Jaar Dinsdag 4 Augustus. Gemengde Berichten. a Nationale Militie. Middelburg 3 Augustus. Kerknieuws. Rechtszaken. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per S/m. franco f 3,50.' Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën: 20 Cent per regel: Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Oproeping van verlofgangers der lichting 1882. GEMEENTERAAD. DE KERMIS. O jr-'> m yvJO a MIDDELBURGSS COURANT. Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. Van der Peul, te Zierikzee: A. C. De Moon, te TholenW. A. Van Nieowsnhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van de» Peiji Jz, Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. -• k De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 19 Mei 1885, A n° 843/ 34e atdeeling Provinciaal blad n° 63), roept bp deze op de in deze gemeente wonende milicien verlofgangers der lichting 1882, behoorende tot de 2e treincompagnie van het le, de 2e treineom- pagnie van bet 2e en de 2e treincompagnie van het 3e regiment Veldartillerie, om op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van bun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zp moeten zich vooraf, en wel op Maandag den 10 Augustus a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bjj hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den be paalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandigheid, onder overlegging van eene ver klaring van den geneesheer, tijdig kennis bebooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 3 Augustus 1885. De burgemeester voornoemd, F. ERMERINS, l. b. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Woensdag den 5en Augustus 1885, des namiddags te 2§ uur, eene openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 3 Augustus 1885. De burgemeester voornoemd, F. ERMERINS, l. b. De heer nr K„ W. P. F. baron Gericke van Herwpnen, Zr Ms zaakgelastigde te Lissabon, is benoemd tot HD. minister-resident te Madrid. De verkiezing in het hoofdkiesdistrict Dokkum, noodig geworden door het door den heer E. J, Attema genomen ontslag als lid van de tweede kamer der staten generaal, zal plaats hebben Dinsdag 25 Aug. e. k. en de herstemming, zoo noodig, Dinsdag 8 Sept. d. a. v. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag, den 5ea Augustus, des namiddags te 2j uur, eene vergadering houden ter behandeling der volgende zaken Ingekomen stukken onderzoek geloofsbrieven; gemeenterekening 1884; continuatie der aanstelling van mejuffrouw A. Gr. Wijthoff tot leerares in de wiskunde aan de middelbare meisjesschoolverkoop van grond in de Wage- naarstraat aan mej. Remigiusmachtiging aan het burg. armbestuur tot beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven zpner begrooting voor 1885vaststelling der verordening op de geneeskun dige armverzorging; uitbreiding van het onderwp- zend personeel aan school B met een onderwijzer vaststelling van den staat van oninbare posten, in komsten belasting 1881bezwaarschriften tegen de inkomsten belasting 1885. De verjaardag van H. M. de koningin werd gisteren alhier op de gewone wpze gevierd. Uit de openbare gebouwen en van bpzondere woningen wapperde de nationale driekleur en 's middags werd door het garnizoen op het Molenwater eene parade gehouden, die door den kapitein J. W. D. van Dorth gekommandeerd werd. Het muziekkorps der dd. schutterij maakte de parade mede. Het plan van den gemoedelijken schrijver in het Utr. Dagblad om den verjaardag van het prinsesje door het gansche land als een nationalen feest dag te doen vieren, heeft weerklank gevonden bp de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer in Amsterdam. Zij wil den 31"tcn Aug. tot een feestdag, ten minste voor Amsterdam, maken. Het Handelsblad, waaraan wij dit bericht ont- Jeenem meldt, dat nog niet met zekerheid te zeggen is, waaruit de feestelijkheden zullen bestaan. De vereeniging wil nl., alvorens het programam vast te stellen, zich van de medewerking vaa verschillende andere vereenigingen verzekeren. Een oproeping tot een samenkomst zal binnenkort aan de besturen dier vereenigingen gericht worden. Dat de vereeniging van den 31sten Aug. een prettigen dag zal kunnen maken, daaraan valt niet te twijfelen. Of deze dag als nationale feestdag levensvatbaarheid heeft, zal de toekomst leeren. De zaak der helmhoeden voor ons Indische leger, waarvan de levering zou gegund zijn aan een Belgischen fabrikant, beeft zich eenigszins anders toegedragen, dan uit het schrijven aan de N. R. Ct viel op te maken. Uit inlichtingen, door het Dbld ingewonnen, blijkt, dat de aandacht van het dept. van koloniën was gevallen op een helmhoed, door den Brusselschen fabrikant Tonson in 1883 te Amsterdam tentoongesteld. Men achtte dien een in menig opzicht gewenscht hoofddeksel voor onze Indische militairen, doch nog niet vol komen voldoende. Men onderhandelde met Tonson over wijzigingen in het model, die het nog beter aan het doel zouden doen beantwoorden. Zoo kwam het nieuwe hoofddeksel in de wereld, waarvan dus de eer der uitvinding niet geheel aan ons dept. van koloniën toekomt. Tonson bedong toen, voor 't geval het hem gelukken mocht een exem plaar volkomen naar wensch te vervaardigen, het voorrecht om er een aantal te leveren. Vandaar de belofte van den toenmaligen minister om den Belgischen fabrikant de levering van minstens 10.000 stuks op te dragen. De tegenwoordige minister zal echter de verdere nog benoodigde 27.000 hoeden, na levering dezer 10.000, gunnen aan de Nederlandsche nijverheid. Wij zullen dus nu maar aannemen, dat oor spronkelijk gehandeld is uit kieschheid tegenover den vreemdeling, die hier zijn vinding tentoonstelde en dien men daarom niet wilde voorbijgaan, toen men zijn model met eenige wijziging aannemelijk achtte. Vad.) Het V congres der onderwijzers van blinden wordt morgen, Dinsdag, te 10 uren te Amsterdam geopend. De minister van binnenlandsche zaken zal daarbij tegenwoordig zijn, evenals te 12 uren bij de opening der tentoonstelling in de ontruimde zalen van het museum Van der Hoop. De regeeringen van Baden, België, Brazilië, Duitschland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Rusland, Saksen, Servië en Turkije zullen daarbij officieel vertegenwoordigd zijn. Het muziekkorps der blinden, dat, met toestem ming en voor rekening van de Fransche regeering, tot opluistering van het congres herwaarts is ge komen, zal zich alsdan waarschpnlpk doen hooren. Van des morgens 10 uur af kan men ook toe gang verkrijgen tot de tentoonstelling, tegen betaling van 1, waarvoor men tevens een lot krpgt in de loterp zonder nieten, van voorwerpen op de tentoonstelling aangekocht. Wanneer de 1000 loten zijn geplaatst, wordt de toegangsprijs bepaald op 60 cents. De congresleden hebben vrijen toegang, doch uitsluitend voor zic'azelven, en zijn verplicht bij het eerste bezoek éen lot te nemen, na betaling waarvan hunne congreskaart ten bewijze daarvan wordt afgestempeld. Gedürende de maand Juli 1885 is bij de regee ring geen enkel ambtsbericht ontvangen, waaruit blijken zou dat de besmettelpke longziekte onder het rundvee in Nederland is waargenomen. Naar wij vernemen zal de zoolang verwachte regeling van den Zondagdienst voor de postambte naren met Zondag 6 September a. aanvangen. Hoofdzakelijk zal zij daarin bestaan dat het aantal bestellingen op dien dag vermindert, terwijl met de avondtreinen voor Middelburg 5.27, 7.32, 8.50 en 10.38, voor Goes die van 5.57, 8.3, 8.20 en 10.10, de posttrein uitgesloten, geene brieven zullen vervoerd worden. De heer Justus van Maurik Jr heeft een nieuw blijspel geschreven dat, bp het Neder l- Tooneel in studie genomen zal worden. Lina Schneider begeleidt in September en Oc tober a. een aantal dames op een reis door Italië. Voor zoover de Huisvrouw weet zal dit in Europa het eerste voorbeeld zijn van een gezelschapsreis van enkel vrouwelpke reisgenooten. De Zaterdag te Goes gehouden algemeene ver gadering der Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Nederland werd, zooals wij meldden dat gebeuren zoudoor een gemeenschappelijk diner in het café Hartman besloten. Evenals bij alle dergelpke maaltijden heerschte er eene aangename, zeer gezellige toon en werden, toen men aan bet dessert genaderd was, de sluizen der welsprekendheid wijd opengezet. 't Is onze bedoeling niet al die toosten onder woorden te brengen. Met die op het hoofd van den staat, de gemeente Goes en haar bestuur, op de Nederlandsche vereeniging, de ontwikkeling en den voortdurenden bloei der Bevelandsche vereeni ging, den secretaris der.laatste, den heer J. H. Bybau, lid van gedeputeerde staten van Zeeland, den voorzitter der Ned. vereen., den heer W. J. van Weideren baron Rengers, den burgemeester van 'sHeer Abtskerke, den heer Z. D. Van der Bilt la Motthe, werd de rp geopend. Ook H. M. de koningin werd een toost gewpd, tewijl de diensten der pers niet werden vergeten. Waar de laatste geene gelegenheid had voor de waardeerende woorden dank te zeggen, meenen wij bet niet ongepast daarvoor hier, zoowel als voor de vriendelijke ontvangst en de ondervonden medewerking, onze erkentelijkheid te betuigen. Eén nommér van het feestprogramma was ver vallen, nl. het volksconcert op de Markt, waartoe de medewerking van het harmonie gezelschap Eendracht maakt macht van Kruiningen gevraagd was, doch die niet kon worden verleend. Te Wolfaartsdijk werd Donderdagavond een bijeenkomst gehouden van al de ingezetenen, wien de gemeentebelangen ter harte gaan, samengeroepen door een drietal leden van den gemeenteraad, de heeren G. de Jager, M. de Kater en P. Kallemein, die zich bezwaard gevoelden door eenige beschul digingen, bp strooibiljet verspreid tijdens de jongste verkiezing. Deze beschuldigingen hadden ten doel de beide aftredende leden, de heeren Nooteboom en Van Weel, niet te doen herkiezen, hetgeen in1 zoover gehikt is, dat beiden in herstemming kómen. Het bovengenoemd drietal behandelde de zaak zoo publiek mogelpk, de beschuldigers uit dagende hun beschuldigingen te bewijzen en aantoonende, dat de gemeentebelangen door alle leden van den raad ten zeerste werden behartigd. De partijen bleven evenwel scherp tegenover elkander en de herstemming op 4 Aug. a. belooft warm te zullen zpn. Dv. Z.-H.) Men schrijft ons uit St. Maartensdijk: Doorhet bestuur van den Mupepolder alhier is aan de firma Seret en Bolier, te Scherpenisse, vergunning verleend tot het aan den zeedijk van voornoemden polder plaatsen hunner oesterpannen en het inrch- ten eener loods, tot het verder afwerken dier pannen. Dit is vooral van belang voor onze gemeente, daar er nu een groot deel der werk zaamheden, welke vroeger te Scherpenisse plaats hadden en door arbeiders van daar verricht werden, thans naar onze gemeente zijn overgebracht en door ingezetenen van hier uitgevoerd zullen worden. Men schrijft ons uit Terneuzen In en bp onze stad heerscbt thans buitengewone drukte. Bij het spoorweg-station liggen voortdu rend tal van zeeschepen te lossen en te laden aan de overzijde van het kanaal worden in bin nenschepen groote hoeveelheden vlas verscheept* in de stad zpn behalve eenige particuliere wer ken, de volgende gemeentewerken in uitvoering het plaatsen van eene houten beschoeiing langs de zuidzpde der haven, waarbij deze aanmerkelijk wordt uitgebreid door verzwaring van de losplaats, die door het wegnemen van een keerdjjkje niet in oppervlakte verminderthet bouwen van een steenenkeermunr langs de zuidzpde van genoemde losplaats en bet bouwen eener ondorwijzerswoning. Yan wege het college van kerkvoogden en nota belen der Ned. hervormde gemeente is men bezig met den kerkbouw, terwijl ook een aanvang wordt gemaakt met den bouw van het bestedelingshuis voor de diaconie-armen der hervormde gemeente. Volgt men hierbij den a. s. bouw van nog eenige buizen binnen korten tpd en het opbreken en maken van wege de gemeente van straten en pleinen, dan zal men gereedelpk inzien dat veler handen werk vinden en gedurende betrekkelijk langen tpd geen gebrek aan arbeid zal zpn, daar men boort, dat nog menig zeeschip is te wachten Men schrijft ons uit Axel Aan de oostelelijke rijkswaterleiding loopende van af de Hulstersche vlakte voorbij deze plaats naar den Oostbeer te Terneuzen wordt dit jaar zeer druk gewerkt. Een groot aantal arbeiders is reeds sedert lang op verschillende plaatsen aan het baggeren en graven. Bij onder houdsbestek wordt de bodem op vele plaatsen dieper en breeder gemaakt, terwpl bp nadere aanbesteding een gedeelte van bet kanaal van de Othensche brug tot bp de vestinggrachten van Terneuzen aanmerkelijk wordt verbreed en verdiept. Wordt nu door polderbesturen en particulieren de noodige zorg besteed om het overtollige pol derwater naar de rijkswaterleiding goed te doen afstroomen en polderwaterleidingen en slooten met kunstwerken van voldoende afmetingen te maken, voor zoover ze dit nog niet zpn, zoo zal men wel niet meer hooren klagen over overlast van water voor de duizenden hectaren, die door de oostelpke rij ka waterleiding langs Terneuzen suëeren. Opmerkelpk is het dat thans door enkelen, visschers en vlasrooters geklaagd wordt over een te lagen waterstand aan het eind van het kanaal en in de daarachter gelegen kreken en slooten, hetgeen wel pleit voor het goede der reeds aangebrachte verbeteringen. In de Donderdag gehouden zitting van den Biervlietschen gemeenteraad, is het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld. Voor de Biervlietsche belastingschuldigen is dit jaar de vertraagde uitreiking der aanslagbiljetten dubbel onaangenaam. De gemeentebelasting is van ƒ3100 tot ƒ3700 verhoogd, d. i. eene vermeer- ring van bpna 20 De geloofsbrieven der beide herkozen raadsleden werden na onderzoek goed gekeurd. Men schrijft ons uit IJzendpke De vorige week berichtten wij in deze courant, dat drie sollicitanten naar de vacante betrekking van hulponderwijzer aan de openbare school in den Oranjepolder op een salaris van 500 zich hadden aangemeld. Met 1 Augustus eindigde de terrnpn ter sollicitatie, waartoe 5 liefhebbers waren overgegaan, waaronder 3 buiten deze provincie wonen. Een dezer mededingers komt nota bene van Dokkum, de noordelijkste stad van Friesland. Toch heeft die school de meest ongunstige ligging van gansch Zeeland. Zij is een uur van de ge- meentekom verwijderd en buiten alle communicatie met klinker-, grint- of zandwegen. Of er ook overvloed van hulppersoneel bp ons onderwps in het verschiet ligt? Bedankt voor het beroep naar Biggekerke doof den|heer P. W. J. Klaarhamer, te Hilversum. Beroepen te Ovezande de beer A. S. E* Talma te Nigtevecht. De zaak van Jeanne Lorette zal eerst in Sep tember voor het gerechtshof te 's Gravenhage ili behandeling komen. Op den 18ea Augustus zal de zaak van Caesar Timmermans, moordenaar van mr Van Oppen en diens twee kinderen, voor het gerechts hof te 's Hertogenbosch behandeld worden. Mr J. A. A. Bosch is den beschuldigde ais verdediger toegevoegd. In den regel zijn wp gewoon reeds in de eerste kermisweek een kort overzicht te geven van het geen onze kermis aanbiedtdoch dit jaar wareH wij daarvoor, wegens gebrek aan tpd, niet in de gelegenheid. Aangezien echter de eigenlpke kermis eerst nu aanvangt, meenen wp, zonder vrees voor »te laat" komen, nog het een en ander te kunnen melden. Evenals andere jaren is ér, noch op de Markt noch op de Beurs, gebrek aan kramen en tenten» waar men den inwendigen mensch versterken of den uitwendigen versieren kan. In de eerste zout en zoet te kust en te keur, in de andere aardige preciosa meer of minder duur. Speelgoed voor jongens en meisjes, cadeau's voor heeren en dames in groote verscheidenheid tot allerlei prijszoowel de goed gevulde portemonnaie kan een deel van zijn inhoud offeren als het lederen geldbuideltje, zijn kleinen inhoud; beide kunnen de vrouw of den" kleinen van zpn bezitter een gelukkig uur bezorgen. De Markt was vrij goed bezet, de Beurs iets minder dan het vorige jaar. Menig gelukkig uur wordt den kleinen ook bezorgd door de draaimolens, die in voldoend aantal aanwezig zpn. Evenals verleden jaar is onder deze categorie ook de .schuitjesmolen" vertegenwoordigd, die, misschien omdat het water het element der Zeeuwen is, zich steeds in eei} druk bezoek verheugen mag,

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 1