Laatste Berichten VertrpUea en aanptem schepen. Briefwisseling. Handelsberichten. Verkoopingen en aanbestedingen. W eerkundïge waarnemingen Gemeenteraad van Goes. Algemeen Overzicht. Graanmarkten, enz. Prijzen van BSectsn. ff met vertakkingen in Rome, Napels en Spolete, die zich ten doel stelt meisjes te leveren aan slechte huizen in Amerika. De agenten aldaar betalen die meisjes met 1000 a 2000 franc. Tien personen, by die zaak betrokken, zyn gearresteerd. Er moeten hooggeplaatste personen by in 't spel zyn. De aankomst van de Bayard, met het ljjk van admiraal Courbet aan boord is vertraagd, doordat het schip by het doorvaren aan het Suezkanaal eenige averij bekwam. Breda. By de hier gehouden wordende examens is voor hoofdonderwijzeres geslaagd mej. J. Jansen van Middelburg. Woensdag werd te Zuiddorpe, door den notaris C. J. A. Fercken te Terneuzen, in het openbaar eene derde veiling gehouden van eene hofstede, bestaande in woonhuis, graanschuur, koe- en schaapstallen enz., met erf, bouw- en weiland, dubbelen tuin en boomgaard, behoorende aan den heer L. van Hjjfte, alles gelegen in de gemeente Zuiddorpe, groot 3 hectaren 56 centiaren. Verkocht voor 4600, behoudens de betaling van den boomprijs, zijnde 795, aan den heer C. van Nevele te Zuiddorpe. 20 Aug., des morgens te 8 uren. Verwacht: veranderl. wind. Thermometerstand te Middelburg. 19 A ug. 's avonds 11 aren 57 gr. 20 r 's morgens 8 uren 50 gr. 's middags 1 nur 63 gr. 's avonds 5 uren 59 gr. F. Zitting, heden namiddag gehouden. Voorzitter de hr. mr. J. Gr. de Witt Hamer. Tegen woordig 10 leden. Afwezig de heeren De Jonge van Ellemeet, Flugi van Aspermont en Den Boer. Na voorlezing der notulen der vorige vergadering deelt de voorzitter mede dat bij de openb. gezondh. commissie is ingekomen een rapport, o. a. omtrent het onderzoek van boter, zoowel van monsters op de markt gekocht als van de winkeliers. Daaruit bleek dat er winkeliers waren die de boter vermengd hadden met margarine. Het water der pompen was onveranderd gebleven. Tevens werd in dat rapport gewezen op de uitwaseming van het water der vest, veroorzaakt door de meelfabriek van de wed. J. H. C. Kakebeekedeze uitwase ming is zeer nadeelig voor de gezondheid. Naar aanleiding van dit rapport doet de heer Lambrechtsen de vraag of ook de namen der winkeliers, die aldus de boter verknoeien, zullen bekend gemaakt worden. De voorzitter merkt op dat in de rapporten geen namen worden genoemd doch dat de mededeelingi zonder die namen, denkelyk wel invloed zal uit oefenen op de betrokken personen. Hierover ontstaat nog eenige discussie tusschen de heeren Callenfels, Ramondt, Lambrechtsen en Ochtmanzonder dat dit tot eenig resultaat leidt. Verder, deelt de voorzitter nog mee dat voor de boekery en het archief ten geschenke zyn ontvangen: a van de familie Wertheim een exemplaar der werken van wylen den dichter J. L. Wertheimb van L. de Fouw te Amsterdam, verslag der tydeljjke werkverschaffing aldaar in den winter 1884/85; c van den bibliothecaris der Kon. Bibliotheek, verslag van de aanwinsten ge durende 1884; d van burg. en weth. van Breda en Maastricht de verslagen dier gemeenten over 1884; en e van de regelingscommissie voor de vergadering der Nederlandsche vereeniging van gemeente-ambtenaren, den len Aug" jl. te Goes ge houden, een exemplaar van elk der livretten, die in een der tafelstukken by het diner aanwezig waren verder dat mej. A. G. Kosters hare benoeming tot onderwyzeres aan de meisjesschool heeft aan- Zaterdagen en Zondagen hier door. Hy zou my wel alles van die familie Corbyne weten te vertellen en ook wie die frenle Florinda kon zyn. 's Zaterdags kreeg ik een briefje van mevrouw Fitz-Connaught, dat ik haastig open scheurde Zoudt gy het gelooven? Geen woord over die nieuwe bewoners. Alleen „daar k zoo vriendelijk aangeboden had om haar te helpen, zou ik mis schien wel de gesloten kast in haar kamer willen gaan opensluiten, er een roode portefeuille met teekeningen uitnemen en haar die terstond zenden. De sleutel ging hierby". Dat was al. Ik begaf my natuurlyk dadeljjk op weg. Het huis was als gewoonlijk gesloten en, na een paar maal schellen en kloppen, hoorde ik grendels wegschuiven en verscheen de knecht in zyn hemds mouwen. Ik vertoonde myn brief en sleutel en verzocht toegang. Eerst scheen hy geneigd om tegenwerpingen te maken, maar ik hield vol en kwam eindelyk binnen. Wat een augiasstalDe gang lag nog vol met half ontpakte kisten en pakken. Er was geen stoffer noch bezem op de trappen geweest, sinds het vertrek der Fitz-Con- naughts en in de kamer van mevrouw lag midden op de satynen deken een vieze bundel, dien de knecht, die my vooruitliep, opnam en al tegen- spartelende wegdroeg. Dat was freule Florinda, die op een hammebeen kloof en noch gekleed, noch gewasschen was, terwyl de bonne aan het varen wasl Ik kreeg de portefeuille en snelde heen, vast besloten om myn plicht jegens myn buumouw te vervullen, zooals ik dien begreep. genomen; en dat morgen, Vrijdag 21 Aug», in de bewaarschool voor on- en minvermogenden aan de Beestenmarkt de gewone jaarljjksehe openbare les zal worden gegeven, aanvangende des voor middag te 10 uren voorts dat is ingekomen een verzoek van den heer J. H. Goor om ontslag als onderwijzer en van den heer F. de Dreu om in diens plaats benoemd te worden. De oprichting der school voor M. L. O. voor meisjes maakt het noodig eene wyziging te brengen in de verordening, regelende het lager onderwys, alsmede in die op de heffing en invordering van schoolgeld. Het schoolgeld zal, volgens het ontwerp van B. en W., bedragen ƒ50 'sjaars. Het bedrag is iets hooger dan voor het M. O-, omdat nu ook voor een gedeelte der schoolbe- hoeften door de gemeente zal moeten worden gezorgd. Voorts is daarin opgenomen de machtiging op het college, om aan kinderen van goeden aanleg vrijstelling van het schoolgeld te verleenen, met inachtneming der plaatsruimte, evenals thans voor het M. O. geschiedt. De heer M. de Jonge j* stelt voor het school geld voor school E van 50 op 60 te brengen. Hiertegen verklaren zich de heeren Callenfels, Ramondt, de voorzitter en Ochtman, voornamelijk omdat zjj van die scholen iederen stand wenschen te doen profiteeren. Het voorstel wordt aanbe volen door den heer Quist en den voorsteller. Overgaande tot stemming wordt het echter ver worpen met 8 tegen 2 stemmendie van de heeren Quist en den voorsteller. Daarna stelt de heer Quist voor het schoolgeld voor school A te verhoogen de dagschool van ƒ0.60 op 1 en de avondschool van ƒ0.40 op 0.50, vooral omdat op de christelijke school 1 en ƒ1.20 wordt betaald. De heer Ramondt zegt dat de raadsleden de wet naar eer en geweten moeten handhaven en niet by vergelijking met de christelijke scholen. De heer Quist merkt op dat de bewoners van Middelburg en van andere plaatsen meer betalen, terwyl de voorzitter er op wjjst dat door verhoo ging van schoolgeld niet de zeer gegoeden maar anderen worden getroffen en de eersten toch in de belasting zeker wel het leeuwenaandeel betalen. De heer De Jonge merkt op dat er andere scholen zyn voor hen die niet betalen kunnen. Hy gaat van het denkbeeld uit dat hy die van onderwys profiteert daarvoor betalen moet. Het vooratel-Quist wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Voor waren de heeren Quist, De Jonge en Vervenne. De heer Quist verklaart na dezen uitslag geen voorstel meer te willen doen tot verhooging van het schoolgeld; de verordening wordt daarna met 8 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Quist en De Jonge. De aankoop van grond aan den Westsingel, het in orde brengen der voormalige stoofweide alsmede de verbreeding der Singelstraat geeft aanleiding tot het wyzigen der begrooting voor 1885. De gezamenlijke kosten van een en ander bedragen 1866.23J. Ofschoon ter vergoeding dier kosten 1000 als afgestaan gedeelte van het fondkapitaal der bank wordt aangewend en uit nog andere ontvangst een bedrag van ƒ247 131 beschikbaar is, stellen B. en W. voor, met goedkeurend advies der fin. commissie, het overige tekort als pre- leveraent op het goed slot der rekening van 1884 te vinden, met inbegrip van genoemde ƒ247.131, die reeds op die rekening waren gebracht. Alzoo wordt besloten. Eveneens wordt goedgevonden het voorstel van B. en W. tot wyziging der begrooting, ten gevolge der opheffing van de meisjesschool voor M. O. en de oprichting van school E voor lager onderwys. Het 1" suppletoir kohier van den H. O. wordt voorloopig vastgesteld tot een bedrag van 329 68J. Ten vorige jare werd door B. en W. by de behandeling van het verzoekschrift tot het aan leggen van straatwegen naar en by het station, de toezegging gedaan om, wanneer de uitkomst van den dienst 1884 zulks veroorloofde, aan den Over een half uur ging er een trein naar Londen en ik besloot in persoon de teekeningen naar het St. Midlands hotel te brengen en myn hart voor mevrouw Fitz-Connaught uit te storten. Aan het station ontmoette ik mevrouw Bayliffe, (Zjj ziet iedereen die komt of gaat.) „Zoo, op weg naar de stad juffrouw Wybird? Zeg aan mevrouw Fitz-Connaught, als gy haar ziet, dat haar kleine vriendinnetje het heel goed maakt". „Zoo» vindt gy dat vroeg ik kortaf. „Wel ik heb haar zooeven uit de boot zien komen en zjj zag er engelachtig uit", was het verpletterende antwoord. Ik was te verbaasd om het tegen te spreken. Mevrouw Fitz-Connaught ontving my en de teekeningen met opgetogenheid. Zjj kuste my, bestelde ontbjjt, pakte de teekeningen uit en •trooide ze al te maal over de tafel en de canapé. »0! Daar is het!" riep zjj uit en greep naar de afbeelding van een prachtig oud kasteel. Arme ziel, ik deuk dat het haar een troost zal zyn om dit te zien". Ik behoefde niet te denken dat zjj naar mij zou luisteren voordat zy met haar onderwerp afgedaan had, dus deed ik alsof ik er belang in stelde en vroeg waar het lag. Wordt vervolgd.) raad bet voorstel te doen om een klinkerpad langs den toegangsweg naar het station te leggen. Bljjkens de in de vorige vergadering overgelegde gemeenterekening, veroorlooft het goed slot over 1884 aan die toezegging gevolg te geven. B. en W. stellen nu den raad voor, hen te machtigen bedoeld plan ten uitvoer te brengen en nog vóór November een voetpad van af het stationsplein tot aan de Jacob Valckestraat te doen aanleggen. Overeenkomstig de door den gemeente bouwmeester opgemaakte begrooting zal daartoe eene som van 1800 sl ƒ2000 benoodigd zjjn. Na bestrijding van dit voorstel door de heeren Callenfels en De Jonge en verdediging door den voorzitter en de heeren Ochtman en Lambrechtsen wordt het aangenomen met 6 tegen 3 stemmen.' Tegen waren de heeren Callenfels, De Jonge en Yervenne. De voordracht tot benoeming van een onder wijzer aan school B bestaat uit de heeren G. Jurry, te Hoek, A. Le Clercq, te Goes; M. A. de Man, te Wolfaartsdyk en F. de Dreu te Willems oord. Eerstgenoemde wordt benoemd. De staten van oninbare posten en restanten betrekkelyk den H. O. en de belasting op de honden over de dienstjaren 1883 en 1884 ont moetten bij de fin. commissie geen bezwaar en worden onveranderd vastgesteld. De zitting is daarna gesloten. Er is geen terrein, waarop zoo dikwijls de waarheid wordt bevestigd van het spreekwoord dat ondank 's werelds loon is, als op dat der politieken wy gelooven dat een der voornaamste oorzaken daarvan is het slechte geheugen by de aanhangers der verschillende partjjen of liever de zucht om bij de tegenstanders niets dan het kwade en by de medestrijders Bteeds het goede te zoeken en eikaars verdiensten zooveel mogelyk te ver kleinen. Een bewjjs daarvan geeft ons Ierland te aanschouwen. Gedurende drie jaren was in dat deel van het vereenigd koninkrijk de staat van beleg afgekon digd; dien op te heffen was een der ijverigste bemoeiingen van het vorige liberale kabinet. Wat. onder den indruk der gepleegde moorden op lord Cavendisch en Burke in het leven werd geroepen was nu niet meer zoo dringend noodig de druk, dien deze strenge bepalingen uitoefenden, was zeer groot en mocht niet langer gehandhaafd worden dan hoog noodig was. Toch mocht het, door de oppositie van conservatieve zyde daartegen, den liberalen premier niet gelukken de opheffing van die bepalingen te verkrygen; maar nauwelijks zyn de conservatieven aan het roer ol zy doen wat zij hunnen tegenstanders beletten uit te voe ren. Zy heffen den staat van beleg op. Groote vreugde in Ierland natuurlyk. Men juicht, men houdt optochten, men illumineert. Goed, dat was gewettigd. Maar men denkt niet eraan dat eigenlijk der liberale regeering die heen ging de eer toekomt van deze opheffing. De nieuwe onderkoning van Ierland, vertegen woordiger van het conservatieve bestuur, wordt op zyn reis door een deel van het eiland met vreugdebetooningen overladen, en gehuldigd als een weldoener. Hy laat zich dit alles natuurlyk welgevallen. Het ministerie-Salisbury heeft door die opheffing dan ook eene zeer slimme daad gedaan, met het oog op de a. verkiezingen. Zy kan nu byna zeker zjjn van den steun der Ieren, die op ondubbelzinnige wjjze hunne sympathie voor de conservatieven te kennen geven, en zjj beden ken niet dat diezelfde personen, thans als vrienden begroet en gesteund, de eigenljjke ontwerpers zyn geweest van den staat van beleg. Maar het gros der kiezers verdiept zich niet zoo ernstig in het verleden zy zien slechts de resultaten van het oogenblik en heffen hosanna's aan ter eere van hen die hen bevrijd hebben van een knellenden band, zonder er op te letten dat eigenbelang dezen dreef te geven wat zy vroeger niet wilden toestaan. Toch blijft de Iersche party ernstig verdeeld. Parnell en Michael Davitt staan lynrecht tegen over elkaar. De macht van eerstgenoemde is veel gedaald; en zyn tegenstander laat niet na dien invloed nog meer te fnuiken. Op aandrang van Parnell heeft indertjjd het ministerie-Gladstone voorbereid wat Salisbury thans heeft in het leven geroepen, n. 1. een wet dien het den Ierschen boeren gemakkelyk zal maken hunne gronden vrjj te koopen, door middel van kapitaal dat de staat ter hunner beschikking stelt. Michael Davitt zet de boeren tegen dien maatregel op; het commu nisme wordt door hem gepredikt; de grond be hoort dien pachters eerljjk toe; zy behoeven dien niet te betalen en daardoor den grondbezitters geld voor hun land te verschaffen. Die stryd nu onderling kan de berekening der conservatieve regeering nog wel eens doen falen want te midden van onderling krakeel zullen de Ieren geen tjjd hebben om zich te verstaan over hen die gekozen moeten worden in het lagerhuis en zullen de aanhangers van Davitt per sé een ander kiezen dan de Parnellisten. Toch is het niet onmogelyk dat ten slotte eene samenwerking ontstaat met het doel om Salisbury's kabinet te steunenin Londen toch zegden de aldaar wonende Ieren eenparig Parnell hun hulp toe. Het blytt echter nog de vraag of het kabinet in het lager huis nog eene voldoende meerderheid zal ver krygen. Gunstiger ziet het er voorloopig uit voor de republikeinen in Frankrijkalthans zy zien in de samenstelling der verschillende bureaux van de goweBtelyke raden een gunstig toeken voor den uitslag der algemeen» verkiezingen. Van de 07 departementen zyn er 47 in republikeinschen geest andere bladen noemen de verhouding nog gunstiger. In Duitschland kunnen de conservatieven zeker met meer kans op voorspoedden verkiezingsstrijd aanvaarden. Hun manifest geeft de Koln. Zeitang aanleiding tot de, in het oog van velen zeker wel wat profane, opmerking dat zy het als het ware onzen lieven Heer hebben afgekeken. Op den laatsten scheppingsdag overzag God zyn werk en zeide dat alles goed was. Zoo ook de chefs der conservatieve partyna een terugblik op het af- geloopen jaar verzekeren zy Ende dit alles is zeer goed. Vervolgens keeren zy zich nog eens om, en verzekeren met ingenomenheid zie dit alles is ons werk. Tooh gelooft het Keulsche blad dat hierby veel, zeer veel grootsprekerjj in 't spel is; het gansche stuk is niet veel opmerking waard. De verkiezingsbeweging wordt in Duitschland wel wat op den achtergrond gedrongen door het incident met Spanje, hoewel men het van Duit- sche zyde wat kalmer opvat dan in laatstge noemd land. Dit spreekt van zelfDuitschland neemt de houding aan van iemand die zeker is van zjjne eigen rechtvaardigheid en vast staat in de overtuiging van Spanje toch niets te vreezen te hebben dan eenige vertoogen op papier die met pen en inkt te weerleggen zyn, terwyl de oorlogs schepen, hun gang gaan op de Carolina eilanden. Aan K. Zooals gewoonlijk wordt de zaak geheel verkeerd voorgesteld. Neem de moeite even kennis te nemen van de gevoerde correspon dentie en u zult daarvan zelf overtuigd wezen. Zy ligt voor u en voor ieder ander belangstellende aan ons bureau ter inzage- Aan een boer. De quaestie is al zoo dikwjjls, uitvoerig besproken en ook in ons blad be handeld de nadeelen voor het algemeen van zulk beschermend recht zjjn zoo vaak aangetoond en daarbjj werd steeds opgemerkt dat de voordeelen voor uw stand weinig of niets zullen wezen, dat wjj op dit oogenblik de quaestie wel kunnen laten rusten. Het bericht omtrent het voornemen van den minister van financiën is, zooals gy weten kunt, weer tegengesproken. Mocht echter van dat plan nog iets komen dan biedt zich van zelf de gelegenheid aan om de quaestie nog eens te behandelen. VHssingcn, 20 Aug. Vertrokken het Bel gische stoomschip Stad Nieuport, gezagv. Johan, naar Goole. Middelburg, 20 Aug. Uit Walcheren bood men heden aan jarige tarwe; en van nieuwe vruchten eenige partytjes tarwe, rogge, beide soorten gerst, groene erwten en koolzaad. Van buiten was zeer weinig ter beurs. De nieuwe tarwe was droog, doch verschillend van kleur en is door te hooge vraagprijzen onverkocht gebleven. Door drukke veldbezigheden der landlieden was de aanvoer klein. Ook was de stemming zeer flauw. Jarige tarwe werd voor geringe verzending en conaumtie langzaam prijshoudend gekocht, nieuwe tarwe wordt nominaal genoteerd. Rogge, winter- en zomergerst flauw eender in prjjs. In witte-, bruine en paardenboonen is niets gedaan. Door kleine aanbieding zyn de Walchersche groene kookerwten 25 a 50 cent hooger betaald. Koolzaad is, by sterk verminderden aanvoer, voor olieslageryen en kleine verzending, tot vorige notering gekocht. Puike jarige tarwe 7 60 a 7.75, en tot de hoogste notering by party geveild, voor nieuwe tarwe werd ƒ7.75 a 8 geëisebt, tegen bieden-" pryzen van 7.50rogge 6.10 a 6.25 win- tergerat 4.75 zomergerst 4.50groene kook erwten 875 a ƒ9; koolzakd ƒ8.70 a ƒ800; raapolie 28.50patentolie 30.50ljjnolie 27 per vat op 6/w. contant 1 korting lijnkoeken, zachte 13. harde dito 11 per 104 stuks. gemiddelde marktprijzen Middelburg, 20 Aug. Versche boter 1.05 a 1.15; eieren per 100 stuks 3.60. 19 20 BrAATSLKEUING-SH. Ang. Aug. Weder land. Cert. N. W. Seh. 2% pet. 68 68 dito dito dito 8 823/4 828/jg dito dito dito 4. 102 1017/g dito Obl. 1878 f 1000. 4 10i7/u - dito dito 1883 4 102 103 België. Obligation2% 71 Frankrijk. Origin. Inaeh. 3 Hongarije, Obl. Leening 1867 a. 1205 1001/8 887/jg 873/1 dito dito a. 500 6 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 9 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 66% 601/4 dito Febr.-Aug. 5 6n9/ig dito ian.-Jab5 67 671/m 668Ju dito April-Oct. 5 dito dito Goud 4 9 Polen. Obl. Sohatkist 1844 4 X HV4 43i/g Portugal. Obl. Btl. 1863/80. 3 9 43% dito dito 1881. 5 9 Rusland. Obl. Hope C. 9 1001/9 1006/jj Cert. Inachr. 5e Serie 1854. 5 9 dito dito 6e 1855. 5 B 841/8 84l/i 937/8 9 B97(8 993/1 9 9«S/g »ai 4 9 dito Oosterache le serie. 5 9 567/s dito dito Se 5 9 571/8 dito dito 3e v 6 V BÖS/i

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 3