Laatste Berichten. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Burgerlijke stand. Moopiap ei Yerpacltinp ia Zeeland. Yeflrotto ei aanptcien schepen. De Standaard beklaagt zich, dat de Tijd en de Arak. Ct de bedoeling der Unie »een school met den Bijbel" met het uitschreven van een prjjsvraag voor een leerboek voor de geschiedenis des vader lands op Calvinistischen grondslag niet schijnen begrepen te hebben. Volgens de Stad. zal het boek in een leemte voorzien, omdat de „neutrale" en de Roomsche geschiedschrijvers in den laatsten tijd niet alleen historische bijdragen geleverd, hebben, waarmede de voorstellingen, welke de anti-revolutionairen zich van onze geschiedenis vormen, zich niet r|jmen laten, maar zij hebben de uitkomsten hunner studiën ook neergelegd in leerboeken, welke al onze onderwijzers, ook die onzer Christelijke scholen, bezigen, zoodat, komen er geen andere leerboeken, de voorstellingen öf der neutralisten" of der Roomschen" volksvoorstellingen zullen worden. In de prijsvraag, zegt de Stand, stonden nog de woorden, door het „Roomsche" en „het ongeloo- vige blad" weggelaten „in bp lagen dient de grond te worden opgegeven, die, hetzij tot handhaving, hetzjj tot wijziging van die worstelling geleid heett." »En dan vrage men zich, vervolgt de Stand., is hier nu kwade trouw in het spel? Of hebben de neutralisten en de Roomschen, tot bemoediging van ons, arme anti-revolutionairen en gereformeerden, eens een doorslaand bewijs willen leveren, dat hun eenzijdigheid hen buiten staat stelt ook maar vjjf regels uit een eenvoudige prijsvraag onpar tijdig te lezen? Hebben neutralisten en Roomschen al hun bronnen op die wijze bestudeerd, dan zal weer legging door den anti-revolutionairen geschied- vorscher licht vallen!" En wij vragenwanneer zal het onder w jjs in onze geschiedenis in waarheid onpartijdig zijn en niet langer door een Roomsche of Protestantsche bril bekeken worden Duizend gulden gemakkelijk verdiend, zeide de oude, eenvoudige werkman, die zoo even ons bureau verliet, do Arnli. Ct. na. Hjj wenschte bjj ons inlichtingen in te winnen, aan wien hij zich te wenden had om de duizend gulden door de Unie uitgeloofd te verkrjjgen, want de man had in zjjn bezit een schoolboekje over de ge schiedenis van ons vaderland in 1822 te Leiden, Deventer en Groningen verschenen. Ofschoon wjj hem weinig uitzicht op den prijs konden openen, te minder daar het boekje door da Maatschappij tot nut van H Algemeen werd uitge geven, besloot hij er toch het briefport aan te wagen. Waarom, antwoordde hij in zijn eenvoud, een nieuw boek geschreven, terwjjl men dit slechts heeft over te drukken O sancta simplicitas Het Handelsblad heeft eenige inlichtingen inge wonnen omtrent het geschil tusschen de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij en de Exploitatie maatschappij over het berijden der lijn Delftsche Poort—Beurs Rotterdam en vernomen, dat het berjjden van bedoelde verbindingslijn met treinen van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij geregeld is bij eene overeenkomst in 1878 aangegaan. Die overeenkomst is door de Exploitatiemaat schappij tegen 1 Augustus opgezegd. Wel is een nieuw ontwerp-overeenkomst door de Exploitatie- maatschappij aangeboden, maar op voorwaarden die der Holl. IJz. S. M. geheel onaannemelijk voorkomen. Vandaar dat het verkeer van reizigers naar en van het station-Beurs vervalt. De Holl. IJz. S. M. weigert den bestaanden toestand te bestendigen, wanneer die niet bij overeenkomst geregeld is. In het rapport der commissie uit de Haagsche kamer van koophandel, aangaande de gehouden conferentie met den minister van waterstaat, han del en nijverheid over de haven te Scheveningen verklaarde de commissie dat zjj van den min. de verzekering mocht ontvangen, dat ZExc. inge nomen was met het plan en bjj elke gelegenheid deze zaak met warmte had bepleit. Zwarigheden hadden zich voorgedaan, waarover ook andere ministers moesten worden gehoord, en door veel vuldige werkzaamheden had de zaak vertraging ondervonden. ZExc. verklaarde verder, dat de reg. waarschijnlijk genoegen zou nemen met de aan geboden waarborgsom in plaats van de verant woordelijkheid der gemeente voor de richtige voltooiing en exploitatie der haven. Echter deed zich nog de moeielijkheid voor, dat geen zeegaten mochten worden aangelegd zonder evenredige kustverdediging. Werd deze bij het havenplan noodzakelijk geacht, dan zou hiervoor eene wet moodig zijn en de beslissing alzoo 'van de staten- generaal afhangen. Om die reden was bij hem de vraag gerezen of de visscherjj ook ware te helpen met de verlenging van het kanaal van IJmuiden naar Katwjjk tot Scheveningen. Nu reeds brachten vele Scheveningsche visschers hunne ladingen te Vlaardingen binnen, terwijl de zetel van het bedrijf, de ziel van den handel, te Sche veningen gevestigd bleef. Ten slotte verzekerde ZExc. dat het zijn streven was om, zoover het van hem afhing, den aanleg van eene visschershaven te Scheveningen naar zjjne beste krachten te bevorderen. Ter vergadering van de afdeeling Amsterdam van het Ned. Pensioenverbond werden door het lid van 't hoofdbestuur mr. Van de Werk mede- deelingen gedaan omtrent een onderhoud, door dat bestuur onlangs gehouden met den minister van financiën, en waaruit bleek dat men, ten aanzien van de gezindheid van den minister, om (al dan niet in den geest van het bekende verslag der staatcommissie) voorstellen te doen, ter voorziening in het betreurenswaardig lot der ambtenaars weduwen, yerre van optimistisch gestemd kan zjjn. Men herinnerde daarbjj, dat de vorige minister, de heer Grobbee, de officieele verklaring had afgelegd dat een daartoe strekkend wetsontwerp gereed lag om naar den raad van state te worden verzonden. De vergadering, van oordeel dat de strijd voor de rechtvaardige zaak met warmte moets worden voortgezet, vereenigde zich ten slotte met het denkbeeld van den heer Armand Sassen om o. a. door middel van een algemeen klemmend en zaakrijk petitionnement aan Z. M. den koning, op de vervulling van de zoo ten volle rechtmatige wenschen aan te dringen. Meermalen schrijft de Amst. Crt. maakte het een punt van overweging uit, of door militaire artsen ook benoemingen tot gemeenteartsen kun nen worden aangenomen. Zoo is thans te Utrecht omtrent het al of niet mogen waarnemen van den politiedienst door officieren van gezondheid de beslissing van den inspecteur van het geneeskun dig staatstoezicht uitgelokt. Deze heeft nu beslist dat in dezen dienst tegen renumeratie door officieren van gezondheid voorzien mag worden. Indien het waar is, dat het door de Nederland- sche regeering medeonderteekend zalmtraktaat de bepaling bevat, dat het zalmvisschen op Zondag in al de Rjjnoeverstaten zal verboden zijn, dan moeten wjj onze oude klacht herhalen, dat het. beheer onzer buitenlandsche betrekkingen tegen- woordig niet in goede handen is. Het nut en de wenachelijkheid van een gesloten tijd voor de visscherjj liggen voor de handhet is dus natuurljjk, dat bjj de regeling der visscherij op eene internationale rivier omtrent dit punt de oeverstaten eene wederzjjdsche verbintenis op zich nemen. Maar zoodanige verbintenis ten aanzien van eene gedwongen Zondagsrust voor de visschers of voor de visschen, is onnoodig, dus schadelijk. Daarbij is hoegenaamd geen internationaal belang betrokken, en het is ongeoorloofd den wetgever aan banden te leggen ten opzichte van de binnen- landsche wetgeving, wanneer internationale belangen dat niet vorderen. Of Nederland een Zondagswet hebben wil of niet, en zoo ja, wat het daarin verkiest te bepalen, is eene zaak, die den Neder- landschen wetgever alleen aangaat, en waaromtrent hij niet gebonden mag worden door overeenkomsten met buitenlandsche regeeringen. {Arn. Ct Volgens het R. N. hebben de werkzaamheden aan den berg Culebia van de Panama werken, voor onze landgenooten, de heeren J. 0. van Hattum en O, te Sliedrecht, een belangrijke uitbreiding gekregen. Hun was opgedragen den berg Culebia van zijn hoogte af tot 53 M. boven den water spiegel van het kanaal (bevattende 12 a 13 millioen kub. m.) in'hoogstens 2 jaren af te graven. Deze werkzaamheden vorderen naar wensch. Zjj hebben thans de opdracht ontvangen den geheelen Culebia weg te ruimen tot den bodem van het kanaal, bevattende, behalve de bovenge noemde hoeveelheid, nog 8 a 9 millioen kub. M. of te zamen 20 a 22 millioen. Dezer dagen is het contract geteekend en de aannemingssom bepaald op 170 millioen frank. Verder is hun opgedragen, het nog benoodigde materieel voor die uitbreiding dadelijk voor rekening der Panama-maatschappij aan te schaffen en het toezicht over te nemen over het afwerken van het reeds bestelde materieel, benevens voor het vervoer en het opstellen zorg te dragen. Met vrij groote zekerheid wordt aan de N. R. Ct. uit Bergen op Zoom geschreven dat reeds tegen het begin van het volgend jaar aan het zuideljjk grensplaatsje Nispen een groot station met douanen- kantoor zal worden gebouwd ter vervanging van het ondoelmatig station te Roozendaal. Gelijk wij gisteren nog onder Laasle berichten meldden, is benoemd tot lid van het bestuur der visscherjjen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen voor het district Bergen op Zoom, de heer jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort, oesterkweeker te Bergen op Zoom. Dr. G. A. van Hamel, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Groningen, is door den minister van onderwijs der Pransche republiek benoemd tot Officier IAcadémie. De collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in Nederland heeft opgebracht in de volgende ge meenten Arnemuiden 5.95, Nieuw- en St. Joosland 5.41J, Ritthem 5.67, Oost- en West Souburg 18.50, Vlissingen 41,09, Koudekerke 23.12Biggekerke, 2.42, Meliskerke f 4, Zoutelande 6.89 J, Westkapelle 4.17, Dom burg 9.94J, Aagtekerke 6.30§. Oostkapelle 20, Grjjpskerke 4.47, St. Laurens 5,50, Serooskerke 13.98, Vrouwepolder 5.80, Veere 4.78 en Middelburg 129.69. In het kanton Oostburg laat de stand der veld gewassen, vooral die der witte vruchten, zich goed aanzien. Hier en daar snijdt men reeds gerst en rogge, die bijzonder meêvalt. Het koolzaad, dat op de meeste plaatsen gedorscht is, heeft een ruim beschot opgeleverd, jammer dat de prjjs op de markt te Oostburg jl. Woensdag niet meer dan 8.75 per hectoliter kon gelden. Het vlas, dat overal getrokken is, heeft, voor zoover het niet door hagelslag getroffen werd, een goeden prjjs opgebraeht. Sommen van 400 tot 450 francs per gemet waren meer regel dan uitzondering. Van de opbrengst yan koolzaad en vlas zjjn de boeren in staat gesteld hun oogst binnen te halen, velen zouden anders met de handen in het haar hebben gezeten om de onvermjjdeljjke uitgaven te be- strjjden. De tarwe munt in schoonheid boven alle andere vruchten uit. Hier en daar vindt men evenwel brand in de aren. De paarde boonenjdie verleden jaar totaal door de zoogenaamde „melu wen" werden vernietigd, beloven een tamelijke opbrengst. Daarentegen schjjnen de erwten thans in den smaak der meluwen te zjjn gevallen en hebben zij met duizenden een bezoek aan die vrucht gebracht om daarvan tienden te eischen. De haver vertoont nog geene kiemen van ziekte zooals in 1884, zoodat wij met grond mogen ver wachten, dat een opbrengst van 35 kilogrammen per hectoliter nu tot de zeldzaamheden zal be- hooren. De aardappelen, het voornaamste voedsel van den arbeider, staan allerwege goed, slechts op enkele plaatsen ontwaart men ziekteverschijn selen die van geen ernstigen aard bljjken te zijn. Beetwortelen en peeën verlangen naar regen, ook de grasvelden. Hadden de landbouwers er over te beschikken, dan zou de eene akker rijkelijk bevochtigd worden, de andere kurkdroog bljjven, klagen is den boer eigen, vandaar het raadseltje: In welke maand klagen de boeren het minst? Bedankt voor het beroep naar Sluis, de heer A. L. E. Talma, te Nigtevecht. Bjj den heer J. in de Verlengde RiouwBtraat te 's Gravenhage, kwam gisteren een onaangename gast de woning binnen. Een geweerkogel drong aan de voorzijde van zjjn huis door de ruiten, waarschijnlijk was die afkomstig van personen die aan het schieten waren bjj de schietbanen van Petit St. Hubert. Als een blijk, dat de te Oudepekela bestaande commissie van tuinbouw der afdeeling Pekela van de Maatschappij tot Nut van I Algemeen nuttig werkt, diene, dat zjj thans aan de arbeidsklasse, en wel aan 196 personen, verhuurt 5 H. A. 71 A. tuingrond. Had zij nog meerdere gronden beschik baar, dan waren er nog liefhebbers genoeg te vinden om die te huren. De firma I. Elias te Strjjp, bjj Eindhoven, heett het plan om tot betere verlichting harer uitgebreide linnenfabriek een eigen gasfabriek op te richten. Deze zal eerstdaags aanbesteed worden. Donderdag is te Apeldoorn, begunstigd door het allerschoonste weder, de rozententoonstelling door den eere-voorzitter der afdeeling Apeldoorn van de Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde geopend. De toeloop van vreemdelingen was zoo groot, dat men zich in de zalen letterljjk verdrong, zoodat de jury tjjdeljjk hare werkzaamheden moest staken. Er is maar éen roep over de massa's en de pracht van rozen, gearrangeerd op velerlei wijze. Wordt het oog aangenaam aangedaan op het gezicht van dien schat van bloemen met hunne heerljjke, zachte kleuren, niet minder verkwikkend wordt het reuk orgaan geprikkeld door de welriekende geuren, die zich alom verspeiden. Gisterenavond werd een luisterrijk rozenfeest gegeven. Een wandelende barometer, in den vorm van vrouw J. t. H., te Havelte, wordt door de boeren aldaar geraadpleegd. Wordt zjj nl. door onpasselijkheid geplaagd, dan is er, na een kort tjjdsverloop, regen of wind te wachten. Daar nu in deze streken het weer nog al afwisselend is, blijkt hieruit, dat het goede mensch in een niet benjjdenswaardigen gezondheidstoestand verkeert. De burgemeester van Rotterdam heeft het verbod tot het houden van .samenscholingen" weder ingetrokken. Te Scheveningen is een 8 jarig knaapje, dat van de school weggebleven en op een verboden plaats was gaan zwemmen, verdronken. Pogingen, bijna ten koste van zijn eigen leven, door den heer T. te Scheveningen aangewend om het onvoor zichtige knaapje te redden mochten niet slagen. Der Landwirtk deelt uit Avignon mede, dat daar sinds geruimen tijd uit een der huizen in het lage deel der stad klaagtonen werden vernomen, die van dieren schenen uit te gaan. Het lawaai werd voor de buren hoe langer hoe onaangenamer zoodat de politie onlangs op hun aansporen het huis binnendrong. Men vond een honden- en kattenvetmesterjj, die haar .producten" aan de goedkoope restauralies verkocht voor lams- en konjjnenvleesch. Present waren 20 honden en 21 katten, met zulk een .embonpoint", dat zjj zich tenauwernood konden bewegen en hun treurig lot door onophoudeljjk steenen en kermen ver- wenschten. Avignon is beroemd wegens lekkere pastejjen. Zou misschien (Ldb. Cl.) De Pruisische staatsspoorweg-maatschappjj zal eenige goederenwagens zoodanig laten inrichten, dat zjj in den winter verwarmd kunnen worden voor het vervoer van goederen, die in den winter door vorst lijden. In den zomer zullen deze wagens met jjs belegd en tot vervoer van visch gebruikt worden. Sarah Bernhardt keert 20 Oct. a. te Par jjs terug. Zjj zal dan weer in het Theatre de la Porie Saint Martin optreden. Een nieuw historisch drama van Sardou is voor haar in bewerking, waarin zjj na eene reis naar Amerika in April 1886 zal optreden. Gemiddeld brengt elke voorstelling met Sarah Bernhardt te Londen als Theodora gegeven, f 7500 op. De teraardebestelling van Grant's stoffeljjk overschot zal op 8 Aug. in het Central park te New-York plaats hebben. Het ljjk wordt op 4 Aug. van Mount Mac Gregor, waar Grant over leed, overgebracht naar Albany, waar het éen dag en vervolgens naar New-York, waar het drie dagen zal tentoongesteld worden. Morgen zullen de koning en de'koningin van België om elf uur van Ostende naar Antwer pen vertrekken om de inwjjding der nieuwe kaaien aldaar bjj te wonen. Zoodra zjj in Antwerpen zjjn aangekomen en op de tribune hebben plaats genomen, zal de plechtigheid beginnen. De Chineesche gezant Heü-Tschin-Tscheng is gisteren te Parjjs aangekomen. Hjj zal den pre sident Grévy aanstaande week zjjn geloofsbrieven overhandigen en na den overste Tscheng Ki-Tong met de leiding der zaken aan den ambassadeurs- post belast te hebben, naar Berljjn terugkeeren. Daily News deelt mede, dat de gedelegeerde der Boeren uit Zoeloeland in Londen is aange komen. De Neue Freie Presse verneemt uit Sophia, dat de vorst van Bulgarije zoodra mogeljjk naar zjjn hoofdstad zal terugkeeren, hoewel hjj voor nemens was langer afwezig te bljjven. Men zegt dat de ontdekking van een complot tegen hem oorzaak is van zjjn overhaaste terugkomst. Het Chineesche gouvernement heeft den Franschen gezant, den heer Patenötre kennis ge geven, dat het hoofd der Zwarte vlaggen in China teruggekeerd is. Gisteren middag zjjn op de Holzmarkt te Keulen twee huizen, te zamen door 16 gezinnen bewoond, ingestort, waardoor vermoedelijk een 60 personen onder het puin werden bedolven. De brandweer en genie-soldaten kwamen dadeljjk na het ongeluk op het terrein en begonnen het red dingswerk. Hoewel met kracht gewerkt werd ging het niet gemakkeljjk de ongelukkigen te redden en te 2 uren 45 m. waren er nog slechts 30 meer of minder gewond uit de puinhoopen te voorschjjn gehaald, daaronder waren 3 doodelijk 5 zwaar en drie minder ernstig gewond. Te 6 uren brak in de puinhoopen, waaruit het gekerm van de bedolven vernomen werd, brand uit, waardoor het ongeluk nog verschrikkelijker werd. Daarbij komt nog dat ook de buizen der water leiding gebroken zijn en de onderste deelen van den puinhoop, overstroomd werden Uit de beide kelders werd na 6 uren de uitroep gehoord „help, mijn kind verdrinktBljjken van moed en zelf opoffering bij de redders en van menscheljjkheid van de inwonenden ontbreken niet en duizenden verdringen zich in de omgeving van de plaats des onheils. Het gedicht van den Poet Laureate aan prinses Beatrice luidt Two Suns of Love make day of human life, Which else withall its pains and griefs and deaths Were utter darknessone, the Sun of dawn That brightens thro' the Mother's tender eyes, And warms the child'sawakening worldand one The later-rising Sun of spousal Love Which from her household orbit draws the child To move in other spheres. The Mother weeps At that white funeral of the single life, Her maiden daughter's marriage; and her tears Are half of pleasure, half of pain—the child Is happyev'n in leaving lier! but Thou, True daughter, whose all faithful filial eyes Have seen the loneliness of earthly thrones, Wilt neither quit the widow'd Crown, nor let This later light of Love have risen in vain, But moving thro' the Mother's home, between The two that love thee, lead a summer life, Sway'd by each Love, and swaying to each Love Like some conjectured planet in mid heaven Between tho Suns, and drawing down from both The light and genial warmth of double day. Juli, 1885. Tennyson. 's Gravenliage. Tot tjjdeljjk rentmeester van de domeinen in de rentambten Oosterhout en Zwatuwe is benoemd de heer Van Beusekom, oud-controleur te 's Gravenhage. Honden. De onderhandeling met Rusland is op den goeden weg. De dood van den emir wordt niet bevestigd. Bombay. De emir van Afghanistan heeft toegestemd in de vestiging van een Engelsch legerkamp van 10.000 man bjj Mandahar. Van 18 tot 25 Juli. Vlissingen. Gehuwd: C. H. Lems, jm. 27 j. met C. L. de Korver, jd. 18 j. BevallenT. de Pagter, geb. Bootsgezel, z. J. C. van Drielen, geb. Raff, d. C. A. deDoelder, geb. Van der Pjjl, d. M. H. Callier, geb. Van Audenaarde, z. M. Scheepers, geb. Vader, z. Overleden: P. N. Loesberg, man van C. E.. Donsen, 64 j. N. Klaasse, vrouw van A. Vleesch- houwer, 32 j. E. C. Smit, d. 8 w. Datum. Plaats. 27 Juli Camperland, 27 Schoondijke, 28 D Koudekerke, 28 V eere, 31 tt Vlissingen, 31 Colijnsplaat, 4 Aug. Schoondijke, 6 Goes, Information. Tak en Roelof. Hammacher en Koksma loeff. Taets van Ame- rongen en Verhuist. He Wolff. Bouw- en Wei!. Huvers. Vruchten te velde, Hammacher en Koksma. Visscherij, Gallis Merens. V oorwerpen. Hofstede, Inspan, Hofsteedje, Tienden, Huis, Terneuzen, 25 Juli. Binnengekomen de Engelsche stoombooten Swan, gezagr. Edwards van Bilbao, met minerie, en Mer Juliogezagv. Ysung, van Antwerpen, ledig. Vertrokkende Engelsche stoombooten Nave- gation, gezagv. Sheldreke, naar Shields( en Ernest, gez. Warren, naar Sunderland, beiden 'ledig.

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 2