Laatste;Berichten. Gemengde Berichten. Kerknieuws. Rechtszaken. Burgerlijke stand. bestuur der gemeente namen 3 voorstanders en 30 leden er aan deel. Nadat ze door den voorzitter, den heer Schneijders van Grejjffenswerth, arr.-sehool-opz. te Zierikzee was geopend met een harteljjk woord, waarin deze den heer Karreman, in leven hoofd der school te Zierikzee, herdacht en aan de verg. meedeelde: dat van de heeren Moens en Van Visvliet kennis geving was ingekomen dat zij tot hun leedwezen de vergadering niet konden bijwonen en dat de heeren Groene veld de Kater van Noordgouwe en J. J. Hoogerland, rustend landbouwer alhier, als voorstanders waren toegetreden, ging men over tot regeling van den wedstrijd in het spreken voor de vuist. Daarna werd als plaats van samenkomst voor het volgende jaar Zierikzee ge kozen, en werd den heer Bastmejjêr gelegenheid gegeven om door eenige natuurkundige proeven het aangename aan het nuttige te paren. Met belangstelling volgde men de proeven in het luchtledige, waardoor bewezen werd, dat voor verbranding lucht noodig is, dat deze het geluid geleidt en de vrije dampvorming tegen houdt. Nadat de heer J. Hogerland te Zierikzee benoemd was tot commissaris der hulpspaarbank van het N. O. G. nam de vergadering eene kleine pauze, voor allen noodig, niet het minst voor het zestal onderwjjzers (geen hoofden van scholen), dat straks zou dingen naar prijs en premie in den wedstrijd bovengenoemd. De onderwerpen waarover gespro ken werd, waren: turf, luchtballon, zee, wandelingen en duinen. Twee der heeren hadden turf gekozen- De uitslag was dat den heer Lemson de prjjs en den heer De Bill de premie werd toegekend, terwijl de voorzitter bovendien aan n° 3, den heer Hack, uit eigen beurs eene premie schonk. Vervolgens kwam de heer W. J. van Gorkom, districts-schoolopziener aan het woord, die in eene boeinde improvisatie over de geschiedenis der Nederlandsche driekleur sprak. Volgens sommigen zou onze vlag van Franschen oorsprong zijn, en ons door Hendrik IV, 1589—1610, koning van Frankrijk geschonken. Deze meening, zei spreker, is krachtig weerlegd in 1831 door een geboren Zierikzeeënaar. Jh1 m1 J. C. de Jonge, die be wees dat reeds voor 1586 hier de rood-wit-blauwe vlag wapperde. Reeds in 1572 vinden we gewag gemaakt van de oranje-wit blauwe vaandels der Geuzen. In 1575 streden zij onder deze kleuren bij Gouda en op het tapijtwerk, dat de wanden versiert der vergaderzaal van de staten van Zeeland en dat tusschen 1591 en 1598 is vervaardigd, vindt men rood-wit-blauwe vlaggen op verscheidene schepen, wel niet in drie banen, maar de kleuren zijn er toch. In 1587 gelastten de staten van Zeeland, dat de gezagvoerders de oranje-wit-blauwe vlag van den prins zouden voeren en evenzoo spreken in 1596 en 1597 de staten van Holland van de prinsenvlag. Hieruit blijkt dus dat men toen er niet aan dacht om de vlag te beschouwen als ge kregen van Hendrik IT, maar veeleer als een betuiging van liefde en dankbaarheid aan den prins. De bewering van sommigen, dat Hendrik IV voor 1589, toen hij enkel koning van Navarre was, ons de driekleur schonk, wordt tegengesproken door het feit, dat het wapen van Navarre geen wit of blauw heeft. Een ander schrijver, Guyot, leverde in 1856 twee artikelen, waarin hij stelt en tracht te bewijzen, dat de vlag van Beierschen oorsprong was. In 1409 nl. liet Willem VI voor zich een rood-wit- blauwe tabbaard maken. Nu is het waarschijnlijk volgens Guyot, dat hij ook in de vlag kleuren liet zetten, en dat de vlag onder het Bourgondische en Oostenrijksche huis zoo gebleven is. Op een schilderij te Amsterdam van 1536 staan ook reeds schepen met rood-wit-blauw. Vooral door de bemoeiingen van Jan Ter Gouw is ech ter vooreerst uitgemaakt dat de vlaggen van later datum zijn dan de schepen, maar daarenboven is er geen de minste grond om aan te nemen dat onder de Bourgondische en Oostenrjjksche vorsten eene nationale vlag met rood-wit-blauw heeft bestaan. In 1475 toch ge lastte Karei de Groote dat de schepen moesten dragen de Bourgondische vlag (witte baan met rood kruis). Maximiliaan daarentegen gaf in 1487 bevel dat de schepen moesten voeren de vlag van den admiraal, wel een bewijs dat er geen nationale vlag bestond. Van Karei V noch Filips II kunnen we die vlag gekregen hebben, want hunne kleuren waren rood-wit groen. Onze vlag is dus noch van Beierschen noch van Franschen oorsprong: zij is de vlag, zij heeft de kleuren van den prins van Oranje. Maar moet het dan niet zijn oranje-wit blauw? Spreker deed opmerken hoe in de 16e, 17e en 18e eeuw beide kleuren voorkomendat de vrienden van Oranje vooral in den stadhouder- loozen tjjd in de oranje baan het symbool zagen der vereeniging van Oranje en Nederland. In 1634 gaf de gouverneur-generaal in O. I. last vlaggen te maken en daartoe te koopen rood of oranje, wit en blauw, zooals vroeger geleverd was. In verschillende vlaggenboeken van dien tijd wordt gesproken van Oranje, terwijl de illustratie rood te zien geeft, en, wat in deze wel het meest beslist, de kleuren van Willem I waren niet oranje-wit-blauw, maar rood-wit-blauw. Het schijnt dus dat men om den naam Oranje ook de kleur in de vlag heeft genomen, of wel tusschen oranje en rood niet goed onderscheid maakte. Met een vjjftal coupletten, waarin de wensch geuit werd dat nog lang de geliefde driekleur symbool zjj der nauwe vereeniging van Oranje en Nederland sloot de heer Van Gorkom zijne beschouwing Nadat de voorzitter den spreker onder applaus der vergadering had bedankt, kwam in behande ling een voorstel van de afd. Zierikzee om voor taan ook als begunstigers aan te nemen hen die geen voorstanders van het N. O. G. zjjn. Uit den bijval, dien zij ondervonden welke tegen dit voorstel hun stem verhieven vond de afd. aanlei ding het in te trekken. Om het vergevorderd uur zag de heer Smallegange af van de inleiding van het tweede punt, dat nu in eene gewone vergadering zal behandeld worden. In de vergaderzaal was ter bezichtiging gesteld het leitelraam door middel van den boekhandel verkrijgbaar bij den heer J. J. Ceulen te Middel burg. Het kwam den meesten leden voor een goed leermiddel te zijn, ofschoon men den prijs 0.30 wel wat hoog vond. Ook waren geëxposeerd 18 platen, hulpmiddel bp het eerste leesonderwijs, die onder den titel „Sprekende Letterbeelden" den heer J. van Wulfen te Laren tot bewerker en Joh. Gerards en comp. te Hilversum tot uitgevers hebben. Over 't alge meen was men van oordeel dat de prijs 13.50 te hoog was om ze nevens andere leesmethodes te gebruiken. Ook meenden sommigen, dat men dan dubbel werk zou moeten verrichten. Velen echter vonden het denkbeeld, de vorm van het teeken moet het kind den klank herinneren, goed en betuigden ingenomenheid met de methode. Ook sprak de heer Bastmeijer nog een woord ter aanprijzing van het ondersteuningsfonds, opge richt door het N. O. G., voor welk fonds in onze provincie nog zoo weinig is gedaan en deelde mede dat weldra een circulaire aan de leden en begunstigers zal verzonden worden. Evenals bjj vorige vergaderingen voerde een zangkoor, onder directie van(den heer Letzer, eenige schoone stukken uit, waardoor het aangename der bjjeenkomst niet weinig verhoogd werd. Een netten disch en goed bereide spijzen vond men daarna in het lokaal van den heer Kappers, waar men onder gullen kout nog eenige uren gezellig doorbracht. De heer Hubregtse, hoofd der school te Burg, is benoemd tot hoofd der school te Hoek. Met hem stonden op de voordracht de hh. Goor te Goes, v. Hekken te Souburg en Bakker te Sluis. Zaterdag is te Hulst eene vergadering ge houden van onderwijzers in het arrondissement Axel, teneinde een cursus op te richten tot oplei ding voor de hoofdakte. De vergadering werd bjjgewoond door 22 onderwijzers en eene onder wijzeres, waarvan 14 onderwijzers zich als deelne mers hebben aangegeven. Het plan bestaat met 1 Augustus a. de lessen te beginnen, terwijl deze zullen gegeven worden door de heeren Voorenen Van Dixhoorn, hoofden van scholen te Terneuzen, Kusse, hoofd der school te Hulst, en Imandt, hoofd der school te Sint Jansteen. De lessen worden te Axel gegeven. Beroepen tot predikant bij de herv. gem. te Serooskerke (W.) de heer Peter, pred. te Ginneken. Hoe de kerkeraad der herv. gem. te Goes zal handelen tegenover den heer P. Huet, die zich bezig houdt met spiritistische proefnemin gen, weet men nog niet. Genoemde raad heeft gewacht met te beschikken op het bekende, bij hem ingediende adres tegen dien predikant, die afwezig was, totdat deze heer thuis zou zjjn, wat nu het geval is. Dr. Kuyper heeft intusschen zijn gevoelen in deze zaak reeds doen hooren in de Heraut. Hjj schrijft »Het blijkt dat d' Huet in doodenbezwering is vervallen. Een zonde die zich wel verschuilt achter den nieuwmodischen naam van spiritisme, maar ook onder dien nieuwen naam niets anders is, dan hetgeen in Gods woord als doodenbezwe ring veroordeeld wordt." En hierna wordt, op grond van verschillende aanhalingen uit den bjj bel, verklaard dat de doodenbezwering of het ondervragen van afgestor vene personen, is een werk uit den Booze, dat van den Heere Sabaöth vervloekt is; dat dus bij de heidenen en niet in de kerke Gods thuis hoort maar uit die kerke met alle macht moet geweerd. »Nog hopen we dus" aldus besluit de schrijver „dat het gerucht onwaarheid zal be helzen, maar mocht het onverhoopt bevestigd worden, en dus metterdaad blijken, dat de heer ds. Huet in dezen heidenschen gruwel vervallen was, dan mag dit niet zoo blijven. „Dan dient èn om den wille van dezen broeder èn om den wille van zoo vele andere leden onzer kerken, die in gelijke zonde vervielen, ijlings raad geschaft, hoe deze ban zjj weg te nemen. Beroepen tot predikant bp de herv. gemeente te Ovezand c a., de heer IJ. J. Bootsma, te Lun teren. Tegen Willem Regeling, den vermoedelijken moordenaar van den klompenmaker B. Jansen te Wageningen is door het O. M. levenslange tucht huisstraf geëischt. Gisteren maakten de leden der Vlissingsche muziekvereeniging Ons Genoegen een uitstapje te water langs Middelburg naar Veere. Toen te drie uren de extra-stoombarge hier aankwam was eene vrjj talrjjke menigte aan de loskaai verzameld, die de muziek op haar wandeling door de stad vergezelde. Na een kort vertoef alhier werd het watertochtje weder voortgezet. Toen Vrijdagavond eene dienstbode in eene weide onder Oostkapelle zat te melken, werden de koeien in de verte een hond gewaar. Ver schrikt drongen de vjjf koeien om de melkster, wierpen haar omver en brachten haar met de pooten verschillende verwondingen aan borst en armen toe. Gelukkig passeerde iemand die dadelijk hulp verleende. Hjj ontzette de aangevallene en kwam er, na tegen den grond te zjjn geworpen, met een paar verwondingen aan het hoofd af. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen bleek het dat van de melkster een rib gebroken was. Uit Goes schrjjft men ons; 't Is met onze kon. handboogschutterij Jacoba v. Beijeren evenals met het kindersprookje Sneeuw witje. Ook zjj mag zich weer verheugen in een soort wedergeboorte; als onmiskenbaar teeken daarvan mag zeker wel gelden, dat de stang weêr zijn oude plaats op het Ravelijn heeft ingenomen. Dat het afbreken en wederstellen daarvan met groote onkosten gepaard gaat, iaat zich licht be grijpen 't is dan ook te hopen dat zij nu vooreerst niet meer verhuist, daar dit anders wellicht den ondergang van een goede vereeniging tengevolge zou kunnen hebben. De postduivenvereeniging Excelsior te Zie rikzee hield Zondag 28 Juni een wedvlucht, waaraan werd deelgenomen door 29 duiven, waar van 10 toebehoorden aan den heer P. O. Olivier, 5 W. J. Rensen, 4 J. Hogerheide, 4 J. van Os, 3 P. Adriaanse, 2 Van Weller en 1 L. Ringelberg. Zij waren des morgens 8| uur te St. Denis bjj Parjjs losgelaten, zjjnde een afstand van 320 kilo meter. De eerste arriveerde te 4 uur 34 min. 20 sec. Er waren 7 prijzen uitgeloofd. De le prjjs -1 zilveren medaille en 5 werd gewonnen door J. Hogerheide, de 2e een zilveren medaille of 4 door P. O. Olivier, de 3e 3 door J. van Os, de 4e 2 door P. Adriaanse, de 5C 2 door L. Ringelberg, de 6e en 7e door W. J. Rensen elk 2. De 7e duif kwam te 7 uur 35 min. 45 sec. aan. Als een staaltje van de scheep vaart be weging in Terneuzen kan wel dienen, dat Zondagnamid dag in de haven en op de reê lagen 13 zeilschepen, om geschut te worden, terwijl nog 2 stoomschepen, waaronder het Nederlandsche De Mercurius, reeds naar de losplaats aan het spoor gegaan waren. Onder die schepen zjjn het meerendeel Russen, een paar zijn Duitschers, een enkele was een Noorman. Bjjna allen zjjn geladen met hout, en moeten aan het spoor gelost worden. Door den heer C. de Wilde te Kattendjjke en vier anderen is een gedeelte schor in de Schelde aangekocht, van Kattendjjke tot het Goessche Sas, teneinde aldaar de oesterteelt uit te oefenen, waarvoor een put zal worden gemetseld zoo groot als in Zeeland niet bestaat. Een kleine jongen, die zich Zaterdagavond te Gorinchem vermaakte met bloote beenen in het water te plassen, werd plotseling door een golf omgeworpen en meegesleurd. Tot nog toe zjjn de pogingen om het ljjk te vinden tevergeefs geweest. Onze ondernemende sportsman, luit. Meteler- kamp heeft een groot verlies geleden. Enchanter is verleden Zondag te Brussel op een tragische wijze aan zijn eind gekomen. Nadat hjj een week te voren te Mechelen een zeer mooie overwinning had behaald, was hem voor de Hurdlerace Handicap te Forest op één na het hoogste gewicht toege deeld en toch ontliep hp, om zoo te zeggen, zijne 5 tegenstanders en won met het grootste gemak. Den eindpaal gepasseerd zjjnde, kon zijn jockey Sherlock hem niet meer inhouden en ging hjj op hol, met het ongelukkig gevolg, dat paard en ruiter in een sloot terechtkwamen, waaruit Enchanter slechts met zeeraveel moeite half dood, met gebroken rug gehaald werd. Het verlies is des te meer te betreuren, omdat Enchanter juist toonde in een zeldzaam goeden vorm te verkeeren en zijn eigenaar even als verleden jaar nog menig succes beloofde. (Sport). Wie oude centen heeft kan die naar West- Indië zenden. Daar vinden zjj goeden aftrek. Nadere inlichting kan men daaromtrent verkrjjgen bjj den heer A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, administrateur van financiën in Suriname, thans met verlof hier te lande en wonende te Hilversum. Volgens de Landbouwcourant is het aanwenden van gaskalk, tot verwijdering van ongedierte op de planten, zeer onpractisch. Want gaskalk, onder den grond gespit, gaat volgens dit blad voor ge- ruimen tijd allen plantengroei tegen. Waar een zoo bevoegde redactie als die der Land bouwcourant dit mededeelt willen wij het gaarne gelooven. Wjj zjjn op dit gebied geen deskundige. Wjj moeten de redactie echter opmerken dat wjj ons bericht aan een ander blad ontleenden, dat met zjjne berichten op landbouwgebied in onze oogen nog al vertrouwen verdient. De vereeniging Tesselschade telde 1 April 33 afdeelingen en correspondentschappen en 3037 leden, zijnde 246 meer dan het jaar te voren. Het totaal cijfer uitbetaald werkloon gedurende het laatste jaar was 17,515.20§, of met het traktement der depothoudsters mee 20,515. De algemeene inkomsten bedroegen in het boek jaar 1884—85 de som van 1357.17 (waaronder ƒ149.88 batig saldo van het vorig jaar), de uitga ven 760.89 en het batig saldo 596.28. Naar het Vad. meldt is de aan den hoofd commissaris van politie te 's Hage opgedragen nieuwe instructie in zake de wanordelijkheden der huzarenofficieren afgeloopen. Van de groep, welke in den bewusten avond tot de tooneelen in het Café Francais aanleiding gaf, zijn slechts 8 offi cieren in het tweede onderzoek betrokken geworden. Te Lemmer nam een persoon bezig, met het schoonmaken van een op eene sleepshelling staand vaartuig, de geplaatste stutten weg. Plotseling viel het vaartuig op zjjde, waardoor die per soon zoo gekwetst werd, dat hp nog dienzelfden avond overleden is. Een der stalknechts van de Amsterdamsche omnibusmaatschappij kreeg van een paard zulk een trap tegen de borst dat de man dadeljjk dood was en onder Sohoorewaard werd een daglooner door een stier zoo mishandeld dat hjj des avonds reeds overleed. Te Aken is een vrouw van 108 jaar overleden. Te Lichtenvoorde is de bliksem ingeslagen op drie plaatsen, ieder 150 M. van elkander ge legen, in eene rechte lijn van het oosten naar het westen. In den toren der Herv. kerk ontstond geen brand, maar werd veel schade aangericht. Een schuur brandde tot den grond toe af. In eene andere woning werd het dak aangetast. Te Arcen (Limburg) bracht de hagelslag een schade te weeg van 18.000. Door de Belgische regeering zjjn alle Spaansche havens door cholera besmet verklaard, zoodat de van een dier havens komende schepen, de Schelde binnenkomende, aan den Doel quarantaine maat regelen moeten passeeren. Zaterdag heeft in eene mijn bjj Saarbrücken, waarin op dat oogenblik 37 arbeiders aan 't werk waren, eene ontploffing plaats gehad. Er zjjn 17 werklieden omgekomen en 19 gered; bp het afzenden van dit bericht werd er nog een vermist. De Spaansche minister van binnenlandsche zaken is den 27sten uit Murcia te Madrid terug gekeerd. Hij heeft in de couloirs der kamer aan de afgevaardigden verklaard, dat de toestand te Murcia zeer bedroevend isde sterfte is er veel grooter dan de officieele cjjfers aangeven, want vele gevallen van cholera worden door de familiën niet aan de overheid opgegeven. In Murcia kwam er den 26e* 1060 gevallen voor met omstreeks 500 dooden. Den 7-" kwamen te Madrid 4 gevallen voor, waarvan één met doodelijken afloop in Murcia en Castellon 360 gevallen, waarvan 147 met doode- Ijjken afloopin de stad Valencia 56 gevallen en 25 dooden, en in de provincie Toledo 24 gevallen en 10 dooden. Enkele gevallen werden gecon stateerd te Cuenca, Cienzo, Zuellos, Aranjuez en Alicante. Een zwaar onweder, dat Donderdag namid dag over een deel van Henegouwen en Brabant gewoed heeft, richtte verschillende ongelukken aan. Te Jemappes zjjn eene vrouw en twee kinderen door den bliksem gedood. Te Rebecq sloeg de bliksem in de kerk en trof een man, welke zonder kennis op den grond bleef liggen. De spoorweg van St.-Pieters-Haine naar Binche was geheel overstroomd door den slagregen, zoodat de waggons tot aan de assen door het water reden. Ook in de Ardennen, in de provincie Luik, in den Condroz heeft het onweder, doch minder hevig gewoed. Eindelijk is tegen 11 uur het onweer met nieuwe hevigheid over Bergen, Quiévrain en omstreken losgebarsten. Op som mige plaatsen is er hagel gevallen. Te 's-Gra- venbrakel sloeg de bliksem in een boom. Te Enghein werden een groot aantal boomen omge worpen. In eene andere gemeente van Hene gouwen brandden twee huizen af. Op de ljjn van Luxemburg stond het water tot in de aschbakken der locomotieven. Ook in den omtrek van Kortrijk is het weer zeer slecht geweest. Te Marche (Luxemburg) heeft men in 15 jaren zulk onweder niet gezien. De reizigers, welke van den trein kwamen, konden niet zonder levensgevaar het station verlaten en hebben daar meer dan een uur moeten schuilen. Op den weg van Marche naar Melreux drong de bliksem door het dak van een klein huisje, doodde den vader en trof eveneens de moeder van vjjf kinde ren. Driemaal werd de parochiekerk getroffen en aanzienlijke schade werd hierdoor veroorzaakt. »s Gravenhage. Wjj vernemen dat de aanneming van het Nederlandsch-Fransch handels» tractaat door de Fransche kamer zeker is. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is voortgezet de behandeling van het wets ontwerp tot wjjziging van de artt. 240, 242 en 247 der gemeentewet. De heeren De Bruijn Kops, Borgesius en Roell betoogden hoofdzakelijk dat, zooals het regeerings- ontwerp thans luidt, voor de gemeenten een onhoudbare ongelijkheid zou ontstaan, zoodat h6t amendement der zes heeren de voorkeur verdient. Overigens wilde men in het ontwerp niet zien een praejudice ten nadeele eener rjjksinkomsten- belasting. De heer Van Blom protesteerde tegen de be schuldiging ingebracht door mr, Huber tegen gedeputeerde staten van Friesland. Hjj bestreed overigens, evenals de heer Gildemeester, het regee- ringsontwerp wegens de richting van den minis ter, welke eene belemmering is voor een inkom stenbelasting. Londen. De Standard meldt dat het kabi net onmiddeljjk zich ernstig bezighouden zal met den toestand van Soudan. Waarschijnlijk zal tot wederbezetten van Dongola worden besloten. Dit komt niet overeen met hetgeen Daily News meldt en in ons overzicht wordt meegedeeld. Van 21 tot 28 Juni. Middelburg.: Getrouwd: C. Hoogstraten,wedr 41 j. met P. van Oorschot, jd. 48 j. L. K. van der Harst, jm. 43 j. met J. B. Plankeel, jd. 37 j. Bevallen: W. Gemier, geb. Van de Woest jjne, d. A. Franse, geb. Wondergem, z. A. Kaat, geb. Gabrielse, d. J. de Boer, geb. Sehekkerman, z. J. Krjjger, geb. Brasser, z. (levenl.) OverledenM. Schout wed van L. van Soelen, 67 j. T. van Slugs, vrouw van A. Baljeu, 45 j. L. Jongepier, d. 4 m. J. C. Dekker, man van J. Jobse, 67 j. Goes. BevallenC. J. van Heel, geb. De Brujjne, d. OverledenJ. van den Wjjngaert, vrouw van J. Gelok, 52 j. J. Boone, z. 12 j. J. v. d. Visse, wedf van M. Wilhelm, 80 j. Zierikzee. BevallenS. Frenk, geb. Zendjjk, z. K. Krakeel, geb. Brakker, z. J. Verheul, geb.

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 2