Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten* Gemeenteraad van Middelburg. In een twintigtal wagens gezeten reden deze over den Grintdijk en den Mosterdijk naar Oud Vosmeer. De algemeene indruk, dien de landerijen op1 ons maakten, was zeer goed. Leek als we zijn, wagen we ons aan geen beschouwing ten dezealleen durven we zeggen, dat de tarwe uitstekend stond. Toen we van den rijtoer terugkwamen was het festival nog in vollen gang en de versierde markt het brandpunt van het feest. Eindelijk kwam aan het musiceeren ook een eind en werden bij loting de pryzen verdeeld. Vrouw Fortuna was met Accelerando van St. Annaland, die ze 25, met Vooruitgang van Scherpenisse, die ze 15 en met Oranje van Wouw, die ze 10 in den schoot wierp. Dat elk der deelnemende gezelschappen een medaille ontving, hebben we reeds gemeld en dat het concert op het versierde en geïllumineerde marktplein druk bezocht werd, behoeft niet ver meld te worden, evenmin als dat de feestelijke stemming, die Tholen 's morgens kenmerkte, tot laat in den nacht ongestoord voortduurde. Woensdag. De Genestets boutade O land van mest en mist, van vuilen, kouden regen, Doorsijperd stukske grond, vol killen dauw en damp, Vol vuns, onpeilbaar slijk, en ondoorwaadbre wegen, Vol jicht en parapluies, vol kiespijn en vol kramp! kwam ons heden ochtend in de gedachte, toen we - want vergeet nietwe zjjn feestgangers een blik naar beneden en het oog naar boven sloegen. Een regenachtige tentoonstelling van landbouw, daaraan dacht misschien de evengenoemde dichter niet, toen hij in dezelfde boutade sprak van een saaie brij-moeras, een erf van overschoenen, Van kikkers, baggerlui, schoenlappers, moddergoon, Van eenden groot en klein in allerlei fatsoenen, maar wij, die op dit punt meer dan eens treurige ervaringen opdeden, we dachten er wel aan. Ook de Tholenaars deden dit, want eenigen hunner, die 'k ic de vroegte sprak, hadden, om met de boutade door te gaan »geen lied, geen honger, vreugd noch vree", doch wel een betrok ken uitzicht. Zag de hemel nu maar niet zoo grijs, dan kon een troostelijk „nu 't zal wel opklaren" dienst doen, maar waarlijk daartoe had zelfs eey dagblad reporter geen moed. Reeds vroeg ploeterden en plasten we naar het dicht bg de stad gelegen tentoonstellingsterrein, eene goed belommerde weide van den heer Van der Burght. Kalm maar daarom misschien des te gestadiger bleef de regen kletterenden keurmeesters, den bestuursleden en hun, die krachtens hunne betrekking op het terrein moesten zyn, liep het water in stralen van den hoed langs het lijf. Hoewel het zich dus aanvankelijk liet aanzien dat er weinig bezoekers zouden zijn werd, vooral gedurende het concert, de tentoonstelling vrij druk bezocht. En dit was gelukkig, want er was keur van schoon vee ingezonden. Meer dan 50 stuks paarden en in de 70 stuks hoornvee was aan de lijnen. Schapen waren door een 20tal exemplaren vertegenwoordigdvoorts waren er eenige geiten en varkens, 2 verzamelingen pluimgedierten en kalkoenen, kippen, werkpaarden, hoefbeslag en de ingezonden boter. Bovendien was eene bespanning van de artillerie ingezonden, die in een ring rondgeleid en druk bekeken werd, Tengevolge van den regen werden echter her- haaldeiyk stukken vee, vóórdat de tentoonstelling was geëindigd, weggevoerd. Door dien regen hadden de keurmeesters natuurlijk een zware taak. De uitgeloofde pry zen voor de tentoonstelling werden toegekend als volgt Landbouwpaarden. Dekhengsten, geb. in 1883 onverschillig van welk ras, eerste prys, 25, aan L. J. Dorst te Stavenisse. 2* prys, 15, aan P. v. d. Slikke te Poortvliet. Dekhengsten, geb. in 1883, onverschillig van welk ras, eerste prjjs, 15, aan J. Rjjstenbil te Oud Vosmeer. 2e prjjs, 10, aan J. Dingemanse te Poortvliet. Dekhengsten, minstens 3 jaar oud, van gekruist Duitsch ras, uit de afd. Tholen, 10. Met toegekend. Landbouw-merriepaarden, minstens 3 jaar oud, onverschillig van welk ras, eerste prijs, 25, aan B. G. Friderichs te Oud Vosmeer. 2e prijs, 15, aan M. C. van Tilburg te Tholen. Landbouw-ruinpaarden, minstens 4 jaar oud, onverschillig van welk ras, eerste prijs, 15, aan H. Knook te St. Maartensdijk, 2e prys, 10 of verguld zilveren medaille, aan J. Rijstenbil, te Oud Vosmeer. Merriepaarden, geb. in 1883, onverschillig van welk ras, eerste prys, 15, aan J. W. Wagtho te Tbolen. 2" prijs, 7.50 of zilveren medaille, aan M. G. van Tilburg te Tholen. Merriepaarden, geb. in 1884, onverschillig van welk ras, eerste prijs, 10 of verguld zilyeren medaille, aan A. J. Steendyk te Stavenisse. 2' prys, 5, aan H. Knook te St. Maartensdyk. Merriepaarden met veulen, onverschillig van welk ras, 20, aan L. Groenewegen Lzn te St. Maartensdyk. Spannen werkpaarden, minstens 4 jaar oud, onverschillig van welk geslacht of ras, behoorlijk getuigd, eerste prijs, 25, aan J. W. Wagtho te Tholen. 2" prjjs, 15. Met toegekend. Het geschiktste tilbury-paard, 20, aanA. J. de Witt Andriessen te Tholen. Ponnys. Voor de beste ponny, eerste prijs, ƒ10 of verguld-zilveren medaille, 2' prijs, 5, beiden niet toegekend. Rundvee. Springstieren, geb. in 1883 of vroeger, onver schillig van welk ras, eerste prys ƒ25, aan J. W. Wagtho te Tholen. 2e prjjs, ƒ15, aan C. Stoutjesdijk te Tholen. Een eervolle vermelding werd toegekend aan L. Groenewegen te St. Maartensdijk. Springstieren, geb. in 1884, onverschillig van welk ras, eerste prjjs, ƒ25, aan L. Groenewegen. 2e prijs, 15, aan J. W. Wagtho. Melkkoeien, minstens 3 stuks, onverschillig van welk ras, van een eigenaar, eerste prijs, 25, aan De Witt te Tholen. 2' prys, ƒ15, aan J. W. Wagtho. Melkkoeien, minstens 2 stuks, onverschillig van welk ras, van een eigenaar, eerste prjjs, 20, aan L. J. Dorst te Stavenisse. 2e prijs, ƒ10, aan J. W. Wagtho. Vaarzen, minstens 2 stuks, in te zenden van niet minder dan vier tanden, onverschillig van welk ras, van een eigenaar, eerste prijs, ƒ15, aan A. Wagemaker te Tholen. 2e prijs, 10, aan J. W. Wagtho. Vaarzen, minstens 2 stuks in te zenden, met minder dan vier tanden, onverschillig van welk ras, van een eigenaar, eerste prys, 15, aan J. W. Wagtho. 2° prys, 10, aan De Witt, terwijl aan J. W. Wagtho een eervolle vermelding te beurt viel. Schapen, onverschillig van welk ras. Springrammen, eerste prys 10 of verguld zilveren medaille, aan J. W. Wagtho. 2e prys, 5, aan dezelfde. Ooien, minstens 3 stuks, eerste prys, 10 of verguld zilveren medaille, aan dezelfde. 2" prys, 5, aan dezelfde. Ooien, minstens 6 stuks, eerste prys,' 10 of verguld zilveren medaille, aan dezelfde. 2' prys, ƒ5, aan Dingemans te Tholen, Geiten. Voor de beste geit, 2.50. Met ingezonden. Varkens, onverschillig van welk ras. Beeren, eerste prys 5, 2e prys, 2.50beiden niet ingezonden. Zeugen, eerste prys, 5, aan Dingemans. 2e prys, 2.50, aan Wagemaker te Tholen. Van Pluimgedierte ontvingen wjj geen opgaaf. Daaraan is zeker geen prys toegekend. Werktuigen voor den la nd bouw. Voor de volledigste verzameling handgereed schappen 10, of verguld zilveren medaille, aan Wagthoterwyl aan A. Wagemaker te Tholen eene eervolle vermelding werd geschonken. Paardentuig en hoeTbeslag. Voor het volledigst en in verhouding tot den prys deugdelykste paardentuig 10 of verguld zilveren medaille. Met toegekend. Voor de volledigste verzameling hoefijzers ƒ10, of verguld zilveren medaille, aan J. H. van der Veen te Bergen op Zoom. Voor het beste stel hoefijzers, in de afdeeling Tholen vervaardigd, 5, aan W. L. Gebraad te Tholen. Boter. Voor de best gekeurde boter, minstens 1 KG. eerste prys, 6 of zilveren medaille, aan Wagtho. 2e prys, 4 of bronzen medaille, aan L. Groene wegen. Verder werd nog aan A. De Troye te Middel burg een bestuursprys geschonken voor een ver beterden wanmolen. Beroepen tot predikant by de Ned. Herv. ge meente te Wilhelminadorp de heer P. H. Verateegh, van St. Pancras. Arrondissem.ents-rechtba.nk te Middelburg. Gisteren zijn veroordeeld J. N., 23 j., metselaarsknecht te Hoek, wegens mis handeling tot f8 boete; A. L., 24 j., landmansknecht te Hoek, wegens alsvoren tot 15 dagen cel; M. F. A., 43 j., zonder beroep te Biezelinge, wegens alsvoren tot f10 boete; J. F. de K., 24 j., koekkrainer te Middel burg, wegens openbare dronkenschap bij herhaling tot 7 dagen cel D. G., 32 j., werkman te Oostburg, wegens diefstal tot 12 dagen cel; P. de B., 47 j., te Stoppeldijk, wegens diefstal tot 12 dagen cel P. M., 25 j., boeren knecht te Hoek, wegens diefstal tot 8 dagen celB. B., 50 j., zonder beroep te Stoppeldijk, wegens mishandeling en hoon tot 15 dagen cel en drie boeten elk van f8; E. de R., 21 j., werkman te Stoppeldijk, wegens mishan deling tot 183 dagen cel en f 8 boete. Allen in de kosten. Vrijgesproken is S. de M., 20 j., arbeider te Stop peldijk, beklaagd van mishandeling. Sedert een paar avonden hebben te Goes voor de woning van het spiritistisch medium samen scholingen plaats, zoodat de politie het raadzaam achtte de woning te beschermen. Gelukkig bleef het by het zingen van straatdeunen, zoodat eigen lijke wanordelykheden niet plaats vonden. Op de Engelsche en Fransche kusten wordt tusschen 19 en 21 dezer stormweder voorspeld. Vergadering van heden, Woensdag 17 .foni, 's namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr C. J. Pické. Afwezig de heeren Snijders, Liebert en M. P. de Ligny met, en de hh. Van Teijlingen en J. van Hoek zonder kennisgeving. De notulen van de vorige zitting goedgekeurd zynde, doet de voorzitter mededeeling van eenige ingekomen stukken. Daarna wordt ter tafel gebracht de rekening" der gezondheids-commissie over 1884, in ontvang en uitgaaf 71.06^ bedragende. Deze rekening wordt goedgekeurd. Op voorstel van burg. en weth. wordt vervol gens besl'otendat de raad zich, op dezelfde gron den als den 22 Maart 1883 zyn aangevoerd, zal wenden tot Z. M. den koning om vrjjstelling van de oprichting eener burger dagschool. Nu kwam ter tafel een voorstel van burg. en weth. om eene wijziging te brengen in de verorde ning tot regeling van den cursus ter opleiding van hoofdonderwijzers, in dien zin dat art. 9 dier verordening zal worden gelezen als volgt „De te betalen bijdrage bedraagt 24 in het jaar. „Zjj wordt voldaan in twee zes maandeljjksche termijnen. „Voor of op den 5cm der maanden September en Maart, telkens tot een bedrag van 12, ten kantore van den gemeente-ontvanger." De heer De Stoppelaar vroeg eenige nadere inlichting omtrent het voorstel. De voorzitter verklaart, dat opheffing van art. 9 der verordening in bijzondere gevallen mogelijk is. Na deze verandering in het voorstel verzoekt de heer Tak aanhouding. Nadat echter de voorzitter opheldering gegeven heeft, hoe deze bijzondere gevallen te begrijpen zyn en het voorstel van den heer Tak geen steun vindt, wordt het voorstel van burg. en weth. goedgekeurd. Naar aanleiding van het in de vorige raadszit ting ingekomen adres van C. Reijnierse Cz., be treffende den afkoop van het jacht- en vischrecht op eenige hem toebehoorende landerijen, stellen burg. en weth. voor, behoudens goedkeuring van ged. staten, dit verzoek in te willigen en de afkoopsom te bepalen op 15. Alzoo wordt besloten. Door het bestuur der godshuizen is de vraag gedaan of de gemeente genegen zyn zou, om een aan die administratie toebehoorend huisje in het Cellebroershof E n° 129 te koopen, omdat het in zulk een bouwvalligen toestand is dat het de kosten om het in bewoonbaren staat te brengen niet waard is. De gemeente kan het erf in de toekomst van eenig belang zijn en daarom stellen burg. en weth. Voor het huisje voor 59 aan te koopen, met welk voorstel de raad zich vereenigt. De heer Van Teylingen is intusschen ter ver gadering gekomen. Nog wordt besloten aan het bestuur der gods huizen het huis in het Cellebroershof E n° 128 voor 40 's jaars te verhuren. Ingewilligd wordt een verzoek van J. Gideonse, in de vorige zitting ter tafel gebracht, om een stuk grond aan het Segeersbolwerk in erfpacht te krjjgen. Hij zal daarvoor 0.10 per centiare 's jaars betalen. Burg. en weth. verzoeken machtiging om aan. de wede Kompenhans en mej. Ter Hofstede, eigenaressen van de perceelen P n° 108 en P n" 96, eene bydrage van 8.50 ieder te ver- leenen, als tegemoetkoming in de kosten van inrichting van hunne privaten volgens het ton nenstelsel. De heer Jeras wenscht inlichtingen omtrent den financieelen toestand van mej. Kompenhans en mej. Ter Hofstede. Om hem de noodige inlichting te verschaffen, wordt de zaak eenige oogenblikken aangehouden. Daarna komt ter tafel een adres der werkl. vereen. Luctor et Emergo, waarbij deze, iu ant woord op het bericht omtrent haar verzoek tot afschaffing der kermis te kennen geeft »dat ze de wijze van behandeling van haar verzoek, zooals ze die gepubliceerd vindt in de M. Ct. van 23 dezer, betreurt, aangezien over de door haar te berde gebrachte bezwaren tegen genoemd feest niet gesproken is in uwe edel achtbare verg. dat het haar bevreemdde een bericht te ont vangen „dat de gemeenteraad in zjjne zitting van 22 dezer, geen termen heeft gevonden om tot een afschaffing der jaarmarkt in deze gemeente te besluiten" daar toch zoo door andere corporatiën en personen als door haar zelve termen te over gegeven zyn; dat het bericht bovengenoemd haar bovendien niet éene oorzaak noemt, waarom aan haar verzoek niet kon voldaan worden daarentegen wel toe zegt, wat adressant niet heeft verzocht, t. w. dat de noodige maatregelen zullen worden genomen door uwen voorzitter als hoofd der gemeente politie, opdat de tooneel- en dergelijke voorstel lingen op den Zondagavond niet aanvangen dan na afloop van alle godsdienstoefeningen" welke toe zegging haar niet den minsten waarborg geeft dat, hetgeen haar de kermis doet veroordeelen, ook maar in een enkel opzicht zal weggenomen zyn. dat zij zich derhalve gedrongen gevoelt nog maals eerbiedig doch dringend met een verzoek omtrent deze zaak tot Uw Edel Achtbare verg. te komen. Zij verzoekt mitsdien: dat het Uw. Edel. Achtbare Verg. moge beha gen, indien dan niet tot afschaffing der kermis besloten kan worden, dan toch zulke besluiten e nemen, die tot wering of beteugeling der erger lijke tooneelen van brooddronkenheid eenerzjjds, en bedriegery anderszjjds, alsmede tot het afschaf fen van alle publieke zoogenaamde vermakelijk heden op den Zondag, kunnen dienen". Op voorstel van burg. en weth. wordt te dezer zake overgegaan tot de orde van den dag. Op voorstel van burg. en weth. wordt besloten 1* den tjjdeljjken leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium, dr J. Riemens, met ingang van 1 September a., definitief als zoodanig te be noemen 2° het tract ement van den leeraar in de Hebreeuw sche taal aan genoemde inrichting afbankelyk ta stellen van het aantal lesuren dat hij jaarljjks feitelijk geeft, in dier voege, dat hem 100 jaarwedde zal worden toegekend voor elk lesuur 's weeks, doch tot geen hooger bedrag dan van 200. eindelijk om de tweede zinsnede van art. 20 der verordening tot regeling van het gymnasium aldus te wyzigen. „In het Hebreeuwsch alleen aan de leerlingen van het 5e en 6C studiejaar, wanneer daartoe ge legenheid bestaat." Verder kwam ter tafel het in ons nommervan 1 Juni bereids in zijn geheel meegedeelde adres betreffende een voetbrug by de Koepoort. Burg. en weth. stellen voor een voetbrug voor kosten der adressanten te laten maken onder voldoende waarborgen, en verzoeken daarom den gemeenteraad hen te machtigen in nader overleg met de adressanten te treden en een contract met hen te sluiten, wanneer de vergadering zich met het rapport van burg. en weth. vereenigen kan. Na voorlezing van het rapport doet de heer Jeras een vraag omtrent hetgeen met den tegen- woordigen veerman, die geen gemeente amb tenaar is, zal gebeuren, wanneer de voetbrug by de Koepoort tot stand komthij wenscht te weten of die niet schadeloos gesteld kan worden De voorz. vindt hierin geen moeilijkheid daar de adressanten zelf hieromtrent in hun adres voorzien. De heer Tak ban zich niet met het voorstel vereenigen, en herhaalt hetgeen hij reeds in Oct. gezegd heeft, dat de flnancieën niet de groote kwestie zyn, maar het nut en de noodzakelijkheid. Achten burg. en weth. het leggen van een brug billjjk en noodig, dan moet het geld er ook komen. De financiën kunnen hierbjj geen ernstig bezwaar zijn, want voor de instandhouding eener andere inrichting, de meisjes burgerschool, wist men zeer goed geld te vinden. Dan heelt spreker bezwaar tegen het over nemen van de brug na 8 jaren met taxatie, want op welken grondslag zal men dit doen? Zal men het werk naar de waarde, naar de afbraak schatten Handelszaken kan men taxeeren, maar van een openbaar werk in de gemeente kan men geen taxatie maken. Bovendien over 8 jaren zal het nog meer kosten dan nu; men loopt dus gevaar na 8 jaren een dure brug te krijgen, bovendien moeilijk te schatten. De spreker stelt dus voor, indien de raad de brug noodig oordeelt, haar te laten maken. De voorzitter geeft toe, dat men de inwilliging van het verzoek eerst voor onmogelijk hield, misschien zjjn de bezwaren daaraan verbonden nu nog ODOverkomeljjk, maar daar de commissie van fabricage niet ongunstig adviseerde, hebben burg. en weth. er zich by neergelegd. Zij wilden het verzoek niet kortweg van de hand wijzen, doch aan het verlangen der adressanten tegemoet komen. Ofschoon mr. W. van Hoek niet met enthousi asme voor het voorstel is van burg en weth. deelt hij niet de grieven van den heer Tak. Over de latere schatting behoeft men zich niet bezorgd te maken, deze laat men aan deskundigen over, die daarvoor deskundigen zijn. Eerst later komen de geformuleerde bezwaren, wanneer het concept-contract den leden voorgelegd wordt. Echter merkt de voorzitter op, dat de machtiging bedoelt het contract door burg. en weth. te doen sluiten, maar hjj wil gaarne de vergadering laten beslissen, te meer daar de verantwoording van hun college hierdoor vermindert. De heer Tak komt op het door hem gesprokene terug en eveneens op hetgeen hy in de gemeente raadszitting van 22 Oct. 1884 omtrent de aflossing zeide, waarvoor 8000, meer uitgetrokken werd dan strikt noodig was. Deze redenen worden door den voorzitter be streden. De heer De Stoppelaar bestrjjdt den heer Van Hoek over de uitlegging van het belang van eenige particulieren- bij het lot stand komen der brug, waarna de heer V. Hoek een nadere omsehrjjving geeft van hetgeen hjj hier met zuiver particulier belang bedoelde. De voorzitter, nu aan 't woord, geeft den heer Tak toe, dat de adressanten eerst werden afge wezen, maar de adressanten zijn ongeduldig; bovendien vreest de voorzitter, dat de hand van den rijkswetgever ruw in de gemeentebelangen zal grjjpen, en daarom deden de voorzitter en wethouders het voorstel. Daarop werd het amendement van den heer V. Hoek in stemming gebracht: zich in principe met het rapport van burg. en weth. te vereenigen maar de sluiting van het contract aan de beslis sing van den raad te laten. Alzoo werd besloten. De burg. en weth. zullen de adressanten uit- noodigen in nadere onderhandeling met hen te treden. De heer De Stoppelaar maakt nog een opmerking over het kosteloos overvoeren van gemeente ambtenaren. Nu is de weth. Sprenger in staat den heer Jeras de gewenschte inlichtingen over den finan cieelen toestand van Mej. Kompenhans en Ter Hofstede te geven, waarna het veorstel van burg. en weth. wordt aangenomen. Het voorstel van burg. en weth. omtrent het verzoek van J. Compter betreffende het pakhuis in de Wagenaarstraat, in de vorige vergadering aangehouden, wordt goedgekeurd. Nog wordt vastgesteld een staat van aangeslagen personen in de pi. dir. bel. op de inkomsten over 1884, wier aanslag tengevolge van vertrek naar elders of overljjden, gedeeltelyk als oninbaar moet worden voorgedragen. De staat geeft een totaal aan van 55.32. Ten slotte wordt overgegaan tot de benoeming van een havenmeester en een stembureau. Met 10 van de 13 stemmen wordt als havenmeester benoemd de heer H. J. Domenie, de drie overige

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 2