de totale opbrengst. Voorzeker een voorbeeld dat navolging verdient. De prijs van het rundvleesch is te St. Maartensdijk met 10 ct. per kilo verlaagd en alzoo gebracht van 80 op 70 ct. per kilo, Een bewoner van het eiland Tholen meldt ons Goed voorgaan, doet goed volgen. Dit spreek woord vindt meermalen zijn toepassing, ook in ons eiland. In October 1881 werd te St. Annaland een muziekgezelschap opgericht Scherpenisse volgde in 1882, St. Maartensdijk in het volgende jaar en in 't vorige jaar werd de muziek sociëteit Concordia te Tholen opgericht. Thans is Oud- Vosmeer de vijfde in de rij. Of Stavenisse en Poortvliet zullen volgen? Aan al die muziek- vereenigingen is de naam van den heer J. Vers- wijveren te Halsteren verbonden, want hij was of is van die vijf gezelschappen de kapelmeester, en de dirigeerstaf was of is hem met eere toevertrouwd. Mogen de heeren F. Ampt, G. de Graaff en anderen te Oud-Vosmeer belooning vinden voor hunne moeiten en opofle ringen De werkende leden van de meeste dezer gezel schappen waren vroeger werkende leden, althans voor het grootste gedeelte, van mannenkoren. Heeft of had men in Walcheren een zangersbond, misschien dat wij hier in Ons eiland, in 't vervolg kunnen gewagen van een muziekbond. Welk gezelschap zal tot de oprichting daarvan het initiatief nemen? Te Leeuwarden is partij getrokken van de omstandigheid, dat het centraal-bureau van den telephoondienat is g evestigd in het gebouw van het commissariaat van politie. Door het aan brengen van een electrische schel van het centraal-bureau naar de politiewacht, zijn de geabonneerden in staat gesteld ook des nachts de hulp der politie telephonisch in te roepen. De Amsterdamsche barbiers hebben eene soort van leerlingstelsel ingevoerd. Jongelieden, die dat vak kiezen, kunnen nu bij hen eene ge regelde opleiding genieten- Voor de aanneming van leerlingen stellen zjj eenige voorwaarden en zjj verbinden zich dan om twee jaren als leerling en dan een jaar als jongste bediende bij hun patroon werkzaam te zijn. Na afloop der drie jaren verkrijgen zij, bij gunstigen uitslag vaneen examen, een diploma, hetwelk door volgende patroons moet worden bijgehouden. Een der brieven, uit Amsterdam verzonden en geteekend liet geheim internationaal comité, een telegram maakte daarvan in ons vorig nommer melding was gericht aan den heer A. H. te Koog a. d. Zaan. Adres en inhoud waren gedrukt. In dien brief wordt genoemden heer verweten slechte behandeling van zijn werkvolk, en wordt hij gedreigd met het vermoorden van zijne kin deren en zijne vrouw, waarna hjj ook zelf gedood zou worden. Woensdagavond kwam te Amsterdam een jongmensch, met een roode muts gesierd, in botsing met eenige handwerksgezellen. Toen een hunner het hoofddeksel afrukte en op de straat geworpen had, haalde het ventje, in drift ontstoken, een zakpistool voor den dag en loste een schot. Een kleine looden kogel was, zooalg weldra bleek, een smidsgezel in de hand gedrongen en deze moest zich naar het gasthuis begeven om hulp te vragen. De dader werd naar het politie bureau gebracht, waar hij over zijne heldhaftigheid kon nadenken. Lady Dufferin, de gemalin van den onder koning van Engelsch-Indië, wil in Engeland een beurs oprichten voor vrouwen, die in de medicijnen willen studeeren en het beroep van dokter in Indië willen uitvoeren. De medische studiën worden in Engelsch-Indië zeer veronachtzaamd, daar men ze in 't algemeen voor onnoodig houdt. In dit land beschouwt men namelijk de ziekten als straften van den hemel, waartegen alzoo de mensehelijke wetenschap nieta vermag. Om de vrouwen bekommert men zich weinig, wijl men ze volgens Indisch gebruik zoo spoedig mogelijk aan het oog der vreemdelingen onttrekt. Het eenige middel om op een sluwe wijze den Indischen vrouwelijken zieken te hulp te komen ea een vooroordeel, dat haar dikwijls in gevaar brengt weg te nemen, zou zijn in Indië een personeel van vrouwelijke doctoren te vormen, ondersteund door het gouvernement en in staat die medische zorgen te geven waaraan hun sekse in 't bijzonder behoefte heeft. Dit zijn de overwegingen, die lady Dufferin hebben doen besluiten in Engeland vrouweljjke doctoren te vormen met het plan ze vervolgens naar Indië te zenden, waar tegelijkertijd een zeker aantal hospitalen voor vrouwen gesticht zouden moeten worden- Het plan der gravin heeft in Londen veel sympathie opgewekt, waar het ook gesteund wordt door den lord-major, de gravin Marlborough, lord Napier de Magdala, lady Stanley en een groot aantal andere aanzienlijken. Eerstens moeten de noodige fondsen gevonden worden ter volvoering van het plan. Lord Ran dolph Churchil hoort onder de eerste inschrijvers voor dit doel met een som van 100 - De bisschop van Manchester, de heer Fraser, is Donderdag plotseling overleden. De Birmasche regeering zet met ijver haar verdedigingswerken voorter worden aarden wallen opgeworpen en men tracht de rivier te versperren. In den Birmaschen ministerraad vond koning Thebauw tot zijn groote teleurstelling de meerderheid voor den vrede gestemd. De Russen zjjn voornemens in Merv factorpen op te richten ter bereiding van suiker uit meloe nen, die daar in grooten getale groeien, - In een onderhoud met graaf Kalnocky, zoo meldt men uit Weenen, heeit de Perzische gezant te Konstantinopel het onderwerp, en het resultaat eener zending uiteengezet, welke hjj in opdracht zijner regeering eenige weken geleden aan vorst Bismarck had. Mirza Mohsin Khan deelde den rijkskanselier mede, dat, indien er een oorlog tusschen Rusland en Engeland uitbrak, Perzië wegens gebrek aan troepen niet bjj machte zou zijn Rusland te beletten over Perzisch grondge bied te trekken, waarom bet de mogendheden verzoekt Perzië neutraal te verklaren. Vorst Bismarck beloofde met de andere mogendheden over dit verzoek te beraadslagen. Perzië heeft een gezantschap opgericht in Berlijn, waarheen de ambassadeur Mirza Riya Khan dea 20 Noy, zal vertrekken. M. de R, Naar aanleiding van het over 't gas handelend ingezonden stukje van Lux wil ik de opmerking niet terughouden dat óok ik gedurende eenigen tijd over slecht gas klaagde, doch dat mij gebleken is dat niet de schuld aan de fabriek, maar wel aan mjjne leiding lag. Zou dat niet bp meer klagers 't geval zijn Het was overigens niet noodig dat de schrjjver zelf verklaart geen deskundige te zjjn; uit zjjne mededeeling omtrent de aardige proef met een stukje blauw lakmoespapier, om de zuiverheid van het gas te onderzoeken, blpkt dit voldoende. Wil men zulk een onderzoek instellen, men neme zjjn toevlucht niet tot zoo'n middeltje dat toch geen doel treft, maar wendde daartoe b. v. aan een oplossing van azjjnzuur loodoxyde of papier, daarmee doortrokken. Het spreekt van zelf dat sommige keeren het gas wel eens minder helder of wit brandt; maar dit kan men grootendeels toeschrjjven aan geringe verontreiniging en misschien ook wel aan het verschil in grondstof. Natuurljjk vindt men onder steenkolen zelfs uit een en dezelfde mijn vaak verscheidenheid, wat van zelf invloed heeft op het daarvan verkregen product. Ik vond het niets meer dan billijk om daarom met een enkel woord tegen het schrjjven van Lux op te komen. Veritas. Gedrukt bjjde Gebroeders Abrahams te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 5