N° 126. 128* Jaargang. 1885. Maandag 1 Juni. Laatste Berichten. Opricliliii iBiienzouterii. Middelburg 30 Mei. Onderwijs. Gemengde Berichten. Burgerlijke stand. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Moopiien en TemacMiien in Zeeland. Öit blad verschijnt d a g e i ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50; Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. MIDDELBIRGSCHE COURANT. Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. Van der Peijl, te ZierikzeeA. C. De Mooij, te TholenW. A. Van Niedwenhüijzen, en te Ter Neuzen A. Van die Piot Jz Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. De burgemeester en wethouders van Middelburg, overwegende dat door Et. M. van Brakel beroep is ingesteld bjj Z. M. den koning van de beslissing, door dit college op den 19eI dezer genomen, in zake zijn verzoek om in het perceel wijk Mn0 71 alhier eene huidenzouterij op te richten gezien art. 15 der wet van 2 Juni 1875 {Staats blad n° 95) brengen zulks ter openbare kennis. Hiervan is afkondiging geschied te Middelburg den 29 Mei 1885. De burgemeester en wethouders voornoemd, F. ERMERINS l. b. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De door den heer Cremers gisteren in de tweede kamer voorgestelde motie luidt als volgt „De kamer, van oordeel dat vertraging in de afdoening der aanhangige regeeringsvoorstellen tot wijziging der grondwet in 's lands belang niet wenschelijk is; „dat uit dien hoofde het door den heer De Savornin Lohman ingediend wetso ntwerp, tot strekking hebbende om aan art. 76 der grondwet een nieuwe toepassing te geven, niet in behandeling moet worden genomen, alvorens omtrent bedoelde regeeringsvoorstellen een beslissing gevallen is; besluit het wetsontwerp van den heer Lohman vooralsnog niet in de afdeelingen te onderzoeken en gaat over tot de orde van den dag." Wat het lot van deze motie wezen zalvalt moeilijk te zeggen in de tegenwoordige omstan digheden, nu het toeval dikwijls de hoogste macht heeft. Maar veel kans, dat zij aangenomen zal worden, bestaat er naar ons gevoelen niet. Aan de katholieke zijde heeft zich in den laatsten tijd ook eenige neiging geopenbaard om met de anti revolutionairen mee te gaan en kieswetwijziging Doven grondwetsherziening te stellen. Met bijzondere ingenomenheid maken wij dit maal melding van de nieuwe uitgaaf van het allerverdienstelijkst spoorwegboekje, dat sedert eenige jaren bij de heeren J. C. W. Altorffer te Middelburg verschijnt. Drie redenen geven ons daartoe aanleiding. In de eerste plaats is het boekje aanmerkelijk uitgebreid Behalve de vroegere, door de ervaring reeds zoo practisch bevonden opgaven, vindt men daarin nu nog bepalingen omtrent rondreisbiljetten met opgaaf van die coupons, welke op de Neder - landsche spoorwegen worden uitgegeven, en van eenige coupons op buitenlandsche spoorwegen. Dit levert reeds een groot gemak op voor de reizigers. Daarbij zijn nu alle tusschenstations in Nederland aangegeven en is de opgaaf van de aansluiting met bet buitenland aanzienlijk ver meerderd. Bovendien bevat het boekje nu een schetskaartje der spoorweglijnen in Nederland en van enkele buitenlandsche lijnen. In de tweede plaats wordt onze ingenomenheid gewettigd door den buitengewonen ijver en spoed, door bewerker en uitgevers aan den dag gelegd om het boekje nog vóór 1 Juni gereed te hebben. En wie weet, hoe eerst gisteren morgen de officieele opgaaf van de staatsspoorwegen in handen der uitgevers kwam, zal begrijpen dat het veel moeite heeft gekost dat resultaat te verkrijgen. Er zijn sommige spoorboekjes met den zomerdienst reeds verschenen, maar de uitgevers daarvan oüfc. vingen de gegevens van den staatsspoor reeds dagen vóór de officieele lijst verscheen. En in dat voorrecht deelden de heeren Altorffer niet. Ten derde wijzen wij ditmaal zoo gaarne op dezen Zeeuwschen spoorweggids, omdat, niettegen staande al die verbeteringen en aanvullingen, de prijs ervan gebleven is op 10 cents en het daardoor een gids voor een ieder wezen kan. Wij hopen nu maar dat de moeite en zorgen, daaraan besteed, door een zeer ruim debiet mogen worden beloond; zeer ruim omdat dit bij den geringen prijs wel een vereischte is, wil de uitgave van den Zeeuwschen spoortueggids voordeel ople veren voor hen, die zooveel zorg aan zijn uiterlijk en innerlijk besteedden. lezers vestigen. Meermalen is, ook in ons blad, de opmerking gemaakt, dat de verhouding tusschen de verschillende stemmen van het koor ongelijk is; tegenover een vrij groot en steeds aangroeiend aantal dames, bljjft het mannenkoor, vooral de tenorpartij, klein en ontstaat daardoor een min gunstige verhouding, die niet anders dan schadelijk kan werken op het geheel. Zijn wij goed inge licht, dan wordt eene poging aangewend om per sonen, die door verschillende omstandigheden nooit of in geringe mate aan koorgezang hebben deelgenomen, doch die genoeg stemmiddelen be zitten om het mannenkoor te kunnen steunen, aan te moedigen van de zomérmaanden gebruik te maken om zich te oefenen, teneinde, als de zangvereeniging hare studiën hervat, zich voor medewerking te kunnen aanmelden. Yoor zooveel noodig wekken wij ook onzerzijds op om aan die roepstem gevolg te geven. Vooral sedert de Muzielcvereeniging ontbonden is, rust in de eerste plaats op de Sljarige zangvereeniging de taak om, zoowel op vocaal als op instrumentaal gebied, aan het Middelburgsch publiek zooveel muziekaal genot te verschaffen als in onzen be perkten kring mogelijk is, maar dan moet ook een ieder zich inspannen om het zijne tot dat doel bij te brengen en de zangvereeniging in staat stellen het genot zooveel mogelijk der volmaakt heid nabij te doen komen. Door de zangschool komen jaarlijks nieuwe krachten bij het dames koor, maar uit den aard der zaak kan diezelfde weg niet dienen voor de jongens om in het man nenkoor te kunnen medewerkenhet vervolgen hunner studiën en bovendien de aan hunnen leeftijd verbonden stemwisseling staan daaraan in den weg. Voor het heerenkoor moet de zang vereeniging dus steun vinden in de hier gevestigde personen in het algemeen, die lustgevoelen mede te werken tot het door haar beoogde doel. Wij hopen van harte, dat de uitnoodiging ruimschoots ingang moge vinden. Ten einde de telken jare terugkeerende onge regeldheden op de openbare straat, door de miliciens verlofgangers, die aan eene inspectie moeten deelnemen, tegen te gaan, vernemen wij dat door den garnizoens-kommandant alhier strenge maat regelen zjjn genomen om alle verlofgangers, die zich bij de a. s. inspectie op 2 Juni a. s. schuldig maken aan wanordelijkheden, te doen arresteeren. In de Vrijdag te Borssele gehouden vergadering van ingelanden van den Koningspolder werd door het bestuur rekening en verantwoording gedaan van de ontvangsten en uitgaven over het dienst jaar 1884/85. Na goedkeuring van een en ander besloot de vergadering de ontvangsten vast te stellen op 438.71 en de uitgaven op 375.58, zoodat het goed slot bedraagt 63.13. Daarna werd goedgekeurd de begrooting voor 1885/86, in ontvang en uitgaaf op 445.19. Het djjk- geschot werd vastgesteld op ƒ4.10 per hectare. i In dit nommer van ons blad komt eene adver tentie voor, betrekking hebbende op de hier ter stede gevestigde zangvereeniging Tot Oefening en Uitspanning, waarop wp gaarne de aandacht der Wij ontvingen uit Hoofdplaat het volgend schrijven Aan den heer J. van der Hart, hoofd der school te Slikplaat, werd door den gemeenteraad in zijne vergadering van Woensdag, op voorstel van het lid Cammaert, behoudens hoogere goedkeuring, eene gratificatie toegekend van f 100, als blijk van waardeering van de wijze waarop hij alléén gedu rende meer dan 2 jaren aan 100 leerlingen onderwjjs heelt gegeven De raad sprak zjjn leed wezen uit, dat de middelen der gemeente niet toelaten de belooning meer in verhouding tot de door hem bewezen diensten te brengen. In eene verordening van 1881, die eenigszins in het vergeetboek was geraakt, kwam de bepaling voor, dat de jaarwedde van den onderwijzer, in wiens betrekking, wegens ontstentenis (het geval van ziekte uitgezonderd) tijdelijk moest worden voorzien, behoudens de bepaling van art 30 der wet (bij schorsing), over dien tjjd ten goede kwam aan hem, die met de waarneming dier betrekking belast werd. Deze redactie werd nu gewijzigd, meer in overeenstemming gebracht met hare be doeling, en bepaald, dat »over hoogstens drie maanden de helft dier jaarwedde" genoten zal worden. In de dorpsschool (hoofd de heer F. T. Luijpen) heeft de onderwijzeres mej. A. van Herwijnen ge durende meer dan drie jaren de zwaarste taak moeten torsen en alleen onderricht gegeven aan meer leerlingen, dan het aantal bedraagt, dat het hoofd en de eerste (hulp-)onderwjjzer te zamen voor hsinne rekening namen. Zoo dus de resultaten dier regeling minder bevredigend schjjnen, smeden de clericalen juist hieruit een wapen tegen vrou welijke onderwijzers (in niet R, C. scholen 1) om te reageeren tegen de wet. Nu de verbouwing der scholen, waarvan de kosten nog niet afbetaald zjjn is tot stand gebracht, rüpt bet plan om opnieuw' aan het afbreken te gaan. Vier vertrekken met evenveel onderwijzers is volgens de paedagogen van Hoofdplaat te veelvroeger waren er twee en in den goeden ouden tijd slechts éen ergo De iiicon: equentie kan. nog verder worden getrok, ken en verklaarddat geen onderwjjzer wellicht nog het verkieslijkst ware. Gedurende de afgeloopen week werd door de infanterie alhier op de Loskade een gedeelte van een veldwerk opgeworpen, bestaande uit eene borstwering voor drie standen voor artilleriegeschut en eene scherfvrjje schuilplaats, terwijl op de vleugels van het werk epaulementen zjjn aan gebracht. Op de hofstede van den landbouwer B. in den ouden Kraaiertpolder onder 's Heer Arendskerke speelde Donderdag een knaapje van den spoor- wachter in den bak van een snijmolen, toen een ander het rad in beweging bracht. Een der voeten werd gegrepen en deerlijk verminkt. Kapitein Baxter van de smak Oeneraal Wolseley en vier zijner matrozen hebben van den koning der Nederlanden een bronzen medaille ontvangen ter belooning voor hun heldhaftig gedrag bij de redding der bemanning van den Hollandsohen logger Maartje. Aan de eene zijde van de medaille bevindt zich het portret van koning Willem III; de andere zijde draagt het motto „Voor het redden van menschenlevens." Kapitein Baxter ontving bovendien een diploma van de Nederlandsche regeering. Het Reichsgesetzblatt van 28 Mei bevat de wet betreffende de wijziging van het tarief der invoer rechten. Gisteren is op de Antwerpsche tentoonstelling de Russische afdeeling plechtig geopend door grootvorst Paul, jongsten broeder van den czaar. In den Parijschen gemeenteraad, die gaarne in regeeringszaken een woordje meespreekt, stelde de communard Vaillant voor, de gevangenen van Zondag en Maandag in vrijheid te laten en de officiers de pais in staat van beschuldiging te stellen. De anarchist Chabert klaagde den prefect van politie en diens beambten aan wegens moord en doodslag en wenschte hunne gerechteljjke vervolging. Over beide voorstellen is nog niet gestemd, maar de gemeenteraad nam na een stormachtige beraad slaging een orde van den dag aan, waarin de politie wegens de door haar bedreven gruwelen gelaakt wordt en men tevens verklaarde dat deze gruwelen zouden voortduren tot het bestuur der politie bij den gemeenteraad berustte. Volgens de laatste berichten uit Soeakim dringen de Arabieren onder Osman Digma steeds meer voorwaarts. Zij bezetten nu reeds de hoogten rondom Soeakim. Het Spaansche gouvernement heeft naar de provincie Valencia een commissie gezonden be staande uit medici en andere wetenschappelijke mannen, die in overleg met dokter Ferran de resultaten zijner uitvinding zullen bestudeeren. Ferran zal zijn inenting verder in praktijk mogen brengen, indien de commissie zich er mede veree nigen kan. Men kondigt eveneens de komst van verscheidene wetenschappeljjke commissiën uit het buitenland aan. Van 23 tot 30 Mei. Vlissingen Bevallen: E. L. Dermui,geb.Van Cujjck, d. R. I. C. Beniest, geb. Nassel, d. N. A. van de Velde, geb. Meslier, z. T. C. Huibregtse, geb. De Kok, z. A. E. Smit, geb. Struikman, d.L. A. J- Gadeijne, geb. Seghers, d. M. W. But, geb. Pieters' z. H. Janszen, geb. Mejjer, z. J. C. van Aken,geb" Proost, z. J. T. Blondé, geb. Pijson, d. Overleden: L. de Vos, wede van W. Kasse, 59 j. L. Frenks, z. 3 j. A. D. de Munck, z. 2 j. Te Stavenisse is gisteren, onder nadere goed keuring van heeren gedeputeerde staten van Zeeland, aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan het calamiteuse water schap: »Stavenisse", voor het dienstjaar 1885/86. Ingeleverd waren 10 biljetten, nl. van de heeren: A. van Popering te Bruinisse voor 7196, J. de Rjjke Jz. te Sir Jansland voor f 7100, C Moerland te St. Annaland voor 7015, J. van Strien te Zierikzee voor 7000, A. Foudraine te Goes voor 6988, G. Bolier te Scherpenisse voor 6690, B. den Exter van den Brink te Krabben- dijke voor 6346, H. C. van den Ende te Zierikzee voor 6314, P. Moerland te Stavenisse voor 6160 en C. D. Bolier te Scherpenisse voor 6123. De begrooting was 7756.11. 30 Mei, des morgens te 8 uren. VerwachtZW. wind. Thermometerstand te Middelburg. 29 Mei. avonds 11 uren 53 gr. 80 n '«morgens 8 uren 62 gr. 'smiddags 1 uur 77 gr, avonds 5 uren 62 gr. F. Datum. Plaats. 1 Juni. Breskens, 1 5 Domburg Koudekerke, 5 11 11 17 30 30 Yerseke, Vlissingen,Panden, V oorwerpen. 3 Tjalkschepen, Sloep, Delen, Hout, Werkban ken enz., Afbraak Schip, Middelburg, Goes, Middelburg, Hoedekensk., Wolfaartsdijk, Middelburg, Middelburg, Woonhuis, Inspan, Hofstede, Molen, Hofstede, Inboedel, Woon- en Win kelbuis, Informatiën. De Smidt. Lantsbeer. Verhuist. Lansen Croin en Pelle. Bank van lee ning. Tak. - Lansen Croin en Pelle. H. Tak. Pilaar. Lansen Croin en Pelle. Balans D 4. Tak. TerneuzenAan den heer C. Maters te Vlissingen is, bij onderhandsche overeenkomst, de bouw der hervormde kerk alhier gegund voor 38.000. 's Oravenliag-e. Benoemd tot ontvanger der belastingen te Domburg de heer VanKrippen- dorf, thans te Beek. Ook hier is een medeplichtige aan de aanplakking der bekende smaadschriften gearresteerd 's Gravenliage. Het gerechtshof veroor deelde heden Abraham Christiaan Hotting te Ooltgensplaat, wegens moed willigen doodslag, tot acht jaar tuchthuisstraf. Verder requireerde het O. M. tegen een arbeider te 's Heer Arendskerke bevestiging van het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij hij tot 15 dagen celstraf is veroordeeld wegens diefstal van twee kippeneieren. Uitspraak Zaterdag a. Amsterdam. De heden door de Maxwell Land Grand Company gehouden vergadering werd door geen enkel aandeelhouder, maar slechts door drie commissarissen bjjgewoond. Dit was niet erg te verwonderen, daar aandeelhouders, ter be hartiging hunner belangen, hun rechten aan het comité afstonden. Het resultaat der bjjeenkomst was dat baron Constant Rebecque meende toch twee commissarissen te kunnen doen benoemen voor de heeren Ziegelaar en Van Zuylen van Nyevelt. Geko zen werden de heeren James de Fremery, oud» consul-generaal van Californië, en Anderson alhier, Bjj de heden alhier gehouden algemeene vergadering der Ned. Pensioenvereeniging vooi- Werklieden bleek uit het verslag dat voor het waarborgfonds was ingeschreven voor 63000 effectief, welk bedrag dageljjks toeneemt. Het dagelijksch bestuur, te 's Gravenhage gevestigd) bestaat uit de heeren A. baron Schimmelpenninck van der Oye, Humalda van Eysinga en MichelS van Verwjjnen. Het getal verzekerden bedraagt 61 en over 38 is een geneeskundig onderzoek aanhangig, terwijl over 347 briefwisseling gevoerd is. Te Brielle, Goes, Oud Karspel enz. is eend nieuwe afdeeling gevestigd. De ontvangsten be droegen 1896, de uitgaven 696. De kas van het pensioenfonds wees 1906 aan voof ontvangsten, die, behalve 373 voor onkosten; rentegevend werden gemaakt. Verschillende wijzigingen in het reglement voöï het werkliedenfonds, voorgesteld door de heereii jhr. mr. G. de Bosch Kemper, D* J. Th. Moutoü: professor mr. H. B. Greven en D. W. Stork wer den aangenomen, eveneens als een voorstel vati de commissie voor het werkliedenfonds om be« krachtiging van hun besluit, waarbjj art. 9 al. 6 in den aanvang buiten werking is gesteld. Prof. m* B. H. Greve werd als lid der com missie van het ..werkliedenfonds herkozen. Aangenomen werden ook de voorstellen van de afd. Amsterdam tot wijziging der artt. 3 en 6 der statuten. Art. 3 wordt nu: de contributie be draagt jaarljjks voor personen minstens 1, voor vereenigingen minstens 5. Deze contributie kan door de afdeelingen verhoogd worden. Art. 6 luidt thansvan de geïnde contributiën kan een gedeelte worden besteed voor de huishoude lijke kosten der afdeelingen, met dien verstande dat geen afdeeling over meer dan gedeelte van de in art. 3 alinea 1 vermelde bedragen kan beschikken, terwijl daarentegen de door haar geheven verhoogde contributie geheel ter harer beschikking bljjft. Lomlen. Daily News verneemt dat het antwoord van Rusland is ontvangen. De geheele Afghaansche quaestie wordt daardoor tot bevredi gende oplossing gebracht. Meruchak en Zulfikaf Wijven aan den emir.

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 1