Gemengde Berichten, KeoMszaken. Verkoopingen en aanbestedingen P. H. Herfkens van Rhenen, Zondag den 12en Juli zijn intrede alhier doen. In de voormiddag gods dienstoefening van dien dag zal de beroepene door zijn ambtgenoot, den heer P. N. Pikaar uit Rhenen bevestigd worden. De heer (1. W. A. de Veer zal hoogstwaarschijn lijk niet voor October zijn predikambt alhier aan vaarden. —Op de gisteren alhier gehouden vergadering van de classis van Middelburg zijn benoemd tot scriba en quaestor de heer D. Rijnders, pred. te Middel burg; tot primus gecommitteerde predikant de lir S. Sleeswijk Visser, pred. te Ooatkapelleidem de hr J. van 't Hooft, pred. te Koudekerketot primus gecommitteerde ouderling de hr J. Koole; tot secundus gecommitteerde predikant de heeren J. C. Reesse, W. A. Mac-Pherson, G. W. A. de Veer en E. Loen, respectievelijk predikanten te Vlissingen, Westkapelle, St Laurens en Grijpskerke; tot secundus gecommitteerde ouderling, de hr C. M. Dommisse te Vlissingen. De vergadering besloot omtrent den wensch der synode om alles wat de belijdenis en de zuiver geestelijke belangen der gemeente betreft voortaan aan de gemeenten zeiven over te laten, geen advies te geven, maar tevens aan de synode alle bevoegdheid te ontzeggen om ook maar éen gemeente van den band der belijdenis te ontslaan. Het voorstel van den heer Rijnders om ook aan candidaten, die niet aan een der rijks-universiteiten gestudeerd hebben, toegang tot het proponents examen te verleenen, werd, na overname van een amendement van den heer Montagne om, in plaats van candidaten, „allen" te lezen, met algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel van den heer Riemens om de synode aan de adviezen van de meerderheid der classicale vergaderingen te binden werd insgelijks met algemeene stemmen aange nomen. Gisteren had te Goes de gewone jaarlijksche classicale vergadering plaats onder presidium van den heer Hage, predikant te Wolfaartsdijk45 leden waren tegenwoordig. Als scriba werd herkozen dhr Wielenga van Ivruinigen, secundus dhr Vermaas van Yerseke. Als lid-predikant dhr Vermaas, secundus dhr Beumer. Als lid-ouderling dhr. L. Boshof! van Wilhelmina- dorp, secundus dhr. J. v. Damme. Als quaestor dhr Wielenga, secundus dhr Vermaas. Als lid van het provinciaal kerkbestuur dhr Laan, secundus dhr Van den Berge van Cortgene. Als secundus van den praeses dhr De Later van Wissekerke. Als secundus van het lid-ouderling dhr Van Schouwen, ouderling dhr Van de Weert te Goes. Met betrekking tot de voorgestelde reorgani satie der kerk werd met algemeene stemmen besloten ze te verwerpen. Dhr Huet besprak vervolgens het door hem inge diende voorstel„De classicale vergadering wende zich tot de algemeene synode met verzoek om wijziging van het reglement op het examen ter toelating tot de evangelie-bediening in de Ned. Herv. kerk, in dier voege, dat ook candidaten, die niet aan eene der rijksuniversiteiten maar aan eene andere inrichting van hooger onderwijs hunne opleiding hebben ontvangen, tot het proponents examen worden toegelaten, voortaan af te nemen door een of twee permanente commissiën van examinatoren, opdat er voor alle aankomende predikanten gelijkheid van vereischten zij. Dit voorstel, door den heer Huet toegelicht, werd bestreden door de heeren Giltay, Warnsinck en Laan, waarna de vergadering gesloten werd. GCf.) Arrondissements-rechtbank te Zierikzee. Heden, Donderdag, zijn veroordeeld A. van -S. te Tholen, wegens geweldpleging tegen bedienende beambten tot 1 m. cel; J. W. aldaar, wegens mishandeling tot 5 boete; W. J. van S. te Kapelle (Duiveland), wegens mis handeling en verzet tegen bedienende beambten tot 6 d. cel en 1 b.H. J. van den H. aldaar, wegens geweldpleging tegen bedienende beambten tot 21 d. cel en M. L. te Looperskapelle, wegens mishandeling van een hondje tot b.';; Allen in de kosten. "ZT 3 Volgens de Amst. Ct. is Maandag de instructie aangevangen tegen Van Ommeren te Amsterdam, die verdacht wordt de bekende opruiende biljetten te hebben aangeplakt. Er zouden echter geen termen zijn om de zaak verder te vervolgen. Gisterenavond laat werd hier door omroeping bekend gemaakt dat een 7jarig boerenknaapje zoek was. Kort nadien werd het knaapje gevonden. Uit het kanton Oostburg meldt men onsDe vlashandel is in vollen gang. Met Sint Jan beslist men, of de vlaskooper ot de landbouwer-verpachter eigenaar zal zijn. Het vlas is éen der weinige veldgewassen, die bleven beantwoorden aan de gunstige verwachtin gen, welke men dit voorjaar van alles koesterde. Daarom bekomt nu de handelaar het meeste vlas, op Sint Jan's beraad geteeld. Puike partijen, voor eigen rekening gezaaid, werden de vorige week reeds aangekocht, en trots het min gunstige weder besteedde men toen al 200 a 225 gulden per gemet, een prijs, die nu bij bestendig weder nog hooger zou loopen. Zeeuwsch-Vlaanderen is beroemd om zijn vlas. Bijna elke landbouwer verbouwt dan ook dit gewas en slechte partijtjes ziet men, de door hagel geteisterde streek niet medegerekend, zeer weinige, 't Vlas alleen kan echter geen góed landbouwjaar bezorgen, want veel schade is aan alle graangewassen in het geheele kanton berok kend door den hevigen wind, gevoegd bij feilen regen. Leden boonen, tarwe en vooral gerst, ook te veel vrucht moesten zelfs vruchtboomen missen, die alom het heerlijkste vooruitzicht openden. Het vee heeft geen klagen, want voeder is erin menigte. Ook het koolzaad bleef standhouden en dit belooft een goed beschot. Onder Doetinchem sneed een landbouwer, die zijn klaverland maaide, een patrijs middendoor en bemerkte daarna, dat het arme dier zat te broeden op 54 eieren! Dadelijk na een wespensteek moet men de holte eener sleutelpijp rondom den steek zetten en drukken tot het pijn doet. Als men den sleutel wegneemt, zal men zien, uat de angel buiten het gaatje ligt, dat daardoor gemaakt werd, en binnen den kring der sleutelpijp. Alle pijn houdt dadeljjk op; er komt geen zwelling en na weinige minuten is het moeilijk, de plek weer te vinden, waar men gestoken werd. Een IGjarige jongen, die seringen plukte, is door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Zoo'n straf vinden wij wel wat al te kras. In het- militaire detentiehuis nabij Leiden heeft een gevangene een aanval gedaan op een der bewaarders. Door diens geschreeuw om hulp kwamen andere bewaarders spoedig opdagen, doch de opstandeling was zóo in toorn ontstoken, dat men hem niet machtig kon worden. Inmiddels werd de hulp der wacht ingeroepen, waarvan 6 man met geladen geweer en gevelde bajonet op den woesteling afgingen. Daardoor in het nauw gebracht en geen uitkomst meer ziende, maakte hij in wanhoop zich van een mes meester, waar mede hij zich in de borst ernstige wonden toebracht- Gedurende de Vlaardingsche kermis heeft men daar in den regel het voorrecht een aantal brooddronken Schiedammers te zien aankomen, die, behoorlijk van jenever voorzien, allerlei bal dadigheden plegen. Maandag was dit weder het geval en eene kloppartij was er het gevolg van. Een persoon uit Vlaardingen werd dermate toege takeld, dat men voor zijn leven vreest. De 2 laatste kermisavonden kwamen de Vlaar- dingers „revanche" nemen. In grooten getale kwamen zij naar Schiedam om de hun aangedane beleedi- ging te wreken. Zij wilden zelfs een gedeelte dijk opbreken om den doortocht van voertuigen te belemmeren. Een regen van steenen kwam telkens neer op van Schiedam komende wagens en rijtuigen. Door het moedig optreden der gemeente-politie mocht het Dinsdagavond gelukken de woedenden circa 11 uur tot bedaren te krijgen. Men vreesde echter Woensdagavond herhaling, vooral daar het in Schiedam dan een feestdag is en daarom weinig wordt gewerkt. heid op haar toch al niet schoon gelaat, teneinde iets op te vangen van hun gesprek, dat haar erg scheen te interesseeren, en zij had niet eens tijd om een onverschillig gezicht te zetten. Het toeval wilde, dat de prins en de gravin haar gelijktijdig ont waarden en, gelijk meermalen gebeurt, dat de blikken van elkaar geheel vreemde personen in bjjzondere voorvallen elkaar ontmoetten, zoo was dit ook hier, en de aanblik was zoo komieki dat zij beiden onwillekeurig moesten lachen. Samen over iets lachen, al spreekt men er niet over, is bijna samen een geheimpje deelen het brengt twee menschen, tegen hun wil, nader tot elkaar. De prins had voor zijn verhouding' tot Ilda geen betere hulp kunnen wenschen dan dit kleine voorval, waarvan hij dan ook het beste gebruik maakte, door er het stilzwijgen over te bewaren en het jonge meisje met groote gevatheid in een geestig gesprek te wikkelen, waaraan, bij al de schjjnbare oppervlakkigheid, toch een zekere ernst niet ODtbrak. Het vertrek, waar zij zich bevonden, was tot nog toe slechts door enkele pratende groepen ingeno men de meeste gasten verdrongen zich steeds in de kamers, waar zich het vorstenpaar ophield. Eindelijk betrad de hertogin op haar tocht dooi de salons ook deze kamer; doch zij scheen kaar stiefzoon en de dame, met wie hij sprak, niet aanstonds op te merken. Zij sprak allerlei menschen aan, en had als zij wilde een allerinnemendste manier, die iedereen betooverde, zoowel den ouden minister als den jongen luitenant, die den volgenden dag voor haar rijtuig het geweer moest laten presenteeren. En ieder, die met haar sprak, had op zoo'n oogenblik het gevoel, dat zij zich voor hem in 't bijzonder interesseerdewaarbij haar uitstekend geheugen haar zeer te stade kwam. Zij herinnerde zich allerlei gebeurtenissen, die voor de betrokken personen of eervol, of vleiend, of vol beteekenis waren, en wist dus steeds een gevoel van bevre diging op te wekken. De grootmeesteres had haar zooeven een jongen dichter voorgesteld, die onlangs de aandacht ge trokken had door een bundel achoone gedichten en daarom genoodigd was. De vleiende toespraak der vorstin wekte het gevoel van een groot succes bij hem op en de schoonste verwachtingen van een schitterende loopbaan, welke hij ooit gekoes terd had, schenen eensklaps verwezenlijkt. Terwijl deze zich dankbaar buigende verwijderde, naderde de gastvrouw de hertogin opnieuw en maakte haar met een ernstig gelaat opmerkzaam op iets. Het lieve lachje van zooeven was nog niet verdwenen, doch bij de woorden der grootmeeste res ontaardde het bijna in het eigenzinnige pruilen van een bedorven kind, dat wel weet, hoe men, al wil men het zijn speelgoed afnemen, het hem wel zal laten behouden als het zich maar Maandag middag passeerde te Coevorden langs het Krimkanaal een vaartuig, dat om zijn bijzonder voorkomen de algemeene aandacht trok. 'tWas een ijzeren schuit, beladen met een soort van tent, een houten woning. Zoo deed ze zich voor, als men ze in de verte zag. Die tent was echter niets minder dan een fabriek een turf- strooiselfabriek of, beter nog: de schuit en de fabriek waren éen; ze was dus gemakkelijk te verplaatsen, geheel in overeenstemming met het doel. Te 's Hertogenbosch vervaardigd, was er te Dedemsvaart de laatste hand aan gelegddaar toch schijnt men met deze soort van industrie volkomen op de hoogte. In liet Oosten antwoordt de heer Van 't Linden- hout op den brief van generaal Smit. Volgens den directeur der weesinrichting was met den generaal afgesproken, dat de jongens zouden reizen tot New-Castle (Z.-Afr.) Hij zou dan zorgen, dat zij werden afgehaaldof anders zou de heer Van Heuven dit doen. Ook den consul De Waal zou men vragen hen voort te helpen. Doch toen de jongens aankwamen, wist de consul van niets (hij hielp hen echter vriendeljjk), en vernam men ook niets van generaal Smit. Voor- veel geld en bij slecht weer kwamen de jongens tot Ermeloo in de republiek. Onder veel bezwaar wist Kluvers (een der weezen) tot generaal Smit te komen toen volgde het in den brief van den generaal meegedeeld gesprek. Vergeefs zocht K. overal werk en kwam ten slotte terecht in een duur en slecht logement. Kluvers kreeg toen later niet als heer maar als sjouwerman een plaats op een vder aan de Vaal- rivier om ossenwagens met een soort van vlot of pont over te halen een werk, waarvoor de armste sjouwerman in ons land wellicht den neus zou optrekken. Dat de weesjongen na al die ervaringen niet bijster vriendelijk was, toen hij generaal Smit ont moette, laat zich begrijpen. Hij sprak van zich af, vooral toen de generaal allerlei minder gepaste aanmerkingen maakte op Hollahüscke gewoonten en niet het minst, toen hij Kluvers vraagde, of deze gedacht had, dat hij hem met een stoet te paard te New-Castle zou hebben afgehaald Toen antwoordde Kluvers„Mijnheer Smit, dit zijn wij weesjongens op Neerbosch niet gewoon; dit doen wij alleen voor heeren, wanneer die uit Transvaal tot ons komenwij wenschten van u alleen maar een ossenwagen gehad te hebben om over te ko men." Daarop is generaal Smit boos geworden, en liep hij weg onder de woorden„Hoor dien kleinen Hollander eens 1 Wat heeft hij een praats 1" De straatjongens in Den Haag noemen de passage „de parapluie der luchtige gemeente." Wezenlijk niet onaardig uitgedrukt! De Standaard schrijft over de werklieden verenigingen het volgende, dat wel de aandacht verdient „Voor jaren wierd er van radicale zjjde onder leiding van Heldteen Alg.Nederl. Werkliedenverbond opgericht, en kort daarna onder leiding van Kater van Christeljjke zijde Patrimonium. Eerst nu scheen het langen tijd, alsof Heldt's groep de vette koe aan de boorden van den Nijl zou blijven,, en Kater's koetje er al droeyelijk schriel en mager tegenover zou grazen. Maar dat keert toch. jg|Den laatsten tijd namelijk schijnen de hekken verhangen. Althans Patrimonium deed zeer aanmerkelijke schreden vooruit en telt thans ruim 46 afdeelingen en bijna 5000 ledens En hiertegenover slonk het A. N. W.-V. tot even 20 afdeelingen en 2000 leden. Ja, zoo diep zonk de toon, dat op de onlangs gehouden algemeene vergadering niet meer dan 24 personen gestemd hebben. Dit feit dient opgemerkt. gg§ JJHet is een verblijdend teeken. IJDe Nederlandsche werkman schijnt nog niet zoo ganschelijk ontvreemd van Christelijke sympathiën." Of dit laatste waar is blijft de groote vraag. Er wordt van zekere zijde veel meer invloed uit geoefend dan ooit van den kant van Heldt en de zijnen kan worden gedaan. Het^nieuwe ^Engelschej ministerier is nu als volgt samengesteld: eerste minister en secretaris van staat voor buitenlandsche zakende markies verzet. »Maar, lieve mevrouw Von Schornan," zei ze half schertsend »laat die mooie gravin toch met rust met haar manie voor kostbare stoffen. Zulk een bijzondere verschijning mag zich derge lijke buitensporigheden veroorlooven, die bij ieder ander van slechten smaak zouden getuigen." Zij ging verder in de richting van Ilda, die nog altijd in een druk gesprek met den prins gewikkeld was, zoodat de grootmeesteres nog even tijd had om te zeggen: »Ik veroorloofde mij slechts uwe hoogheid op het opvallende toilet der gravin te wijzen, omdat zij uitdrukkelijk bevolen heeft, dat Don derdagsavonds geen groot toilet mocht gemaakt 'worden." De hertogin lette niet verder op haar en zei op bijzonder lieven toon tot Ilda: »Ik maak u mijn compliment, freule, over den smaak, waarmede gij u steeds weet te klee- den, deze roode wilde wingerdranken staan uitstekend bij uw lichte haar en bjj het zachte groen van uw japon', vindt gij ook niet mevrouw Yon Schornan voegde zij er boosaardig bij, teneinde deze te dwingen om te prjjzen 't geen zij zoo even gelaakt had. Wordt vervolgd van Salisbury; eerste lord van de schatkist: sir Stafford Northcote, graaf van Iddesleighlord- kanselier sir Hardinge Giftard Lord president of the CouncilViscount Cranb rook Lord Privy Sealgraaf van Harrowbyvoorzitter van den board of tradede hertog van Richmondlord- luitenant van Ierlandlord Carnarvon -. lord- kanselier van Ierlandhet parlementslid Edward Gibsonkanselier van de schatkist en leider van het Lagerhuis: sir Michael Hicks-Beach; binnen- landsche zakensir R. A. Crosskoloniën: kolonel F. Stanley; oorlog: W. H. Smith; secretaris voor Indië lord Randolph Churchilleerste lord van de admiraliteitlord George Hamiltonpost meester-generaal: lord John Manners; vice-president of the Council Edward Stanhope. Sir Hardinge Giffard en lord Churchill (oud 36 jaar) zijn voor 't eerst minister. De overige leden namen reeds vroeger een zetel in eenig ministerie in. Een telegram uit Kaïro verzekert opnieuw, dat de heldhaftige verdedigers van Kassala nog steeds aan hun belegeraars weerstand bieden. Ons oude woord: „vroeg naar bed gaan en vroeg opstaan" (early to bed early risezegt de te Londen verschijnende World heeft een gevoeligen knak ondergaan. Een Duitsch geneesheer heeft namelijk tal van gegevens verzameld omtrent de wijze van leven van personen, die een hoogen leeftijd hebben be reikt; hij ontdekte, dat in de meeste gevallen de menschen, die het langst leefden, diegenen waren die de gewoonte hadden om zeer laat naar bed te gaan. Op iedere tien personen, die tachtig jaar of nog ouder waren, trof de docter er minstens acht aan, die gewoon waren om niet voor een of twee uur in den nacht te gaan slapenhij vermeent dat vroeg opstaan de levenskracht eer vermindert dan vermeerdert en het leven verkort. Hij houdt vol, dat het eene dwaling is om te gelooven, dat de ochtenduren het meest verster kend zijn, en beschouwt ze, integendeel, als zeer geschikt om vermoeidheid op te wekken. Voor sommige gestellen is de ochtendlucht veel gevaar lijker dan de avondlucht. Het eiland Formosa is door de Fransche troepen ontruimd. In een brouwerij te Marseille is de stoom ketel gesprongen. Yan de 25 arbeiders werden zeven zwaar gewond, drie lijken werden uit de puinhoopen opgegraven. De Fransche regeering (heeft besloten, dat het ljjk van admiraal Courbet in Toulon aan land zal gebracht worden met de eer, welke een vice- admiraal en in den dienst overleden hoofdofficier toekomt. In Parijs wordt het lijk naar den dom der Invalide vervoerd, waar de lijkdienst en verdere plechtigheden zullen plaats hebben. In Abbeville, zijn geboorteplaats, wordt Courbet bijgezet. De geneeskundige commissie in Spanje, be last met het onderzoek van Ferran's systeem, heeft rapport uitgebracht. Zij zegt, dat de inentingen onschadelijk zijn en dat zij moeten ondersteund en beschermd worden. De Spaansche regeering heeft dientengevolge in de cortes verklaard, dat men dr Ferran veroorloven zou zijn vaccinatie verder voort te zetten. Uit Londen meldt men aan den TempsUit vertrouwbare bron deelt men mede, dat de ge zondheid van keizer Wilhelm zeer wankelend is en reden tot ernstige bezorgdheid geeft. De keizer kan noch spreken, noch goed luisteren naar de rapporten, welke hem voorgelezen worden. Bij het minste werk, dat inspanning vordert, valt hij dadelijk in slaap, ook meermalen herhalen zich deze aanvallen van slaapzucht over dag. In politieke kringen houdt men zich hier sedert eenige dagen bezig met de gevolgen, welke met het overlijden van keizer Wilhelm zullen gepaard gaan. Verscheidene dagbladen bespreken deze mogelijkheid openlijk. Maar ieder Engelschman gelooft, dat de troonsbestijging van den kroonprins en prinses Victoria bet sein zal wezen voor een toenadering tusschen Duitschland en Engeland. Gisteren is door den heer W. Pelle te Goes, ten verzoeke van de erfgenamen van den heerH. van Strien, in leven burgemeester van Wolfaarts- djjk, ten overstaan van notaris J. Lansen Croin, publiek verkocht. le eene hofstede met 57 heet. 43 aren 18 cent. bouw- en weiland te Wolfaartsdijk. Gekocht door den heer Ch. L. de Meulmeester te Bergen op Zoom voor 44222.50 en 810 voor los goed. Samen alzoo voor ƒ45032.50. 2e een woonhuis aldaar aan den heer L. v. Beek voor de som van 3000. 3e een woonhuis aldaar aan den heer Joh. Polderman voor 1230. Alles onverminderd de 12J% voor onkosten, —Door het bestuur van den polder Hoedekens- kerke is Woensdag aanbesteed; het leveren van 750 scheepston afval van Doorniksche steen en 130 id. afval van gewone Vilvoordsche steen. Er waren 7 biljetten ingeleverd, waarvan 1 van onwaarde, wegens het inschrijven voor iets, dat niet gevraagd was. Laagste inschrijver, aan wien het werk gegund is, was de heer P. A. van de Velde te Ter Neuzen voor 1936, terwijl de hoogste inschrijving 2345 bedroeg. Ten overstaan van den te Axel resideerenden notaris P. Dregmans en ten verzoeke van den heer M. L. van Yessem, werd eveneens gisteren te Terneuzen geveild een woonhuis en erf, tevens ingericht voor broodbakkerij, staande in deLaDge Noordstraat aldaar. Kooper werd de lieer A. Scheele Dz. aldaar, voor 4820. Als bewijs boe goedkoop de woonhuizen te Wissekerke (N. B.) zijn kan wel dienendat bjj publieke veiling door den notaris Huvers gisteren

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 2