MIDDELBURGSCHE COURANT BIJVOBGSHL FEUILLETON. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Burgerlijks stand. Dinsdag 14 Juli 1885. N°. 163. Middelburg '15 Juli. Het verloren document. Roman van A. VON LIMBURG. VAH DE YAN Omtrent het Kaiser-cornet-quartet, dat Donder dagavond in het Schuttershof een concert zal geven, zegt de Arnh. Crt. het quartet trad de vorige week in Gelderland's hoofdstad op dat de vervrachting, die men daaromtrent koesterde op grond van mededeelingen in Duitsche bladen, ten volle bevredigd is. Men weet niet wat meer te bewonderen, den prachtvollen toon van elk der vier instumenten, of de waarlijk bewonderens waardige samenwerking, waardoor nu en dan een effect wordt verkregen als hoorde men een klein fanfare-orkest, zooals b. v. in het nommer die Jctgcl, dat men eene plmntasie op das Nachtlager in Grenada zou kunnen noemen. "Voor 't overige zijn 't meest liederen, gearrangeerd voor solo trompet, uitgevoerd door den heer Kosleck, met begeleiding der overige instrumenten. Alleen maakt de Arnh. Crt. de opmerking dat een concert uitsluitend van dit quartet wel wat eentonig wordt, en de indruk zeker nog verhoogd zou worden, indien tot afwisseling een orkest- nommer werd gegeven. Dit doet echter niets af aan het zeldzame kunstgenot, dat de vier heeren aanbieden en dat bun zeker overal een groot succes zal verschaffen. Het programma voor a. Donderdag is samengesteld als volgtSchafers Sonntagslied, KreutzerDie Thrane, Witt; Einschiffung, Möhring; leb hatte einst ein Schönes Vaterland, Lassen Czardas nacb Brahms, C. F. Weitzman Die Jagd, Arrangement, Kosleck; Waldandacht, Abt; Frühlingslied, Gounod; Schlaft in Ruk1Möhring en Presto, Bautsöe. De hertog en hertogin van Saksen-Weimar, kwamen gisterenavond per boottrein van Stuttgart te Vlissingen aan en vertrokken met het stoom schip Prins Hendrik via Queenboro naar het eiland Whigt. Zondag a. wordt H. D. H. de prinses van Leiningen te Vlissingen verwacht om van daar met eender mailbooten der m':i Zeeland naar Londen te ver trekken. Zooals men weet is de prins v. Leiningen admiraal der Engelsche vloot. Volgens het U. D. heeft de regeering in den loop der voorgaande maand op verschillende haar toegezonden adressen, verzoekende om commissies naar Spanje te zenden tot het bestudeeren der inentingen van Ferran geantwoord, dat die werk zaamheden niet op voldoende wetenschappeljjfee grondslagen rusten, noch behoor lijk zijn gecontro leerd, om dergeljjken maatregel van regeeringswege te wettigen. De nieuwe gouverneur van Suriname mr Smidt is naar West-Indië vertrokken. De prinses en de prins Von Wied zijn Zaterdag, na verloop van eenige jaren, weer in de residentie aangekomen om een tijd op het huis de Pauw te vertoeven. Met veel hartelijkheid werd prinses Marie met haar man en hare kinderen door autoriteiten, dames en heeren, die vroeger aan het huis van wjjlen hare ouders verbonden waren, en door een overtalrijk publiek begroet. De beer m* A. Moens, chef van de gemeente secretarie te Rotterdam, is benoemd tot chef der secretarie aan de Nederlandsche hank. ELFDE HOOFDSTUK. In de residentie volgde thans het eene vermaak op het andereeen club gaf bjj gelegenheid van het jaarfeest harer stichting een groot gemaskerd bal, dat wel wat schieljjk op het hofbal volgde, maar men moest zich aan den datum houden en de meesten der leden waren niet eens op het hofbal geweest, al bezocht de danslustige jeugd uit den hofkring, en vooral bet heeren personeel de beide feesten. Men had voor deze gelegenheid buitengewone toebereidselen gemaakt en alles in het werk gesteld om bet bal zoo schitterend mogelijk te maken. Het uur voor het demasqué was vrij laat gesteldhet moest niet alleen een gecostumeerd bal zjjn, waarop men elkaar spoedig herkent maar een echte maskerade, met allerlei grappen en intriges. Mooie ruime lokalen en vele gasten uit de omstreken begunstigden deze laatste. Men vergat geheel dat men zich in een kleine atad bevond, waarin de een vrjj wel alles van den ander afweet. Vele heeren namen het echter met hetverklee- den niet zoo nauwin een domino over hun gewone kleeren, met een hoogen hoed op het Zaterdagmiddag had te Vlissingen, in tegen woordigheid van leden van den raad, van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, hoofden van de verschillende scholen en onder wijzers der openbare lagere school C (hoofd de heer Van Kamer) de uitreiking plaats van getuig schriften aan een 27 tal leerlingen, die aan eene der lagere scholen onderwijs hadden ontvangen en den ganschen cursus hadden doorloopen. Vooraf hield de heer Musquetier, lid der com missie van toezicht, een hartelijke toespraak tot de aanwezigen, die de plechtigheid bijwoonden, en tot de leerlingen, die een getuigschrift ontvingen. Dit waren J. C. C. Naerebout, J. de Plaa, W. Maas, M. Gilde, W. Kloeg, A. Leinse, enL. Coorin, leerlingen van school AJ. Wouterse, leerling van school BJ. J. Pervoost, A. J. C. But, L. J. van Wijk, J. M. Sla, W. F. de Loenen, A.Monjé, L. M. Baljé, J. F. Stecher, J. Kamermans, A. J. van Ockenburg, J, Terwiel en R. A. A. Dermulj leerlingen van school CG. F. van Kesselen, A. Terwiel en J. E. C. Gravestein, leerlingen van school E; J. M. Delvoije, A. E. G. Pisuisse, A. C. Andriesse en M. v. Praag, leerlingen van school F. Met een woord van dank van den heer Van Ockenburg aan den heer Musquetier voor het door' hem gesprokene en van erkentelijkheid aan den heer Van Kamer en het verder onderwijzend per soneel aan school C voor het onderwijs, zijn zoontje gegeven, eindigde de plechtigheid VI. Ct.) - Van de afdeeling H. B. school met 3jarigen cursus der rijkslandbouwschool verkreeg een getuig schrift de heer Van den Bosch te Wilhelminadorp, Het dep. Noord-Holland der Vereeniging van leeraren hij het middelbaar onderwijs heeft met algemeene stemmen op een na de volgende motie aangenomen »De vergadering spreekt als haar oordeel uit, dat overgangsexamens aan de hoogere burgerscholen onvoorwaardelijk dienen afgeschaft te worden." Gisteren had in de Nieuwe kerk alhier des morgens de bevestiging en des avonds de intrede plaats van den nieuwen predikant bij de Ned. herv. gem. alhier, den beer F. H. Herfkens, vroeger leeraar te Rhenen. De bevestiging geschiedde door den heer P. N. Pikaar, pred. te Rhenen, die tot tekst had gekozen De I zendbrief van Paulus aan die van Korinthe, hoofdstuk II de 5 eerste verzen. Na de bevestiging zong de gemeente Ps. 143: 3. De heer Herfkens sprak zijne nieuwe gemeente toe naar aanleiding van: Ezechiel 37, vers 4 laat ste gedeelte. Het behoeft bijna niet gezegd dat bij beide gelegenheden het kerkgebouw oyervol was. De heer G. L. Krol, pred. te Lutkewierum, beeft het beroep naar Groede aangenomen. De ontvluchting van G. Visser had Vrijdag nog een staartje. Voor de rechtbank te Haarlem stond toen terecht zekere A. de M., tuinier, omdat, hij van 14 Maart tot 1 April jl., G. Visser, die, zooals hij wist, wegens frauduleus bankroet in de gevangenis te Haarlem in voorloopig arrest werd gehouden, had verborgen in zijne woning en hem vervolgens naar Abcoude had gebracht. Het O. M. eischte tegen d. M. een cellulaire gevange nisstraf van 45 dagen. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid een werkstuk van een onzer stadgenooten, den heer W. van Enst te bezichtigen, dat bestemd is om op de internationale tentoonstelling te Antwerpen te worden geëxposeerd. Het is eene Camera litcida, waarin op een wit veld van 1.75 M, diameter een natuurgetrouw beeld wordt gegeven van de om geving. hoofd, waren sommigen even bekend, alsof zij ongemaskerd gekomen waven. Onder de kroon, midden in de zaal, had zich een dergelijk groepje vereenigd, alsof zij zich geroepen gevoelden om de algemeene aandacht te trekken. „Ik peins mij suf over die twee donkere vledermuizen, met die zilvergrjjze strikken aan da capuchons, en kan ze inderdaad niet thuis brengen," zei baron Hohenfeldt »die beide mas kers hebben een chique, een bevalligheid de grootste kon mevrouw Von Orbach zjjn, ofschoon zij mjj gisteren nog verzekerde, dat zij niet ging- maar de kleine „Als ze gezegd heeft dat ze niet ging is er des te meer reden om te gelooven dat zij het is, Van het standpunt der dames kan ik mij be grijpen dat zjj haar incognito bewarenzij willen ons natuurlijk plagen", meende Krijling, »men mag het haar dus niet al te moeieljjk ma. ken," voegde hij er bjj, en wierp een blik in het rond, die scheen te vragen of nog geen enkel schoon masker, hem herkend had. „Die arme Krijling 1zei kapitein Brandau »is altijd het slachtoffer zijner galanterie." Krjj ling maakte een gebaar om aan te duiden, dat hij zich met gelatenheid onderwierp en vervolgde »Ik vind het altijd onbegrijpelijk, hoe een bejaard man lust heeft om op een gemaskerd bal te komen en dat nog wel in een waas van geheimzinnigheid gehuld. Verbeeld u dat ik zoo even in de garderobe den beer Von Ringsleben gezien heb, die naar het heette gisteren vertrok- Hoogst verrassend is hetgeen de witte tafel, die door een kunstig mechanisme in eiken stand, hoog of laag, schuin of recht te stellen is, te zien geeft. Veel getrouwer dan de beste kunstschilder 't op doek weet te brengen, toovert do acro- matische prisma, die boven op den koepel is aangebracht, in scherpe lijnen en natuurlijke kleuren de huizen, boomen, menschen en dieren, die zich in een wijden omtrek van den koepel bevinden op bet witte vlak. Een enkele beweging aan eene kruk, waardoor de prisma verzet wordt, doet bet tafereel plotse ling veranderen en geeft eene nieuwe schilderij, even kleurrijk, even getrouw, zoodat men, dank zij de voortdurende afwisseling, niet moede wordt te zien. Het uiterlijk van de kiosk, die ongeveer 10 meter in omtrek heeft, is geheel in overeenstem ming met het innerlijke. Kunstig van samenstel, maar eenvoudig, daarom niet minder keurig in de versiering. Boven elk der acht vakken leest men bij afwisseling Camera luc'ula en autotypie, terwijl de verschillende vakken in brons met grijze tinten geschilderd en met sierlijke guirlandes afgezet den smaak van den meester, die dit gedeelte van het werk verrichtte, eer aan doen. Komt den heer Van Enst hulde toe voor de zoo uitstekende verwezenlijking van een lang door hem gekoesterde gedachte, ook de heer W. Heyboer verdient lof voor de wijze, waarop bij voor bet uiterlijk der kiosk zorgde. Geen twijfel of de heer Van Enst zal op de Antwerpsche tentoonstelling in een druk bezoek de belooning vinden voor de kosten en moeite, die hij zich getroostte, terwijl het hem, wanneer die expositie is afgeloopen en hij, zooals zijn voornemen is, ook bier te Middelburg de Camera lucida ter bezichtiging stelt, ook van de zjjde zijner stadgenooten niet aan belangstelling ont breken zal. Van 1 tot 10 Juli zijn met de stoomschepen der maatschappij Zeeland van Engeland te Vlis singen aangekomen 1167, en van daar vertrokken 1188 passagiers. De burgemeester van IJzendijke verwekt opsporing en opzending van de minderjarige Cornelia Helena De Zeeuw, 18 jaren, lang onge veer 1.6 meter, aangezicht ovaal en van de pokken geschonden, haar en wenbbr. blond, neus en mond gewoon, kin rond; gekleed met zwarte japon en muts, gewerkt met zijde, zonder bloemen en dragende koralen oorbelletjes. Zij heeft 27 Juni des namiddags de ouderlijke woning verlaten en is over Bassevelde naar Terneuzen vertrokken in gezelschap van Rudolphe De Houck, 28 jaren, lang ongeveer 1.7 meter, haar en knevel rossig, oogen lichtblauw en wild, gestalte flinkgekleed met jas, broek en vest van wollen geruite stof met witte stippels, zwarte satijnen pet en blauw onderhemd met strepen. Zaterdagavondbleef het te Rotterdam tot half tien rustig, hoewel er zeer veel volk natuurlijk grootendeels nieuwsgierigen op de been was Na dien tijd werd bet echter rumoerig. Verschei dene keeren werden op het BoymanspleinKorte Hoogstraat en Sehiedamschen dijk door kwaad willigen eenige steenen geworpen en moest de politie een charge maken om de straat schoon te vegen. Eenige agenten en een burger werden door steenworpen gewond. In andere deelen der stad was bet kalm. Tusschen 14 en 16 Juli is onstuimig weer voorspeld op de Britsche en Fransche kusten. Te Wommel had een arbeider het ongeluk, dat eene koe onder het melken omviel en op zijn lijf terecht kwam. Het beest kon niet overeind komen, zoodat de man doodgedrukt werd. Nu het heftig debat m de Spaansehe kamer ten voordeele van het ministerie geëindigd is, zal dit onveranderd op zijn post blijven. De kamer heeft vacantie genomen; de minister van justitie is naar Valencia gereisd. De Belgische minister van financien Beernaert heeft Donderdag in eene zaakrijke en degeljjke rede het herstel der invoerrechten op granen en vee bestreden en de kamer heeft dan ook het wetsontwerp, waarbij dat herstel werd voorgesteld, verworpen. ken was. Ik herkende hem aan zijn geheel me' sabelbont gevoerden pels, zooals niemand er bier een bezit." - Wat zegt gij daar, mijn waarde Krjjling is de gezant niet afgereisd?," vroeg de heer Von Hohenfeldt vol belangstelling „zou hij hier op het bal zjjn en nog wel incognito Dat is hoogst interessant. In welke schapenvacht heeft die oude vos zich gestoken „O 1 heel eenvoudig en deftig in een langen zwarten domino ik kan hem herkennen aan een zilvergrijzen strik op de kap, die hij over het hoofd heeft. Kijkdaar verschijnt hij in de deur der andere zaal en sehjjnt iets te zoeken." „SapristiDat wordt hoe langer hoe aar diger, hetzelfde herkenningsteeken als mijne lieve vledermuizen; Waarlijkzij gaan naar elkaar toe de kleine neemt zelfs zijn arm aan daar moet wat achter zitten. Mijn beste Krijling bebt gij geen notitieboekje Een volmaakt adjudant zooals gjj, draagt natuurlijk steeds potlood en papier bjj zich. Ik heb. thuis iets vergeten te bestellen en zou gaarne een paarwoorden schrijven 1" De herinnering aan die vergeten bestelling kwam al heel onsamenhangend midden in dit gesprek, maar er scheen groote haast bjj te zjjn want hij schreef slechts een paar vluchtige woor den op het hem bereidwillig aangeboden papier wie hem over den schouder keek zou gezien hebben dat hjj cijfers en geen letters teekende vouwde het briefje op en schreef een adres. Daarop wenkte hjj een knecht en drukte hem op Bjj de volksstemming in het kanton V x die met 27,577 tegen 21,377 stemmen de we», r- invoering der doodstraf verwierp, waren 6688 briefjes in blanco ingeleverd. Opmerkelijk is dit groot aantal blancobriefjes ten opzichte van het vraagstuk der doodstraf; voegt men ze bjj de voorstemmers, dan zou de wederinvoering met eene meerderheid van 488 stemmen zijn aange nomen. Het resultaat dezer stemming is een vrjj twijfelachtig antwoord op de vraag, hoe de meerderheid van het kanton over de doodstraf denkt. De nieuwe pair, lord Rothschild, heeft Don derdag zijn plaats in het hoogerhuis ingenomen. Uit Simla bericht men, dat de schokken van aardbeving zich nog steeds om de twee of drie dagen in Kasehmire herhalen. De Berlijnsche correspondent van Daily Neivs deelt mede, dat de gebeurtenissen, welke tot het uitsluiten van den hertog van Cumberland van den Brunswijkschen troon geleid hebben, eerst nu bekend zijn geworden. In 1878 werden door lord Beacons- field onderhandelingen met Berlijn op touw gezet. Vorst Bismarck verzekerde, dat Pruisen zich niet tegen de aanspraken van den hertog van Cumberland op Brunswijk zou verzetten, indien hj afstand deed van alle rechten op Hannover. Dit echter weigerde de hertog en zoo bleef Engelands tusschenkomst zonder eenig gevolg. Dr Pflüger te Bern heeft een blindgeboren knaap van 15 jaren door eene operatie het zien mogelijk gemaakt. De geneesheer had bij een onderzoek van den patient bevonden, dat de ge zichtszenuw niet verlamd was, maar dat het zien verhinderd werd door iets, dat weggenomen kon worden. Toen eenigen tijd na de operatiede doek van de oogen mocht worden afgenomen, bleek de blindgeborene te kunnen zien. Hij had echter niet het minste begrip van de dingen, die hj zag, noch van afstand of iets dergelijks. Zoo wees dr Pflüger hem zijne hand, die de blinde dikwijls betast had, maar hij wist niet te zeggen wat het was. Men wees hem de pleegzuster en een heer, vragende, wie de vrouw en wie de man was. Daarop gaf de knaap het goede antwoord, maar toen men de pleegzuster hare witte muts afnam, die de blinde vroeger betast had, en den heer een witten doek om het hoofd deed, meende de knaap, dat de heer de pleegzuster was. Hij is nu bjj zijne ouders, in een dorpje van het kanton Frei burg, waar bij in alle rust en stilte gewennen kan aan het nieuwe leven, dat voor hem begonnen is. Een verschrikkelijk ongeval vond plaats in de Alpen. Vrijdag 11. verliet een tourist uit Lyon, vergezeld yan twee gidsenArgentière, met het voornemen om een toer van drie dagen over de gletschers te maken en bij Chamounix neer te dalen. Toen zjj niet terugkeerden vreesde men voor een ongeluk, vooral met het oog op het slechte weder. Vjjftien gidsen zijn Woensdag uitgegaan om hen te zoeken en vonden nog den zelfden dag de drie Ijjken vreesdijk verminkt op den gletseher van Argentière. De drie personen waren van een hoogte van 3000 voet neergestort. Van 5 tot 12 JJuli. Middelburg. OndertrouwdS. F. E. Jonge- neel, jm, 26 j. met J. S. Ouwerkerk, jd. 26 j. J. Frins, wed1 70 j. met H. van Ginhoven, wed4 59 j. H. J. Ganderhejjden, jm. 27 j. met P. M. van der Harst, jd. 28 j. J. J. van der Jagt, wedr 44 j. met J. Tauw, jd. 38 j. P. A. Secreve, wedr 57 j. met C. J. S. P. Hirschmann, wede 37 j. BevallenE. Smits, geb. Pieters, d. A. Steur, geb. Flipse, d. A. H. Groen, geb. Udes, z. (tweel.j C. Cerkhove, geb. Van Keulen, d. T. L. de Vlieger, geb. Van Maurik, d. M. G. Rejjnhout, geb. Van As, z. E. M. Lorumers, geb. Landman, d. C. P. Emans, geb. Fagel, d. D. Sinke, geb. Bassie, z. A. C. de Jong, geb. De Bruijn, d. Overleden: M. L. van Sorge, wede yan J. Snel,72 j. J. H. Casteleijn, man van J. Franchimont, 45 j. C. H. W. Net, z. 3 m. A. J. Bosselaar, z. 19 d. P. C. M. de Trope, vrouw van G.W. Bergman, 60 j. Van 4 tot 11 Juli. Vlissingen. Gehuwd: L. van der Ploeg, jm. 28 j. met J. de Groot, jd. 24 j. BevallenC. A. de Rijcke, geb. Krjjger, d. S. M. Joukes, geb. Ardaen, d. J. T. de Vos, geb. Hutchison, z. J. J. Voorman, geb. Geervliet, d. M. W. Dujjvekot, geb. Cevaal, d. Overleden: L. Annaert, ongeh. d. 72 j. J.Maas, wedr van M. Willemse, 84 j. J. P. Dommisse, z. 6 m. Goes. Bevallen M. Jeronimus, geb. Sterk, d. M. Wolfers, geb. Hoogesteger, z. Overleden: J. Matthjjssen, ongeh. z. 20 j. Zierikzee. Gehuwd: K, A. Kohschulte, jm. 25 j. met H. D. Straatman, jd. 31 j. Bevallen: L. Bakker, geb. Van de Valk, z. D. Roedoe, geb. Gerritsz, z. E. Buijze, geb. Stork, d. OverledenW. C. de. Crane, wedr 75 j. C. Lemson, wed van R. Koman, 77 j. C. M. de Bruin, d. 5 j. het hart het terstond te laten bezorgen. Met verbazing meende de naast hem staande te ver- staaan„gij weet wel, boven in het paleis." Spoedig daarna verliet hjj den groep en mengde zich in het gewoel. Hij vervolgde bljjkbaar een bepaald persoon, dien hjj op het spoor was, want hjj begaf zich regelrecht naar een der venster- nissen, waar de grootste der twee vledermuizen schjjnbaar ongedwongen kjjken. Achter haar, bjj het raam was de kleinere in een druk gesprek met zwarten domino, dien de heer Krijling als de ge zant van W beschreven had. Baron Hohenfeldt ging naar de alleenstaande toe en zei op onaangenamen, gemeenzamen toon „Wel zoo, schoon masker, het verwondert mjj u al weer op verboden wegen aan te treffen I Verleden avond zjjt gjj mjj handig ontloopen, maar nu zult gij mjj te woord staan!" Wordt vervolgd.) Gedrukt bjj de Gebroeders Abrahams te Middelburg»

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 5