f MIDDELBURGSCHE COURANT Briefwisseling. FEUILLETON. Nationale Militie. 1 Gemengde Berichten. BIJVOEGSEL Woensdag 15 Juli 1885. N°. 164. Oproeping van verlofgangers der lichting 1883. Middelburg 14 Juli. Het nieuwe rijksmuseum en zijn bouwmeester. Onderwijs. Landbouw. Het verloren document, Roman van A. VON LIMBURG. VAN BE VAN De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 19 Mei 1885, A n° 843/ 3ie afdeeling Provinciaal blad n° 63), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien verlofgangers der lichting 1883, behoorende tot de le compagnie van het 4eregiment vesting-artillerie om op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van bleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Dinsdag den 21 Juli a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zjj dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den be paalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandigheid, onder overlegging van eene ver klaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 14 Juli 1885. De burgemeester voornoemd, P I C K Het bestuur en de leden der Ned. vereeniginy van gemeenteambtenarendie Zaterdag 1 Aug. te Goes hunne algemeene vergadering houden, zullen Vrij dag te voren te half zeven door het gemeentebestuur in de groote zaal van het raadhuis worden ont vangen en te 7 uren welkom worden geheeten door het bestuur der Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland in de sociëteit Eensgezindheid. 's Avonds zal in den tuin der sociëteit Van ongenuchten vrij de Bevelandsche vereeniging hun een concert aanbieden, te geven door de staf- rnuziek van het 3e reg' infanterie. 's Zaterdags wil men een rijtoer organiseeren; er zal 's middags een diner plaats hebben en 's avonds op de Markt een volksconcert worden gegeven. Het Bal. Hbld., na er op te hebben gewezen^ dat met de inkrimping van het militair regime op Atjeh ook de goede geest onder de bevolking van Zuid- en West-Sumatra verminderd is, meldt. Ook van de zeezijde laat de toestand van Su matra nog altjjd te wenschen over. Ditmaal zijn het de kusten van Deli, welke door zeeroovers onveilig gemaakt worden. Rantau, Pandjang, de hoofdplaats der afdeeling Serdang, wordt door troepen bewaakteen gouvernementsstoomer is voor deze afdeeling niet beschikbaar. De eerste toepassing der nieuwe tabakslicentie heeft plaats gehad in de residentie Soerabaia. Hare inning bij centen en halve centen is drukkend genoeg voor den kleinen man, terwijl zij in het oog der inlandsehe bevolking, over het geheel genomen, geldt voor een bewijs van schraapzucht, en als zoodanig algemeene ontevredenheid wekt. Het nieuwe rijksmuseum te Amsterdam, dat gisterenmiddag plechtig is geopend, is menig bezoeker van de tentoonstelling in 1883 zal het zich herinneren gelegen ten zuiden van de stad op een terrein, dat de gemeente aan het rijk ten geschenke heeft aangeboden. De geheele opper vlakte beslaat 3 hectaren, waarvan ongeveer 11000 vierkante meters zijn bebouwd, terwijl het overige gedeelte, door een gesmeed ijzeren hek van de straat afgesloten, tot tuin is bestemd. Deze tuin zal worden aangelegd naar de verschillende stijl richtingen der XVI, XVII en XVIII eeuw en versierd worden met overblijfsels van oud-Neder- landsche bouwwerken. Doordien de hoofdas van het terrein in het verlengde van een straat valt, die naar de stad leidt en de rooiing van de daarachter gelegen gronden reeds was bepaald, zoo werd als hoofd voorwaarde gesteld, dat er een verbinding midden over de te bebouwen oppervlakte moest worden gemaakt. Het gebouw heeft daardoor een, 19.50 meter breeden, overwelfden doorgang verkregen, die het grondplan in twee gelijke deelen verdeelt. Aan beide zijden van dezen doorgang bevinden zich twee trappenhuizen, die grootsch zijn uitge voerd en zich aan den hoofdgevel torenvormig boven het gebouw verheffen. Uit den doorgang krijgt men door vier deuren toegang tot twee groote overdekte binnenplaatsen, waarvan de eene gipsafgietsels van beroemde Nederlandsche bouwwerken zal bevatten en de andere, bekend door de gehouden tentoonstelling van den prins van Wales, bestemd is voor voor werpen, betrekking hebbende op oorlog, scheep vaart en koloniën, benevens nationale kleeder drachten. In de lokalen, die rond de oostelijke binnen plaats zijn gelegen, zal een overzicht worden gegeven van de Nederlandsche kunst en kunst industrie van af het Karolingische tijdperk tot aan het begin dezer eeuw, waaronder zich ook zullen bevinden de hoogst belangrijke kamerbetimmerin gen, die men op de laatste Amsterdamsche tentoonstelling kon bewonderen. De westelijke binnenplaats is omgeven door afdeelingen, die bestemd zijn voor moderne kunst en kunstindustrie, kopergravure, bibliotheek en oudheden van de stad Amsterdam. Langs beide trappen bezoekt men de verdieping, die uitsluitend voor het ontvangen van schilderijen is bestemd. Eerst komt men in een zoogenaamde receptiezaal, gelegen aan den voorgevel van het gebouw en verlicht door 5 boogvensters, met gebrand glas bezet. Onmiddellijk aan deze zaal grenst eene breede gaanderjj, over de geheele diepte van het gebouw, boven den doorgang, met 8 zjjafdeelingen, waarin de groote gilden- en schuttersstukken worden opgehangen, terwijl aan het einde eene ruimte- van 287 vierkante meters alleen voor de werken van Rembrandt is bestemd. Oostwaarts van de Rerabrandtzaal zullen een 6tal zalen in historische volgorde de groote schilderwerken tot aan het begin der vorige eeuw bevatten, terwijl vijf lokalen van minder omvang voor kleinere schilderijen zijn bestemd. Ten westen van de receptiezaal treft men voor het laatste doel nog vijf gelijke ruimten aan, be nevens een groote zaal, waarin het museum-Van der Hoop een waardige plaats zal vinden. Verder zijn twee zalen bestemd voor buitenlandsche meesters en een voor moderne kunst. Al deze kunstzalen,'oehalve die aan den hoofdgevel gelegen, zijn van doelmatig bovenlicht voorzien. Aan den oostvleugel bevindt zich in een afzonderlijk gebouw de woning van den hoofddirecteur. Na in breede trekken de inwendige verdeeling van het museum te hebben besproken, blijft ons nog over een woord van hulde te brengen aan zijn schepper, den architect P. J. II. Cuypers, den baanbreker van een nieuwe richting in onze vaderlandsche bouwkunst. Cuypers zoekt in al zijne werken, met den ernst van dien waren kunstenaar, naar constructieve r»- schoonheid en bereikt daarin eene hoogte, die zelfs zijne tegenstanders tot bewondering stemt. Hulde daarom aan den heer Cuypers. voor het door hem geleverde merkwaardige gebouw, dat Amsterdam en heel Nederland tot sieraad strekt en waarin onze kunstschatten, die tot heden slechts ondoelmatige bewaarplaatsen vonden, op waardige wijze door landgenoot en vreemdeling zullen kunnen worden bewonderd. J. A. F. Gisteren herdacht Dr J. J. Kreenen, inspec teur van bet lager onderwijs in Overijsel, wonende te Zwolle, den dag waarop hij 50 jaren geleden bij het lager onderwijs in functie trad. Niet alleen uit Overijsel werden den jubelaris door de ver schillende onderwijzersvereenigingen prachtige ge schenken toegezonden, maar zelfs uit alle oorden des lands ontving hij de hartelijkste bewijzen van hoogachting en waardeering van zijne diensten gedurende een halve eeuw aan de maatschappij bewezen. Uit Wolfaartsdijk schrijft men ons Onder begunstiging van het prachtig zomerweer der laatste dagen, is de oogst yan klaver- en kanthooi in vollen gang, hier en daar zelf reeds afgeloopen. De karwei ligt reeds overal gemaaid en belooft een ruim beschot. Het koolzaad staat over het algemeen prachtig en begint langzamer hand rijp te worden, enkele perceelen zijn reeds gesneden. Het vlas, dat in het voorjaar veel iB gezaaid in plaats van suikerpenen en in het begin van den zomer zeer ongunstig stond, is veel ver beterd, zoodat de opbrengst boven het middelmatige kan verwacht worden. Hollandsche kooplieden reizen het eiland door om het te veld staand vlas te koopen en hebben reeds eenige partpen aan gekocht tegen 80 a 130 het gemet. De tarwe en gerst, welke hoofdproducten kunnen genoemd worden, staan buitengewoon goed. De vrees, waaronder de landbouwers 3 a 4 weken geleden verkeerden, dat deze vruchten, welke door de hevige slagregens als 'tware plat geregend waren, veel zouden hebben geleden, is gelukkig grootendeels ongegrondhet stroo staat op de meeste plaatsen weer flink recht over eind en de planten zien er zwaar en frisch uit. De verwach tingen van den erwtenoogst zijn niet groot; uitgezonderd enkele perceelen, welke men mid delmatig kan noemen, hebben de erwten in den voorzomer te veel geleden van vorst en koude en deze hebben de jonge plantjes belet zich flink te ontwikkelen. De ajuin staat uitmuntendde vroege aardappelen leveren een vrij goed beschot en zijn zeer goed van smaak; ofschoon daarin nog niet veelhandel is gedreven, worden kleine partijen omgezet tegen ƒ3.75 a ƒ1.50 per HL,; van de ziekte onder de aardappels is gelukkig nog niets te bespeuren. De peren- en appelboomen zijn meestal goed bezet met jonge vruchten, wanneer de boomennu maar niet te veel van harde windvlagen te lijden hebben, zullen zij zonder twijfel een ruimen oogst opleveren. Te Noordgouwe houden de kinderen er dol van, om voor geit of konijn het hooi op te za melen, dat van de daar talrijk doortrekkende wagens met hooi valt. Dat zulk een spelletje niet vrij van gevaar is, bleek gisteren morgen. Twee knaapjes wilden zich van een zelfde bosje hooi meester maken, zij vielen, met het gevolg, dat het achterwiel van den wagen den een over de knieschijf en den ander over de hand ging. Beide lichaamsdeelen zijn erg gekneusd, doch ge lukkig, is niets gebroken, zoodat het nog tamelijk wel afgeloopen is. Duivenprijsvluchten zijn aan de orde van den dag geweest. De duivenmaatschappij Atalante te IJzendjjke h ield weer een prijsvlucht uit Achit op 144 nog eenige andere heeren bewogen om zich bij hen aan te sluiten en zoo ontstond er een soort van drijfjacht. Natüürljjk met inachtneming van het decorum, en zonder opzien te barende com missarissen mochten er niets van merken, want dan zouden de dames niet lang in het gezelschap geduld zijn. Maar men volgde haar steeds op de hielen, dreef haar door alle zalen en maakte het haar onmogelijk om ongemerkt heen te gaan. Den prins was dit alles niet ontgaan en daar het hem mishaagde, sprak hij er den baron vrij barsch over aantoen deelde deze hem mede wat de andere heeren reeds wisten. Misschien zou hij vroeger schik in zulk een grap gehad hebben; heden bleef hij er onverschillig onder en nu hij wist wie het waren bekommerde hjj er zich verder niet omdie meisjes moesten maar zien hoe zij er zich uitredden. Terwijl hij naar een der commissarissen zocht om hem zijn compliment over het mooie feest te maken, kwamen de veelbesproken vledermuizen recht op hem af. Yan alle kanten omringd schenen zij, na eènig gefluisterd beraad, het kloeke besluit genomen te hebben om de bescher ming van den Tempelridder in te roepen. De kleinste scheen de dapperste te zjjn; zij raakte even zijn hand aan en fluisterde iets, daarop stak zij onbeschroomd haar arm door den zjjnen en zij gingen met hun drieën verder. Misschien was het alleen dien baron opgevallen, dat de prins hevig ontstelde, alsof hetgeen men hem toefluisterde iets ongehoords was; de andere kilometers afstand. De duiven zjjn losgelaten om 6 uren 's morgens en kwamen achtereen volgens aan: Jonge duiven le van L. Groosman te 8.38, 2e van C. van der Weyde te 8.89, 3e van V. Groosman te 8.41, 4e van L. Groosman te 8.42, 5e van Th. de Rjjckke te 8.43, en 6e van Th. de de Ryckke te 8.44. Oude duiven le duif van Th. de Ryckke te 8.36, 2e van R. van Staveren te 8.37, en 3e van R. van Staveren te 8.45. De postduivenvereeniging Vertrouwen te Groede hield eene wedvlucht uit Achit (Frankrijk). Af stand 154 K. M. De duiven werden te 6 uren losgelaten en kwamen aanle duif van Mejjer te 8 u. 31 m., 2e van De Hondt te 8 u. 40 m., 3e van De Hondt te 8 u. 42 m., 4e van Meijer te 8 u. 43 m., 5e van De Hondt te 8 u. 48 m., 6e van Lucier te 8 u. 48 m., 7e van de Hondt te 8 u. 49 m., 8e van Mejjer te 8 u. 50 m., 9e van De Hondt te 8 u. 52 m., 10e van Risseeuw te 8 u. 54 m. voormiddag. Ook de duivenmaatschappij Sempre Avanti, te Cadzand, hielden Zondag 11. met 17 duiven een wedvlucht uit Achit (afstand 147 K. M.) Te zes uren werd de duiven in vrijheid gesteld. Zij kwamen in deze volgorde aan; leduif van den heer A.de Hullu te 8 u. 27 m. 6 sec., 2e duif P. Contant 8 29 m. 49 sec., 3e duif van P. Contant 8 u„ 31 m. 49 sec., 4e duif van A. de Hullu 8 u. 33 m. 46 sec., 5e duif van A. Brevet 8 u. 57 m. 24 sec., 6e duif van A. Tavenier 8u. 58 m. 41 sec., 7e duif van A. Tavenier 9 u. 4 m. 31 sec., 8e duif van A. Brevet 9 u. 5 m. 30 sec. De 17e duif kwam 9 u. 8 m. aan. Yrijdag namiddag sloeg de bliksem door den schoorsteen in een woning te Maren, ver brijzelde eenige borden op de schoorsteenljjst der huiskamer, en baande zich vervolgens een uitweg door de openstaande deur, zonder brand te veroor zaken. Niemand der bewoners werd getroffen. Zaterdag trof de bliksem te Njjkerk een bouwmans woning, zonder veel schade aan te richten. Dezer dagen misten verscheidene onder officieren van het regiment grenadiers en jagers de chevrons hunner uniformjassen en hunne sabel kwasten. Op aanwijzing van een sergeant is het gelukti den vermoedelijken dader een burger, die onder eenig voorwendsel toegang tot de kazerne wist te verkrijgen te arresteeren. In de Vereenigde Staten vreest men voor een Indianen-opstand op groote schaal. De minister van oorlog heeft bevel gegeven, dat onmiddeljjk 3000 soldaten naar fort Reno in het Indianen- gebied moeten oprukken. Uit Colorado-City in de staat Texas meldt men, dat in Nieuw-Mexico een samentreffen tusschen herders en Indianen heeft plaatsgevonden, waarbjj 60 Indianen en 16 herders gedood werden. Yrijdag heeft Tricoupis in de Grieksche kamer van afgevaardigden met warmte de politiek 1 van het vorige kabinet verdedigd en een scherpe critiek uitgeoefend over het budget, dat naar zjjn meening slechts denkbeeldige bezuinigingen voor stelde. Delyannis heeft geantwoord, zjjn begrooting aangeprezen en de politiek van den heer Tricoupis, wiens slecht bestuur de schuld droeg der finan- cieele verwarring, hoogeljjk afgekeurd. Aan te Vlissingen. Zooveel hebben wjjer niet. Doet wat gjj steeds deedt; en stoor u niet aan praatjes en toevalligheden. Wjj schre- j ven nu zelve iets; anders hadden wjj het door u gezondene opgenomen. H III ÉÉÉMÉÉfcBÉÉÜÉÉÉÉ^liilifl heeren staakten natuurljjk, ook zonder te weten j wie de tempelridder was, hun vervolging, zoodra de dames een cavalier gevonden hadden en besloten den afloop van dit avontuur uit de verte gade te slaan. Men was zeer benieuwd om te weten, wie de beschermer der beide tooneelschoon- heden was. De baron was slim genoeg om niet te verklappen, dat het de prins was. Het lag in zjjn plan om door aanhoudend provoceeren en aanhitsen der vrooljjke heeren, toch ten slotte een opschudding teweeg te brengen, waarbjj de twee gemaskerde dames herkend moesten worden. »Welk een dwaze onbezonnenheid 1" zei de prins zacht, maar verstoord. »Gij hebt u zelve en de freule in een allerpjjnljjkste positie gebracht!" »Help ons eerst en knor dan. Ik moest den gezant, die zoo even met den nachttrein vertrokken is, eerst spreken. Later moogt gji een boetpredicatie houden Ondanks haar angf lag er toch nog een zekere humor in hare woor den. „Mjjn kleine Wilis begrijpt het hacheljjke van het geval nog niet eens volkomen", zei hjj feeder, „en daar ik de mogeljjkheid om te helpen nog niet inzie, schjjn ik boos. Als die heeren een gewone maskerade grap met dames uit de groote wereld voorhadden was het heel wat anders, dan zouden ze ons niet beletten om weg te komen; maar zij meenen met een paar koristen te doen te hebbendie hjj drukte geruststellend het kleine bevende handje op zjjn arm „en er zal ons niet anders overbleven dan den heer Hohen- feldt in den arm te nemen. Zoodra wjj ons op zjjn discretie verlaten, is het onmogeljjk dat hg iets verraadt." (Wordt vervolgd.) Gedrukt hjj de Gebroeders Abrahams te Middelburg ÈtFDE HOOFDSTUK. „Men heeft toch waarschjjnljjk niet veel goeds van mjj verteld" zei de erfprins lachend: „Ik meen u nu ook te herkennen, ben ik in den laatsten tjjd niet een paar maal in het paleis of daar in den omtrek tegen gekomen „Ja, uwe hoogheid, meermalen" juffrouw Meiners werd hoe langer hoe verlegenerzelfs zonder dat hij het op dit oogenblik bedoelde, oefende de magnetische verleidelijke kracht, die van hem uit ging, haar betoovering uit. Ik werk voor de gravin Von Olderode, en kom dus n® en dan in het paleis." „Zoowerkt gjj voor de gravindie toon klonk veel belangstellender „nu dan zult gij nog genoeg te doen krijgen, want er zjjn nog vele feesten in het vooruitzicht." Hare anders zoo vaardige vingers schenen thans minder vlug dan andersde draad was al een paar maal gebroken en haar gezichtje werd beur telings bleek en rood. Hg bekeek haar een poosje, gelijk een natuur- vorscher een spartelenden kever, dien bij onder de loup houdt en er kwam een mat, medelijdend achtje op zjjn gelaat. Doch toen zjj den draad nog eens wilde insteken, omdat zjj vreesde dat het riempje nog te los zat, liet hij zijn voet op de» grond glijden en zei »Wij zullen het er nu maar bij laten, kind, het zal wel houden, zoo lang ik op het bal bljjf. Dank voor uwe moeite Hjj scheen van plan te zijn in zijn. zak te tasten om haar een geldstuk te geven doch terwijl zijn blik nog even op haar verstandig, levendig gezichtjo rustte, bedacht hij zich, maakte een zjjner groote manchetknoopen van lapis lazuli, die zeer goed als broche kon dienen, los en zei„neem dit als herinnering aan dezen avond." Daarmede verdween hij en zij staarde hem nog lang in gepeins verzonken na. In de zaal teruggekeerd, flaneerde de prins een poos doelloos tusschen de bonte menigte door; alleen om zijn va/der genoegen te doen had hjj de uitn oodiging voor dit bal aangenomen. Onwillekeurig zocht zijn oog de vensternis, met die eenzame gestalte weer op maar zij had haar plaats verlaten en liep met de kleinere geheel eender gekleede -dame op en neer. De prins zag;, hoa de baron Hohenfeldt en luitenant Kr jj ling; die vledermuizen steeds achter naliepen en traohtten aan te spreken maar hjj kon niet weten dat de baron den luitenant tot die vervolging gebracht had door hem wjjs te maken, dat zjj een paar koristen van de opera voor hadden, die zoo brutaal waren geweest om hier binnen te dringen. Het pleizier or a die twee bekende schoonheden hang te maken, ea in het nauw te brengen had

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 5