Laatste Berichten Gemengde Berichten. Onderwijs. Verkoopingen en aanbestedingen. Staten-Generaal. Grondwetsontwerpen 1883/84 en andere inkomsten 2392,835samen dus ƒ5827,47. Onder de posten van uitgaat komen voor belastingen 105,41werkloonen van 't stoofvolk droger, maler, onderman, vierdeman, drie op- en afdoeners en machinist 1118,38 brandstoffen 711,175ambachtslui ƒ501,37; aankoop van twee genaaste stoofporties 600met andere uitgaven nog, hierbij gevoegd, was het gezameljjk bedrag 3390,64$. In den teelt van 1884/85 werden gereed 38562 KG. hart^oed a 64 22931 KG. racine a 47 en 1323 KG. muilen a 42, alles per 1000 KG. De gemeenterekening van Zierikzee over 1884 toont aan een totaal van inkomsten 120435.42 en van uitgaven ƒ117107.65, zoodat zij sluit met een batig saldo van 3327.77. De verschillende hoofdstukken der inkomsten bevatten de volgende totaalcijfers ontvangsten wegens vroegere diensten ƒ5813.975; inkomsten van gemeente-eigendommen en bezittingen ƒ23351.145; belastingen en heffingen ƒ49127.235; inkomsten van verschillenden aard en toevallige baten ƒ34904.151; buitengewone ontvangsten 7238.91. De verschillende hoofdstukken der uitgaven bevatten de volgende totaalcijfershuishoudelijk bestuur ƒ10970.76; kosten betrekking hebbende op plaatselijke belastingen ƒ2408.56 kosten van onderhoud, aanleg en vernieuwing van de openb. gebouwen, wegen, bruggen, veren, vaarten, straten, plantsoenen, pleinen en andere plaatsen tot ge- meene dienst van allen bestemd 26252.17; kosten van onderhoud, aanleg en vernieuwing van de overige gemeente-eigendommen en de daarvoor verschuldigde lasten 545.36 kosten van politie, schutterij, brandweer en straatverlieht. 14191.63; kosten van den geneesk. dienst en van het arm wezen ƒ11279.23; kosten ten behoeve van het onderwjjs en van kunsten en wetenschappen ƒ43670.13 renten en aflossingen van aangegane geldleeningen nihil. Andere uitgaven niet tot de vorige hoofdstukken behoorende 6570.545s onvoorziene uitgaven 1219.26J. De uitslag der verkiezingen bij herstemming in onze provincie is verder als volgt, te Bruinisse. Getal kiezers 115. Ingeleverde geldige biljetten 72. Gekozen de heer Jan van den Berg Mz. aftr. lid met 41 stemmen. Grauw. Getal kiezers 59. Ingeleverde gel dige biljetten 50. Gekozen de heer P. A. van de Voorde, aftredend lid met 30 stemmen. Hoek. Getal kiezers 89. Ingeleverde geldige biljetten 60. Gekozen de heer H. Wolfert met 32 stemmen Kattendjjke. Getal kiezers 48. Ingeleverde geldige biljetten 30. Gekozen de heer Kornelis de Wilde Az. met 24 stemmen. De heer P. K. van Daalen, die verzocht had buiten aanmerking te blijven, verkreeg 6 stemmen. Ouwerkerk. Getal kiezers 48. Ingeleverde geldige biljetten 25. Gekozen de heer J. van der Have Cz. met 22 stemmen Westkapelle. Getal kiezers 107. Ingele verde geldige biljetten 75. Gekozen de heer Leiinis van Rooijen, aftr. lid, met 43 stemmen, de heer Jakob Hendrikse verkreeg 32 stemmen. Zonnemaire. Getal kiezers 51. Ingeleverde geldige biljetten 29. Gekozen de heer Cornelis Frans van den Bout Cz. met 19 stemmen. Met ingang van 1 Sept. a. zjjn tot kweekelingen bjj de rijks kweekschool voor onderwjjzers te Middelburg benoemd: A. Meeldijk te Simonshaven, G. A. Haringman te Colijnsplaat, H. Krop te Oudshoorn, H. de Cruster te Bor.-elen, P. H. W. Sluiters te Hoogvliet, G. Zaaijer te Dirksland, R. J. Geldof te Middelburg, C. Rruin te Vlieland, J. Visser te Schoondijke, J. Hoogstrate te Kapelle, P. C. Maat te Ellewoutsdjjk, A. van Tilburg te Nieuwerkerk a/d IJsel, P. S. van 't Hof te Klundert, A. Verboom te Nieuwerkerk a/d IJsel, P. Beun te Sluis, W. de Vejj te Bath, P. de Hullu Hz. te Zuidzande, P. J- Meijburg te Honselersdjjk en P. Brakman te Weesp. Tot onderwijzeres te Groede is benoemd mej. P. M. van Dijken te Groningen. Bjj het te Utrecht afgenomen examen in riep hjj den tuinman toe, »weet gij voor wien er geluid wordt? „Het is voor mijnheer CaromeP'zei Jenkins. »Watgilde Tod. »Er wordt voor mynheer Caromel geluid mynheer. Hjj is van nacht gestorven." Wjj schrikten altemaal. De baron vergat zijn verontwaar diging tegen mevrouw en de heele familie Schunk en begaf zich naar het sterfhuis, waar hij juffrouw Gwendoline Schunk, die bij haar zuster logeerde, sprak. Men noemde haar in de wandeling Gwinny. „Wij hadden gehoord dat hij zooveel beter was dat hjj herstelde", zei hij. »Dat was ook zoo tot voor een paar dagen, mjjnheer" zei Gwinny met haar zakdoek voor de oogen. „Maar toen is het eensklaps typhus ge worden." »God beware mjjriep de baron hevig ontstellende uit »typhusl" „Helaas ja 1" >Is het dan wel veilig voor u allen om hier te zjjn »Het is natuurljjk gewaagd. Wij doen ons best om niet bang te zjjn en hebben iedereen weggezonden, die gemist kon worden. Ik ben met de oude Grizzel alleen bjj mjjn zuster. Het kind is bjj papa." (Wordt vervolgd.) de Ëngelsche taal is geslaagd mej. E. H. Borel te Goes; in de Fransche taal de heer P. J. van Aartsen te Zuidzande. De heer C. van Puffelen, vroeger alhier, thans te 's Gravenhage woonachtig, komt voor op de voordracht voor onderwjjzer in het handteeke- nen aan een der openbare burgerscholen in de residentie. Te Tholen reed Woensdagavond ongeveer 7 uren een zoon en een knecht van den landbouwer H. U. op een wagen met 2 paarden bespannen naar zjjne hoeve. Onderweg verschrikten de paarden en sloegen op hol, sprongen met wagen en al in een watergarig, en wel zoodanig dat de paarden tegen een weibrug bekneld raakten. Onmiddelljjk kwam hulp opdagen en moesten de planken der brug voor een gedeelte opgebroken worden en tot ieders verwondering werd alles ongedeerd op het droge gebracht. De personen sprongen, terwjjl de paarden te water geraakten, van den wagen af. Tegen de drankwet is in den raad van Eede een nieuw bezwaar geopperd, *t welk van over wegend belang wordt geacht; het betreft de verleening van „vergunning" aan minderjarige meisjes. Een der leden wees erop, dat de raad, tegen de onzedeljjkheid moest waken en er toch in het z. g. »Half Elfje" te Eeden, sterk tegen de zedeljjkheid wordt gezondigd. Na den dood van de ouders is daar de vergunning overgegaan op het oudste der minderjarige meisjes. De voorzitter van den raad verklaarde geen recht te hebben, in dit geval ver gunning te weigeren, ook niet, zoo verklaarde hjj op een vraag van een der leden, wanneer die vergunning gevraagd werd door een meisje van 10 jaren. Verschillende leden oordeelden, dat zoo iets de onzedeljjkheid zeer in de hand werkt. De te Arnhem welbekende harmonica-speler Jaspers, gisteren middag in eene open, tram van daar naar Velp gaande, viel daaruit en kreeg de wielen over het lichaam, Na weinige oogenblikken was hjj een ljjk. Te Pernis en omstreken vielen gisteren dui zenden kleine langwerpige zwarte diertjes uit de lucht, die het zoowel menschen als dieren erg lastig maaktendoor oude lieden werd dit be schouwd als een bode van den regen. Volgens eenige Ëngelsche bladen heeft de koning van Beieren een speciaal agent naar Londen gezonden om Adelina Patti te vragen of zjj genegen was voor hem alleen in den Barbier en La Tzaviata voor te dragen. De diva moet verklaard hebben, dat zjj bereid was in een salon alle stukken te zingen, welke de eenige, koninkljjke toehoorder van haar wenschte te hooren, maar dat het haar onmogeljjk was te zingen, terwjjl zjj een leege theaterzaal voor zich zag, want dit maakte haar bevreesd en angstig. Indien de koning, moet zjj verder gezegd hebben, de eenige kenner wil wezen, die zich in de zaal bevindt, kan hjj aan een regiment soldaten de biljetten uitreiken, en ik zal komenmaar ik kan niet zingen voor een enkele loge. Het onverwacht vertrek van den koning van België via Dover naar Londen schjjnt geen ander doel dan het zeereisje gehad te hebben, daar Z. M. Woensdag te 6 uur 40 weder van Dover naar Ostende is teruggekeerd in het koninklijk jaeht, waarmede de koningin haren gemaal is komen afhalen. Te St. Petersburg gaat men een groot proces beginnen tegen eene bende brandstichters, die sedert 1881 met goed gevolg bezig zjjn geweest met de assurantie-maatschappijen te plukken. Zij gingen aldus te werk Een hunner huurde een bovenhuis, meubelde het prachtig, maar verzekerde zjjn inboedel nog ver boven de waarde. Een ander huurde kort daarna de benedenverdieping, die hjj stoffeerde met eenige uiterst onaanzienljjke meu belen, welke niet geassureerd werden. Dan ont stond er brand in de benedenverdieping, en het wekte geen argwaan, als de huurder van het bovenhuis, dat ook geheel of gedeelteljjk door den brand vernield werd, van deassurantie-maatschappjj de hem toekomende som vroeg. Alleen het zeer veelvuldig voorkomen van brand onder deze om standigheden heeft eindeljjk de zaak doen uitkomen- De ontmoeting van de keizers van Rusland en Oostenrijk zal, volgens de laatste berichten, te Kremsier (nabjj Olmfitz) plaats hebben, en wel van 24—26 Aug. a. Hofbeamten moeten tot het maken van de noodige voorbereidingen reeds derwaarts zijn vertrokken. De beraadslagingen over de afzonderljjke artikelen van de Irish Land Purchase Bill en van het ontwerp tot verbetering van arbeiderswoningen, zullen het Ëngelsche parlement langer bezighouden dan men algemeen verwacht had. De zitting zal waarschjjnljjk niet vóór 13 Augustus kunnen worden gesloten. Ten overstaan van de notarissen C. J. A. Ferc- ken te Terneuzen en D. W. Coninck Westenberg te Sas van Gent, werden op Woensdag 5 dezer te Westdorpe, in het openbaar geveild, twee hof steden met aanhoorigheden, behoorende tot den boedel van wjjlen den heer N. Kerckhaert, in leven burgemeester te Westdorpe als1° eene hofstede enz., met bouw- en weiland, gelegen in de gemeente Axel, samen groot 38 hectaren 16 aren 20 centiarenwaarvan kooper werd de heer G. Wieland te Terneuzen, voor 380, per 44 aren 56 centiaren (Gentsch gemet); en 2° eene hofstede enz., met bouw- en weiland, gelegen in de gemeente Westdorpe, samen groot 11 hectaren 73 aren 5 centiarenkooper hiervan werd de heer R. Kerckhaert te Westdorpe, voor 530 per 44 aren 56 centiaren als boven; Amsterdam. Een vergadering door het bestuur der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer belegd, om de wenscheljjkheid van een nationalen feestdag op 31 Augustus te bespreken, had geen resultaat, aangezien de meeste vertegenwoordigers der 60 vereenigingen, die uit- genoodigd waren, geen imperatief mandaat hadden om te stemmen voor of tegen. De vergadering is verdaagd tot Maandagavond Het voorloopig comité wenacht te 7 uren 's morgens een aubade door muziekkorpsen op den Dam, 1 uur een optocht door 4 groepen, Neêrlands hoop, kracht, roem en deugd voorstellend, 4 uren een kinderkennis achter het museum, 7 uren volks concerten op 7 punten der stad, 11 uren vuurwerk op twee plaatsen. Amsterdam. De rechtbank behandelde heden de zaak tegen den sociaal-democraat Van Ommeren, beschuldigd van het aanplakken der bekende opruiende biljetten. De beschuldigde las zelf zjjne uitvoerige verdediging voor. Het openbaar ministerie achtte, op grond der verklaringen van de getuigen, de schuld wettig en overtuigend bewezen en eischte 2 jaar gevange nisstraf. Donderdag zal de rechtbank uitspraak doen. Afdeelingsver s lagen. Hoofdstuk VI. Van den godsdienst. Enkele leden wenschten ten opzichte van de openbare godsdienstoefening buiten gebouwen en besloten plaatsen grooter vrijheid te geven en kon den zich daarom over het geheel beter vereenigen met de redactie der staatscommissie dan met die der regeering. In het verbod van processiën, terwjjl zendingsfeesten en optochten van niet- godsdienstigen aard ongehinderd waren toegelaten, zagen zjj een ongewenschte inmenging van den staat in kerkeljjke aangelegenheden. Bovendien was niet zoo gemakkelijk uit te maken ook niet bij de (veranderljjke) jurisprudentie van den hoogen raad, welke openbare godsdienstoefeningen in 1848 buiten besloten plaatsen geoorloofd waren. De meeste leden echter wilden den status quo zooveel doenljjk behouden, teneinde het gevaar af te wenden, dat öf thans bestaande processiën belemmerd öf de openbare godsdienstoefeningen buiten besloten plaatsen te zeer uitgebreid werden. Die godsdienstoefeningen waren volstrekt niet gelijk te stellen met de protestantsche zendings feesten, waarvoor particuliere goederen plegen te worden afgestaan en waarvan niemand zijn ondanks getuige behoeft te zjjn. Daarentegen geschieden de processiën langs de openbare straat ten aanschou we ook van andersdenkenden, die er zeer licht aan stoot aan konden nemen. In een land van ge mengde bevolking als het onze behoorde niets zorgvuldiger te worden vermeden dan het opwekken van de godsdienstige hartstochten der menigte. Het ware dan ook hoogst onvoorzichtig, verder te gaan dan tot handhaving van eenmaal verkregen aanspraken. Sommige leden die met deze laatste beschou wingen geheel instemden, wilden dan ook geen redactie-verandering, die tot de gevolgtrekkig zou kunnen leiden, dat op vergunningen, na 1848 verleend, kan worden teruggekomen. Men moest zich gelukkig rekenen, dat het teeder onderwerp der processiën thans een periode van rust is ingetreden, en zich wel wachten om een nieuw tijdvak van onzekerheid en willekeur te openen. Naar het oordeel van vele leden was het dringend noodig, door wjjziging van art. 169 (het bekende art. 168 der bestaande grondwet) de losmaking voor te bereiden van de knellende banden, aan de kerkgenootschappen door hun geldelijke ver houding tot den staat opgelegd. Het vraagstuk dier verhouding zal zich, vooral wanneer eenmaal de schoolquaestie zal zijn opgelost, krachtig op den voorgrond dringen en een beslissing vorderen, waartoe thans de weg moet worden gebaand. De geldeljjke inmenging van den staat werkt hoogst onbilljjk en willekeurig. Yooral ook een wette- ljjke regeling der kerkeljjke pensioenen is hoogst noodzakeljjk. In éen woord veeleer dan besten diging van den bestaanden toestand met al zjjn schaduwzjjden, scheen voorbereiding van een betere regeling op den weg van den grondwetgever te liggen. In hooge mate was men dan ook teleurgesteld door de bepaling van de op de loopende begroo ting uitgetrokken gelden voor de godsdienstige gezindheden en voor leeraars, als een fixum. Staat het dan zoo vast, dat hetzij de toekenning, hetzjj de weigering der bedoelde traktementen, pensioenen en andere inkomsten zjjn goede gronden en naar billijkheid plaats heeft gehad Is het uitgemaakt hoe de uitkeering moet plaats hebben en of zjj ook buiten het bestaande kerkverband kan ge schieden Zal de staat moeten voortgaan de bestaande subsidiën aan bepaalde gemeenten uit te betalen ook indien de gemeenten door uittreding of verwjjdering van een groot, aantal harer leden zeer klein mochten worden of zelfs nagen'oeg geheel mochten uitstervenen de reden waarom die subsidiën zjjn toegekend, de bevordering van den openbaren eeredienst daardoor grootendeels of geheel mocht vervallen Niet hetgeen tot dusver genoten werd, wilde men ontnemen; maar bestaande geldelijke betrekkingen tusschen den staat en de kerkgenootschappen wil men geregeld zien. De staatscommissie wilde, met handhaving van het bestaande en behoudens wettige verplichtingen, uit geenerlei openbare kas gelden ten behoeve van den eeredienst beschikbaar gesteld zien. De regeering wil de mogeljjkheid van nieuwe bjjdragen open houden. De meeste der hier bedoelde leden wilden dat niet. De bestaande banden moeten niet aan gehaald worden. Er kunnen gevallen zjjn, waarin nieuwe subsidiën gebilljjkt zjjn, maar deze over weging moet buiten aanmerking bljjven tegenover het gevaar, dat de openbare kassen aan de kerkeljjke richting van toevallige meerderheden dienstbaar gemaakt zouden worden. Bjj de heerschende kerkeljjke verdeeldheid moet het openbaar gezag zich van alle uitbreiding der bestaande geldeljjke inmenging op dit gebied onthouden. Door onthouding van staatsbemoeiing wordt de godsdienstzin volstrekt niet geschaad. Dit bewees het Christeljjk gereformeerd kerkgenootschap. Ook voor de van ouds gevestigde kerkgenootschappen is het beter op de openbare kassen niet te behoeven te leunen. De gemeenschapszin zou ongetwjjfeld wel met goed gevolg in nieuwe behoeften voorzien. Bjj de beantwoording der vraag, welk standpunt de grondwetgever moet innemen ten aanzien van de inkomsten, die nu reeds door de van ouds gevestigde kerkgenootschappen of haar leeraars worden genoten, liepen de meerlingen zeer uiteen. Het bestaan van verkregen rechten werd door vele leden erkend en sommigen zouden zelfs, naar het denkbeeld van den heer Beelaerts, die rechten door den staat doen afkoopen door middel van kapitaliseering. Andere leden betwistten het be staan van verkregen rechten. De kerkeljjke goederen, die in 1798 tot nationaal eigendom verklaard werden, waren twee eeuwen vroeger aan de R. C. kerk ontnomen, eigendom van de republiek ge worden en door deze aan de staatskerk tot haar onderhoud afgestaan By de opheffing der staatskerk vervielen die goederen weder aan den staat. De in 1815 getroffen schikking was dan ook niet rechtstreeks een erkenning van verkregen rechten. Zij beoogde, op willekeurige wjjze, een einde te maken aan de bestaande moeielijkheden. De kerkgenoot schappen waren destijds niet georganiseerd en konden dus aan de regeling van 1815 geen rechten ontleenen. Yan afkoop scheen dus geen sprake te kunnen zijn, daargelaten de onzekerheid aan wie de uitkeering zou moeten plaats hebben, waarbjj men nog de noodige waarborgen zou missen dat de renten van het kapitaal werkeljjk zouden worden besteed tot het doel waarvoor zjj bestemd zjjn. Enkele andere leden wilden de bestaande uit- keeringen aan de leeraars verzekeren en overigens aan de kerkeljjke gemeenten een termjjn stellen, en zieh langzamerhand op de intrekking van den geldeljjken staatssteun voor bereiden. Hiertegen werd aangevoerd, dat een dergeljjke regeling geen rekening zou houden met de oorzaken, waaruit de geldeljjke bjjdragen aan de kerkgenootschappen zjjn voortgesproten en die niet overal dezelfde zjjn. De meesten der tegenstanders van het regee- ringsvoorstel kwamen dan ook tot hetzelfde besluit als de heeren De Geer en Lohman, in hun nota, nl. dat het aanbeveling verdiende de regeling van al wat op de uitbetaling aan de kerkgenoot schappen betrekking heeft, aan den gewonen wetgever op te dragen en in afwachting dier regeling den bestaanden toestand te handhaven, dan kunnen verkregen rechten worden nagegaan en op de grondslag der daaruit voor te vloeien regeling de subsidiën geleidelijk worden verminderd. Wellicht zouden nieuwere denkbeelden gaandeweg van zelf tot een gewenschte oplossing leiden. Over de aan te nemen redactie werd in alle afdeelingen van gedachten gewisseld en verschil lende voorstellen geformuleerd. Een aantal leden ontwikkelde intusschen de meening, dat het bestaande artikel der grondwet geheel of in hoofdzaak behoorde te worden ge handhaafd, zonder dat eene nadere regeling bjj de wet werd voorgeschreven. De geldeljjke ver houding, werd van deze zjjde betoogd, vormt inderdaad geen band tusschen kerk en staat. Zjj verhindert in geenen deele, dat aan de kerkge nootschappen de noodige vrjjheid van beweging worde gelaten. In het algemeen belet niets, dat de staat voor nuttige zaken geldelijke bjjdrage verleene. Waarom zou hem dan de bevoegdheid moeten worden ontzegd om de financieelen steun te schenken aan een kerkgenootschap, dat daaraan behoefte heeft? Een onderzoek naar de rechten van alle bestaande kerkeljjke gemeenten zou groote moeieljjkheden opleveren en wellicht onuitvoerbaar bljjken. Herziening van art. 168 der grondwet zou dan ook vermoedeljjk slechts tot teleurstelling leiden. In elk geval worden de rechten der kerkgenootschappen door het behoud van dat artikel veel beter gewaarborgd dan door een verwjjzing naar den gewonen wetgever, die de tegenwoordige regeling op losse schroeven zou stellen. Deze leden verklaarden daarin in geen geval te kunnen toestemmen. Wat het hervormde kerkgenootschap betreft, zoo ging men voort, berusten de traktementen en pensioenen der predikanten in de eerste plaats op de rechten, reeds vóór 1815 door de kerk ver kregen, en veelal toegekend in verband met de overneming van kerkeljjke bezittingen door den staat. Tot de vestiging van nieuwe gemeenten of predikantsplaatsen werd bjj dit en andere kerkgenootschappen niet over gaan, dan nadat het thans genoten wordend traktement van rykswege was toegezegd en verzekerd. In het bijzonder kan de Roomsch- katholieke kerk, die voorheen in het bezit was van goederen, uit welker inkomsten hare geesteljjken bezoldigd en hare kerken onderhouden werden, en die haar eigenmachtig door den staat werden, ontnomen, de meest rechtmatige aanspraak maken op het behoud der traktementen en pensioenen, die haar geesteljjken thans genieten. Wat eenmaal als een vergoeding voor de ontnomen goederen is toegestaan, mag nu niet weder worden onthouden. Ook een geleideljjke beperking der uitkeeringen aan de kerkgenootschappen, op welke wjjze men die mocht willen regelen, kwam aan deze leden ten eenenmale verwerpeljjk voor. Vermindering van naar recht en billjjkheid verschuldige uitkee ringen kon slechts als een spoliatie beschouwd worden, onverschillig of zjj langzaam dan wel in eens geschiedde. Yan de hier bedoelde leden konden velen zich niet vereenigen met het voorstel der regeering, om de tweede alinea van het bestaande art. 168 te doen vervallen. Waar de heilzame invloed van goede herders en leeraars op de bevolking algemeen erkend werd, moest de staat in het algemeen be lang ook bevoegd en verplicht geacht worden om daar, waar zjj ontbreken en de gemeente geheel of ten deele onmachtig is om hun bezoldiging ie dragen, in de behoefte te helpen voorzien. Hier voegt zich een weinig gegoede bevolking tot een nieuwe gemeente samenginds breidt de bevolking van onbemiddelde gemeenten zich sterkuit. Voor deze en dergeljjke gevallen moest de mogeljjkheid openbljjven om ook aan leeraars en geesteljjken in nieuwe gemeenten en standplaatsen traktementen toe te kennen. Hierdoor kon tevens worden te gemoet gekomen aan het bezwaar, dat wel de leeraars der van ouds gevestigde, maar niet die der jongere kerkgenootschappen uit 's lands kaf worden bezoldigd. Ook tegenover de in verhouding tot andere kerkgenootschappen zoo karig bedeelde Roomsch-katholieke kerk scheen behoud der tweede alinea van art. 168 billijk. Nu wilde de regeering zich bljjkens de memorie van toelichting wel de bevoegdheid bljjven voorbehouden, om in het ver volg nieuwe traktementen toe te kennen. Maai uit het nieuwe artikel, zooals zjj het wilde lezen

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 2