a a r g a ng, Dinsdag 2 Juni. De Liberale ei tar sticMer. Nattonale Militie. Middelburg 1 Juni. Onderwijs. JLCTC*? Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m. franco f 3,50: Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Adrertentiën: 20 Cent per Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Oproeping van verlofgangers der lichting 1883. Pe bereiking va» dit doei wordt in de band O IIDDELBIRGSGHE C0URA1M Agenten zijn te Vlissingen: P. G. De VeijMestdagh en Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen:F. Van der Peijl, te Zierikzee: A. C. De Mooij, te TholenW. A. Van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 19 Mei 1885, A n° 843/ 3de atdeeling Provinciaal blad n° 63), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien verlofgangers der lichting 1883, behoorende tot de 9e compagnie van het le regiment vesting-artillerie, om op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Woensdag den 3 Juni a. des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hupner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den be paalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandigheid, onder overlegging van eene ver klaring van den geneesheer, tijdig kennis bekooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 1 Juni 1885. De burgemeester voornoemd, P I C K Bijster verkwikkelijk is allerminst het schouw spel, dat de eerste levensdagen der Liberale Unie aanbieden. Als bittere ironie op hetgeen zij moest wezende band die allen bindt, huldi gende éen beginsel, al verschilt men ook in menig opzichtontstaat er in den boezem der commissie van uitvoering, waarin, naar zij hoopt, „de geheele liberale partij buiten het parlement haar centraal orgaan" zal zien, eene betreurenswaardige scheuring. De stichter zelf der Unie neemt zijn ontslag uit bet bestuur, en hij bepaalt zich daarbij niet tot de „stille werkzaamheid" van heen gaan, maar meent het zijn plicht den volke luide te verkondigen, wat aanleiding gaf tot zijn handelwijze. Iemand, die zoo sterk zich verzet heeft tegen stille werkzaamheid, waartoe men, naar hij beweert, zijn kind wil dwi-gci., zou het ook al te hard gevallen zijn om zelf in stilte zich terug te trekken of niet te protesteeren tegen hetgeen hem onjuist en niet in het belang der Unie voorkwam. Wij betreuren dit, èn om de Unie zelve èn om haar stichter. Dat mr, J. A. Levy niet tot voorzitter werd gekozen van de vereeniging, waartoe hij het initiatief nam, een plaats die hem daarom, maar ook om zijn bekwaamheden en om zijn vurigen, soms al te vurigen ijver toekwam, was, naar wij vermoeden, een concessie aan de tegenpartij, die wij niet kunnen billijken, en zeker een gevolg van de meer gematigde richting, die de meerderheid der commissie van uitvoering wilde huldigen. Zulk een concessie kunnen wij niet goed keuren, omdat zij bij de tegenpartij toch geen doel treft en slechts koren op haar molen mag heeten. Door haar wordt steeds de taktiek gevolgd om de kracht te breken van die mannen bij de liberale partij, welke op het punt staan een overwegenden invloed uit te oefenen en van wie zij slechts vermoeden kan, dat zij eens als leiders zouden kunnen optreden. Tegen hen richt zij al hare batterijenvrees voor hen spoort die partij aan om hunne kleine fouten te vergrootenhenzelven in de oogen, ook van hunne eigen aanhangers, te verkleinen. Zij beproeft daardoor tevens de liberale partij krachteloos te maken. gewerkt door elke concessie, die men haar doet; door elk, zelfs schijnbaar bewijs, dat men het oor leende aan hare opmerkingen en instemt met hare meening over zulke personen. Even onbillijk als wij het gevonden zouden hebben, wanneer de leden der kiesvereeniging Eendracht maakt macht in het district Middel burg aan mr. E. Fokker, den man die met zooveel ijver en toewijding het totstandkomen dier vereeniging heeft helpen bevorderen, ja daartoe bijna alleen zich tal van bemoeiingen getroostte -niet op eervolle wijze een plaats in het bestuur hadden aangeboden en dat be stuur hem niet tot voorzitter had gekozen, even onrechtvaardig scheen ons in menig opzicht toe de achteruitzetting yan mr. Levy, een daad, waarvoor men bij de tegenpartij toch geen erkentelijkheid oogst, stel dat zij daarop ware gesteld. Sinds het gebeurde, werden hare aanvallen integendeel scherper en bijtender, want door de keuze van een anderen voorzitter der Unie dan mr Levy zal zij toch niet droomen van gematigdheid onzerzijds een gematigdheid die eerst blijken kan uit de daden der Unie. En voor die vereeniging zelve wordt door haren voorzitter alleen de richting niet bepaald, die zij zal volgen de meerderheid der com missie van uitvoering beheerscht haar gansche werken en streven, Mr. Levy heeft zich echter die achteruit zetting niet aangetrokken, zoo verklaart hij. Andere redenen, voornamelijk liefde voor zijn stichting, noopten hem zich te verzetten tegen de nota, door de commissie van uitvoering opgemaakthem, den man van handelen, onmid dellijk en persoonlijk handelen, is het wijdloopig bespiegelen, beschouwen, beraden, beramen, door de commissie neergelegd in hare nota, een gruwel, zoo sterk dat hij geen plaats in die commissie meer wil innemen. Wij willen de herhaalde verklaring van mr. Levy niet iri twijfel trekken geen wraak zucht bestuurde hem om, een Médéa gelijk, wijl hij verstooten werd, zijn kind den doodsteek toe te brengen. Daarvoor heeft hij het nog te liefstelt hij nog te veel belang in de kracht en gezondheid van de kleinemaar hij is toch een te scherpzinnig man om niet te kunnen be grijpen, dat de schijn tegen hem pleit, en dat tusschen hetgeen hij niet wilde en de gevolgen van zijn daad geen breed verschil bestaat. En dien schijn had hij voor zichzelven moeten en kunnen vermijden. Be Standaard uitte de gissing, die wij aan stipten, maar schreef later dat mr. Levy niet prikkelbaar noch lichtgeraakt is maar van licht ontvlambaren gemoede en met een fijngevoelig eerbesef gesierd". Een fijne en spitsvondige verzachting voorzeker, maar voor mannen als mr. Levy, strijders als zij zijn in de eerste rijen, op wie aller oogen zijn gevestigd, levert elke schijn van zwakheid zelfs een gevaar voor de vervulling van de taak, die op hen rust en die vroeg of' laat steeds gewichtiger worden zal. Alleen het vermoeden zelfs, dat men zijn heengaan aan gekwetste majesteit zou kunnen toeschrijven, had hem moeten weerhouden op te treden, zooals hij nu deed. Het valt moeilijk vaak wij erkennen het maar mannen als hij dienen te toonen, dat zij hooger staan dan anderen. En welk een invloed zijn optreden zal hebben op den levensduur en het bestaan van de Unie valt nog niet met zekerheid te zeggentegen spoed staalt en niet onwaarschijnlijk, dat de teleurstelling en de strijd in de dagen der jeugd de kleine maken tot een stevig volwassen persoon. Maar het tegendeel kan ook het geval wezenen in ieder geval kan het prestige van de Unie eronder lijden, niet het minst onder de liberalen zeiven, nu de voornaamste persoon, de oprichter ervan, ageert tegen het hoofdbeginsel, dat aan de stichting ervan ten grondslag ligt: zich vereenigen om door onderling overleg omtrent de hoofdbeginselen, die men belijden wil, tot eenheid te geraken, een eenheid die men alleen verkrijgen kan wanneer de minderheid zich aan de meerder heid onderwerpt, Maar de klove, die mr. Levy van de andere leden der commissie van uitvoering scheidt, is te diep, naar zijn meening. Hij wilde „nu wmid'aellijk tot praktisch handelen de voorbe reidende stappen doen, terwijl de overige bestuursleden in het geheel niet voorbereiden willen, omdat zij de Liberale Unie in het geheel niet in die richting werkzaam willen zien." Wij nemen dit voor een oogenblik aan. Hij heeft, zijne nadere toelichting op zijn advies leerde ons dit alles gedaan wat mogelijk was om zijne opvatting van den werkking der Unie ingang te doen vinden. Een programma van handelen heeft hij aan gegeven. Tevergeefs. Het programma werd verworpen met algemeene stemmen op de zijne na. De nota, zooals hij die niet wenschte, moest daarop door alle leden der commissie onderteekend worden, zegt hij een voorstel om van eene meerderheid en eene minderheid te spreken werd afgestemd. Die nota teekenen mocht hij dus niet. Waarom niet zouden wij vragen. Wat geteekend werd, was de vrucht van onderling overlegen even goed als o. a. het verslag der commissie tot grond wetsherziening als onderteekening de namen draagt van alle leden, onder wie er waren die in menig opzicht in gevoelen verschillen, had mr. Levy kunnen teekenen, vooral daar toch uit de notulen van het op de vergadering behandelde voldoende blijkt welke zijne meening was. En na al zijn strijden voor zijn beginsel in den boezem der commissie had hij, wat hij thans als openbaar geschrift het licht deed zien, alleen ter kennis kunnen brengen van "Ie kiesvereenigingen. Daarbij had hij dan zijn programma van handelen kunnen voegen; en in die vereenigingen had dit met de nota der commissie een punt van bespreking kunnen uitmaken, waarvan een opdracht in de eene of andere richting aan de afgevaardigden ter algemeene vergadering een gevolg had kunnen zijn. En wanneer hij dan ook op die vergadering met zijne ideeën alleen was blijven staan, had hij, verantwoord wijl hij al gedaan had wat hij kon, zich daaraan kunnen onderwerpen en hopen op de toekomst, die hem wellicht in het gelijk zou stellen. Zijn handelwijze ware dan minder éclatmakend geweest maar zeker meer in het belang van het welslagen der Libe rale uniedat, zooals hij zelf zegt, hem niet minder dan den leden der commissie van uit voering ter harte gaat. Was hij in onze oogen kortzichtig, toen hij den weg insloeg, die hem van zijne stichting doet afdwalen, zijne plannen dragen geheel het kenmerk van zijne vaste overtuiging, dat zij alleen heil kunnen brengen aan de nieuwe vereeniging. En toch gaan wij op dit oogen* blik niet met hem maar met de leden der commissie mee. De Unie moet, vooral in de eerste dagen van haar bestaan, voorzichtig wezenwij hebben indertijd ook geijverd voor een krachtiger uitspraak in art. 1 van het programma, maar zijn daarvan later terugge komen, en wel op dezen grond. Mr. Levy bestrijdt de meening, dat deliberate partij bij een deel der bevolking, bepaald onder de kiezers op het platteland, aan populariteit verloren heeft, een gevolg van de onjuiste denkbeelden, die daar omtrent de liberale beginselen en het streven der liberale partij op staatkundig gebied, als ook omtrent de politiek harer tegenstanders zijn verspreid. De tegenpartij wist met hare lenzen bezuiniging, individueele vrijheid, eerbiedi ging van het godsdienstig geloof menig twijfe laar aan zich te verbinden. En nu kent de Amsterdamsche advocaat den toestand in de hoofdstad wellicht uitstekend,van dien daar buiten, zooals wij dien hier kennen, gelooven wij, dat hij niet op de hoogte is. Er kan waarheid schuilen in zijne woorden, dat onze tegenpartij won door hare werkkracht, en dat aan onze zijde te veel lauwheid heerschte, maar des te onpractischer zou het wezen, wan neer de Unie thans optrad met een breed program, een scherpe formule bevattend, zooals mr. Levy dit wenschte, om menschen te over tuigen, die al dien tijd, afgaande op schoone klanken, meegeloopen zijn met hen, welke hun fraaie beloften deden, waarvan zy de vol doening te vergeefs wachten. Een bezadigd optreden kan veel meer nut stichten, dan een levenmakend handelen, dat niet levenwekkend zijn zou maar veeleer afstootend. En voor de liberalen onderling is, voorloopig althanszooals de commissie van uitvoering zelve zegt, het thans vastgestelde program van werk zaamheden nog gewenscht. Er zijn nog te veel punten, waarover zij zeiven het verre van eens zijn wij noemen slechts twee hoofdzaken de regeling der kiesbevoegdheid en de middelen tot tempering van den schoolstrijd. Vóór zij hieromtrent zijn genaderd tot overeenstemming zal er nog een langdurig overleg moeten plaats hebbeneen algemeen gevoelen omtrent dit laatste punt vooral, hoever men kan gaan met concessies, heeft zich nog niet gevormd. Wel nu, eene commissie uit de Liberale Unie zou de verschillende meeningen tot een kunnen bren gen en een bepaald voorstel kunnen doen aan de kiesvereenigingen,die dan een oordeel zouden kunnen uitspreken. Zou men daarop willen vooruitloopen door een geprononceerd program Wanneer wij alles nagaan, wat er in deze, voor de liberale zaak onaangename gebeurtenis is geschreven, dan moeten wij op de vraag van mr. Levy„Wie heeft in meergemeld verschil gelijk antwoorden in hoofdzaak de commissie van uitvoering, waarvan gij vroeger lid waart, en waaruit gjj tot ons leedwezen zijt heengegaan. Maar over de bijzonderheden zullen wij eerst kunnen oordeelen, wanneer wij beter kennenwat tot nu toe nog verborgen is gebleven. En dat is niet weinig. Maar wanneer het belang der liberale zaak het meebrengt, dat er niet aan alles openbaar heid worde gegeven, opdat de tegenpartij daaruit geen wapenen smede om de Unie te bestrijden en bespottelijk te maken, dan getroosten wij ons gaarne deze verborgenheid, gedachtig aan het bekende spreekwoord, dat het in sommige gevallen beter is de kwesties onder elkaar uit te maken, dan ze aan de groote klok te hangen. In het district Arnhem zullen de antirevolutie* nairen het by de a. verkiezing voor een kamerlid nog eens wagen met den heer Schimmelpenninck. Het was te wachten. Wy hebben geen oogenblik eraan gedacht} zooals de Arnh, Crt deed, dat de tegenpartij, om de bijzondere reden waarom de heer Rooseboom moet aftreden, den liberalen het veld vry zou, laten. Met 32 van de 39 uitgebrachte geldige stemmeii is tot lid van den gemeenteraad te Meliskerke gekozen de heer F. J. Lottws. Door ingelanden van den Zaamslagpolder is besloten tot het plaatsen van een duiker Onder den Axelschen weg, even bezuiden de voormalige Hooge Heul, en tevens tot het leggen van een grintbaan in een gedeelte polderweg in den Othenschen hoek, aansluitende aan weerszy aan den begrinten drieweg, het eene einde loopende tot aan de hofstede bewoond door Jac. van Hoeve; en het andere einde loopende tot aan de hofstede bewoond door Adriaan Wolfert. Door de naaste belanghebbenden bij deze begrinting zal eene bydrage in de kosten worden gegeven. De Zw. Crt meldt, dat de heer J. C. van Heyeop ten Ham, officier van gezondheid 2e kl, in Ned« Indië, door dweepzieke hadji's te Djambi is ver moord. Benoemd tot onderwyzèt aan de Openbare school te Grijpskerke de heer J. Th. Bouff van Middelburg. Met den benoemde waren op de voordracht ge plaatst de heeren T. Yerhoeff van Serooskerke en J. Christiaanse van Arnemuiden. Zes sollicitanten hadden zich voor die betrekking aangemeld. Benoemd tot onderwijzer aan eene school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwys te 's Gravenhage de heer J. M. Hoffmans jr, onder* wyaer aan school A te Yliasingen.

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 1