188* Jaargang. Donderdag 8 October. No 237 1885. Middelburg 7 October. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco 3,50; Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën- 20 Cent per regel: geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20: Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Professorale en kaïoer-welspreMMiL onmiddellijk gevolg van deze aanvraag zal dos zjjn Pr*n o;.t- -J ITODELBURGSCHE COURANT. Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. Van der Peijl, te Zierikzee: A. C. De Mooij, te TholenW. A. Va» Nieuwenhdijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz, Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. Hoe rijk aan welsprekendheid is de 295 September geweest Niet dat wij iets te kort willen doen aan de waarde der vruchten, welke op andere dagen ons worden aangeboden, want onze tweede kamer schenkt ods, meestal te veel, wat wij niet wenschenschoone woorden, doch onthoudt ons waarnaar wij zoo vurig verlangen: daden. Maar znlk een stroom van eloquentie, op éen dag als 'tware samenvloeiende in éen accoord den ernst der tijden, mag hoogst zeldzaam heeten. In Amsterdam was het prof. Quack, die op genoemden dag zijn hoogleeraarsambt aan vaardde met eene rede, om vorm en inhoud bewonderenswaard. Be Gids van October geeft ze ons te lezenen het is een opmerkelijk toeval dat die rede wordt voorafgegaan door een beschouwing over den gestorven hoogleeraar- minister Modderman, den man met zijn edel hart en zijn hooid vol idealen, aan wiens nagedachtenis de heer W. van der Vlugt zulk een warm en diep gevoeld In memoriam wijdde. Lezenswaardige pennevruchten, die beschou wing over en die toespraak van een hoogleeraar. In de eene wordt ons het beeld geschilderd van den man, die achter de groene tafel met zoovele edele illusiën plaats nam wiens hart gloeide van verheven beginselen, nog niet be dorven door de politiek als het ware, en waarin nog geen plaats werd ingenomen door die koele berekening, waardoor zoo menig „oude vos, achter de schermen van het staatstooneel vergrijsd" zich laat besturenen die een politicus zoo behendig maakt in het wenden en keeren. Zoo stond Modderman daar als versch man met een rijk gemoed vol idealenen hij wekte nieuw leven in de kamer. Maar ook hij ia medegesleept door denpoli- tieken stroom, waartegen hij ten slotte niet meer kon oproeien. Bij het einde van zijn staatkundige loopbaan heeft men, zooals dit op het staatstooneel gebruikelijk is, zijne fou ten hem dubbel aangerekend en zijne deugden als niet geteld. Dat trok hij zich aan. Zijn „eedpreek" deed de toejuichingen verstommen, waarmee men hem had begroet en voortdurend aangemoedigd. Hij is toen gestrand op de klip, die zoo weinigen kunnen ontgaan, omdat de toestand zoo in en in wordt bedorven door hen die belang er bij hebben om voortdurend te doen gelooven, dat er geen braafheid mogelijk is zonder Gods erkenning. Dit begrip toch beheerschte Modderman's standpunt op het gebied van den eedmaar het zou onbillijk zijn om, op grond van zijne gemoedelijke, waarachtig gemeende overtuiging, sprekende uit zijn „eedpreek", hem den lauwer te ontne men: dat hij voor de volksbelangen een open oog en een warm hart koesterde. Naast die beschouwing over dezen verdien stelijken afgestorvene, als passende in één lijst, staat in de Gids de oratie Yan prof. Quack. En als een zondenregister klinken daaruit ons toe tal van vragen. Hoort slechts: „Is het contract tusschen den arbeider en den kapitalist in het algemeen goed geregeld? >Ia bjj de bestaande wetten en rechten het participatiestelsel, de coöperatie en de productie- associatie goed door te voeren Is overal de arbeider wel waarljjk een persoon, niet een koop waar of machine, maar een persoon die met den kapitalist een vrij contract aangaat tot gemeen schappelijk productie? Wordt geheel de arbeid, tijdens de voortbrenging, behoorlijk beschermd en beveiligd? Ia er volkomen vrijheid van beweging en van vereeniging Is het toezicht op de fabrieken een feit? Zjjn er waarborgen voor den rustdag? Worden vrouwen en kinderen van arbeiders als vrouwen en als kinderen behandeld Is er eenige kans dat er een normale arbeidsdag kan komen? Is er plaats voor arbeidersrechtbanken Is er een regeling van het leerlingschap? Wordt er voor arbeiderswoningen iets gedaan? Is bet drankmis bruik aan banden gelegd Is er behoorlijke gelegenheid om de opgelegde spaarpenningen veilig te kunnen beleggen Zjjn er maatregelen tegen woeker, tegen vervalscbing van levensmiddelen Wordt er over gedacht om het huis-en handwerk in zijn concurrentie tegen fabrieks-arbeid te steunen, door een ter beschikking stellen van mechanische drijfkracht in elke woning Zijn er pensioenfondsen voor arbeiders Zjjn er verzekeringen tegen ongelukken, ziekte en invaliditeit Is kolonisatie hier en ginds eene goede uitweg voor overbevolking Welke wjjzigingen zijn er in de Europeesche arbeidstoestanden te brengen met het oog op de ontzettende ontwikkeling der productie in Amerika? Wordt er in 't algemeen iets gedaan voor de ver heffing zoowel voor het arbeidsvermogen als voor den levensstandaard der werklieden Voorzeker die lijst is lang en slaat op den toestand in gansch Europa. Maar, al kunnen wij in Nederland op enkele vragen een be vestigend antwoord geven, op het meerendeel past ons een beschamend zwijgen. En in de verte hoort men den fluitenden stormmarsch der lang ingehouden en ontketende hartstochten. Onderdrukt die met geweld, roept men aan de eene zijde waarom de werklieden vrijheid van vereeniging geschonken om hunne belangen te bespreken Het voegt hun niet, om o r d e 1 ij k te vragen naar wat zij meenen, dat verbetering kan brengen in hun toestand. Dat leert men ons uit het Noorden, waar men steeds zoo prat zich toonde op zijn vrijheid. In Groningen ontslaat men een trouwen knecht, die 22 jaar lang zijne diensten verleende, en ontneemt men een ander zijn brood door bij afspraak te be palen, dat geen patroon hem meer in dienst zal nemen. En dat alles omdat zij als voor zitter en secretaris eener werklieden-vereeniging deelnamen aan de algemeene stemrechtbeweging, zonder dat zij daardoor, zoover bekend, eenigs- zins te kort kwamen in hunne plichten tegenover hunne patroons. Zulke betoogingen zoo klinkt het uit een anderen hoek moest men niet toelaten, want men belet ons op straat processies te houden en bij onze zendingsfeesten ziet men met Argusoogen toe, of er ook iets gebeurt buiten het ons aangewezen terrein. Klein geestige sophisten De bescherming, die men u verleent voor eene zaak, welke niet op straat thuis behoort, is juist in uw belanggij hebt steeds gesproken en doet het nog van uw geloof en uwe kerkelijke meeningen als iets bij uitstek heiligs welnu, prijst dan de overheid, die wil voorkomen dat dit alles worde blootgesteld aan spot. En niemand zal u immers beletten, dat gij u in optocht naar een zendingsfeest of kerkwaarts begeeft. En dan nog durft men van die zijde ons verkondigen, dat daar alleen de ware volks vrienden schuilen; dat van dien kant de belangen van het volk juist zoo goed worden behartigd. De kamerzitting van 29 Sept. heeft ons dat moeten leeren. De troonrede, zoo arm en schraal, was het sein voor een stroom van woorden, die wij, globaal berekend, schatten op een tachtig duizend. Drie en veertig vellen, elk twee kolom bevattende, werd ons bijblad rijker; en dat alles zonder eenig practisch nut, en zonder ons nieuwe gezichtspunten te openen. Eene wederzij dsche opsomming van grieven en verwijten, welke ons alleen verbaasd deed staan over de brutaliteit der anti-revolutionai ren, die zelfs een man als Schaepman te mach tig was, en hem den heer Lohman deed toeroepen„Wij hebben nooit geregeerd, zegt mij de geachte afgevaardigde uit Goes. Wij hebben dan toch deel uitgemaakt van 's lands vertegenwoordigingwij hebben ons woord in de regeeringszaken medegesprokenwij hebben, hij vergeve mij de opmerking, ook wel eens eenige daad gepleegd die, hoe goed ook be doeld, niet altijd voor 's lands heil bevorderlijk kon worden geacht. Wij zijn menschen ge weest, mijnheer de afgevaardigde." Om dit mannelijk woord willen wij den ver tegenwoordiger van Breda niet te hard vallen over zijne oratorische verzekering, dat hij bereid is voor de verdoolden onder ons volk zijn laatsten ademtocht, zijn laatsten droppel bloed te geven. Zij klinkt fraai, maar wat daarin wordt verklaard zal nooit geëischt worden. Er is op dit oogenblik behoefte aan kalmer woorden en vooral aan daden, meer dan aan zulke overdreven betuigingen, die ons wel een goed spreker doen kennen maar niet ons over tuigen, dat wij met een waar volksviend te doen hebben. Want tegenover den grooten socialistischen stroom gelden vooral de woorden van prof. Quack ook onzen kamerleden: „Wij kunnen redden. Op het onmetelijk veld der aarde rollen langs de ijzeren rails uit de verten, van tegenovergestelde kanten, met bliksemsnelheid soms twee treinen voort. De locomotieven vliegen en sleepen de lange wagenreeksen vol menschen en kinderen achter zich. Het vuur wordt gestookt, de vonken schieten gloeiend weg, in zwalpende strepen verdikt zich de rook. Daar ziet gij op verren, verren afstand dat de treinen op hetzelfde spoor zich bewe gen. Gij behoudt uw kalmte, uw zelfbedwang. En lang vóór dat een ander iets van het drei gend en ontzettend gevaar der hotsing ge waar wordt, verzet gij de wissels." Hoe dit geschieden kan, daarover in een volgend opstel. Het Utr. Dagbl. schrijft Onder de middelen, om hun die zonder werk zijn, arbeid te verschaffen, is meer dan eens hei ontginning aangeprezen. Als bezwaar daartegen werd echter o.a. veelal aangevoerd, dat de daaraan bestede gelden steeds grootendeels verloren zouden gaan. Dat dit niet altjjd het geval behoeft te zijndat integendeel, onder gunstige voorwaarden, en bij practisch beleid, hei ontgonnen kan worden, zoo, dat niet alleen het daarin gestoken kapitaal behouden bljjft, maar zelfs voordeel geeft, leeren Oud- en Nieuw Groevenbeek bij Putten. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid die in 1846 reeds aangevangen ontginning, thans voor de gezamenlijke eigenaren, den heer Bisdom van Cattenbroek, den heer Jongeneel en mevrouw Schermbeek, onder administratie van dr Fl. Vos, te bezichtigen en hebben met het grootste genoegen de ongeveer 600 hectaren bosch doorkruist. Voornemens zijnde, later, wanneer wjj in het bezit zullen zijn van meer nauwkeurige gegevens, die zaak opzettelijk te behandelen, bepalen wij ons thans ertoe, om erop te wijzen, dat belangstellenden zich daar door aanschouwen -unnen overtuigen, dat het ontginnen van heide door boschbouw niet alleen den vaderlandschen bodem beter en rijker maakt, maar ook den ondernemers voordeel kan geven. Wjj zjjn overtuigd, dat de eigenaren gaarne ieder, die zich op de hoogte wenscht te stellen, daartoe de gelegenheid zullen aanbieden. Wij kunnen hier reeds dadelijk aan toevoegen, dat voor den boschbouw eene betere toekomst zich opent, dewjjl de Veluwsche sparren tegenwoordig in groote hoeveelheid opgekocht worden door Belgen, die er goede prijzen voor besteden en die ze gebruiken voor de werkzaamheden in de mjjnen. Vroeger bezigde men daartoe eikenhout, dat echter niet alleen te duur, maar ook allengs moeieljjker te bekomen is. De dennen nit de Duitsche bosschen zjjn niet zoo vast van structuur als de Veluwsche sparren, die, juist omdat zjj op minder vruchtbaren grond groeien, vaster van hout, en daardoor voor hat aangegeven doel volkomen geschikt gebleken zjjn. Daar de behoefte aan mjjnhout groot en blijvend is, mag men aannemen, dat hierdoor een belangrijke afzet van sparren verzekerd is, temeer van belang, omdat voor dat doel ook die stammen te gebruiken zjjn, die, omdat zjj krom gegroeid zjjn, voor heipalen niet kunnen dienen. Naar wij vernemen zal bij de eerste voorstelling, Donderdag 29 Oct. alhier te geven door de Ver- eenigde Rotterdamsche Tooneelislen, worden opge voerd het bekende geestige blijspel van Lod. Mulderde Jciesvereeniging van Stellendijk. Nu de heer W. yan Zuylen aan dit gezelschap is verbon den, zal de bezetting der mannenrollen weer zjjn ge heel zooals bjj de eerste opvoering. Voor velen zal zeker de hernieuwde kennismaking met dit stuk zeer aangenaam wezen, terwijl menigeen, die het nog niet kent, van de gelegenheid om het te zien opvoeren wel gebruik zal willen maken. waarop hij, 55 jaren geleden, als vrjjwilliger in dienst trad en als zoodanig aan de krijgsverrich tingen tegen België deelnam. De krachtvolle grijsaard, die onlangs zijn 75" jaardag mocht vieren, gaat nog steeds voort met onvermoeiden jjver de belangen der schutterij te behartigen. Voor zoo ver ons bekend, is hjj de eenig overgebleven vrjjwilliger in actieven dienst bij leger en schutterjj uit die dagen. (Bbld.J De heer J. J. Hodde, rijksambtenaar te Elle- woutsdijk, wordt met ingang van 1 November a. verplaatst naar Sas van Gent, terwjjl de heer J. de Vlieger met dien datum van Sint Kruis naar Ellewoutsdjjk wordt overgeplaatst. Door den min. van waterstaat is bepaald, dat de nagenoemde ambtenaren bjj de administratie der Posterijen hunne funciën zullen uitoefenen als volgtde comm. 3e kl. E T. J. P. Neomagus ten postkantore te Meppel; W. Bib bink ten postk. te Delft, de comm. 4e kl. J. W. Krol op het spoorwegpostk. no. 1. Prof. Jonckbloet ligt te Wiesbaden ernstig ziek Akte-examens in Zeeland. Gisteren en heden werden 6 vrouw, candidaten geëxamineerd, 3 ervan werden toegelaten, nl. mej° C. J. van Dishoeck te Goes, G. de Graaf te Water landkerkje en A. J. Krafft van Middelburg. Van de 7 mann. candidaten, die geëxamineerd werden, verkregen er 4 de akte, nl de heeren P. G. de Munck te Ossenisse, J. Bisseeuw te Betran- chement, M. J. Vroljjk te Aardenburg en A. Weisfeit te St. Kruis. De heer M. J. Soutendam, majoor-commandant der schutterjj te Goes, herdenkt beden den dag, Door wjjlen mej. A. G. Herklots is bjj uiterste wilsbeschikking ten behoeve der Middelburgsche atdeeling van de Ned. Gustaaf Adolf- Vereeniging eene som van 100 gelegateerd. Door den kerkeraad der Ev. Luth. gemeente alhier is, ter voorziening in de bestaande vacature» een nominatie opgemaakt, bestaande uit de heeren G. A. Alers te Tiel, J. L. Bleaker te Wildervank en Veendam en C. A. Evelein te Leiden. In een der jongste nummers van het Leidsch Dagblad deelt de heer G. G. Chavannes, pred. te Leiden, den loop der onderhandelingen made en de gevoerde correspondentie met de gemeente-1 commissie der Ned. herv. kerk aldaar, betreffende het oprichten van een gedenksteen in de Pieters kerk, tec eere van de nagedachtenis van wjjlen prof. J. H. Scholten. Die onderhandelingen eindigden hiermede, dat de heer Ch. de mededeeling ontving, «dat de commissie, met volle waardeering van den persoon van genoemden hoogleeraar, exi hulde doende aan de piëteit zijner hem dankbaar gedenkende leerlingen, heeft beslotenin het gedaan versoek niet te treden. En wel omdat het, ruim of bijna vijftig jaar geleden zjjnde, datj bjj uitzondering, voor den gesneuvelden student L. J. G. Beekman door zjjn kameraden eefi gedenksteen werd geplaatst, en voor den hoogleeraar J. H. van der Palm een monument werd opgericht, de gemeente-commissie dit als een afgesloten tijdperk wenscht te beschouwen. Dat tjjdperk wenscht zij voor niemand, wie ook, te heropenen; te minder daar, volgens art. 7 van het reglement op de begraafplaatsen, de gelegenheid bestaat om; meer eigenaardig, op de graven zelve der ont slapenen gedenkteekenen op te richten." De meubelmaker Van Baay, die erkend heeft de vervaardiger te zjjn van het als beleedigend voor regeeringslichamen opgevat stemrechtlied en deswege vervolgd wordt, is gisteren in verhoor ge weest bjj den rechter-commissaris, belast met het onderzoek van strafzaken in Den Haag. Door den verdediger van Jeanne Lorette is ter griffie van het gerechtshof in Den Haag mede deeling gedaan van de indiening van een adres aan Z. M- den koning, waarbjj hjj, mf Haas, namens de veroordeelde, verzoekt dat de gevangenisstraf van drie jaren, waartoe zij is veroordeeld, moge worden veranderd in eene daaraan geëvenredigde celstraf. Het adres is aan het kabinet des konings ingediend en zal door de bemiddeling van het departement van justitie thans om advies worden gezonden aan het gerechtshof en den procureur- generaal. De termjjn voor het indierien van zulk een request was juist eergisteren verstreken, en het

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 1