n° 14a 128® Jaargang. 1885. Zaterdag 20 Juni. Middelburg 19 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco f 3,50? Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën- 20 Gent per regel: Geboorte-, Trouw-, Doodberichten eïfi.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte MIDDELBURGS» COURANT. Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF., Van der Peul, te ZierikzeeA. C. De Moou, te TholenW. A. Van Nieuwenhuuzen, en te Ter Neuzen A. Van dm Piui Jz Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daïïbb en Cie., John F. Jones opvolger. In 't kort wezen wij onlangs, naar aanleiding van het voorloopig verslag over het wetsont werp tot het verleenen van eene rijksbijdrage ten behoeve van bovengenoemden weg, op een enkel lichtpunt, dat daarin voorkomt. Toch trof ons bij nadere lezing van het geheele verslag, dat de korte mededeeling, ons inder tijd gedaan omtrent de zeer ongunstige ontvangst, die het ontwerp bij de tweede kamer had gevonden, overdreven was. Uat wij over deze voor een deel van Zeeland zoo hoogst belangrijke zaak tot nu toe zwegen, kwam niet voort uit geringe belangstelling integendeel, hadden gewichtige redenen ons niet genoopt het 'stilzwijgen erover te bewaren, wij zouden reeds eerder een lans gebroken hebben voor dit zeer gewichtig belang. Nu er hoogstwaarschijnlijk kans bestaat, dat weldra dit ontwerp in openbare behandeling zal komen, zij een enkel woord hier onzerzijds het bewijs, hoe wij niets liever zouden zien dan dat door de tweede kamer de medewerking verleend werd om eene weldaad te bewijzen aan een, in menig opzicht miskend deel van het gemeenschappelijk vaderland. In het voorloopig verslag worden tal van bezwaren geopperdmaar dit geeft nog geens zins aanleiding om te wanhopen aan het tot stand komen van hetgeen voor het vierde district van Zeeland een levensbehoefte is. Het is meermalen voorgekomen, dat een ont werp, waarover een hoogst ongunstig voorloopig verslag was uitgebracht, ten slotte de goed keuring der kamer verwierf. Maar bovendien, lezen wij het verslag over het bedoelde ontwerp nauwkeurig ua, dan zien wij bezwaren, door eerdge leden ingebracht, o. a. omtrent de hierbij door de regeering voorgestelde teruggave van het waarborgkapitaal, gestort ten behoeve van den spoorweg Rotterdam Munster weer door eenige andere leden weerlegd. Terwijl onderscheidene leden de wenschelijkheid ontkenden om bij den aanleg van stoomtram- of lokaalspoorwegen van rijks wege eene subsidie te verleenen, verdedigden eveneens verscheidene leden juist het tegenover gestelde standpunt. Die verscheiden leden toch zagen in stoom tram of lokaal spoorwegen het verkeermiddel der toekomst in die mate, dat na verloop van betrekkelijk weinige jaren het land daar mede behoorde doorsneden te zijn, evenals tot dusver met straatwegeu het geval is. En evenzeer als het rijk getracht heeft den aanleg van deze te bevorderen, waar de krachten van particulieren of gemeenten en provinciën te kort schoten, kon en moest het rijk, volgens hen, behulpzaam wezen bij den aanleg van stoomtramwegen, zonder wier bezit in vervolg van tijd vele streken des lands zich in con currentie met andere niet zouden kunnen staande houden. Hierin ligt jnist het zwaartepunt van de quaestie. En wanneer wij dan nog in het voorloopig verslag lezen, dat men nagenoeg algemeen van meening was dat, zoo ergens in het land, de verbetering der communicatie door stoommiddelen gevorderd werd, dit het geval is in het vierde district van Zeeland, dat, steeds pro rata parte bijdragende in de verbetering der middelen van verkeer elders, bij den aanleg van openbare werken voortdurend zeer stiefmoederlijk is bedeeld dan meenen wij, dat de kamer zedelijk verplicht is om haar steun te verleenen aan een voordracht, die voldoet aan eene dringende behoefte van het ©ogenblik. Wij zullen ons niet verdiepen in technische bezwaren, die het voorloopig verslag bevatde 'pinisfer van waterstaat zal die, naar wij vertrouwen, wel weten te ontzenuwen, want wij houden ons overtuigd, dat warme sympathie voor het belang van Zeeland in dezen bij hem gepaard gaat met grondige kennis van hetgeen hij in zijn ontwerp voorstelt. Eene enkele opmerking veroorlooven wij ons echter. In het verslag wordt beweerd, dat de geheele tramweg, het gedeelte op Belgisch grondgebied erin begrepen, 28 K. M. lang is dit is stellig eene vergissing. Die lengte bedraagt 33.8 K. M., wat een aanzienlijk verschil oplevert. Dat zulk een weg, met inbegrip van het rollend materieel, niet meer dan 10,000 per kilometer hoogstens zou kosten, is evenmin juist. Nog nergens, zoo verzekert men ons, is voor zulk een prijs een tramweg tot stand gekomenen te minder zal de bedoelde weg voor zulk een som gemaakt kunnen worden, omdat voor den dienst daar het materieel bij zon dei- zwaar en solide moet zijn. Hierdoor vervalt van zelf de berekening, dat het maatschappe lijk kapitaal van f 550.000 het dubbele zou zijn der som, waarvoor de tram kan worden aangelegd. Dit brengen wij onder de aan dacht der kamerleden, van wier beslissing het welzijn afhangt van een aanzienlijk dee 1 van ons gewest. Niemand zal ontkennen, dat ook andere deelen van ons land ondersteuning in denzelf den vorm kunnen gebruiken maar zeker is het, dat niet een daaraan zoo dringend behoefte heeft als Zeeland's vierde district. De onder linge naijver mag toch zoover niet gedreven worden om zich voor dien dringenden eisch blind te toon en, want geen zuiver locaal, geen louter provinciaal belang staat hierbij op het spel's lands intrest is daarbij betrokken. Algemeen erkennen de kamerleden den hoogst gebrekkigen staat der gemeenschap van dat deel met andere deelen van Zeelandde bewoners gaan, vooral door den kwijnenden toestand van den landbouw, jaar op jaar ach teruit. Daar tegenover neemt de invloed onzer Belgische naburen aldaar jaarlijks toe, omdat dezen in die streek van Zeeland vooral meer en meer eigenaars van vaste goederen zijn geworden. Door dit alles wordt de sympathie voor het land, waartoe de bewoners behooren, steeds minder en minder, zij vervreemden ten slotte geheel en al, terwijl zij met België steeds in nauwere en gemakkelijker betrek king komen. Dit vooral dient zwaar te wegen bij de te nemen beslissing. Wat gevraagd wordt is billijkwat de minister verleenen wil in hoofdzaak goed, al mogen enkele details voor verbetering vatbaar zijn. Daarin treden wij niet. Willen de leden der tweede kamer op eene practische en uit het oogpunt van 's lands belang zeer verdedig bare wijze eene weldaad doen aan eene nijvere bevolking, die vurig verlangt naar nieuw leven, haar door een tram te brengen, dat zij dan niet angstvallig zich verdiepen in allerlei kleinigheden maar den minister den gewensch- ten steun verleenen. Een enkele reis in het vierde district zou den vurigsten tegenstander van het ontwerp in een voorstander veranderenwij zijn daarvan overtuigd. Hoeveel te minder is er dan noodig voor hen, die algemeen erkennen, dat er behoefte bestaat. Tusschen die erken ning en de daad om daaraan te gemoet te komen hopen wij ligt geen al te lange weg, die weg toch is gebaand en het zal een welver diende kroon zijn op het werk van een comité, dat geheel belangeloos zieh beijvert om het welzijn van Zeeland's vierde district te be vorderen. Zekere B. neemt het in de Standaard de kies- vereeniging Nederland en Oranje te Middelburg hoogst kwaljjk, dat zij haar afgevaardigden ter deputaten vergadering opdroeg d'Kuyper als voor zitter niet te stemmen maar als zoodanig jhf De Savornin Lohman te kiezen. Volgens hem mag d' Kuyper, die zich niet als leider heeft opgeworpen, „maar leidt, wjjl men volgt," en leider!geworden is, onder G-ods leiding, door den drang der omstandigheden, zich niet naar eigen willekeur terugtrekken. Ook niet al is de 'ei-ter de lijder der partij. Dr K. heeft dan ook noch den wensch noch de noodzakelijkheid uitgesproken om terug te treden, doch wenschte van zijn vrjjheid gebruik te maken om zich op den gewonen tijd aan stemming te onderwerpen. Waarom Omdat van zekere zijde er op gewezen was, dat het in het belang der anti-revolutionaire partij zou zijn, als dr K zich terugtrok. Daarom heeft dr K. gewild, dat de verschillende kiesvereenigingen zich zouden uitspreken, of zjj hem al dan niet langer als voorzitter van het C. C. wenschten te handhaven. Met dit feit is de considerans van Nederland en Oranje, dat d' Kuyper, volgens eigen verklaring, het voorzitterschap niet wenscht te continueeren, in strijd, dus onwaar. B. zou beter vinden als van Eems tot Schelde, van de Hollandsche duinen tot de Duitsche grenzen de eene kiesvereeniging de andere toeriepdr Kuyper met algemeene stemmen herkiezen Dit zou, meent hij, in het belang van de anti revolutionaire partij zjjn en een waardige hulde aan den eminenten leider. De Standaard erkent, dat B. gelijk heeft met zijne bewering, dat dr Kuyper over het al of niet aanblijven zich nog niet uitliet. Maar voor het overige, zegt het blad, kan er niet genoeg op aangedrongen worden, dat men de vrije uiting der kiesvereenigingen toch eerbiedige. Juist zulk een besluit van de Middelburgsche kiesvereeniging is goud waard. Anders zou men toch allicht gezegd hebben »Ze herkiezen den afgetreden voorzitter, bij gebreke aan een ander of fatsoenshalve." Maar nu eén kiesvereeniging als de Middel burgsche, die blijkens haar besluit over artikel 168, volstrekt niet tot de Buytendijkiaansche fractie hoort, niet alleen op grond van een ge zochte en verzonnen praemisse, herkiezing ontraadt, maar zelfs een plaatsvervanger aanwijst, nu juist krijgt de beslistheid, waarmee andere kiesvereeni gingen op toef-herkiezing aandringen, de beteekenis van een protest tegen het uitgeoefend ostracisme. Het is een aardig kjjkje, dat men ons ten slotte gunt in deze geschiedenis. Men schijnt niet zeker te weten, wat dr Kuyper heeft gezegd. Na dit voorspel behoeven wij naar den uitslag van de deputaten vergadering niet langer te raden Dr, Kuyper zal, krachtiger dan ooit, uit het strijdperk treden en de voorstelling is daarmee afgeloopen. Zoo krijgen zjj toch geljjk, die van begin af aan slechts dachten aan komedie. Het Wag. Weekblad schrjjft daarover »Ons komt het voor, dat dr. K. dit ijdel ver toon had behooren na te laten. Hij weet voorat, dat hjj met algemeene stemmen zal herkozen worden, al zullen er wel enkelen zijn, die gaarne een ander zijn plaats zagen innemen. „Onzenthalve mag dr. K. gerust voorzitter van 't centraal comité blijven. Wat beteekent bet of hij dit al of niet is Als zoodanig is zijn invloed volstrekt niet overwegend. Zelts als gewoon lid der deputaten vergadering zou deze praedomi- neerend zijn. En ook daar buiten." Dit laatste komt geheel overeen met het vroeger door ons geschreyen, Omtrent den wedstrijd, tegen 6 en 7 Juli uit geschreven door de schietvereeniging Medioburgum, bij gelegenheid van haar vjjfjarig bestaan en te houden in het middenreduit te Ylissingen, kunnen wjj mededeelen, dat reeds verscheidene korpsen zich hebben aangemeld om te dingen naar een zilveren vergulde en zilveren medaille, welke beide worden aangeboden als korpsprijs van de vereeniging door den oud-luitenant-kolonel, den heer mr D. A. Berdenis van Berlekom en den tegenwoordigen majoor, den heer F, G. Sprenger. Bovendien zjjn reeds verscheidene prjjzen aange boden, waaronder een door den commissaris des konings, den auditeur bjj de schutterij, den heer mr G. N. de Stoppelaar, door officieren en den luit.- adj. der dd. schutterjj en anderen, terwijl er bovendien nog velen zijn toegezegd. Op 6 Juli zal in den buitentuin alhier een concert plaats hebben, waarop leden en genoodigden der ver eeniging toegang hebben op vertoon van een door de vereeniging at te geven bewijs van deelneming. Dinsdag 7 Juli zal in het Schuttershof een kame- raadschappeljjke maaltijd plaats hebben, waar voor de kaarten op het schietterrein te verkrijgen zjjn voor hen, die zich vóór 1 Juli hebben aangemeld. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staats' spoorwegen worden tegen verminderd tarief speciale retourkaarten afgegeven, geldig van en met 5 Juli tot en met den 8 Juli d. a. v., terwijl, zooals wjj vroeger meldden, de stoombootdienst Vlake Walsoorden eveneens reductie heeft toegestaan. In de Donderdag te Borssele gehouden verga dering van ingelanden van den calamiteusen Borsselepolder is tot vertegenwoordiger in den betrokken dijkraad benoemd de heer L. Rottier Iz., zulks ter vervanging van wjjlen den heer H. A. Hagen, terwijl de heeren C. Mol Az. en A. van Overbeeke Chrz. als leden van bedoelden dijkraad werden herbenoemd. De heer jhr. mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet is benoemd tot lid der jury voor de afd. tuinbouw der internationale tentoonstelling te Antwerpen. Met 1 Januari 1886 wordt te Vlissingen een officier van gezondheid voor de marine geplaatst HH. KK. HH. de hertog en de hertogin van Edinburgh worden a. Dinsdagmorgen met de mailboot Prins Hendrik van de Mij. Zeeland te Vlissingen verwacht, terwijl graaf Münster, Duitsch ambassadeur, en zijne dochter, gravin Marie Münster, Zaterdagavond van Hannover te Vlis singen zullen aankomen, om met het S. S. Prinses Elisabeth de reis naar Engeland voort te zetten. Uit Goes wordt ons geschreven In de Donderdagavond gehouden vergadering van het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 'i Algemeen werd de rekening van den penningmeester over het dienstjaar 1884/5 goed. gekeurd, evenals de door het bestuur ingediende begrooting over 1885/6. Daaruit bleek, dat het ledental was ingekrompen tot 35 en de kas niet toeliet geld uit te trekken voor het laten overkomen van lezers van elders. Rooskleurig is dus de toestand niet, wellicht dat het den nieuw gekozen leden van het bestuur gelukt daarin verandering te brengen. Van de commissie, belast met de schoolspaar- bank vanwege het departement, was eene missive ingekomen, waarbij zjj kennis gaf, dat haar leden tal, van de vereischte 10, was ingekrompen tot 3, waardoor het haar niet mogelijk was de zaak verder voort te zetten, tenzjj het ledental werd aangevuld. Dat de zpgn leden dier commissie hun ontslag namen zonder andere reden, dan dat zij niet meer wenschten mee te helpen en zonder te wachten totdat plaatsvervangers waren benoemd, werd én door de 3 overbljjvenden èn door een paar leden der vergadering sterk gelaakt en terecht Dank zjj de bereidwilligheid van de heeren dr A. W. van Campen, L. M. van Campen, W. A. de Laat de Kanter, A. R. Breetveldt en A. 8. Mink, werd die commissie weder tot 8 leden aan gevuld en behoefde een voorstel tot opheffing niet in behandeling te worden genomen. Het denkbeeld, dat de commissie, door haal* pogen om het sparen op school aan te moedigen als concurrent van het comité tot wering van schoolverzuim was opgetreden en daarom moest worden ontbonden, Werd voldoende wederlegd en vond geen ingang, zoodat de schoolepaarbank voorloopig blijft bestaan. Dit komt ten goede aan 80 kinderen, die van deze gelegenheid om te sparen gebruik maken. Vooral het voordeel, dat men hier zelfs bij cent tegelijk kon inbrengen en dat men bjj de boekjes, die door het comité tot Wering van Schoolverzuim, bjj de bekroningen worden uitgereikt, minstens 10 cent moest bjjdragen, woog daarbij zwaar. In plaats van den heer d' A. W. van Camper', die als zoodanig zijn ontslag nam, omdat hjj zjjne plaats wilde inruimen aan jongere krachten, welke beter propaganda voor 't Nut kunnen maken, werd bjj tweede stemming tot bestuurslid gekozen, d0 heer Jonquière, rijksontvanger alhier. In plaats van dhr. G. J. van der Poll, die ddk zjjn ontslag als lid van het departement had genomen, werd, eveneens bij tweede stemming, gekozen de heer D. Hildernisse. Aangezien geen der' beide heeren tegenwoordig waren, zou hun van hunne benoeming worden kennis gegeven. Het aftredend bestuurslid, dhr. L. M. van Campeii werd als zoodanig herkozen. Hjj nam echter deze benoeming niet aan dan onder de reserve van in de bestuursvergadering niet als secretaris te worden herkozen, welke betrekking hjj, na zes jaren ver vuld te hebben, nu bepaald aan een ander wenschte te zien opgedragen. Dat èn de voorzitter èn de bibliothecaris «Jj

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 1